weede Kamer aanvaardt overdracht souvereiniteit Met 71 tegen 29 stemmen iHistorisch Besluit VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 290 Belg De Coen beschuldigt prof. Coremans van bedrog Vrijdag 9 Dec. 1949 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Gehele VVD-fraciie siemdevoor, leden der CHU bleven verdeeld. De debatten duurden tot diep in de nacht Ook Kostofs vrienden bekennen grif De zaak Van Meegeren- Vermeer En in Hoogravens postkantoor gingen zes paar handen omhoog Foei dokter! Benauwde zege van Franse regering bjheau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a kaptein ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1.eik woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, t 4-— per kwartaal plus incassokosten _E KAMERDEBATTEN der laatste dagen zullen, lang nadat allen, die er «n deelnamen, tot eeuwig zwijgen zijn jan, blijven voortleven in de Igchiedenis. De negende December laar 1949 zal honderden jaren VSn in de geschiedenisboeken vermeld -in1 als de dag, waarop de Volksver- ^enwoordiging van Nederland zich -oe voor de onafwendbare noodzake- "kheid, om aan een zich nog niet ten 've Geconstitueerd hebbend machts- -ntrum in Indonesië de souvereini teit over te dragen. Moge er bij een groot deel van ons olk door deze beslissing opluchting rijn gekomen voor de drukkende ge dachten aan de gevolgen die de rege- '•-g van verwerping had voorspeld, derzijds maakt het besluit toch ook voelens los van weemoed en inner- !ke weerzin. Daarin zit allereerst een stuk nationaal zelfbesef, of, zo ge wilt. Nationaal egoisme. Maar ook een ge- oel van gekrenkte trots, omdat deze -slissing in feite afgedwongen is ge- orden door buitenlandse inmenging Het is niet teveel gezegd, zo men be- eert, dat zonder deze internationale druk het resultaat van de onderhande lingen met republikeinen en federalis ten ontegenzeggelijk voor Nederland gemakkelijker aanvaardbaar zou zijn geweest. Er is geen twijfel aan: ook dan zou de overdracht van de souve reiniteit binnen zeer afzienbare tijd een onherroepelijk feit zijn geworden. Maar de overgang naar de nieuwe rechtsorde zou een geleidelijker, door- dachter en wellicht ook constructiever karakter hebben gedragen. En geen minister zou, zoals gisteren de beer Van Maarseveen, hebben moeten er kennen dat de beslissingen hier en daar op het randje van het grondwet telijk toelaatbare dienden te worden genomen. Minder dan ooit heeft het thans ech ter zin, te verwijlen bij kansen, die emist werden of zich te verliezen in utteloze bespiegelingen over het engste verleden. Want groter en doorslaggevender dan ai deze bijkomstigheden is het zeer concrete en onder geen beding of -oorwendsel te loochenen feit van het sterke, zich steeds meer bewust uiten de nationalisme van de volkeren in Indonesië. Een bewust volk wil een vrij volk zijn. Wil geregeerd worden door leidslieden van eigen bodem en eigen aard en wenst zijn vrijheid gega randeerd te zien door eigen staatsin stellingen en eigen machtsapparaat en door deelneming in de instituten van internationale samenleving. Wie dat niet aanvaarden wil is blind voor de werkelijkheid en doof voor de stem men van eigen historie en eigen ge weten. Wij geloven, dat de erkenning- van dit belangrijkste feit uit het ganse complex van overwegingen, er thans toe leiden moet om de genomen be slissing te aanvaarden. Te aanvaarden in die zin, dat door aller samenwer king overal waar zulks terzake die nende is het resultaat van het over leg een waarachtig resultaat zij, zegen rijk voor Nederland en Indonesië bei de Nooit en nergens heeft oppositie fcm de oppositie en obstructie óm de obstructie zegenrijke gevolgen ge had Daarentegen zijn er voorbeelden te over in de geschiedenis ook in