KÖSTER t SIERHUIS Alkmaarse Raad behandelde interpellatie van de heer Couwenhoven ZE ZIJN ER UREN ZOET MEE! HUIBERTS IN DE PAYGLOP TAFELSERVIES DE VERFPOT TYLE Avondvergadering EGYPTISCH VERFPOT rnq C. W. Broersen A. F. Eskes VUJDAG 25 NOVEMBER 1949 Aan de orde was de interpellatie van de heer Couwenhoven over de arti kelen in de Alkmaarse Courant inzake het perceel Koningsweg 82 en de ver warming van de Lindenschool. De heer Couwenhoven (PvdA) hield een rede, waarin hij o.m. het volgende zeide: Er kunnen zich omstandigeheden voordoen waarbij het goed is dat de leden van de gemeenteraad zich door middel van het stel len van vragen uitspreken over bepaalde zaken. En naar mijn opvatting is dat het geval ten aaanzien van de artikelen in de Alk maarse Courant van 28 October, 31 October, 4 November en 17 November 1949. Niet om dat genoemd blad zich uitspreekt over mis standen of vermeende misstanden op woning- gebied, en tekortkomingen bij het onderzoek naar de verwarmingsinstallatie in de Linden- school, maar wel omdat hierbij wordt genoemd de naam van een hoofd-ambtenaar van de gemeente en de onder zijn toezicht staande Dienst van Bouw- en Woningtoezicht. Temeer nog, waar in deze artikelen de suggestie wordt gedaan dat van schromelijke tekort komingen kan worden gesproken. Dan hebben leden van de gemeeneraad niet alleen het recht, doch zelfs de plicht, burgemeester en wethouders de gelegenheid te geven zich over deze zaken in het openbaar uit te spreken. Hoewel ik mij in grote trekken met het ant woord van B. en W. kan verenigen, zijn er toch enige punten die ik nader onder het oog zou willen zien. Naar mijn opvatting moeten wij de betreffende artikelen in drie delen splitsen, n.l.: Ie het positieve daarin, n.l. waar het gaat om de slechte toestaud waarin de woning Koningsweg 82 verkeerde of als men wil, nog verkeert; 2e het sensatio nele, dat tot uiting komt in de lengte van de artikelen, de opmaak met grote koppen, de foto's en de vet gedrukte gedeelten; 3e de beschuldigingen aan het adres van de directeur van Openbare Werken en de Dienst van Openbare Werken, Bouw- en Woningoêzicht. enE vierde punt kan ik daar nog aan toevoegen: de grenzeloze vrijmoedigheid waarmede men m genoemde courant enige malen aanhalingen doet uit de bezettingstijd. Katoenen Regenjassen voor Dames, Heren en Kinderen Kledingmagazijnen Alkmaar Wat betreft het eerste punt, n.l. de toestand waarin de woning verkeerde, we kunnen het er over eens zijn dat daarop inderdaad veel critiek kan worden uitgeoefend. Helaas zijn er in onze stad nog tientallen van dit soort woningen. Voor een ieder, die met de woningtoestanden op de hoogte is, is het dan ook een klein kunstje om met een vat vol critiek te komen. Ik ga nog verder, en durft te beweren er kans toe te zien elke dag een artikel in de krant te schrijven, op de wijze als de A. C. dit meende te moeten doen. Maar is daarmede een zaak gediend? Ik geloof dit ontkennend te moeten beantwoorden, vooral in deze tijd. Het is heel gemakkelijk een woning onbewoonbaar te verklaren, of misschien juist nu niet zo ge makkelijk, maar men zal gelijktijdig moeten aangeven waar de bewoners heen moeten. En aa het publiceren van die artikelen kan men er zeker van zijn, bij de een of ander wel instemming te ontmoeten. Er is nu eenmaal een bepaalde gïoep van inwoners, die wel het een en ander met Bouw- en Woningtoezicht hebben te maken gehad en menen niet goed te zijn be handeld. Zij zullen graag een gelegenheid be nutten om wraak te nemen. Trouwens, dit wordt door de redactie van de courant ook toegegeven in het artikel van Donderdag 17 November, waar wordt geschre ven: „In dit verband wensen wij duidelijk te maken, dat al degenen, die in deze dagen ge probeerd hebben ons gegevens te verstrekken of vingerwijzigingen te geven, die zouden kun nen dienen om feilen van Openbare Werken aan te tonen, zich hebben vergist. Wij hebben generlei behoefte daaraan, omdat wij generlei behoefte hebben aan