I Luc van Dam behaalde k.o. zege ewogen week-eind >e Tweede Kamer bespreekt de begroting „wederopbouw" Schat de minister behoefte aan woningen te laag? C.P.N. tegen huurver hoging Doodstraf of de vrijheid voor Ernst May? Mijnhardtjes: de cachet, Wedstrijdprogramma voor Tweede Kerstdag Loonsverhoging niet ten koste van land- en tuinbouw De kortste dag DEGOUVE ging in vijfde ronde neer Weer een communist in Ged. Staten? r J Hef Radioprogramma WOENSDAG 21 DECEMBER 1949 aan, dat het bouwvolume voor kerken geleidelijk zal worden opgevoerd. Naar aanleiding van enkele opmer kingen over de DUW zeide de minis ter dat het streven erop gericht is, al leen die werken in DUW-verband te laten uitvoeren, die normaal niet of pas veel later zouden zijn uitgevoerd. In de middagvergadering der Tweede jner is Dinsdag een begin gemaakt iet de behandeling van de begroting Wederopbouw en Volkshuisvesting. De heer Ten Hagen (Arb.) achtte een Na re. en dupliek werd de begroting loepel bouwplan op lange termijn no dig Overheidsexploitatie achtte spr het meest gewenst. Een eigen woning voor ie arbeider, die deze begeert moet mo- relyk Zijn. Daarnaast kan gemeenschap- lelijk bezit gepropageerd worden. De «is van grote woningen brengt een ge- ijger aantal woningen mede. Streven iaar ruimere middenstandswoningen jerkt bestrijding van de acute woning- iood tegen. De heer Stapelkamp (AR) vroeg -daoht voor de nood der groeiende -zinnen, dergenen, die willen huwen geen woning krijgen en voor de ge- mobiliseerden. Er moet z.i. spoedig eer evenwicht komen tussen de oude ,n de nieuwe woninghuren, de huren ouden z.i. wel degelijk verband met e loon- en prijspolitiek. De heer An- -essen (KVP) sprak zijn voldoening t over 's ministers opvatting, dat de oningproductte nog moet worden op- voerd. Het aantal vakbekwame ar- Iders zal moeten toenemen. De heer Ritmeester (VVD) becijferde -t er nog 576.000 woningen moeten orden gebouwd. Als de duplexwonin- en in I960 verdwenen zijn, zal het z.i. -ker 1970 worden voor het woningte- ort is ingehaald. Een woningreserve an 2 procent is zeker niet te veel, dat -tekent, dat er nog 60.000 woningen "éér gebouwd moeten worden. De heer "an Vliet (KVP) meende, dat er naast -plexwoningen steeds een behoorlijk tal eengezinswoningen moet worden bouwd. Hij wilde extra bouwvolume Mt winkels en een bescheiden huur- npassing. De heer Gortzak (CPN) i van oordeel, dat er de eerste tien 65 a 66.000 woningen per jaar odig zullen zijn. Naar zijn mening wor- en arbeidskrachten onttrokken aan de oningbouw voor andere werkzaamhe- en. Hij verklaarde, dat huurverhoging or de communisten onaanvaardbaar h. Opvoering der arbeidscapaciteit 'ent gepaard te gaan met verhoging tan het uurloon. De heer Kikkert (CHi vroeg aandacht voor de bouw van landarbeiderswoningen. De minister antwoordt Minister In 't Veld deed een beroep cp de bij het bouwbedrijf betrokke nen. Spreker deelde mede, voornemens tt zijn met ingang van 1 Januari ver dergaande bevoegdheden aan de ge meentebesturen te geven. Op het ge bied der bouwnijverheid, aldus de mi- jtoter, slaat Nederland geen slecht fi- fiur. Voor 1950 is gerekend op 40.000 toningen, maar het zullen er meer Voor 1953 achtte spreker een kewcapaciteit van 1700 millioen no- waarin f 660 millioen voor wo- iingbouw. Dat betekent 55..000 wonin- jen. In 1964 zou men op normale wijze door de achterstand heen zijn. Wan neer er in de eerste tien jaren 72.000 duplexwonmgen worden gebouwd, dan zal de achterstand in 1960 zijn inge lopen. Echter zullen ook eengezins woningen moeten worden gebouwd. Ook de middenstandswoning kan men niet missen. Na nog enkele vragen te hebben beantwoord, zeide de