Stad en Omgeving, Handelsschool brengt een novum AGENDA Prov. Veilingbond voor Noord-Holland Beroepstelling in Alkmaar DINSDAG 6 DECEMBER 1949 Dichter-oud leerling Jan H. de Groot komt uit eigen werk voordragen De heer C. Kostelijk, leraar in de Ne derlandse taal en letterkunde aan de Gemeentelijke Middelbare Handels school alhier, is op een idee gekomen, waarmee hij zijn naam eer aandoet. Want dit is werkelijk een kostelijk idee. De heer Kostelijk heeft, evenals alle andere aanwezigen, bij de reünie van oud-leerlingen, gehouden ter gele genheid van het veertigjarig bestaan van de Handelsschool, de geestige im provisatie aangehoord, waarmee een der oud-leerlingen, de dichter Jan H de Groot, zijn bijdrage aan de feest vreugde leverde. En toen rijpte het plan, De Groot uit te nodigen, naar Alkmaar te komen en voor de leerlin gen van de vierde klasse uit eigen werk voor te lezen. Niet alleen was de directeur, de heer G. A. M. Snijders, onmiddellijk enthou siast voor het plan. maar ook de hoofd figuur, Jan H. de Groot zelf, verklaar de zich aanstonds bereid. De juiste da tum staat nog niet vast. doch wel is reeds bepaald, dat de gebeurtenis in de tweede helft van Januari zal plaats vinden. Ongetwijfeld mag hier gesproken worden van een novum. Nog nimmer is het in Alkmaar voorgekomen, dat een Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft d.d. 31 Mei 1937 een be roepstelling gehouden, waaraan wjj het volgende ontlenen. Wij merken daarbij op, dat wij uit de grote ver scheidenheid der beroepen slechts de meest bekende kunnen nemen en bo vendien hier en daar een beroep, dat, juist omdat het zo weinig beoefena ren heeft, waard is te worden geme moreerd. De eerste cijfers hebben betrek king op mannen, de tweede op vrou wen. Er waren dan volgens deze laatste beroepstelling in onze gemeente 23 en 1 accountants, 7 rechtskundige ad viseurs en 12 advocaten, 13 en 13 analisten, 2 en 24 apothekersassis tenten, 32 en 6 artsen, 93 automon teurs, 16 en 164 mannen en vrouwen van bedienend personeel (exclusief kellners), 1 beeldhouwer, 44 en 7 be hangers en stoffeerders, 1 breister, 64 brievenbestellers, 88 broodbakkers, 15 en 31 lieden van het buffet- keu- kenpersoneel (excl. kok), 7 cassieres, 4 candidaat-notarissen, 225 chauf feurs, 43 en 2 concierges, 1 diamant bewerker, 29 drukkers, 155 electri- ciens, 18 étaleurs, 3 en 2 fotografen, 20 geestelijken van de RK godsdienst, 2 godsdienstonderwijzers, 219 grond werkers, 224 en 5 handelsreizigers en vertegenwoordigers, 28 herenkappers, 11 hoedenmodistes, 2 horlogemakers, 7 en 687 leden van het huispersoneel, 112 huis-, verstel- en eostuumnaai- sters, 31 instrumentmakers, 20 en 3 journalisten, 52 en 6 kellners, 63 kleermakers en coupeurs, 1 klompen maker, 67 koek- en banketbakkers. 34 koks, 4 en 1 kosters, 11 en 1 kunstschilders, 160 en 3 landarbei ders, 4 landmeters, 96 en 61 leraren, 1 en 1 letterkundigen, 42 letterzet ters, 3 leden van Hoge Colleges van Staat, 50 loodgieters, 146 en 2 loop knechten en bestellers, 169 machine bankwerkers, 61 machinisten (spoor en tram), 259 en 7 magazijn- en pak- huispersoneel, 4 en 1 masseurs, 2 ma trozen (zeescheepvaart), 88 metse laars, 52 meubelmakers, 93 beroeps militairen, 15 en 13 muziekleraren, 1 mijnwerker (ondergronds), 4 nota rissen, 93 en 108 onderwijzers, 53 op permannen, 7 pedicures, 15 piano stemmers, 108 en 1 politiepersoneel, 10 en 1 predikanten, 6 rietwerkers, 28 rijwielherstellers, 146 schilders, 25 schoenmakers, 17 sigarenmakers. 162 sjouwerlieden, 29 slagers, 5 slopers, 35 smeden, 2 en 21 sociale werkers, 1 spinner, 5 en 3 sportleraren, 8 steenhouwers, 81 stopsters, 10 stra tenmakers, 37 stucadoors, 12 en 1 tandartsen, 6 tandtechnici, 40 en 2 tekenaars, 2 en 37 telefonisten, 2 en 2 telegrafisten, 241 timmerlieden, 29 en 1 toonkunstenaars, 3 tolken, 1 to neelspeler, 29 en 1 toonkunstenaars, 1 touwslager, 66 tuinmannen, 126 ty pisten, 3 variété-altisten, 3 veeart sen, 1 veOverloskundige, 23 en 376 verpleegsters, 3 verloskundigen, 72 en 2 verzekeringsagenten, 15 voer lieden en koetsiers, 19 wagen- en ca rosseriemakers, 7 en 238 werkvrou