die van ons eigen volk die bewijzen, dat uit aanvankelijk bedenkelijke si tuaties door aller eendrachtig streven iets waarlijk goeds geboren werd Die kans ligt, naar onze overtuiging, ook de nieuwe verhouding tussen Ne derland en Indonesië besloten. Moge onze regering en ons volk het Inzicht hebben en de kracht opbren gen zich zo te bewegen in de sfeer van te Unie, dat er opnieuw iets groots kan worden verricht. De Rooseveits zullen ons land bezoeken Mevrouw Roosevelt heeft het voor hemen om met haar zoon Elliot en «lens beide zoons omstreeks Juni 1950 een bezoek aan ons land te brengen •f'i verklaarde het nuttig te vinden, dat de kleinkinderen van de president het land van de eigenlijke herkomst van de familie Roosevelt Ieren kennen Weerbericht Verwachting tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen, later matige tot krach tige wind uit Noordelijke rich tingen en iets kouder. Zaterdag: Zon op 8.36, onder 16.29; maan op 21,20, onder 12.34. NA EEN BEWOGEN DEBAT, dat drie dagen duurde en dat voorts een groot deel van de afgelopen nacht in beslag nam heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal het wetsvoorstel tot overdracht van de souvereiniteit over Indonesië om 2 uur vannacht aanvaard met 71 tegen 29 stemmen. De stemmenverhouding was als volgt: Vóór stemden de K.V.P. (32 leden) en de Partij van de Arbeid (27 leden). Van de CHU waren vóór 4 leden en tegen 5 leden, van de VVD vóór 8 leden. Tegen stemde de AR-fractie (13 leden), de CPN (8 leden) bene vens de twee Staatkundig Gereformeerden en de heer Weiter (Kath. Nat. Fractie) Van de CHU stemden vóór de leden Tilanus, Wttewaall van Stoetwegen, Kikkert en Van de Wetering en tegen de leden Beerink, Schmal, Van der Feltz, Krol en De Ruiter. Bij de eind stemming waren alle honderd leden der Tweede Kamer aanwezig. Het was de eerste maal in de parlementaire geschiedenis, dat alle honderd Tweede Kamerleden aan een stemming deelnamen. Nauweljjks had minister SCHOK KING gistermiddag als laatste in de rjj van ministers het woord gevoerd, of de voorzitter van de Tweede Ka mer, Mr. KORTENHORST schorste de vergadering voor nader beraad der leden. Na overleg met de fractievoor zitters werd besloten de zitting te zeven uur te heropenen. Het ogenblik der beslissing was ge komen. De heer J. SCHOUTEN, fractievoorzitter van de A.R.-partij, betrad wederom het sprekersgestoel te om zich nogmaals met alle kracht tegen het wetsontwerp te verzetten. Het overleg met en tussen verschil lende volkeren van Indonesië over de vorming van de V.S.I. is door de re gering ter zijde gesteld. Dit is naar sprekers oordeel in strijd met de be palingen van het 14e hoofdstuk der Grondwet. De Unie kan feitelijk en wezenlijk de rechten niet waarborgen Aan wie in concrete zin de souverei niteit wordt overgedragen weten we niet. Ik ben er van overtuigd, dat de regering t.a.v. het zelfbeschikkings recht wil doen wat zij kan, maar zij kan niet ongedaan maken, dat dit techt onder omstandigheden wordt uitgeoefend, die het in menig opzicht illusoir maken. De heer Schouten kon niet voldoen aan de wens van de heer v.d. Goes om offers te brengen, noch aan de oproep van prof Romme om te komen tot eenheid. Spr. zeide ge leid te zijn door een diep gewortelde overtuiging. „Mijn geweten laat niet loe het mede voor mijn verantwoor ding te nemen", aldus de heer Schou ten. Spreker wilde de Kamer niet plaat sen voor een concrete beslissing ter zake. Men heeft nn alleen de keuze tussen aanvaarden en verwerpen. De heer Schouten wenste noch actief noch passief zijn medewerking te ver lenen. Prof. Romme stemt voor. Prof. ROMME (KVP) zag de heef Schouten als de man die gevangen zit in het verleden en zich uit dat verle den niet kan losbreken. Tot de minis ter richtte