WRINGERS Stad en Omgeving, AGENDA Alkmaarse Rechtbank zal beslissen of dit onrechtmatig geschiedde Mr. dr. Berkhouwer: Ja; Mr. Zeiler: Neen; de President: Uitspraak op 5 Januari Zal de kaasmarkt in 1950 nog gehouden kunnen worden? Verkeerstellingen aan de Friese brug Meer dan 10.000 passantenper dag Javaanse tentoonstelling trok weinig belangstelling Partij van de Arbeid heeft nieuwe voorzitter Antwoorden van Ged. Staten Bergen De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pofl> DONDERDAG 8 DECEMBER 1949 In Bergen werd een huis gevorderd De Alkmaarse Rechtbank, gepresideerd door mr. J. Krabbe heeft gisterochtend geluisterd naar twee pleidooien in een zaak, waarin de heer W. J. Kerbmeer van mening is, dat zijn zomerhuis te Bergen door de gemeente in casu de burgemees ter, dr. W. Huygens onrechtmatig gevorderd is. Namens de eiser, de heer Kerk- meer pleitte mr. dr. C. Berkhouwer, terwijl mr. F. Zeiler te Bergen het standpunt van burgemeester Huygens uiteenzette. De heer W. J. Kerkmeer bezit achter zijn villa aan de Van Peltlaan 33, al dus ving mr. dr. C. Berkhouwer zijn pleidooi aan, een zomerhuis, dat be woond werd door de familie v. d. Ende, die in 1939 uit Zierikzee naar Bergen geëvacueerd was. In April is er sprake Van geweest, dat een woningruil zou plaats vinden tussen deze familie en de familie Goos uit Zierikzee. Nimmer werd meer iets van deze ruil verno men, totdat mevrouw v. d. Ende op 7 October toen zij in Gouda logeerde een telegram ontving, waarin werd medegedeeld, dat haar een huis aan de Rijksweg te Zierikzee was toegewezen en zo men de Maandag d.a.v. niet aan wezig zou zijn, het zomerhuis aan de Van Peltlaan ontruimd zou worden Mevrouw v. d. Ende keerde ijlings naar ter onmogelijk. Komende tot de zaak zelf zeide mr. Berkhouwer, dat arti kel 32 van de Woonruimtewet spreekt van een doelmatige verdeling in de gemeente. Hier betrof het echter geen ruil in Bergen, maar een woningruil rnet Zierikzee. Gedaagde heeft in de conclusie van antwoord de drie eerste alinea van de conclusie van eis toege geven. Daardoor ontvalt veel van wat later ontkend wordt. Gedaagde geeft toe, dat er een occupatie is geweest, maar zegt dat deze gedekt was door een vordering. Pleiter merkte evenwel op, dat het vorderingsbewijs pas om 11 uur verstrekt was, toen reeds met de ver- nuizing begonnen was. Of dit bewijs nu om 11 of om 10 uur was afgegeven, achtte hij van ondergeschikt belang. Zaak was, dat om 12 uur het huis ont- Bergen terug en werd nog des avond3 ruimd moest zijn, welke tijdsduur naar uoor de Huisvestingscomissie gehoord. Bij deze gelegenheid bood de commis sie excuses aan voor het telegram en werd haar medegedeeld, dat de vor dering op Maandag niet zou doorgaan, Op 25 October, des avonds om 8 uur verscheen echter voor het zomerhuis een verhuiswagen uit Zierikzee met het echtpaar Goos, dat mededeelde naar Bergen te zijn gekomen om aldaar het zomerhuis te betrekken. De heer Kerk meer weigerde deze verhuizing te la ten plaats vinden. De verhuiswagen vertrok daarop, om de volgende mor gen om 8 uur opnieuw op het erf te verschijnen. Een haif uur later kwam ook de burgemeester ter plaatse. De meubels van de familie v. d. Ende wer den uit het huis gedragen, terwijl het huisraad uit de verhuiswagen in de wo ring werd geplaatst. Toen de heer Kerkmeer zijn misnoegen over deze z.i. onrechtmatige vordering te ken nen gaf, werd hem medegedeeld „dan sal ik u wel een vorderingsbewijs be zorgen". Om 11 uür gedaagde zegt om 10 uur werd Mevrouw Kerkmeer dit vorderingsbewijs ter hand gesteld. Hierin werd eiser gelast het huis vóór 12 uur te ontruimen. Aldus geschied de. Nadat mr. dr. C. Berkhouwer boven staande gang van zaken geschetst had. deelde hij mede, dat hij Dr. Huygens aansprak als uitvoerder van de Woon ruimtewet, ten tweede als burgemeester van Bergen en ten derde privé. Dat ge daagde ook namens de Staat der Ne derlanden kon optreden, achtte plei- Het bestuur van de Stichting „Fonds tot behoud der Kaasmarkt