wen, 2 wevers, 97 en 238 winkelbe dienden, 5 zetter-drukkers. Geslaagd Sint Nicolaasfeest Zaterdag hield de buurtvereniging ,,'t Ooievaarsnest" voor de kinderen der leden een Sint Nicolaasfeest dat in alle opzichten, mede door de steun van vele ingezetenen en door de ge houden ledenwerfactie waarbii zeer vele nieuwe leden konden worden inge- bopkt geslaagd mag worden genoemd Zeer vele ouders en genodigden om de burgemeester van Oudorp waren te genwoordig met de grote kinderscha re en hebben met aandaclït de ver toning der poppenkast alsmede de goochelkunst gevolgd. Zowel in ziin openings- als in zijn sluitingswoord dankte de voorzitter de heer S. Visser ieder die hieraan had medegewerkt. Hij spoorde de aanwe zigen aan tot prooaeande voor het lid maatschap der vereniging. Er waren volop traetaties en mooie geschenken Het was een prettige mid dag voor de kinderschare waarbii de zieken niet werden vergeten In alle opzichten een succes voor het bestuur der buurtvereniging ,,'t Ooievaars nest". dichter als oud leerling in zijn school uit eigen wrk komt lezen. Daai komt dan nog bij, dat het de Handelsschool is, die dit novum brengt, een school, waar veel minder tijd beschikbaar is voor litteratuurgeschiedenis dan op H.B S of Gymnasium. Jan H. de Groot, die thans te Arnhem woonachtig is, werd in 1901 te Alkmaar geboren. Hij behoort tot de groep der zgn. „Jong Protestanten". In 1931 ver scheen zijn bundel „Vaart" en in het zelfde jaar werd hij redacteur van het tijdschrift „Het Korenland", In 1938 verscheen zijn bundel „Botsing" en van zijn hand zijn tevens verschillende ver zetsgedichten, deels geschreven in de gevangenis en gebundeld als „Moeder koren" (1946). Sint Nicolaas bezocht de lighallen Ondanks zijn drukke werkzaam heden heeft St. Nicolaas ook dit jaar de patiënten van de Lighallen niet vergeten. Zaterdagmiddag om half vier deed de beminde Bisschop zijn intrede in het barakkenkamp, waar dr. van Gilse hem namens de Alkmaarse vereniging tot bestrijding van de 1' B.C. welkom heette. Het bleek, dat St. Nicolaas een over vloed van geschenken voor de patiën ten had meegebracht. Er was fruit banketletter, worst, speelgoed, snoe perij, zakdoeken, enz. Bij zijn toe spraak tot de patiënten bracht Sinter klaas ondermeer dank aan de Klaver- jasclub „In 't Klein". Deze vereniging heeft onlangs een wedstrijd gehouden waarvan de baten ten goede kwamen aan het St. Nicolaasfeest van de lig hallen. Opgetogen over de vele gaven brachten alle patiënten dank aan de Goedheiligman en zongen te zijner ere met begeleiding van een accor deonist verscheidene liederen. Veel te spoedig brak het ogenblik van af scheid aan, doch de Sint ging niet weg voor hij nog eenmaal met een ver rassing voor de dag was gekomen. Hij deelde mede, dat van de zomer twaalf kinderen voor renening van de Kla- verjasclub „In 't Klein" ergens hun vacantie mogen doorbrengen, hetgeen hun gezondheid ten goede zal komen Sint bleek zelf ook nog een wens te hebben. Hij zou gaarne zien, dat de toegang tot de Lighallen verbeterd wordt. Zwarte Piet beloofde zijn chef dit verzoek aan de Gemeente Alk maar te zullen overbrengen. Aardappelmoeheid Burgemeester en wethouders van Alkmaar brengen ter algemene kennis, dat de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening bij be schikking van 17 November 1949 ont heffing heeft verleend van het verbod, dat slechts éénmaal in de drie jaar op dezelfde grond aardappelen mogen worden verbouwd, voor grond, gele gen binnen het hieronder omschreven gebied, waarop in enig jaar aardappe- len zijn gerooid vóór 20 Juli; of zoveel \roeger, als door de directeur van de Plantenziektenkundige Dienst wordt bepaald. Het bovenbedoelde gebied omvat het grondgebied van de gemeenten: Enk huizen, Bovenkarspel, Grootebroek, Andijk, Venhuizen, Hoogkarspel, Wer- vershoof, Medemblik, Midwoud. Nib- bixwoud, Westwoud, Blokker, Wijde- res, Schellinkhout, Zwaag, Hoorn, Op perdoes, Twisk, Abbekerlc, Sijbekar- spel, Wognum, Berxhout, Avenhorn, Oudendijk, Ursem, Oterleek, voorzover niet gelegen in de Schermer, Scher- merhorn, Hensbroek, Obdam, Span