Overweldigend groot een las van.... Heer Hugowaard verbetert Tehuis Ouden van Dagen HUIBERTS De consumptiekeuze moet veel zorgvuldiger geschieden St. Nicolaas- geschenken PARFUMERIE PAYGLOP 23 Warmenhuizen Noord-Scharwoud Heiloc Broek op Langendijk Bergen Het succes van de Sint is Beemster Beroepskeuze Koedijk MINISTER VAN DEN BRINK: Economische Zaken in de Tweede Kamer DE KLEINE ZAAK MET GROTE KEUZE! Parfumerie „PAULJEKA Schermerhorn Willem de Boorder t De Rijp Uitgeest De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom WOENSDAG SO NOVEMBER 1949 De raad van Heer-Hugowaard kwam Maandagavond onder voorzitterschap van burgemeester Sutman Meijer vol tallig bijeen. De heer J. Veldman werd thans als raadslid beëdigd. Ged. Staten maakten bezwaar tegen de raming voor inventaris van de school voor v.g.l.o. ad f 13.267 welk bedrag diende teruggebracht te worden tot f 12.000. Niet ingegaan werd op het verzoek van de Ned. ver. tot Bescher ming van Dieren om met ingang van 1 Januari 1949 de gemeente als bui tengewoon lid te doen toetreden tegen een nader vast te stellen bijdrage. Tuinderscredieten. De aflossing der renteloze tuinders credieten blijkt over het algemeen geen al te grote strubbelingen te ontmoeten. Tehuis voor ouden van dagen. De verbetering van het tehuis voor ouden van dagen ter plaatse blijkt t 10.000 meer te kosten, dan aanvanke lijk gedacht werd. Dit brengt in de exploitatie-opzet een verhoging van de verpleegprijs van slechts f 0.60 per persoon en per week. De heer Groenveld achtte dit totaal bedrag ad f 57.800 wel wat aan de ho ge kant en vroeg of men niet goedko per klaar kon komen. De heer Schouten wilde de garantie dat het bedrag tenslotte niet hoger zou worden, waarop de voorz. zeide dat de begroting nog met de Prov. Waterstaat moet worden doorgenomen. De post on voorzien ad f 1.700 was naar het oor deel van de heer Leegwater, de man van het vak, wel wat aan de lage kant temeer daar men hier te doen heeft met verbouw. Z.i. zou dit be drag zeker variëren van f 2.000 tot f 3.000. Wethouder Tromp wilde dan maar royaal het totaal op f 60.000 ra men waarop de raad de gulden mid denweg bewandelde en er f 59.000 van maakte, waardoor de post onvoorzien f 2.900 zal zijn. De heer Strooper ver zocht nog gemeentenaren bij plaat sing voorrang te verlenen. Voor bui tenpoorters zal de verpleegprijs iets hoger dan f 17.60 per week en per per soon gesteld dienen te worden, voor het opvangen van eventuele risico's. De subsidie-verordening 1. o. 1946 werd aangevuld, zodat de chr. nat. kleuterschool ter plaatse in het genot van subsidie kan blijven gesteld. De school parochie H. Familie kreeg voor het aanschaffen van leerboeken een bedrag van f 932.90, in verband met het sterk toegenomen aantal leer lingen. O. L.-school Noord. Ged. Staten hebben de goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit tot op heffing van de o. 1. school Noord. De voorzitter lichtte toe dat deze be slissing uitsluitend op formele gron den is gebaseerd. Ook de overgrote meerderheid van de ouders van kin deren die deze school bezoeken, blijkt voor het stichten van een nieuwe cen trale school te Zuid, omvattende drie lokalen. In een volgende vergadering zullen B. en W. met een voorstel voor het bouwen van een nieuwe centrale o. 1. school komen en tot opheffing van de o. 1. school Noord. De oppositie van destijds bleek zich thans met een en ander te kunnen verenigen. De Lindenlaan. De Kabel was omgedoopt tot Lin denlaan, alhoewel de linden ontbraken. Nu besloot de raad de verantwoorde lijkheid voor deze daad op zich te ne men en er 50 lindebomen te planten. Ook deelde voorzitter mede een be groting van een slordige f 17.000 te hebben voor verbetering met gesloten wegdek en