Nederland krijgt volgend jaar televisie Titoïsme ook in Frankrijk doorgedrongen Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Schriftkundigen Vijf doodstraffen in Sofia geëist Resolutie tot handhaving van UNCI Dinsdag 13 Dec. 1949 146e Jaargang No. 293 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Kijkvergunning kosi f 30.— per jaar Ontvangers ten bedrage van f500 a f600 Weerbericht Tegen Kostof en zijn vrienden Verloving per telefoon ALLE TEGENSTAND IN ZUID-WEST CHINA GEBROKEN Josephine gaai dansen in Hamburg Crisis in de Franse communistische partij? Centrale comité gelast „waakzaamheid" „Ook zonderde Raad had Nederland het geklaard'' Geredden van de „Toornvliet" raakten door het koude water bewusteloos Thans te Calais Bevestiging van straf voor Wilton-directeuren Nederland heeft personenauto's Meer dan de helft na-oorlogse wagens meer dan 100.000 Hij noch Giskes schuldig bevonden Mèyer Schwencke Muiier het voetbalspel er veel veranderd. Niet D. van Prooye en Jasper elers als Bok de Korver r Abe Lenstra, Arie ué VB is geheel veranderd, i amateurs en ook thans :val de meeste van hen iteurs een geheel ander srs van het Nederlandse et te zeggen hoevelen beoefening van deze s een paar uur uit de r kwamen en dan spre- et eens over de suppor. rdags over de komende hun favorieten soreken larna nog cue „sof-mid- penalty miste, over de of vertellen van dat ring" doelpunt van de Langs de klippen oeide en groeit nog, met t is de grootste sport. .vorden in Nederland, z\jn er geweest en zul- omen. Het is onmogelijk ;anisatie als de KNVB t verloopt. Ook op het ;r verschillende proble- le, die om een oplossing plaats is daar de kwes. ateurisme. Op de laatst vergadering werden er rpte bepalingen aange- er niet in staat waren en op te lossen. Da dik en dun zijn prin- :n, een principe dat digd te worden, 'doch imstandigheden ernstig Ook de plannen voor ïpetitie-indeling vinden I uning. Men betoogt .dat I vijftien clubs te groot f lan 28 wedstrijden per i moeten worden, het- at een eerste-elftalspe- :én vrije Zondag, zeven w is. De penningmees- lubs zullen hiertegen zwaar hebben. Zij kun- van die extra wedstrij- ken. Maar de voetbal liefhebber) kon er wel an geven. Maar zoalj :n in het verleden wer- il ook voor deze pro» ossing worden gevon- ikken van de KNVB één-nacht ijs en naast zij de laatste tijd van noesten incasseren, zal erkennen dat zij niet neerzitten, doch met iden aan het prachtige r dat KNVB heet. misschien niet juist om leden op te sommen, échts om aan te tonen te grote sportorganisa- vanzelf reilt en zeilt, i een bond waarin en zijn ondergebracht jke taak. De meningen uiteen en er zijn tien- I ken op te lossen. an Muiier naar Lotsy. iarom alleen maarres- r hen die de KNVB tot de organisatie die denken daarbij aan de I ?im" Muiier, de grond- Nederlandse voetbal oudste voetbalverenl- gehele wereld op Alle namen noemen ke figuren die in de TB op de voorgrond ilijk. Eén uitzondering ;r nog maken en voor iet kunnen zijn dan Lotsy is toch de man Nederlands elftal uit ;t gehaald en het was an gr ijk deel zijn werk de confessionele bon- orlog bijeen bleven, al die anderen was ngrijk maar Muiier en wel uitzonderlijke fl- ie wij, nu de KNVB Irum viert, met ere BIJ TREÏNBOTSlNu Becvou, in Moravie, op een goederentrein assagiers zijn om het 8 passagiers ernstig it gewond, hade is aanzienlijk. s haard de deur niet :n had, kon ik een zeiden te weten ko- zo mag uitdrukken: mooie kansen wat van gesprekken be- binnenbrengen v»n ghalen van dienbla- op de verwarming en verontschuldiging een deur wordt ge- centraal tjerwarmd i tocht als de deur tier wordt gelaten", bedekte even de nd, want mr. Pear- /ernuft had hem bij len. Lamb's gezicht onbewogen toen hij een gesprek tussen rote afgeluisterd?" ine ogen keken de ast aan. (Wordt vervolgd) heid, die afstoot, id, die aantrekt. IRMEN SYLVIA. bureau ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 postgiro 187294 REDACTIE Acbterdain 20, Tel. 2274 Directie: J, BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f L— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, i.