spr. het verzoek de garan- tiewet voor de ambtenaren de volgen de week in afdelingen te brengen en de daarop volgende week in de Ka- mer. In verband met een opmerking van de heer Oud betoogde spr., dat wie vóór het ontwerp stemt dit moet doen om de rampzalige gevolgen voor Indonesië te voorkomen en om de enige mogelijkheid te redden van sa menwerking tussen Nederland en In donesië. Spr. wees de beschuldiging als zou hij de verantwoordelijkheid schuwen van de hand en antwoordde de heer Gerbrandy, dat hij zijn steun zal geven aan de Unie, al is deze an ders dan hij gewild had. In herope ning van de onderhandelingen zag prof. Romme geen heil. Dat zou een vlucht zijn voor de werkelijkheid. Bittere tranen. De heer WELTER (KNP) verklaar de niet tevreden te zijn over het ant woord van de minister van Oorlog en Marine ten aanzien van de vlootbasis Surabaja. Het argument, dat de Ne derlands-Indische regering de basis betaald heeft, acht hij niet voldoende De minister van O.G. heeft z.i. wei met zware argumenten gewerkt om aan te tonen, dat in zijn boekje ver borgen is het heil van Nederland en van Indonesië. Spr. is er van over tuigd dat van het komende geslacht velen met dit boekje in een hoekje bittere tranen zullen storten. Hij is blij. dat zijn naam er niet aan verbon den is. Uit de redevoeringen van de minis ters zegt de heer WELTER te hebben opgemaakt, dat ieder tegen ons is, dat ons land maar klein is en uitgeput. Dat j zijn z.i. uitingen van een slappe geest, voortvloeiend uit een siap bewind C.H.TJ. verdeeld. De heer TILANUS (CHU) zeide van oordeel te zijn, dat de toelichting van de ministers verhelderend heeft ge werkt en de grote verantwoordelijkheid heeft aangetoond waarvoor de leden der Staten-Generaal zijn gesteld. Verwerping acht de heer Tilanus in strijd met geest en hoofdzaak van het 14de hoofdstuk der Grondwet en zal chaos veroorzaken. Dc heer Tilanus verklaarde zich bereid het standpunt der regering en van vele leden der Kamer te aanvaar den. Hij zelf en enkele leden van zijn fractie willen hun bezwaren onder drukken. Zij kunnen geen vrijmoedig heid vinden het ontwerp af te wijzen. De P. v. d. A. De heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) was van mening, dat de communisten tegen stemmen omdat de Republiek evenals Nederland een in strument van het Amerikaanse impe rialisme is en dus een factor van sta biliteit. Het kan de communisten niet schelen, wat verwerping zou beteke nen voor het werkende volk. Spr. was ervan overtuigd dat het Uniehoofd evenals het Nederlandse staatshoofd de bevoegdheden heeft tot raadgeven, aanmoedigen en waarschuwen. Spre ker betreurde het, dat de heer Schmal slechts een deel van de rede van mi nister Van Maarseveen heeft bijge woond, want hij zou zijn houding van die rede laten afhangen. Hoe moet dat nu, vroeg hij. Wat de heer Oud (V.V.D.) van de regeringstafel had gehoord, had zijn opvatting omtrent de regeling niet veranderd. Hij achtte de gevolgen van het verwerpen echter ernstiger dan die van het aanvaarden en ook de me dedelingen van de minister van Buiten landse Zaken deden hem ertoe neigen zjjn stem aan het ontwerp te geven. De heer Romme heeft een beroep gedaan op eenheid: dat wil spr. ook doen Hij acht echter de bestrijding van de heer Gerbrandy door de heer Romme onjuist. De heer Oud zeide tenslotte, dat hjj hoopte, dat zijn vrienden en hjj hun stem aan het ontwerp zouden kunnen geven. Eén ding namelijk het pro bleem der minderheden ligt hem zwaar. Aan de bezwaren kan tegemoet worden gekomen door zijn amende ment ter zake. Als dit wordt aangeno men zou de beslissing vee! gemakke lijk» r worden. De tekst van de motie luidt: „Wij dragen zorg, dat, echter niet zonder voorafgaand overleg met de regering van de