Cadeaux voor elke V rouw en M eisje Frankenberg N.V, Stad en Omgeving. KOSTER Bij LUXE POST Tweehonderdduizend vreemdelingen bezochten Alkmaar AGENDA Aannemer berekende te hoge prijzen Max Croiset bracht Arthur Schnitzlers „Spel in de Ochtendschemer" Benauwde ogenblikken van twee Limmenarén onder Krommenie V.V.V. Alcmariaontvouwt haar plannen Nylonkousen in beslag genomen HET PARADUS VAN DE KOPERS Leger des Heils van William Booth Over zaalruimte en belastingdruk Velen gaven gisteravond gehoor aan de uitnodiging tot bijwoning van de algemene ledenvergadering, die de af deling Alkmaar van de Vereniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer gisteravond in de bovenzaal van café Centraal hield. De heer J. Scheffel, die op de hem bekende energieke wijze de bij eenkomst leidde, stelde aan het begin van de vergadering voor, de jarige Winston Churchill namens de VW een gelukstelegram te sturen. Hiertoe werd met algemene stemmen besloten In zijn openingswoord gaf de voorzit ter een interessant overzicht over wat in Alkmaar op het gebied van vreem delingenverkeer in het afgelopen jaar tot stand kwam. Dit jaar heeft de ver- eniging het, mede door de grote toe vloed van toeristen, lang niet gemak kelijk gehad, desondanks kan zij te vreden zijn over de door haar bereik te resultaten. De toeloop van vreem delingen begon in feite reeds met de Paasdagen en nam in de vacantietiid proporties aan zoals men in Alk maar zelden of nooit heeft meege maakt. Het aantal toeristen dat in 1948 de kaasmarkt bezocht, schatte de heer Scheffel op rond tweehonderd duizend. Twintigduizend van hen be klommen de Waagtoren. Van 1 Januari 1949 tot heden hebben 12 265 personen, waaronder 2765 buitenlanders, in Alk maar overnacht. Spreker vond het een zeer verheugend verschijnsel, dat men in al die tijd niet één klacht van ern stige aard heeft vernomen. Onder de persoonlijkheden die een bezoek aan de kaasmarkt brachten bevonden zich o.m. dr. Alan Valentine. Thomas De wey, generaal de Lattre de Tassigny en de resident van Suriname. Belangrijk voor de propaganda van de kaasmarkt achtte spreker het be zoek van de directeuren van Ameri kaanse reisbureaux, die als hun me ning te kennen gaven dat deze markt een van de belangrijkste attracties van geheel Europa is. De heer Scheffel dankte namens het bestuur de eigena ren van winkels, hotels en restaurants voor de correcte wijze waarop zij de vreemdelingen zijn tegemoet getreden Ook bracht spreker dank aan allen, die tot het in stand houden van de markt, waar dit jaar 1.111.971 kg kaas werd aangevoerd, hebben bijgedragen „Doet allen mee, aan de VW", zo besloot de heer Scheffel zijn toespraak. In de commissie tot nazien van de rekening 1949 werden hierna benoemd de heren Kooy, Mooy en Verver, De periodiek-aftredende bestuursleden, de heren J. W. A. Heuseveldt en E. Mak. werden herkozen. In de plaats van de heer P. J. L. Joosten werd de heer J. A. G. van Riet benoemd. De heer Scheffel bracht het aftredende be stuurslid hartelijk dank voor al het geen hij voor de Alkmaarse VW ge daan heeft. Het gidsenwerk De heer M. v d. Ploeg maakte van de gelegenheid gebruik iets over het tenlanders rondgeleid. In Juli geleidden er vierentwintig maal van gidsen ge bruik gemaakt. Er werden in die maand 3180 Nederlanders en 350 bui tenlanders rondgeleid. In Juli geleidde de gidsen 400 Nederlanders en 200 buitenlanders en in Augustus groeide het totaal tot 4600 personen. De gid sen, dertig in getal, zijn