De mobilofoon in dienst der Rijkspolitie AGENDA UIT DE ALKMAARSE RAAD Hallo R.P. 141, hallo R.P. 141. Hier C.P. Alkmaar" Onzichtbare banden verbinden de politie-auto met de commandopost Uitstekende resultaten INGEZONDEN Pas op de Heiiooërdijk Welkom thuis Orgelconcert in de Grote Kerk Jong Hofland Nieuws ORDEEL: ORDEEL' Kinderpostzegels en prent kaarten „Voor het kind" Burgerlijke Stand NY.ALKMAAR5E WASSERIJ Chopin-avond Clubkampioenschappen D. A. W. Dierenbescherming ZATERDAG 26 NOVEMBER 1949 „Hallo RP 141, hallo RP 141. Hier CP Alkmaar, hier CP Alkmaar. Luister uit. Over". Even is het stil op de commandopost van de Verkeersgroep der Rijks politie. Slechts de lichte fading van het radiotoestel is hoorbaar. Dan klinkt glashelder de stem van een wachtmeester. „Hallo CP Alkmaar, hallo CP Alk maar. Hier RP 141, hier RP 141. Wij bevinden ons op de Rijksstraatweg te Helloo. Wat zijn uw orders? Over". De commandant van de Verkeersgroep, opper-wachtmeester U. Meyer geeft zijn commando's en ergens in het district tussen Texel en Limmen wendt de gloednieuwe station-wagon zijn gestroomlijnde neus in de richting, waarin hij via de mobilofoon gedirigeerd wordt. voor remproeven, een apparaat om de wieldruk te meten, dreggen, vlaggen, lantaarns, een looplamp, die op de dy namo kan worden aangesloten, meet linten, en een verbandkist vormen te zamen het materiaal, waarmede de verkeersgroep haar belangrijke taak verricht. Voeg daarbij, dat ook het overige rijdend materieel, bestaande uit een pesonenauto, drie motoren met zijspan, en drie solo-motoren in uit stekende staat verkeert, dan kan het gehalte van het politiewerk nog slechts beïnvloed worden door de men sen, die dit materiaal gebruiken. De verkeersgroep, onder commando van opper-wachtmeester Meyer, vormt 't keurcorps van de Rijkspolitie. Zij res sorteert onder het direct bevel van de districtscommandant, mr. J. P. v. d. Steur en is samengesteld uit de bes ten, die de politiedienst kan opleveren Alle leden zijn in het bezit van het groot-chauffeursdiploma, van het di ploma E.H.B.O. en voldoen aan d? hoge eisen, die voor de verkeersbrigade gesteld worden. Cursussen, oefeningen en select houden de gorep op de hoog ste graad van paraatheid en vakman schap, In de kamer van opper-wachtmeester Meyer bevindt zich een zwart telefoon toestelletje, dat zich ogenschijnlijk in niets onderscheidt van de apparaten, die ons tot wanhoop brengen als de krant in deze drukke St. Nicolaas-tijd te laat is. Toet is het geen normaal telefoontoestel. Als de „opper", belast met het commando over zijn 19 man sterke verkeersgroep aan het werk is, kan zijn aandacht plotseling getrokken worden door een stem uit het zwarte apparaat, die de Commandopost Alk maar oproept. Geen belgerinkel of zoemtoon gaat aan de mededeling vooraf. Een luidspreker in het toestel geeft het rechtstreeks contact. Waar de fraaie station-wagon zich ook in onze provincie mag bevinden, steeds is de bemanning in staat onmiddellijk een gesprek te voeren met de commando post aan de Helderse -eg, terwijl ook omgekeerd de commandant de Ford HX 4141 op iedere minuut van de dag of de nacht kan bereiken. Hiervoor zorgt op het bureau een ingenieuze 1000 Watt G.E.C.