Alkmaar" vergaderde Dinsdagmiddag in het Waaggebouw onder voorzitterschap van de heer G. Grondsma. Van de heer mr. J. P. Bosman was bericht ingekomen, dat hij om gezond heidsredenen voor het bestuurslid maatschap bedankte. De voorzitter bracht hierbij in her innering welk voortreffelijk werk de heer Bosman als een der oprichters en vele jaren voorzitter van de Stichting voor het behoud der kaasmarkt ook in verband met het vreemdelingenver keer heeft gedaan en bracht hem daarvoor een woord van hartelijke dank. In de vacature Bosman werd de heer J. J. Dinkelberg, voorzitter der Fede ratie van de V.V.V.'s; tot bestuurslid benoemd. Uit de discussies bleek, dat de door onderscheidene bestuursleden in het bijzonder de heren Ir Kranen en Voort- huysen, gehouden besprekingen met diverse autoriteiten op zuivelgebied, nog niet tot het resultaat geleid heb ben, dat men er zeker van kan zijn, dat de voor de instandhouding der kaasmarkt benodigde geiden ook voor 1959 aanwezig zullen zijn. Men be twijfelde of opnieuw op een subsidie van het bedrijfschap Zuivel kan wor den gerekend, óf dat deze zo groot zal zijn, dat daaruit alle kosten kunnen worden bestreden. Van de zijde der gemeente, die jaarlijks reeds ruim f 15000.aan de instandhouding van de markt spendeert, kan geen verdere financiële medewerking verlangd wor den. Vast staat dat verschillende bron nen zullen moeten worden aangeboord en dat ook de middenstand die bij het behoud der kaasmarkt een der voor naamste belanghebbenden is een gro ter financieel offer zal moeten brengen dan tot dusver het geval was. Men be denke daarbij, dat als het de midden stand goed gaat ook vele grote en kleine bedrijven daarvan indirect zullen pro fiteren. Het bestuurslid, de heer Keysper, be loofde als voorzitter van de contact commissie de middenstanders opnieuw van de noodzakelijkheid van financiële medewerking te zullen overtuigen. De heer Tj. N. Adema. die als secre taris had willen aftreden, verklaarde zich op algemeen verzoek bereid deze functie nog enige tijd te vervullen. Het bestuur nam dankbaar kennis van het feit, dat een deel van de op brengst van de verkoop der beschuitjes met kaas in het Waaggebouw, door de betrokken commissie aan de Stichting was afgestaan. zijn oordeel te kort is. Het verweer van „gij had het alleen maar te gedo gen" kon spreker niet aanvaarden. De vordering kon niet door de beugel, om dat men toch moeilijk kan vorderen, terwijl men reeds onrechtmatig in het huis is. Wat het horen door de Commissie van Advies betreft, ontkent eiser met klem ooit een oproeping te hebben ontvangen. De heer Kerkmeer is op 7 October eigener beweging naar de Huis- vestigingscomm. gegaan, die toen haar excuses aanbood. Pleiter had van zijn confrère notulen van deze vergadering ontvangen. Het bevreemdde hem, dat het afschrift door mr. Zeiler onderte kend was, daar hij niet kon aannemen, dat deze de vergadering genotuleerd had Mr Berkhouwer vroeg de Rechtbank tenslotte zowel de door gedaagde ge farceerde occupatie, als de vordering on rechtmatig te verklaren. Het gaat er niet om of eiser er belang bij heeft, of nu v. d. Ende of Groos in het zomer huis woont; het gaat hier om het recht aldus besloot mr. Berkhouwer zijn pleidooi. Mr. Zeiler. Mr. F. Zeiler verklaarde, dat hij de zaak zo ruim mogelijk had willen stel len, zodat de Burgemeester van Ber gen ook namens de Staat optrad. Hij vroeg de rechtbank om een principiële uitspraak, zodat te dezer zake ook in Alkmaar een juris prudentie zal b staan. Vervolgens ging mr. Zeiler de voorgeschiedenis van de woningruil na. Op 10 Juni ontving de Commissie van Huisvesting het verzoek om too stemming tot een woningruil tussen de families v. d. Ende en Goos. De ruil werd goedgekeurd, doch later kwa men er bezwaren. Mevrouw Bossaert— Goos te Bergen, die haar ouders gaar ne in het dorp zag wonen, heeft daar op alle ministers aangeschreven en zelfs een audiëntie gehad met de mi nister van Binnenlandse Zaken om de woningruil tot stand te brengen. Eerst op 