Regering niet afwijzend tegenover een loonsverhoging FEITEN VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN weekend, iet siorm Zaterdag 3 Dec. 1949 146e Jaargang No. 285 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Verhoging mogelijk per 1 Januari Catalina van de B.P.M. verongelukt Schumachers schorsing opgeheven lohnson toont zich tevreden Hervatting van het overleg tussen werkgevers en werknemers Proces-Kostof binnen tien dagen Sultan van Djokja verantwoordelijk vcor veiligheid De IJmuider trawlervloot blijft binnen Meer dan duizend mannen werkloos De visvangst is niet meer lonend Regering steunt de vliegtuigindustrie De regering: Aanvaarden of verwerpen Atoompact tussen Oost en West verwacht Rumoerige middag in Tweede Kamer Onze nieuwe strip cbaar geen halve omdat er behalve it Oosten, vanmor- den van ons land ijiel met een tem even boven het nam in de af ge iler langs de kust, T invloed van een g de Noordzee imarken. en IJsland be- zel een actieve ostelijke richting, inmorgen de me- deze stormde- de Noordzeekust lind dan ook hier n tot veel storm eren. voor de eerstvol- x ook van dien daag het storm hoede" kan wor- er tevens af en allen. in dus de voor- lende St. Nicolaas unstig te noemen. van B.P.M. ilukt uig, toebehorend enochtend in de bij het landen log geen nauw- •erden ontvangen, i, dat enige slacht- enden te betreu- iwonde bij ngeval :an het spoorweg- r vernemen wij de machinist van ien trein, die de iet emplacement rde, niet gezien ig stond. De trein i lange" en zwaar stig uit Almelo. :en hebben zich ;n treingeleider, le remhuisjes be en lichte wond n. Vele goederen dam verspreid. T.M. negen Ien kwijt :aire redacteur) van Verkeer en W. Spitzen, een iek op het wets- :en van voorzie- an de geldelijke t bij de N.V. Maatschappij had Tweede Kamer met dit ont- le Staat aan de ruim 9 millioen p van een groot prm van voor- latschappij was •oorwaarde, dat >rd zal worden ireniging van ge- ipelijk bezit van .irgse Tramweg dan 40 procent volgestorte aan- dom zullen heb- beschikking van ER VAN GETREDEN. van landbouw, is Donderdag :n meningsver ten aanzien van ten en suiker, an het bureau aarde later, dat lortefeuille van EN WORDT r wordt het on- tje van de heer een, dat bij zijn logeerde, ver- lagmiddag op de 'euterschool ge- men niets meer aomen. Gedacht N JAPAN 1RREIN verkiezingen in de communisti- 1 achteruit, al- merikaanse po- raal Courtney ney wees in dit a uitslagen van ladsvekiezingen Kobe, waar de arocent van de tegen 14.2 pro- in Januari. IIBAJAK" aar Nederland aan bcrord" ibajak", die in il worden uit- I December in den bezorgd, jke gegevens leiding te be- het troepen ais naar Ne- de vermoede- us niet wor- BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Acbterdam 20, Tel. 2274 Directie: j, BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden tl— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, L— per kwartaal plus incassokosten INGEVOLGE het verzoek van de Stichting van de Arbeid had Vrijdag onder 1 leiding van de minister-president een bespreking plaats tussen een delegate uit de ministerraad en vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid over de voorstellen tot loonsverhoging, die door de Raad van Vakcentralen bij de Stichting zijn ingediend. enigingen, de Ned. Kath. Boeren- en Tuindersbond en de Ned. Kath. Mid denstandsbond hebben een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin zij nog maals wijzen op de acute nood en ver zoeken zo spoedig mogelijk een kin derbijslagregeling voor zelfstandigen in te voeren. De adressanten verwijten de regering, dat zij onvoldoende reke ning houdt met de nood onder vele zelfstandigen. De bovengenoemde bonden achten het noodzakelijk, dat de kosten van een kinderbijslagregeling voor zelf standigen