— per kwartaal plus incassokosten Minister Spitzen heeft aangekondigd dat in 1950 in Nederland de eerste experimentele televisie-uitzending buiten de sfeer van laboratorium en fabrieks- experimenten zullen worden uitgevoerd. In de loop van dat jaar zal de Neder landse industrie televisie-ontvangtoestellen op de markt brengen. Voor kijk vergunning zal vermoedelijk 30,per jaar moeten worden betaald. Op een nader te bepalen plaats in het Gooi zal een zender worden geplaatst, die een belangrijk deel van Amsterdam en wellicht een gedeelte van de provincie Utrecht zal kunnen bestrijken. Het totale experiment zal worden uitgevoerd onder verantwoordelijkheid De uitzendingen zullen plaats heb ben met 625 beeldlijnen. Men is in regeringskringen van oordeel, dat dit aantal beeldlijnen tot 1960 zal moeten celden. Het experimentele stadium dat onder de verantwoordelijkheid van de Nozema zal plaats vinden, zal twee jaar duren, Koppeling met bui tenlandse stations zal voorhands niet plaats hebben, wel zal men trachten te geraken tot uitwisseling van tele- viséfllms. De ontvangers zullen tussen I 500 en 600 gulden kosten. Het is strikt noodzakelijk om twee jaar lang met televisie in Nederland te experimenteren. Men bindt zich dan i ook niet aan programmavormen of I vaste tijden van uitzending. Heruit zendingen met hulpzending in andere I delen van het land zullen in de twee komende jaren waarschijnlijk wel ge schieden. In het experiment zijn de mogelijk heden tot uitzending van kleurentele visie en van plastische televisie opge nomen. Men heeft met de voorlopige keuze van het aantal beeldlijnen (6251 zowel het veroorzaken van hinder aan buitenlandse stations als met de moge lijkheden voor het bouwen van tele visie-ontvangers ten behoeve van de binnenlandse en buitenlandse markten rekening gehouden. Voorlopig zullen Van der Heem te Voorburg en Philips te Eindhoven ontvangers gaan bouwen. De techni- sche verzorging der uitzendingen zal I door PTT geschieden in samenwer- I king met de Nederlandse industrie f voornamelijk met Philips. De pro- pammasamenstelling wordt toever trouwd aan de omroeporganisaties, die bot» contact met de Nederlandse filmindustrie zullen hebben. Het is op het ogenblik nog een strijd vraag, of men de bestaande filmstudio (e Duivendrecht als onderdeel voor het verzorgen van programma's zal gaan gebruiken. JWEE VOORVALLEN uit de rechts praktijk van de laatste maanden hebben duidelijk gemaakt, dat het oor deel van schriftkundigen in processen radicaal verkeerd kan zijn. En dat onschuldigen van die misslagen het slachtoffer worden Men herinnert zich de zaak van de beroving in Amsterdam, waarbij een chauffeur, louter op de deskundige verklaring van een schriftkundige, in dc gevangenis werd gezet. Na veie maanden kwam zijn onschuld zonne klaar aan het licht. Zestien jaar geleden werd een Her vormd predikant in Utrecht veroor dceld wegens het schrijven van be ledigende anonieme brieven. Drie schriftkundigen waren het er over eens, dat hij de dader moest zijn en de rechtbank accepteerde hun verkla ring. De dominee ging de gevangenis in. hoewel hij hardnekkig bleef ont kennen iets met de vuilschrijverij te maken te hebben. Thans, zestien jaar later, heeft de eigenlijke dader zich vrijwillig aangemeld Zowel de chauffeur als de predikant werd het slachtoffer van de experts. De