trottoirbanden. Met het werk zal zo spoedie mogelijk een aan vang worden gemaakt. Brandkranen. Drie brandkranen zullen worden ge plaatst envijf toegevoegd. Kosten f 1.000. De commissie van advies woonruim- tewet 1947 werd herkozen. Met de wensen van de heer Strooper, om deze commissie met twee leden uit te breiden, als speciale vertegenwoor digers van huurders en Het Kruis zal rekening gehouden worden. is onze sortering Voormalige werkster pleegde diefstal Bij de heer J. M. alhier werd een dezer dagen tijdens een moment afwe zigheid van zijn werkster mej. J. de N., die even was gaan koffiedrinken Dij de buren, diefstal gepleegd, waarbij ruim f 100 werd ontvreemd. Na een nauwkeurig onderzoek van onze politie, viel de verdenking op mevr. van U, de vroegere werkster van de heer M. Na verhoor heeft zij bekend deze daad te hebben gepleegd. Door de politie is procesverbaal opgemaakt Het plaatselijk comité voor huishou delijke voorlichting ten plattelande kreeg een subsidieverhoging van f 50 op f 100. De gemeente trad toe als lid van de ver. „Koningin Wilhelmina- fonds" tegen een jaarlijkse contributie van y2 cent pér inwoner. Met de N. V. Bank voor Ned. Ge meenten werd een geldlening aange gaan van f 228.000 3 1/4 pet. rente 's jaars ter financiering van 18 wo ningwetwoningen. Particuliere wonigbouw met bouwkas. De bouwkas ROHYP zal aan P. Jas pers ter financiering van een nieuw te bouwen woning een crediet verlenen van 100 pet. der goedgekeurde stieh- tingskosten, onder voorwaarde dat de gemeente bereid is om dit crediet. voor wat betreft rente en aflossing, te ga randeren. Koelhuis in gebruik genomen De heer M. Blauw, wonende aan de Middenweg alhier, heeft dezer dagen zijn koelhuis in gebruik genomen. De aannemers waren Kooij en Hittema. Het geheel heeft een oppervlakte van 300 m2, terwijl de inhoud van de koel cel 555 m3 bedraagt. In de eerste plaats is zij bestemd als koolbewaar plaats. De koelinstallatie is aange bracht door de N. V. „Bronswerk" uit Amersfoort. Het gehele gebouw is zwaar geisoleerd, zodat de temperatuur met een minimum aan kosten kan blij ven gehandhaafd. Zo'n koelhuis zou een ideaal zijn voor iedere koolbouwer. Koning Voetbal had belangstelling Maandagavond draaide in de grote zaal van café Groenland de leerzame voetbalfilm Koning Voetbal. Alvorens tot de vertoning van de hoofdfilm over te gaan, werden enkele leuke sport- fllmpjes vertoond, o.m. over schaatsen, motorenraces, steekspelen, enz., enz. In de grote film werd vertoond hoe men goed voetbalspel kan ontplooien. Eén middel is hiertoe slechts gegeven: trai nen. trainen, tempo, tempo en nog eens tempo. Als geheel was het een mooie avond, waarvan de vele belangstellen den ongetwijfeld' hebben genoten. Nieuwe afrastering Reeds lange tijd bestond op het Hu- go-Boys speelveld een groot gebrek. Slechts met grote moeite konden de supporters tijdens de wedstrijden bui ten het eigenlijke strijdperk worden gehouden. Nu is een perfecte oplossing gevonden. Op ongeveer ly2 meter af stand van het speelveld is een afraste ring aangebracht. Binnen niet al te lange tijd zal ook een aanvang wor den gemaakt met de beplanting. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer J. Ren- sen slaagde een dezer dagen te Utrecht voor het Rijksdiploma Landbouwwerk tuigkennis. Teraardebestelling P. Pranger Onder zeer grote belangstelling is Dinsdagmiddag het stoffelijk overschot van de bekende muziekdirigent en ere burger van Langedijk de heer P. Pran- gei te Noord-Scharwóude ten grave ge dragen. In de stoet werden omfloerste vaan dels meegedragen van de muziekkorp sen, waaraan de overledene zijn zor gen had gewijd. De rouwdienst werd in het kerkge bouw door ds Schmidt geleid. De bur gemeester, de heer Schelhaas, hield een