sensatie, noch aan eniger lei perscampagne tegen een al dan niet tactisch optredend ambtenaar." Een citaat als boven genoemd wijst inderdaad in de goede richting en zal door een ieder kunnen worden onder schreven. Alleende redactie van de A. C. moest dit eerder hebben bedacht, en dan zou veel van wat werd geschreven in de pen zijn gebleven. Althans naar onze mening. Het bovenaangehaalde staat op de voor pagina van het blad en geeft je dus hoop dat er een kentering in de gedachtengang was ge komen. Ontnuchterend werkt het echter als je het blad omslaat en begint te lezen met pagina twee. Direct wordt de aandacht ge trokken door grote koppen en je zit weer mid den in het vraagstuk. Kom ik nu weer terug op de toestand waarin de woning zelve verkeerde. Ik wil vaststellen, dat door de eigenaresse, mevr. Verver in de laatste jaren niets aan het onderhoud daarvan werd gedaan, nittegenstaande meerdere malen uitgebrachte klachten. Wel werden verschil lende verbeteringen door de bewoonster zelve, voor eigen rekening uitgevoerd. Bijvoorbeeld het aanbrengen van een nieuwe vloer in de woonkamer en de gang, aanrecht in de keuken, behang- en schilderwerk e.d. Toen zij echter in Augustus van L948 op nieuw trouwde, was het niet meer mogelijk daarmede door te gaan uit financiële over wegingen. Ik kan ook niet anders dan betreu ren de mentaliteit van de eigenaresse, die pa? tot reparaties is overgegaan nadat dit doe; Bouw- en Woningtoezicht dwingend was voor geschreven. Kom ik nu aan het tweede punt, het al of °iet sensationele in de artikelen. Natuurlijk kan men hierover verschillend denken. Ik kan mij echter niet aan de indruk ontrekken, dat hier inderdaad anders die grote koppen, die vet ken. Waarom anders die grote koppen, die vet gedrukte gedeelten, de foto's, waarvan er een niet de werkelijkheid weergaf, omdat die werd genomen, terwijl men met de reparatie bezig was en het gat in het dak dus groter was ge worden. „Lapmiddelen zijn nooit afdoende", schrijft de A. C. Inderdaad, we kunnen het daarmede eens zijn. Maar eerlijkheidshalve zal men daar bij ook rekening moeten houden met de tijds omstandigheden, waarin beslissingen moeten worden genomen. Een vooral met de moeilijk heden op het terrein van de huisvesting. En wat die moeilijkheden zijn, als bestuurder van een Woningbouwvereniging weten wij dat ver moedelijk nog wel beter dan de redactie van de A. C. Wij hebben er dagelijks mede te maken en werken reeds jarenlang aan de op lossing van het probleem. Ook reeds in de tijd toen de Alkmaarsche Courant er nog niet aan dacht om zo luidruchtig te wijzen op de on voldoende woningtoestanden voor de arbeidende klasse. „Twee zieke kinderen moeten in het huis leven", schrijft het blad verder. Ja, dat is inderdaad zo, maar eerlijkheidshalve had de redactie daar moeten bij schrijven, dat de directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, middels dr. Schoo, deze zaak reeds in banden had genomen. De redactie had dit ook van de bewoners kunnen vernemen. Waren de bewoners zo gesteld op de publi catie? In geen geval, zij hebben zelfs aan de betreffende redacteur gevraagd het niet te doen. Maar de redacteur had hierover zijn eigen mening en het resutaat hebben wij in de couranten kunnen lezen. De beschuldigingen aan het adres van de heer Knol en zijn Dienst. Een niet onbelangrijk ge deelte van de artikelen wordt hieraan gewijd. En dat in nog wel weinig vleiende bewoordin gen. Mogelijk zijn door de heer Knol wel tac tische fouten gemaakt. Eén daarvan is naar mijn mening, dat hij boos is geworden. En dat is een heel lelijk ding. Want je moet dan ook weer met jezelve in het reine komen. Maar men kan er aan de andere kant van een telefoonlijn ook naar maken. Is het wel tactisch geweest van de heer Knol om aan de redactie van de A. C. kenbaar te maken, dat hij zijn ambtenaren had verboden verdere inlichtingen te verstrekken? Volgens het ambtenaren-reglement heeft hij daartoe zeker het recht. Maar naar mijn