eerste werd oinnen een laar ge rehabiliteerd; de dominee heeft zes tien jaar van zijn leven met de ellen de van een onverdiende veroordeling rondgelopen. Deze voorbeelden met hoevele zijn re aan te vullen, die nooit aan rechts herstel toekomen? manen tot grote voorzichtigheid. De graphologie is een jonge, niet-officieel erkende weten schap. Het is zeer wel denkbaar, dat zij hulpdiensten kan verlenen bij de criminologie. Maar als sluitstuk voor bet leveren van wettige en overtui gende bewijzen dienen haar resultaten toch slechts met de uiterste behoed zaamheid te worden gehanteerd. On schuldig geboete straf is een der din gen, die nooit zijn goed te maken. Weersverwachting, geldig tot mor genavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of mot regen. Matige, langs de kust af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid en West, tijdelijk echter flink afnemend. Zachter, vooral in de nacht en ochtend. WOENSDAG: Zon op: 8.40, onder 16.28; maan op; 1.33, onder 13.28. van de N.V. Nederlandse omroep-zen- der-maatschappij „Nozema", waarin PTT, de regeringscommissaris voor het radiowezen en de Nederlandse omroeporganisaties zijn vertegenwoor digd. Na twee jaar 30.000 kijkers Geraamd wordt, dat er na afloop der twee experimetele jaren in Nederland 30.000 kijkers zullen zijn. Na zes offi ciële zendjaren schat men het aantal kijkers op 225.000, die aan bijdragen f 23.550.000 zouden opbrengen. De kosten In totaal zou voor verbouwing, ap- paraturen, straalzenderverbindingen met Amsterdam (1), Delft (2), Noor den (3), Oosten (3) en Zuiden (3) alsmedevoor zendstations een bedrag van f 3.250.000 geïnvesteerd moeten worden. Met de bouw van een nieuwe studio van 12.000 kubieke meter in houd zou een bedrag van f 1.100.000 gemoeid zijn. De kosten per zenduur zouden met dit systeem f 2840 bedragen. In totaal zou per jaar voor exploitatie f 2.750.000 uitgegeven moeten worden. Dit is be raamd op een basis van 18 zenduren met zes proefuren per week. In het Kostof-proces te Sofia is Maan dag tegen de voornaamste vijf be klaagden de doodstraf geëist. De open bare aanklager Demitr Georgief eiste deze hoogste straf tegen Kostof, Ste- phanof, Tavlof, Petkof en Gevrenof. „Er kan geen genade zijn voor ver raders, saboteurs en spionnen", aldus Georgief. Hij zei dat de beschuldigden hadden samengezworen om Bulgarije van het vreedzame pad van het socia lisme en van de zijde van de Sowjet- unie af te trekken, zulks volgens de instructies van de Geheime Diensten van Engeland en Amerika. De samen zwering die thans berecht werd, was er een van „een lange keten van sa menzweringen tegen de volksdemocra tieën". Zij begonnen gedurende de oor log met het plan-Churchill voor een tweede front op de Balkan. Dit plan was alleen gelukt wat Griekenland be trof. „Toen de samenzweringen onder lei ding van reactionnairen mislukt waren, gebruikten de Anglo-Amerikanen hun agenten in de leiding van diverse com- De twintigjarige Joyce Oliver is dezer dagen verloofd met de 26-jarige sergeant Willem Uilenbroek. Hij ver toefde ergens in Nederland en vervult zijn militaire dienstplicht, zij lag in Oldchurch Hospital in Romford, Es sex. En hun verloving kwam per tele foon tot stand, per lanae aistandsge- sprek. Eerst werd <te gladde, gouden verlovingsring in het ziekenhuis door een katholiek priester gezegend en daarna aan de ringvinger van Joyce's rechterhand geschoven, waar het sie raad zal blijven tot het huwelijk. Om dat het meisje van de heupen af in een gipsverband ligt, moest ze naar de muur gereden worden, waar op de zaal een telefoon hangt en daar wach ten tot haar toekomstige echtgenoot uit Holland zou bellen. Een verpleeg ster reikte de telefoonhaak aan- en sloop toen op