Manteltje voor ïof en hei -leil Gic/s door Wonderland Een paar Ups voor de bakvissen J DRIE IN ÉÉN (Nederlands) Baby gaai mee! I Culiureel Nieuws OP HET MATJE Zuid-Oost-Azie en het opdringende communisme VASTE GROND Geen goede Sint Nog redding mogelijk? P. v. d. Pol voert zijn moyenne op mde voorgeschiedenis elie van Lukas wordt tleine Jezus door Zijn naar de tempel te Je- ibracht, om Hem onder een offer aan God te dan hoe toevallig ook on in de tempel aan- il oud. De traditie zegt J was. Verder heet het linde man de „Ver- verwachtte. Kunnen in deze verwachting? de volgende wijze mo- weet, hoe het groter ïds meer zelfstandig sluit. Dit steeds meer en betekent echter te- beschutting en verzor- en meer verliezen van ige en jongste kind als geniet. Hoe zelfstan- wordt, hoe meer hij i de kilte van de maat- er hij bewust of onbe- 1 verlangen naar de gheid van een „thuis", erlangen een infantiele armee is echter de wer- iit verlangen, z'n reali- ieder mens niet ge- ik mij indenken, dat de neon een „thuis" zocht afgeleefde zelf. ij dit „thuis", deze vei- i ook niet wensen voor lenmaals onder de druk leefde? Zijn individuele open mengden zich als n collectief uitzien en i zoiets als het „para- tr op zekere dag twee sf en Maria, met hun tempel. Zij brengen iel offer. En de oude t aan God gewijde kind ïen houden. Dan ineens heil, waarnaar hij uit- :n hebben Uw Heil ge bet zelf! ten wij vragen, wat zag i? Wat meende hij op te leze vraag in alle ernst ijk moeten antwoorden: ets! Allereerst was hij, zegt, blind. En gesteld, n normaal had kunnen had hij dan nog gezien? kind Jezus was een kind zonder enig uiterlijk ich zag Simeon in dit ti? In zijn geloofsvisie i zich los van de duis- ogen bedekte. Hij maak- de tastbare indruk, die srliet in zijn oude han- hij hield zich in zijn ge- aan de feitelijkheid, ir een geestelijke wezen- e orde. Simeon distanci- het gewone, normale lij meemaakte: een kind, 'ordt voorgesteld. Om in ng te zien de vervulling ichting: het heil voor or zijn volk. loven steeds een sprong het niets. Het is, men- jproken, steeds een ab- a, voor wie dit risico ge- 'erandert als op slag de e het geloof „bezit" pit van een „bezit" spra- niet langer een riskante ;en gave Gods? Psycho- is geloven een riskante, ad. Theologisch gezien is des Vaders", een gave Geest. i intussen adventstijd ge- kortste dagen van het ebroken. De eigenlijke og beginnen. De natuur meer af Kunnen wij nu de donkerste en koudste aar spreken van een ad- tomst van het licht? Zien Wij zien het licht beslist niets! Geen verwachting, n heil kan op de feitelij- jns allen met enig recht den. En toch is het ad- van Christus maakt zich iten, en waagt te zingen nd heil. Een absurditeit, wie het kan. te verf Zal nu wel droog aoet nog een keer gebeu- ebben we de bus in de an". haar moed bijeenra- szins opgewonden: „Mar- zijn klok. Juist vóór we heeft Martin er een imgedaan. Marty zegt, dat nachts wakker wordt, de m wil zien kijken. Hij net een groot oog is. Die zoveel verbeeldirgs- dde zijn stuurse rode ge in buurdame en vroeg kan het op een oog lij- de wijzers worden ge- i raar soort oog!" te zenuwachtig. Marty verfde de hele Hij wist niet beter. En ouw zegt. dat het er niet want de wijzers kunnen I worden en dan zal ze 1 voldoende kunnen zien, ongeveer is, zonder zich te bekommeren En na- het Marty niet schelen ir wat schijnt in de duis- (Wordt vervolgd). ZATERDAG 8 DECEMBER 1949 Middenin de plezierige beslomme ringen die de vijfde December ons op de hals schuift blokkeert een omvang rijk boekwerk mijn brievenbus. Hoe