Sport in t feort H.H.Y.C. versloeg Luik-Metz Nederland Voorlichting GESTREMD LUCHT VERKEER Van Pim Muiier tot Karei Lotsyl ewogen week-eind Schriftkundige Vierde zitting van U.N.O. gesloten Drie weken vacantie voor jeugdige arbeiders? Demonstratie tegen de duurte in Oostenrijk Nobelprijzen uitgereikt Autobus bleek smokkelbus Groslijsten der P.v.d.A. voor Staten-verkiezing Onze veestapel levert met minder koeien evenveel melk als in 1939 Moord en zelfmoord in Groningen Onze Damrubriek Nederlander Pelt Commissaris voor Lybie Cadiclubs verdwijnen Kijkvergunning Ontvangers ten bedr van (500 a f60( MAANDAG 12 DECEMBER 1949 Een terugblik op de resultaten Generaal Carlos Romulo heeft Za terdagavond de vierde zitting van de algemene vergadering van de VN ge sloten. Tevoren hield de secretaris-generaal, Trygve Lie, een sluitingsrgde, waarin hij verklaarde, dat deze zitting met meer overtuigingskracht dan ooit de geschiktheid van de V.N. had bewezen om opbouwend werk te verrichten voor de mensheid. Evenwel hadden zich nog niet veel tekenen voorgedaan van een vermindering der spanning in het conflict tussen de grote mogend heden. Jacob Malik, de permanente Sowjet- russische afgevaardigde, zeide, dat de resultaten van het werk van de vierde zitting onbevredigend waren „hoofdza kelijk door de weigering om de voor bereidingen voor een nieuwe oorlog, welke in de Verenigde Staten, het Verenigde Koninkrijk en andere lan den gemaakt worden, te bespreken". Generaal Romulo zeide, dat de alge mene vergadering geen reden had ge geven tot wanhopen of vaststellen van mislukking. Het stemde tot dankbaar heid, dat de organisatie van de V.N. er zo goed in slaagde om sommige der hindernissen voor wereldsamenwerking Uit de weg te ruimen. Er zijn besprekingen gaande tussen de regering en de Stichting van de Arbeid om te komen tot een wette lijk geregelde vacantie van drie we ken per jaar voor jeugdige werknemers. Aangenomen mag worden dat jonge mensen tot 21 jaar onder deze regeling zullen vallen, schrijft het Vrije Volk. Dit is medegedeeld tijdens het con gres over de ontwikkeling der vacantie- occommodatie, dat Zaterdag te Utrecht werd gehouden. Verscheidene duizenden Oostenrijk se mijnwerkers hebben als protest te gen de stijgende prijzen als gevolg van de devaluatie de verkeersweg en dc- spoorlijn tussen Graz en Klagen- furt geblokkeerd. In Graz zijn 10.000 arbeiders in op tocht naar het stadhuis gegaan om uit betaling van ten minste een week loon te eisen als overbrugging. In Innsbrück wierpen de arbeiders met stenen, waardoor vijf politieman nen gewond werden en talrijke ruiten sneuvelden. Meer dan tweeduizend personen in avondkleding hebben Zaterdagmiddag de uitreiking van de dit jaar toege kende Nobelprijzen voor natuurkunde, chemie en geneeskunde door kroon prins Gustaaf Adolf, in het concertge bouw te Stockholm, bijgewoond. De vier onderscheiden geleerden zijn, zoals bekend, professor Hideki Yoeka- wa van Japan, professor William Giauque, professor Walter Rudolf Hess uit Zwitserland en professor Egas Mo- niz. van Portugal. Voor de laatste, die niet zelf tegenwoordig kon zijn, was de Portugese zaakgelastigde Dispi- nay aanwezig. Aan de BelgischNederlandse grens, nabij Lommei, is een autobus toebe horende aan de heer De K. uit Eind hoven, door de douanen in beslag ge nomen. De autobus, die dagelijks werk meisjes naar Eindhoven bracht, had een grote hoeveelheid textielwaren, vooral nylonkousen, geladen om naar Nederland te worden gesmokkeld. De bestuurder is aangehouden. Spoorwegarbeiders in geheel Japan zijn Zondag in hongerstaking gegaan. Zij eisen hogere lonen. yERMOEDELTJK is nergens ter wereld de