VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Eerste Franse „agenten" voor een Pools militair gerechtshof Sukarno president der R.I.S. Ministerie vanO.G. wordt M.U.O.R. Zeventig leidende nazi's kwamen in het geheim te München bijeen Middenstand wenst eventuele loons verhoging te mogen doorberekenen 146e Jaargang No. 297 Zes beklaagden Waarom de suikerprijs niet verlaagd werd Ingrid Bergman geeft carrière op Accoord in Londen? Vijftien Polen weken naar Denemarken uit Nederlands zakenman te Praag gearresteerd? Vader doodde zijn baby Niei erg duidelijk Pers en critiek bjkeau ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdaio 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN Zaterdag 17 Dec. 1949 ALKMAARSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter t'raag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen: I 1.40 per maand, t 4-— per kwartaal plus incassokosten Frankrijk beschuldigd van spionnage en sabotage Voor het militaire gerechtshof te Wroclaw is Frankrijk Vrijdag beschuldigd an spionnage en pogingen om Polens industriële potentieel te benadelen door corganiseerde sabotage in staatskolenmjjnen en staalfabrieken. Deze beschuldi- iüg werd door de president van het tribunaal geuit tijdens de eerste zitting van et proces tegen vier Fransen, een Pool en een Duitser, die allen spionnage ten ehoeve van de Franse Inlichtingendienst ten laste wordt gelegd. De eerste beklaagde Bukisow ontken- De president, een Poolse majoor las on preambule voor bij de individuele eschuldigingen. Hij zei dat Frankrijk 'ïsbruik van zijn diplomatieke voor echten had gemaakt door via zijn am- assade en consulaten een net van pionnage op te bouwen ter verkrijging an plannen van vliegvelden, Poolse en 'ussische troepenbewegingen, bewape- ingen, militaire opleiding en produc- te.°Door de arrestatie van de vier ■ranse beschuldigden, de 29-jarige jyvonne Bassaler, de 24-jarige Bukisow, de 50-jarige Feldiesen en de 44-jarige ioffman, kon de Poolse nationale re- herche een wijdvertakt spionnagenet prollen en sabotage in belangrijke on- 'ernemingen voorkomen. Dit proces is het eerste van een serie rocessen tegen Franse „agenten". De jes beklaagden, bleek na acht maanden voorarrest, hoorden het voorlezen van dt acte van beschuldiging onverschillig tan. Zij worden verdedigd door Poolse "dvocaten, die door de rechtbank zijn gangewezen. In de Kepatihan te Djokja kwam gis termiddag het lichaam voor de verkie- ling van de president van de RIS bij een onder voorzitterschap van mr. Moh Bum, die van dit lichaam geen lid is en ierhalve geen stemrecht bezit. De namen der candiaten voor het presidentschap werden per gesloten brief ingediend, waarbij bleek, dat allen slechts één cantlidaat hadden gesteld, n.l. ir. Sukar no, die ingevolge het reglement van or- ^e als gekozen werd beschouwd. Sukar no heeft de benoeming aanvaard. Hedenochtend heeft de nieuwe presi dent te 7,30 uur in de Kraton te Djokja oe eed afgelegd. De minister van Landbouw; Visserij en Voedselvoorziening heeft op de vraag waarom de belofte, dat met de verhoging van de prijs van varkens vlees de suikerprijs verlaagd zou wor den, niet verwezenlijkt is, geantwoord, dat een verlaging zoveel bezwaren mee brengt, dat deze tegen de eventuele i voordelen niet opwegen. Een onmiddellijke verlaging op 5 De- I cember had schade aan de middenstand en de groothandel toegebracht. Voorts zou een prijsverlaging een groter ge bruik tot gevolg gehad hebben, met als resultaat een grotere import van suiker 1 welke slechts tegen harde valuta te ver krijgen is. De glUcose-industrie zou in moeilijkheden geraken, terwijl het niet mogelijk is de prijsverlaging uit- sHiitend te beperken tot de suiker, die voor direct huishoudelijk gebruik be- 1 stemd is. Tenslotte voert de minister aan dat de suikerprijs reeds belangrijk lager is dan in Belgie. De gevolgen van de verhoging van de prijs voor varkensvlees worden thans onderzocht in het