haar tenen weg, om Joyce alleen te laten bij haar eerste gesprek met haar verloofde. Joyce zei later: „Wim Avas erg be nieuwd hoe het met me ging en ik heb hem verteld, dat ik al bijna beter was ik heb mijn verloofde in Bretford ont moet, toen hij hier gelegerd was. En sedert die tijd heb ik zijn ouderlijk huis tweemaal bezocht. Mijn baantje als schoenverkoopster geef ik er aan, want als we getrouwd zijn, ga ik in Holland wonen". i munistische partijen, die zij al vele ja ren tevoren hadden kunnen huren. In Bulgarije hadden zij al hun hoop ge vestigd op de voornaamste beschuldig de Kostof en zijn groep. Zij werden geholpen door de clique van Tito, die bestaat uit spionnen voor Engeland en Amerika. Met Tito hebben zij succes gehad, maar met Kostof ging de vlie ger niet op. Twee generaals liepen over.... Twee legerafdelingen der Chinese nationalisten zijn met hun generaals naar de communisten overgelopen, waardoor alle nationalistische tegen stand in Zuid-West- China gebroken is. Het overlopen van deze generaals, te weten Li Mi, bevelhebber van 't acht ste leger, en Yoe Tsjeng Wan, bevel hebber van het 26ste, heeft de commu nisten de weg geopend naar de gren zen van Birma en Indo China. De ge neraals maakten hun besluit bekend in een te Koenming verschijnend blad. aldus berichten uit deze hoofdstad van Yoennan. Naar verluidt staat de verde diging van fejengtoe, het laatste natio nalistische bolwerk in de provincie Szetsjoean en één van de laatste op het vasteland van China, op instorten, nu generaal Hoe Tsoeng Nan zijn legers haastig naar de Zuidwestelijk gelegen hergen van Sikang heeft teruggetrok ken De danseres Josephine Baker zal in Mei 1950 een aantal voorstellingen ko men geven in een Hamburgs Variété Theater. Josephine Baker, die op het ogenblik in de revue van Folies Ber gère in Parijs optreedt, zal vier weken in Duitsland blijven. Zij komt naar Hamburg met zeven danseressen. Het officiële Franse communistische orgaan „L'Humanité" heeft Maandag morgen een resolutie gepubliceerd van het centrale comité van de Franse communistische partij, waarin gezegd wordt, dat het „Titoïsme" is doorge drongen in de Franse communistische partij en dat versterking van de „revo- Iutionnaire waakzaamheid" is gelast. In de gelederen van de party, aldus de resolutie, zijn tendenties merkbaar, die de strijd der communisten voor de vrede belemmeren of verzwakken. „Opportunistische afwijkingen" nemen toe en de reactie op anti-Sowjetrussi- sche campagnes is onvoldoende. Deze verklaring van communistische zijde heeft in Franse politieke kringen groot opzien gewekt. Men beschouwt haar als het symptoom van een diep gewortelde crisis. Volgens de „France Soir" zou een zuivering zonder weerga Het R.T.C.-accoord in de Veiligheidsraad Generaal A. G. L. McNaughton, de Canadese afgevaardigde in de Veilig heidsraad, heeft Maandag een ontwerpresolutie ingediend met betrekking tot de Indonesische kwestie, toen de Veiligheidsraad deze aangelegenheid weer in behandeling nam. In de ontwerp-resolutie wordt met voldoening gewag gemaakt van de uitslag van de R.T.C. te Den Haag en wordt de UNCI verzocht zich verder te kwijten van haar taak en in het bijzonder toe te zien op het nakomen van de op de R.T.C. bereikte overeenkomst. Dé Nederlandse afgevaardigde dr. J. C. van Royen verklaarde, daf zijn regering er diep van overtuigd is, dat ook zonder de hulp van de Veilig heidsraad en de UNCI een rechtvaar dige en bevredigende, hoewel ver moedelijk enigszins van de huidige af- wijkènde overeenkomst bereikt zou ziin. Dr van Royen sprak een spe ciaal Woofd van dank tot de vertegen woordiger van de Belgische regering „voor de vriendschap en het opbou wende begrip, dat Belgie in de vele