Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE Zeventig K.N.I.P.-leden geven hun mening over de R.T.C. be geschenken van uit Indonesië terugkerende militairen Zaterdag 10 Dec. 1949 146e Jaargang No. 291 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Over het algemeen een gunstig onthaal I De heer Sigit (Masjumi) hield een uiteenzetting dat lijnrecht in tegenstel- I ling was tot de beslissingen van de I Bartijraad der Masjumi. Hij zeide niet I accoord te gaan met de resultaten der I RTC. De overige leden van de Masjumi I ware'n een andere mening toegedaan. De Arabische afgevaardigde Umar Hu- beis betuigde met de resultaten der RTC zijn instemming, evenals prins Surjohamidjojo van Surakarta, die zei- de dat de RIS een politionele actie op Nieuw-Guinea zou kunnen onder nemen, doch dat dit onnodig is, omdat hij er zeker van is, dat dit gebied eens tot de RIS zal behoren. A.L.R.I. VRAAGT INSTRUCTEURS AAN NEDERLAND Ontboezeming Weerbericht Maandag requisitoir in zaak-Wilton Ontbrak het aan voldoende richtlijnen Fokker bouwt de Gloster Meteors Oude man gestikt Minister Lieftinck neemt een wijs besluit V. N. besluiten Jeruzalem onder internationaal bewind Het kabinet lacht.... Groot verlof bjreau ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE CODBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t l.elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, f 4— per kwartaal plus incassokosten I Voor de debatten in het KNIP, het Republikeinse parlement, over de re- uitaten der RTC hebben zich 70 spre- kers opgegeven, zodat er een speciaal tijdschema moest worden opgesteld. Het lid Dadjarwo (boerenbond) was Cadetten in Den Helder in opleiding De chef van de staf der Republikein se marine, de kapitein ter zee Subiak- to, is met enige officieren van de ALRI (Angkatan Laoet Republik Indonesia, de Republikeinse marine) te Surabaja aangekomen voor besprekingen in ver band met de overdracht. Aan het dag blad „Berita" heeft Snbiakto medege deeld, dat te Surabaja binnenkort een marine bureau zal worden opgericht en dat er een Indonesisch corps mariniers zal worden gelegerd. Dit corps telt thans 600 man en zal later tot 3000 worden vergroot. Voor twee korvetten, welke zullen worden overgedragen, is reeds een bemanning aanwezig. De heer Subiakto sprak de hoop uit, dat de marine der RIS Over een jaar op eigen benen zal kunnen 6taan. Er zullen aan Nederland instruc- teuts worden gevraagd en men hoopt I cadetten naar Den Helder te kunnen I sturen. ondanks zijn teleurstelling bereid, de resultaten te aanvaarden. Van de ver dere sprekers betuigde mr. Tambunan (Katholieke Partij) zijn instemming, behalve ten aanzien van Nieuw-Guinea. Moj Jusuf (Sumatra) was van mening dat de financieel-economische overeen komst het Indonesische volk terug brengt tot de status van halfgekoloni- seerde, doch desondanks ging hij ac coord. Patty van de Proletarische par tij en Subadio van Sjahrirs socialisti sche partij verwierpen het accoord. Anton van der Waals naar Scheveninigen overgebracht De beruchte verrader Anton van der Waals, die ook door de Bijz. Raad van Cassatie ter dood werd veroordeeld, is gisteren uit het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht naar de cel lenbarakken te Scheveningen. Zoals men weet, werd er direct na het von nis een verzoek tot gratie voor hem in gediend; de beslissing op dit verzoek werd tot heden nog niet bekend ge maakt. Lfed van de week Bibberend van top tot teen, Sta ik met doordrenkte kleren Over Hollands pracht-klimaat In mij zelf wat te oreren. In mijn schoenen is 't „A.P.", 't Water sijpelt uit mijn sokken, Haat'lijk hoont m'n hoed „Hou-zee", En mijn broek heeft waterpokken Dreinend druipen druppels neer Uit m'n gans doorwaterd jasje, En waar ik maar even sta, Vormt zich dadelijk een plasje, 'k Hoor vanuit het open raam Een sopraantje snoezig zingen, En ik arme muzezoon Sta m'n kleren uit te wringen. Holland, heerlijk kikkerland, Mef je hagel, wind en regen, liet je zakdoekennatuur En je dokters allerwegen Uitverkoren koninkrijk Voor ap'thekers en drogisten, Die hun omzet stijgen zien Naar gelang gij het laat