7 October hoorde men voor de eer ste maal, dat eiser zich niet met deze ruil verenigde. Tijdens de vergadering van die avond is aan de familie v. d. Ende medegedeeld, dat zij niet uit het zomerhuis hoefde, totdat Zierikzee het huisje van Goos zou afstaan. Mr. Zeiler moest toegeven, dat de vergadering inderdaad niet genotu leerd is. Er zijn geen notulen ge maakt, die door de vergadering be krachtigd worden. Het betreft hier aantekeningen van de leden. Op 25 October was pleiter door de heer Kerkmeer opgebeld met de medede ling, dat een verhuiswagen uit Zie rikzee gearriveerd was en of men nu (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) DONDERDAG: Harmonie Theater, 8 uur: Bataljon der dapperen (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Hollywood op z'n kop (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur Mariandel (18 jaar). Alkm. Bioscoop Theater, 8 uur: Sons of the pioneers (14 jaar). Gemeentelijk Museum, 8 uur: Lezing over Java. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het geheim van Mayerling (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Song of Scheherazade (18 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Mariandel (18 jaar). Alkmaars Bios coop Theater, 8 uur: Dochter der wrake (14 jaar). zo maar in het zomerhuis kon trek ken. Mr. Zeiler had ontkennend ge antwoord. B. en W. hadden besloten eerst dan tot vordering over te gaan, als de zaak in Zierikzee in or de was. Nog 's avonds laat heeft men getracht de burgemeester van Zie rikzee te bereiken, hetgeen niet ge lukte. De volgende morgen kreeg men de mededeling, dat voor de fa milie v. d. Ende een huis beschikbaar was. Het vorderingsbewijs lag in con cept gereed. Toen de verhuiswagen op de avond van de 25ste weer ver dween, had de familie v. d. Einde zich over het echtpaar Goos ontfermd. De burgemeester had de families de vol gende morgen rustig aan het ontbijt getroffen. Ongetwijfeld is er een onrechtma tige daad gepleegd, aldus pleiter. Maar deze is niet door de burgemees ter, maar door Goos gedaan, die zich tegen het advies in toch geïnstalleerd heeft. Niet dr. Huygens, maar Goos had de occupatie onrechtmatig door gedrukt. Mr. Zeiler kon persoonlijk getui gen, dat hpt vorderingsbewijs om 10 uur aan mevrouw Kerkmeer was af gegeven. Hij achtte een tijd van twee uur om de vordering te gedogen vol doende. De zaak is thans in orde, zo betoogde spreker. De familie Goos woont in Bergen en de familie v. d. Ende in Zierikzee. Er zijn geen klach ten binnen gekomen. De gemeente be treurt het, dat zij geen contact ovei de ruil heeft opgenomen met de heer Kerkmeer. Het doet de gemeente leed, maar het verandert niets aan de rechtspositie van gedaagde. De woningruil is georganiseerd om het belang van deze twee gezinnen te dienen. Het gaat hier nu niet om de knikkers, maar om het spel. Indien eiser alleen bevestigd wil zien, dat de handeling van de gemeente Bergen niet in orde was, dan vragen wij ons af, aldus spr. waarom hij deze pro cedure gekozen heeft. Beter ware het geweest als hij eens met het gemeentebestuur was gaan praten. De gemeente betreurt het, dat deze zaak thans voor de rechtbank uitgevochten moet worden. Pleiter vroeg echter de eis niet ontvankelijk te verklaren. Repliek In zijn repliek was mr. dr. Berk houwer van mening, dat de burge meester zich door een oproerkraai- ster op sleeptouw heeft laten nemen. Wat het uittreksel uit de notulen van de Huisvestingscommissie betreft, is nu komen vast te staan, dat het geen notulen zijn. „Dit is ook niet erg. Het gaat alleen maar om huizen vorderen en mensen uit woningen jagen. Och, en dat is niet belangrijk genoeg om te notuleren". Pleiter benijdde zijn ge achte confrère niet, die tegen 'n rijste brij van onrechtmatigheden moest optornen. Hij bleef bij zijn mening, dat de onrechtmatige occupatie niet door Goos, maar door de burgemees ter was doorgedrukt en persisteerde bfl zfln eis. Mr. Zeiler vroeg nog acte, dat de excuses over het telegram tegenover de familie