Stad en Omgeving, AGENDA Beide korpsen hebben stelregel dezelfde! Eerste Wc Mr A. J. M. Leesberg veertig jaar in het openbare leven van Alkmaar Burgerlijke Stand Herinnering aan de „Aktion Rosenstock" Turnlust in 1950 weer naar Engeland Uit het zakenleven Kaas- en botercóntrolestations in Alkmaar bestaan dertig jaar Geen visserlatijn „Excelsior" concerteerde Negen en vijftig ondernamen de MAANDAG 12 DECEMBER 1949 In de loop dezer maand zal een zeer verdienstelijk stadgenoot de dag her denken, dat hij hier veertig jaar is werkzaam geweest. Niet alleen, dat hij zijn ambt hier veertig jaar op voorbeeldige wijze heeft vervuld, maar tevens, dat hij zowel in het stadsbestuur als in het verenigingsleven en hel kerkelijk leven een zeer vooraanstaande plaats heeft ingenomen en de gemeenschap daardoor ten zeerste aan zich verplicht heeft. Het is mr. A J. M. Leesberg, advocaat en procureur, die wU onze lezers natuurlijk niet behoeven voor te stellen omdat hij een algemeen bekende Alkmaarse figuur is. Mr. Leesberg werd geboren op 31 Januari 1887 en bezocht de lagere school ln Den Haag waar zijn vader als nota ris was gevestigd. Na deze schooljaren ging hij naar een pensionaat in Rolduc waar hij in 1905 eindexamen deed. waarna hij in Leiden studeerde en daar in 1909 op stellingen promoveerde. De jonge meester in de rechten asso cïëerde zich daarna met mr. H. P. M Kraakman, die te Alkmaar kantoor hield in het oude hotel Neuf, tegen woordig hotel De Nachtegaal in de Langestraat. In 1913 verhuisde de heer Leesberg naar de Oudegracht en hij woont sinds 1921 op de Kennemer- straatweg, waar ook zijn kantoor is ge vestigd. Tot aan diens dood in 1933 bleef de heer Leesberg met mr. Kraakman ge associëerd waarna hij korte tijd als associé samenwerkte met mr. Kusters en thans met zijn zoon mr. A. V. M Leesberg. Het is begrijpelijk, dat een man, die in de advocatuur te dezer stede zo vele jaren gewerkt heeft een eervolle plaats onder zijn collega's heeft ingenomen. Niet minder dan 27 jaren was de heer Leesberg lid van de Raad van Toezicht en discipline en op 24 Maart 1949 werd hij na het overlij den van mr. C. A. de Groot tot deken van de Orde van Advocaten benoemd Bovendien is de aanstaande jubilaris gedurende tien jaren rechter plaatsver vanger in onze Arrondissementsrecht bank geweest. Politieke functies. Zelfs wanneer er van mr. Leesberg niets anders te melden zou zijn. zou het bovenstaande reeds blijk van een bij zondere staat van dienst geven, maar zoals gezegd de a.s. jubilaris heeft zich op onderscheiden gebied een zeer verdienstelijk werker getoond Hij is ge durende 27 jaren met een korte or, derbreking lid van de Raad geweest en heeft 15 jaar het wethouderschap bekleed. Toen wij ruim dertig jaar ge leden het was nog onder burgemees ter Ripping onze overzichten schre ven, zat mr. Leesberg reeds in de Raadszaal en wij hebben hem daai jaren gekend, altijd saevis tranquillus in undis, rustig te midden der woeden de baren en het kon vroeger stormen in onze raadszaal in de tijd, dat de hs ten Westerhof, Kusters, Sluis en zo vele anderen daar de degens kruisten en ook wethouder Leesberg soms van vele kanten tegelijk bestookt werd. Van allen die daar in 1918 aanwezig waren is er niemand, behalve hij, als raadslid meer overgebleven. De laatste der Mohicanen maar nog altijd op de poli tieke scalpenjacht, nog immer een doorkneed politicus, die mede door zijn Juridische opleiding voor velen een ge vaarlijke tegenstander is gebleken. Functies op kerkelijk gebied. Een man als mr. Leesberg vervulde en vervult nog vele functies op kerkelijk gebi-d. Hij is reeds 12 jaar kerkmeester van de Sint Dominicus kerk, vanaf 1945 secretaris van Onze Lieve Vrouwe ter Nood Stichting Hei loo en sinds 1937 secretaris van de Stichting St. Adelbertus Akker te Egmond. Een vooraanstaand man op sociaal en charitatief gebied. Waar kerk en charitas samengaan heeft de heer Leesberg hier ter stede een dankbaar arbeidsveld gevonden Hij