Republiek der Ver enigde Staten van Indonesië, hetzij bij de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië, hetzij bij een ander orgaan der Verenigde Naties, die stap pen worden gedaan, welke naar ons inzicht bevorderlijk kunnen zijn aan een volledig tot zijn recht komen van het zelfbeschikkingsrecht, gelijk dit is bedoeld in artikel 2 der overgangs overeenkomst, behorende bij de in ar tikel 1 dezer wet vermelde mantel resolutie". Nadat de heren Schmal (CHU) en Zandt (SG) verklaard hadden niet be vredigd te zijn door het antwoord van de regering, deelde minister v. Maar seveen mede, dat hij zich kon verenigen met de materiële inhoud van 't amen dement-Oud. Nog heden zal bevorderd worden, aldus de minister, dat het ont werp garantiewet voor de ambtenaren de Kamer bereikt. Evenals minister Schokking, zag ook de staatssecretaris van Marine, Moorman, een nieuwe taak voor de Kon. Marine en drong minister Stikker tenslotte aan op ra tificatie van de overeenkomst. De heer Oud (WD) lichtte vervol gens een amendement toe, waar in be paald wordt, dat onder het parlement Ie verstaan is de Koning in gemeen overleg met de Staten-Generaal en dat besluiten tot afkondiging ener ge meenschappelijke regeling worden ge- non en door de Koning met mede-on- f.'ertekening van een of meer minis ters. Amendement verworpen. Zowel de heren Romme (KVP), als Van der Goes (PvdA) verklaarden voorshands niet vee! voor het eerste punt van dit amendement te gevoelen. Zelfs een redactiew"zi»r»ing. door mi nister Van Maarseveen in overweging gej even, kon beide heren niet tot een ander inzicht brengen. Het amendement werd daarop met 6? tegen 37 stemmen verworpen. Van doorslaggevende invloed op de stemming over het wetsontwerp bleek het verwerpen van dit amendement niet Met 71 tegen 29 stemmen aan vaardde de Tweede Kamer de souve reiniteitsoverdracht. (Voor de redevoeringen van de mi nisters zie men pag. 3). Twee belangrijke beklaagden in het proces tegen Kostof c.s„ namelijk Ivan Stefanof, voormalig minister van finan ciën en Nikolof Petkof, Kostofs rech terhand als vice-president van de staats commissie voor economische zaken, waarvan Kostof president was, hebben verklaard, dat zij en Kostof Britse agenten waren en complotteerden te gen de Bulgaarse regering. Een derde beklaagde, Boris Kristof, voormalig handelsvertegenwoordiger in cle Sowjetunie verklaarde eveneens schuldig te zijn op alle punten van de aanklacht. „Ik heb meer dan berouw, da' ik mij hiertoe door Kostof liet brengen. Ik verwacht een zware straf, maar tegelijkertijd verzoek ik het hof om clementie, opdat ik een kans krijg terug te keren tot mijn klasse, mijn voik, de opbouw van het socialisme en naar mijn kinderen", aldus besloot Kristof, die sommige ogenblikken zeer emotioneel had gesproken. COMMUNISTEN 30 KM VAN TSJENGTOE Volgens reizigers, die nit Tsengtoe in Hongkong zjjn aangekomen, heb ben voorhoeden van de communisti sche legers een punt, 32 km ten Zuid- Oosten van Tsjengtoe, de voorlopige nationalistische hoofdstad, bereikt, De Susuhunan van Solo gaat in Londen staatsrecht studeren. ,.Hei Laatste Avondmaal" per kampeerwagen naar Nice gesmokkeld „De vondst van het nieuwe doek van Han van Meegeren „Het Laatste Avondmaal" door prof. Coremans in de villa te Nice is zuiver bedrog" zo ver klaarde de Belgische kunstkenner Jean De Coen tegenover de correspondent van het ANP te Brussel. „Reeds enkele maanden geleden was mij namelijk al bekend, dat mevrouw Van Meegeren, samen met prof. Core mans, naar de villa te Nice zou ver- Een man mei een baard frad binnen Overval mislukte Een betrekkelijk jonge man met een zwarte baard trad Donderdagmiddag om half drie het postagentschap van Hoograven (Utr.), gevestigd in de boekhandel van de