-zender, terwijl de station-wagon is uitgerust met een 100 Watt-Philips-apparaat. De resultaten De mobilofoon is door het corps met enthousiasme ontvangen. De eerste re sultaten bewezen de doelmatigheid. Reeds eerder meldden wij het feit, dat drie minuten, nadat op de commando post bericht was ontvangen van een verkeersongeval te Wieringerwerf de auto van de Rijkspolitie ter plaatse verscheen. Een ander voorbeeld ver telde ons opperwachtmeester Meyer, toen wij gistermiddag dankbaar de ge legenheid aangrepen om persoonlijk met de nieuwste uitrusting van de bri gade kennis te maken. Via de mobilo foon ontving „Alkmaar" bericht van „Amsterdam", dat een vrachtwagen, betrokken bij een verkeersongeval in de hoofdstad, in de richting Abbekerk vertrokken was. Verzocht werd de wa gen zo mogelijk op te vangen en zijn remmen te controleren. Onmiddellijk kon aan dit verzoek gevolg gegeven worden. Luttele seconden later klonk het roepsein „Hallo RP 141" door de aether en binnen de minuut was de verbinding met de station-wagon, die zich en route in West-Friesland bevond tot stand gekomen. Na een uur was de Rijkspolitie te Amsterdam in het bezit van de resultaten van de remproef. In theorie heeft de mobilofoon een reikwijdte van 25 40 kilometer. In de praktijk is echter gebleken, dat ook op grotere afstand het eenrichtings verkeer zeer goed mogelijk is. Proeven hebben bewezen, dat als de politie auto op de Afsluitdijk rijdt het weder zijds gesprek zonder moeite te verstaan is. Negen commandoposten in Neder land zijn thans niet een mobilofoon installatie uitgerust. Het zijn Alkmaar, Amsterdam, Utrecht, Zwolle, Apel doorn. Groningen, 's-Hertogenbosch, Vlaardingen en Middelburg. Slechts het omdraaien van een knopje is vol doende om Alkmaar in staat te stel len met de diechtstbijzijnde bureaux te spreken. Het ligt in het voornemen het mobilofoon-systeem in de toekomst over het gehele land uit te breiden. Dan zullen in Nederland per manent 24 uur per etmaal politieman nen de wacht houden bij de appara ten en zal de politiedienst sneller blij ken, dan het snelste snelverkeer. Zover is het evenwel nog niet. Dank baar kunnen wij echter zijn, dat in ons district de veiligheid op de weg een trouwe en toegewijde bondgenoot heeft gevonden in de glimmende grijze kast op het bureau aan de Helderse weg. Tot vóór -enkele weken moest opper wachtmeester Meyer zijn station-wagon in de nabijheid houden om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Thans kan de auto overal in het dis trict, aan de IJselmeerkust, op Wierin- gen, in de Noord-West-hoek, of tussen de bloembollenvelden van Limmen sur veilleren en is toch in een oogwenk te bereiken. Want zodra de bestuurder de wagen start, zal hij de mobilofoon in schakelen, die hem met onzichtbare banden met zijn commandant verbindt. Het overige materiaal. Is de mobilofoon op zichzelf reeds een belangrijke aanwinst, de uitrus ting van de station-wagon doet hier voor niet onder. Letterlijk alles wat de politie bij een ongeval of contróle van dienst kan zijn, is keurig en doelmatig in de wagen aangebracht. Een meter De Rijkspolitie laat haar waakzaam oog gaan over een uitgestrekt gebied, dat begrensd wordt door Limmen, mei uitzondering van Den Helder, Hoorn en Alkmaar, waar de gemeentepolitie deze taak vervult. Het verkeer wordt steeds sneller en intensiever. Het is daarom verheugend, dat goed en mo dern materiaal de Rijkspolitie in staat stelt haar waardevolle arbeid voor het verzekeren van een veilig verkeer naar beste krachten te vervullen. Dit legt de burgerij de plicht op ook het hare ertoe bij te dragen, dat de zwarte lijst van verkeersongevallen tot een mini mum beperkt blijft. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Het ingezonden stukje Robinson Cru soe gelezen hebbende, zijn de bewoners van de Heiiooërdijk het daar geheel mee eens. Zij willen alleen opmerken dat die zelfde Joh. de Vries, druk be zig is die mooie weg weer onbegaan baar te maken, door die zo te bemod deren dat zij 's avonds levensgevaar lijk wordt. Daar zijn zij het niet mee eens. Mede namens de andere weggebrui kers, J. HEINIS. Met het troepentransportschip „Joh. van Oldenbarneveldt", dat 12 Novem ber van Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk 8 December te Amster dam zal aankomen, repatriëren o.m. de volgende stad- en streekgenoten: Uit Alkmaar: sold. I C. F. Haze- veld, Boomkampstraat 5; Majoor A. Th. Mulder, Oudegracht 174; lcorp. J. Post- ma, Lindenlaan 127; sold. J. G. W. van Sambeek, Kooimeerlaan II; Gren. I T. Bonsema, Westerweg 324; Korp. A. C. Bruyn, Baansingel 35b; Korp. A. Gel ling, Rembrandtstraat 3; Gren. I B. C. H. Habich, Oudegracht 22; Korp. K, Koenen, Lyceumstraat 24; Gren. I A. van Scheijen, Tweede Landdwarsstraat 8; Gren. C. Verschoor, Frans Halsstraat 10; Gren. I J. Vogelenzang, Vondelstr. 9a; sold. G. H. Miche, Tuinstraat 9; Sold. I P. H. de Vries, Tienenwal 64. Uit Bergen: Sergt. I J. E. van der Spiegel, Molenstraat 12; Marn. II Z. M. N. J. Bleeker, St. Antoniusstraat 25; Kapt. J. J. Eisma, Van Borselenlaan 14; Gren. J. C. Meyer, Westerweg 20; Korp. D. Zwart, Herenweg 7. Uit H e i 1 o o: Sold. I M. Kuiper, But- terlaan 10; Sold. J. Meerbeek, Heeren- weg 200. Uit Akersloot: Sold. J. Terluin, Koningsweg 179; Gren. I C. Schoema- ker, Meerweg 306; Korp. J. L. Hollen- berg, N 17. Uit Limmen: Gren. H. J. Huys- mans. Molenweg 24; Gren. C. J. P. de Leeuw, Hogeweg 16; Gren. I P. J. Riet veld, Westerweg 00; Korp. C. Weyers, Rijksweg 82. Voort repatriëren Mr. I ZM H. Ho ven, Wilhelminalaan 9; Gren. I D. Kloosterboer, Dorpsstraat 58 en sold. H. Elzinga, Dorpsstraat 173 uit Broek op Langend ij k; Gren. I J. M. van Dam, Heerenweg 502 en Gren. I J. Zentveld, Rinnegommerlaan 250 te E g- mond-Binnen; Gren. I Th. A. De ken, Heerhugowaard 584 en Gren. J. Mul, Rustenburgerweg 34, Heerhugowaard; Gren. I P. Pan nekeet, Z.-S charwoude A 92 en Wmr. P. C. Smit, Langestraat 1, N.- Scharwoude; Korp. P. Stam, Zui- derweg 46, B e e m s t e r; Gren. T. A. van Wonderen, Hebrederweg 39, N.- Beemster; Gren. J. de Wit, Jisper- weg 132 M.-Beemster en Gren. I E. Kroes, Groot-Schermer A 13. De volledige passagierslijst ligt ter inzage op ons bureau, Voordam 9 te Alkmaar. ZATERDAG Harmonie Theater en Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Fietsendieven (14 jaar); Cinema Americaln, 7 en 9.30 uur: Ei gens in Europa (18 jaar). Waakt en Bidt, 8 uur: Kadetten Leger des Heils. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. MAANDAG Harmonie Theater en Victoria Theater, 8 uur: Fietsendieven (14 jaar); Cinema Americain, 8 u.: Ergens in Europa (18 j.) Gulden Vlies, 8 u.: Dr. James Simp son, door de Haagse Comedie; Hotel Centraal, 8 uur: Propaganda avond Broederschapsfederatie. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Zondag 27 November zal de apotheek van de heer Hartong van Ark in de Langestraat voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de vol gende week de nachtdienst waargeno men. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 27 November zullen beschik baar zijn de huisartsen dr. Pot, Kenne- merstraatweg 65 (telefoon 3117) en dr. Poortvliet, Egmonderstraat 16 (telefoon 4282). DE KORENBEURS. Op de hedenmorgen gehouden graan markt in de Korenbeurs werd weinig aangevoerd. De handel was door de geringe vraag stug. De prijzen warpn: Haver 30.50, bruine bonen 7075, citroenbonen f 65,. witte bonen f 80 en kleine groene erwten f 42—f 46. JOS CROIN OVERLEDEN Op de leeftijd van 55 jaar is te Am sterdam overleden de Nederlandse kunstschilder Jos Croin. Croin bracht een belangrijk deel van zijn leven In Parijs door. Zijn werk, dat thans bij de kunsthandel Huinck en Scherjon te Amsterdam geëxposeerd wordt, is nauw verwand aan de Berger School. De nieuwe organist Simon C. Jan sen zal Dinsdagavond zijn eerste or gelconcert geven in de Grote Kerk met medewerking van zijn vrouw, mevr, Corry Jansen—Reder, cello. De kerk zal niet onverwarmd zijn. Het ligt in de bedoeling van de heer Jansen jaarlijks een serie orgelconcer ten in Alkmaar te verzorgen, die vooral in voorzomer en zomer Alk maar uit muzikaal oogpunt in het middelpunt der belangstelling zullen plaatsen. De heer Jansen is zeker een der vooraanstaande orgelisten in Ne derland. Radio-concerten worden regelmatig door hem verzorgd, hij is leraar aan het Amsterdams conservatorium, gaf concerten op vrijwel alle belangrijke orgels in Nederland en heef tevens in Engeland en in Zwitserland gecon certeerd. Dit eerste concert is meer bedoeld als kennismaking en introductie voor Alkmaarse muziekliefhebbers. Daar kerfkvoogden begrijpen dat bij deze concerten een groot opvoedend muzi kaal element aanwezig is, werd be sloten de entree zo laag te stellen, dat deze geen bezwaar kan zijn, ter wijl programma's gratis worden ver strekt. Zij hopen dat muziek-liefheb- bend Alkmaar en omgeving het zullen waarderen, dat het prachtige orgel in de Grote Kerk een waardig meester heeft gekregen en door een druk be zoek daarvan zal getuigen. Zaterdag zal Jong-Holland te Wormer- veer Blauw Wit ontmoeten, evenals Jong-Holland een candidaat voor de laatste plaats. De thuiswedstrijd werd, enige tijd geleden, met 32 door Jong- Holland gewonnen en het is dus niet onmogelijk dat ook nu weer de punten veroverd kunnen worden. snel, comfortabel, zuinig, betrouwbaar Bergen N H. Telef. 2456 U heeft ze al gezien, en ook al ge kocht, de Postzegels en Prentkaarten „Voor het Kind". Het bezit ervan is op zichzelf een genoegen, maar ncrg prettiger is het om in deze tijd van het jaar onze cor respondentie weer te kunnen franke ren met de bekende Kinderzegel; onze groenten en gelukwensen te kunnen verzenden met een der fraaie prent kaarten. Bedenk: Uw vrienden, Uw verwan ten in binnen- en buitenland bezien in deze maanden uw correspondentie met een speurend oog. De Kinderzegel op uw brief zegt hen meer dan U denkt; ze maakt de ir.houd tot „een woord van hart tot hart". En de fraaie kaart brengt zonne schijn in het huis van uw vrienden De bloemen van Voerman, de winter- gezichten van Anton Pieck, de Am sterdamse Stadsgezichten, zij allen zijn van blijvende schoonheid en spre ken een warme taal van genegenheid Bovendien brengt iedere zegel en iedere kaart, die U koopt, een vonk van licht en vreugde, in het leven van het eenzame en gebrekkige kind; van de vele kinderen, die in nood zijn en in stilte kloppen aan de deur van uw hart.... Komt, koopt Kinderzegels en Kaarten; Zij brengen geluk, U zelf en de kinderen. Geboren: Mattheus H. C„ zoon van