overleg over lonen en prijzen, dat met de Stichting van de Arbeid wordt gepleegd. de zich aan sabotage te hebben schuldig gemaakt, doch bekende spionnage voor de Franse Inlichtingendienst. Eenmaal bad hij op verzoek van de vroegere Franse vice-consul De Mêre een spe ciale opdracht voor de Britse Geheime Dienst moeten uitvoeren. Hier onderbrak de president het ver hoor om „zekere personen" te waar schuwen op te houden met het geven van tekens aan de beschuldigde. Het proces wordt heden voortgezet. In de toekomst zal het ministerie van Ov erzeese Gebiedsdelen de naam dra gen van „Ministerie voor Unie-aangele genheden en Overzese Rijksdelen" (af gekort MUOR). Onder dit ministerie zullen ressorteren de betrekkingen met Indonesië in Unieverband, de betrek kingen met Suriname en de Nederland se Antillen en het bestuur over Nieuw- Guinea, dat in de toekomst vanuit Ne derland zal worden gevoerd. Het Hoge Commissariaat in Batavia zal rechtstreeks onder het MUOR res sorteren. Wat betreft de personeelsbe zetting van dit commissariaat heeft Dr. Hirschfeld, die 23 of 24 Dec. naar Indo nesië zal vertrekken, een grote mate van vrijheid in de keuze van zijn naaste medewerkers. Wel schijnt vast te staan dat de directie Verre Oosten de politie ke afdeling van het Hoge Commissa riaat zal vormen. Het Unie-secretariaat zal van Nederlandse zijde geleid wor den door dr. P. J. Idenburg met als ad junct-secretaris mr. Bot. STALIN ONTVING MAQ De Chinese communistische leider Mao Tse Toeng is Vrijdag te Moskou aangekomen en spoedig na aankomst door generalissimus Stalin ontvangen. De Sowjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken Wysjinski was bij het onderhoud aanwezig. Ook Molotof, Ma lenkof en maarschalk Boegalnin woon den het gesprek bij. Mao verklaarde, dat de voornaamste taak van beide re geringen versteviging der vriendschap er voorgaan in de strijd voor vrede is. Het was een blond meisje met blauwe ogen, badend in het licht, dat volgens de legende uit Zuide lijke landen naar de hongerende Zweden kwam gevaren met een schip vol voedsel. Nog steeds wordt dit ieder jaar herdacht met het zg. Lucia-feest. In heel Zweden worden Lucia-meisjes gekozen. De Lucia-koningin Gerd Larssen en de andere Lucia-meisjes werden in het stadhuis te Stockholm ge kroond. Koningin Gerd ontving van gouverneur-generaal Karl Levin- son het Lucia-ornament, dat haar door de journalist Sippe Bergman werd omgehangen. Onderzoek naar de Vaderlandse Unie'' Volgens berichten in de plaatselijke pers zijn zeventig voormalige SS-offi- eieren, Gestapo-agenten en leden van de SD Donderdagavond aanwezig ge weest op eeh geheime bijeenkomst te Mttnchén van de extreem-nationalisti sche „Vaderlandse Unie", die volgens eigen bewering in Beieren 25.000 leden telt. De bijeenkomst werd in een restau rant gehouden en alleen op vertoon van speciale uitnodiging werd toegang ver leend. Karl Feitenhansel, de leider van de „Vaderlandse Unie", zou op de verga dering gezegd hebben: „Weg met de verraders van de nazi's, die ons aan de geallieerden hebben overgeleverd". I eitenhansel zou verder verklaard hebben, dat de Duitse soldaten zich waardiger gedragen hebben dan de ge allieerden doen. De Amerikaanse com missaris in Beieren, Clarence Bolds, deelde mede, dat hij een onderzoek naar de gehouden bijeenkomst heeft inge steld. Het Beierse parlement heeft met Na scheiding huwelijk mei Rossellini Volgens een bericht in de „New York Times" zal Ingrid Bergman met Ro berto Rossellini, de Italiaanse cineast, in het huwelijk treden, wanneer zij van haar man, dr. Peter Lindstrom gescheiden is. Ingrid Bergman heeft verklaard, van: 1 April af herhaaldelijk haar man tè hebben :gevraagd,om in een scheiding toe te stemmen, „maar" zo zeide zij, „er deden zich moeilijkheden voor, anders: zoi. ik reeds met Rossellini gehuwd' zijr„Ik ben besloten", aldus vervolg de Ingrid „om mijn carrière op te ge ven, daar ik mijn eigen -leven Wens 1 