minister, dat het wetsontwerp betreffende de huren nu binnenkort kan worden in gediend. Onder meer herinnerde spre ker er nog aan, dat hij 300 woningen voor gedemobiliseerden heeft beschik baar gesteld. Ten slotte voerde spreker ten slotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, waarna de vergadering verdaagd werd. (Vervolg van pag. 1) Volgens een schriftelijke verklaring van verdachte's voormalige secretares se, mej. De Bruin, was deze volkomen overstuur van de executie terugge keerd en had „als een kind geweend". In zijn requisitoir eiste mr. Besier opnieuw de doodstraf. Hij noemde het neerschieten van krijgsgevangenen een zeer ernstig oorlogsmisdrijf. Wel voeg de hij hieraan nog toe, dat May zich in kamp Vught tegenover Nederlandse gevangenen zeer menselijk heeft gedra gen. Pleidooi. In haar pleidooi zeide mej. mr. Boon, dat verdachte na het eerste sal vo niet meer opgesteld is in het pe- leton. Bovendien geloofde zij, dat hij inderdaad zijn revolver onklaar had gemaakt, zodat hij niet geschoten had. Daar de Nederlandse wet eist, dat bij ontkenning van de verdachte twee ge tuigen uit eigen waarneming kunnen bevestigen, dat het ten laste gelegde feit is gepleegd, alvorens een veroordeling mag volgen, meende zij, dat het Hof nie' anders kon doen dan verdachte vrij te spreken, omdat hier slechts één ge tuige een verklaring heeft afgelegd en dan nog bovendien niet heeft gezegd, dat verdachte inderdaad zelf heeft ge schoten. Ir zijn laatste woord zeide verdachte, dat hij beslist niet had geschoten. Des tijds had hij dit aan niemand verteld, omdat dit toen ernstig gevaar voor hem zou inhouden. De president bepaalde de uitspraak op 31 December. Programma van het kabinet der R.I.S. De eerste regering van de RIS heeft een programma bekend gemaakt, dat uit zeven punten bestaat. Het omvat o.a.: Een reorganisatie van het KNIL en de vorming ener federale strijd macht. Het bevorderen van een zo spoedig mogelijke terugkeer van de K. L.-troepen naar Nederland. Het op wettige wijze voorbereiden van verkie zingen. Het op vreedzame wijze rege len van de kwestie inzake Nieuw-Gui- nea en het verwerkelijken in het kader van de Nederlands-Indonesische Unie van een politiek ten gunste van de RIS en het bevorderen van de toelating van de RIS tot de Verenigde Naties. diegii^«drijftenkoi^fzetJWen75ct. Eerste klasse, afdeling I: Zeeburgia —DOS. Afdeling H. SWAjax, EDO Xerxes. Afdeling Dl: HengeloEnschedese Boys, WageningenGo Ahead, NEC Quick. Afdeling IV: HelmondiaRBC, PSV Sitt. Boys, KerkradeBrabantia, NOAD—MW, Limburgia—VW. Afdeling VI: EindhovenLonga, Ju lianaSp.cl. Emma, MauritsNAC, BWBleyerheide. Tweede klasse A: VolendamAlcma- riaVictrix, AFCRapiditas Zaandijk -HVC. Tweede klasse B: Watergraafsmeer— WFC, WA—Stormvogels. Derde klasse A: TerrasvogelsVites se, SDWZilvermeeuwen. Derde klasse B: ZSGO—GVO IW— ZW, QSCDTS, Halfweg—De Kenne mers, SuccesADO. Derde klasse C: DCGHollandia, Helder—DEM, WMS—Velsen, KW— Bloemendaal. Vierde klasse A. TexelN. Niedorp, BergenWatervogels, BKCGrasshop pers. Vierde klasse B: PurmerendBerdos, ZouavenZAP, St. GeorgeWestfrie zen, AndijkDe Rijp, RK AFCWW Vierde klasse C: EnergiaWSV, HSV Limmen, SchellingwoudeAssendelft Vierde klasse D: Monnikendam— HEDW PurmersteynOlympus, Meer- vogelsZaanlandia, EVCY-Boys. Vierde klasse E: WZ—ASVK, De GermaanDe Pionier, OntwaaktSlo- terdijk. Vierde klasse F: DSS—WMHO, Swift —Rivalen, IEV—Oranje Zwart, BPC— VVB, RK AVIO—Vliegende Vogels. Uitspraak in Strang-poo! De Rotterdamse rechtbank veroor deelde de 49-jarige M. H. uit Rotter dam tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van 3 maanden met een proef tijd van 2 jaar, en een geldboete van 100.