bijzonder attent van Sint Nicolaas om mij deze catalogus juist veertien dagen voor zijn duizend zoveelste verjaardag thuis te sturen. Nu kan ik nog op mijn gemak een keuze maken uit deze napieren hoorn des overvloeds. Want in de traditionele mand, die wij tussen licht en donker na doordringend belgelui op de stoep zullen vinden, zal zeker onderin een boek verstopt moe ten zitten voor een dochter, die begint te lezen. Een catalogus voor kinderboeken hebt u zich daarmee wel eens een kwartier lang bezig gehouden? Het is een even animerende bezigheid als de onverwachte ontmoeting met de school vriendin met wie u indertijd uw bank en hartsgeheimen deelde Alle zorgen en narigheden, alle vrezen en beven van de volwassenheid vallen bij to verslag van ons af Wij zijn weer eens. gewoon en gezellig kind onder de kin deren De atoombom en het ijzeren gordijn bestaan niet meer voor ons. Wij zijn alleen maar hevig benieuwd naar de volgende bladzijde Daarom zit ik zo, op een heel ongelegen uur. met hart én ziel in dat boekje verdiept Het wemelt van oude bekenden, van allerhande wonderlijke snaken en in drukwekkende personages, met wie ik toch eenmaal vanzelfsprekend op voet van geliikheid omging Ik ben altiid een beetje beducht geweest voor dat weerzien, want de mensen, zelfs de papieren mensen, vallen bij herbaalde kennismakine zo vaak tegen. Maar de échte niet: die bliiven even springle vend, even boeipnd en betrouwbaar als bi' de eerste ontmoeting. Ik heb het laatst nog weer met Ju les Verne ondervonden Ik zal niet ver klappen hoe lang het geleden is dat hii mii voor het eerst Introduceerde bii Philias Fogg, bij kapitein Nemo en Michel Ardan. waarna ik met een gra tis retour de adembeklemmendste avon turen beleefde op stoutmoedige reizen rond de wereld, naar het middelpunt der aarde en twintig duizend mijlen onder zee. Maar ja, toen was ik der tien. volslagen ongevoelig voor opbou wende bakvisromans, maar zonder enige critiek verslingerd aan alles wat avontuurlijk en opwindend was. Nu, na een jarenlang intermezzo van boeken en nog eens en nog eens boe ken: psychologische, cvnische, levens moede. schrikkelijk volwassen boeken heb ik plotseling weer miin oude ka meraad Jules Verne ontmoet. Nog steeds in zijn vertrouwde blauwe pak je gloednieuw en toch van honeloos verouderde snit. Met vrezen en beven heb ik hem de hand geschud; straks kwam hij weer met dat gratis retourtje naar de maand voor de dag, en het zou zo sneu zijn om te zeggen dat daar nu de eerste fleur wel een beetje af was. Maar voor ik het wist was ik al ln het aluminimum projectiel gestapt en suisde o mirakel zonder weerga met kloppend hart en schitterende ogen door de zwarte eindeloosheid van het heelal Ziet u: dat is het ware Een kinderboek, dat u desnoods na voor een vrouw of meisje, wanneer 4e als geschenk niet een rube ■TTTrmrmm heeft ontvangen. rjEZE WEEK ligt het accent op do jeugd, de jeugd, die ontspanning zoekt, de jeugd, die zich vermaakt met dansen. En laat ons nu maar meteen volkomen openhartig zijn en vertellen, dat wij wel eens wat heel vlug een oordeel hebben uitgesproken over da mes, die broeken dragen. En voorai hadden wij iets tegen dames, die van zestig jaren nog evenzeer boeit als bij de eerste lezing dat kunt u veilig op Sinterklaasavond onderin de mand stoppen. Als alle snoepgoed verorberd is, alle mechaniekjes kapot gedraald zijn, zal dat boek. hoewel misschien wat gehavend en uit zijn voegen, nog triomfantelijk recht overeind staan en misschien eenmaal de ogen van uw achterkleinzoon doen schitteren. Het heeft