is voorzitter van het R.K. Paro chiaal Arm- en Weesbestuur en van de R.K. Vereniging voor Kindervacanüe en Herstellin «oorden te Egmond aan Zee waar Huize St. Joseph is geves tigd. De eerstgenoemde functie vervult hij reeds 39 jaar, de laatste gedurende een tijdvak "an 30 jaren. Sinds 10 jaren ls de a.s jubilaris penningmeester van de Centrale Raad voor Kinderuitzen ding in Nederland en reeds 27 jaar directeur secretaris van het Provenhuts van Zessen in de Schoutenstraat. Vanaf 1047 bekleedt de heer Leesberg het voorzitterschap van de standsorganisa tie St. Adalbert, afd. Alkmaar, hij is Geboren: Johannes N., zoon van J Winder en A. van Dijk. Agatha, d van J. A. de Vries en M. A. Spijker. a Arnoldus S., zoon van J. B.. Veel en zozeer zijn versmolten dat een buiten- drie jaar lid van het directorium Koe pelorganisatie van de R.K. Standen al hier en 22 jaar penningmeester van de R.K. Vereniging voor Bijzonder On derwijs in het Bisdom Haarlem. Functies op economisch gebied. Ook op economisch gebied heeft de heer Leesberg veel werk verricht. Se dert 18 jaren is hij president-commis saris van de N.V. Noorderbank en nog een jaar langer secretaris commissaris van de N V. Visserij Mij. Kennemer land te Katwijk aan Zee in welke ge meente hij tevens secretaris commissa ris is van de N.V. „De drie haringen". Ten slotte we zouden haast zeggen last not least is mr. Leesberg reeds 25 jaar Destuurslid van een bij uitstek populaire vereniging, namelijk de 8 October vereniging „Alkmaar Ontzet" Zijn bestuursfun jtie bestaat daarbij niet alleen in het hooggehoed en zwart gejast rondrijden als er een optocht wordt gehouden, maar uit drukke werkzaamheden als bestuurslid en com missielid In ">eze vereniging vroeger de Alkmaarse Ontzetvereniging wor den zijn adviezen altijd ten hoogste op prijs gesteld. Een receptie. Op Vrijdag 23 December a.s. zal het dan veertig jaar geleden zijn dat de jonge meester in de rechten hier werd beëdigd en ~'s advocaat werd inge schreven. De Alkmaarse leden van de balie zullen dat in eigen kring herden ken, maar ten kantore van mr. Lees berg zal er die dag toch ook gelegen heid zijn de jubilaris persoonlijk de hand te d kken. Wij zijn er van over tuigd, dat zeer vele stadgenoten daar van gaarne gebruik zullen maken. Van 12 tot 2 uur wordt er op die dag een receptie gehouden. Niet alleen als wethouder, hetzij van d. bedrijven, hetzij van Openbare Wer ken, niet alleen als vooraanstaand po liticus, als bekwaam advocaat procu reur. als leider op kerkelijk, sociaal en charitatief economisch of maatschappe lijk gebied, maar ook als een vriende lijke. rustige burger naar wiens wel doordacht oordeel overal met belang stelling word* geluisterd, zal de aan staande jubilaris op die dag zeker on dervinden, dat zeer velen in stad, ge west en daar buiten er hoge prijs op stellen hem te verzekeren hoezeer zijn persoon en zijn werk in brede kring gewaardeerd worden. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het geheim van Mayerling (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Song of Scheherazade (18 jaar). Cinema Americain. 8 uur Mariandel (18 jaar). Alkmaars Bio scoop Theater, 8 uur: Dochter der wrake (14 jaar). DINSDAG Bioscopen als Dinsdag. Gulden Vlies, 8 uur: Boefje. De 12e December is langzamer hand brj de Alkmaarders een dag van historische herinnering geworden. Want vandaag is het juist vijf jaar geleden, dat in Alkmaar de zoge naamde „Aktion Rosenstock", beter bekend als „de razzia" plaatsvond en ook in onze gemeente enige honder den slachtoffers maakte. Uit autenthieke rapporten is in middels gebleken, dat de organisator van deze razzia's in wezen niemand tinders dan Joseph Goebbels is ge weest, die na de aanslag op Hitler in Juli 1944 tot algemeen gemachtigde voor de oorlogs-arbeidsinzet werd be noemd. In zijn opdracht werden naai de bezette gebieden speciale commis sarissen gezonden, die opdracht had den de mannelijke bevolking tussen 17 en 40 jaar zoveel