afgelopen maanden steeds mijn lann betoond heeft". Hij drong aan op het aanvaarden van de Canadese reso lutie. De drie overlevenden van de „Toorn vliet", de 26-jarige J. M. Bal uit Sche- veningen, de 20-jarige H. de Wilde uit Rotterdam en de 17-jarige A. Dijkhui zen uit Scheveningen, zijn Maandag avond aan boord van de „Cimbira" te Calais aangekomen. Zij vertelden de Nederlandse consul te Calais hoe de „Toornvliet" in de nacht van Zaterdag op Zondag in een storm op de Noordzee verging. Zij konden hun redding niet beschrijven, daar zij alle drie bewus teloos waren toen zy door de „Cimbria' werden opgepikt. De drie mannen zijn nu weer volkomen op hun verhaal ge komen. „Om ongeveer half twee Zondagoch tend", zo vertelde de io-.igste van de drie, „toen wij op de Noordzee waren, woei er een harde wind uit net Noor den en de zee werd zeet onstuimig. De lading ging schuiven. Hei schip maakte zware slagzij en het ware begon in t rmm te lopen. tVij konden de redding- enten niet «rijken vanwege de slagzij en moesten me' de reddinggordels om in het water springen. Toen zij het -chip vei lieten zagen zij elkander, noch de rest van de bemanning en verloren allengs door het koude water nun be wustzijn. Door de sterke wind en de golven werden de opvarenden ver uii elkaar gedreven J. Bal werd opgepikt na een half uur in het water gelegen ce heb ben. De Wilde na anderhalf uur en Dijkhuizen na een uur en drie kwar tier. De „Toornvliet" zonk om 5 uur des ochtends. Jn Barneveld is het huwelijk vol trokken van twee zusters en een broer uit hetzelfde gezin. Twaalf rijtuigen, de voorste getrokken door twee schimmels, gingen in galop door het stadje. Bij het raadhuis stapten de bruidsparen uit. Eerst Minke Brui ning met Teunis van Beek, dan Mar- tijtje Bruining met Hendrik Straal man en tenslotte Jan Bruining met zijn nichtje Lutske Bruining. Minke was in het rood, Martijntje in het wit en Lutske in het blauw gekleed. En op de bruiloft drinkt men Oranje bit ter. In Amerika (houdt uw hart vast, vrienden, want daar gaan we weer) bestaan verschillende hoofd- bureaux van politie, die voorzien zijn van sigaretten-automaten, zodat de dienstdoende agenten hun voorraad ook des nachts kunnen aanvullen. In Port Jervis in New York was deze automaat caduc en de man, die het ding kwam repareren, vond tien val se kwartjes in het apparaat. En dat nogal in het hol van de leeuw. Trouwens er zijn wel meer voorbeel den aan te halen van lieden die hun daden niet in overeenstemming bren gen met hun woorden. Een agent van de motorbrigade in Wyoming, die net een lezing had gehouden over ver keersregels, kreeg van een collega een bon, omdat hij na afloop parkeer de op dé" hoek van een straat. Dat na melijk is ook in Amerika verboden, zelfs voor politie-agenten. lllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll J^aat ons nog even in het land van ons aller Oom Sam Marshall uitgevonden door een Rus, een zeke- vertoeven, vrienden! In Detroit werd re Peter Knyaginsky. De Ameri- meneer Willis Walton gesnapt, toen kaanse vloot wil haar twee Lockheed- hij acht broeken om zijn middel ge- toestellen, die 180 passagiers meene- wonden had en aldus uitgedost, een meil| aan een handelsluchtvaartmaat zullen worden opgenomen. Zwitser land is altijd al een aantrekkelijk land geweest. Weet ge nog van die Hollandse ambtenaren van een maand of wat geleden? O De eerste automa tische linotype-machine is in 1867 broekenwinkel wilde verlaten. Ik had een pantalon nodig, zei meneer, en ik wilde geen risico lopen, dat ik de ver keerde maat hadMeer dan 93.000 Zwitserse regeringsambtena ren zullen loonsverhoging krijgen, omdat een paar toeslagen, die in de oorlog werden toegekend, in de lonen schappij overdoen. Navy