door de volksgemeenschap wordt gedragen, evenals dit het ge val is met de regeling voor de werk nemers en dringen er op aan op korte termijn een noodvoorziening te bevor deren. Hierbij denken zij aan de vol gende terstond uitvoerbare regeling: Kinderbijslag wordt verstrekt vanaf het derde kind aan iedere zelfstandi ge, die zich daarvoor meldt. De zelf standigen worden verdeeld in enkele inkomensgroepen, waarbij het aantal kinderen van betrokkene tevens een factor vormt ten aanzien van de groep, waarin hij geplaatst wordt, dit ter be paling van een inkomensgrens, waar aan de regeling gebonden wordt. De financiering van de uitkeringen dient uit de Staatskas te geschieden. BU de uitvoerige gedachten-wisseling over deze voorstellen heeft de regering els haar standpunt medegedeeld, dat zjj onder bepaalde voorwaarden niet af wijzend staat tegenover enige loons verhoging met ingang van 1 Januari, waarbij evenwel ook de subsidie-poli tiek zal dienen te worden bezien. Overeengekomen werd, dat thans binnen de Stichting van de Arbeid het overleg tussen werkgevers en werkne mers zal worden hervat, teneinde tot nadere gezamenlijke voorstellen aan de regering te komen. Deze voorstellen zullen betrekking hebben op het loon en op de verhoging van de arbeidspro ductiviteit. Zelfstandigen vragen dringend kinderbijslag. Het Kon. Ned. Landbouwcomité, het Ned. Verbond van Mlddenstandsver- Zes doden, vijf gewonden Zes personen werden gedood en vijf werden gewond toen een Catalina van de Bataafse Petroleum Maatschappij Vrijdagochtend bij het landen in de baal van Muntok (eiland Banka) ver ongelukte. In het vliegtuig bevonden zich, be halve de bemanning van vijf leden, zes personen. Twee passagiers waren rege ringsambtenaren. Vier andere passa giers behoorden tot de staf van de met de BPM verbonden Nederlands-Indo nesische Tankvaart Maatschappij. Het leven lieten de twee Engelse pi loten Ward en Kenney en de twee werktuigkundigen Winkelaar en Geeve. Van de passagiers werden de twee nau tische adviseurs Brinkgreve en De Bra- ber gedood. De heer Reiniers, hoofd van de kustverlichting en bebakening van het departement van scheepvaart, de heer Fray, havenmeester van Palem- bang, de marconist Van Polanen Petel, de nautische adviseur Happee en gezag voerder Meyer werden gewond. Een nader telefonisch bericht uit Ba tavia meldt, dat de stoffelijke over schotten van de heren Brinkgreve en De Braber geborgen zijn en te Muntok zijn begraven. De toestand van de vijf gewonden is bevredigend en voor nie mand bestaat direct levensgevaar. Dr. Erich Kohier, voorzitter van de IVestduitse Bondsdag, heeft de schor sing van de leider der socialistische op positie, dr. Kur' Schumacher, opgehe ven. Dit besluit is het gevolg van het accoord dat is bereikt tussen dr. Ade nauer en dr. Schumacher. De sociaal-democratische afgevaar digden brachten dr. Schumacher een ovatie toen hij de Bondsdag binnen kwam. Er waren geen tegendemon- straties van de andere afgevaardigden. De Amerikaanse minister van defen ce. Johnson, is Vrijdag uit Parijs, waar kj' de defensie-commissie van het N.- atlantisch verdrag heeft voorgezeten, te 'Washington gearriveerd. De voorzitter vsn de Raad van Amerikaanse stafchefs, generaal Bradley, vergezelde Johnson CP zijn reis. Johnson verklaarde, dat hij Acheson een dezer dagen zou zien. Hij drukte zijn tevredenheid uit over het resultaat van de conferentie te Parijs en zeide: ..Ik vertrok uit Parijs met een gevoel Van grote voldoening over de samen- Werking van de 11 andere regeringen". Naar de correspondent te Boedapest van de Times meldt, verwacht men, dat het proces tegen de voormalige Bul gaarse vice-premier Traitsjo Kostof, binnen tien dagen te Sofia zal begin nen. Het zou in grote trekken de lijnen van het proces-Rajk