inzicht was het beter geweest dit wapen niet in handen van de redactie te geven. Evenzo denk ik over het antwoord van B. en W. op de vragen van de heer Hoytink, over dit punt. Men moet met de uitvoering van een dergelijk besluit (als het ooit zo ver zou komen) wel heel erg voorzichtig zijn. Over heid en pers zijn heel sterk op elkander inge steld, en hebben elkander niet alleen veel vuldig nodig, maar moeten elkander aanvullen. Overigens kan ik me heel goed indenken, dat er omstandigeheden kunnen komen dat zo'n besluit moet worden genomen, juist in hel be lang van de Persvrijheid, die toch zeker niet ongebreideld mag zijn. Of de redactie van de A. C. deze grens zeer dicht is genaderd, moet zij zelf nu maar eens uitzoeken. „Knollen voor citroenen" is een van de fraaie uitdrukkingen in het artikel over de verwarming van de Lindenschool. Een aardige beeldspraak, welke ik ook kan toepassen. Maar dan moet ik terug naar de jaren van de bezetting. Toen was het de A. C. welke ons knollen voor ci- ti oenen verkocht. Waarom de A. C. zo'n luidruchtig artikel moest schrijven over deze zaak, is mij ten enen male onbegrijpelijk. Of moeten we dit aitikel bezien in het licht van die ovei de woning Koningsweg? Dacht men. het vuurtje tegen de heer Knol en zijn Dienst moeten we nog een beetje opstoken? De schijn heelt het er zeker van. Ten eerste al de wijze waarop men aan de gegevens is gekomen Als redac teur kan men ze niet krijgen, dus dan maar proberen als ouder van een schoolgaand kind, en dan publiceer ik ze toch. Volgens de A. C. is het hoot-i der school in Juli naar Openbare Werken gegaan om te ver tellen, dat het wenselijk was om de verwaiming na te kijken, en dat dit in October nog niet zou zijn gedaan. Het college noemt als datum van onderzoek door het technisch bureau De Vries begin Juni, waarna op 17 Juni opdracht werd gegeven tot herstel van de gevonden gebreken. In de tweede week van Augustus werd geconstateerd, dat er een lek in de ketel was. Onmiddellijk is aan het technisch bureau De Vries opdracht gegeven een onderzoek in te stellen en reparaties uit te voeren. Wat het verdere deel van de zaak aangaat, geloof ik te kunnen verwijzen naar de antwoorden van het college op de vragen van de heer Hoytink. Het is jammer, dat de kinderen nog weer een paar dagen naar nuis moesten gaan na vacantie, maar het was toch niet nodig in een krantenartikel daarover zo veel ophef te maken. Als ik nu nog enkele woorden zou willen wijden aan de uitlatingen van de A. C. over dc bezettingsjaren, dan kan ik daarover kort zijn. „Ich habe verboten". „Toen allerlei Heden met zure gezichten de pers probeerden te muilkorven" e.d. Zonder herinnering daaraan door de redactie van de A. C. denken wij daaraan nog vele malen. Maar wij herinneren ons daarbij, dat de A. C. een van die bladen was, welke zich door die lieden met zure gezichten heeft laten muilkorven. Gelukkig leven wij thans weer onder een democratisch staatsbestel <met de rechten daar aan verbonden. Maar ook met plichten. En één van die plichten is dat we er voor zorgen dat die democratie niet tot een aanfluiting wordt gemaakt. En wil de A. C. daaraan nist medewerken, tot haar eigen schade zal zij daar van dan de gevolgen moeten dragen. Mijnheer de voorzitter. Hoewel ik uegrijp, dat het antwoord op mijn vragen niet anders zal zijn dan dat wat u hebt gegeven aan de heer Hoytink, zou ik het toch op prijs stellen als u de raad nader wenst in te lichten over bet volgende: a. „Laat maar lekken, des te eerder hebben wij een andere woning", een uit lating, welke door de bewoners zou zijn ge daan; b. de datum van het onderzoek naar de centrale verwarming in de Lindenschool; c. is er aanleiding om het gezin Alles, Konings weg 82, welk gezin bestaat uit man, vrouw en drie kinderen, een grotere woning toe te v/ijzen, mede met het oog op de gezondheid van de kinderen; d. menen B. en W. ook niet dat slechts in het uiterste geval gebruik moet worden gemaakt van de