mogelijk op te pakken en voor het merendeel naar Duitsland te deporteren. Het kleinste gedeelte werd aEin en achter de IJsel- linie te werk gesteld. De naar Nederland gezonden „Reichsabtleiter" Liese had reeds op 10 October 1944 zijn taak tot gedeel telijke uitvoering gebracht en in Utrecht reeds duizenden jonge man nen laten oppakken, hierin bijgestaan door „Sonderkommando's" van de „Wehrmacht", de S.S. en de „Grüne Polizei". Harder, ontzettend veel har der kwam de slag ln het toch reeds zo zwaar getroffen Rotterdam aan, waar deze Kommando's op 10 en 11 November 1944 meer dan 50.00b slachtoffers maakten. In de weken na die elfde November liep ook her haaldelijk de spanning in Alkmaar op en werden de wildste, oncontro leerbare geruchten verspreid. Doch er gebeurdeniets, tot de morgen van de 12e December. De eerste jongere burgers, die reeds in de zeer vroege morgen op pad waren om voor hun gezin ergens een flesje melk te bemachtigen, lie pen regelrecht in de armen van de Duitse soldaten, die onze stad om singeld hadden om deze in alle rich tingen te doorkruisen en later huis voor huis onderzochten. Het overgrote deel onzer burgers tot de leeftijdsgrens en zelfs ver daarboven leefde die dag tussen dub bele muren onder de grond, in de hanebalken, in dakgoten en waarin al niet Alkmaar scheen die dag een stad van bijna uitsluitend vrouwen, kinderen en grijsaards te zijn, Alle niet thuis zijnde mannen waren al enige dagen geleden in de richting van de Wieringermeerpolder vertrok ken om aardappelen te halen, aldus de herhaalde mededelingen aan de „Auskammungkommando's", die eerst tegen 3e avond hun actie staak ten. Dat het succes van de Duitsers betrekkelijk gering kon worden ge noemd was niet alleen aan de Vin dingrijkheid in het kiezen van eer goede schuilplaats te danken, doch eveneens aan de waarschuwingen, die van huis tot huis gingen, dat de be ruchte dag was aangebroken. Want nooit was misschien de be volking zo één, zo nauw verbonden zó hulpvaardig als op die 12e Decern ber 1944. 't Is goed ons daarop vandaag na vijf jaren nog eens te bezinnen Mr. G. VAN HILTEN TOT BESCHERMHEER BENOEMD Onze Alkmaarse Gymnastiekvereni ging Turnlust ontving vanuit Bath (Engeland) weer een uitnodiging om in Juli 1950, ter gelegenheid van het dan aldaar te houden Carnaval, te de monstreren. Deze keer niet zoals dit jaar, voor 8 dagen, maar nu voor 10 dagen waar van 6 in Bath en 3 in Weston Super Mer. Op de Zondag gehouden ledenverga dering werd besloten om aan dit ver erende verzoek te voldoen, zodat het volgend jaar de Turnlust-leden weer een mooi uitstapje te wachten staat. Ook werd op deze vergadering Mr. G. van Hilten geïnstalleerd als bescherm heer van Turnlust, welke functie ja ren door wijlen dr. Haverkamp op pro minente wijze werd ingenomen. De uitvoeringen, welke op 28 en 29 Januari 1950 zullen worden gegeven, bleken de volle belangstelling van de leden te hebben en beloven weer echte Tunrlust-avonden te worden. De adspiranten-uitvoeringen worden 1 en 2 Februari gehouden, alle in het Gulden Vlies. In het handelsregister zijn de vol gende nieuwe inschrijvingen geregis treerd: P. L Bakker (E), Bergen, Fi- Iarskiweg 10, assurantiekantoor. A. ten Bruggencate (E), Langedijk, Broek op Langedijk, Spieringbuurt 11 kleinhandel in tabak. Uitgeverij „Sic" Heiloo, van Doornstraat 36; uitgeversbedrijf van tijdschriften, boeken, enz.; eigenaar: L. F. W. van Bijsterveld. Pension „Sunny Home' Egmond aEin Zee, Wilhelminastraat 114; eigenaar M. R. de Baar de Leeuw, gevolmachtigde: G. M. A. de Baar. J. B. Smorenberg (E), Alkmaar, Schoutenstraat 9, pedicure. In het Handelsregister werden de volgende inschrijvingen gewijzigd: Fa W. Konijn, Heerhugowaard, Midden weg 262, kruideniersbedrijf. Vennoot schap ontbonden. Bedrijf wordt voort gezet door W. Konijn onder eigen naam. J. vsin de Berg, Bergen, Lijtweg 32. Melkslijter. Bedrijf over gedragen aan mevr. Joh. Smit-Dek ker. Fa. S. Koster Zn., Alkmaar Oudegracht 169; filiaal