- subsidiair 10 dagen. H. werd er van verdacht de z.g. „Strang-voetbal- pool" te hebben georganiseerd. Tegen hem was 5 maanden gevangenisstraf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk ge- eist. Theologisch candidaat ontving 28 beroepen Candidaat A. Vergunst uit Leiden, die kortgeleden zijn studie aan de theo logische school der Gereformeerde ge meente te Rotterdam beëindigde, ont ving niet minder dan 28 beroepen. Het beroep naar Zeist werd door hem aan genomen. Twee der beroepen kwamen uit Amerika. De heer Cochran (het Ameri kaanse UNCI-lid) zal op uitnodiging van de regering der RIS aanwezig zijn bij de plechtigheid van de souve- reniteitsoverdracht te Batavia, zo wordt uit betrouwbare bron vernomen De voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, de heer H. D. Louwes, heeft dezer dagen in een rede over het onderwerp „De agrarische bedrijfsge- noten en hun beleidstaak" gesproken over de plannen tot verhoging der lo nen, welke thans door de Stichting van de Arbeid aan de regering zijn voorgelegd. Naar aanleiding van de voornemens tot loonsverhoging heeft de voorzitter van de Stichting voorde Landbouw uitdrukkelijk verklaard dat de land- en tuinbouw de gevolgen van deze nieuwe loon- en prijspolitiek slechts dan kan aanvaarden, indien de verhoogde lonen worden doorbere kend in de prijzen der landbouwpro ducten. De loon- en prijspolitiek mag niet gevoerd worden ten koste van de land en tuinbouw. Deze krijgt nog slechts een bescheiden deel van het nationale inkomen. Hij is niet bereid een ver mindering van dit deel te aanvaarden en zal zich hiertoe ook nfet laten dwingen, aldus de heer Louwes. Gesneuveld in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Soldaat J. G. M. Wolfs uit. Hilvarenbeek (Nb.) (na ver missing). Res. 1ste luit. F. W. M. Huynen uit Wassenaar. KNIL: Eén soldaat afkomstig van Java. Zo is de kortste dag van 't jaar Ineens weer aangebroken, En wordt de lamp vanavond nóg Wat vroeger aangestoken. Hij kwam niet aan met sneeuw en ijs Maar wél met storm en regen, Waarvan we in de laatste tijd Meer dan ons portie kregen. Doch vrienden daarom niet getreurd, De dagen gaan dra lengen, Al is het ons nog niet bekend Wit zij ons zullen brengen. De Bilt voorspelt, naar werd gemeld Een koude Januari, Maar wèl met storm en regen, Is het misschien contrarie. Dus is het 't verstandigst, om Maar optimist te blijven En niet te klagen vóór dat wij Het voelen aan den lijve. Gewoonlijk maakt een mens zich druk En allerhande zorgen, Om iets dat moog'lijk nooit gebeurt, Dus klaagt hij vóór de morgen. Laat ons tevreê zijn met hetgeen Wij dagelijks ontvangen En niet de tijd verkniezen met Diverse treurgezangen. Vandaag smaakt snert ons reuze goed, En morgen rijst met krenten. Nu, hebben we de kortste dag, Doch straks komt weer de lente. Voor de tweede maal na zijn opera tie kwam Luc van Dam in de ring. Nog duidelijker dan in zijn gevecht te gen Kid Marcel werd onze Nederland se favoriet winnaar. Ditmaal was de Franse middengewicht Gus Degouve, een rechtsvoorstaand bokser, 't slacht offer. In de vijfde ronde ging de Fransman tegen het canvas en werd uitgeteld, nadat hij reeds in de eerste ronde dicht bij een knock out was ge weest. Vanaf de aanvang was Luc van Dam in de meerderheid, zowel door supe rieure techniek als door aanzienlijk grotere stootkracht. Nauwelijks had 't aanvangssignaal geklonken of de Rot terdammer zette een felle aanval in. Tweemaal achter elkaar moest Degou ve een harde rechtse incasseren, waar door hij in de touwen zonk. Eerst bij „negen" kwam hij overeind, naar het scheen rijp voor k.o. Hij wist zich even wel tot het einde van de ronde te handhaven. In