te duur. Ze zijn voor de Maak de maan nu ook maar rood- wit-blauwl De volmaakte misdaad is in Elec- tra in dé staat Yippee-Texas gepleegd. Daar werd de hoed van een wandelaar gestolen, toen hij op de hoek van een straat stond te wach ten, om te kunnen oversteken. En de olifant van de dierentuin in Chica go, die verleden jaar 4000 dollar moest opbrengen, is nu te koop voor drie mille. De klad schijnt een beetje in de olifantenbusiness te zitten! D Met het volgende verhaal moet ge voor vandaag de serie als vol beschou wen. In een Californische badplaat:- slingerde een man een bierfles door de voorruit van een auto en verklaar de later aan de politie: „Ik dacht, dat er een vriend van me inzat, op wie ik dacht, dat ik boos was L. N. Palar, leider van de Indone sische delegatie, verklaarde, dat de overeenkomst van Den Haag een „suc cesvolle" was. De Indonesische afge vaardigde zei, dat zijn regering op de conferentie concessies had gedaan, doch „deze concessies betekenen geen beperkingen van onze souvereiniteit" Tijdens het debat over de Canadese ontwerpresolutie verklaarde Arne Sunde (Noorwegen) dat de R.T.C.- overeenkomst ,..een duidelijk bewijs is van de gematigdheid en het soepele staatmanschap der Nederlandse rege ring, daar zij zo spoedig na de be ëindiging van de gewapende strijd be reid was vertegenwoordigers van de volkeren van Indonesië te ontmoeten er, in te stemmen met de vorming van een souvereine republiek der verenig de staten van Indonesië". Voorstel van de Oekraïne Andrei I. Galangan (Oekraïnel dien de een voorstel van vijf punten in waarin Nederland verzocht wordt zijn 'roepen terug te trekken tot ie positie die voor het begin van de militaire actie in December 1948 ingenomen verden en de Indonesische politieke gevangenen vrij te laten. De UNCI zou volgens hem opgeheven moeten worden en vervangen door een nieu we commissie. Galagan zeide. dat de U.N.C.I. zich droi haar „activiteit vis a vis de Ne derlanders" had gecompromitteerd en daardoor het vertrouwen van het In donesische volk had verloren. De laatste spreker, de Chinese ge delegeerde Dr. Tsiang, berispte de Nederlandse gedelegeerde voor zijn opmerking over het werk van de Vei ligheidsraad met betrekking tot de In donesische kwestie. in de Franse communistische partij verwacht kunnen worden. Het centrale comité klaagt er over, dat de bijeenkomst, kortgeleden van de ministers van defensie van het Atlan tisch Pact te Parijs, „geen aanleiding heeft gegeven tot demonstraties als die, waarmede generaal Bradley in Augus tus 1949 werd verwelkomd". De com munistische leider Georges Cogniot, een der redacteuren van het bulletin van de Kominform, die cje resolutie voorstelde, beschuldigde de Joegoslavische ambas sade te Parijs er van verdeeldheid onder de Franse communisten aan te kweken. Jacques Duclos, secretaris der Fran se communistische partij, heeft de ver klaring van „l'Humanité" over een „ernstige crisis" in de partij, „eenvou dig belachelijk" genoemd. „Trouw aan de leer van Lenin en Stalin, sluit de Franse communistische partij de ogen niet voor zwakheden in haar beleid en zij tracht deze te herstellen. Dat is bet, wat het hoofdbestuur op zijn laat ste bijeenkomst weer eens heeft ge daan", aldus Duclos. De advocaat-fiscaal bij het Amster dams Bijzonder Gerechtshof, mr. A. H. van de Veen, eiste gistermorgen tegen de vier oud-directeuren van Wilton Fijenoord de volgende straffen: C. H. Teschmacher 17 maanden met aftrek en eenboete van 50.000 gulden, subsi diair zes maanden; F. Muller 16 maan. den met aftrek en 30.000 gulden sub sidiair 3 maanden. Voorts W. Wilton 30.000 gulden subsidiair 3 maanden en A. C. Metzelaar 12 maanden met af trek en 30.000 gulden subsidiair 3 