gevestigd te Alkmaar, Laat 107; bedrijf: klein handel in behangselpapier, verf, glas en schildersbenodigdheden. Hotel café „Klein Victoria", Obdam, Dorps straat 152; uitgetreden eigenaar nieuwe eigenaar: C. Dekker, onder dezelfde naam. Nederlandse Ma chinefabriek „Alkmaar" N.V., Alk maar, Voormeer 1. Uitgetreden pre sident-commissaris: Ir. G. L. Tegel berg. Zuivelfabriek en Melkinrich ting „De Holland" N.V., Castricum, Breedeweg. Benoemde commissaris sen: G. Vis Jr. en T. van Eik. „De Eendracht", Alkmaar, Zeglis 7. Brood- en banketbakkersbedrijf. Uit getreden eigenaar: P. Putter. Nieuwe eigenaar: L. Bleeker onder eigen naam. Jb. Groenland, Heerhugo waard, Middenweg 550; café, kruide nierswaren en fouragehandel. Foura- gehandel opgeheven. Kruideniersbe drijf overgedragen aan J. M. Groen land. N.V. Mij. tot bevordering van Nijverheid in De Rijp, uit het fonds van wijlen Jan Boon Jr. en de Firma van Aldert en j£in Boon, De Rijp, Rechtestraat 33. Gasfabriek. Benoemd commissaris: P. Keuning. Fa. Hen- selmans Zoon, Langedijk, Noord Scharwoude, Dorpsstraat A 34. Aan nemer en uitvoerder van bouwwer ken, het verrichten van reparaties en verder alle werkzaamheden, welke bij het bouwbedrijf behoren. Uitge treden vennoot: J. Henselmans door overlijden. Nieuwe vennoot: Wed. J. L. HenselmansBeemsterboer. Padvinders bij de brandweer Onbaatzuchtige hulp altijd en overal Geen E.H.B.O. maar E.H.B.B. In de gezellige sfeerrjjke kamer van de Hoofdbrandmeesters van onze AH. maarse brandweer, ontving de commandant de heer v. Maarleveld Zaterdag, j mdidag een groep padvinders met leiders van de afdeling Alkmaar van dt N.P.V., zoals dit al enkele weken op Zaterdagmiddag gebeurd was. U zult zi^, I afvragen, lezers, wat moeten die padvinders daar nu weer doen, omdat u mis, j schien altijd het idee heeft, nou ja, die padvinders die doen wat spelletjes, lopen I wat in bossen rond met hun korte broek en grote hoed, maar verder, hm, noa| ja, verder dacht u misschien niet zoveel van die padvinderij. Dat zou u toch I meevallen, als u er meer van wist. Padvinder zijn wil zeggen: zich bekwamen f om later een goed en nuttig staatsburger te zijn. En dat leren de padvinders in I de natuur, in het spel van verkennen, maar ook proberen zij op allerlei gebieg I vaardigheid op te doen, proberen zij nuttig te zijn voor hun medemensen. Daar-1 toe volgen vele jongens momenteel een speciale cursus, waar zowel technischs 1 eisen op padvindersgebied, maar ook algemeen belangrijke en nuttige onder, a werpen behandeld worden. In het kader dezer training, stond ook een bezoek I aan de brandweerkazerne, met een korte uiteenzetting van deze in de samen-1 werking zo onmisbare instelling op het programma. te maken, en loop zeker zelf niet op dt I rijweg. Na deze nuttige aanwijzingen voordel padvinders (en zeker ook voor alle I burgers) gaf de heer Van Maarlev»^ I nog een interessante uiteenzetting over de preventieve maatregelen die door as brandweer getroffen worden, ten aan-1 zien van bioscopen, schouwburgen enz,| terwijl voorts het organisatieschema van de brandweer bekeken werd. Een I padvinder helpt niet om geld, manrl omdat het zijl padvinderseer is te hel-1 pen. Ook de Alkmaarse brandweer kent geen premiestelsel, maar het helpen I van de burger, die zijn bezittingen ver-| loren ziet gaan, geschiedt vrijwillig, en I is een erezaak. De brandweer neemt I zijn taak ernstig, zeer ernstig op inge-V val van brand, doch is overigens eetl corps waar een uitermate prettigs! geest heerst. Na deze zeer interessante causeml welke met veel belangstelling door dl padvinders werd gevolgd, toonde del commandant vol trots het prachtige! materiaal, gaf daarbij heel wat expli-l caties, wees op vernuftige technischs I vindingen, hetwelk even leerzaam als. interessant was. En tot slot maakten de padvinders nog een ritje op een heuss brandweerauto door de stad. Zeal dankbaar namen de padvinderB al-[ scheid van de hartelijke commandant I en diens