leven, precies als elke andere Wat het gerucht betreft dat Ingrid 'n Februari een baby verwacht, heeft Ros sellini verklaard: „Of dit wel of niet het geval is, gaat niemand iets aan. Ik meen dat dit gerucht geen ontkenning of bevestiging verdient omdat het een poging is in het privé leven van een vrouw binnen te dringen, die, om haar eigen leven te kunnen leven, haar car rière heeft opgegeven, wat voor een ar tiste toch wel het belangrijkste is. Is dit niet voldoende?" Reeds nu beialen wij het gelag" Truman en Eisenhower zijn vrienden Charles Ross, perssecretaris van pre- l sident Truman, heeft namens de presi dent verklaard, dat deze laatste „er op staat te laten weten, dat generaal Eisen hower en hij goede vrienden zijn en dit steeds zijn geweest". Deze verklaring schijnt verband te houden met de geruchten, die onlangs de ronde hebben gedaan, volgens wel- he Truman Eisenhower als een toekom stige candidaat voor het presidentschap der Ver. Staten zou beschouwen. Accoord over Ruhrorgaan De geallieerde Hoge Commissie voor Duitsland en de Westduitse kanselier dr. K. Adenauer hebben volledige over eenstemming bereikt over de vraag, op welke wijze Duitsland zich bij het inter nationale Ruhrorgaan zal aansluiten. In welingelichte Duitse kringen wordt vernomen, dat Franz Bliicber, vice-kan- selier en vertegenwoordiger van de hondsregering voor de E.R.P. benoemd is tot Duitse vertegenwoordiger bij het internationaal Ruhrorgaan. Ook de besturen van de drie centrale middenstandsbonden te weten de Chr. Middenstandsbond, de Kon. Ned. Mid denstandsbond en de Ned. R.K. Midden standsbond hebben zich thans beraden over de maatregelen, welke er nood zakelijk vcor de middenstand zouden moeten worden genomen, wanneer een loonsverhogin doorgang vindt. Volgens hen dreigt n.l. ook nu weer hetzelfde feit als na de tijdelijke loon- bijslag van een gulden in November 1948, toen hun inziens de middenstan ders, detaillisten en ambachtspatroons het gelag betaalden. Wel betalen, maar niet doorberekenen, was toen het pa rool. Als men over hulp aan econo- nisch zwakkeren spreekt, dient men niet alleen te denken aan hen, die in loondienst zijn, maar ook aan die zelf standigen, welke in dezelfde of nog grotere mate te rekenen zijn tot de groote bevolkingsgroep, die met moeite het hoofd boven water houdt. Men heeft enkele motieven geformu leerd, die ie wensen van de middenstand ir dit opzicht verduidelijken. Men stelt o.a. voor, dat de loonsverhoging als kostenfatcor wordt beschouwd en dus doorberekend wordt, straffere toepas sing van de vestigingswet, een wet ter beteugeling van het cadeaustelsel en een hogere belastingaftrek voor levens onderhoud voor niet-werknemers (tot een bepaalde inkomengrens). DEMILITARISATIE VAN WEST- DUITSLAND WORDT VOORTGEZET. De geallieerde Hoge Commissarissen hebben hun goedkeuring gehecht aan 'n wet betreffende de voortzetting van de demilitarisatie in West-Duitsland. algemene stemmen de Beierse regering verzocht, maatregelen te nemen tegen mogelijke wedergeboorte van het na zisme. Tevens verzocht het om een on derzoek van het kabinet naar de berich ten over de bijeenkomst van de „Vader landse Unie" van Feitenhansel. Het conflict in de electriciteitsvoor- ziening van Londen is „definitief gere geld", zo verklaarde Vrijdag Frank Foulkes, vertegenwoordiger van de vijf betrokken vakverenigingen, nadat hij zes uur lang in bespreking was geweest met de British Electricity Authority. Vakverenigingsleiders en vertegen woordigers van de BEA spraken er Vrijdagavond hun vertrouwen over uit, dat het werk volledig zou worden her vat nadat hunnerzijds een gezamenlijke verklaring zou zijn afgelegd. Vlucht door de lucht Een Poolse DC-6 met 15 inzittenden* t.w. vijf vrouwen, vier mannen, drie kinderen en een bemanning van drie personen, is Vrijdag te Roenne op Born- holm geland. Men was uit Lodz vertrok ken, zogenaamd voor een lijnvlucht naar Gdansk. Nadat in Warschau nog twee passagiers