rede. waarin hij deed uitkomen, welk een voortreffelijk mens en musicus door dit overlijden was heengegaan. De heer Blankendaal van Bergens Harmonie bracht de dank der diverse corpsen tot uiting. Voor de Westfriese Bond van Harmo nie- en Fanfarekorpsen sprak de heer D Brugman uit Winkel, die in een gevoelige rede de betekenis van de «.'Verledene voor het muziekleven van West-Friesland uiteenzette. Ten slotte werd nog het woord ge voerd door de heer K. van Dijk uit Noord-Scharwoude en de musicus Pe ters die uitvoerig belichtte, hoezeer de overledene in de kringen der toonkun stenaars gewaardeerd werd. Dammen Donderdagavond werd de onderlinge competitie voortgezet. De stand in groep I is thans: K. Tuinman 711; C. de Graaf 710; J. Geuzebroek 810; H. Verver 69; J. Sprenkeling 77; J. de Geus 77; A. Dekker 66; S. Schurer 75; C. Adricheh 7—3: P. Beukers 82. Groep I: K. TuinmanJ. Geuzebroek 1—1: C. Adriched—J. de Geus 11; C. de GraafP. Beukers 20; A. Dekker J. Sprenkeling onb. Groep II: C. de JongP. Oud 11; A WinterinkJb. Helder 02; A. Kroon W Hoogenboom 20; B. Hofman D. Langedijk 20. Groep III: S. HottentotP. v. d. Werff 0—2; H. Weijers—Bijwaard 20; A Al lemanC. Lieshout 02; B. Sluisman Bruin 20. A.s. Donderdagavond speelt de dam club thuis tegen S.N.A. uit Heerhugo- waard. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: Wietse van der Veen te Leeuwarden en Neeltje Groen Ga t r o u w d: Johannes P. Bouman en Zwaantina E. van der Velde. VOOR BEROEP BEDANKT. Bedankt heeft voor Broek op Langendijk ds. A. J. van Heuven te 's Gravendeel. ZAADMAJRKT 62 TEL. 5871 ALKMAAR Hef 30-jarig bestaan van de Koorvereniging Bergen Maandagavond werd in „De Rusten de Jager" de herdenking van het der tigjarig bestaan van de Koorvereniging besloten met een feestavond voor leden en genodigden. De heer Voorthuis heet- huis heette namens de feestcommissie allen hartelijk welkom, in het bijzonder de dirigent Jac. Kort en echtgenote. Hij wenste alle feestgenoten een genotvolle avond en sprak de hoop uit, dat vele mannen na deze succesvolle dagen zou den toetreden als lid. Het koor heeft dringend behoefte aan mannenstem men. Spreker gaf vervolgens het woord aan de jeugd, het kinderkoor, de toe komst van de koorvereniging. De klein tjes zongen met hun heldere stemmet jes onder leiding van mevr. Morée Dol heel mooi de kleppermars, 't lied je van de Bergenaar e.a. Als verrassing volgde nog een jubileumlied, op de pi ano begeleid door de blinde pianist -Krijgsman uit Den Helder. Toen betrad het gezelschap Gerard Walden het toneel en laaide de feest vreugde hoog op. Gerard Walden, Coby van Beek, Berry Kievits en Harry v. Wister en het orkest o.l.v. Martin E- rich, allen hadden groot succes bij hun optreden en maakten de avond tot een echte feestavond, waaraan de deelne mers nog lang zullen terugdenken. En nu vol moed op weg naar de 50e mijlpaal, naar het gouden jubileum. Berger Kunstkring Daar de première van „De Meeuw" naar de mening van het bestuur, dat deze voorstelling bijwoonde, niet dat succes kon boeken, dat redelijkerwijs als eis voor de Kunstkringleden gesteld kan worden, hee,ft het bestuur de overeenkomst met „De Haagse Come- die" geannuleerd. Op 1 December wordt dus niet „De Meeuw" gespeeld, maar zal „Comedia" op dezelfde datum één van haar successtukken geven, n.l. Goud en Antiek" (The shop at Sly- Corner), een thriller door Edward Per cy. DE OOGST VAN DE WEG Gedurende het tijdvak van 17 tot en met 24 November werden aan het po litiebureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: Doublé broche; rode kindermuts; rub ber kinderlaarsje; kinderportemonnaie; damesrijwiel; donkerblauwe kinder wantjes; hond; zilverbon, kinderwant, zeildoeken actetas; bruine portemon- naie; rose hoofddoek; dameshandschoen (zeemleer); kinderdriewieler; bril; da mespolshorloge; autoped op luchtban den; kinderpet; jeugddiploma BKC; Portemonnaie; gebreide dameswanten; handschoen. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: een paar bruine herensokken; claxon van motorrijwiel; rechterwant; rechter dameswant; bruine actetas; bril met plastic montuur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Catharina Maria, dochter van Nicolaas Johannes Volkers en Ma rie Trijntje Kostelijk. Frits Ernest zoon van Karei Marinus Hendrikus Colnot en Pieternella Bakker. Gus- taaf Ronald, zoon van Gerard Henri Dorré en Maria Agnes Mathilda Rom- de. George, zoon van Jacobus Adria- nus Leijen en Dieuwertje Henneman. Ondertrouwd: Raymond de Tonnac de Villeneuve te Tascoultant (Frans Marokko en Wentje Johanna van Hegmskerck Veickens.a Gehuwd: Johannes Hendrik Lichten Adriana Everaard. Overleden: Hendrik Bogtman, 37 jaar, ongeh. Theodorus Johannes Ran- zijn, 30 jaar, echtg. van Johanna Bruin. Cornells van der Plas, 63 jaar, echtg. van Jansje Dekker. r6L.*2474 *#£NSTR. 5 ALKM*** Zaterdagavond vond in café Jonker een bij eenkomst plaats van de oud-leerlingenve eniging van de school voor uitgebreid lager onderwijs D.U.V. Als spreker trad op de heer Vellinga van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar, met het onderwerp: „Beroepskeuze". De opkomst van de leden was jammer genoeg zeer gering. De heer Vellinga gaf een duidelijke uiteen zetting over het onderwerp Een en ander werd met aandacht gevolgd. Na de pauze beantwoordde spreker nog en kele vragen. De penningmeester, de heer P. Hartog, dankte de heer Velilnga voor zijn duidelijke inieiding en overhandigde hem, namens de vereniging, een boekenbon. Een nieuw soort consumptie aardappel De tuinbouwvereniging had zich in 1948 een nieuw soort aardpoters aan geschaft van een bekend Selectiebe- drijf, met het doel deze nieuwe con sumptie-aardappel als proef te vertou wen. De opbrengst was boven ver wachting en de kwaliteit prima. Het is een bewaaraardappel voor de winter bij uitnemendheid, een blanke ronde aardappel met kleine oogputjes, voor delig in het schillen. In punten staat deze aardappel boven de Bevelander. De tuinder is van plan het volgend jaar een groot kwantum uit te poten gezien deze gunstige uitslag. Het is volgens alle verwachting de winteraardappel voor de toekomst. Maar de moeilijkheid is net als met al het nieuwe „onbekend maakt onbe mind" Daarom hebben wij ons laten inlichten en ons van de kwaliteit op de hoogte gesteld. Wij kunnen getuigen dat de aardappel prachtig in de kook is en prima van smaak. De naam van dit product is „Meerlander". Mooie opdracht Fa Klaver en Molenaar, aannemers te Koedijk is na gehouden aanbeste ding opgedragen het verbouwen en uitbreiden van de Coöp. Zuivelfabriek „Aurora" te Opmeer, voor een bedrag van f 129.700 uit Architectenbureau Nieuwland en Van der Vegte te Leeu warden. Nog deze week zal er een aanvang met het werk worden ge maakt. Marktbericht LANGEDIJKER GROENTEN CEN TRALE, 30 Nov. 9000 kg groene kool f 19.4028.90; 1000 kg gele kool 5—6.50; 2000 kg rode kool 5.50—10; 80.000 kg witte kool 9.20—10.10; 10.000 kg andijvie 1523.60; 7000 kg uien 22.30—22.80, grove 21.60—22. (Van onze parlementaire redacteur) Met een grotere nauwkeurigheid en openhartigheid dan andere ministers dat gedaan hebben, heeft de minister van Economische Zaken, prof. mr. J. R. M. van den Brink in de memorie van ant' woord op zijn begroting voor 1950 een uiteenzetting gegeven van zijn beleid en van de beginselen, waardoor hij zich in zijn economische politiek laat leiden. Daarbij heeft hij vooral aandacht be steed aan de kwestie geleide economie of overheidsonthouding en hij komt tot de conclusie, dat