v. d. Einde geuit waren en was van oordeel, dat de gemeente kon en mocht aannemen, dat het bekend was, dat deze vordering in de lucht hing. Het was volgens pleiter beter geweest, als de zaak niet voor de Rechtbank, maar bijvoorbeeld in de Huisvestingscommissie besproken was geworden. De president bepaalde de uitspraak op 5 Januari. De uitslag van de verkeers-telling aan de Friesebrug op 31 October en 2 November was als volgt: (De eerste cij fers hebben betrekking op October, de laatste op November). Totaal werden geteld van 817 uur 943 (972) personenauto's, 124 (143) autobussen, 5 (9) vrachtauto's op drie wielen, 872 (857) vrachtwagens op meer dan 3 wielen, 50 (54) vrachtauto's met aanhangwagen, 57 (52) trekkers met oplegger, 1 (2) tractor of trekker, 212 (175) motorrijwielen en rijwielen met hulpmotor, 13 (19) motoren met zij span, 36 (27) motorbakfietsen, totaal 2313 (2310) voertuigen voor het gemo toriseerde verkeer. Wat het niet gemotoriseerde verkeer betreft was de telling als volgt: 4998 (4969) rijwielen, 5 (1) tandems, 162 (135) bakfietsen, 119 (91) bespannen voertuigen, 73 (76) hand- en hondekar ren, 124 (8) stuks vee of ruiters, 2211 (2414) voetgangers, totaal voor het ge matigde verkeer 7692 (7694). Het totale verkeer was voor 31 October 10.005 en voor 2 November 10.005. Wanneer was de brug open? Uit de verkeerste'lingen op 31 Octo ber en 2 November blijkt, dat op de eerste dag toen geteld werd van 8 uur tot 16,35 uur, de brug in totaaal 79 mi nuten voor het landverkeer was geslo ten en op 2 November toen geteld werd van 818 uur tot 16,48 in totaal 100 minuten. In die tijd wachtten op 31 October aan de stadszijde van de brug 122 auto's en aan de overzijde 143 auto's. Op 2 November waren deze cijfers resp. 175 en 202 auto's. <r Het resultaat. Het resultaat van de telling is zeer verrassend of beter gezegd, verheu gend. Immers daaruit blijkt, dat hoe wel men twee willekeurige tellingsda- gen heeft genomen, het verkeer zeer constant is. Hier is geen sprake van het uitzoeken van een drukke dag want op beide data is er een vrijwel gelijk aantal passanten, al dan niet gemoto riseerd. Voor het vee kan een uitzon dering worden gemaakt maar dat kan natuurlijk verband houden met een marktdag. Het meest frappante van de telling is, dat het op beide dagen slechts één verschilt, wat in dat geval dus 1 auto of misschien wel een motor-bakfiets verschilt. De tijd, dat de brug geopend werd is vrij groot, vooral op 2 November toen in een tijd van 81/2 uur de brug 1 2/3 uur open geweest is. Het verschil in openstelling op 31 October en 2 No vember kan er trouwens op wijzen, dat het waterverkeer minder constant is dan het landverkeer, een factor, waar door op sommige dagen het landver keer zwaar gehandicapt kan worden. Uit deze verkeerstellingen blijkt wel duidelijk van welke grote betekenis de Friese brug voor het landverkeer is en hoe dringend noodzakelijk het is dat zij wordt verbreed en verbeterd. VELO IJMUIDEN Edisonstraai 5 In het Gemeente-Museum hier ter stede wordt van half November tot half December een kleine, doch Interessante tentoonstelling ge houden over Java. Deze tentoonstelling, waar over wij verleden week reeds uitvoerig schre ven, is georganiseerd met medewerking van het Indisch-Museum, dat uit zijn grote collec tie verscheidene voorwerpen afstond, waarvan een kleine afgeronde tentoonstelling is gevormd Deze expositie trekt van stad tot stad en ze is speciaal bedoeld voor de leerlingen van scholen. „De gemeente wil thans de proef nemen of ook ouderen van deze gelegenheid willen pro fiteren, door de expositie op twee avonden tegen één kwartje entrée voor alle belangstel lenden open te stellen. Voor de toelichting komt dan een deskundige van de Kon. Ver. Indisch Instituut naar Alkmaar en het is be kend, dat deze over een en ander zo boeiend weet te vertellen, dat men nog met veel groter interesse de geëxposeerde voorwerpen zal be kijken", zo schreven wij j.l. Zaterdag. Gister avond hield de heer Mulder van