de tweede ronde deed Van Dam het wat kalmer aan, maar het bleek duidelijk, dat het klasseverschil tussen beide boksers zo groot was, dat de Ne derlander een puntenzege niet kon ontgaan. Een punten-overwinning was Van Dam echter niet voldoende, hij wilde een zege door een eindstoot en al wat hij deed, was eigenlijk voorbe reidend werk om een opening voor zijn geduchte rechtse te forceren. Het enige waarvoor hij moest oppassen was de gevaarlijke linkse hoek van de Fransman, die soms verrassend hard en snel door kwam. Tal van malen Tien-jarige jongen door vis gedood Bij Tully in Noord-Oost Australië is een jongen, die in ondiep water in zee waadde door een onbekende nis aan gevallen en enkele minuten later on der hevige pijn overleden. De jongen, die tien jaar was, waad de in het water en gilde plotseling: ,,'n haai". Zijn vader, die te hulp snel de, zag een reusachtige vis, die zich om benen en lichaam van de jongen gewonden had. De jongen werd direct naar het ziekenhuis van Tully ver voerd, doch was reeds gestorven voor dat de dokters hem konden onderzoe ken. Deskundigen te Brisbane konden de vis niet thuisbrengen, doch de politie verklaart, dat de vis in de volks mond bekend staat als „Zeewesp" en dat in de loop der jaren reeds vier dergelijke voorvallen, alle met dode lijke afloop, waren voorgekomen. ving Van Dam deze stoot prachtig op, maar twee of drie maal kwam de klap zo hard door, dat Van Dam uiterst voorzichtig werd. Intussen bleef hij Degouve met linkse en rechtse upper cuts en directen bestoken en reeds in de vierde ronde bleek dat hef weer standsvermogen van de Fransman daar tegen niet was opgewassen. Na een kalm begin in de vijfde ron de werd het pleit beslecht. Een blik semsnelle aanval van Van Dam dreef Degouve in een neutrale hoek, een fel le rechtse en twee linksen voltrokken het vonnis maar nog voor dat Luc's tegenstande: met zijn knieën de grond raakte trof hem een roffel van slagen Degouve viel neer en werd uitgeteld De Fransman beweerde, dat de laat ste stoot te laag was geplaatst, docb de ringarts verklaarde later, dat er geen enkel spoor van een te lage stoot was te vinden. Insiders zeiden na af loop dat de eindstoot beslist niet onder de gordel was geplaatst en bovendien valt het sterk te betwijfelen of de ne derlaag van de Fransman aan die laat ste stoot kan worden toegeschreven. Vier dodelijke ongevallen Maandagavond werd in Rotterdam een bij de Rotterdamse Droogdok maatschappij werkzame vier en twin tig-jarige lasser door een rijdende kraan gegrepen. Zijn been werd afge reden. De man overleed aan de beko men verwondingen. In dezelfde stad viel een zeventienjarige kantoorbedien de van zijn fiets en kreeg een zware hersenschudding. Onderweg naar het ziekenhuis is hij overleden. Op dezelf de avond reed de negen en zestig-jari ge oud-directeur van de Noordholland se landbouwcredietbank de heer J. A. W. A. in Leiden met zijn auto tegen een onverlichte tram. Hij werd ernstig gewond en is later in het Academisch Ziekenhuis aldaar overleden. Dinsdagmorgen werd in de Leidse- straat te Amsterdam een één en veer tigjarige man door een vrachtauto overreden en gedood. Twee Nederlandse V-mannen ter dead veroordeeld Twee Nederlandse V-mannen van de vroegere Duitse „Abwehrstelle", de 41- jarige electricien P, Rothert uit Heem- stelde en de Amsterdammer G. C. van Bree, zijn Dinsdag door het Amster dams Bijzonder Gerechtshof conform de eis ter dood veroordeeld. Aan bei den was ten laste gelegd, dat zij spion- nagediensten hadden verricht voor de „Abwehrstelle" door zich in te dringen in illegale organisaties. Provinciale Staten van Noord-Holland Pro-memorie post voor subsidie aan