volgen in zoverre dat de voornaamste beschuldigden ook hier weer maarschalk Tito en zijn En gels-Amerikaanse „medeplichtigen" zijn aldus de Times. Er zullen 51 getuigen alle a charge, worden gedagvaard. Een blanke naturel? Onder de naturellen in een reservaat nabij Kaapstad bevindt zich een 13-jarige blanke jongen, die blond haar heeft. Hij staat bekend als Maboelwana, wat „Kleine Hollander" betekent. Een gepensionneerde naturellenvrouw, bij wie de jongen woont, zweert, dat hij haar zoon is. Zij verklaart, dat haar man woedend was, toen zij een blanke baby ter wereld bracht. Hij wilde van haar schei den, doch stierf voor de schei ding kon worden uitgesproken. De Zuidafrikaanse j-egering heeft een onderzoek ingesteld, maar kon geen bewijzen vinden tegen het ouderschap van de vrouw. In de vugadering van het voltallige nationale comité van voorbereiding, die gisteren werd gehouden, was men van mening, dat, voorafgaand aan de souve- reiniteitsoverdracht, de verantwoorde lijkheid voor aangelegenheden betref fende de veiligheid behoort te berusten bij één persoon, die verantwoordelijk zal zijn aan genoemd comité. De ver gadering was verder van mening, dat bedoelde persoon iemand moet zijn, die bekwaam voor deze taak is en aan vaardbaar voor alle lagen van de In donesische bevolking. De vergadering koos eenstemmig de sultan van Djokja in deze functie. Voorts werden drie commissies in gesteld. De eerste voor de kwestie van de te volgen procedure, onder voorzit terschap van prof. Supomo en dr. Su- parmo vice-voorzitter. De tweede com missie is die voor militaire en veilig heidsaangelegenheden met als voorzit- De algemene ledenvergadering van de IJmuider redersvereniging heeft be sloten geen enkele trawler meer naar zee te sturen uitgezonderd de boten, die op dit ogenblik met ijs en kolen geladen liggen omdat zij op het punt staan uit te varen. Naar schatting zijn 220 visknechts, 6 a 700 vissers en 200 IJmuidense havenarbeiders hierbij betrokken. De redersvereniging heeft op een vraag van de Unie Verkeer medegedeeld, dat de contracten met de werknemers gerespec teerd zullen worden. Aan de wachtgeldregeling, die varieert van twee tot dertien weken, naar gelang van de diensttijd, zal worden voldaan. In rederskringen wordt verder verno men, dat de laatste weken gebleken is, dat een lonende exploitatie van de trawlervloot onmogelijk is geworden als gevolg van de zware lasten, die op het bedrijf rusten zoals de gestegen kolenprijzen, de hoge ijsprijzen, het ge ringe verbruik van vis in 't binnenland en het uitblijven van enige kans op ex port. Voorts heeft de Nederlandse re gering in IJsland een partij filet ge kocht, die de prijs van de Nederlandse verse vis ongustig dreigt te beïnvloe den. Na het besluit van de IJmuider re ders heeft de Unie Verkeer medege deeld, dat zij geen principiële uiteen zetting van haar standpunt wil geven Zij deelde echter wel mede, dat de vak bonden het prettiger hadden gevonden als zij tevoren door de reders over de te nemen stap waren ingelicht. Men zei woordelijk: „Wij nemen geen genoe gen met deze korte mededelingen. Wij zullen ons in eigen kring over ons standpunt beramen en die maatregelen nemen, waardoor de belangen van de werknemers worden beschermd". „De' rederijen, die alle de noodzake lijkheid dezer maatregel diep betreu ren, zijn noodgedwongen tot dit voor IJmuiden diep ingrijpende besluit ge komen daar het bedrijf onder de be staande omstandigheden niet meer uit te oefenen is", aldus de redersvereni ging. Erkenning van regering te Peiping Engeland zal niet eerder beslissen, wanneer het de Chinese communisti sche regering zal erkennen, dan na de Australische algemene verkiezingen op twaalf December, zo wordt uit gezag hebbende bron te Londen vernomen. In diplomatieke