waarschuwing :un de A C., dat geen gegevens meer aan die krant zullen worden gegeven? Antwoord van de burgemeester De burgemeester antwoordde op de vragen bevestigend. Spr. wilde niet treden in eer» uitvoerige beschouwing of waardering van de artikelen, waar mede de krant de aandacht op zich vestigde In het antwoord aan de heer Hoytink is reeds een volledig relaas gegeven l' at de eerste vraag betreft, dat de ly doners zouden hebben ge zegd ,,lt> i maar lekken, des te eerder hebben wij een andere woning", heeft de Directeur van O.W. gezegd, dat deze uitlating is gedaan tegen de heer Koorn, die namens de eigenaar het pand kwam herstellen. Hier staat ja tegenover neen. Geen der betrokken partijen is hier aanwezig, zodat geen duidelijke uitspraak kan worden ge daan. In verband met de derde vraag kan geantwoord worden, dat de bewo ner niet bij het Bureau voor Huisves ting is ingeschreven en niet gevraagd heeft om een andere woning. Spr. geeft daarop geen commentaar; de raad kan zelf zijn conclusies trekken. Wendt de bewoner zich tcft het Huisvestings bureau, dan zal zijp verzoek in over weging worden genomen. Of dit spoedig tot een resultaat zal leiden, kon spr. niet zeggen. biedt U reeds een mooi voor f 39.50 P. N. v. d. MEER Langestraat 86 - Telef. 4292 tegenover het Stadhuis Wat de Lindenschool betreft gaat het om datgene wat volgens het be faamde artikel de heer Van der Win den zou hebben gedaan, die in Juli volgens de Alkmaarsche Courant zou hebben gewaarschuwd. Volgens de heer De Vries was het zeventien Juni, dat hij een opdracht kreeg. Het is moge lijk, dat het Hoofd van de Linden school er eerder over gesproken heeft. Hier staan twee mededelingen naast elkaar. Openbare Werken stelt na het stookseizoen altijd een onderzoek in. De mogelijkheid bestaat, dat de heer Van der Winden ook zelf nog om een onderzoek heeft gevraagd. Deze heeft medegedeeld, dat O. W. altijd prima voor de verwarming zorg draagt. In Augustus bemerkte men, dat er water in de kelder stond. Men moet op de deskundigheid van Bureau de Vries kunnen vertrouwen. Er is mede deling gedaan, dat de ketel lekte. Er heeft wel eens meer water in de kel der gestaan. Overigens zijn de data vermeld. De mogelijkheid bestaat, dat er een ambtenaar van Openbare Wer ken met vacantie is geweest. Zodra het water ontdekt werd, is men spoe dig tot reparatie overgegaan. Spr. be treurde het, dat aan de kinderen, in verband met het plaatsen van de ke tel, drie dagen vacantie moest wor- dn gegeven. Wat de vierde vraag betreft, wilde spr. het antwoord aan de heer Hoy tink citeren, waarin gemeld is, dat wanneer de Alkmaarsche Courant op ae ingeslagen weg zou voortgaan, over wogen zou kunnen worden haar geen persmededelingen meer te verstrek ken. Dit is inderdaad een uiterste middel. Het gaat niet in de eerste plaats om de vraag of de krant iets mededeelt, maar om de beledigende wijze, waarop ten aanzien van een ver. dienstelijk ambtenaar een en ander naar voren wordt gebracht. Spr. acht te het niet nodig, daaraan nog iets toe te voegen. De heer Hoytink vond dit een onverkwikkelijke zaak. Spreker heeft op vijf November met een bepaalde bedoeling zijn vragen gesteld en daar bij niet allereerst aandacht aan de fei ten geschonken. Als de feiten juist zijn, was het ook de taak van de raad om de betrokken hoofdambtenaar op het matje te roepen. Waren zij niet juist, dan moet de raad opkomen voor een ambtenaar, die voor zijn taak is bere kend. Als de heer Couwenhoven deze interpellatie niet had gehouden, zou spreker het hebben gedaan. Spreker meende, dat dit is bedreven door on verantwoordelijke mensen en het spijt hem dat hij dit moet zeggen in het bij zijn van iemand, waarmede de raad steeds zo goed heeft samengewerkt. Spreker had gehoopt, dat het ant woord zou hebben geluid: „Wij heb ben een en ander gepubliceerd, het was wat grof maar we praten nog wel eens met elkaar en dan komt de zaak wel in orde". Maar er verscheen weer een artikel en het venijn zat