N. J. Pronk en E. R. Wesseling. Klaas R., zoon van R. Bakker en G. J. Roede. Fredrica C, dochter van W. Boots en J. Smit. Petronella F. M„ dochter van J. J. M. Koekenbier en P. Vriens. Gehuwd: Johannes A. L. Smithuis en Louise Kluft. Hendrika L. Bouman en Hendrika C. Schut. Dirk van der Ent en Gesina J. Meijer. Pieter Piersma en Margaretha Velthuijs. Ondertrouwd: Gerrit Sijm en Adria- na Groen. Rens W. Ober en Lucia M. Mahieu. Jacobus van den Heu vel en Alida van Wijngaarde. Overleden: Marter, Scheepmaker, oud 01 jaar, geh. met A. Gelder. Maria de Vries, oud 51 jaar. geh. met A. van den Ende. BEVORDERINGEN BIJ DE RIJKSPOLITIE De adspiranten der Rijkspolitie, de beren J. H. G. Lödel van de verkeers groep Alkmaar en J. S. Kuipers van de groep Schagen ter standplaats Oudesluis zijn bij besluit van de alge meen inspecteur van de Rijkspolitie met ingang van 1 October j.l. bevor derd tot wachtmeester. WESTERWEG TEL.2670 UITMUNTENDE - WASBEHANDELING Wie mocht menen, dat het in de Raad altijd ambtelijk toegaat, dat raadsleden van diverse fracties elkaar zoveel mogelijk mijden om van vreem de smetten vrij te blijven, kent de huiseigenaren kan laten betalen. De circulairewerk en besloten werd, dat vriendschappelijke verhouding in de heer Van der Berden vindt het zo van- de burgemeester daartegen namens de Alkmaarse Raad niet. Daar kan geen zelfsprekend, dat de woorden „huis- Raad ten sterkste zou protesteren. De kindje geboren worden dat wil zeg- eigenaren" en „betalen" altijd in één heer Berkhouwer wilde dit protest gen geen edelachtbare kan in zijn ge- adem genoemd worden, dat het gulle van een motie van de Raad vergezeld zin een blijde verwachting verwezen- aanbod om alles maar voor rekening doen gaan en ongetwijfeld zou deze lijkt zien daar kan geen verjaar- der gemeente te nemen hem zo ont- motie hoewel overbodig 's Raads dag worden gevierd en geen trouw- roerde, dat hij er maar weinig van protest nog scherper geformuleerd dag herdacht of de burgemeester ver- heeft kunnen zeggen. Met name de hebben, wanneer z\j met algemene heft zich van zijn zetel en spreekt als VVD-ers kwamen voor de belangen stemmen was aangenomen. Waarom burgervader van het grote gezin zijn der gemeentelijke schatkist op, maar de twee grote partijen in de Raad beste wensen uit, welke gevolgd wor- wethouder Van Slingerland, die ge- daartoe^ niet konden besluiten is ons den door de altijd gewaardeerde ver- woonlijk ais een cerberus voor onze niet duidelijk, maar vast staat, dat te snaperingen van de gelukkige vader brandkast ligt, liet ditmaal geen voorzien was, dat deze motie zou wor- of jubilaris, die in de volheid zijns dreigend gebrom horen. De gemeente den verworpen en dat de Raad daar- harten ook anderen in zijn geluk wil geeft voor 9000.-— nummertjes weg door haar eigen protest zou verzwak- laten delen. on als de voorzitter gelijk krijgt spa- ken. De motie bleef evenwel gehand- Ditmaal zag wethouder Bakker, die ren wae dat ruimschoots uit aan ad- haafd en werd daarna verworpen, voor de derde maal jonge vader ge- ministratie en vervolgingskosten van Volgens de heer Berkhouwer is dit de noemd werd, bij zijn binnenkomst nalatige betalers. schuld van hen, die er niet vóór stem- niets dan van hartelijkheid getuigende den> volgens de leden van de zogenaam- gezichten, maar ook de gemeente zelf Van groter betekenis voor onze ge- de regeringspartijen, die van een nog wachtte ditmaal een bijzondere