het Indisch Instituut zijn eerste lezing voor. vijftien belangstellenden. De heer Mulder liet zich door dit geringe aantal bezoekers echter niet ont moedigen en hij hield zijn lezing over het leven en werken van de Javaan op boeiende wijze. Hij nam een willekeurig Javaans gezin onder de leupe en vertelde hoe dit gezin zijn dag in deelde in de tijd, dat er nog geen sprake was van oorlog en dat overvallen van rampokkers lang niet zo veelvuldig voorkwamen. De heer Mulder vertelde over het leven in de dessa, over het werk op de sawah, over batikken en andere handwerken en over de grote waarde die er aan de magie wordt gehecht. Ook het wajangspel kwam ter sprake. Spreker verdui delijkte zijn lezing met vele echte en ver kleinde gebruiks- en kunstvoorwerpen. Hedenavond zal de heer Mulder voor de tweede en laatste maal iets over Java vertellen, Het is te hopen, dat dan méér Alkmaarders van hun belangstelling blijk zullen geven dan gisteravond. In de gisteravond in het A.B.B.-ge- bouw gehouden huishoudelijke verga dering van de Partij van de Arbeid moest een nieuwe voorzitter gekozen worden, aangezien de heer C. N. G Couwenhoven om gezondheidsredenen aftrad. In zijn plaats werd de heer G. de Jong tot voorzitter benoemd. De heren C. N. G. Couwenhoven on K. Piepenbroek werden gekozen tot bestuursleden. H.O.V.-concert Het derde HOV-concert kenmerkte zich weer door een zeer artistiek sa mengesteld programma. Hef was voor de luisteraars een openbaring, in de zin van een practische kennismaking met de Franse kunst inzake muziek. De grondtoon van dit programma was on tegenzeggelijk paedagogisch. omdat het in wezen een bredere visie gaf op de muzikale creaties in 't algmeen. De belangrijkheid van het programma stond niet in verhouding tot de in teresse van 't publiek. Muzikaal Alk maar moet er voor zorgen hierin even wicht te bewaren, anders raakt onze stad in artistiek opzicht achterop. Meer activiteit dus bij de cultu rele verenigingen. Het concert werd geopend met een boeiende interpretatie van Debussy's „Prélude l'aprés-mldi d'un faune" De pianist Luctor Ponse gaf prachtige vertolkingen van de Ballade voor piano en orkest van Fauré oor spronkelijk voor piano geschreven en de fantaisie voor piano en orkest van Debussy. De pianist had een gran dioos succes en liet dirigent en orkest in de hulde delen. De Valses nobles et sentimentales van Ravel werden brillant gespeeld, onze hoogste bewondering voor deze prestatie, al was Ravel in deze parti tuur niet constant inspiratief. De Fran se componist Paul Dukas schreef naar een ballade van Goethe L'Apprenti sor- cier (de tovenaar-leerling) een buiten gewoon geestig stuk, dat door de in terpretatie van Toon yerheij de volle maat kreeg. We kregen zo de indruk dat de HOV zichzelf in dit stuk over trof. De aanwezige luisteraars waren zeer enthousiast en lieten het aan terecht verdiende hulde niet ontbreken. We hopen bij het volgende concert een volle zaal muziekliefhebbers aan te treffen, daar, wat het program ma betreft, iets wordt geboden, een concertgebouw-programma waardig. Nogmaals laten allen die het met de kunst ernstig menen, propaganda voeren, want anders zou er kans zijn dat Alkmaar in artistiek opzicht een groot dorp zou worden, en dat mag niet. M.s. Ged. Staten hebben geantwoord op de opmerkingen welke gemaakt zijn naar aanleiding van de komende be sprekingen der begroting. Ten aanzien van het uitstel van de bouw van een nieuwe Friesebrug te Alkmaar hebben Gedeputeerde Staten tegenover de Regering doen blijken van hun vrees, dat de trage uitvoering van verkeersverbeteringen schadelijk zal zijn voor de ontwikkeling van de Pro vincie. Zij hebben dit gedaan in de vorm van een adhaesiebetuiging aan een brief, die ter zake door Burgemees ter en Wethouders van Alkmaar aan de Minister van Verkeer en Waterstaat was gericht.