waren opgepikt, koerste n en op het Westen aan. De piloot wilde aai.vankelijk in Engeland landen, doch dit kon niet doorgaan omdat het vlieg tuig niet voor nachtvliegen was uitge rust. De Deense autoriteiten hebben, hangende het onderzoek, beslag op het vl'tgtuig gelegd. De Polen hebben de wens te kennen gegeven als politieke vl' chtelingen te worden beschouwd. Men meent te weten, dat een Neder landse zakenman. Maas genaamd, te Praag is gearresteerd. Vrijdagmiddag werd een Nederlander en zijn jonge Tsjechoslowaakse vrouw voor het gebouw van de Nederlandse legatie door twee onbekenden verzocht even mee te gaan. De Nederlandse ge zant, Jhr. van Tets, werd onmiddellijk gewaarschuwd en na zijn tussenkomst werd het Nederlandse paar verder met rust gelaten. Engeland niet alleen in critiek op wapenhulp De meeste landen van het Noordatlan- tisch Pact hebben zich bij de klacht van Engeland inzake de bilaterale overeen komsten, die Amerika wenst te sluiten alvorens wapens te zenden, aangeslo ten. De ambassadeurs van deze landen zouden het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken de critiek hunner regeringen hebben doen toekomen op een voorlopige Amerikaanse ontwerp overeenkomst, waardoor de voor Januari vastgestelde wapenverschepin- gen misschien vertraagd worden. Donderdagavond arriveerde het elf duizendste schip in de Rotterdamse ha ven. Vorig jaar zijn in totaal 8433 sche pen te Rotterdam aangekomen. ni Amerikanen zijn toch flinke jon- «r een geleerd heer in Rusland, die een al gens, vrienden. Van alles het K QTt d6ST6K h eve!1 geleerd artikel heeft gepubliceerd grootste, van alles het snelste, van alles in de „Iswestia". Ik citeer, vrienden: het hoogste, van alles het duurste. Nu 11„Het baanbrekend genie van Stalin is er weer een professor aan het Cali- wordt vervoerd en waar men met hou- heeft een beslissende rol gespeeld en fornische Institute of Technology, die ten lepels eet! speelt die nog in de uitbreiding van het warrelende visioenen heeft. De tijd, materialistische onderwijs van Mitsjoe- zegt hij, waarop men de afstand van de r\e Belgische socialisten verkopen rin waarvan de triomf de idealistische Wést- naar de Oostkust van de Ver- plakzegels ter waarde van 10 francs theorieën van de bourgois-reactionnaire enigde Staten (3000 mijl) aflegt in een voor het vormen van een fonds ter be- sgrobiologen zoals Weissman en Mor- uur tijds, komt in zicht Hij stelt zich strijding van de terugkeer van Koning Sat als een kaartenhuis heeft doen in- voor, dat het vliegtuig dat gebruikt Leopold. De zegels zullen op socialisti- eenstorten, terwijl het de theoretische wordt, en vijftig ton zal wegen, eerst sche vakverenigingskaarten en dergelij- hoeksteen is van het dialectisch en his- 1200 mijl zal klimmen en dan nog eens ke geplakt worden. Waartoe men toch t°"sch materialisme." Als ge dit be- 1800 mijl zal dalen Alles in schuine lij- al niet kan komen, als de politiek in 't PliP*. vrienden, zoudt ge het dan voor nen natuurlijk.' Trouwens. Consolidated spel isD Professor Lyssenko is mii alstublieft even uit de doeken wil Mnnt A 1— J1A. 4O0 1 AVI Hf «*«11 - SNOEK VAN 20 POND. Vrijdag is aan de visafslag te Lem mer door de L E 96, schipper C. Post- ma, een snoek aangevoerd, die twintig Pond woog. Het beest was één meter en vijf cm 'ang Dit zou de zwaarste snoek -'in, die tot dusver in het IJselmeer ge engen werd. gaat een vliegtuig bouwen, dat 400 per sonen in één ruk over de Atlantische Oceaan zal brengen. Nog een hortje geduld, vrienden en we vliegen met z'n allen gezellig naar Venus of Ju piter Als we vóór die tijd tenminste nog niet naar de maan zijnToch zijn het niet alleen de Amerikanen, die over de uitvindersknobbel beschikk- ken. Want dr. Walter Hellman in Kiel heeft een glazen long geconstrueerd iie een verbetering van de tot dusverre gebruikte ijzeren long betekent. De nelft lichter en, wat nog helangrijker is. óók de helft goedkoper In Madrid is een