broek, Opmeer, Hoogwoud, Winkel, met uitzondering van de Groetpolder, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Scha- gen, St. Maarten, Harenkarspel, War- menhuizen, Langedijk, St. Pancras, Koedijk, Alkmaar, Oudorp, Heer- hugowaard, Bergen alleen de Berger- meer, Egmond Binnen alleen de Eg- mondermeer en Heiloo alleen de Boe- kelermeer. Kegelconcours Alkmaar heeft op het tournooi van de Gooi- en Eemlandse Kegelbond, dat gehouden werd in de Harmonie te Bussum, een mooi succes behaald. De wedstrijd om de Jan Wolter-beker is gewonnen door Alkmaar met 2183 hout. Amsterdam werd tweede met 2138 hout, Haarlem derde met 2001 hout en Gooi- en Eemland eindigde zelf op de vierde plaats met 1958 hout. De heer v. Spanje uit Alkmaar won de verguld zilveren medaille, uitgeloofd door VW te Bussum. Hij wierp 245 hout. RICHTINGAANWIJZER DEUGDE NIET Gistermiddag omstreeks half één reed een bestelauto op de Friese weg links af de Zaag molenstraat in, zonder richting te hebben aan gegeven. Op het zelfde ogenblik werd de auto ingehaald door een motonijder, die geen kans meer zag de auto te ontwijken. Hij kwam te vallen, waarbij zijn motor ernstig werd bescha digd. Hij en zijn duo passagier kwamen met de schrik vrij. Tegen de bestuurder van de auto is proces-verbaal opgemaakt. TEXTIELWINKELIERS BEKEURD Gistermorgen zijn tien winkeliers in textiel- goederen geverbaliseerd. Deze winkeliers had den, in strijd met de gemeentelijke verordening op de Winkelsluitingswet, hun zaak op Maan dagochtend geopend en overtraden bierdoor te vens de Arbeidswet. (Het zal in het belang van Alkmaar zijn als deze verouderde verordening zo spoedig mogelijk wordt opgeheven. - Red.). DIERENBESCHERMING Sinds enige dagen ligt in het Stationsgebouw en middelmatig grote Herdershond (zwart itaande oren). De eigenaai wordt verzocht zich te melden bij de Inspecteur. Ter beschikking is een mooie zwarte poes. alleen voor mensen zonder kindera. Te bevragen bij Inspecteur ^erwer, Baanstraat, Alkmaar. GESMOKKELDE HORI OGES Tegen zeven juweliers eD één marktkoopman is proces verbaal opgemaakt ter zake van over treding van het Besluit In- en Uitvoer 1944. Het betrof hier het verkopen van gesmokkelde horloges. lOatleend aan onze Advertentie-Rubnekj DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Bataljon der dapperen (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Hollywood op z'n kop (14 jaar»; Cinema Americain, 8 uur: Mariandel (18 jaar); Alkmaars Bioscoop Theater, 8 uur: Sons of the pioneers (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Het Rotterdams toneel met „Gasten op het kasteel". WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Harmonie Theater, Victoria Theater en Cinema Americain 2 30 uur matinee. Gulden Vlies, 8 uur: Haarlemse Or kest Vereniging. Gemeentelijk Mu seum, 8 uur: Lezing over Java. Evan gelisch Lutherse kerk, 8.15 uur: Pro paganda-avond van de VPRO. Cen traal, 8 uur: Openbare psychometrische seance avond voor „Harmonia". Klokkenspel Ei woei een wilde Westenwind, De maan scheen door de bomen En iedereen dacht aan de Sint: Zou hij bij mij nog komen? En mensen togen tegenwind Haast ijlend door de straten, 't Was Sinterklaas, naar vrouw en kind. De stad lag als verlaten. Maar hoog boven de straten uit, Daar klonk een melodietje, Het was zo'n schom, zo'n Hei geluid, Een aardig, heel oud liedja. De speelse, wilde Westenwind Droeg 't over straat en grachten, Ik voelde me weer als een kind, Vol Sinterklaasgedachten. Zeg, oude Waag, je beiaardier Die liet je prachtig zingen, Hij bracht aan mij, op zijn manier, Heel veel herinneringen. Dat twinkelende klokkenspel, Die nootjes van daarboven, Ze deden mij, ik weet het wel, Weer aan de Sint geloven! NICO SPLINTER. Bergen Sinterklaasmiddag voor de hoogste klassen van de Lagere Scholen Maandagmiddag is» in de „De Rustende Ja- .ger" alhier een Sint Nicolaasmiddag gehouden voor de hoogste drie klassen van de lagere scholen. Vooraf werden enige Sinterklaasliedjes gezongen, om de stemming er in te brengen. Hierna werd door „Het Amsterdamse Jeugd toneel" het sprookje „De betoverde Katuil" op gevoerd. De