- Gedeputeerde Staten de len niet de vrees van sommige leden, dat door de bouw van een nieuwe Frie sebrug andere werken achterwege zou den moeten blijven. Het duinterrein te Bergen. Gedeputeerde Staten merken op, dat het nieuw verworven duinterrein te Bergen eerst op 31 December 1948 aan de Provincie in eigendom is overgedra gen. Sedertdien zijn vele maatregelen getroffen en voorbereid ter verzorging van bedoeld terrein. Voor de toekomst wordt 'n algemeen plan voorbereid voor het totale Provin ciale duinbezit, waarmede aan de alge mene recreatiebehoeften op de beste en meest doelmatige wijze zou kunnen worden tegemoet gekomen. Het ligt in de bedoeling, dat ook het nieuw verworven duinterrein daarin wordt betrokken. Een kronkelend rupsje Een redactie is altijd de plaats waar men zijn curiositeiten naar toe brengt en aangezien de jeugdige Kees van Engelhoven van de Boezemsingel terecht of ten onrechte van mening was, dat een rups na Sint Nicolaas als pop vermomd in een of ander donker hoekje behoort te zitten in afwachting van zijn wedergeboorte, was hij ten zeerste verbaasd toen hü een klein groen klonkelend diertje op een takje in zijn tuintje zag rondkijken. Hij stopte het in een lucifersdoosje en propte er wat bloemblaadjes bovenop in de verwachting, dat de groene baby wel honger zou hebben en liever lek kere bloemblaadjes dan dorre hegge- takjes zou lusten. We hebben het diertje op onze re dactie bewonderd en de jeugdige eige naar aangeraden het maar ergens neer te zetten waar de winterstormen het niet kunnen teisteren. Misschien popt het zich nog in en komt er nog eens een wondermooi vlindertje uit, dat er zich terecht op kan beroemen, dat het vóór zijn geboorte al In de krant heeft gestaan. Sinterklaasmiddag voor O. L. scholen Woensdagmiddag van twee tot vier uur is er een Sinterklaasmiddag ge houden voor de derde en vierde klas sen van de Openbare Lagere scholen. Vooraf werden enige Sinterklaaslied- it.s gezongen, waarna het dcfek op ging en wij voorgesteld werden aan het „Toneelgezelschap" van het V.G. L.O. Dit trad op met het door Walt Disney verfilmde werk „Pinocchio" Het succes, dat dit toneelgezelschap met het stuk behaalde, was buitenge woon groot. Wij kennen ongetwijfeld de levens loop van de zo bekende figuur Pinoc chio, een houten harlekijn, die kan lopen en springen, praten en denken net als ieder ander kind. In één ding verschilt hij echter, hij houdt niet van leren. Om toch vooral niet naar school te hoeven, loopt hij weg van zijn vader, die hem gemaakt heeft, en ver dwaalt in 't bos. Hier beleeft hij al lerlei avonturen. Alles loopt echter goed af, want Pinocchio komt in aan raking met een fee en wordt een lin ke en brave jongen, die graag naar school gaat. De décors in dit stuk wa ren heel mooi, vooral de bostaferelen waren natuurgetrouw weergegeven. Aen het slot van het stuk werd door do heer Mol, hoofd van de Jan Ligt- hartschool, aan alle spelers een pre sentje uitgereikt als blijk van waarde ring voor hetgeen zij als debutantjes hadden verricht. De hoofdrolspeler, Pinocchio, kreeg nog een extra pluimpje, zeker niet ten onrechte. Aan de uitgang werden alle kinderen nog op een taaipop getrac- tcerd. Morgenavond om 6.30 uur zal een herhaling worden gegeven van „De Groene Hoed" door het „Alkmaarse Onderwijzerstoneel" voor de tweede groep van de 5e, 6e en 7e klassen van de Openbare Lagere scholen. „De zaak betaalt het toch" Voor het kantongerecht in Zaandam stond de chef van de NACO A. K. uit Alkmaar terecht omdat enige chauf feurs zich niet aan het rijtijdenbesluit hadden gehouden. De ambtenaar wilde, dat verdachte de chauffeurs naar huis zou sturen, wanneer ze lang genoeg hadden ge reden. De kantonrechter tot mr. Pitlo: „Je kunt toch geen vaste dienst laten uit vallen". Overeenkomstig de eis werd ver dachte veroordeeld tot 2 maal f 20. „De zaak betaalt het toch", zo be sloot de kantonrechter. St. Nicolaas bij Alcmaria Zij, die dachten, dat Sint Nicolau inmiddels weer uit deze contreien wu vertrokken, hebben zich vergut. Maandagavond gaat de goed-heiligman neg een bezoek brengen aan de Alc- maria-clubavond, waar hij ongetw(j. feld de nodige verrassingen