veelal stude rende jongelui. „Van de Wadden tot het IJ" De voorzitter van de Federatie, de heer J. J. Dinkelberg. zette hierna uit een welke plannen de VW heeft in verband met de van 19 Juli tot 20 Au gustus te houden tentoonstelling „Var de Wadden tot het IJ" Als plaats van de tentoonstelling heeft men het oog laten vallen op het militaire terrein aan de Hoeverweg. Hier wil men de bezoekers een beeld geven van alle voor de toerist aantrekkelijke bijzon derheden van onze provincie. Het is de bedoeling de aandacht van het pu bliek te vestigen op al het moois, dat Noord-Holland biedt. Handel, scheep vaart, industrie en landbouw zullen door middel van aantrekkelijke stand' laten zien waartoe zij in staat zijn Het aantal mensen dat een bezoek aan de tentoonstelling zal brengen, schatte de heer Dinkelberg op ongeveer 100 000 Spreker was er van overtuigd, dat de tentoonstelling een succes zal worden, ook al heeft de organiserende vereni ging er thans nog geen cent voor in kas. De stad zal mede in de expositie be trokken worden Zij zal dertig dagen zo goed mogelijk voor de dag moeten komen, daar ook haar naam met deze groots opgezette tentoonstelling kan staan of vallen. Waarschijnlijk zal men gedurende de expositie iedere dag een kaasmarkt organiseren, om zodoende alle vreemdelingen in de gelegenheir te stellen met deze markt kennis te maken. Door middel van touringcars zal men hen in de gelegenheid steller na de tentoonstelling een tocht door de provincie te maken. Spreker deed een beroep op aller medewerking voor he' doen slagen van de plannen. Nadat de heer Dinkelberg nog enige woorden had gewijd aan de Verkeerscourant. deed de heer Smit enige mededelingen over de motorraces. Tijdens de rondvraag informeerde de heer Elte wie, nu de heer Rijs af scheid zal nemen, tot directeur van de VW zal worden benoemd. Op deze vraag moest de heer Schef fel het antwoord schuldig blijven, daar er, nadat de advertentie werd ge- (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater en Victoria Theater, 8 uur: Fietsendieven (14 jaar); Cinema Americain, 8 u.: Ergens in Europa 18 j.) Wapen van Heemskerk, 8 uur: RAO- variété voor soldaten en burgers. Waakt en Bidt 8 öur: Zendingsavond VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Bataljon der dapperen (18 jaar); Victoria Theater. 8 uur: Hollywood op zijn kop (14 jaar); Cinema American, 8 u.: Mariandel (18 jaar). Alkm. Bioscoop Theater, 8 uur: ions of the Pioneers (14 Jaar). plaatst, reeds honderdnegentig sollici taties zijn binnengekomen. Op een des betreffende vraag van de heer Fr Ot- ten antwoordde de voorzitter, dat men moeilijk de keus aan de leden vergadering kan laten. De benoeming van een directeur behoort tot de com petentie van het bestuur. Tot slot van de bijeenkomst werd r.og een serie aantrekkelijke toeristi sche films vertoond. Prof. Van Kleef sprak voor de Oud-Katholieken De sinds kort alhier gevestigde Oud- Katholieke gemeente hield gisteravond in de Lutherse kerk aan de Oudegracht een gemeenteavond, waar als spreker optrad prof. Van Kleef uit Culemborg, voorheen pastoor in Egmond aan Zee Het kerkgebouw was zeer goed bezet en een aandachtig g hoor luisterde naar de p achtige, gloedvolle rede, welke prof. Van Kleef hield naar aanleiding van de vraag: „Wie zijn de Oud-Katho lieken?" Vele Oud-Katholieken uit Egmond waren naar Alkmaar gekomen om hun zo geliefde vroegere pastoor nog eens te kunnen beluisteren en de hand te kunnen drukken. Algemeen werd weer