regeringsvoorlichtings dienst zo slecht als in Nederland en zulks ondanks het feit, dat er mil- lioenen voor worden uitgegeven. Het miserabele verloop van zaken rond de Indonesische kwestie is stellig voor een goed deel te wijten aan de om standigheid, dat wij het buitenland geen behoorlijke voorlichting ver mochten te geven. Er werd maar een beetje geknoeid. Dat knoeien gaat op het ogenblik bij de binnenlandse voorlichting rus tig voort. Men denke maar aan de ka lender van de Economische Voorlich tingsdienst, waarover wij onlangs schreven. Nu is er weer de kwestie van het varkensvlees en de suiker. Toen het varkensvlees 44 cent per kilo duurder werd gaf de regering in hetzelfde be richt te kennen, dat de suiker goed koper zou worden. Bij wijze van com pensatie. Thans, een week later, deelt de minister van landbouw mede, dat de prijs van de suiker niet verlaagd zal worden. Wist men dat een week geleden niet? Of stuurde het gezel schap Haagse voorlichters dat be richt de wereld in zonder dat de mi nister het had goedgekeurd? Het is volkomen onbegrijpelijk, dat men op zulk een waarlijk onverant woordelijke wijze „nieuws" onder het volk brengt, dat een week later geen grond van waarheid blijkt te bevat ten. Men schijnt in Den Haag nog al tijd niet te beseffen, hoezeer men door zulke domheden het gezag der Over heid ondergraaft. In drie maanden tijds werden alle agendapunten afgehandeld. Tot de re sultaten behoort o.m. de regeling van de kwestie der Italiaanse voloniën. In kringen der Nederlandse delega tie was men zeer bepaald van mening dat Nederlands aanzien en invloed in de Ver. Naties aanzienlijk is gestegen door het succes der Ronde Tafel-confe rentie. Voor de in het volgend jaar te hou den verkiezingen voor leden der Pro vinciale Staten heeft de P.v.d.A. de volgende groslijsten opgesteld: Kiesdistrict Den Helder: 1. P. S. v. d. Vaart, Den Helder; 2. J. G. Addens, Wieringerwerf; 3. A. Kramer, Den Hel der: 4. N. T. Hopman, Schagerbrug; 5. M. Kooy, Wieringen; 6. Mr. H. Jon ker Hzn., Anna Paulowna; 7. C. J. Schellinger, Koedijk; 8. G. E. Steert- Brouwer, Purmerend; 9. J. Henderikx, Julianadorp; 10. Mr. G. D. Rehorst, Den Burg-Texel; 11. M. Kuiper, Zuid- Scharwoude; 12. J. H. Smith, Den Hel der; 13. D. Burger, Kolhorn; 14. J. Lont Czn., Wieringen. Kiesdistrict Hoorn: «1. A. Sietsma, Alkmaar; 2. P. Rodenburg, Enkhuizen; 3. S. Schaper, Midden-Beemster; 4. G. E. Steert-Brouwer, Purmerend;- 5. J. D. Casius, Hoorn; 6. K. Bakker, Enkhuizen; 7. G. G. Post, Landsmeer; 8. P. Beemsterboer Azn., Berkhout; 9. C. Smit, Edam; 10. W. v. d. Kapelle, Wormer; 11. V/. Blok, Hoorn; 12. Chr. Roozendaal, Enkhuizen; 13. J. Dijksma, Slootdorp; 14. G. Miedema, Wijdenes. Kiesdistrict Zaandam: 1. Dr. H. G. Scholten, Zandvoort; 2. J. de Boer, As sendelft; 3. A. N. ThomassenLind, Zaandam; 4. M. Coerts, Alkmaar 5. H. Brinkman Jz., Zaandam; 6. W. v. d. Kapelle, Wormer; 7. C. Schoone, Assen delft; 8. A Olivier, Heiloo; 9.-K. Kir- pensteijn, Alkmaar; 10. J. J. Allan, Westzaan; 11. R. P. Abrahamse, Alk maar; 12. D. Grin, Wormerveer. V; a «V dr'i I::-:;:::-:!:;-B-Xv:- 1 - -:.A, Zaterdagavond is de Scheveningse logger „Poolster" by het binnenlopen van de Scheveningse haven op het Zuiderhavenhoofd vastgelopen. De poolster" aan de grond. Pleidooi voor loslaten consumptie-melkprijs Een zenuwpatiënt, J. K. te Groningen, die al jarenlang aan zwaarmoedigheid leed, heeft Zondag in zijn woning aan de Hamburgerstraat te Groningen zijn vrouw vermoord en daarna de hand aan zich zelf geslagen. Het Vrije Volk meldt, dat ook hij is overleden. De man was 76 jaar oud. URANIUM UIT JAPANS ZIEKEN HUIS VERDWENEN Uit een universiteitsziekenhuis te Hokkaido in Japan is 20 gram radium ter waarde van een millioen yen ver dwenen. Hpewel een geiger-detector, een apparaat voor het ontdekken van radio-activiteit, wordt gebruikt, is geen spoor van het uranium gevonden. OPLOSSING PROBLEEM 79 Stand: Zwart 11 schijven op: 7 16 17 19 22 23 24 28 29 33 35. Wit 11 schijven op: 26 30 32 37 38 41 42 43 45 47 49. Oplosing: 1. 