zal bt. zorgen. De grootste surprise, die hij i8 withemden kan schenken, zou een middel zijn om uit de buurt van de rode lantaarn te komen. Kerk en Vrede Morgenavond zal de afdeling Alkmaar nn „Kerk en Vrede" een Adventsvrededienst boo. den in de Remonstrantse kerk aan het Fhidsen, Ds. Dikboom en de heer Lankborst zullen de onderwerpen „Het Kerstevangelie.... nu" «q 't Evangelie in de wereld van heden" be spreken. Verder zullen aan deze avond mede. verken mevr. Piepenbroek met zang en de heer rilbus, orgel. De propaganda-avond zal om bib acht aanvangen. nederlandse vrouwen beweging Hedenavond om acht uur zal de Ne. derlandse Vrouwenbeweging een bij eenkomst houden in Valk's Lunchroom. Op deze vergadering zal een Indonesiër spreken over zijn vaderland. gemeenteraad Het ligt in de bedoeling van de bur gemeester een raadsvergadering te be- leggen tegen Donderdag 22 December te twee uur. Ook in Bergen een afdeling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Enkele bewonderaarsters van de Ne. derl. Bond van Plattelandsvrouwen, die overal groeit en bloeit en reeds meer dan 32000 leden telt, verdeeld crvei een 330 afdelingen, „riepen dt levenden en wekten de slapenden" ts Bergen om ook daar te komen tot dt oprichting van een afdeling. Mevr. M. VisserBakker uit Scha-| gen sprak in Hotel Spoorzicht een pro-j pagandistisch woora. Deze piopagaa-j diste van de Bond gaf allereerst wat het doel van de vereniging Is es j hoe zij dat tracht te bereiken. Het doel is de bevordering van de I belangen, in de ruimste zin, van de bevolking van het platteland. Van de vele middelen om dat doe! te bereiken noemde mevr. Visser on der meer het houden van lezingen, het organiseren van verschillende cur sussen, het uitgeven van een maand blad, uitwisseling van leden met be woonsters van andere streken en lan den, enz. enz. te veel om op te noe men. Als bijzonderheid voor Noord-Hol- land werd genoemd het in het leven I roepen van een rustfonds, waardoor vrouwen, die dat behoeven (op dok tersadvies) in staat worden gesteld een bepaalde tijd rust te genieten. Staande de vergadering gaven lil van de aanwezige dames zich of «.I lid. Bergen zal de 66ste afdeling zijtl van Noord-Holland, dat reeds meet dan 5500 leden telt. De hierna volgende bestuursverkie zing had tot resultaat, dat werden verkozen: mevr. T. BladVoerman, mevr. Huygens—Bruynzeel, mevr. L I v. d. Laanv. Galen, mej. J. Stui en mevr. VisserVen. Met de wens, dat de jonge spruit I voorspoedig zou opgroeien, nam de propagandiste van de Bond afscheid. Marktberichten ALKMAAR, 7 Dec. - Witlof: I 50-72 «111 II 89-46; Rode kool 6-11; Savoye kool I 5,50-9; Spruitkool: I 50-72; Boerenkool I 16-37; Sla (kas) 8; Andijvie 21,50 43,50; I Rode bieten 6—8; Winterpeen 4,80—11; Wsl- f peen 10—24; Uien: I 16—22 en II 4—11; Prei 16—28.50; Soepgroenten 6—13,50; Selie 6-1 7,50; Knolsoepgroenten 16—18; Druiven: Ali- cante 1,40—1,54; Appels: Bramley Seedling 17; Jonathan II 23—37; Peren: Gieser Wilde-1 man 7-19, St. Germain 7-11 en Zwijndrechtse Wijnpeer 12—26. NOORDERMARKTBOND, 8 Dec. - 1300 1 kg Uien 21,70-21,90; 4000 kg Peen: II 12,101 -12,40 en III 11,50-12,10; 56.000 kg Bode kool 6-11,20; 8000 kg Gele kool 6,20-11,f" 7000 kg Groene kool 21,50—24; 185.000 Vffl Succes witte kool 6—9,20 en Deense 6.60-J 10,80; 13.000 kg Andijvie 28—41. langedijker groenten- centrale. 37.000 kg groene kool 19.5029.20, 56.000 kg kool 5.50—10.90, 39.000 kg ro de kool 6—11.90, 153.000 kg witte kool 610.50 14.000 kg peen, peen II 11^0 12.20,peen III 10.10—10.80, 12.000 kj andijvie 2537.50, 2500 kg uien 21.50— 21.80, grove uien 22.30. OBDAM, 7 December. Breekpeen B 10.30—11.20, C 8.80—10.50; kroten A 8.30—9.20, B 4.—; uien 2110—21.60, grof 2121,10; gele kool 6.90—10; savoye kool 817.10; spruitkool 4960; Schotse aardappelen 55.60. 