misten, Holland, heel je volk vergriept, Op de taf es staan kamillen, Poeders, drankjes, borstsiroop, Honig, drop, citroenen, pillen O, geprezen vaderland, Rijk begiftigd met bacillen, Neem de lof aan van uw zoon, Wiens verkleumde vingers trillen. JABSON Verwachting, geldig tot Zondag avond Wisselende bewolking met voornamelijk in de Noorde lijke helft van het land hier en daar enkele regen- of sneeuw buien. Geleidelijk naar Noordelij ke richting draaiende wind, aan vankelijk zwak tot matig, later langs de Waddenkust nu en dan vrij krachtig In de nacht en och tend op de meeste plaatsen lichte tot matige vorst. MAANDAG: zon op 8.39, onder 16.28; maan op onder 13.04. FIBENEL GEëINDIGD De conferentie tussen Frankrijk, Italië en de Beneluxlanden is gisteren te Parijs geëindigd, nadat een gemeen schappelijk rapport was opgesteld, waarin de vorming van een economi sche en monetaire unie tussen de vijf landen wordt aanbevolen. Het rapport zal, naar het communiqué verder be kend gemaakt, aan de vijf regeringen ter goedkeuring worden voorgelegd. Geen grond-, wel geldgebrek in Italië De Italiaanse premier, De Gasperi, heeft Vrijdag verklaard, dat zijn rege ring „overtuigd is van de absolute noodzakelijkheid van agrarische her vorming om millioenen hectaren woeste grond in cultuur te brengen". Hij verklaarde, dat een verdeling van de grote landgoederen onder de boeren makkelijk en vlug tot stand kon wor den gebracht. „Doch dat zal de boeren uiteindelijk slechts ruïneren. Wij moe ten hun geen woeste grond geven, doch land met woningen, wegen, landbouw werktuigen en irrigatie". Dit zou ech ter meer dan 460 milliard gulden kos ten en „ons probleem is waar dit geld te vinden" aldus De Gasperi. SUIKERPRIJS NIET LAGER Naar de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening mededeelt, is het om technische redenen niet mo gelijk over te gaan tot verlaging van de prijs van suiker. In de onderhandelin gen, die thans worden gevoerd met de Stichting van de Arbeid over lonen en prijzen zal ook de prijsstijging van het varkensvlees en het feit, dat een ge deeltelijke compensatie door prijsver laging van de suiker achterwege zal blijven, onderwerp van besprekingen uitmaken. Probleem voor het nieuwe wereldvakverbond Op het openingscongres van de nieu we Internationale Federatie van Vak verenigingen zullen o.a. de volgende problemen aan de orde worden gesteld: Een door het Cypriaanse vakverbond ingediende resolutie, waarin steun wordt verzocht voor het streven van de bewoners van Cyprus naar onaf hankelijkheid. Een resolutie, waarin een beroep op de organisatie wordt ge daan het daarheen te leiden, dat een onderzoek zal kunnen worden ingesteld naar de arbeidsvoorwaarden in de Sowjetunie. Een klacht van de verte genwoordigers der vakverenigingen van bepaalde Zuidamerikaanse landen, dat hun verenigingen onderhevig zou den zijn aan dictatoriale maatregelen der regeringen hunner landen. Men wil pogen deze klachten te onderzoe ken en nu zal moeten worden uitge maakt hoe of dit geschieden zal. Engeland duldt geen toezicht op zijn koloniaal bestuur Sir Hartley Shawcross, de Britse staatsopenbare aanklager en minister, heeft Vrijdag te Londen voor de raad van het Britse genootschap voor de Verenigde Naties verklaard, dat Enge land geen toezicht van de Verenigde Naties op zijn koloniaal bestuur zal dulden. Maandag zal de advocaat-fiscaal bij het Amsterdams Bijz. Gerechtshof re quisitoir houden in de collaboratiezaak tegen de vier voormalige directeuren van de N.V. Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Feijenoord te Schiedam. De Raad van Cassatie heeft deze zaak in dertijd naar het Amsterdams Hof ver wezen. De Rotterdamse Kamer van het Haags Bijz. Gerechtshof had de heren C. H. Teschmacher, F Muller, A. C. Metzelaar en W. Wilton veroordeeld tot resp. 17 maanden en f 50.000; 16 maanden en f 30.000; 12 maanden en f 30.000, met het verbod gedurende drie jaren een leidende functie te bekleden In de scheepsbouw. Gisteren werden tien getuigen a dé charge gehoord. Een der getuigen ver klaarde, dat generaal Winkelman op 19 Mei 1940 gezegd zou hebben: „werken voor de Duitsers