32—27 (22x31), 2. 43—39 (33x44), 3. 49x40 (35x44), 4. 38—32 (24 x35), 5. wit slaat en wint. En nu nog even het volgende standje: Zwart 7 schijven op: 8 9 16 20 28 33 38. Wit 7 schijven op: 21 27 30 31 37 41 48. Wit wint hier door: 1. 2722!! (16x47 moet 3 slaan), 2. 4842 (28x17), 3. 37— 32 (38x27), 4. 30—25 (47x38), 5. 25x43 en wint. Ter oplossing voor ditmaal: PROBLEEM 80 VAN A. STUURMAN. Zwart 8 schijven op: 8 14 17 18 20 22 24 26. Wit 8 schijven op: 28 31 33 35 38 39 42 44. Wit speelt en wint. Sinds 1 Mei van dit jaar is de melk productie in ons land gelijk aan die van dezelfde maanden van 1939. Het aantal koeien was dit voorjaar nog 100.000 stuks lager dan in het voorjaar van 1939 en in September nog steeds 50.000 stuks kleiner dan in September 1939. Het vetgehalte ligt 0.25 pet. ho ger dan in 1939. Deze cijfers werden medegedeeld door de heer L. Dekker op de algemene ledenvergadering van de Bond van Coöperatieve Zuivelfa brieken in Drente, welke Zaterdag in Assen gehouden werd. De spreker gaf een overzicht van de toestand, waarin ons land thans ver keert. Ook hij legde weer de nadruk op de noodzakelijkheid van vergroten van de productie om ons land enigs zins uit de armoede te helpen, waar mede het nu te kampen heeft. Van de export neemt de zuivel verreweg het grootste deel voor haar rekening. De landbouwsector is dus zeer belang rijk, al betwijfelde de heer Dekker of dit feit op het Nederlandse volk wel steeds voldoende indruk maakt. Critiek In lijn toespraak leverde hij critiek op het overheidsbeleid in het bijzon der wat betreft de subsidiepolitiek op levensmiddelen. Voor de consumptie- melk is door de regering een maxi mumprijs vastgesteld, die ver beneden de wereldmarktprijs ligt. Het loslaten De algemene vergadering van de V.N. heeft Zaterdag de Nederlandse assis- tent-sccretaris-generaal van de V.N. Adriaan Pelt gekozen tot commissaris van de V. N. voor Lybie. Op Pelt wer den 28 stemmen uitgebracht en verder twintig op de Argentijn Arce en 3 op Zafroellah Kahn uit Pakistan. Het salaris van de heer Pelt is be- paaid op 22.000 dollar. Daarnaast kan jaarlijks achtduizend dollar voor on kosten in rekening worden gebracht. De commissie Reorganisatie Cadi heeft een rapport uitgebracht, waaraan de minister van oorlog zijn goedkeu ring heeft gehecht. Hierin wordt mede gedeeld, dat de cadi-clubs zullen wor den opgeheven, met uitzondering van die te Assen, die gehandhaafd blijft totdat de nieuwe cantine in de kazer ne aldaar in exploitatie kan worden ge nomen. Wat betreft de cantines kun nen de korpscommandanten deze ver pachten of in eigen beheer nemen. Kleine, niet-renderende cantines zul len door financiële steun van de ove rige cantines in stand worden gehou den. "'i) W anneer verkoudheid' de ademhaling belëm* mert, maakt MENTHO-REX Verkoudheidsxalf de luchtwegen -.-weer vrij. v, .