de staat algemene lei ding moet geven aan de economische ontwikkeling van ons land en dient in te grijpen, waar het particulier initia tief in gebreke blijft of te kort schiet, doch dat overigens aan het particuliere bedrijf een zo groot mogelijke mate van vrijheid geschonken dient te worden, wanneer althans dit bedrijf niet recht streeks handelt tegen het algemene economische belang van ons land in. Ook de Tweede Kamer, die Dinsdag middag met de behandeling van de be groting van Economische Zaken begon nen is, hield zich met dit probleem be zig en het spreekt vanzelf, dat zich diepgaande verschillen demonstreerden. Rechts van de bewindsman stond bijv. de heer C. v. d. Heuvel (AR), die aan prof. v. d. Brink verweet opportunisti sche inzichten te huldigen en niet van een vast beginsel uit 'jb gaan. Voor hem zelf was de keus niet moeilijk. Hij is een tegenstander van staatsbemoeienis, laat staan van geleide economie. Gaat de minister naar de zin van de anti-revolutionnaire afgevaardigde te ver, volgens drs. G. M. Nederhorst gaat hij, wat 't geven van leiding aan het economische leven betreft, niet ver genoeg. Om een voorbeeld te noemen: de overheid wil de efficiency in het economisch leven zo hoog mogelijk op voeren, maar de minister wenst tege lijkertijd de efficiency in het bedrijf geheel aan het bedrijf zelf over te la- jat Schoutenstraat 20 Tel. 4255 BURGERLIJKE STAND Geboren: Bastiaan J., zoon van B. Vis ser en A. in 't Veld. Getrouwd: Willem Köhne en Greta Kooiman. Johannes Beerepoot en Maria Ko ning. Vrijdagavond is in de leeftijd van bijna 72 jaren overleden de heer Wil lem de Boorder. De ontslapene nam in ons dorpsleven een voorname plaats in, zonder hierbij op de voorgrond te treden. Hij was wars van alle uiterlijk vertoon en daarom heeft hij al zijn werk in stilte verricht. Hij was eigen lijk één van die mensen die we eerst opmerken als ze ons ontvallen zijn. Tal van jaren is hij als diaken lid geweest van de kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente. Zijn ere-lidmaatschap van de tuinbouwvereniging „Schermerhorn en Omstreken" is het bewijs dat hij hier in als lid en bestuurslid jarenlang zit ting heeft gehad. Meerdere jaren was hij lid van het Burgerlijk Armbestuur en van de raad van toezicht der Boe renleenbank. Van de toneelvereniging „Amicitia" was hij één der oudste le den. Zijn laatste levensjaren was hij als voorzitter der Bridgeclub „Nooit Gedacht" alhier de stuwende kracht. Op iedere drive in de omtrek en in Alkmaar kon men hem vinden en was bij een gevreesd tegenspeler die veel al als „eerste" genoteerd stond. De Boorder was een stille onopval lende figuur, die door zijn geestig en raak woord veel gezag genoot en over een gedegen ervaring in het vereni gingsleven beschikte. Zijn plaats zal vervuld worden, doch zijn kennis zal gemist worden. Zij geest zal steeds bij ons blijven en de herinnering aan zijn werkzaam, welbesteed leven, zal voor menigeen een richtlijn zijn om zijn arbeid voort te zetten. De begrafenis. Dinsdagmiddag is onder grote be langstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld. De baar was met vele bloemen gedekt en werd door het be stuur en de leden der tuinbouwvereni ging „Schermerhorn en Omstreken" grafwaarts gedragen. Het was de laatste eer, -die zij hun „erelid" konden bewij zen. In de stoet zagen wij de predikant van de N.H. Gemeente, ds. T. Leendertz en de leden van de kerkeraad, bestuur en leden van de raad van toezicht en kassier van de Boerenleenbank, bestuur en leden van de toneelvereniging „A- micitia", leden van het burgerlijk arm bestuur, wethouder J. Broersen, het be stuur der bridgeclub „Nooit Gedacht" en vele anderen. Aan de groeve werd het woord ge voerd door de heer H. Zeeman uit