Ned. Opera Van de algemene beschouwingen over de Provinciale begroting in de Sta.enzitting van Dinsdag was een groot deel gewijd aan de houding van de twee grootste fracties in de Staten de Partij van de Arbeid en de Ka tholieke Volkspartij ten aanzien van de komende verkiezing van leden van Ged. Staten. De heer mr. J. S. baron van Harinxma thoe Sloten (VVD) stelde deze partijen de vraag, hoe zal uw houding zijn, na dat de verkiezingen voor de Staten hebben plaats gehad. Gaat ge een vol gende keer dan weer een communist stemmen en zult ge dan weder met een communist in het college zitting ne men? Hij sprak zelfs van een „coalitie" bij de vorige verkiezing van leden van Ged. Staten, De heer J. Groen (KVP) uit Alk maar zei: we wensten een college op bredere basis bij de vorige verkiezing van leden van Gedeputeerden. Een sa menstelling op bredere basis staan we nog voor en daaraan zullen we mede werken. Voor het overige moet nog de uitslag van de Statenverkiezingen worden afgewacht. Mr. A. de Roos (PvdA) zei, dat de gedachte van een coalitie een droom beeld is. Ze is er nimmer geweest. Onze opvolgers in de Staten in nieu we samenstelling, aldus spreker, kun nen we niet binden. Indien de omstan digheden zijn zoals ze nu zijn, verze kerde spreker, dan is het zeer onwaar schijnlijk dat onze fractie zal mede werken aan de verkiezing van een communist in het college van Ged. Sta. ten. De heer G. Baas Kz. (A.R.) betoog de, dat het kennelijk voor de PvdA geen principiële kwestie is of een com munist in het college van Ged. Staten zitting heeft. De fractie heeft een com munist in het college gebracht. Nu is niet ronduit gezegd, hetgeen de PvdA bij de volgende verkiezing van Gede puteerden doen zal. Is er een princi pieel verschil tussen de Partij van de Arbeid en de communisten? Indien ja, dan had het antwoord van mr. Roos meer beslist moeten zijn. Mevrouw Teeboom van West (communiste) wilde pleiten voor de werkende bevolking en verklaarde dat niets wordt gedaan om die bevolking te helpen. Enkele leden bespraken nog bijzon dere punten. Bijvoorbeeld de heer Groen, die opmerkte dat de regering de inpoldering van de Oostpolder wil laten voorgaan, terwijl hij meende dat de inpoldering van de Westerpolder heel urgent is. Hij vroeg daarvoor de belangstelling van Ged. Staten. Indien toch de inpoldering van de Oostpolder het eerst mocht geschieden, vroeg spreker de belangen van Volendam te bepleiten. De heer F. P. Clijnk deed opmerken dat het volume dat voor woningbouw aan de provincie is toegewezen veel te klein is om in de behoeften te voorzien. De Nederlandse Opera. Laat in de middag volgde de beant- 't Gemak dient de mens Volgens het Britse blad News Chronicle heeft een Engelse wis kundige, Booth genaamd, een vertaal- en reken-machine uitge vonden, die 12 talen kent en zeer zware wiskundige vraagstukken kan oplossen De machine zal 10.000 pond kosten. Op een toet senbord als van een schrijfma chine zou men bijvoorbeeld een Engelse tekst kunnen tikken, die na enkele seconden naar keuze in het Russisch, Hongaars en welke andere taal men maar wil op een bandje uit de ma chine rolt Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m. s. „Willem Ruys" (4 Jan.); Antillen: s.s. „Stuyve- sant" (28 Dec.); Suriname: s.s. „Cot- tica" (4 Jan). PATRICIA WENTWORTH 66 ,Ik opper geen suggesties, mr. Leigh. Ik constateer alleen feiten. Daarvoor ben ik hier.... om feiten te verzame len. Maar hier is een kwestie, waarbij u ons kunt helpen. Ik wil weten waar ieder precies stond toen u het licht aandraaide. U moet een goed gezicht op hen allen hebben gehad, toen u de hall rondkeek. Kunt u misschien een ruwe schets maken?" „Zeker. Inderdaad