-Edjta»' van deze prijs, zodat hij zou kunnen worden opgetrokken aan de buiten landse markt, zou volgens spreker gro te rust geven tussen de verschillen de bedrijven. De regering wil echter goedkope melk blijven verstrekken. De lasten van een dergelijke sociale maatregel dienen, volgens spreker, ge dragen te worden door het gehele volk en niet door een groep producenten. Met grote nadruk drong de heer Dek ker aan op kwaliteitsverbetering van de melk, in welk verband hij de be taling van de melk naar kwaliteit een noodzakelijke eis noemde. De heer Tj. W. Boyenga, secretaris van de Drentse Bond deelde in zijn jaarverslag mede, dat er met medewer king van de overheid een vereniging wordt voorbereid, die de export van kaas naar de Ver. Staten en Canada en de propaganda daarvoor ter hand zal nemen. Nederlandse wie/ersuccessen werd toch kampioen Op de wlnterbaan te Parijs werd Zondagmiddag de derde koppelwed strijd gereden welke meetelt voor het officieuze kampioenschap van Europa. Het Nederlandse koppel SchultePe ters werd eerste na een verwoed duel met het Franse koppel CarraraGous- sot. In Zurich werden sprintwedstrij den voor het officieuze winterkam pioenschap sprinten gehouden. Van Vliet was weer in onweerstaanbare vorm en zelfs Harris kwam er niet aan te pas. Van Vliet, die al zijn rit ten won, eindigde op de eerste plaats, tweede werd Astolfi en dan Derksen Metz speelde het tournooi met. een eindigde op de derde plaats. De En- zeer hoog bemiddelde, 0.645, en pro- gelsman Harris werd vierde. Ook van Est droeg zijn steentje bij aan de Nederlandse wielersucces- sen van dit week-einde. In een om- niumwedstrijd te Brussel werd hij eerste vóór de snelle Italiaan Bevi- lacqua en Jomaux. De heer Koechmanko, voorzitter van de Russische Schaatsbond, heeft de Zweedse Bond telegrafisch uitgeno digd deel te nemen aan de interna tionale wedstrijden, die 11 en 12 Fe bruari in Moskou worden gehouden. In ditzelfde telegram werd toegezegd, nat Rusland bij de wereldkampioen schappen te Eskelstuna (Zweden) ver tegenwoordigd zal zijn. Zuid-Slavie heeft in een voorron-\ de van het tournooi om het wereld kampioenschap voetbal met 32 van Frankrijk gewonnen. Na het bereiken van de reglementaire speeltijd was de stand 22. Dit was de derde ontmoe ting tussen beide ploegen, die twee maal tegen elkaar gelijk hadden ge speeld. Zuid-Slavie heeft zich thans in de eindronde geplaatst. De Haagse ijshockey club H.H. IJ.C. heeft kans gezien om de leiders van de West-Europa competie, Luik, een gevoelige nederlaag te bezorgen. Met 92 bleven de Hagenaars in de uitwedstrijd de meerderen De wed strijd moest ruim een half uur worden onderbroken in verband met menings verschillen over de leiding, waarbij ook het publiek een woordje mee- Bij een zestigjarige Het is alweer ruim zestig jaar geleden dat Willem Muiier het voetbaispel vanuit Engeland naar Nederland bracht. Sindsdien is er veel veranderd. alleen behoren de namen van Muiier, ir. J. W. Kips, dr. D. van Prooye en Jaspg, Warner tot het grijze verleden en zijn de namen van spelers als Bok de Korvet, I Harry Denis en de gebroeders Tetzner vervangen door Abe Lenstra, Arie tl I Vroet en Piet Kraak, maar ook het wezen van de KNVB is geheel veranderd. Zeker, zestig jaar geleden was de KNVB een bond van amateurs en ook tham I nog z(jn de leden van deze bond amateurs, in ieder geval de meeste van heg. I Maar het is toch wel zo dat onze tegenwoordige amateurs een geheel ander I begrip over liefhebberij hebben dan indertijd de pioniers van het Nederlandse voetbal. benadering niet te zeggen hoeveleg I reeds door de beoefening van deza I sport wekelijks een paar uur uit d(| dagelijkse sleur kwamen en dan spre-1 ken wij nog niet eens over de suppor.l ters die Donderdags over de komends wedstrijd van hun favorieten sorektg I om Dinsdags daarna nog die „sof-mid.l voor, die een penalty miste, over dtl hekel te halen, of vertellen van dat prachtige „inswing" doelpunt van linksbuiten. Langs de klippeg I De KNVB groeide en groeit nog, metl de dag en het is de grootste sport. I organisatie geworden in Nederland, I Moeilijkheden zijn er geweest en zul. I len er blijven komen. Het is onmogeljjfc I dat in een organisatie als de KNVBI altijd alles vlot verloopt. Ook op het I ogenblik zijn er verschillende problt-l men aan de orde, die om een oplossinj I vragen. In de eerste plaats is daar de kwes-l tie van het amateurisme. Op de laatst I gehouden jaarvergadering werden er I enkelé verscherpte bepalingen aange.