medewerkers, die met zoveel I enthousiasme hun brandweer in de be f langstelling der padvinders brachten De directeur en tien andere ambtenaren functionarissen jubileren mee en Op 23 December vieren zowel 't bo ter- als het kaascontrólestation te Alk maar hun 30-jarig bestaan. Het zal met het oog op de tijdsomstandigheden een sober feest worden, al is het feit, dat niet minder dan elf ambtenaren en functionnarissen eveneens jubileren een omstandigheid, die wel bij machte behoort te zijn de herdenking meerde re luister bjj te zetten. De ambtenaren en functionarissen zijn de heren: L\ D. C. de Waal, direc teur; G. Nobel, voorzitter Kaascontró lestation; H. Davelaar, bestuurslid Bo- tercontrólestation; W. J. Oudejans, ad ministrateur; J. van Amstel, adjunct administrateur; J. B. Schotsman, ana lyst; K. de Wit, aanvankelijk admini strateur, nu controleur; K. Gootjes Pz., controleur; J. Vos, controleur; P. de Boer Cz.. controleur. Dit zijn er met elkaar tien. Aange zien de heer P. de Oude echter over luttele maanden volgt, heeft men ge meend hem ook in het algemene 30-ja- rig jubileum te moeten betrekken en zo vormt hij de elfde ir de rij. Eigenlijk werd het Kaascontrólestati on opgericht op 1 September 1919 en 't Botercontrölestation op 1 Januari 1920. evenwel, de omstandigheid in aanmer king genomen, dat beide stations, ook al hebben ze een verschillend bestuur. J, Brink. Jansje C., dochter van G J. van der Kolk en H. van der Molen Gehuwd: G. Cordemeijer en Maria Th. Middelhoff. Overleden: Arie Molenaar, oud 81 jaar. geh. met E Groot. Cornelia W van Boxcel, oud 14 jaar- staander het verschil eigenlijk niet be speurt. is het geen wonder, dat voor beide jubilea één datum is gekozen. De kans bestaat intussen, dat enkelen zich zouden kunnen afvragen, waarom hier een 30-jarig jubileum wordt ge vierd, zo iets immers is niet gebruike lijk. Het antwoorligt voor de hand. Enerzijds werd het 25-jarig feest over geslagen in verband met de toestand eind 1944; we zaten toen midden in.de beruchte hongerwinter. Anderzijds is het zeldzame feit, dat niet minder dan elf ambtenaren en functionarissen ge durende de gehele periode aan de sta tions verbonden zijn geweest, van door slaande betekenis om het jubileum niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Uit de geschiedenis Toen eind 1919 tot de oprichting was overgegaan, vonden de stations aan vankelijk een plaatsje in het pand op de hoek van Voordam en Dijk te Alk maar, boven de Coöp. Zuivelbank, die daar in die dagen gevestigd was. Er was echter geen ruimte om een labora torium in onder te brtngen en zo duur de het niet lang of de beide organisa ties verhuisden naar het Fnidsen. Ze kwamen in het pand, waar voorheen de manufacturenhandel van Slichting in gevestigd was geweest, schuins rechts tegenover de Appelsteeg. Daai bleven ze tot November 1924. Toen werd het tegen oo-dige Landbouw- huis in gebruik genomen en het Boter en Kaascontrólestation kregen daarin vanzelfsprekend een plaats. Dat is nu dus juist ongeveer een kwart eeuw geleden. De werkzaamheden De werkzaamheden, die in de loop van de tijd aan het Boter- en Kaas contrólestation waren opgedragen, wa ren soms van geheel andere aard dan die, waarvoor de stations eigenlijk wa ren opgericht. In de crisisjaren, die aan de oorlog voorafgingen en later weer gedurende de oorlog, werden er aller lei taken aan opgedragen, waarvoor de stations nu eenmaal bij uitstak in aanmerking kwamen, omdat ze de be schikking hadden over de gegevens inzake de productie, die nodig waren voor de bepaling van de heffingen en de toeslagen. Gedurende de eerste rustige twaalf a dertien jaren van hun bestaan, be perkten ze zich er toe de contróle- merken af te geven, die, voor wat de boter betreft, het watetrgehalte en de onvervalstheid garanderen, bij de kaas het vetgehalte in de droge stof. Dit bracht een nauwkeurige controle en administratie en geregeld laborato riumonderzoek met zich mee. Tegenwoordig strekken