38. Pim heeft de conservenblikken aan elkaar vastgebonden en spant nu een touw tussen de palmen. „Zo, als die korporaal ons nu weer verrassen wil. zal hij vlug moeten zijn!" roept hij. „Ik begrijp je niet erg goed", valt Pom hem in de reden. „Nu, het is an ders nogal gemakkelijk Als de korpo raal ons weer bespieden wil, dan zal hij toch eerst tegen dit touwtje oplo pen!" „Ja en wat dan?" vragen de bel de anderen „Dan horen we natuurlijk deze conservenblikken tegen elkaar rammelen", antwoordt Pim, „en dan zijn we wakker!" „Wil je dan weer gaan slapen?" vraagt Psim angstig. .Natuurlijk", roept Pim, „als de kor poraal er aan komt, maakt dit leuks klokje mij dadelijk "/akker!" „Nu jon gens, wel te rusten", vervolgt Pim vro lijk en geeft zijn broertjes een knip oogje, „ik ga een dutje doen!" XIV MATTE VOETEN, Ja, mat bleef het niet bij. Toen ze vieren, nadat opa gezegd h ze als de drommel naar huis 1 op pad gingen, kwam hun al dig beekje tegemoet waar ze hun buik doorheen moesten v Potdorie," zei Tim, „dat w< he'le overstroming, als het vaat. Tanden op elkaar manr Hè hè," grinnikte Nico, vak ik kan nie verder nie." Kan niet verder. Kan met mopperde opa, „larie. Dóórzet Ja maar," zei Nico, „mij vastgesuig an die grond. 1 héérlijk," en-ie liet het watei langs zijn oren glijden. Maar Kwaad, dat het nu geen tjjd v grapjes en dat ze drommels 0 ten schieten, want het werd al ook. Toen trokken ze Nico 5 en worstelden ze zwijgend en 1 tegen de stroom op, die nu al vier geworden was met woe ven. Stapje voor stapje kloir langs de flauwe helling omho wfll het water met een geluid onweer naar beneden bruist hun gezicht en hun ogen, zod: en toe niet eens meer kondi hóe donker het al was gewon „Je moet maar een beetje hijgde Tim haastig tussen tv ven door om de stemming ws vrolijken en tussen twee andi ven door: „In ieder geval mePATS, brrrrrr, „kan straks lekkerPATS, bwr „lekker naar huis latei.," bwrrrrwrr, „huis laten drijv PATS, bwrrrwrrr, „drijven... Hij slaakte een geweldige gil mand kon hem vragen wat h mee bedoelde (wat ook niel was) want op dat ogenblik 1 ze alle vier de grond onder h ten en dreven ze op de wildi weer helemaal terug naar ben „Heerlijk," zuchtte Nico die tol in de rondte draaide in ee van draaikolk. „Héérlijk, héérlijk," foeter; „drommels, we moeten weer ren af aan beginnen en dat 1 heerlijk." Ja, ze kwamen eindelijk wee zogenaamde moeraB terecht e ten inderdaad weer van voren beginnen. Wat ze ook dede knarste op z'n tanden, Nico z en toe nog, dat het zo heerl Tim probeerde ze te overtui| Je maar wat lachen moest, bootje, die kleine Jumbootje, gon opeens vreselijk te huilei „Ik ben zo nat," snikte hij tend, „ik ben zo verschrikke en ik wil naar huis toe," ne niet allemaal nat waren en naar huis toe wilden. Maar z zei niet: „drommels," opa z\ zette zijn tanden op elkaar, zwoegden ze en ploeterden z< tegen de bulderende stroom, t< sterretjes en de maan doodg reerd stonden te lachen aan dere lucht. Tim had zelfs g meer om zich af te vragen, eigenlijk kon, en waar al da vandaan kwam, Ze worsfe worstelden en worstelden Wel, en toen ze dan eindei delijk boven en thuis waren ze hoe dat allemaal was g 1. Nadat de gewonde door ter was verbonden werd woning van de smid b dragen. (De verkeerde zin was z< dat men daaruit op moes dat de dokter de woninj sm^d werd binnen gedra; 2. De moedige redder ws H. M. de Koningin voo of: H. M. de Koningin moedige redder aan ziel stellen. (Leden van I ninklijk Huis laten ziel voorstellen) S. Het speelgoedtreintje ree cirkel. (Het woord „ron verkeerd, omdat een cirk rond is.) 4. Vóór de aanvang van di loopwèdstrijd werd de gri deren in tweeën gesplitst verkeerde zin las men kinderen in tweeën weri splitst.) 8. Terwijl het „Lang zal hi werd gezongen, kwam di ris de feestzaal binnen, oi het zingen van „Lang za ven" kwam de jubilaris 1 zaal binnen. (Uit de vi zin kreeg men de indruk jubilaris zelf zingend kwam.) De prijzen werden gewonnen Frans Ham, Brakkeveldweg Helder. Runri Dekkers, Wilhelmina Amsterdam. Martina Jager, Oostersingel Medemblik. Reinier Verhagen, Baansti Beverwijk. Gefeliciteerd jongelui! De worden toegezonden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2