ver- meente is, dat ons bouwvolume ver- niet geschoolde politicus, die in zijn rassing, want er waren diverse be- bruikt is, dat de toekomst er zo wel- eerlijke verontwaardiging meer zijn tangstellenden, die haar met een ca- nig rooskleurig uitziet, dat we in 1950 gemoeid dan zijn verstand heeft laten deautje verrasten. niet eens de nu reeds ingediende bouw- spreken. Gewoonlijk zijn dit archiefstukken plannen kunnen uitvoeren en dat we of curiositeiten, die het gemeentelijk ons met montagewoningen tevreden De sportparkvoorstellen zagen er uit verleden betreffen en, na hartelijke moeten stellen. alsof het college op een Himalaja van dankbetuiging aan de milde schen- Ged. Staten hadden bericht, dat verzet zou stuiten. B. en W., garant kers, naar het museum verhuizen om wanneer een gemeente, hetzij door ge- in gevaarlijke motorraces, B. en W., daar in de grote verzamelingen onder brek aan voortvarendheid, doch even- die vermakelijkheidsbelasting retour- te duiken, maar ditmaal was er ook zeer indien overmacht in het spel is, neren, B. en W„ die voorstellen om als een zeer geapprecieerd geschenk, op 1 December nog niet ten volle voor motorraces op Zondag te houden, een grote verzameling bloembollen het haar toegewezen bouwvolume de voorwaar er zijn in de Raad tammere voor onze gemeentelijke parken, waar vereiste Rijksgoedkeuring heeft, over voorstellen gedaan waarbij edelacht- Flora's kinderen er in het vroege het restant ten behoeve van andere ge- haren van allerlei kleurschakeringen voorjaar toe zullen medewerken onze meenten zou worden beschikt, elkaar in de politieke haren zijn gevlo- stad in het fleurige en kleurige kleed- Er was juist een ministerieel tele- Sen, je te steken, dat haar tot één der gram binnengekomen waarin de mon- Maar de stemming in de Raad was schoonste van het gewest zal maken, tagewoningen werden toegestaan, een beetje in mineur, het feu sacré, in maar ook dit kon de Raad niet van welks gouden gloed in zoveel verbit- Het college van W. en W. is opper- een ernstig protest tegen een wel zeer terde strijd overwinningen zijn be machtig tenzij de Raad er een stok- willekeurige en onrechtvaardigde be- vochten, was aan het einde van de je voor steekt en wanneer een jong schikking weerhouden. Niemand moet middagzitting tot een sputterend politicus zich over een voorstel ver- gestraft worden voor daden van an- vlammetje ingekrompen en de princi- baast, omdat de één of andere com- deren. De ambtelijke molens malen piële bezwaren waarvan de Zon- missie van bijstand dat heeft afge- niet allemaal even vlug en de ge- dagsheiliging de voornaamste was raden, kan men van de tafel der meente behoeft niet in haar bouwplan- waren niet zo indrukwekkend, dat zij hoogste edelachtbaren met zekerheid nen gedwarsboomd te worden wanneer ook maar één der niet protestant het antwoord verwachten, dat de com- men in Haarlem of Den Haag de be- kerkelrjken tot tegenstemmen konden missie wel kan wikken, maar dat het nodigde stukken in een laadje gestopt verleiden. college ten slotte beschikt Zo hadden heeft en ze daarna schijnt te vergeten. Het belangrijkste wat uit de hierbij B. en W. uit de botsing van twee gehouden debatten naar voren kwam commissoriale meningen ten slotte Het was niet alleen onbillijk, maar is de toezegging van de wethouder van het voorstel geformuleerd waarbij ook in strijd met de ministeriële voor- financiën, dat de vermakelijkheidsbe- ƒ9000.