deze onder zoekingen zich ook uit over andere ge bieden. Zo worden voor het Zuivel- Kwaliteitsbureau (ZKB), dat zelf niet de beschikking heeft over een labora torium, geregeld' botermonsters onder zocht op phosphatase en op metaal gehalte (voornamelijk boter en ijzer), terwijl de kaas thans geregeld wordt onderzocht om vast te stellen of en in hoeverre de kaasmelk werd gepasteu riseerd. Gedurende de oorlog bureaux van grotet omvang, hebben de stations zich thans weer ingekrompen tot normale proporties. In de afgelopen dn-tig jaar hebben de beide bureaux en da -mee te vens bet korps van jubilarissen aan de Noordhollandse zuivelindustrie gro te diensten bewezen. We hopen dat het dit nog gedurende een lange reeks van jaren zal blijven doen. Het merk, dat door de stations werd afgegeven, heeft er toe meegeholpen de reputatie van onze nationale zuivelproducten in het buitenland te bevestigen. De roep, die er allerwege van uitgaat is voor een niet gering deel toe te schrijven aan de arbeid der beide jubilerende ver enigingen. De sympathieke commandant was zo bereidu r lig enkele Zaterdagmiddagen beschikbaar te stellen om de padvinders in enkele geheimen van de brandweer in te wijden. De heer Van Maarleveld zeide in zijn welkomstwoord dat er een prettige band is ontstaan tussen de pad vinders en de brandweer, hetgeen ook gebleken is uit de gelukwensen van de N.P.V. aan de brandweer ter gelegen heid van het pas gevierde jubileum. In zijn causerie, die aan duidelijkheid niets te wensen overliet, bracht de com mandant speciaal naar voren, op welke wijze de padvinder de brandweer kan helpen, bij wijze'van eerste hulp, dus niet de EHBO, waarvoor ook veel pad vinders opgeleid worden, maar eigen lijk de EHBB (eerste hulp bij brand). Het is wel van belang U een kort over zicht te geven van de belangrijkste punten, want wat voor de padvinder geldt, geldt eigenlijk voor elke burger. Eerst dan: waarschuw de brandweer direct, ingeval van brand. Noteer het telefoonnummer: 2 5 2 5. Indien U op dit nummer een brand meldt, komt het alarmsysteem in werking en U kunt er verzekerd van zijn. dat binnen enkele minuten de brandwier ter plaatse is. Wacht dus niet op een ander, maar bel direct zelf, beter tweemaal een brand gemeld, dan helemaal niet of te laat Minuten zijn van het grootste belang. Als de brandweer gewaarschuwd is, dan pas eventueel huisraad trachten te redden, waneer tenminste bij een begin van brand blussen met een brandblus apparaat niet mogelijk is. Zet vooral een wacht bij het naar buiten gebrachte huisraad, omdat er altijd ongure ele menten zijn. die trachten van de pa niekstemming gebruik te maken. Doch als de brandweer er is, trek U dan ge heel terug, U bent dan niet meer nodig, en hoe vriendelijk de hulp ook bedoeld moge zijn, een s* -in de-weg. Neem vooral kennis van wat erop een brandblusapparaat staat, als U er ergens een ziet hangen. U weet dan bij brand tenminste direct, wat er moet gebeu ren. Wat de EHBO betreft, de brand weer neemt altijd alles mee, wat voor eventuele ongelukken nodig zou kun nen zijn en gediplomeerde EHBO'ers heeft de brandweer te zijner beschik king bij elke brand. Om te blussen is water nodig. Daarom zijn er in Alkmaar minstens 300 brand- kranen. Iedere padvinder behoort in zijn omgeving te weten waar deze brandkranen zijn te vinden. Ingeval van brand kan mer dan onmiddellijk bij de dichtstbijzijnde brandkraan gaan staan (niet tegenover het brandende perceel i en de brandweer deze plaats onmiddel lijk aangeven. Men behoeft dan, vooral in donker, niet te zoeken, doch men kan onmiddellijk beginnen. Is de brand in de onmiddellijke na bijheid van water (een gracht, haven, kanaal) dan kan men daaruit water onttrekken. In de winter zou men bij vorst brandbijten moeten hakken. (Jit een oogpunt van veiligheid doet men dat niet in don egel, omdat men in één minuut zulk een bijt kan hakken, ais dat nodig is. Dat kan ook door een padvinder gebeuren, aoch weer niet voor het