[ nomen, die zeker niet in staat waren I de moeilijkheden op te lossen. Da V KNVB wil door dik en dun zijn pric-l cipe handhaven, een principe datl waard is verdedigd te worden, doctl door allerlei omstandigheden ernstig I wordt bedreigd. Ook de plannen voorl een nieuwe competitie-indeling vinden| niet aller instemming. Men betoogt een afdeling van vijftien clubs te grootl is. Er zouden dan 28 wedstrijden perl seizoen gespeeld moeten worden, het-l geen betekent dat een eerste-elftalspe- Ier dan zonder één vrije Zondag, zeven I maanden in touw is. De penningmees- ters van de clubs zullen hiertegen I meestal geen bezwaar hebben. Zij kun-| nen de gelden van die extra wedstrij-l den best gebruiken. Maar de voetbal-1 lende amateur (liefhebber) kon er -well eens de brui aan geven. Maar zoali I alle moeilijkheden in het verleden wer- den opgelost, zal ook voor deze pro-I blemen een oplossing worden gevon- den. De kopstukken van de KNVB I gaan niet over één-nacht ijs en naast I alle critiek die zij de laatste tijd van V links en rechts moesten incasseren, zal I men toch moeten erkennen dat zij nietl bij de pakken neerzitten, doch mell alle energie arbeiden aan het prachtigs sterke bouwwerk dat KNVB heet. Het is daarom misschien niet juist ori nu al die narigheden op te sommei Wij deden het slechts om aan te toneal dat een dergelijke grote sportorganisaT tie niet zo maar vanzelf reilt en zeilt Het bestuur van een bond waarin I ruim 300.000 leden zijn ondergebracht I heeft een moeilijke taak. De meningen I lopen nogal eens uiteen en er zijn tien- tallen vraagstukken op te lossen. Van Muiier naar Lotsy.l Wij kunnen daarom alleen maar res- peet hebben voor hen die de KNVB hebben gemaakt tot de organisatie die I hij thans is. Wij denken daarbij aan del thans 84-jarige „Pim" Muiier, de grond- legger van het Nederlandse voetbal I en van HFC, de oudste voetbalverenl- ging vande gehele wereld op Engeland na. Alle namen noemen van de belangrijke figuren die in del zestigjarige KNVB op de voorgrond I traden, is ondoenlijk. Eén uitzondering I moeten wij echter nog maken en voor I wie anders zou het kunnen zijn danl voor Karei Lotsy. Lotsy is toch de man geweest die het Nederlands elftal uit I een impasse heeft gehaald en het was ook voor een belangrijk deel zijn werk dat de KNVB en de confessionele bon den ook na de oorlog bijeen bleven. De arbeid van al die andeTen was I niet minder belangrijk maar Muiieren Lotsy zijn toch wel uitzonderlijke fi guren geweest die wjj, nu de KNVB I zijn twaalfde lustruur viert, met ere willen noemen. Er is veel veranderd in en buiten de bond Het was toch heel normaal als het elftal van HW 's morgens vroeg met kalkemmers en spaden naar het voet balveld trok om eerst het terrein be speelbaar te maken, hoogstens bijge staan door een enkele voetbalenthou siast. Misschien dat dit thans nog ge beurt in de onder-afdelingen maar dat Kraak met een emmer in zijn handen, Lenstra met een schop op zijn schou der en Arie de Vroet met een kruiwa gen naar het voetbalveld zullen trek ken om het terrein in orde te maken, is thans niet meer denkbaar. Nu is dit ook niet meer noodzakelijk. De exploi tatie van de terreinen is tegenwoordig in vele gevallen in handen van par ticuliere (soms