dan een prachtige staat van dienst achter de rug. Het heeft menige woelige, balorige stemming doen uitvloeien tot een overgegeven luisteren. Het heeft menig ongedurig kind stilzitten en zich concentreren ge leerd Het heeft menige eenzaamheid verdreven, menige pijn gestild, menige traan gedroogd, menige opgetogen kleine zwerver bij de hand genomen en langs slingerende paden door het wonderland der Fantasie gevoerd. Het kan een boek vol malle rijmp jes zijn. een bundel sprookjes, een zee- roversverhaal of een honderd of wat dicht bedrukte pagina's waardoor no bele Indianenhoofden op pijlsnelle mustangs jagen maar het blijft le venslang het onvervreemdbaar en kos telijk bezit van het kind, dat eenmaal op Sinterklaaravond met een kleur van verrassing het papier van het om slag scheurde. Kies 'het met zorg. vaders en moe ders. Een goed boek is een levenslange vriend, een slecht boek is erger dan rattenkruit. SASKIA dver geweten heeft, e leugens der faam. OVID1US Terwijl het klassieke tailleur en het cape. De cape is zo gesneden, dat zij ensemble altijd de sterke punten zijn eveneens om de heup kan worden ge- geweest van de Engelse mode, doet de slagen. Samen met het jasje vormt zij Nederlandse kledingindustrie thans dan als het ware een klokkende rok. lofwaardige pogingen om voor het ko- De gestreepte garnering van het jasje mende voorjaar eveneens deze stijl in- loopt nu over in die van de rok die gang te doen vinden. Wij kunnen dit eerst een cape was! waarderen. Juist het tailleur behoort tot de kledingstukken die de van nature nog al fors gebouwde Neder landse vrouw uitstekend aikleden. Het klassieke tailleur, met zijn gladde tok en het nauwsluiten de jasje zonder enige versiering; nog meer dan het klokkende en uitwaaierende fantasie product. Toch blijft ook hier voldoende speling moge lijk, om niet alle vrou wen tot het dragen van eenheidskledlng te ver oordelen. Een vast cein tuurtje met even over blousende rug, twee o' drie knopen, hoog o' laag gesloten, grote o' kleine revers, wikkelro' of rok met split en nie' minder ook de werkin van de gebruikte sto zijn de voornaamste mo gelijkheden waarover zi beschikt. Er is nog een ander- mog-lijkheid, namelii' daar, waar het tailleu de grondslag vormt vo<- een ensemble, zoals dr door het atelier van d firma Konersmann ui Amsterdam is ontwik keld. Een combinatie al deze schijnt ons voor dc zuinige vrouw uitermate practisch. Zij krijgt dan Nederlandse modeeen Nederlands meisje met een tailleur, maar daarbij een Nederlands ensemble en een Nederlandse Past een vlotte driekwart hoed (model Angélique). nature nogal rijkelijk met contouren zijn gezegend en die niettemin in lange broek gekleed gaan, met tot overmaat van ramp nog hooggehakte schoentjes daarbij. Evenwel, alles heeft zijn plaats op dit ondermaanse. Sommige soorten van werk zijn geknipt voor vrouwen-in- pantalon, elders weer is het een be paalde soort sport, die Zich bij uitstek voor deze dracht leent. En een slank meisje, dat een goed geknipte lange broek draagt kan soms in vacantie bijvoorbeeld een heel elegante tn druk maken., als ze maar niet in de stad komt tenminste. En zou zo'n oudere bakvis, zo gekleed en luierend voor een brandende haard, geen huise lijke gevoelens wekken? De pantalon, die u hier ziet, staat veel netter omdat de pijpen naar de enkels nauwer toelopen. En ook zonder de speciale zachte balletschoentjes, die het model droeg bij het poseren, is deze dracht zeker de moeite waard om onder het oog gezien te worden. Haar lederen vest was mosterdkleurlg en haar soepele