brandende perceel Natuurlijk ervoor zorgen dat de plaats wordt aan gegeven bij aankomst van de brand weer. Bij gladheid moet de brandweerman zich toch vlug kunnen bewegen op de pilaats van de brand. Iedere padvinder kan ook hier eerste hulp verlenen, door in dat geval zoveel mogelijk zand, as, en verder alles op straat te werpen, wal kan helpen de gladheid op te heffen, waardoor men er dan geen last meer van heeft. Rukt de brandweer uit, dan hoort men al uit de verte de bel of de sirene. Hoort men de bel, dan betreft het een oefening. Loeit echter de sirene, dan is het bittere ernst. Het laat zich begrij pen, dat de brandweer b.v. niet op over stekende mensen kan wachten, maar overal door moet rijden, omdat één mi nuut te laat, fataal kan zijn. Padvin ders, aldus de heer Van Maarleveld, als jullie de sirene hoort, waarschuw ieder op straat om zich uit de voeten De laatste jaren mag de hengelsport zich in een steeds toenemende belang stelling verheugen.. Dit heeft tot ge volg dat de verhalen over wonderbaar lijke vangsten veelvuldiger voorkomen Gistermiddag hoorden wij dat er in de Hoornse Vaart een snoek van 110 cen timeter was gevangen „Eerst zien' dachten wij en vanmorgen kwam de gelukkige visser bij ons op de redactie met de rover die hij had weten te verschalken. Het was de heer R. Bak ker uit de Zaagmolenstraat die nu hei genoegen heeft de grootste en zwaar ste snoek te hebben gevangen, welkt dit jaar door de leden van het Cen traal Nederlands Hengelaars Verbond afdeling Alkmaar, is bemachtigd Dt snoek woog 19 pond en 4'/> ons, dat is 1ons zwaarder dan die welke door de' heer Suk werd gevangen. De muziekvereniging „Excelsior" gall in het Wapen van Heemskerk het eer- f ste concert onder leiding van de nieu-l we dirigent W. Roussel, en het doet oml genoegen veel goeds van dit donateurs-f concert te kunnen mededelen. Er wal geen poging gedaan om al was het dai| op een afstand het beroepsreportoi» imiteren. Er was een eenvoudig gramma gekozen, wat technisch de uitvoerenden geen bijzondere moei-| lijkheden opleverde. Dit pleit voor heil paedagogisch inzicht Van de leider,! hierdoor kon men eerst recht muziek! maken en heeft dit dan ook inderdaad! op lofwaardige wijze gedaan. Met del sleur om steeds maar met een mars tel beginnen, werd eindelijk eens gebro-f ken, maar voordat dirigent Roussell' met de Ouverture „Les Vikings" van| Vilette begon, prees hij de muzikale arbeid welke zijn voorganger, de heer! G. Anderson, voor het corps had ver-I richt. Toen klonk de Ouverture, zuiver! van stemming en vol vitaliteit Ook! een wals van Léhar had onze grootste! waardering. Hierna twee kleinere stuk-I ken, Letzter Frühling van Grieg en I het overbekende „Panus Angelicus" vaal César Franck, de arrangeur van Leeu-[ wen heeft hiermede zeker niet zijn I meest artistieke daad verricht. Voor dt spirituele inslag welke aan deze melo die verbonden is, was de klank van het I blaasorkest overigens goed gespeeld bepaald grof. De op verzoek gespeelde Posthoorn galop met Ben Boots als solist had I zéér veel bijval. De charmante Ballet-1 Suite van Fr. Popy had vaak momen ten, welke ook wat de nuancering be treft aan hoge eisen voldeden. De mars I Death of Glory van Hall besloot het gedeelte vóór de pauze. Nadien heeft „Excelsior" in het openbaar getoond, dat een muziekschool als voorbereiding I voor de intrede bij een muziekkorps zeer belangrijk is. Leerlingen van deze school, waarvan I de heer jjh. v. d. Horst de leiding heeft, speelden op zeer te waarderen wijze hun opgave. Verscheidene be haalden dan ook het diploma A van de I Unie federatie. Dat ziet er voor het muziekkorps in de toekomst goed uit. Instructeur C. de Joode had met het optreden van de kleine staf veel bij- val. Regisseur Robert Sr. was bereid ge vonden om de muzikanten ook eens I toneel te laten spelen. Zij voerden ten tonele „Mijnheer Pumps heeft een koe gewonnen", klucht in één bedrijf. Dit toneelstukje viel als dessert van de avond