kringen aldaar heerst thans de indruk, dat de erken ning door de Australische regering waarschijnlijk vóór het eind van het jaar zal geschieden. De regering heeft zich nader beraden over de Nederlandse vliegtuigenindustrie en is na ampele overweging tot de overtuiging gekomen, dat de zelfontwikke ling van vliegtuigen in Nederland voldoende kansen biedt om de voortzetting daarvan te rechtvaardigen. De regering is bereid de hiervoor vereiste steun te verlenen. Uiteraard zal zij er daarbij op toezien, dat aan de voorwaarden voor het welslagen der zelfontwikkeling wordt voldaan. ter dr. Leimena en als vice-voorzitter mr. Kosasih. De derde betreft de be- stuursoverdracht. Voorzitter is ir. Djuanda en vice-voorzitter is Radja Kaliamsjah. Daar het comité meent, dat het vraagstuk van de veiligheid thans een van de meest dringende aangelegen heden is, stemde men in met de be noeming van kolonel Simatupang als lid der centrale commissie. Hatta in Batavia Moh Hatta is onverwacht in Batavia angekomen. Hij zou nog gisteren mi nister Stikker ontmoeten. Hatta deel de mede, dat hij tevreden was over de resultaten van zijn oriëntatiereis naar Sumatra, alwaar hij vele malen de be volking heeft toegesproken. Zondag zal de Republikeinse premier naar Djokja reizen. 9 „Op goede gronden wordt betoogd, dat in het wetsontwerp Overdracht van de souvereiniteit over Indonesië geen wijzigingen kunnen worden aange bracht. Aanhouding van het wetsont werp teneinde de regering gelegenheid te bieden omtrent bepaalde punten het overleg met Indonesië voort te zetten zou vermoedelijk in haar gevolgen wei nig van een verwerping van het wets voorstel verschillen", aldus het ant woord van de regering op het voor lopig verslag van de eerste commissie van rapporteurs der Tweede Kamer. BRAZILIAANS VLIEGTUIG NEERGESTORT Twintig doden Donderdagavond is nabij Ribeirao- Cióro in de binnenlanden van Brazi lie een Brazilaans lijnvliegtuig neer gestort. Zestien passagiers en vier leden van de bemanning zijn om het leven gekomen. De enige overleven den zijn een vrouwelijke passagier en een kind van 5 jaar. Alle passagiers waren Brazilianen Men gelooft, dat het vliegtuig bij het landen over de kop sloeg. De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Dit is de 44ste vliegramp in dit jaar. waarbij minstens tien personen om het leven zijn gekomen. Het is de zesde in de afgelopen week. De andere vijf zijn: 27 Nov. twaalf personen omgekomen in een Douglas-toestel te Arboleda, Co lumbia; 28 Nov. tien in een Franse Da kota nabij de Chinees-Indonesische grens: 28 Nov. werd bekend, dat op 2 Nov. twaalf personen om het leven wa ren gekomen in Noord-Columbia; 29 Nov. 28 in Amerikaanse Skymaster te Dallas, Texas. 29 Nov. vijf in Skymaster van de Air France, nabij Lyon. Baruch in Moskou Naar van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken van de Sow jetrussiscbe zone verluidt, zou de Ame rikaanse financier Bernard Barucb in Moskou met de plaatsvervangende Sow- jetrussische minister van buitenlandse zaken Gromyko besprekingen gevoerd hebben over een accoord inzake de atoomenei gie. In verband hiermede herinnert men er aan, dat de Canadese vertegenwoor diger in de commissie van de V.N. voor de atoomenergie, generaal McNaughton, Donderdag te Baltimore verklaaard heeft, dat een overeenkomst over de controle op de atoomenergie tussen Oost en West mogelijk was. Krokodil viel vrouw aan Twee Indonesische bewoners van Kampon Golam nabij Tebingtinggi neb ben een gevecht op leven en dood ge voerd met een grote krokodil, die een vrouw aanviel toen zij water bij de ri vier wilde halen. De vrouw er een man liepen ernstige verwondingen op De Krokodil moest echter tenslotte het on derspit delven. Achtste leerjaar biedt moeilijkheden (Van onze parlementaire