fa. wed. E. Bakker, binnen. Toen hij aan de beurt was, haalde hij bij het loket plotseling een revolver te voorschijn en riep: „Han den omhoog" tot de juffrouw, die be diende. De vijf vrouwen en twee man nen, die in de winkel aanwezig waren, staken allen de handen omhoog behal ve één man, die achter de overvaller stond. W/aarlijk, vrienden, het leven van «y jq cckarme vrouwen! De negen sommige mensen gaat niet over i\Oïl nftSTfi K tienjarige Britse soldaat Douglas Mof rozen. Dat ziet ge nu weer aan Shir- fat jjgt jn een ziekenhuis te Oxford, na- ley Temple. Ge kent haar toch nog 111111111111minimidat hij in Duitsland, waar hij dienst wel, het kleine meisje met de blonde trein Het Britse geleide vuurde terug d?.ed tagen huet |?oofd wa? gesch°Pt- krullen, dat zo aardig kon zingen van en sc00rde twee gewonden onder de ^°h°ud®5®f !!,0U„„e„n a! aanvallers zonder eigen verliezen. „The good ship Lollypop" en meer van die onbenulligheidjes. Kleine kinderen worden groot. Kleine meis- Verschillende genationaliseerde fabrie- jes groeien op en trouwen. Shirley v j j. ook. In 1945. En haar huwelijk was dè gebeurtenis van het jaar in het film mekka Hollywood. En nu is alles uit. wacht, want al een maand lang is de jongen buiten bewustzijn. Zou er wel licht, als in het sprookje, een schone prinses moeten komen, om hem wakker 0, bun mannen in de fabriek. Deze actie Shirley is van haar man John Agar t de mannen huD ei If ACAM A 4- A r, m ttnnlv ken in Oostduitsland hebben de ge- te ]5ussen? woonte aangenomen, om aan de vrou wen van de „activisten" rapporten te zenden over de productieprestaties van j^lmer Thomas, de leider van een groep gescheiden. Want Agar kwam vaak dronken thuis en schold haar uit. De 21-jarige Shirley was zelfs van plan met haar auto in een ravijn te rijden, zó gekweld voelde zij zich. En nu staat ze daar met haar dochtertje en baar eigen naam. Shirley Temple. Het leven kan soms wreed zijn, vrienden. En bij zulke geschiedenissen verbleekt veel van de gouden schijn van Holly wood In Des Moines, in de staat Iowa woont de heer Luis Carri- zaïes, negentig jaar oud. De heer Carri- zales is de trotse vader van een pasge- noren zoon. de elfde in zijn gezin De drie daaropvolgende in 't rijtje „orgel- oijpen" zijn één. twee en drie jaar oud. O In het land van de Negus, de leeuw van Juda. zijne Keizerlijke Majesteit Haile Selassie is het ook nu nog geen pais en vrêe. Bij Massawa hebben Ethi opische terroristen geschoten op een taties steeds weer te verbeteren Via Amerikaanse senatoren, die een reis door Europa heeft gemaakt, heeft zich beklaagd. .Ik ben niet populair in Zwe- t ..keukenfront". Arme mannen! Maar den" heeft hij gezegd. Een Zweeds dagblad heeft zijn lezers gewaarschuwd op te passen voor die senatoren Eerder, in Wenen, had Thomas verklaard, dat Zweden nooit iets voor Europa had ge daan en nu toch de vruchten plukte van de Marshall-hulp En dat schijnen de nuchtere Zweden niet genomen te hebben. Inderdaad, vrienden, wie kaatst, moet de ba] verwachten. Een man die werk- en dakloos is. verscheer gisteren voor de 123e maal voor de rechter te Glamorgan in Wales, omdat hij een ruit had ingegooid. Elk jaar te gen Kerstmis pleegt hij opzettelijk een misdrijf om „onderdak een bad en me disch onderzoek te krijgen" Ook deze Kerstmis is de vriendelijke vriend on der de pannen, want de rechter gal hem gul en zomaar voor de vuist weg een maand. Het zware water ligt de Yankees ■wat zwaar op de maag Intussen deed de man een greep in de geldtrommel en trachtte enkele bankbiljetten te grijpen. De man ach ter hem pakte hem beet en er ontstond een worsteling. Hij raakte echter aan het hoofd gewond. De man met de baard sloeg op de vlucht, achtervolgd door de andere aanwezigen, die allen „Houdt de