zult u moeten doen volgens de normale regelen van het koopmanschap". „Wij, als directieleden, aldus ging deze getuige voort, be schouwden het als een laffe daad om na de capitulatie in 1940 weg te gaan en wilden onze mensen niet aan dieven en moordenaars overlaten". Ook an dere getuigen waren van mening, dat de Wilton-directie goed gehandeld heeft door aan te blijven. Het had, aldus ver schillende sprekers aan duidelijke richtlijnen oitbroken. In de zitting van Woensdag had dr. Hirschfeld een exposé gegeven van de gang van zaken na de capitulatie. Een schrijven van generaal Winkelman liet volgens deze getuige echter aan duide lijkheid niets te wensen over. De gene raai had hierin uitdrukkelijk verklaard dat hij het werken aan oorlogsmate riaal onvoorwaardelijk afkeurde. Bij n tweede waarschuwing was Generaal Winkelman door de Duitsers zelfs Dezer dagen werd een bericht gepu bliceerd dat Aviolanda en Fokker 300 jagers gaat bouwen, hetgeen de veron derstelling zou kunnen wekken, als zouden zowel Aviolanda als Fokker van de Nederlandse regering de op dracht van 300 straaljagers voor Ne derland en Belgie hebben ontvangen. Dit is niet juist. De Regering heeft alleen bij de Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker een op dracht op 300 Gloster Meteors geplaatst De Fokkerfabriek heeft op haar beurt bij Aviolanda de bouw van delen van dit vliegtuigtype uitbesteed. De door Aviolanda gefabriceerde delen zullen aan de Fokkerfabriek worden geleverd, die met de intussen door haar zelf aan gemaakte delen voor samenbouw van de complete vliegtuigen zal zorgdragen. DE VROUWEN-WERELD GEBEDSDAG De Vrouwen-wereldgebedsdag 1950 zal gehouden worden op Vrijdag 24 Februari. Het onderwerp zal zjjn; „Ons geloof in deze tijd". Göring had met de vuist op de tafel ge slagen ged' /ongen deze te herroepen. Dr. Hirschfeld kon zich indenken, dat de metaalindustrie onder dwang der Duitsers wel eens een stap verder is gegaan, dan aanvankelijk in de bedoe ling lag.. Gasioevoer niet afgesloten Toen een broodbezorger gisteren te gen twaalf uur, na herhaalde malen te hebben gebeld, geen gehoor kreeg bij het woonhuis van de 72-jarige W. K. Schmitt te Gouda, vermoedde hij dat de bewoner iets was overkomen. De broodbezorger rook een gaslucht en hij forceerde de deur. In de gang vond hij de oude man, die bewusteloos was. v Vermoedelijk heeft de bewoner, toen hij bezig was een gascomfoor te repare ren, verzuimd de toevoer te sluiten, waardoor hij door gas bedwelmd is geraakt. Anderhalf uur lang is getracht de man tot leven te brengen, evenwel zonder resultaat. IN FRANKRIJK SNEEUWDE HET Het heeft voor het eerst in deze win ter in Frankrijk gesneeuwd. Dit ge schiedde in de afgelopen nacht gedu rende een half uur, te Alencon, in Noord-Frankrijk. (Van onze militaire medewerker) £r is in dit blad, en niet ten onrechte, dezer dagen in minder waarderen de termen geschreven over de heffing van invoerrechten op goederen en ge schenken, die de repatriërende militai- Ook renpaarden in discrediet De Joegoslavische renpaarden, die begin September naar Wenen gekomen zijn. en daar verschillende grote prij zen hebben behaald, mogen van de Sowjetautoriteiten niet over het ge bied der Russische zone naar Joego slavië terugkeren. zegt „Niet reëel Van Heuven Goedhart De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft Vrijdag met een flinke meerderheid besloten Jeruzalem onder een permanent internationaal be wind te plaatsen, dat zijn gezag zowel binnen als buiten de stad zal uitoefe nen. Men besloot voorts dat het in ternationale bewind over Jeruzalem Gisternacht om twee uur werd het wetsontwerp souvereiniteitsover- üracht Indonesië door de Tweede Kamer aangenomen. Na afloop van de nachtelijke zitting zittend v.l.n.r. de ministers Lieftinck, Schokking, Stikker, Van Maarse- veen en Götzen. Staande staats secretaris H. C. W. Moorman, de ministers Teulings, Joekes, Wijers, v. d. Brink en Rutten zal komen te staan onder een door de beheerschapsraad aan te wijzen hogere autoriteit. Tijdens het debat verklaarde de Ne derlandse afgevaardigde, mr. Van Heu ven Goedhart, dat goedkeuring van de