redacteur) De behandeling van het wetsontwerp tot invoering van het achtste leerjaar, waarmede de Tweede Kamer reeds Donderdagmiddag was begonnen en die de gehele Donderdagavond heeft voort geduurd. heeft de heren Vrijdagmiddag nog allerlei onverwachte moeilijkheden opgeleverd. Bij de artikeisgewijze bespreking kwam een aantal amendementen aan de orde, waarover men zich niet ge makkelijk een oordeel kon vormen Het was rumoerig in de vergaderzaal; er werd veel heen en weer gelopen en on derling geconfereerd en enkele keren had het er de schijn van, dat men een spelletje ganzenbord zat te spelen. Toen de heer H. van Sleen (P.v.d A.) een amendement had verdedigd om aan het voortgezet gewoon lager onderwijs meer relief te geven, door dit onderwijs tot hoofdzaak te maken en de zesklas- sige lagere school alleen dan met twee klassen uit te breiden als er in een be paalde plaats geen school voor v.g.l.o aanwezig is en niet kan worden opge- Weerbericht Weersverwachting, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: Zwaar bewolkt met nu en dan re gen. Aanvankelijk langs de wad deneilanden nog stormachtige, overigens geleidelijk verder afne mende Westelijke wind. Morgen in de loop van de dag weer aan wakkerende en tegen de avond aan de kust wellicht opnieuw stormachtige wind, hoofdzakelijk tussen Zuidwest en West. Weinig verandering in temperatuur. Zondag: zon op 8.29, onder 16.31, maan op 15.21; onder 7.32 Maandag: zon op 8.30 onder 16.31: maan op 15.49; onder 8.47. Vandaag, vrienden, krijgt ge een hele boel nieuwtjes achter elkaar in snel treinvaart opgediend. Ilja Bakal, directeur van de „Komische Opera" in de Sowjet-sector van Berlijn, is Vrijdag door de Russen in zijn kantoor gear resteerd. En zijn plaatsvervanger mocht niet zeggen, waar Bakal was. Ze hebben daar in het oosten blijkbaar een vreemde opvatting van wat komisch is. Professor Doke, hoogleraar in de Bantoetalen aan de universiteit van Kaapstad, heeft medegedeeld, dat een naturellenschrijver reeds vijf werker van Shakespeare in zijn eigen taal heeft vertaald. Professor Doke is van mening dat een naturellen] itera tuur met name in Zoeloe en Xosa aan het opkomen is. En die mensen willen ze nog als minderwaardigen behandelen ri Anders zou het te Johannesburg ge vormde comité geen doel hebben, het comité, dat protesteert tegen het voor nemen der regering, de Kaapse kleur lingen op een eigen kiezerslijst te plaat sen. Eenheden van de Britse marine hebben Vrijdag Malta verlaten om ge meenschappelijke manoeuvres met bom menwerpers van de R.AF. te houder, als oefening ter bestrijding van duik boten, De operatie heet „vliegenmep per", De duikboten zijn natuurlijk de vliegen. n - zijn meer dan honderdzeventig perso- K K. O TT Kpctp If M nen aan de kaak gesteld, die zich voor- 1 deden als leden van de Duitse adel. Sinds het einde van de oorlog zijn on geveer 700 dergelijke gevallen aan het licht gekomen, zo deelde het hoofd van het Duitse adelsarchief mede, dat de ietwat eigenaardige naam Von Ehren- krook draagt. Italië en Vaticaanstad zullen ter gelègenheid van het Heilig jaar speciale postzegelseries uitgeven iniiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiininiiiüiiniiniiiiiiiuiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiniiuiiiiii £)e arbeiders van de firma Stork heb ben tijdens een daartoe gehouden actie duizend gulden bijeengebracht voor Niwin-kerstpakketten. De directie deed er nog zo'n sommetje bij en nu kunnen dus vierhonderd kerstpakket ten naar Indonesië worden gezonden. Daarom licht ik de hoed voor die Stor- kers. In Londen wordt dc grootste postduivententoonstelling gehouden, die ooit in de wereld werd georganiseerd. Er zijn 3100 mededingers, die hebben ingeschreven. In het afgelopen jaar Moet je m'n staart