kinderen waren zo stil als muizen, 'lussen de bedrijven door trad een hofnar op, die veel hilariteit bij het jonge volkje verwekte. At en toe was de spanning bij de kinderen zó groot, dat het een beetje rumoerig werd. Na het vierde bedrijf kwam Sint Nicolaas het toneel op, vergezeld door twee zwarte helpers, beiden met een zak vol pepernoten op hun rug. Natuurlijk moest ook hier weer iemand bij de goedheiligman komen en wel de heer Pascha, hoofd van de openbare lagere school. Hij zong een liedje en kreeg als beloning een zak vol pepernoten. Er werd rijkelijk gestrooid, maar de Sint had het zo druk, dat hij na een kwartier afscheid moest nemen. Het toneelstuk werd hierna vervolgd. Toen de prinses het toneel op kwam in haar betoverende schoonheid, konden de kinderen zich niet lan ger stil houden. Uitroepen als: Oh, ai, prach- t'g, schitterend enz. vulden de zaal. Het to neelstuk werd besloten met het huwelijk van prins en prinses. De heer Pascha dankte „Het Amsterdamse Jeugdtoneel" voor de medewerking. Bij de uitgang werden de kinderen g'etrac- teerd op een zakje snoep. Het mag een geslaagde middag heten. Naar schaUmg waren ongeveer vierhonderd kinderen aanwezig. BURGERLIJKE STAND Ondertrou wd: Antonie van Dijk te Blaricum en Elisabeth M. J. van den Broek. Overleden: Grietje van Wonde ren, echtg. van P. Duin, 82 jaar. Jo hanna H. Bruijn, echtg. van Joh. de Bruyn, 74 jaar. Besommingen l|muiden De besommingen van Maandag waren: één stoomtrawler f 20.900; IJM 183 „Viking Bank" f 20.900; IJM 41 f 25.800; motorloggers: IJM 204 f2870; IJM 74 f2670; KW 59 f2160; KW 107 f1530; 84 f4240; 17 f3400; 108 12360; 169 f3370; 125 f4000: 24 f3440; 227 f2030; 49 f3250; 124 f3680; 122 f 2110; ^3 f2720; 147 f4540; 161 f2170; 22 f8890; 25 f7870; 16 f2700; 170 f4290. Hensbroek STATIONHOUDSTER PTT HARTELIJK GEHULDIGD. In café Kassen werd een afscheids receptie gehouden door mevr. Boot Smit, die gedurende 27 jaren hier tei plaatse als stationshoudster der PTT heeft gefungeerd. Burgemeester Kooiman heeft na mens de burgerij een hartelijk aank woord gesproken, waarbij hij de grote hulpvaardigheid, die mevr. Boot ge durende haar lange ambtelijke loof bran steeds voor iedereen en onder alle omstandigheden, desnoods ook buiten de kantooruren, had getoond duidelijk liet uitkomen Spreker wees er op hoe 't werk, aanvankelijk eer voudig en niet zo omvangrijk, nader hand meer en meer van de ambtena resse begon te eisen. Onder liet uit' spreken van de wens, dat mevr Boot nog vele jaren in goede gezondheid van haar welverdiende rust zou mo gen genieten, bood spreker de schei dende functionaris namens de burgerij een enveloppe met inhoud aan De heer Blom voerde het woord 'na mens het administratief penmeei van het kantoor Alkmaar, onder welk rayon Hensbroek ressorteert. Aller eerst deelde spreker mede dat de fun gerend directeur der PTT te Alkmaar niet in de gelegenheid was om op deze alscheidsreceptie aanwezig te zijn Spieker zeide dat haar werk bij de superieuren steeds veel waardering heeft ondervonden. Het speet de heer Blom dat hij de vertrekkende stations houdster geen stoffelijk blijk kon aan bieden, louter en alleen een gevolg van het feit. dat dit bij de PTT niet cebruikelijk was. Mevr. Boot heeft haar dank uitge- sp'oken voor de hartelijke blijken van belangstelling en waardering, en hoopte dat haar opvolgster met het zelfde genoegen de functie jarenlang zou mogen vervullen. Egmond aan Zee Feestelijke intocht van Sint-Nicolaas Op initiatief van de Egmondse Win keliersvereniging had Zaterdagmiddag een feestelijke intocht plaats van St Nicolaas. Voorafgegaan door het mu- ziekcoprs „Eensgezindheid" van Eg- mond-Binnen, reed de goede bisschop door Egmonds straten, om zijn rit te beëindigen in de grote zaal van „De Vergulde Valk". Hier werd de Sint officieel welkom geheten door de burgemeester van Egmond aan Zee, de heer Niele. Naar schatting waren ongeveer 6 a 700 personen (groot en klein) aanwe zig. Hier zou Sint Nicolaas de uitslag bekend maken van de wedstrijd, die de winkeliersvereniging had georgani seerd. Bij monde van de voorzitter werd in het kort het doel van deze actie uiteengezet, wat hier op neer kwam: „Koopt in de vreemde niet, wat het eigen dorp u biedt". Allereerst werd de slagzin bekend gemaakt, die uit losse letters gevormd moest worden. Sint Nicolaas opende de verzegelde enveloppe en las voor: „Egmond-Zee vooruit, dat is ons stre ven. Daarom moet de E.W.V. „Een dracht" leven. De eerste prijs, een rijwiel, werd toegekend aan M. Wijker-Stam, 2e prijs, een autoped, aan W. vd Ordel. 