de hoop uitgesproken, dat spoedig in Alkmaar met de bouw van een eigen kerk waarvoor de plannen gereed zijn zal kunnen worden begonnen. Juist nu met de naderende feestdagen doet zich dat gemis des te zwaarder ge voelen. Verpachting van stand plaatsen Gistermiddag werden in de trouw zaal van het Gemeentehuis de stand plaatsen voor de Openbare weg voor de jaren 1950 en 1951 verpacht, onder toezicht van de Commissaris van Po litie, de heer J. Dreeuws. Zes-en-vijf tig aanbiedingen waren voor de ver koop van consumptie-ijs. fruit, patates- frites, suikerwaren, koek en zuurwa- ren binnengekomen, waarvan de prij zen nogal uiteenliepen. Zo werd voor de verkoop van ijs bij het borstbeeld van mevr. BosboomToussaint onge veer f 300 geboden, terwijl voor de verkoop van haring en zuurwaren bij het station en de Friese brug voor f 1100 werd ingeschreven. KLEDINGMAGAZIJNEN ALKMAAR Nieuwe postdirecteur benoemd Naar wij vernemen, is de heer H. Hoeiiderveld. aajunc t inspectenr van de P.T.T. te Haarlem benoemd lot di recteur van het Post en Telegraafkan toor te Alkmaar, als opvolger van de beei W. M. Grevelink, die onlangs Be noemd werd tot directeur te Arnhem. N.C.G.O.V.-Filmavond De afdeling Alkmaar van de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereniging gaf gister avond een filmvoorstelling in gebouw „Waakt en Bidt". Vóór de pauze wer den enkele korte films vertoond o.a. „De Gouden Koets" en „De alcohol en :ijn gevolgen". De heer J. van Tiel sprak een kort propaganda woord. De hoofdfilm „De God der Schep ping" was een zeer fraaie kleurenfilm over de wonderen der natuur. Vooral met het oog op laatstge noemde film. was het te betreuren, dat deze avond niet drukker bezocht werd. 's Middags werd voor een stampvolle zaal een kindervoorstelling gegeven, met als hoofdfilm „Robinson Crusoë". CIVIEL BESTUUR TE SOLO OVERGEDRAGEN. Dinsdagmiddag werd het civiel be stuur in Solo officieel overgedragen door de Nederlandse resident Linck aan de Republikeinse resident Sudiro. De zaak, die de Economische Poli tierechter in Alkmaar, mr. J. A. Mar kus, gisteren had, was verre van ge makkelijk. Naast de „gewone" over tredingen op economisch gebied dien de er een zaak, waarvan de behande ling anderhalf uur in beslag nam. De dagvaarding van de Alkmaarse aan nemer E. T. J. v. L. vermeldde vier punten: het in rekening brengen van meer werkuren dan in werkelijkheid gemaakt waren, het berekenen van te hoge uurlonen voor de onder ver dachtes leiding werkende arbeiders het in rekening brengen van meer materialen dan voor het te bouwen object, een huis in de Bloemstraat i.odig waren en tenslotte het bereke nen van het volle bedrag over de hulpmaterialen, die van L. gedeelte lijk van de lijst van goederen had kunnen afvoeren. Door het in practijk brengen van de vier bovengenoemde punten was het huis, dat v. u. voor H zou bouwen, aanmerkelijk duurder ge worden dan oorspronkeijk met deze was afgesproken. De Officier van Justitie, mr. dr. J M. Vellinga, meende, dat op grond van de getuigenverklaringen voldoen de bewezen was, dat van L. te hogf uurlonen had gevraagd en meer ar beidsuren in rekening had gebracht dan er in werkelijkheid gemaakt zijn Het derde punt van de tenlastelegging het in rekening brengen van te vee) materialen, achtte mr. Vellinga van zo weinig betekenis, dat hij dit liet vervallen. Wel achtte de ofliciei be wezen. dat van L. te vc:' had bere kend over de hulpmaterialen Deze kunnen meerdere malen gebruikt worden en