zien! Net de S van boterletter! P)e uit zeven man bestaande band on der leiding van de trompettist 'Heinz Kopitzki, die slechts één arm heeft, doet nog steeds van zich spreken. Ge herinnert u wellicht, dat ik u verleden week van deze muziekelijken vertelde, omdat ze een volle week zonder onder breking zouden gaan spelen. Ze spelen nóg en hebben daarmee al een record gebroken. De belangstelling van de zijde van het publiek is maar gering En ik vind. dat dat pleit voor het pu bliek. Om het gebied van de ura- niummijnen in Saksen is een groot aantal stukker luchtafweergeschut op gesteld op betonnen funderingen De intensiteit van het afweervuur doet niet onder voor de Berlijnse ..flak" tijdens de RAF -bombardementen. En dat was de hel, zeiden de jongens in air-force-blue.... ncht en de minister, prof. dr. F. J Th, Rutten, daarna zijn stenen moest wer pen, raakte hij in de put. Bijna een uur lang moest hij daar in blijven zitten. Dat wil zeggen, dat de voorzitter de vergadering bijna een uur lang moest schorsen, omdat het amen dement blijkbaar niet klopte op de wetstekst, die de bewindsman voor zich had en dit eerst uitgezocht moest wor den. Na dit intermezzo kwam er uit komst voor prof. Rutten. De heer Van Sleen wijzigde zijn amendement zoda nig, dat wel het voortgezet gewoon la ger onderwijs regel blijft, doch dat voorlopig de lagere school van acht leerjaren ingevoerd wordt. Dit „voor lopig" is tot een nader bij de wet te be palen tijdstip. De minister nam dit amendement over. De socialistische woordvoerder stel de vervolgens voor om het aantal leer lingen, dat nodig is voor de scholen voor v.g.l.o. om voor Rijkssubsidie in aanmerking te komen te verlagen. De minister bestreedt het op grond van de onmogelijkheid maar was wel bereid het aantal van 61 leerlingen tot 51 te verlagen en diende een desbetreffend wijzigingsvoorstel in. De heer Van Sleen handhaafde niettemin zijn amen dement. Het werd verworpen met 43 tegen 31 stemmen (tegen AR, CH, SGP, en KVP behalve de heer Peters) waar na het voorstel van de minister zonder hoofdelijke stemming aanvaard werd. De heer mr. J. Terpstra (AR) had succes met een amendement om uit de wet weg te nemen de bepaling, dat tijdens de cursus geen leerlingen van de ene school naar de andere overge plaatst mogen worden, hoewel het van socialistische kant bestreden werd. De Kamer verenigde zich ermede met 46 tegen 29 stemmen (voor KVP, AR, CH en SGP). Vooraf was een motie aange nomen van de KVP, de AR en de PvdA, waarin aangedrongen wordt op beper king van de vestiging van voorberei dende klassen aan voornamelijk de am bachtsscholen. (Voor de debatten van Donderdag zie men pagina 5). NIEUWE FRANSE MINISTER VAN LANDBOUW Gabriel Valay (MRP) is benoemd tot Frans minister van landbouw als op volger van Pierre Pflimlin, die Don derdagavond is afgetreden omdat hij het niet eens was met de prijspolitiek van de regering. In een gistermiddag gehouden raadsvergadering is de nieuwe burge meester van 's Gravenhage mr. F. M. A. Schokking, plechtig geïnstalleerd. QP 15 DECEMBER zullen de troepen van de TNI Batavia binnentrekken en het ligt in het voornemen de souve reiniteit over Indonesië op 27 December over te dragen. Daarmede wordt een periode van strijd en onderhandelen af gesloten en daarmede wordt een situa tie aanvaard, die de facto aanwezig ;s, die door geen enkel Nederlands ingrij pen nog wijziging kan ondergaan en die ook eventueel zonder de sanctie van het Nederlandse parlement zijn histori sche ontwikkeling zal volgen. Men kan dit betreuren of toejuichen, het blijft alles om het even. UET IS wanneer men een ogenblik het zeer reële fpit van het niet te keren nationalisme buiten discussie houdt een lange weg van Neder landse neergang geweest, sinds Hoge Veluwe, Linggadjati en