3e prijs, een keukenuitzet, aan G. vd Pol. De fouten in de etalages waren bij Wijn (fietsbel), B. Duin (bal), Rood- hart (fles azijn), Stentrop (hoefijzer) Bas (Zwitsal art.). De prijs werd toe gekend aan de heer Spaan. De fouten in de advertenties waren van J. Daal der, Koeman, Bout en Diepgrond. De schemerlamp werd gewonnen door de heer T. Half. De naam van de grote pop in de Centra-winkel was Piet. De prijs van het rijmpje werd gewonnen door de heer P. Groot. Het juiste aantal toffees in de koffer bij de heer J. Daalder was 2352. De lengte van het electr, snoer bij de heer C. Wijker was 75.76 m. Nadat de kinderen enkele Sinter klaasliedjes hadden gezongen, sprak de Sint nog een enkel woord tot de Egmondse jeugd, waarin hij vooral verzocht om de nieuw-aangelegde plantsoenen en jonge boompjes niet te vernielen. De voorzitter sprak woorden van dank en deelde mede, dat de Midden stand op een geslaagde winkelweek actie kon terug zien. Diverse voorstellen Zaterdag 17 December zal in „Het Gulden Vlies" te Alkmaar de algemene jaarvergadering gehouden worden van de Prov. Veilingbond voor Noord- Holland. Instelling commissie-witte kool Daarbij komt o.a. in behandeling een voorstel van de Langerijker Groenten- centrale te Broek op Langendijk om een commissie te benoemen, welke tot taak krijgt te onderzoeken of de afzet van witte kool voor zuurkool niet op een meer bevredigende wijze kan ver lopen dan in de herfst van 1949. Opge merkt wordt daarbij, dat er veel kooi op het land en naar de koeien is ge gaan, terwijl er momenteel te weinig zuurkool schijnt te zijn. Ook de zeer hoge winkelprijs bevredigt niet. Het bestuur van de Prov. Veiling bond wijst er op, dat steeds getracht is de aanvoer te regelen en vernietiging van het product te voorkomen. In een speciale commissie ziet men geen heil. Het probleem zal in de Provinciale commissie extra worden bctudeerd. Meerdere vraagpunten De L.G.C. zou de minimumprijs van de groene kool graag verhoogd zien tot 7.50 met 7.00 als vergoedingsprijs. Doordat de prijs voor groene kool zo sterk schommelt en er toch te weinig doordraait kan het verstevigend op de markt van groene kool werken als de minimumprijs wordt verhoogd. De L.G.C. maakt zich bezorgd over het feit, dat het witloffonds buiten werking is gesteld en het witlof in het a.s. seizoen voor elke prijs zal worden verkocht. Daar de factoren, die invloed op de witlofmarkt hebben, precies dezelfde zijn als verleden jaar en het fonds toen zeer goed gewerkt heeft, meent de LGC dat het fonds voor witlof weer in werking moet worden gesteld. Dat het het vorig jaar geheven bedrag is terug betaald, is nog wei te verdedigen, daar er vrij grote verschuivingen in deze teelt mogelijk zijn door het vrijgeven van de teelt der wortels. In antwoord op een gelijksoortige op merking van de vei.ing Obdam had het bestuur reeds medegedeeld, dat het be kend was dat de opheffing van het wit loffonds in Noord-Holland algemeen wordt betreurd. De oorzaken der ophef fing zijn concurrentie van het Belgi sche witlof en de vrije teelt van de witlofwortels. Zola niet kan gegaran deerd worden, dat Belgie niet onder onze ophoudprijzen kan invoeren en de teelt van witlofwortels op tuinbouw- teeltvergunnig wordt geregeld, wordt wederinstelling van het fonds door de Prov. Commissie betwijfeld. De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 36. Pim, Pam en Pom hebben echter buiten de waard, in dit geval buiten ae korporaal gerekend Plotseling wor den de lakens opzij geduwd en het hoofd van de korporaal verschijnt in de opening. „Hé. wat betekent dat?" roept hij. Pim. Pam en Pom schrikken wakker. „Wat bedoelt ui" vraagt Pim. „Wat