dalen daarom sterk in waarde. Het verweer van verdachte dat hij ook architectonische werk zaamheden heeft verricht en dat hij hiervoor niets heeft gerekend, ver wierp de officier, aangezien deze post apart vermeld had moeten zijn. Spre ker was van mening, dat er ajleer sprake was van een prijzendelict en hij eiste hiervoor f 500.subs. 3 maanden. De verdediger, mr. dr. C. Berkhou wer, meende, dat het hier meer een civiele procedure gold. Hij zeide, da' zjjn cliënt niet f 5000 doch f 3400 te hoog was gegaan en dat deze dit be drag nooit had ontvangen. Spreker hoopte, dat de politierechter met een beetje goede wil, die hij reeds vele malen bij deze had gespeurd, naast nunt drie ook punt vier van de ten lastelegging zou willen schrappen Mr Berkhouwer vroeg de politierech ter in deze zaak, die zoveel dubieuze punten heeft, een boete te willen op leggen, die een fractie zou zijn van de eis. Mr. Markus achtte de eerste twee punten van de tenlastelegging vol doende bewezen. Het derde en vierde punt wilde hij wel laten vervallen, doch hij zag dan nog geen reden een lagere boete op te 'eggen dan de Offi cier had geëist. Van L. werd daarom conform de eis veroordeeld tot f 500 subs. 3 maanden. Nylonkousen. Hierna volgden drie zaakjes die be trekking hadden op handel in (ge smokkelde) nylonkousen. E M. M. uit A'dam werd enige tijd ge leden in Alkmaar gesnapt op het ogen- blik, dat zij probeerde negentien paar nylonkousen te verkopen. Zij werd gisteren bij verstek conform de eis veroordeeld tot f 150 subs. 30 dagen met verbeurdverklaring van de kou sen. Toen Pieter H. uit Alkmaar op 19 Augustus aan de tand gevoeld werd, bleek het, dat hij een-entwintig paar nylons, twaalf paar badhanddoeken en twsalf paar zakdoeken had gekocht, zonder dat hij hierbij de nodige tex tielpunten had afgedragen. Mr. Mar kus en mr. Vellinga waren het er over eens, dat hier een geldboete van 'achtig gulden met een vervangende hechtenis van twintig dagen moest volgen. Ook Jacob K. uit Alkmaar dreef handel in nylonkousen zonder hiertoe gerechtigd te zijn. Tegen hem luidde do eis f 100 subs. 30 dagen en ver beurdverklaring van vijfenveertig baar kousen. Mr. Markus verlaagde de boete tot f 80 en vonniste verder conform de eis. Appèl was onvoordelig. Petrus B. uit Heerhugowaard was in verzet gekomen tegen een vonnis van de Tuchtrechter voor de prijzen. B. is eigenaar van een aan de Spoor straat gelegen perceel, waarvoor hij f 45 huur per maand vroeg. De huur prijs, die hij mocht vragen, was slechts f 35. Dit was voor de Tuchtrechter voor de prijzen destijds aanleiding B. tot f 50 boete te veroordelen. Mr. Vellinga kon niet begrijpen, waarom verdachte tegen dit vonnis in verzet gekomen was. De eis was nu drie maai zo hoog, f 150. Mr. Markus kon zich -lermede verenigen en vonniste con form. Hef laatste nieuws van St. Nicolaas Naar wij vernemen, zal St. Nicolaas morgen, Vrijdag om half twee met zijn schip aan de Bierkade arriveren. Van daar wordt in optocht langs Laat, Lan- gestraat Schoutenstraat getrokken naar het Wapen van Heemskerk, waar het feest met de eerste en tweede klassen gehouden wordt. Het feest voor de openbare kleuterscholen vindt ook Vrijdag plaats en wel om half drie in „Het Gulden Vlies". Prachtige jubileumavond der Volksuniversiteit "pOEN de voorzitter van de sedert 'n kwarteeuw bestaande Alkmaarse afdeling der Volksuniversiteit gisteravond in zijn openingswoord op het toneel van „Het Gulden Vlies" verklaarde, dat het jubileum op