Dinsdag ontvangt Hatta uit handen van de Koningin de souvereiniteits-overdracht Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN fPlechtigheid in paleis ie Amsterdam Maarschalk Stalin zeventig jaar Donderdag 22 Dec. 1949 146e Jaargang No. 301 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN lOok Prins Bernhard zal aanwezig zijn Twaalf gewonden Kerstboodschap van H. M. de Koningin j Gevangenisstraffen voor „Indie-deserteurs" Dynamiet onder het Vak bondsgebouw te Detroit Viering in binnen- en buitenland S. L. J. van Waardenburg Gouverneur van Nieuw Guinea Ëfllï Hotel in Roermond voor tweede maal uitgebrand Derde verdachte in Haagse deviezen- affaire op vrije voeten Zaak Visser-Bos op 29 en 30 December voor Zware brand in Londen eist één dode Amerikanen in Hongariji gewaarschuwd Japan eist souvereiniteit op over zijn voormalige gebieden bjreau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdaw 20 Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN; Advertenties: 16 cent per millinietei Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1-elk woord meer 5 cent, uitsluitend cuntant Abonnementen, t 1.40 per maand. t- per Kwartaal plus incassokosten vluchtelingen te zij naar Tahiti dag aan kapitein rauwelijks waren t Hina, de doch- t een verschrikt „Ik maak me :ft de hele dag Bligh en nu 5n!" Nu de beide Kamers der Staten-Generaal het wetsontwerp voor de over- I dracht der souvereiniteit over Indonesië aanvaard hebben en de wet door tt M. de Koningin bekrachtigd is, is bepaald, dat de overdracht der souvereini- teit aan de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië, op 27 December as.. I door H. M. de Koningin zal geschieden. De plechtigheid zal plaats vinden in de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam en te tien uur 's morgens I aanvangen. de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië toetredende gebieden aanvaard is. Vervolgens zullen H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard de Burger zaal worden binnengeleid en aan de tafel plaats nemen. Minister Drees zal mededeling doen van hetgeen in vo renbedoeld protocol vervat is en con stateren, dat er mitsdien voor H.M. geen beletsel bestaat om de nieuwe rechtsorde te bevestigen. In aansluiting hierop zal H.M. de Koningin de nieu we rechtsorde bevestigen, de oorkonde van bevestiging ondertekenen en ten slotte bij acte de souvereiniteit over dragen. Als Hoofd der Unie zal de Koningin de plechtigheid besluiten met een korte rede, waarna van het carillon op het Paleis achtereenvolgens het Indonesi sche en het Nederlandse volkslied zul len klinken. H. M. de Koningin en de Prins der Nederlanden zullen ten paleize een noenmaal aanbieden aan de leden van de Indonesische delegatie, de Neder landse ministers en enkele andere hoge autoriteiten. Tot de genodigden bij de plechtig heid zullen behoren de leden van de beide Kamers der Staten-Generaal, de leden van het corps diplomatique, de Nederlandse staatssecretarissen en en kele andere hoge autoriteiten. Op dat uur verzamelen zich aan een Igrote, ovale tafel in de Burgerzaal de lieden der Indonesische delegatie, de voorzitters van de beide Kamers der gtaten-Generaad, alle ministers, de vertegenwoordigers in Nederland van Suriname en de Nederlandse Antillen, directeur van het Kabinet der Ko ningin en de secretaris van de minis- erraad. Vóór H. M. de Koningin en Z. K. H. Tins Bernhard de zaal betreden, -al door dr. W. Drees en drs Mohammed gatta een protocol worden ondertekend, waaruit blijkt, dat de nieuwe rechts orde door het Koninkrijk en de tot Bus tegen boom Hedenochtend is op de rijksweg Mep- j pel—Zwolle te Zwollerkerspel een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De chauffeur van een bus van de E.D.S. kwam uit de (richting Meppel en wilde een voor hem (uitrijden/; vrachtwagen passeren. De (chauffeur van de vrachtwagen sloeg (echter onverwacht linksaf met het ge- I volg, dat de buschauffeur plotseling I moest remmen. De bus slipte waar- I schijnlijk en reed met een zeer harde klap tegen de langs de weg staande [bomen op. Volgens de eerste berichten sijn er 10 h 12 gewonden, van wie ver- Kheidene zeer ernstig gewond zouden I lijn. H.M. de Koningin zal Vrijdagavond 113 December 18.15 uur over beide radio- I renders een Kerstboodschap richten tot I het Nederlandse volk. Twee en twintig militairen stonden terecht Voor de Krijgsraad te Velde te Rot terdam stonden Woensdagmorgen 22 militairen terecht, die op 28 Ocober van dit jaar geweigerd hebben met de „Zui derkruis" naar Indonesië te vertrekken. Mevrouw T. Soenito-Heyligers, die als raadsvrouwe van de 21-jarige A. Sij- besma uit Minnertsga (Fr.) optrad, meende in haar pleidooi, dat geen dienstweigering maar desertie ten laste gelegd had moeten worden. De Indone- sie-desertie is de basis, waar alles op rust. De ondergrond van deze weigering is aldus mevrouw Soenito-Heyligers, eerbied voor andermans leven. De krijgsraad veroordeelde