ik bedoel? Dat jullie hier liggen te slapen, of je niets te doen hebt Hoe komt dat?" „Ik weet bet niet, meneer de korporaal", antwoordt Pim. „Ik was druk bezig met het ophangen van die lakens hier, toen ik een beetje duize. lig werd. En verder weet ik van niets meer", vervolgt Pim met een onnozel gezicht „Ik denk. dat ik een beetje last van de warmte had „Ja dat zal het zijn", buldert de korporaal. „En je broertjes hadden zeker ook last van de warmte?" Pom en Pam knikten ijverig. „Nonsens", buldert de korpo raal weer. „Nonsens. Zorg dat het niet weer gebeurt. Mars. aan je werk!" Zonder iets te zeggen gaan Pim, Pam en Pom weer aan de arbeid. Uitslag Bridge-drive A-klasse: Huiberts—De Raadt 47: Schol ten -Leijen 451fo; Admiraal—Grootjes 42; Kareis- Koper 411/2; Gebr. v. d. Molen 41Vs; De Goede—Dekker 41; Gebr. Dekker 40; Hopman Modder 37Va. B-klasse: Hopman—Ruiter 48Vï; Apeldoorn— Liefting 46; Gebr, Hopman 45Vr; Nieuwen- huizen—Beers 43; Pepping—Groot 42; Hopman -Verver 41Vr> Hartgrink—Burger 36; De Raadt Rozing 35V2. C-klasse: Familie Honing 44Vs Klaij—Smit 421/2; Dekker-Burger 42; mevr. Dekker—Ter voort 36; Heddes—Van Pel 35; Huiberts—Bal- tus 33Vr; Bas—Van Winsura 32V?; Jonker- Groen 301/?; mevr. Hartgrink—Duin 27i/2. Dirkshorn Het St. Nicolaasfeest van de openbare school Gelukkig hebben Sinterklaas en Zwarte Piet ondanks hun drukke werkzaamheden, de tijd kunnen vin den om een bezoek te brengen aan de schooljeugd van de o.l.-school. 's Morgens arriveerde de Goede Sint bij café Schoenmaker, waar vier klassen, door verbouwing van onze school, tijdelflk zijn ondergebracht. Dit bezoek gold wei in het bijzonder de le en 2e klas. Het bleek dat de Goede Heilige, na inzage van het gro- te boek, goed op de hoogte was van de deugden, maar ook van de ondeug. den der verschillende leerlingen. W" vermoedden dat sommige hartjes wel sneller geklopt zullen hebben, toen zij bij de Sint geroepen werden. Nadat de Sint zijn vermaning en goedkeuring had uitgesproken ge lukkig hoefde de zak van Piet geen dienst te doen volgde de tractatio van taainoppen, suikergoed en soee'- goed.en niet te vergeten een heerlijke grabbelnartij. 's Middags werd het feest voor alle klassen voortgezet in de zaal van S11- oér. Tal van moeders met jongere kin deren hadden zich opgemaakt om hei feest mee te vieren en hun kleintjes aan Sinterklaas te presenteren, die ze vriendelijk begroette en met een zak je lekkers bedacht. Met grote aandacht werd geluisterd naar de mooie vertellingen van Sin terklaas. Wij hebben met genoegen naar dit verhaal geluisterd en bren gen hem langs deze weg een compli ment! En toen was het de beurt van de kinderen om hun kunnen te tonen met leuke spelletjes en stukjes, ter wijl de hoogste klassen een aardige operette voor het voetlicht brachten. Tussen de bedrijven door werd er na tuurlijk overvloedig getracteerd. Obda m Voorstellen voor prov. veilingbond Ter behandeling op de Zaterdag 17 December te Alkmaar te houden jaar vergadering van de Provinciale Vei lingbond voor NoordHolland, heeft het bestuur van de Coóp. Tuinbouw- en Handelsvereniging „De Tuinbouw" alhier, het volgende voorstel inge diend: Wij zjjn van mening, dat het zeer gewenst zou zijn, wijzigingen aan te brengen in de bestaande sorterings voorschriften van enkele producten, in het bijzonder wat de peen betreft. Zoals het nu is: peen II van 50 tot 200 gram en peen ni van 200 tot 500 gram, is het practisch niet uit te voeren. Het gevolg hiervan is. dat er „doorgezocht" moet worden, het geen veel arbeid vraagt. Wij stellen dan ook voor, een speling naar boven toe te staan van 50 gram op deze twee sorteringen. Het prae-advies van het bestuur luidt: De prov. commissie is van oor deel, dat de huidige sorteringsvoor- schriften voor breekpeen in de prak tijk inderdaad moeilijkheden teweeg biengen. Ze zal zich hieromtrent dan ock gaarne met het UCB in verbin ding stellen. Een ander voorstel Obdam behelst liet oefenen van aandrang bij het Cen traal Bureau op wederinstelling van het witloffonds. In het prae-advies zegt de provin ciale commissie te weten, dat het be sluit van de