overhemdblouse is van vrouwelijke allure. Niemand wil er immers graag als een jongen uitzien? Het volmaakte antwoord op de vraag, op die wanhopige vraag in elke vacan tie. „Wat zal ik meenemen om 's avonds aan te trekken" vormt de dansjurk, die ontworpen werd door de Londense couturier Frederick Starke. Het lijfje is van gestreept satijn. De fijne strepen zijn in werkelijkheid van één kleur, maar hebben afwisselend een glanzen de en een matte oppervlakte, dat het effect heeft, dat ze de lichtstralen op vangen als de draagster zich beweegt. De rok is van lichtechte tulle over tafzijde en zwaait uit over de dans vloer. De rok is steeds zwart, maar het lijfje wordt gemaakt in blauw, rose of goud geel. Het laatste nieuwtje op het gebied van avondkleding, dat uit Amerika tot ons komt. is een „hoofdbedekking", ge vorm naar die uit het sprookje „Alice in Wonderland" De bedoeling daarvan is een kortgeknipte lokkenpracht „aan te kleden" en te verfraaien. Een ver guld-metalen boog. bezaaid met Rijn stenen vormt één stijl Een ander idee is een boog van afzonderlijke stenen, die eind gt in een grote „waaier" boven het ene oor. En als u nu tóch wacht tot al deze dingen eenmaal hun intrede in Holland zullen hebben gedaan, waarom zoudt ge dan in die tussentiid niet wat juwe ien glazen natuurlijk op een lint van een paar centimeter breed vast naaien en dat ter weerszijden van uw hoofd met speldjes bevestigen? Want als u werkelijk kort haar hebt, is vast strikken volslagen onmogelijk. <2/3. i-^l 12/ /3 -?3 r Wat zegt U van zo'n lekker warm manteltje voor Uw kleine meid? Zou het haar niet parmantig staan? Van boven is het aangesloten met een flinke overslag, van onderen krijgt het een aardige ruimte door enkele platte plooien. Het patroon bestaat uitmeer- Gaat Baby zonder wagen uit, dan komt een lekk. warme cape van wol flanel of een andere soepele wollen stof goed van pas. U ziet er hier twee af geheeld voor de leeftijd van l/„ 1 jaar. Het eerste modelletje heeft een aan geknipte kap. Midden-achter kunt U zo nodig een naad nemen. De hals wordt ingenomen door bij-schuinertjes, ieder met 1 cm stofverbruik, 8 cm lang en 2 cm van elkaar. De randen zijn naar buiten omgelegd, waar ze met lint of met repen van de zelfde stof worden vastgestikt. Aan de hals naaien we lin ten voor de sluiting. Wenst U een lange cape, die ver over de voetjes valt, dan trekt U de buitenlijnen van het patroon 20 a 30 cm door. Het andere modelletje i heeft een aangezette kap, wat meestal I iets voordeliger aan stof is. De lijn. die l door de bijschuinertjes loopt, wordt nu 'de halsrand die we ingerimpeld tussen een boordje van 28 cm lengte zetten. De kap wordt van onderen licht ingerim peld en ook tussen het boordje gezet, waarbij U de voorste 2 cm van het boordje als overslag vrij laat. Dit wordt van knoopje en knoopsgat voor zien. Ook de voorkanten krijgen knoop- sluitlng. Is de baby niet meer zo klein, dan kunt U een paar armsgaatjes in de cape maken. Dit model is helemaal omge- festonneerd. maar U zoudt de randen ook met schuine reepjes stof kunnen omnaaien. Bij effen flanel staat een wit donsrandje langs de kap en even tueel langs de onderrand ook heel aardig. Naar verkiezing kunt U de cape ge heel voeren, wat ook wel van de te gebruiken stof afhangt. Anders voert U alleen het kapje. dere kleine stukken, wat gemakkelijk is, als U van oud nieuw wilt maken. Ook in de achterplooien kunt U zo no dig nog naden laten vallen. Gebruikt U nieuwe stof, dan heeft U voor een leeftijd van 3 jaar pl.m. 1.25 m. van 140 breed nodig. In de