sobere wijze gevierd werd had hij volkomen ongelijk. Want zelden zal een vereniging die de cultuur dient, op zo waardige, zo grandioze wijze haar 25-jarig bestaan hebben her dacht, als waarvan wij gisteravond de aanvankelijk geboeide, later volkomen gewonnen en nog later enthousiaste getuigen mochten zijn. Max Croiset, die zich de laatste jaren naam verwierf als woordkunstenaar, bracht Arthur Schnitzlers „Spel in de Ochtendschemer" en dat is een gebeurtenis geworden van de aller eerste rang. Om tweeërlei reden. Om de keuze van het werk en om de meesterlijke wijze, waarop Croiset het eenzaam in het licht van de schijnwerpers tot sprankelend leven bracht. Arthur Schnitzler is een groot schrij ver. Wie het nog niet wist, behoeft slechts de novelle, die Croiset tot een spannend toneelgebeuren maakte, te le zen om ervan overtuigd te worden. De langzaam wurgender wordende greep van het noodlot, waarin zijn luitenant Willy Kasda zich met de lichtvoetig heid van een onbezonnen knaap be geeft, wordt bijzonder voelbaar ge maakt in de tot een climax gevperde spanning aan de speeltafel. Kasda, die speelt om een vroegere tot misdaad vervallen kameraad ter elfder ure te redden, wordt, psychologisch gespro ken, tot op het gebeente ontleed in zijn speelzucht, zijn wankelmoedigheid, zijn dwalen tussen trouw en ontrouw, zijn geslingerd worden tussen de vooroor delen van de officierskaste en de zucht naar de vervliegende vreugden van le ven in onbezonnenheid. Deze zoon van een oud soldatengeslacht, die het slachtoffer wordt van de onscrupuleu ze duisterling. die „consul" Schnabel is. wordt opgejaagd door zijn speel schuld, die zijn leven in nauwelijks 24 uur dreigt te ruïneren op de meest ongedachte wijze geconfronteerd met zijn eigen, weinig-scrupuleuze verle den. De vrouw van zijn oom, de enige vrouw die hem redden kan, blijkt een lang vergeten, „vriendinnetje"-van- enkele-uren te zijn. De spanning van het innerlijke conflict, dat de wanhopi ge speler hierdoor te verwerken krijgt, heeft Schnitzler met meesterlijk ver mogen voelbaar gemaakt de zedelijke nederlaag, die de opgejaagde aanvaardt om aan de uiterlijke schijn van een erecode te voldoen, is zó waarachtig menselijk en aanvaardbaar geworden, dat het vluchten in zelfmoord daaruit eigenlijk logisch voortvloeit. Het dra matisch accent, dat de te laat komende hulp van de zich in erbarming weg cijferende vrouw aan dit alles geeft, zou bi) een schrijver van geringer ta lent „toneel" zijn geworden. Bij Schnitzler echter geeft zij te dieper in houd aan gebeuren en bedoeling. Men tast niet te zeer mis, als men de levenswijsheid, die de schrijver in dit felle gebeuren legt, aldus samen vat: Het leven rekent af; het geeft niets voor niets; de schijn legt het altoos af tegen het wezen der dingen en woord en daad blijven in iedere situatie en onontkoombaar altoos vol van eisende verantwoordelijkheid. In wezen is er tussen Schnitzlers „Spel in de Ochtendschemer" en Sartre's „Huis Clos" geen verschil. Het verschil ligt hoogstens in de uitwerking van het probleem. En die is, voor ons gevoel, bij Schnitzler beduidend meer doo-- wrocht en sterker van verbeelding, dan bij de Franse profeet van het existen tialisme. Beeldende kracht Deze novelle van noodlot en verant woordelijkheid bood Croiset enorme kansen. En daarin schuilt bij een kunst als die, welke behalve Croiset alleen Charlotte Kohier beheerst, naar wij ge loven juist een groot gevaar. Het ge vaar van over-doing, het gevaar