in de staart, waar men over sociale bewogenheid sprak. Toen heeft spreker zich afgevraagd of men zo door zou gaan. In het eerste artikel heeft spr. zich gestoten aan de toon. Ook een redactie kan aan de telefoon boos worden, maar dat men dan schrijft: „Knollen voor citroenen", kan niet door de beugel en daartegen moeten we ernstig protes teren. Op zeventien November verscheen er een artikel op de voorpagina en spre ker moet aannemen dat dit een hoofd artikel was. Als daarin van een ge zagscrisis wordt gesproken, dan is spre ker het daarmede volkomen eens, maar niet dat men zichzelf de uiterste be perking heeft opgelegd; men had met de heer Knol moeten praten. Spreker heeft het antwoord van B. en W ge lezen en accepteert het. Hij is er van overtuigd dat het antwoord van de Alkmaarsche Courant niet juist is. Hij zou de vrijheid van de pers niet willen muilkorven, maar daarnaast staat dat men zich van zijn grote ver antwoordelijkheid bewust moet zijn. Met een zaak als deze kan men ambtenaren kapot maken Ging men er mee door, dan was het moordend, want dan zouden de ambtenaren zich elke dag kunnen afvragen: Komt er nog meer? Spreker hoopte dat de Alkmaarsche Courant en de heer Knol elkaar weer zullen vinden dat zij el kaar de hand weer zullen reiken en zeggen: We gaan weer voort. Dan mag de Alkmaarsche Courant op fouten wij zen als men maar weet op welke wij ze men dit doen moet. Hij achtte het alleszins redelijk, dat het College over weegt wat te doen, als hieraan geen eind mocht komen. De heer Couwenhoven hoop te eveneens dat de heer Knol en de Alkmaarsche Courant elkander zullen vinden. Spreker was tevreden over het antwoord van B. en W. Hij uitte cri tiek over de wijze waarop de Alk maarsche Courant de rectificatie plaat ste; men had dit beter moeten laten uitkomen. De heer Van der Borden zei- de, dat deze kwestie is ontstaan door de toestand aan de Koningsweg. Vele huisjes hebben hun tijd overleefd en de eigenaren kunnen er geen grote kos ten aan besteden, daar de verbete ringen duur en onrendabel zijn. De kosten zijn drie maal zo hoog als het bedrag dat uit de huren gereserveerd kan worden. Spreker beklaagde zich o.a. over de hoge grondlasten. De burgemeester verzocht de heer Van der Borden terug te keren tot de interpellatie. De heer Van der Borden zeide dat verschillende huiseigenaren naar de Noodwet-Drees worden gedreven. De afgekeurde woningen mogen niet tot een werkplaatsje verbouwd worden, want men mag geen woonruimte ont trekken. Maar de kosten overschrijden nu in hoge mate de opbrengst van de huren. De heer Torenvlied zeide, dat toen hij de artikelen las, de vragen van de heer Hoytink en de antwoorden van B. en W. hij gedacht had: Dit is een storm in een glas water. Spreker deel de die mening nog. Hij had gehoopt dat de interpellatie van de heer Couwen hoven ook geleid had tot het interpel leren van B. en W. over het plaatsen van de stok achter de deur. Dat is de belangrijkste kwestie. Van de democra tie is in ons land al niet veel meer over. Als de pers op deze wijze op haar taak moet worden gewezen, zijn wij op de verkeerde weg. Het gevaar is veel groter, dan de belediging van een hoofdambtenaar. Spreker gaat met de artikelen niet accoord, maar hij ont zegt B. en W. het recht een courant uit te sluiten. Het college moet voorzichtig omgaan met het kostelijke goed van de persvrijheid. De burgemeester zag zich thans genoodzaakt tot een slotwoord. Het ge meentebestuur staat tegenover de pers uiterst welwillend, wat de journalisten die de besprekingen over de kaasmarkt bijwoonden kunnen getuigen. met 'n St. Niceiaas-cadeau VAN DE SCHOOLPASXELS ECOLINE INKTEN PENSELEN VERFDOZEN, ENZ. ALMAAR - TELEFOON 4793 Laat op de hoek v. d Holsir. Het gemeentebestuur slaat de voor lichtende taak van de pers zeer hoog aan en geeft zo nodig vertrouwelijke inlichtingen. Maar dan aan een pers die in verantwoordelijkheid haar oordeel vormt en formuleert. Inderdaad is de persvrijheid één van de