neb ik er al een gemaakt." Justin haalde een blad papier te voor schijn en legde dit op tafel. Frank Abbott stond op en kwam over Lamb's schouder heenkijken. Bei den bestudeerden de schets enige tijd. Ten slotte zei Lamb: „De twee vrouwen waren het dichtst bij hem, ieder aan een kant.. Miss Lane tussen u en het lijk. Mrs. Ookley aan de andere zijde. Bevond mrs. Oakley zich tegenover u?" „Ja, ze stond met het gezicht naar het lijk". „Hoe ver af?" Justin aarzelde. „Vijf of zes voet". „En miss Lane?" „Ongeveer even ver. Ze stond met de rug naar mij toe." „Maar u kon het gezicht van mrs. Ookley zien. Hoe keek ze?" „Verschriktvol afgrijzen". „En toen viel zij op haar knieën bij het lijk, noemde de dode „Glen" en riep, dat iemand hem had vermoord?" „Ja". HOOFDSTUK XXI De hoofdinspecteur ging door met 't verhoren van mr. Perlock's gasten. Mis schien verveelde het hem wel, om tel kens dezelfde vragen te moeten doen, maar zijn optreden bleef hetzelfde. Sommige vraaggesprekken waren heel kort, andere moeten de erbij betrok kenen wel erg lang hebben toegesche nen. Mr. Masterman kwam van zijn ver hoor terug in een soort stemming als reeds door Ernest Pearson geconsta teerd. Toen hij op weg naar zijn kamer was, werd een slaapkamerdeur geopend en riep zijn zuster hem. „Geoffreyik wil je spreken". Hij antwoordde: „Dat gaat niet" en liep door. Voor hij echter zijn eigen kamer kon bereiken en de deur achter zich dicht slaan, stond zij naast hem, met een hand op zijn arm. Hij kon de krachti ge, benige druk door zijn mouw heen voelen. Bijna geluidloos fluisterend zei zet „Als ik niet met jou kan spreken, zal ik naar beneden gaan en met hen spreken. Heb je liever, dat ik dat doe?" Hij draaide zich om en keek haar aan. Vrouwen zijn tot elke dwaasheid in staat, als men ze te ver drijft. Hij geloofde, dat zij haar bedreiging inder daad zou uitvoeren. Daarom zei hij, zichzelf koel beheersend: „In dit huis praat ik over niets. Als je je mantel wilt aandoen en je hoed opzetten, kunnen we naar buiten gaan" Zonder een woord te spreken ging ze weg en kwam zwijgend terug met de oude bontmantel om, de versleten zwartvilten hoed op. Samen gingen ze naar beneden, de voordeur uit en door de tuin naar het grote groene croquet, veld. Dit was niet zo goed verzorgd als in de jaren vóór de oorlog, toen miss Pomeroys croquetpartijtjes had gege ven voor haar bejaarde kennissen, maar het had één onmiskenbare ver dienste: Als je midden op het gras was, kon niemand bij mogelijkheid horen wat je zei, want niemand kon binnen oorbereik naderen zonder te worden gezien. Eerst toen zij op dit gunstig gelegen punt waren aangekomen, verbrak Mas terman het stilzwijgen. „Wat wilde je me zeggen? Ik geloof, dat we bete'- op en v ai kunnen lo pen. Dat zal meer na: „k lijken". Ze klemde haar man, even zenuw achtig vast als ze het zijn arm had ge daan. Zonder hem aan te zien, sprak ze toen: „Wat zeiden die mannen tegen je? Wat heb je hun verteld? Wat wilden ze weten?" Hij haalde even zijn schouders op. „De gewone dingen Hoe lang ik Porlock al kende of dit ons eerste bezoek was op welke voet we met elkaar stonden. Dan alles over gister avondhet gesprek aan tafel...." „Welk gedeelte ervan?" Hij wierp haar van terzijde een blik toe. „Denk erom: Wie het onderste uit de kan wil hebbenMaar als je 't v/eten wilt, ze vroegen over die licht gevende verf, waar Porlock mee ge merkt was. Jij zult de witte vlek rond om de dolk ook wel hebben gezien De politie wil natuurlijk weten, wie die verf daar aanbracht en het eerste wat ze doen moeten, is iemand te vinden, die het kan hebben gedaan. Ongeluk kig genoeg komt iedereen in aanmer king, behalve misschien Totevan hem weet ik het niet. 