hotel geopend voor buitenlandse studenten. Een welkome afwisseling tussen alle hotels, waarheen men franco Als ik loonsverhoging krijg, kc een nieuw pak! len doen. Want ik wil er nog graag wat bij leren Qonderdrgm'-'-lag zat de Tweede Ka mer gezellig te vergaderen over de salarissen van de onderwijzers en zo. toen de tuidsprekersinstallatie uitviel De geachte afgevaardigde, die iuist het woord salaris uitsprak moest zijn stem uitzetten, anders was er van dat loon dat toch al zo klein is, helemaal niets meer overgebleven En toen iedereen zijn gewone stem moest gebruiken bleek dat zij. die figuurlijk de grootste mond plegen te hebben, letterlijk ver onder de middelmaat bleven. Het was een inspannende middag, daar op het Binnenhofl Australische premier 'n vriend van Nederland Naar het zich laat aanzien, zal Ne derland belangrijke voordelen trekken uit de verkiezingsnederlaag van de Australische Labour-partij, speciaal met bet oog op een massa-immigratie van gedemobiliseerde Nederlandse soldaten uit Indonesië. De nieuwe liberale pre mier Robert Menzies staat bekend als een oud vriend van Nederland, terwijl ook minister Richard Gardiner Casey, oud-gouverneur van Bengalen vurig pro-Nederlands is. Het immigratie-plan var Nederlanders zal spoedig aangeno men worden; de plannen van de K.L.M. voor een luchtlijn op Australië zullen niet de bijna vijandige behandeling ont vangen die zij van de Labour-regering beeft gehad, terwijl last but not least ver wacht kan worden, dat de communisti sche aanstichters van de ban op de Ne derlandse scheepvaart, Healy, Roach en Elliott uit de vakverenigingen van ha venarbeiders en zeelieden verwijderd zullen worden. Na gruwelijke mishandelingen Te Rotterdam is een vader gearres teerd, die zijn vier maanden oude zoon tje gruwelijk mishandeld heeft, waar door deze baby tenslotte overleed. Reeds zes weken na de geboorte moest de baby met een hersenschud ding in een ziekenhuis worden opgeno men. Na anderhalve maand werd het kindje ontslagen, maar een week later keerde het terug met kwetsuren aan de hals en een gebroken sleutelbeentje. Op 8 November verliet het opnieuw het ziekenhuis, doch overleed een week la ter. De vader legde een volledige be kentenis af. Hij was nerveus geweest en zeide aan slapeloosheid te hebben geleden. Als het kind 's nachts huilde, ging hij het bed uit en kastijdde het. Eenmaal heeft hij de baby op het hoofd geslagen, de tweede maal sloeg hij het in het nekje. Kostof ter dood gebracht De vroegere Bulgaarse vice-premier Kostof is Vrijdag, nadat zijn verzoek om gratie was afgewezen, ter dood ge bracht. Naar gemeld wordt, zou Kostof in een brief aan de Bulgaarse minister president alsnog zijn schuld bekend hebben en verzocht hebben zijn dood vonnis in levenslange gevangenisstraf tfc veranderen. „ZUIDERKRUIS" AANGEKOMEN Het troepentransportschip „Zuider kruis" is gisteravond aan de Lloydkade te Rotterdam gearriveerd. De ontsche ping van de opvarende militairen nam hedenmorgen om negen uur een aan vang. IIE parlementaire redacteur van het Nieuw Noordhollands Dagblad pu bliceert een weinig verhelderend be toog over de Indonesie-politiek, zoals die van de zijde der K.V.P. de laatste vier jaren is gevoerd. De schrijver behandelt de synthese-pogingen van prof. Romme, die weliswaar in het eindresultaat niet volledig tot uitdrukking komen, maar waarvan anderzijds ook niet gezegd kan worden dat men ze er in het geheel niet in terug zou vinden. De bezwaren, die de welingelicht» schrijver tegeri de K.V.P.