internationalisatie van Jeruzalem slechts een oplossing op papier bete kent. Spr. was niet in principe tegen internationalisatie van Jeruzalem doch, aldus zeide hij, het zou niet reëel zijn het feit voorbij te zien, dat zowel Joden als Transjordaanse Arabieren het plan verworpen hadden. De Noor Finn Moe zeide, dat inter nationalisatie van Jeruzalem het be stand in Palestina en Jeruzalem in ge vaar zou kunnen brengen. Door de Israëlische delegatie bij de Ver. Naties werd na afloop van de stemming de volgende verklaring af gelegd: „Dit is een zwarte dag voor de Ver. Naties. De organisatie heeft blijk gegeven van ongelofelijke lichtzinnig heid. De landen, die deze resolutie hebben ingediend, hebben een zeer grote verantwoordelijkheid op, zich ge laden, wat betreft het morele gezag van de internationale organisatie." Miet alleen Amersfoort heeft een kei. Ook in Leersum ligt zo'n stuk steen, afkomstig uit de tijden, toen ons land nog met ijs was bedekt en de mammoeten vrijelijk rondzwierven. Het NIWIN-comité heeft destijds een prijsvraag uitgeschreven, waarbij ge raden moest worden, hoe zwaar de steen was. En nu heeft de genie (afge leid van het woord geniaal, als u het soms niet wist) uitgemaakt dat het stukje kiezel dertienduizendtweehon derd kilogram weegt. Voor zo'n bonkje roept een Rotterdamse bootwerker; „VanondereEen Engels meis je van negen jaar verloor, toen ze nog maar een dreumes van twee was, de duim van haar linkerhand. Knappe chirurgen hebben nu de grote teen van haar linker voet op de plaats van die duim gezet en het meisje kan al een potlood of een vork oppakken en vasthouden. Nu begin ik te snappen, waarom mijn jongste dochter haar teen in haar mond steekt, als ze haar duim bedoelt! Het gehele parle ment van Monaco heeft zijn ontslag genomen. Prins Rainier zal binnenkort een datum voor algemene verkiezin gen vaststellen. Zo de groten zongen, piepen de jongen. Een 48-jarige Berlijnse café-houdster is schuldig be- voDden aan manslag, omdat ze haar man met een broodmes doodstak, toen hij haar airedaleterrier uitliet, maar iiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii veigat de hond terug te brengen. Wild west in het Oosten. prieda Koessling is een Berlijnse ver pleegster, die zes millioen dollar van een oom in Amerika heeft geërfd. Ze kreeg de pegulanten alleen in han den, als ze met een Amerikaan zou trouwen. Ze is thans in het huwelijk getreden met een Amerikaan van Duitse geboorte, Paul Koswig. Men fluistert tussen de puinhopen van Un- ter Den Linden, dat Paul werd uitver- HollandDenemarkenja, ja, nee, of toch: jd? nee, koren uit zevenduizendnegenhonderd- achtenzeuventig sollicitanten. O Kurt Knoblauch, voormalig S.S. generaal, is door een zuiveringshof te München onder de zware gevallen gerangschikt Knoflook rüikt ook niet lekker, dat is waarHeinrich Kauffman, de Deense ambassadeur in Amerika, heeft mrs. Anderson, die ambassadrice in Denemarken wordt, de raad gegeven „niet een van die opgeblazen nietsnut ten of stijve harken te worden, die men in ons beroep vindt". Luidt niet het spreekwoord, vrienden, „Ons kent ons?" Cjuriname heeft in rep en roer ge staan. Want een Braziliaanse sleepboot werd binnengeloodst met een lichter achter zich aan, die onder de wal van Suriname beschoten zou zijn. Onmid dellijk werd een commissie gevormd (Suriname is Nederlands gebied, moet ge weten) en toen kwam uit, dat de gaten, die de zinkende lichter in zijn buik had, door het eigen anker waren gemaakt. Of de commissie weer ont bonden is, weet ik niet en of er pen sioen aanzit, ook niet. Een brand heeft zware schade aangericht in het zaken- en uitgaanskwartier van Hirosjima. Dat „uitgaan" wijst erop. dat de Hirosjimmi's de schrik van de atoomknots weer te boven schijnen te xjjn. ren uit Indonesië meebrengen, voor zover deze een waarde van f 25 te bo ven gaan. Het is ook inderdaad weinig tactvol, de soldaat, die drie jaar van zijn jonge leven heeft gegeven om in het verre Indonesië zijn land en volk te dienen, bij het betreden van het va derland te begroeten met een gepeper de heffing op de meestal eenvoudige zaken, die hij als herinnering aan zijn