kostelijkste goederen, al is zij in vele landen van Europa niet meer te constateren. Als wij aan de vrije oordeelvorming grote waarde toekennen, dan sluit dat in zich, dat de pers zich zelfbeheersing en zelfbeperking oplegt, waarover in een der I rtikelen ook wordt gesproken. Als de pers critiek heeft, wilde spreker dit gaarne aanvaarden, mits het geschiedde in behoorlijke bewoordingen. Die eis moeten we stellen omdat anders geen samenwerking mogelijk is. Het gaat niet om de critiek, maar als men dan schrijft „Knollen voor citroenen", dan is dit niet zakelijk meer en onaan vaardbaar. Het is grievend voor een hoofdambtenaar en voor B. en W. en onverdiend tegenover iemand, die zich in het openbaar niet kan verdedigen. Spreker wilde zich wat dit betreft van een kwalificatie onthouden. Na deze belediging zal 't initiatief voor samen werking vooraf moeten worden gedaan door een excuus. Het doet spreker leed dat zijn woorden moeten worden aan gehoord door een andere redacteur van de courant. Van muilkorven is hier geen sprake. Persvrijheid zal hier moe ten blijven bestaan, maar als wij in be paalde omstandigheden moeten over wegen of wij de pers nog faciliteiten moeten verstrekken, is dit iets anders, dan dat wij de pers aan banden leggen. Den heer Van der Borden zou spreker willen antwoorden, dat slechts woon ruimte wordt onttrokken, wanneer dit noodzakelijk is. Het is gemakkelijk woningen af te keuren maar moeilijk om iets anders te vinden B en W. zijn zo soepel mogelijk, maar dit is een de licate aangelegenheid, met het oog op eigenaren, bewoners en gebrek aan woningen. Laat men bedenken dat deze zaak menig aal meer dan twee kan ten heeft We hebben in deze tijden van moeilijke situaties vaak te maken met het botsen van meningen. Vaak schiet er dan iets in het verkeerde keelsgat. maar wii komen steeds uit. de moeilijk heden, als wij te maken hebben met mensen die oprecht het goede nastre ven Als deze basis wegvalt, belander, wii op drijfzand. Laat men bedenker dat ook de tegenstander van zijn goed recht doordrongen kan zijn Dan zal mpn tot rip bpsto rpsnlfpfpn U-omeri Vragen over de Friese brug De heer Holsmuller herinnerde aan de geschiedenis van de Eriesebrug en de daarbij ontstane verbeteringen. De in 1923 gekomen brug kan men nog Kamgaren costuums vanaf 150. Winterjassen vanaf 135. TJw adres voor Avondkleding. Voordam 5 - Tel. 5187 - Alkmaar. aanschouwen. Ze bleef op de oude fun dering met alle gebreken aan haar smalte verbonden. Ook de geringe doorvaarthoogte, waardoor de brug tel kens moet worden geopend, leidt tel kens weer tot verkeersopstoppingen. B. en W. brachten dit reeds ter kennis van de minister. Alkmaar is in zijn vitale belangen zeer geschaad als cen trum van handel en cultuur. Vóór de oorlog werden er in West-Friesiand vele bruggen gebouwd, waar heel wat minder verkeer was. Er is lang onder handeld tussen rijk, gemeente en pro vincie en in 1939 was men zo ver, dat de gemeente veertig procent voor haar rekening zou nemen, maar de oorlog was oorzaak, dat er niets van is ge komen. Op 15 Juni 1948 was er een overeenkomst met het rijk en er werd 150.000 op de oegroting uitgetrokken. Spreker zou willen weten of er reeds op het adres aan de minister gerea geerd is. Spreker stelde de volgende vragen: 1. Kunnen B. en W. mededelen om welke redenen de overeenkomst tus sen de gemeente Alkmaar en het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat in zake de bouw van een nieuwe Friese- brug, tot het aangaan waarvan de raad in zijn zitting van 15 Juli 1948 besloot, tot op heden niet is gesloten? 2. Kunnen B. en W. mededelen of het niet sluiten dezer overeenkomst de vertraging in de aanvang van de werk zaamheden tot de bouw van de nieuwe Friesebrug heeft veroorzaakt en of daardoor nog geen gebruik is gemaakt van de post ad 150.000 die op de rijks begroting 1949 voor dit doel was opge voerd? 