Alkmaar namens de Boerenleenbank, door de heer P. Kluft namens de tuin bouwvereniging en de toneelvereniging „Amicitia" en door dr. Heringa namens de bridgeclub. Allen getuigden van het vele werk dat door de overledene was gedaan en het warme hart waarmede hij het werk in de colleges en de ver enigingen had verricht. De laatste jaren moet dit de heer De Boorder grote opofferingen gekost heb ben, daar zijn gezondheid toen reeds minder werd. Toch volhardde hij en diende hij de verenigingen, diende hij de maatschappij door zijn daad en raad. Dr. Heringa getuigde van de strijd, die het de overledene gekost heeft het leven vaarwel te zeggen, het leven, waarin hij ten volle stond en waarin hij zoveel deed ten behoeve van ande ren. Alle sprekers namen afscheid met een „Rust zacht, Ome Willem". „Ome Willem", de populaire naam die hij zich had verworven door zijn vele werk. Een arbeidzaam mens is heengegaan, maar de herinnering aan Ome Willem zal blijven voortleven. Kapers op de kust Dezer dagen vernamen wij dat er van de tuin \an de heer J. B., alhier, door onbevoegden een zak of vier vijf spruiten waren geplukt, zonder toestemming van de eigenaar. Een dergelijke brutale diefstal heeft zich ;n de Eilandspolder verleden jaar ook voorgedaan. Toen konden de ware daders niet worden op- gtspoord. 9 Verschillende tuinders zullen cr goed aan doen er op te letten of er zich meer van deze gevallen hebben voorgedaan en een en ander dan zo spoedig mogelijk aan te geven. Na tien jaar terug Door mevr. wed. Van Petten, alhier, werd dezer dagen bericht ontvangen, dat haar zoon. die sinds 1939 niet meer thuis is geweest, met het vrachtschip „Boskoop" op thuisreis is. Aldert ^van Petten, die de enige Rijper is, die na ae oorlog nog niet was thuis gekomen en over wiens verblijfplaats sinds kort nog niets bekend was, heeft tijdens de oorlog als zeeman verschillende malen meegemaakt dat zijn boot werd getorpedeerd. Uiteindelijk is hij in West- Indie beland en zag door verschillende om standigheden geen kans om de thuisreis te aan vaarden. De vreugde in het dorp om zijn terugkeer is algemeen. WINKELS BLIJVEN LANGER OPEN B. en W. hebben besloten voor Don derdag 1, Vrijdag 2 en Zaterdag 3 De cember, alsmede voor Donderdag 22 en Vrijdag 23 December ontheffing van de winkelsluiting te verlenen. Op deze dagen mogen de winkels tot 9 uur ge opend blijven. ten. Wanneer een bepaalde onderne ming in-efficient is, dan moet de over heid deze kunnen dwingen haar be drijf te verbeteren, op eigen kosten, vond de heer Nederhorst.. Men eoncluclere hieruit niet, dat de ze kampioen voer de geleide econo mie geen enkele waardering had voor het werk van minister v. d. Brink. Hij was het zelfs in veel met hem eens; ook de PvdA heeft een enorme plaats voor de zelfwerkzaamheid ingeruimd. Hij was daarom fcereid de bewindsman in zijn beleid te steunen me ar- deze moet dit mogelijk maken. Hij beh.cft geen socialistische politiek te voeren, zo stelde hij de jeugdige minister ge rust, maar de socialister verlangen wel iets van hun eigen beginselen in de verwezenlijking van 's ministers in zichten terug tt vinden. Ook de industrialisatie had de be langstelling van verscheidene leden. De heer v. d. Heuvel was van oordeel, dat ons volk veel te weinig doordrongen is van de slechte economische toestand van ons land en van onze armoede. We dienen te beseffen dat er meer gepro duceerd moet worden, maar vooral meer versoberd. De heer A. Stapelkamp (AR) viel zijn partijgenoot bij en was van mening, dat misschien een derde loonronde voorkomen kan worden, als de bevolking goed duidelijk gemaakt wordt, hoe arm wij zijn. De heer Th. D. J. M. Koersen (KVP) belichtte nog eens duidelijk de talrijke aspecten van de industrialisatie en