om met te sterke accenten de zuiverheid dezer dramatische opbouw radicaal weg te spelen. Max Croiset heeft dat gevaar onder kend en er zich voor gehoed. Hjj in terpreteerde gaaf en met voornaamheid van opvatting, hij bracht de figuren stuk voor stuk tot leven (die oppasser!) en nergens in zijn twee uren durende voordracht -va- er vervlakking, specu latie of goedkoop effect of onzuiverheid van dictie. Deze stil op zijn stoel zittende voor drachtkunstenaar vulde het toneel met de beeldende kracht van zijn woord; hij greep de verstilde zaal in de tover van zjjn prachtige mimiek en zijn zich zelf verveelvoudigende persoonlijkheid. Hij was luitenant Willy Kasda, hij was de milde oom Robert, hij speelde al die andere fifuren met een intense bele ving en een doordacht-zijn, die zijn kunst tot waarlijk grote Kunst stem pelde. En daarmee heeft hij Alkmaar een avond van uitzonderlijk genot gegeven. Eten avond, waarvoor wij ook de Volks universiteit veel dank verschuldigd zijn. Burgerlijke Stand Geboren: Arie J., zoon van P. Bak en J. C. Andrée. Antonia M„ dochter van J. L. Ravenstijn en M. M. Haker. Gehuwd: Wilhelmus J. Dorenbos en Margaretha C. Hoebe Johannes P. van der Pluijm en Trinette Menzo. Dirk de Groot en Beij'tske R. Kleij- meer. Willem Boon en Hilje Koop man. Cornelis van der Molen en Justina van Dam. Overleden: Trijntje Zorgman, oud 47 jaar, geh. met C. E. Mijlhoff. Tsjlske L. Ankringa, oud 68 jaar, gesch. van P. Takes. Arnold Boots, oud 12 jaar. Gistermiddag omstreeks kwart over twee hebben twee ingezetenen van Limmen enkele benauwde ogenblikken beleefd. Op dat ogenblik reed de heer P. K„ met naast hem een passagier, met z(jn personenauto over de Provinciale weg ter hoogte van de Nauernase vaart onder Krommenie. Langs de Vaartdijk, eveneens komende uit de richting Krommenie, naderde een grote truck met oplegger, waarmede reclame werd gemaakt voor Balatum. Hoewel de chauffeur van de truck een voorrangsweg naderde, verleende hjj geen voorrang aan de personenauto van de heer K., doch draaide de Provinciale weg op in de richting Amsterdam. Hierdoor kwam de heer K. in het nauw en zag geen andere oplossing, dan te trachten naar rechts af te zwenken. Dit gelukte hem echter nief meer, zijn auto schoot door het hek en hobbelde de stenen helling af. Wonder boven wonder bleef de auto half en half uit het water hangen op een bord, dat aangeeft, dat ter plaatse een kabel onder water loopt. Zo goed liep bet ongeluk af, dat alleen de bestuur der een paar natte voeten kreeg. De chauffeur van de truck reed rustig door, doch de heer K, behield zijn tegenwoordigheid van geest en zette met een passerende auto de achtervolging in. De chauffeur van de Balatum-wagen werd genoodzaakt terug te keren, zodat hij zich van de gevolgen van zijn roekeloosheid kon overtuigen. De Rijkspolitie maakte procesverbaal op. De personenauto is later met veel moeite door een kraanwagen weer op de weg getrokken. Het blijft op de Limmerhoek De kapiteine van het Leger des Heils meldt ons het volgende: Gaarne maken wij er een ieder op attent dat het Leger des Heils hier ter plaatse geen nieuwe zaal opent aan de Sliksteeg en dit ook niet van plan is. Wij blijven gevestigd aan het aloude, vertrouwde adres: Limmerhoek 40. Al le geruchten daaromtrent zijn dan ook onjuist. Meer dan zestig jaar lang heeft het Leger des Heils nu metterdaad getoond, dat het bijzondere geschiktheid heeft om door het in de perfectie georgani seerd netwerk van inrichtingen