rokbanen legt U X op de plooien en perst ze goed in. In de voor plooi is een zakje aangeknipt, waarbij de plooi in aansluiting op de onder kant van de zak binnen dichtgenaaid wordt. Voorzijpand en rugpand met de rok banen verbinden. Tegen de voorkanten zet U tot het stippellijntje een beleg stuk. Bij het sluiten van de deelnaden naait U in de taille een doorgestikt ceintuurtje mee (3 a 4 c.M. breed en 54 c.M. lang), dat in de zijnaad even ge hecht en op de rug met 2 knopen ge garneerd wordt. Zij- en schoudernaden sluiten, waarbij U de rugschouders iets inhoudt. De halsrand zet U tussen de dubbele stof van de kraag. De bovenkraag kunt U desgewenst van bont of fluweel nemen. Mouwna den sluiten en de mouw, over de kop even ingehouden, met de binnennaad pl.m. 3 c.M. vóór de zijnaad inzetten. De voering reikt tot aan het beleg. Denkt U eraan vooral flinke zomen aan te knippen, OOE GROOT de belangstelling in de Ver. Staten voor Europese kunst Is, bleek dezer dagen toen in de National Galary of Art te Washington een ten toonstelling werd geopend van beroem de Oostenrijkse kunstschatten. Op de eerste dag telde men reeds 41.000 be zoekers. De rij belangstellenden, die op toelating wachtten, was onafzienbaar. Vele hadden honderden kilometers ge reisd om de expositie te kunnen be zichtigen. De Therese van Duyl Schwartze Stichting heeft drie prijzen n.l. van 500.-, 300.- en 200.- beschikbaar gesteld voor de best geschilderde por tretten in olieverf. Mededingers moe ten Nederlander zijn en mogen de leef tijd van 35 jaar nog niet hebben be reikt. Inzendingsformulieren kunnen worden aangevraagd bij de secretaris Albert Hemelman, Eerste Helmerstraat 98 te Amsterdam. De inzending is be gin Januari 1950. Op dit terrein der beeldende kunsten is voorts een initiatief genomen, dat zonder twijfel als zeer gelukkg mag worden beschouwd. Een Nederlandse kunstschilder, die onlangs van een reis uit Frankrijk terugkeerde, heeft aan het departement van O. K. en W. mede gedeeld, dat een aantal hotelhouders in Parijs en elders in Frankrijk zich be reid heeft verklaard een aantal Neder landse schilders gastvrijheid te verle nen, waarbij dan de hotelrekening be taald kan worden met een of meer schilderijen. In navolging van hun Franse collega's hebben thans enkele Nederlandse hotelhouders zich bereid verklaard, ook Franse schilders onder deze voorwaarden gastvrijheid te ver lenen. Er is op het ogenblik bij het de partement een plan in voorbereiding om deze uitwisseling van schilders in goede banen te leiden. A MERIKAANSE onderzoekers hebben in Afghanistan een „verloren stad" teruggevonden. Zij zijn van mening, dat de moskeeën, forten en andere gebou wen, die ontdekt werden toen men op zoek was naar water en die practisch onbeschadigd bleken, de resten vormen van wat eens de keizerlijke residentie Is geweest. Volgend jaar zulllen ter plaatse nadere opgravingen worden verricht. Een aantal der gevonden voor werpen, waarvan sommige vervaardigd lijken uit kunsthars, zijn reeds in het Museum te New York ten toon gesteld. Ook in India zullen volgend jaar op grote schaal oudheidkundige onderzoe kingen worden verricht. Vele bronnen in India zijn tot dusver nog niet aan geboord. De beroemde grotten van Hai- derabad, waar de eerste Indische teke ningen zijn gevonden, zullen India wat oude kunstschatten betreft tot één der rijkste landen ter wereld maken. Be paalde autoriteiten zijn van mening, dat India een van de eerste bakermat ten van de mens is geweest en wij zijn bezig deze theorie te onderzoeken, al dus dr