commerciële) instellin gen en de voetbalvereniging heeft in de meeste gevallen met de verzorging van de terreinen niets meer te maken. Maar juist omdat het de voetballer te genwoordig zo gemakkelijk wordt ge maakt is er iets verloren gegaan. De bond is uitgegroeid tot ruim 300.000 leden, de grootste sportorgani satie in Nederland; er worden Inter landwedstrijden gespeeld waarvoor de stadions telkenmale uitverkocht zijn; de kranten staan 's Maandags vol met voetbalnieuws; boeken verschenen en de radio schenkt in haar uitzendingen veel aandacht aan Koning Voetbal. Kortom voetbal is een volkssport ge worden en dat is gelukkig. Het is bij sprak. Deze wedstrijd werd Zaterdag gespeeld en Zondagavond trokken de Hagenaars naar Brussel om daar een tweede wedstrijd te spelen. Hiermede hebben zij kennelijk boven hun krachten gegrepen, want de Belgische hoofdstedelingen bleven met 31 baas in eigen huis. Metz, die vorige week bij het Ne derlands Biljartkampioenschap cadre 7)4 hoofdklasse zijn meerdere in Piet van der Pol moest erkennen, heeft gisteren in de Biljartacademie te Rot terdam de titel behaald bij het kam pioenschap eerste klasse driebanden. moveerde hierdoor naar de hoofdklasse driebanden. Ook Kok, die als tweede eindigde, speelde met een moyenne boven de 0.600 en promoveerde even eens naar de hoofdklasse. De Amster dammer Sweering werd derde in dit sterk bezette tcrurnooi. Zij deden hei beter Na afloop van de wedstrijd NederlandDenemarken vond er in een der restaurants van het Olympisch Stadion, op initiatief van de directie en van Hans Tetzner, zelf ook een van de meest bekende achterspelers van het Nederlands elftal uit een vorige periode, een reünie plaats van oud-internationals. Het was een gezellig samenzijn, waar spelers uit de vroegste periode van onze voetbalhistorie elkaar oude sterke verhalen zaten te vertellen. Gbbel, Beeuwkes, mr. Feith, Jan de Boer, Harry Denis, Puck van Heel, Bas Pauwe, Kick Smit, De Bulders, Mijnders, Jan Vos, Buitenweg, ja wie eigenlijk niet. Vit de gesprekken bleek dui delijk, dat men dit contact bui tengewoon op prijs stelde en dat er plannen bestaan om te komen tot de oprichting van een Neder landse vereniging van oud-inter- nationals. PATRICIA WENTWORTH 58 De hoofdinspecteur trok uiterst be dachtzaam een stoel naar de tafel en ging zitten. Het was zijn gewoonte, 't meubilair van een huis te beoordelen naar de manier, waarop een stoel zijn gewicht droeg. Nu de onderhavige ze tel geen protesterend gekraak deed horen, was hij goedgekeurd. Misschien beoordeelde hij de mensen naar hun reactie op zijn doordringende blik. Als dat zo was, kwam Pearson er niet zo slecht af. Hij stond daar een tikje dee moedig en zwijgend, maar zijn gezicht van reeds ietwat bejaard man verried geen ontsteltenis, ofschoon Lamb hem bleef aanstaren. „Pearson! Op mijn woord, ik ver wachtte niet, jou hier te zien en ik denk niet, dat jij mij verwachtte".' „Neen, meneer". „Dus jij bent hier butler?" „Ja, meneer". „Wat betekent dit?" Lamb richtte zijn blik op sergeant Abbott, die be langstellend had toegekeken. „Dit is mr. Ernest Pearson van het Blake Detective Agentschap. Was vroeger in het leger, is wegens invaliditeit ont slagen. Hij wendde zich weer tot de butler. „Voor de dag ermee, man! Wat doe je hier?" „Wel...." Lamb sloeg plotseling met de vuist op tafel. „Wat heeft het voor doel, eromheen te draaien? Dit is moord. Je behoeft me niet te vertellen, dat de een of andere particuliere liefhebberij van je cp het punt staat, mis te lopen. Dus: Waarom ben je hier?" Nog altijd keken de zachte bruine ogen Lamb smekend, maar niet ont steld aan. „Ik weet het, meneer. Ik overdacht juist, hoe