Renville, sinds eerste en tweede militaire actie, sinds Van Mook en Beel, Schermerhorn en Sassen. Maand na maand verslechterde de Nederlandse positie, sterker en ster ker werd de internationale druk, hoger en veelomvattender werden de eisen der Indonesische onderhandelaars. Wie bedenkt, dat indertijd het volkomen acceptabele resultaat van de besprekin gen op de Hoge Veluwe zo ongeveer als „landverraad" werd uitgekreten en wie zich herinnert, hoe Linggadjati werd aan- en uitgekleed, die zou er Dij het bezien van de huidige stand van zaken bijna toe komen de Engelsen gelijk te geven, die van ons beweren dat wij penny-wise and pound-foolish zijn. Tuk op een kwartje en het tientje verwaarlozend. Sukarno heeft tientje en kwartje beide belangrijk geacht. En won. MEN KAN de ontwikkeling, wil men haar in al haar aspecten overzien, in genen dele losmaken van het met de kracht van een bandjir opgekomen In donesische nationalisme. Dat levende nationalisme is een feit. En feiten laten zich moeilijker wegredeneren dan mi nisters en landvoogden en hoge verte genwoordigers. Tegen feiten kunnen tenslotte ook de Nederlandse volksver tegenwoordigers zich niet met enige kans op succes verzetten. En zo zij het in dit geval probeerden, zou het resul taat daarvan omgekeerd evenredig zijn aan de intenties, die hun strijd bepalen. Het resultaat van de Ronde Tafel conferentie is het beste, wat de onder handelaars, waarover wij beschikken, uit de bus konden halen. Het is inter nationaal aanvaard en het is in Indonesië aangenomen als voorlopig onveranderlijke basis van samenwer king. Daarin komt geen verandering meer. Althans niet ten gunste van Ne derland. Of het omgekeerde óók niet het geval zal zijn kan op dit ogenblik niemand zeggen. Men kan het hopen. Méér niet. JjAAROM kan men respect hebben voor het- complex van overwegingen, waardoor thans, behalve de A.R.-partij ook een deel van de C.H. Unie en een afgescheiden deel van de V.V.D. zich laten leiden, maar met Realpolitiek heeft dat alles niets te maken. Zelfs wie uit binnenlands-politieke overwe gingen een kabinetscrisis niet eens zo kwaad zou vinden, kan moeilijk staan de houden dat een verwerping van het resultaat der Ronde Tafel-conferentie door het Parlement nog een ommekeer in de ontwikkeling in Indonesië tenge volge zou hebben. Zo ergens, dan geldt hier, dat gedane zaken geen keer ne men. Dat hebben wij te aanvaarden. Niet in doffe apathie, maar met de be zielde wil, om de nog aanwezige moge lijkheden in 't belang van Indonesië en Nederland beide met oudvaüer- landse courage aan te grijpen. Ook al bloedt ons hart, als wij denken aan de volkeren van Ambon en Timor. Ook al blijft het een pijnigende vraag, of het niet mogelijk ware geweest, de trouw dezer volkeren aan het rood-wit-blauw te belonen met een krachtiger verdedi ging van hun zelfbestemmingsrecht. Ook al zullen de kruisen op de oor logsgraven voorlopig niet méér zijn dan vage vraagtekens. Prinses Wilhelmina schenkt halve ton Prinses Wilhelmina heeft f 50.000 uit de opbrengst van de tentoonstelling „De Vrouw" ter beschikking gesteld ten bate van het Nederlands sanatorium te Davos. ERNSTIG MOTORONGEVAL De 45-jarige restaurateur M. Staal te Delft reed gisternacht te Rotterdam op zijn motorrijwiel met grote snel heid tegen een trottoirband, verloor ae macht over het stuur en smakte tegen de straat. Met een schedeloasis- fractuur en een zware hersenschudding is hij in zeer ernstige toestand in het ziekenhuis opgenomen. Vandaag beginnen wij met de pu blicatie van' een nieuwe strip: De muiterij op de Bounty. Wij kon den het beroemde boek van deze naam tot stripverhaal doen om- raken dank zij de welwillende medewerking van de uitgevers Gottmer te Haarlem.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1