-politiek ont wikkelt, liggen voornamelijk in de laat ste fase. „Het is zo betoogt hij in dit verband een ellendige geschiedenis, ciat wij na het aftreden van minister Sassen onze greep op de gebeurtenis sen volledig hebben verloren." Men wilde niet in het kamp der anti-revo- lutionnairen terecht komen „maar wij schonken ook geen volledig vertrouwen aan de katholieke ministers, die bleven zitten. Deze distanciëring, die overigens onze verantwoordelijkheid niet uitsluit, schakelde ons wel uit als medespeler". Verder zegt de parlementaire redac teur: „De historie zal moeten seggen: Gij, Nederlands grootste partij, speelde (dus) in de beslissende fase uw rol niet meer, maar werd slechts gespeeld. Deze houding wordt des te onmogelijker wan neer men zich de voorgeschiedenis van dit alles in de herinnering terugroept, (en) vaststelt dat het toch een katho lieke minister was, die op dat moment het roer in handen hield, terwijl men daarna weer wel diezelfde partij als me destuurman op het schip aantreft". Tenslotte concludeert de schrijver: „Er was geen door de Partij gedragen eigen Indonesie-politiek en zo kon het gebeu ren, dat èn de zittenblijvende minis ters èn prof. Romme, èn het nieuwe bloed, dat inmiddels in de fractie was gekomen, er elk htm eigen mening op na hielden". Bijzonder duidelijk is dit alles niet. Men kan zich bijvoorbeeld verbaasd afvragen: Als de KVP geen rol speelde, maar gespeeld wérd, door wie werd zij dan gespeeld? Door minister Van Maar- seveen? Door prof. Romme? En waarin kwamen die meningsver schillen tussen zittenblijvende minis ters en prof. Romme en het nieuwe fractiebloed tot uiting? Minister Van Maarseveen heeft de souvereiniteits- overdracht met uitputting van die ar gumenten verdedigd, prof Romme heeft geen enkel amendement ter tafel ge bracht en de KVP-fractie heeft en bloc vóór gestemd. Er was schijn noch scha duw van meningsverschil. Had niet ten overvloede prof. Romme kort tevoren de persoonlijke verantwoordelijkheid voor de gang van zaken voor zichzelf opgeëist? Edoch: Wij hebben aan te nemen dat de parlementaire redacteur van een Ka tholiek dagblad zulke dingen, als door ons geciteerd, niet zonder aanleiding en niet zonder bedoeling neerschrijft. Mocht die bedoeling zijn, de Katholieke Volkspartij, voor wat de handelingen in de beslissende fase betreft, als tijde lijk „buiten spel" te schetsen, dan wordt de verhouding, die er bestaan zou heb ben tussen katholieke ministers, fractie leider. fractie en party inderdaad een volkomen onmogelijke. Wij begrijpen er, eerlijk gezegd, hoe langer hoe minder van. De nieuwe burgemeester van Den Haag schijnt te lijden aan geprikkeldheid jegens de pers. Hoewel hij er blijk van gaf te beseffen, dat de Haagse politie na alles wat er in de oorlog en na de bevrijding is gebeurd in een minder goed gerucht staat, meende hij te moe ten vaststellen, dat „praathoekjes" in een krant niet het recht hebben, een eigen oordeel over de politie te bezit ten. De (Haagse) Nieuwe Courant ant woordt daarop: „Wij laten ons in het bevrijde Nederland door niemand het recht ontzeggen, dus ook niet door bur gemeester Schokking, om over welke problemen ook, te oordelen of te laten oordelen". Wij weten nog niet, of de Haagse bur gemeester thans het college van B. en W. zal weten te bewegen, tot het uiten van dreigementen jegens het bedoelde blad. Wij weten echter wèl, dat de be trokken redactie volkomen gelijk heeft. Burgemeesters, die met welke niddelen en onder welke voorwendsels ook de pers aan de leiband van hun eigen gewichtigheid wensen te doen lopen, tonen zó weinig besef van demo cratie te bezitten, dat zij hun toekomst achter zich hebben. Zij horen thuis in een lang voorbije periode. De Westduitse Bondsdag heeft de parlementaire onschendbaarheid van Wolfgang Hedler. lid van de rechtse Duitse partij, opgeheven. Men is van p.%n Hedler te vervolgen wegens een vorige maand gehouden antisemietische rede. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Zon dagavond. Vanavond en van nacht in» de kustgebieden^ storm achtige en in het binnenland harde nu en dan stormachtige Westelijke tot Noordwestelijke wind. Morgen geleidelijk afnemende windkracht. Wisselend bewolkt met enkele buien voornamelijk in de kustge bieden. Iets kouder. Zondag: Zon op, 8 44 onder: 16.29 Maan op: 7.35: onder 14.47

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1