— voor huisnummerplaatjes ge- schriften. De heer Hoytink, die in lasting nog vóór de begrotingsbehan- vraagd werd, welke men, volgens dl- Haarlem als het ware kind in huis deling van 1,950 in bespreking zal ko- verse raadsleden, evengoed door de is, sprak zelfs van een ellendig stukje men en dat het voornemen bestaat haar te verlagen. Dat is éen blijde mededeling voor allen, die hun initiatief bij het orga niseren van sport-, ontspanning- en cultuurgebeurtenissen door de wor gende greep van de fiscus bedreigd zien. Laten we hopen, dat verlaging der prjjzen ook hier tot meerdere winst door grotere omzet zal leiden. Over de avondvergadering kunnen wfl kort zijn, omdat alle daar behan delde vraagstukken reeds van vele zijden bekeken en besproken zijn. Er werd ria een uitvoerige toelich ting door de heer Holsmuller opnieuw geprotesteerd tegen het voornemen om de Friesebrug voorlopig niet door een betere te vervangen, ofschoon de des betreffende motie niet veel kans op succes schijnt te hebben. Er was critiek op artikelen, welke in onze courant zijn verschenen, cri tiek, welke vaak nodeloos door bij komstigheden gerekt werd. Er is in verloop van tijd meer critiek geweest op landelijke en plaatselijke dagbla den, die met vele andere ondernemin gen en particulieren de verschrikkin gen van de bezettingstijd moesten doormaken. De lezers stroomden bij tienduizenden toe en bij een door pa piergebrek noodzakelijke vermindering van abonné's wenste vrijwel niemand geschrapt te worden. Wanneer vele critici van nu toen een andere houding hadden aangenomen, had het redac tionele verzet destijds van veel gro ter betekenis kunnen zijn. Er werd bij deze interpellatie even min gewezen op het feit, dat na de bevrijding alleen tegen die dagbladen een, lastercampagne werd ontketend waar anderen zich Inmiddels van ge bouwen en outillage hadden meester gemaakt en terecht voor concurrentie vreesden. We zullen daarop niet dieper ingaan Dit alles en nog veel meer, dat er bij te pas gebracht werd had weinig te maken met de kern van de kwestie, welke In wezen een gezagsstrtjd was tussen overheid en pers, twee mach ten, die alleen in samenwerking mens en maatschappij ten goede kunnen ko men. Wanneer overgevoeligheid vooi critiek en lichtgeraaktheid wederzijde kunnen worden uitgebannen, zal zeker opnieuw en zonder officiële drei gementen, welke niet meer van deze tijd ztjn een weg tot samenwerking worden gevonden. De Alkmaarse kamermuziekvereni- ging heeft met haar eerste concert avond zeker een geslaagde keuze ge daan. Een uitverkocht huis, plus be zoekers welke bij gebrek aan plaats weer huiswaarts moesten keren, plus ettelijke telefoontjes „Heeft u nog kaarten voor Chopin? Nee, mijnheer, uitverkocht!". Dat is toch wel een éclatant succes van belangstelling. De verklaring van dit feit ligt hierin, dat Chopn al is het dan op edele wijze appeleert aan het sentment, en aan gezien niemand de romantiek uit zijn hart kan snijden, moest deze avond wel bijzonder trekken. Voor de muzi kale fijnproevers zal het toch wel een vraag blijven, of nu werkelijk Chopin een auteur is voor een gehele avond. Zijn genie demonstreert zich het sterkst in de min of meer beperkte vorm. We willen op de pianist Van Renesse niet de clichéterm toepassen van Chopin-speler. De concertgever gaf blijk juist door deze avond muzi kaal een nog ruimere visie op de kunst te bezitten. Hij gebruikte de muziek van Chopin niet als middel