het uit te leggen; 't is een beetje een delicate zaak, ziet u. Mr Blake zond mij hierheen om op mr Porlock te letten". „Een echtscheidingszaakje?" „O, neen, meneerNa enig aar zelen kwam er ten slotte uit: chan tage". Frank Abbott trok de wenkbrauen omhoog. Ee hoofdinspecteur floot even. Met een tikje weemoedige triomf herhaalde Pearson het woord: „Chantagedat waren de „zaken" van mr. Porlock. Een van onze cliën ten was er helemaal van overstuur.... hij had vat op haar gekregen.ze wilde ons niet vertellen hoe. Dus zond mr. Blake mij hierheen, om te zien, of ik niet iets kon ontdekken, dat mr. Porlock schrik zou aanjagen". „Chantage op de chantage-pleger nietwaar?" „O, neen meneer". Lamb lachte even. Wat dan wel? Maar dat is mijn zaak niet. Je zegt, dat Porlock chantage pleegde. Heb je er enig bewijs voor?" Pearson antwoordde met zekere be scheiden trots: „Alleen wat ik met mijn eigen oren heb gehoord". Frank Abbott had zijn stoel naar het andere einde van de tafel ge trokken. Toen zijn overjas uit was, bleek hij elegant gekleedgrijs pak. grijze sokken, een blauw-en-grij ze das en een dito zakdoek die juist even uit zijn borstzak kwam. Zoals al tijd was z'n blonde haar achterover ge kamd en zo glad als een spiegel; zijn heldere ogen hadden een koele, ob serverende blik, zijn optreden was kalm en natuurlijk. Over zijn schou der riep Lamb hem toe: „Schrijf op. Frank" en ogenblikkelijk begon de lange, bleke hand ijverig te noteren. Lamb leunde voorover met op elke knie een hand. Zijn lichaam was nog krachtig ondanks zijn gezet postuur; zijn welvarend gelaat, onder het ster ke donkere haar, dat bovenop iets dun begon te worden, bleef onbewogen. Pearson aankijkend, herhaalde hij diens woorden. „Wót hoorde je met je eigen oren? Bedoel je, dat hij chantage pleegde op iemand van zijn gasten?" Pearson's triomfantelijke blik werd duidelijker. „Ik zou zeggen: op de meesten van hen". f „Als dat zo is, deed je beter, een stoel te nemen, dan zullen we dit eens nagaan". Kalm en bescheiden nam mr. Er nest Pearson een stoel. Toen hij een maal zat, de handen gevouwen, de voeten dicht bij elkaar, merkte hij op dat hij eigenlijk niet best wist. waar te beginnen. Frank Abbott legde over de tafel heen een lijst met namen voor zijn chef, die er brommend en knikkend kennis van nam. Hij las hardop de namen van mr. en mrs. Tote. „Weet je iets van hen?" „O, ja. Hij en mr. Porlock hadden gisteren na de thee onenigheid met elkaar in deze kamer. Daar ik na het ZEVEN DODEN BIJ TREINBOTSINu Bij Lipnik Nad Becvou, in Moravie, is een sneltrein op een goederentrein gereden. Zeven passagiers zijn om het leven gekomen en 8 passagiers ernstig en negentien licht gewond. De materiële schade is aanzienlijk. verzorgen van de haard de deur niet volkomen gesloten had, kon ik een deel van wat zij zeiden te weten ko men. Als ik het zo mag uitdrukken: eenbutler heeft mooie kansen wat het afluisteren van gesprekken be treft. Door het binnenbrengen v»n dranken, het weghalen van dienbla den, het letten op de verwarming heeft hij altijd een verontschuldiging als hij dicht bij een deur wordt ge zien en in een centraal yerwarmd huis voel -je geen tocht als de deur bijgeval op een kier wordt gelaten". Frank Abbott bedekte even de mond met de hand, want mr. Pear son's bescheiden vernuft had hem bij na doen glimlachen. Lamb's gezicht daarentegen bleef onbewogen toen hij vroeg: „Je hebt dus een gesprek tussen Porlock en mr. Tote afgeluisterd?" De zachte bruine ogen keken de hoofdinspecteur vast aan. (Wordt vervolgd) Er is een goedheid, die afstoot, en een slechtheid, die aantrekt. CARMEN SYLVIA VJ bjreau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Acbterdain 