dief" riepen. Nadat de man enkele straten was doorgehold, trachtte hij zich buiten adem in een brandgang te verschuilen. De inmiddels gewaar schuwde politie wist hem daar te over meesteren. De revolver, die hij in de voorafgegane nacht uit een wapenhan del had gestolen, werd later langs de weg teruggevonden en in beslag ge nomen. De overvaller bleek de 26-jarige jon geman L. J. W, Schenauw, afkomstig uit hetzelfde dorp. De baard was vals en had hij 's morgens gekocht en aan zijn kin geplakt. Hij zeide uit geldnood te hebben gehandeld. Een Zaans echtpaar moest in 1944 onderduiken ten gevolge van ontdekte illegale werkzaamhe den. Het echtpaar werd gehuis vest op het eiland Urk, waar voor de vrouw in verhand met en ten gevolge van de overhaaste vlucht, doktershulp moest wor den ingeroepen. Toen de dokter over de om standigheden van dit echtpaar vernam, bood hij spontaan gratis hulp aanhetgeen door deze ille gale werkers dankbaar werd aan vaard. In October 1949 ontving 't in middels teruggekeerde echtpaar echter, notabene door tussen komst van een deurwaarder en onder bedreiging van strafver volging, een kwitantie van de vijf jaren oude (gratis) rekening aangeboden. (De Zwerver) trekken, waar Han van Meegeren tot 1.939 heeft gewoond. Tevens werd mij toen bericht, dat de reis zou geschieden met een soort kampeerwagen, waarin een geheime bergplaats was aange bracht. Het staat voor mij daarom als een paal boven water, dat het doek, dat prof. Coremans thans .ontdekt" zou hebben, van zeer recente datum is, in Nederland vervaardigd werd door een leerling van Van Meegeren en daarna door mevrouw Van Meegeren en prof. Coremans naar Nice werd gesmokkeld" zo verklaarde Decoen verder. De Coen, die zoals bekend de felle verdediger is van de theorie, vol gens welke „De Emmaüsgangers" en ,,'t Laatste Avondmaal" echte Vermeers zijn, deelde vervolgens mede, dat hij enkele dagen voordat prof. Coremans in Nice was, zelf een bezoek aan Van Meegeren's villa heeft gebracht. Even als de Nederlandse recherche heeft ook hij met twee andere personen de ap partementen aan een grondig onder zoek onderworpen zonder een schilde rij te vinden. Het vertrek, waar prof. Coremans beweert het schilderij gevonden te hebben, bestaat voorname lijk uit stenen muren en het is onmo gelijk dat men hierin een doek kan verstoppen van meer dan vier vierkan te meter groot. De Coen heeft prof. Coremans ge vraagd hem voor het gerecht te dagen. Tegenover de verklaring van De Coen staat echter de bewering van de Amersfoortse kunstkenner Snoeyer- bosch, die verklaard heeft, dat het hem al langer dan een jaar bekend was, dat het door prof. Coremans ontdekte ..Avondmaal" zich tussen triplexplaten in de villa te Nice bevond. Na fwee nederlagen Na drie en een half uur debat en on derhandelen tussen de Franse regerings partijen heeft de Franse regering Don derdagavond in de Nationale Vergade ring met zes stemmen meerderheid de overwinning behaald in de kwestie over de pensioenen der oudstrijders. Tevoren had de regering tot twee maal toe door toedoen van de commu nisten een nederlaag geleden. De Na tionale Vergadering accepteerde met 299 tegen 293 stemmen een motie, waarbij de commissie voor de financiën verzocht wordt met de regering samen te werken om te komen tot een verho ging van de pensioenen van oudstrij ders en oorlogsslachtoffers in de begro ting voor 1950. Reeds ruim zesduizend over de tien millioen Het aantal inwoners in Nederland be droeg op 1 November j.l. 10 006.208. zo kan men in het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek 'ezen In October j.l werden 7055 hu welijken gesloten, 18.459 kinderen ge boren (waarvan 298 onwettig) en stier ven 5714 personen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1