3. Kunnen B. en W. mededelen of hun stappen bij het ministerie van Ver keer en Waterstaat om dit werk alsnog te doen aanvangen reeds enig resultaat hebben afgeworpen, met name of zij menen dat er een redelijke kans is dat op de rijksbegroting voor 1950 nog een Zodanig bedrag wordt opgenomen, dat de werkzaamheden tot de bouw van de nieuwe Friesebrug althans in 1950 een aanvang zullen kunnen nemen? De burgemeester herinnerde aan de uitvoerige reacties in de pers. Sedertdien is er een lawine van adres sen, moties, enz. over het departement neergedaald. Als de gemeente daaraan iets had kunnen doen, zou zij bevor derd hebben, dat deze stukken ook aan de Tweede Kamer waren verzonden, die over de zaak moet beslissen, omdat aan de regering gerichte adressen niet aan de Kamer worden overgelegd. Na 1948 is er nader overleg geweest en men meende dat er spoedig iets zou worden besloten. Op vraag twee ant woordde spreker dat dit de vertraging niet heeft kunnen veroorzaken. Het besluit de bouw uit te stellen, is de enige oorzaak dat men nog niet van de 150.000 gebruik heeft gemaakt. Wij weten niet of onze stap enig resul taat heeft, maar vertrouwen dat de kwestie bij de begroting ter sprake zal komen. Het is onbekend, hoe de mi nister zal reageren. Mocht hij alsnog toegeven aan de grote aandrang van Noord-Holland om nog een gaatje te vinden, dan is er enige kans dat er nog iets op de begroting van 1950 ge plaatst zal worden, maar spreker kon dienaangaande geen enkele voorspel ling doen. De regering achtte een slui tende begroting van groter belang dan het uitvoeren van zekere werken. De noodzaak het eindcijfer van de begro ting niet te verhogen, bestaat nog steeds. Waarschijnlijk is alles uitgeba lanceerd, maar alle hoop is nog niet verloren. Mocht het overleg leiden tot een gunstig resultaat, dan is dat het gevolg van aller spontane actie. Een Onderwijzer liet het de kinderen in schoonschrift neerpennen: „BIJ HUIBERTS KOOPT U BETER!" Eén van de kinderen stak zijn vinger op: „Maar Meester, dat wisten we toch al lang." „Ja kinderen, onthoudt het maar goed wat Vader en Moeder reeds weten: Daar bij HUIBERTS in de Payglop: vriendelijke bediening, de grootste keusen goedkoper dan elders". Dus voor Uw St. Nicolaasgeschenken allen op naar De heer Holsmuller bracht dank voor het antwoord. Spreker was er van overtuigd, dat als kort na 1948 tot teke ning was besloten, de bouw voortgang zou hebben gehad. Men heeft ruim van te voren geweten welke gronden moes ten worden overgedragen. Wat de tweede vraag betreft had enige meer dere voortvarendheid tot 'n beter resul taat kunnen leiden Spr. wees op het adres van de A.N.W.B. en herinnerde er daarbij aan, dat het de bedoeling was de oude Friesebrug in Buiksloot in gebruik te nemen. Ook voor die ge meente is het vraagstuk dus van be lang. Wat de derde vraag betreft kan spreker de financiële belangen aanvoe len, maar we zouden onze plicht verza ken als we nog niet een schuchtere po ging deden, om alsnog een post op de begroting te krijgen. Wij zijn al tevre den met een post van f 150.000 voor de aanvang van de werkzaamheden. Spre ker stelde tenslotte de volgende motie voor: De raad der gemeente Alkmaar in vergadering bijeen op 24 November '49 met grote teleurstelling kennis geno men hebbende van het niet op de Rijks begroting 1950 dpnemen van een uitga- vepost voor de voortzetting van de werkzaamheden tot de bouw van een nieuwe Friesebrug over het Noord bolland Kanaal te Alkmaar, van oor deel zijnde dat deze belangrijke ver- keersschakel in geen enkel opzicht meer voldoet aan de eisen van het moderne verkeer, van oordeel zijnde dat de door deze brug veroorzaakte verkeers stremmingen van dien aard zijn, dat van een onhoudbare toestand moet worden gesproken en de gemeente Alk maar daardoor in zijn vitale belangen ernstig wordt geschaad, in aanmerking nemend dat op de Rijksbegroting voor 1949 een post van f 150.000 was uitge trokken om de werkzaamheden tot de bouw van een nieuwe brug te doen aan vangen, doch dat tot op heden deze werkzaamheden niet zijn