Chakravarti, directeur-generaal Van de Dienst voor Oudheidkundig On - derzoek van het land. JN PULCHRI STUDIO te Den Haag zal de blinde Griekse pianist Geor ges Themeli op 13 December een reci tal geven. De schrijfster van „Zwarte crêpe de Chine" en „Toontje heeft een paard getekend" mevr. Lesly Storm is voornemens de eerste voorstelling te Amsterdam van „Zwarte crêpe de Chi ne" in de Stadsschouwburg aldaar op 10 December bij te wonen. KALE NEET £Jeze man was een gladiator, die men eerder een stofdoek dan een kam metje voor zijn verjaardag zou geven. In onbezonnener jaren noemden we zo'n opgeruimd hoofd een biljartbal en ik heb een leraar gehad, die tot aan zijn vervroegd pensioen Karei de Kale werd geheten. Nu wil een glad hoofd nog lang niet altijd duiden op glad heid van brein, evenzomin als een uilebril met kenmerk van diep inzicht is. Iedereen, die een baard onder houdt, is daarom nog geen Sinter klaas. U is van beroep kapper?, vroeg de rechter. Jewel weledel, zei de man. Maar niet die van Een Nee, ik heb een knecht, maar die leit van de blindedarm. Op 't ogen blik dus één, mijn persoon weltever staan. Weledel. De rechter wilde persé zijn mopje over die kapper van Een slijten, maar het scheen te ketsen op de gladde schedel. Ik bedoel: u verkoopt niet dat haargroeimiddel. Welzeker weledel, ik heb een hele kolleksje van bierkewasser en van de klitwortel en van de O-de-Rus van de negentig percent, dat kriebelt op de haarwortelgroei van de hoofd huiden. Da 's dan in orde, prees de Kadt, maar met die agent was het zo best met. Die z'n hoofdhuid hebt u er bijna ajgekriebeld, als ik u met uw eigen woordkeus tracteren mag. V was be schonken? Beschonken indirect niet, dat mag niet gezegd worden, weledel, ik was wat opgewekt. De rechter vond, dat de agent het can maar éérst moest verhalen. Die zulks deed naar de wijze van Olden- harnevelt: hij maakte het kort. De kapper had in beschonken toestand voor Brussels manneke gespeeld in het portiek van een bloemenwinkel, het geen de agent had afgekeurd. Hij was begroet met „kale neet" en later had de haarartist nog „hufter" gezegd. En hij had de agent de dienstpet van het hoofd geslagen, vervolgens zich bezig houdend „met ruk- en trekbewegingen aan verbalisants hoofdhaar Wat zegt u daarvan?, wilde de rechter weten. M'n arm schoot uit vanwege dat de agent an me jas hing te hangen, weledel. Zo ging dat. Dat begrijp u wel. De officier begréép het en vroeg veertien dagen wegneming uit de maatschappelijke circulatie, hetgeen, volgens de kapper niét kon bestaan vanwege de blindedarm van Janus- die-me-hulp-is. Die is tegen die tijd wel verwij derd, hoopte de rechter en bladerde nadenkelijk in de paperassen. Maar u hebt een blanco strafregister en ik hoop, dat een gevoelige boete u verder zal weerhouden van zulke wildemans praktijken. Het werd honderd gulden en de baardsnijder zei uit een verlost ge moed: dan dank ik uweledel wélbe- leefd. Ik had eigenlijk willen roepen: pol Voor meneer. Maar zoiets doet men niet. Decorum eist zelfbeheersing. Al kost het soms moeite eerlijk ge zegd. KA REL. Indien geheel China communistisch wordt „zal het niet mogelQk zUn Zuid- Oost-Azie te redden", aldus heeft de Amerikaanse senator William Know- land na een tocht van een maand door het Verre Oosten te Tokio verklaard. Birma, Malakka, Indo China en Siam zouden „van binnen uit worden ver overd". Hij drong aan op practische hulp aan de nationalistische strijd krachten en op een Amerikaanse blok kade van de Chinese kust. Britse erken- De derde ronde van het tourn- um het nationaal