20, Tel 2274 Directie: J. bijlsma en c. KRAK Hoofdredacteur: a kaptein Minister Spitzen heeft aangel experimentele televisie-uitzendinf experimenten zullen worden uitg landse industrie televisie-ontvam vergunning zal vermoedelijk 3 nader te bepalen plaats in het C belangrijk deel van Amsterdam Utrecht zal kunnen bestrijken. De uitzendingen zullen plaats ken met 625 beeldlijnen. Men regeringskringen van oordeel, d aantal beeldlijnen tot 1960 zal n gelden. Het experimentele st. dat onder de verantwoordeli; van de Nozema zal plaats vinde twee jaar duren, Koppeling mei tenlandse stations zal voorhands plaats hebben, wel zal men trr te geraken tot uitwisseling van vis'efilms. De ontvangers zullen 500 en 600 gulden kosten. Het is strikt noodzakelijk om Jaar lang met televisie in Ned< te experimenteren. Men bindt zie ook niet aan programmavorme vaste tijden van uitzending. H zendingen met hulpzending in a delen van het land zullen in de komende jaren waarschijnlijk we schieden. In het experiment zijn de mot heden tot uitzending van kleure visie en van plastische televisie nomen. Men heeft met de voor! keuze van het aantal beeldlijnen zowel het veroorzaken van hinde buitenlandse stations als met de liikheden voor het bouwen van visie-ontvangers ten behoeve va binnenlandse en buitenlandse ma: rekening gehouden. Voorlopig zullen Van der Heei Voorburg en Philips te Eindt ontvangers gaan bouwen. De te sche verzorging der uitzendinger door PTT geschieden in samer king met de Nederlandse inde voornamelijk met Philips. De grammasamenstelling wordt to trouwd aan de omroeporganisatie; nauw contact met de Neder! filmindustrie zullen hebben. Het is op het ogenblik nog een s vraag, of men de bestaande films te Duivendrecht als onderdeel voo verzorgen van programma's zal gebruiken. JWEE VOORVALLEN uit de re praktijk van de laatste mai hebben duidelijk gemaakt, dat hei deel van schriftkundigen in proc radicaal verkeerd kan zijn. En onschuldigen van die misslagen slachtoffer worden Men herinnert zich de zaak vai beroving in Amsterdam, waarbij chauffeur, louter op de desku verklaring van een schriftkundig dc gevangenis werd gezet. Na maanden kwam zijn onschuld z< klaar aan het licht. Zestien jaar geleden werd een vormd predikant in Utrecht ve dceld wegens het schrijven van ledigende anonieme brieven, schriftkundigen waren het er eens, dat hij de dader moest zijr de rechtbank accepteerde hun ve ring. De dominee ging de gevan in. hoewel hij hardnekkig bleef kennen iets met de vuilschrijvei maken te hebben. Thans, zestien later, heeft de eigenlijke dader vrijwillig aangemeld Zowel de chauffeur als de pred werd het slachtoffer van de ex] De eerste werd oinnen een jaar rehabiliteerd; de dominee heeft tien jaar van zijn leven met de e de van een onverdiende veroord rondgelopen. Deze voorbeelden met hoevele ze aan te vullen, die nooit aan re herstel toekomen? manen tot voorzichtigheid. De graphologie is jonge, niet-officieel erkende w> scbaA Het is zeer we] denkbaar, zij hulpdiensten kan verlenen bij criminologie. Maar als sluitstuk het leveren van wettige en ovc gende bewijzen dienen haar resuli toch slechts met de uiterste bet zaamheid te worden gehanteerd, schuldig geboete straf is een der gen, die nooit zijn goed te maken Weerbericht Weersverwachting, geldig tot mo genavond: Meest zwaar bewol met nu en dan enige regen of mo regen. Matige, langs de kust af toe vrij krachtige wind tussi Zuid en West, tijdelijk echter flii afnemend. Zachter, vooral in i nacht en ochtend. WOENSDAG: Zon op: 8.40, ond 16.28; maan op: 1.33, onder 13.!

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6