drs. G. M. Nederhorst knoopte zijn be schouwing over de industrialisatie vast aan het sluitend maken van de beta lingsbalans. Als men tot consumptie beperking wil komen, zo zei deze afge vaardigde. dan dient dit integraal over de gehele bevolking te geschieden, door bijvoorbeeld het waren slechts suggesties strengere distributie van electriciteit; afschaffing van het witte brood. waardoor dollars op de aankoop van bloem uit Amerika kunnen wor den bespaard; verstrekking van min der koffie en uitsmering van de aan wezige hoeveelheid over een langere periode en bevordering van het ge bruik van koffiesurrogaat. Avondvergadering. In de avondvergadering was de eer ste spreker de heer Cornelissen (WD) die het met de minister eens was, dat industrialisatie nodig was. Maar, zei- de hij, de belastingpoltiek bevordert haar allerminst. Z.i. moet de Staat zo weinig mogelijk deelnemen aan de fi nanciering. Middenstandsproblemen be sprekend. zeide spr. het te betreuren, dat zo weinig voor de middenstanders gedaan wordt in vergelijking met de arbeiders. Er wordt onvoldoende reke ning gehouden met de draagkracht van de middenstand. Hij bepleitte een al gemene winkelsluitingswet met demo gelijkheid van plaatselijke regelingen. De heer Hoogcarspel (CPN) herinner de eraan, dat de minister zegt te stre ven naar een zo goed mogelijke wel vaartsverzorging. In dit verband be toogde spr„ dat de arbeidende bevol king in de bitterste armoede verkeert. Minister Van den Brink De minister van Economische Zaken, de heer Van den Brink, ging vervol gens na wel -e de algemene economi sche omstandighede -, nationaal en in ternationaal, zijn, waaronder het pro ces der reconstructie van ons land zich voltrekt. Voorts behandelde hij de vraag hoe ver het proces van de eco nomische heropbouw van de Neder landse volkshuishouding is gevorderd en tenslotte ging hij na waarheen wij koersen. Hij merkte daarbij op, dat de ondernemers de grootst mogelijke ef ficiency moeten nastreven. De con sumptiekeuze zal veel zorgvuldiger moeten geschieden, meende de minister. Oe regeringspolitiek is o.m. gericht op het scheppen van gelijke concurrentie voorwaarden ten aanzien van het bui tenland. Een lichtpunt zag spreker in de krachtige ontwikkeling der econo mische betrekkingen met Duitsland. Voor de devaluatie zou Nederland wei- li cM een ander tijdstip hebben gekozen ls er niet een golf van devaluatie over Europa was gegaan. Wat de heropbouw b treft merkte spr. op, dat de produc tie aanzienlijk stijgende is; de in- en uitvoer zijn belangrijk gestegen, maar we zijn er nog lang .iet. Het aandeel in de wereldhandel is ongeveer als vóór de oorlog, maar nu beginnen de moeilijkheden Onze exportpositie zal sterk moeten zijn. Naar 's ministers oordeel zal aan consumptiebeperking niet zijn te ontkomen. De zwaarste taak voor de komende jaren zal zijn de stabilisatie van het economisch stelsel te handhaven. 31. Pim, Pam en Pom hebben nog nooit zo heerlijk geslapen als die eer ste nacht in het oude fort, te kort, véél te kort duurt die slaap echter naar de zin van de drie broertjes, want de volgende dag heel vroeg in de morgen komt de hoornblazer en blaast een kei harde reveille! Het geluid schettert tussen de muren van het oude fort en dringt ook de kamer van Pim, Pam en Pom binnen. Pim, die juist droomde. dat hij weer thuis was bij Moeder Woeffie, vliegt met een gil overeind en stoot meteen zijn noofd tegen de bo venste krib. „Wat is dat voor een la waai?" schreeuwt uij. „Dat betekent, dat je moet opstaan', antwoordt de hoorn blazer, die juist voor het raam staat. „Erik zou het maar gauw doen ook, want de kolonel heeft een vrese lijk. hekel om op iemand te moeten wachten". C

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5