bij het aanwezige publiek bij zonder in de smaak. Aangenaam was het te constateren, dat ook vele zusterverenigingen acte de présence gaven, dit wijst op een zeer te waarderen saamhorigheidsge voel. Voor „Excelsior" dus een avond met verdiend succes. Ms. DE HEER VOSKUIL KOMT SPREKEN. De heer K. Voskuil, bekend door zijn socialistisch commentaar, dat hij Saterdagsavonds geeft voor de VARA" nicrofoon, spreekt morgenavond bil ,TOM", Waagplein. Deze oijeen- 'romst, die ongetwijfeld grote belang- (telling zal trekken, wordt georgani seerd door het Instituut voor Arbei dersontwikkeling en begint om 8 uur- Als A- en B-weg de graai wegdek verkeert, dan hebbel V- en Z-wegen gereden. H Holland-Noord van de Regie Friesland-rit over 89,5 km e deel over kronkelige landwe voerde. In sportieve geest he nissen genomen. Turend op lend over de routebeschrijvh dellijke wijzers van de klok aantal strafpnnten bepaalden. Het grote ogenblik is oa\ „Dt Dit was voor velen de eer nismaking met het werk van en zonder uitzondering was thousiast over dit eerste cor heerste gedurende de wedst prettige sfeer, waarin iedere beerde een zo goed mogelijk te bereiken. Het district Ni land Noord, dat 's middags i van de Westfriesland-rit kreeg, had zich met geen bete ment aan zijn toekomstige led nen voorstellen.. Negen-en-vijftig auto's pi tussen 1 en 2 uur op het pa rein tegenover „Duinvermaak gen de witte startvlag en drii tig auto's verschenen ruim t\ later op het Hofplein, alwaar c spandoek de finish aangaf. „Duinvermaak" en het Hofple echter 89,5 km, die van de ders een grote dosis rijvas vereisten... Kronkelige beslijk getjes, haarspeldbochten, onte: drabbig water gevulde kuilei bruggetjes en andere obstake de rit een Ralley-karakter, weliswaar de wedstrijdsfeer de, maar tevens de automobil voortdurende oplettendheid dr mede-passagiers hadden het g lijker, maar zij waren meesta: woordelijk voor „de goede ko Eerst op het ogenblik, waa vertrok, werd de route-bes ter hand gesteld. Slechts sj kwam daarop een straatnaa zodat de 89,5 km moest wor vonden uit links af, rechts ïveg links, over de brug gras meter volgen enz. Is het te vi ten, dat in onze streek, die z aan gelijksoortige wegen en r sommigen het spoor bijster ra eerst na enkele kilometers ijlii foutieve schreden terugkeerd- pleit voor de inteligentie van groep van „pathfinders', die eenmaal te keren in de veili; op het Hofplein arriveerden. De tijd heeft velen de voet d zet op de weg naar de ovei bier controleposten waren ver gesteld en confronteerden de mers met het snelheidsgemldd hm. per uur. Voor iedere èic men te vroeg arriveerde, vijf stafpunten toegekend, voc minuut te laat twee strafpun "ijl het missen van een cont overtreder op 60 strafpunten J staan. Twee dames, mevr. Eecen e Elema, leverden de beste pre: bleken uiteindelijk met slee strafpunten de winnaressen te "el bij de dames-équipes, als algemeen klassement. Zij we de voet gevolgd door de heren ter en Schiphorst, eveneens strafpunten. Achter hen vol; lange rij van meer of minder volle deelnemers. Het Hofplein had Zat.erdagmi kwart over drie het karakter Rallye-contrólepost. Velen slo aankomst van de auto's gade den enthousiast voor dit eerste bielsportevenement in onze c De politie had voor een keuri: ling gezorgd, evenals trouwens i en gemeentepolitie te Bergen, Groet, Koedijk, Tuitjehorn. Di de Moerbeek, omstr. Schagen, hugowaard en waar de auto op deze zwerftocht door ons gi niet meer passeerde. Deze mede van de politie sloot keurig aan pe-fecte organisatie, waarvoor mité een woord van warme h komt. De prjjsu In het Victory Hotel hebl deelnemers ten slotte met spa ogenblik verbeid, waarop de bekend gemaakt gemaakt zou Alvorens hiertoe werd ove richtte de heer P. Krom nam comité een woord van wel burgemeester mr. dr. H. J. de districtscommandant van d Politie, mr. M. J. v.d. Steur, nussaris van politie, de 1 Dreeuws en de secretaris var t

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2