en te huizen, zijn volkomen toegewijde en door een geest van onbaatzuchtige lief de gedreven werkers, verdwaalde, ho peloos vastgelopen, of diep gezonken mannen en vrouwen, ja gehele gezin nen weer op de rechte weg te helpen. Herhaalde malen is dit officieel door regeringsinstanties, door autoriteiten zusterverenigingen en afzonderlijke personen bevestigd. Deze Legerarbeid ten behoeve van noodlijdende, vertwij felde mensen, die een probleem vormen voor de samenleving, wordt niet be kostigd uit de opbrengst van bepaalde fondsen, doch uit vrijwillige, meestal kleine gaven van het publiek. Zoals gewoonlijk, zouden wij ook graag dit jaar aan vele arme gezinnen een Kerstgave in natura willen schen ken. Ook een Kerstfeest voor het mis deelde Kind staat op het programma. Wil men ons daarbij helpen? Men lette echter op het volgende: Alleen het Le ger des Heils van William Booth is ge rechtigd tot collecteren. Controleer daarom altijd of op de u aangeboden lijst het politiestempel staat. Mocht dit ontbreken, stelt u dan direct in verbin ding met het politiebureau. De uniform van het door alle over heidsinstanties erkende Leger des Heils draagt de S op de kraag en een rood lint op hoed of pet. Overtuigt U zelf daarvan en ge zijt er zeker van, dat uw gave voor het gevraagde doel bestemd zal worden. Mochten anderen, die de naam van het Leger des Heils gebruiken om gel den of goederen in te zamelen, u aan 't twijfelen brengen, bel dan no. 4828, en Kapiteine A H. Hassoldt zal u alle mo gelijke inlichtingen verschaffen. [Wij hebben gister gemeld, dat het Leger des Heils naar een nieuwe zaal in de Sliksteeg zou verhuizen. Het blijkt nu wel, dat dit het Nederlandse Leger des Heils betreft en het heeft de schijn dat men daar misbruik van de naam van het Leger van William Booth heeft gemaakt. Red.] De voorzitter van de Volksuniversi teit, de heer W. Voorthuysen, sprak gisteravond in Het Gulden Vlies waar het jubileum werd gevierd met een prachtige kunstavond, waarvan wij elders verslag doen een paar behar tigenswaardige woorden. Hij gedacht het vele werk dat het bestuur verzette, hij riep de jongeren op zich meer te bekommeren om de cultuur en de wetenschap, hij dankte de verenigin gen, die felicitaties hadden gezonden en hij sprak een zeer warm woord van hulde voor de heer W. Mooij, die altijd maar weer klaar stond, om de vereni ging met zaalruimte te helpen. Zonder zijn hulp zou, bij het heersende gebrek aan vergaderruimte, het werk van de jubilerende vereniging practisch met mogelijk zijn geweest. Tot de vertegen woordiger van het gemeentebestuur, wethouder mr. Leesberg, richtte spre ker het vriendelijke verwijt, dat de vereniging in haar arbeid beknot was geworden door de drukkende vermake lijkheidsbelasting. IN DOZEN OF MAPPEN Langestraat 28 Tel. 2394 De wethouder, die de gelukwensen van het gemeentebestuur overbracht en daarbij gewaagde van bewondering over het altoos aandacht vragende werk van het bestuur, herinnerde er aan dat de verordening, die de vermakelijkheids belasting regelt, juist op de helling staat. Hij zegde toe. dat er met de moeilijkheden van de VU terdege re kening zal worden gehouden en hij Z® er I woord toe. zich persoonlijk ,e zullen inzetten voor een vermindering van de druk. opdat de belemmeringen voor het praehtige werk van de feest vierende vereniging zouden worden weggenomen. Van welke toez"Pginc de zaal onder daverend applaus kennis nam.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2