prcrductencommissie tot opheffing van het witloffonds, in Noord-Holland algpmeen wordt be treurd. De argumenten, welke tot dii besluit hebben geleid, zijn: de concur rertie van het Belgische witlof en de vrije teelt van de witlofwortels. Zo isng er geen garantiefonds aanwezig is dat Belgie niet onder onze ophoud pi ijzen kan invoeren en de teelt van witlofwortels op tuinbouwteeltvergun ning wordt geregeld, wordt wederin stelling van het fonds dcror de provin ciale commissie betwijfeld Koedijk Plattelandsvrouwen kwamen bijeen De plattelandsvrouwen waren bijeen in café D. C. Butter. De voorzitster mevrouw den HartoghGoldberg riep de vele aanwezige dames het welkom toe in het bijzonder Marijke Jonker, die deze avond zou vullen met decla matie. Het grappige is, aldus de voor zitster, dat Marijke als meisje van 5 jaar het hier ter plaatse gehouden Sint Nicolaasfeest bezocht en toen op dit zogenaamde feest een dansje mocht uitvoeren, n.l. „Het Morenschip" zeer ten genoege van de Sint en de Koe dijker kleintjes. Daarom is het voor haar een groot genoegen, dat zij thans voor ons vrouwen, ais volwassene, ten tonele mag verschijnen. Hierna volgden enige huishoudelijke zaken, o.a. het verslag van de Prov. Bondsvergadering te Alkmaar, uitge bracht door mevrouw M. Klomn— Wink. Hieruit stinpen we aan. dat de actie van de Bond voor Staatsnension- nering ook de volle belangstelling van de Plattelandsvrouwen heeft. De voor. zitster bracht woorden van harteliike dank voor het uitgebreid en uitste kend verslag. Zii deelde mede. dat men voor het medevieren van de Kerst avond op 23 Dec. zich moet opgeven vóór 16 Dec en volgens schrijven vaji het hoofdbestuur het oude handwerk opnieuw zal worden ingevoerd. Daar voor wordt een wedstriid gehouden. Hierna trad Marijke Jonker op. Als eer ste nummer gaf ze „De dood van Cha- chulain van Menhevna" van A. Roland Holst. Een uur lang wist zij onder diepe stilte de aanwezigen te boeien. I waarna een langdurig aonlaus baar be- I loonde. Vervolgens werd gedeclameer. De Kurassierus" van Canrobert" door 1 Pol de Mont. „De struikrover" door A. Marja: „Het lied van Pierlala"; „Dieuwertie Dickema" door G. Rhijs en „Machteld" van Potgieter. Elk nummer werd van te voren toegelicht. Haar succes was zeer groot. Allen waren vol lof De voorzitster sprak woorden van dank en lof voor deze mooie avond en wenste haar veel goeds toe in haar loonbaan. Mevr. de WaalSchinoer als gast der Alkmaarse Plattelandsvrou wen sloot zich aan bii de woorden van de voorzitster en gaf Mariike de beste wensen mee. Na het zingen van het Bondslied gingen allen voldaan huis waarts. Schoorl Schoorl krijgt een ontvanger- ambtenaar In September heeft de Raad van Schoorl het besluit genomen een ein de te maken aan de verouderde toe stand, dat de gemeente-secretaris tevens ontvanger is. Hierop is de koninklijke goedkeu ring verkregen. Gemeente-secretaris is de heer W. K. Belonje. Er zal met ingang van 1 April eet ontvanger-ambtenaar worden be noemd. BLIKSEMINSLAG VERTRAAGDE SPOORWEGVERKEER. Tijdens een kort, hevig onweer, dat Maandagmiddag boven Culemborg woedde, werd het electrisch bovennet van de spoorwegen ter hoogte van de spoorbrug door de bliksem getroffen. Het treinverkeer moest van half vier tot 's avonds negen uur via enkel spoor worden geleid, wat vrij aanzien lijke vertraging opleverde. Marktberichten ALKMAAR, 5 Dec. 1949. (Alkm. Ex portveiling). Tomaten A 4469 en II 38; Witlof I 50—70, II 36-^8; Rode kool 610; Savoye kool 5.50—9 20; Groene kool 7—26 50; Spruitkool I 50—72. n 3644; Boerekool 1131; Sla 1214: Andijvie 16—39 50; Rode bieten 63: Bospeen 18; Winterpeen 5.9011 20; Waspeen 13—24; Uien 16—21 50. II 6— 13; Prei 826 50, soep 714 en selie 6 —10; Druiven: Alicante 991,28. Appels: Bramley Seedling 1322; Goudreinette 1426: Present van Engeland 16 Peren: Beurré Alexander Lucas 1534; Legi- pont 15 en Zwijndr. Wijnpeer 12—24. NOORDERMARKTBOND, 6 Dec. - 3000 ksr peen: II 12.20 en III 10 70: 4800 kg Rwk kool 6,50 13,70; 2800 kg Gele kool 5.50- '.10; 120.000 kg Witte kool 8,10 10,30: 6800 kg Groene kool 19-23,80: 6300 kg Andijvie ?4- 43. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Dec. - 35 000 kg Groene kool 15,30 25,80; 18.000 kg Gele kool 5,50 12,40; 60 000 kg Rode kool 6- 13,60; 105 000 kg Wme kool 6 50 9 70; 7000 kg Andijvie 25,80 37,40; 8.000 kg Uien 21-21,20 en grove 21,30-21.60. WARMENHUIZEN, 6 Dec. - 2800 kg An dijvie 28,80 32.20; 63.200 kg Rode kool 8- 14,10; 3600 kg Gele kool 5,50-9,60; 53.00" kg Witte kool 9.50 10.00. Vooraan in de IJmulden liggen di „Neptunus", de „Libr Hb". Zijn dat nu de i gelegd? vraagt de iee den is gekomen om l opgelegde vissersvloo ziet. De visser spuw Met een boog beland sist even en zinkt antwoordt hij, „maar puur zo'n tijdje. Dit is maar oud ro de kranten het zo dl dat benne die". En l Zuidzijde af. Daar liggen ze dan de kant. De trossen touwwerk klapperen dat nou die trawlerv veel te doen is? In leek zien ze er mi: beschadigd en oncom boten, die aT langer Langs de kant staa nauw bij de zaak be sers, visknechts, een van' die figuren, die staan waar wat te wordt druk gepraat, groepje staat op de „Tzonne" zijn neus te De .Tzonne" is een i op het ogenblik dat dersvereniging tot met ijs en kolen gi dus nog zal varen. J ook de „Herman" en pieren uit. Zolang he blijft waaien, zal ei veel komen. De bei spulletjes vast aan b schipper heeft ze a gauw naar huis te j een seintje. Maar ze De schouders hoog c gur» wind en de bi; nen over de borst. een weg. of er komt schudden ze harde daar", zeggen ze dan Terlouw n< professi Naar aanleiding va zou Terlouw aan de meegedeeld, dat hij tegen Denemarken z strijd voor het Nedei spelen, zulks in verb; staande overgang na: profclub, vernemen i gelijke mededeling i heeft bereikt, en dat tin gen van Terlouw schijnen te wijzen d wil blijven. Terlouw zelf heeft logenstraft in gesprei van zijn club. Hij v nog geen sprake is v naar Italië. Het RadioDr VOOR HEDE HILVERSUM I, 301 om 6, 8 en 11 uur. 6 Strijdkrachten. 7.05 Achte Eantare. 7.40 Paris vot tic liefhebbers van het a< bonte Dinsdagavondtrein. tennieuws. 9.45 Buitenlai Hugo de Groot en zijl Quator de Saxophones di ken van Tsjechische com HILVERSUM II, 415 om 7, 8 en 11 uur. 6. De Bielenbouwers. 7.15 A is leven. 7.40 Het Iiaag De gewone man. 8.12 Jei gebed. 11.15 Kwintet. VOOR VVOE HILVERSUM I, 301 om 7, 8.30, 1, 6, 8 en J de huisvrouw. 9.03 Moza genwijding. 10.10 Kindere Onze keuken. 10.35 Als 11.00 R.V.U. Tandheelk lair nonstop. 12.00 Cor Land- en Tuinbouw. 12.£ Malando. 1.50 Danny Kaj Sisters. 2.00 Gesproken concert. 3.00 Kinderkoor, cok? 3.30 Vragen staat 1 in de krant. 4.80 Zend Ramblers. 6.20 Dat herii Strijdkrachten. 7.00 Same reiniteitsoverdracht. 7.15 wener. 7.30 Onze spelre niek. 8.20 Dolf van de vliegende Hollander. 10. speelt. 10.45 Tussen mens Jazz-muziek. 11.45 Rus tij HILVERSUM II, 415 om 7, 8.30, 1, 7, 8 en deum Laudamus. 9.03 V.'aterstanden. 9.35 Minne kest. 10.30 Morgendienst. 11.10 Dat wil ik nog ee draadloze band. 12.00 D horen. 12.33 Ensemble Lf 1.20 Orgelconcert. 1.50 1 ste Gericht. 2.45 Kamerorl jeugdig© schakers. 3.45 V jorgens. 4.00 Jaap Holm. 5.30 Zigeurfcerkwintet. 5. ding. 6.00 Onze Nederlai sen. 6.30 Kometen en vi Pcgeringsuitzending. 7.3C 7.40 Vandaag. 8.15 Uit Handel. 8.30 Verwereldlijk b.00 Aansluiting met de 10.00 Gramoioonmuziek. roet de Royal Albert Hal denking. 11.30 Serenade. RADIODISTR1BU' LIJN 111: 8.30 VI. Gram. 10.10 Verz. progr. (orgel). 11.30 Eng. H.S: VI. Br.: Koorzang. 12.32 balroora orkest. 1.15 F gramma. 2.00 „Vesna". 2 3.00 Kalundborg: Otto (ev. van 3.15-3.45 PCJ he 4.00-4.30 Eng. L.P.: Si Yenkins, 5.30 Kootwijk: B Voor de soldaten. 6.30 V daten. 7.30 Gram. 7 50 Br.: Symph.-orkest met pi 10.15 Strijkkwartetten va Gram. 11.00 Diversen. LIJN IV: 8.30 Fr. KooKuraatje en kunstoverz muziek. 10.00 Diversen. 1 concert. 12.00 Eng. L.P.: Orchestra. 12.45 Voordrach Diary". 1 15 BBC Var. orl thern Orchestra. 3.00 Vc NWDR: NWDR Symphor Filmmuziek. 5.30 Eng. L kest. 6.15 Mil. orkest. 7. 7 45 Hoorspel. 8.00 Di\ L.P.: „Hip-Hip Hoo-Roy" het brandpunt van de Verz. progr. 10.15 Fr. commentaar. 10.45 Jazzm for to-night" 11.20 Na led Heath en ensemble

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2