aangevangen, spreekt de verwachting uit dat de re gering alsnog een oplossing zal weten te vinden om op de Rijksbegroting voor 1950 een uitgavepost op te voeren groot genoeg om de werkzaamheden voor de bouw van een nieuwe Friese brug te doen aanvangen, besluit deze motie ter kennis te brengen van de re gering en de beide Kamers der Staten Generaal en gaat over tot de orde van de dag. Nadat diverse raadsleden daarmede hun instemming betuigd hadden, werd de motie met algemene stemmen aan genomen. De Raad ging daarna in comité voor het verkrijgen van inlichtingen over de montage woningbouw. Predikbeurten VOOR ZONDAG 27 NOVEMBER ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds. Den Oudsten; Woensdagav. half 8 tot 8 uur, oecumenische avondwijding, vrij toegang. Kapelkerk, 10 uur ds. Van Wijk; 5 uur ds. Wesseldijk; 7 u. jeugd dienst A.I.K.J., ds. Haan van Alkmaar. Rem. geref. gem., half 11 dr. Noord- hoff van Haarlem. Luth. kerk (Oude gracht), half elf, prof. dr. Mönnick van Amsterdam. Doopsgez. kerk, 10 uur da. Treffers van Berlikum. Geref. kerk, 10 uur (H.Avondmaal) en 5 uur (H.Avondm. en dankz.), dr. Polman. Baptisten gem. (in Nieuwe Doele), 10 uur evangelist Hofhuis; half 8 bijz. jeugdsamenkomst voor jong en oud in de Nieuwe Doele. Oud-kath. kerk geen dienst. Herst. Ap. Gem„ Tous- saintstraat. half 10 en 4 uur en Woens dagavond 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., 3 uur jeugdclub Kr. v. Eltenweg 22; Donderdagavond half 8 in Waakt en Bidt zendingsbijeenkomst, zendeling E. Gubler over de nood van de Spaanse protestanten. Leger des Heils, Limmerhoek 40, Zat. 26 Nov., av. 8 uur in Waakt en Bidt, kadetten- brigade van de Kweekschool; Zondag 10 uur v.m. en 7 en 8 nam., in de Le- gerzaal, Limmerhoek, brigadier Palstra met de kadetten. Ned. Leger des Heils, Hekelstraat, 10 uur wijdings- dienst; 8 uur openb. samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de heili gen der laatste dagen (in Valk's lunch room). half elf Zondagsschool: 5 uur godsdienstbijeenkomst. Ver. van spiritisten Harmonia. in hotel De Nach tegaal, Langestraat, half elf morgenwij ding, de heer E. Kaiser van Den Haag. OMGEVING AKERSLOOT, 10 uur, ds. Dikboom. BERGEN, Ruïnekerk. 10 uur, ds. Bekius. Gebouw Rehoboth, half elf, ds. Bremer. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Donner van Broek op Langendijjc. BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Barkey Wolf van Den Haag. Doopsgez. kerk, 10 uur, da. Schepman. DE RIJP, geen dienst. DIRKSHORN, herv. kerk, 10 uur, ds. Post. Geref. kerk, half 10 en 2.15 uur ds. Van der Sluis. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijenfeldt (H.Avondm.); half 5 leesdienst (dankz. H.Avondmaal). Oud-kath. kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, ds. Plug. GRAFT, 10 uur, ds Kastein. GROOT-SCHERMER, 10 uur de heer Albertz. HEILOO, herv. gem., av. 7 uur ds. Bloemhoff. Evangelisatie Kerklaan, 10.15 uur de heer De Bruin. Geref. kerk (in evang.gebouw aan de Kerk laan), half 9 leesdienst; 4 uur ds. Von Meijenfeldt (H.Avondm. en dankz.) HEER-HUGOWAARD, herv. gem., half 3 ds. Roobol. Geref kerk, half 10 en half 3 ds. Roosjen van Doom. KOEDIJK. 10 uur. de heer Slager. LIMMEN, half 3, bevestiging en intrede ds. Teriet. NOORD-SCHARWOUDE. Geref. kerk, 10 uur leesdienst; 7 uur ds. Barkey Wolf van Den Haag. OBDAM. av. 7 uur, ds Meyboom. OUDORP, 10 uur, ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem.. 10 uur ds. Leendertz. Geref. kerk, 10 u. er half 3 ds. Visser. SCHOORL. Groet en Camp., in gym- nastiekgebouw aan de Smeerlaan te Cstrijp. 10 uur. ds De Jong. SINT-PANCRAS Geref. kerk. 10 en 4 uur. ds. Middelkoop. STOMPETOREN 10 uur. ds. Keja m. m. v. kerkkoor. Evangelisatie, 10 uur de heer Göebbels van Amsterdam. URSEM. 10 uur. ds Mevboom. WARMENHUIZEN. av 7 uur ds Post r" Diakoon Veenhof 'collecte). WEST GRAFTDIJK. 10 uur, cand. Brouwer. ZUID-SCHERMER, nam. half 2 ds. Keja. r

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 11