maanden. Voorts luidde de eis voor de vier verdachten ontzetting uit het recht een leidende functie in het scheeps bouwbedrijf te bekleden respectievelijk voor de tijd van 6 jaar en 6 maanden; 6 jaar en 4 maanden; 3 jaar en 6 jaar Tot dezelfde straffen had de Rotter damse kamer van het Haagse Bijzonde re Gerechtshof de vier oud-directeuren veroordeeld. Nadat de verdedigers hun pleidooi hadden gehouden en nadat de ver dachten het laatste woord hadden ge kregen, bepaalde de president de uit spraak op 23 December om half tien. De zaak-Schallenberg Géén verband met Muclce's millioenen, zegt minister Het politieonderzoek in de zaak- Schallenberg is thans nog in handen van de Haagse gemeentepolitie, welke samenwerkt met de Rijksrecherche Het onderzoek staat geheel onder leiding van het Openbaar Ministerie. Dezepo- litie-organen werken op goede wijze samen. Aldus de minister van Justitie in de Memorie van Antwoord over zijn begroting-1950 aan de Tweede Ka mer. Er bestaat, volgens de minister, geen bepaald verband tussen 't over lijden van Schallenbérg en het optre den van Mucke. H.M. de Koningin heeft Maandag morgen in het paleis Soestdijk in af- -hpidsgehoor ontvangen de buiten gewone en gevolmachtigde gezant van Egypte bij H.M.'s hof Iskander El Wahh.aby Bey. Het aantal geregistreerde personen auto's in ons land heeft thans de 100.000 overschreden. Volgens de telling van 't Centraal Bureau voor de Statistiek be droeg het aantal personenauto's op 1 Augustus van dit jaar n.l. 110.612, ter wijl het hoogst bekende aantal 99.986 bedroeg, n.l. op 1 Augustus 1939. Ten opzichte van 1 Augustus 1948 bedraagt de styging van het aantal personen auto's niet minder dan 27.000. Relatief blijft de omvang van het personenautopark echter nog iets bij de vooroorlogse situatie ten achter. In 1939 bedroeg het aantal personenauto's per 1.000 inwoners n.l. 11,4 thans 11,1 Per 1.000 inwoners bedraagt dit aantal in Belgie 20,6 in Frankrijk 23,4, in En geland 39,8 en in de Ver. Staten 212,8, d.w.z. 8 op elke 10 gezinnen. De verdeling van het huidige Neder landse park van personenauto's volgens de jaren van fabricage is als volgt: 10,6°/. dateert uit de jaren voor 1935, 31,3% uit 1935 -1939, 4.3% uit 194(P- 1945. 53,8°/. uit de jaren na 1945. Het aantal personenauto's uit de fabricage- jaren 1946. 1947, 1948 en 1949 bedraagt '•esp 9 769. 16.303. 16 686 en 16 756. Het boek van Schreieder Mede waarschijnlijk, omdat de naam Schreieder in verband met het ver schijnen van diens boek weer in dis cussie is gekomen, deelt Je minislei van Justitie in de memorie van toe lichting op de begroting van zijn de partement mede, dat ten aanzien van Schreieder noch van Giskes uit het in gestelde onderzoek is kunnen bliiken dat zij zich hebben schuldig gemaak' aan handelingen, die ingevolge de Ne derlandse strafwet een strafbaar feit opleveren en tot een veroordeling des wege konden leiden. IVIEN HERINNER1 ZICH, dat de heer Arie Meyer Schwencke, over wiens geestelijke gezondheidstoestand de bij zondere rechtspleging ,met zo bijzon dere zorg waakt, plotseling in Frane- ker de benen nam toen hem werd aan. gezegd, dat hij zou moeten terecht staan voor de commissie, die de pers heet te zuiveren Hij dook weer op in een inrichting voor geesteszieken te Woensel Veiligheidshalve heeft men hem daarna opgesloten in de bijzon dere strafgevangenis te Scheveningen. Inmiddeli is hij er weer in geslaagd, zo gek te doen dat men hem opnieuw voor abnormaal is gaan houden. En de behandeling van zijn zaak die deze maand had moeten plaats vinden is voor onbepaalde tijd uitgesteld Op nieuw heeft Meyer Schwencke het spel gewonnen. Hoe lang moet dat nog doorgaan?

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1