tropentijd heeft meegenomen. Nu hebben wij in het algemeen wel de indruk gekregen, dat de douane niet al te straf en streng optreedt in de ontschepingsloods en dat het met de heffing van invoerrechten nogal meeviel. Maar dat neemt niet weg, dat het op degenen, die op deze wijze wèl „gegrepen" werden, een uiterst on vriendelijke indruk maakte, dit eerste „welkom" in het vaderland. Met des te meer genoegen kunnen wij in dit verband melding maken van het feit, dat minister Lieftinck een aanzienlijke hoeveelheid water bij zijn fiscale wijn heeft gedaan. Voortaan zullen de repatriërende militairen goe deren tot een kleinhandelsprijs van f 100 in Nederland mogen invoeren zonder dat daarvan invoerrechten zul len worden geheven. Daarnaast zijn er, zoals bekend, tal van goederen en artikelen, die men tot een bepaalde hoeveelheid vrij mag invoeren, zoals sigaretten, sigaren, koffie, thee, suiker, rflst, specerijen, tabak, rijwielbanden en textiel. In deze lijst komt geen verandering. Ten slotte kan nog meegedeeld wor den, dat in het algemeen ten aanzien van de bagage van repatriërende mili tairen soepeler zal worden opgetreden dan tot dusver. Ongetwijfeld zullen deze wijzigingen in de bestaande rege ling door de belanghebbenden met vreugde worden vernomen. Hopelijk zal nu ook de kwestie van het onderzoek der Kerstpakketten, die door de thuisfronten naar de militairen in Indonesië worden gezonden, op be vredigende wijze worden geregeld. Men weet, dat helaas op grond van het feit, dat in deze pakketten vaak geld naar Indonesië gesmokkeld wordt, vanwege 't Ministerie van Financien een stren ge contröle is gelast, waardoor vertra ging "in de aflevering zal kunnen ont staan. De Niwin-kerstpakketten vallen hier gelukkig buiten, want deze wor den onder douane-controle verpakt. Met de Kerstpakketten der thuisfron ten is dit laatste niet het geval. Zij moéten dus eveneens worden gecontro leerd, met de kans, dat ze pas na Nieuwjaar afgeleverd kunnen worden. Vanwege het Ministerie van Oorlog is nu aan „Financiën" gevraagd deze thuisfrontpakketten, als aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, buiten de controle te houden. Laat ons hopen, dat ook in dit geval een bevredigende oplossing zal worden gevonden. Het ministerie van Oorlog maakt be kend, dat met ingang van 20 December het volgende personeel van de land macht, met inbegrip van de luchtstrijd krachten, dat zijn dienst in Europa verricht, met groot verlof kan worden gezonden. Ten eerste: dienstplichtige onder officieren en korporaals met kader opleiding, die vóór 1 Januari 1947 zijn opgekomen en ten tweede: dienstplich tige korporaals zonder kaderopleiding en soldaten, die vóór 1 Januari 1949 zijn opgekomen. Van deze laatste groep zijn uitgezon derd, zij, de met de voorjaarsploeg '49 zijn opgekomen, ongeacht tot welke lichting zij behoren. Vervolgens zij door wier vertrek organieke tekorten zouden ontstaan en tenslotte zij, die bij de L.S.K. dienen en een technische vak opleiding genieten of hebben genoten. Deze laatsten worden zodra zij 24 maan den in werkelijke dienst zijn, met groot verlof gezonden. Tenslotte kan met ingang van 1 Maart 1950 groot verlof worden verleend aan dienstplichtige onderofficieren en kor poraals met kaderopleiding, die vóór 1 Juni 1947 zijn opgekomen. HOGERE BELASTINGEN IN AMERIKA? De directeur voor de Amerikaanse begroting, Frank Pace, heeft na af- oop van een bespreking met president Truman verklaard, dat er geen kans :s op een in evenwicht verkerende Ame rikaanse begroting in 't volgende jaar, wanneer de belastingen niet verhoogd worden. Sultan van Djokja voorziet twintig kritieke dagen Na de besprekingen te Surabaja ver klaarde de Sultan van Djokja, bezwaar te hebben tegen het houden van fees telijkheden bij de overdracht der sou- vereiniteit, welke dient te worden ge vierd met plechtige bijeenkomsten. Feestelijkheden acht hij met het oog op de veiligheid ongewenst. De TNI zal tijdig te Surabaja arriveren. De Sultan beschouwt de tien dagen vóór en de tien dagen na de souvereiniteits- overdraoht als de kritieke periode.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1