't Is grappig, dat niemand net zekerheid kan zeggen of Tote in de hall kwam om de chara de.te zien. Het was zó donker, dat hij daar best geweest kan zijn, zonder dat iemand hem opmerkte". (wordt vervolgd' Wij zijn het gelukkigst, wanneei wij ons het minst bewust zijn van ons geluk. - M. M. CORELL1 woording door Gedeputeerde Staten. Het lid W. v. d. Donk verdedigde het beleid van Gedeputeerden terzake van het subsidievraagstuk voor het medisch onderwijs. Wat aangaat het schrappen van de subsidie voor de Nederlandse Opera zeide spreker, dat Ged. Staten er prijs op stellen voor en alleer subsidie verder te geven, dat er voor de Ned. Opera een gezonde financiële basis zal zijn gevonden. De aangewende pogin gen tot sanering dienen te worden af gewacht. Inmiddels daartoe door het College gemachtigd, kan spreker mededelen, dat, in afwijking van hun oorspronke lijk voorstel Ged. Staten nader voor stellen voor de Nederlandse Opera, een pro memorie-post op de begroting te plaatsen. Indien een gezonde basis voor de Nederlandse Opera is gecreëerd zul len Ged. Staten komen met een voor stel tot subsidieverlening met terug werkende kracht tot 1 Januari 1950. Mej. J. N. R. A. F. Ribbius Peletier verdedigde de regeling tussen de ge meenten en de provincie voor opne ming van krankzinnigen in de gestich ten en hetgeen is voorgesteld uit te trekken voor t.b.c.-bestrijding. Met f 50.000 kunnen de gemeenten genoeg worden geholpen. Wat aangaat de inpoldering, er is geen kans meer dat eerst met de West polder zal begonnen worden. Maar spr. is niet pessimistisch, dat daarna, na die van de Oostpolder, niet zal worden be gonnen met de Westerpolder. Tot de minister zullen Ged. Staten zich wen den opdat de Westpolder de tweede zal zijn. De verdeling der bouwvulume ge schiedt door de minister, die zich daar bij laat voorlichten door een bepaalde commissie waarin voor het gehele land drie Gedeputeerden zitten. Bij die com missie is aangedrongen de Noordhol landse belangen te behartigen. Voor 1950 gaf de commissie een onjuist ad vies dat noodlottig werd. Den Haag heeft aangaande de verdeling een ver keerde methode gevolgd. Nog zeide spreekster omtrent de rap porten ter zake van de indeling der ge meente, waarvan het eerste deel reeds is verschenen, dat Ged. Staten zich daarover moeten beraden en dat zij daarna aan de minister voorstellen moeten doen, die gaan naar de gemeen ten. Dan worden ze in een openbare vergadering van Ged. Staten behandeld. Voor de Provinciale Staten is er geen taak meer. Het lid van Ged. Staten de heer A. B. J. Prakken zei ter zake van de Velser tunnel, dat verzocht is aan Kamerleden er volle aandacht aan te schenken, echter in de Kamer is het onvoldoende geschied. Het resultaat is niet bevredi gend geweest. Ged. Staten zullen aan de minister een onderhoud aanvragen om met hem de zaak te bespreken. Daarna is de vergadering verdaagd tot heden. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.20 Dat herinnert me aan.... 6.30 'Strijdkrachten. 7.00 Onze culturele taak. 7.15 Kwartet Jan Corduwener. 7.30 Voor de jeugd. 8.20 De Ramblers. 8.55 Kleine annonces. 9.45 „Het Zwanenmeer". 10.20 Tussen mens en nevelvlek. 10.35 Uitzending ter gelegenheid van het Chanoekka-feest. 11.15 De Nachtschuit. HILVERSUM H, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 urn*. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Radio Volksuniversiteit. 7.15 Regerings-uitzending. 7.30 Sportcommen- taar. 7.40 Vandaag. 8.05 Commentaar familie competitie. 7.15 Voortrekkersdag te Pretoria. 8.45 Omroeporkest. 9.45 Verwereldlijking in onze levenspraktijk. 10.15 Cantate. 10.45 Avond overdenking. 