kampioenschap hoofd klasse groot biljart, cadre 71/2, bracht geen opzienbarende wijzigingen in de stand. De vier ongeslagen leiders, die volgens het internationaal systeem waren ingedeeld tegen de vier onder sten, wisten allen een overwinning te behalen, zodat nog steeds Van de Pol, Metz, De Ruyter en De Leeuw met een gelijk aantal punten aan de kop gaan, terwijl Eichelsheim, Kobus, Sweering en Kruythof nog steeds op hun eerste zege wachten. Van een sensationeel verloop der par tijen was geen sprake. Van de Pol liet weer eens duidelijk zien, dat hij een klasse apart vormt. Voor hem is dit cadre-spel te gemakkelijk. De stand na de vierde ronde is thans: v. d. Pol, R'dam 8 1200 52 141 23.07 De Leeuw A'dam 8 1200 86 82 13,95 Metz, Den Haag 8 1200 87 101 13,78 De Ruyter, Waalwijk 8 1200 96 142 12,50 Eichelsheim, R'dam 0 835 77 58 10,84 Kobus, Haarlem 0 884 85 46 10,40 Eweering, A'dam 0 728 78 68 9,33 Kruythof. Barendrecht 0 687 81 50 8,48 (Boven de cijferkolommen komen resp. pnt., car., brt., h.s., alg. gem.) MARSHALL TOEWIJZINGEN VOOR NEDERLAND. Er is deze week geen wijziging ge komen in het totale bedrag, dat Ne derland aan toewijzingen van de ECA in Washington heeft ontvangen. Per 2 December 1949 bedroeg dit bedrag dan ook onveranderd 586.380.000 dollar. ning van het nieuwe communistische regiem zou een even grote slag voor de wereldvrede zijn als de overeen komst van Milnchen in 1938, aldus Knowland. Conferentie van Zuid-Oost-Aziatische landen? De Birmese minister van buiten landse zaken, Maoeng, heeft te Londen verklaard, dat waarschijnlijk in Febr. een conferentie gehouden zal worden van de Zuid Oost-Aziatische landeh met betrekking tot „de verdediging vah hun democratische integriteit en sou- vereinlteit". Hij voegde er aan toe: „Min of meer algemeen is men van gevoelen, dat de leiding van deze con ferentie aan India zal worden gegeven". De conferentie zou worden bijgewoond door India, Pakistan, Birma, Siam, Australië, Indonesië en de Philippijnen. NIEUWE GOUVERNEUR SURINAME OP ZIJN POST. De nieuwe gouverneur, mr. J. Klaas- sesz, is Vrijdag in Paramaribo gede- barkeerd. nadat het Schip, waarmede hij de reis heeft gemaakt, sedert Don derdagmiddag voor Paramaribo op stroom had gelegen. De heer Klaassesz heeft in een plechtige vergadering der staten de stukken zijner benoeming overhandigd. Hij hield hierbij een rede. KRUISWOORDPUZZLE (Oplossing) Horizontaal: 1. Hamer; 4. Texas; 7. Heije; 9 Dik; 11. Slang; 14. Pi; 15. Oeral; 17. Averij; 19. Maine; 21. Odeur.; 23. Ulft; 25. lij; 26. Idaho; 28. Osaka; 30. Indie; 32. Anode; 34. Namen; 36. Erica; 38. N.T.; 39. Tras; 41. Otter; 43. Atlas; 45. Ieder; 47. Largo; 49. p.m.; 50. Anode; 52. Ree; 54. Arts; 55. Snood; 57. Keper. Verticaal: 1. Hiel; 2. Etage; 3. Re; 5. Adnla; 6. Si; 8. Ijstijd; 10. XLV; 12. Noord; 15. Veel; 14. Parijs; 16. Ambon; 18. Roman; 20 Niimea; 22. Uiver; 24. Trent; 25 Toast; 27. Hiaat; 29. Karst; 31. Indre; 33. Dessa; 05 Enorm; 37. Colon; 40. Aard; 42. Eiger; 44. Alpen; 46. Epe; 48. Garde; 51. Daar; 53. Es; 56. O.K. HERSENGYMNASTIEK (Antwoorden) 1. Niet éénmaal, hij doet het alleen bij het Starten. 2. Kant. - 3. Iedere maand tien gulden is beduidend voordeliger, na één iaar is het totale inkomen van dat jaar veel groter dan in het andere geval. - 4. Voeding voor waterdieren. 5. Niet uit Italië, maar uit China, vanwaar Marco Polo bet naar Italië bracht. - 6. Kappers. - 7. Geen van beide, een Pool. 8. Om het marmer. 9. I, O, H en X. 10. Neen, dat is het email vau de tanden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 7