om virtu oos te schtteren, maar hield het zuiver aan op de geest van het werk. Allereerst hoorden we dan prach tig gespeeld de Nocturne op. 48, Im promptu in As op. 29 en Fantaisie-Im- promptu in Cis. Hierna de lange Sona te in b op. 58, de grote vorm is nu juist niet de sterkste kant van Chopin; dit werk boeit zo af en toe bij fragmen ten. De Finale werd meesterlijk ge speeld. De brillante Fantaisie in f op. 49 opende het gedeelte na de pauze. Hierna een serie kleinere werken, drie prélude's en één Etude. De be roemde polonaise in As, vormde het effectvolle sluitstuk van deze Chopin- avond. De pianist werd verscheidene malen teruggeroepen en had terecht 'n ovationele hulde te incasseren. Zonder twee toegiften, de „Berceuse" en de derde Etuide liet het enthousiaste pu- blik hem niet gaan. Er is natuurlijk niets tegen een Chopin-adoratie, maar we hopen dat de Alkmaarse muziek minnaars ook eens zeer talrijk aanwe zig zullen zijn bij concerten welke voor onze stad muzikale openbaringen in zich sluiten, we bedoelen hiermede de HOV. De kamermuziekvereniging plus H.O.V. vormen tenslotte de mu zikale standing van onze stad. Ms. Zaterdagavond worden in de Alk maarse Overdekte van 5.15 tot 6.30 uur de jaarlijkse clubkampioenschappen van De Alkmaarsche Waterratten ge houden. Veel meer dan andere jaren staat ditmaal de vraag open, wie de titels mee naar huis zullen nemen. Bij de meisjes zal het in hoofdzaak gaan tussen H. Ouwehand, de titel- houdster en T. Schats, die elkaar wei nig zullen ontlopen, met diverse ge gadigden voor de derde plaats. H. Willemse, die vorig jaar kampioen werd, zal niet kunnen meedoen. De strijd bij de jongens zich zich nu in hoofdzaak afspelen tussen H. de Jong, B. Ekkel en C. Zut. Hoewel aanvankelijk werd bekend gemaakt, dat het damesnummer deze avond wegens ziekte van de favoriete niet zou doorgaan, zulks op verzoek van haar naaste concurrenten, zullen de dames Zaterdag wel starten. Nu heeft H. Boxem de beste papieren, doch ze zal geducht moeten oppassen voor J. Piersma en L. Verheul. Bij de heren is de vraag geheel open door het meezwemmen van diverse nieuwe krachten, maar toch zullen deze niet opgewassen zijn tegen de ervaren J. Hênneman en W. Bloot- hoofd. Wie van deze twee uiteindelijk de zege zal behalen is niet te zeggen of zou de betere voorbereiding van laatstgenoemde de doorslag geven? We maken het zwemmende publiek op attent, dat de zwemzaal pas 6.30 uur weer ter beschikking zal zijn in maats van 6.15 uur. Wanneer de voortekenen niet bedrie gen zal het Zaterdag in de Overdekte aan spanning en goede sport niet ont breken. Ter beschikking is een smoushond (teef, staande oren, lief karakter) en een rode poes, pl.m. t/2 jaar oud. In dien geen liefhebbers zich melden moe ten deze dieren afgemaakt worden, maar. OPBRENGST SIMAVI-COLLECTE. Het comité voor de Simavi-collecte deelt mede, dat de opbrengst in totaal f 2805 64 heeft bedragen. Het comité brengt oprechte dank aan alle gevers en geefsters van grote en kleine en soms anonieme giften, evenals aan de collectanten en aan de heer J. Köster, Langestraat 22, die zijn étalage-ruimte beschikbaar stelde voor het propagan- la-materiaal. PERSONALIA. Benoemd tot hoofdassistent van 's Rijks Belastingen J. A. Jonker te Alkmaar. De heer J. M. Hoekmeyer, employé 2e klasse bij de tekengroep der PTT te Alkmaar is benoemd tot employé le klasse.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2