11.15 Opera. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 6, 8 en 11 uur. 7.15 Gram.- muziek. 7.30 Sluiting. 8.40 Radio-ochtendblad. 9.03 Gram.muziek. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Po pulair concert. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Orgelspel. 11.30 Gram.muziek. 11.45 „Dieren vervoer door de lucht", causerie. 12.00 Semi- kiassieke muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Pianospel. 13.15 Zuid- Amerikaans orkest. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Piano-concert. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Cabaret. 16.30 Sluiting. 17.30 Kaleidoscoop. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de Strijdkrachten. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Radio Volksmuziekschool. 19.35 Cram.muziek. 19.45 Regerings-uitzending. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio-Philharmon'sch-or- kest en soliste. 21.15 „Paul Vlaanderen en het Sulli van-mysterie", hoorspel. 21.50 Orkestcon cert. 22.30 „Ik dacht zo....", causerie. 22.45 Zangdeclamatie. 23.15 Reportage. 23.30—24.00 Gi am .muziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten cm 7, 8.30, 1, 7, 8 en 11 uur. 7.15 Morgen gebed en liturgische kalender. 7.30 Sluiting. 3.40 Gram.muziek. 9.03 Gram.muziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram.muziek. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Orgelconcert. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Mededelingen. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Zang en piano. 13.45 Gram.muziek 14.00 Promenade orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Kerstwijding. 16.30 Sluiting. 17.30 Gewijde muziek. 17.50 Regerings-uitzending. 18.00 Gram.muziek. 18.15 Land- en Tuinbouwpraatje 18.30 Voor de jeugd. 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 19.15 Muziek voor de jeugd. 19.40 Radiokrant. 20.05 Advents-meeting var het Leger des Heils. 21.00 Familie-compe titie. 21.35 Kamerorkest. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram.muziek. 22.45 Avond overdenking. 23.15—24.00 Gram.muziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 8.30 VI. Br.: Radio Rhythme Re vue. 9.05 Gram. 10.10 Verz. progr. 11.00 Jack Nathan en orkest. 11.30 NWDR: Gram. 12.00 VI Br.: Zangvaria. 12.15 Orkest Maurice Lae- remans 12.30 Weer- en iundb berichten. 12.40 Vervolg orkest. 13.15 Orgel. 14.00 Muziek geschiedenis. 15.00 Eng. H.S.: BBC Northern Orch. 16.00—16.30 Stradivari orkest. 17.30 Kootwijk: Batavia. 18.00 Beromünster: Jodel- liedjes. 18.25 Gram. 18.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 19.30 Vlaamse liederen. 19.50 Radio- teuilleton. 20.00 Verz. progr. 21.00 „Beroemde brieven" (klankbeeld). 21.20 Symph. van Schu mann. 21.45 Actualiteiten. 22.15 Fr. Br.: Ope ramuziek van Verdi. 23.15 „Topic for tonight". 73 20 Victor Silvester en Dansorkest. LIJN IV: 8.30 Fr. Br.. Concert. 9.15 20th entury Serenaders. 10.00 Mary Maddoch, so praan, met altviool. 10.30 Ian Stewart en or kest. 11.00 Amerik. commentaar. 11.15 Mor genwijding. 11.30 Troise en ensemble. 12.00 Eng. L.P.: Mil.-orkest. 12.30 Eng. H.S.: viool en tenor. 13.00 Eng. L.P Hawaiian Serena ders 13.30 Kerstprogramim voor kinderen. 14.00 BBC Midland Light Orchestra. 15.00 Kalund- burg: Amusementsorkest Ove Peters. 15.30 Gram 15 40-16.15 NWDR: Omroeptan go-or kest. 17.30 Fr. Br.: Ens. Joe Heyne. 18.00 Voor de soldaten. 18.30 Omroeporkest. 18.45 Eng. L.P.: Harry Roy en orkest. 19.15 Bobby Howell-orkest. 19.45 Hoorspel. 20.00 Diversen. 20,30 Eng. L.P.: „Stand easy". 21.00 Verz. progr. 21.80 Sottens: Omroeporkest. 22.30 Dlv.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5