A. Sijbes- ma tot een gevangenisstraf van drie jaar en acht maanden met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht en de 22-jarige J. H. Eggens uit Eexter- veen (Dr.) tot twee jaar en negen maanden. Beiden met ontslag uit de mi litaire dienst. Ook E kreeg aftrek van het voorarrest. De overige verdachten werden veroordeeld tot straffen va- r> erend van één jaar en tien maanden tot drie jaar er acht maanden, even eens met aftrek en ontslag uit de mili taire dienst. Twee zaken werden voor onbepaalde tijd aangehouden. Wet op souvereiniteits- overdracht ondertekend Hare Majesteit de Koningin heeft Woensdagmiddag de wet op de Sou- vereiniteitsoverdracht over Indonesië ondertekend. Politie was gewaarschuwd Volgens de politie zijn gisternacht onder het gebouw van het Vakverbond van arbeiders in de auto-industrie, Uni ted Automobile Workers Union, te De troit 39 zware dynamietpatronen ge vonden, waarvan de lonten reeds voor een aanzienlijk deel waren opgebrand, doch toen waren gedoofd. In de avond had de politie reeds een waarschuwing gevonden, dat het ge bouw zou worden opgeblazen. De po litie zeide er niet aan te twijfelen, dat deze poging verband houdt met de aan slagen, die in 1948 en 1949 zijn gedaan op de gebroeders Reuther, leiders van het vakverbond. De daders van de aan slagen zijn nooit gevonden. HEDEN VERKLARING OVER DE LOONPOLITIEK In de vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter gistermiddag mede gedeeld, dat verwacht kan worden, dat de regering vandaag een verklaring over de loonpolitiek zal afleggen of een communiqué aan de leden zal verstrek ken. In verband daarmede werden de algemene beschouwingen over de be groting van Sociale Zaken uitgesteld. Ook handel in valse benzine bonnen te Luik ontdekt De politie te Luik, die zich belast met het onderzoek in de zaak der valse Ne derlandse bandbiljetten, is thans ook 'n vervalsing van benzinebonnen op het spoor gekomen. Diverse leden van de bende vervaardigden en verhandelden valse Franse benzinebonnen. Eind 1947 bleek in Frankrijk voor 400.000 liter aan valse bonnen in omloop gebracht te zijn De politie heeft o.a. de drukker van de bonnen en de burgemeester van Vresse sur Semois gearresteerd. Gisteren is in de Sowjetunie, communistisch China en Oost-Europa, Oost- Duitsiand inbegrepen, de 70-ste verjaardag van Stalin gevierd. Overal hingen de vlaggen uit en redenaars gaven op vergaderingen uiting van hun lof voor de maarschalk. In Moskou vormde een viering in het Bolsjoi-theater het hoogte punt van de dag. Stalin was zelf in het theater aanwezig. Gedelegeerden uit geheel Sowjet-Rusland en andere landen waren hier tegenwoordig en hielden toespraken. Onder hen bevond zich ook Mao Tse Toeng, de premier van com munistisch China. Israel werkt niet mee Israel zal zijn medewerking niet verlenen aan het nakomen van de re solutie van de algemene vergadering der V.N., die voorziet in het internatio nale beheer van Jeruzalem, of aan het bevel van de trustschapsraad tot ont ruiming van Jeruzalem, aldus beeft Mosje Sjarett, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, voor zijn ver trek uit New York naar Europa ver klaard. De ANWB-wegenwacht zal op, de lste en 2de Kerstdag niet patrouilleren. Weerbericht Verwachting tot Vrijdagavond. Over het algemeen weinig be wolking en plaatselijk nevel of mist. Droog weer. Gedurende de nacht en vroege ochtend bijna overal lichte vorst, overdag tem peraturen enkele graden bover het vriespunt, behalve in mist banken. In de Kustprovincies ma tige wind tussen Z.W. en Z. El ders weinig wind. Vrijdag: Zon op- 8.47, onder: 16.31 Maan op 1149, onder: 20.42. In het theater spraken onder meer Palmiro Togliatti; Hilding Hagberg (Zweden); Ville Pessi (Finland); Do lores Ibarruni, bijgenaamd La Passiona- ria (Spanje); Ulbrich (Duitsland) en Koplenig (Oostenrijk). Des avonds richtten schijnwerpers zich op een reusachtige afbeelding van Stalin in maarschalksuniform, die aan ballons boven Moskou bevestigd was, zodat de gehele hemel door dit beeld beheerst werd. Millioenen rode vlag getjes wapperden op de huizen en dui zenden banieren met „glorie aan Stalin de grote" waren opgespannen. In de stad waren duizenden portretten ver licht en ook schitterden slagzinnen in lichtletters. Sommige der epitheta voor Stalin, die men kon horen of lezen wa ren: „Leider van de progressieve mens heid", „De grootste strateeg der we reld", „Redder van de mensheid van het Hitlerdom en de slavernij", „Held", „Vader", „Zon" en .Adelaar". In het buitenland In Boedapest werd de mooiste straat naar Stalin genoemd en de Bulgaarse Zwarte-Zeehaven Varna werd herdoopt in Stalino. In Praag werd door Zapo- Naar het ANP verneemt ligt het in de bedoeling van de regering om de heer S, L. J. Van Waardenburg, laatste lijk regeringscommissaris voor Zuid- Sumatra (Palembang), te benoemen tot gouverneur van Nieuw-Guinea. Pelgrims komen in Rome aan Onder de Pelgrims, die ter gelegen heid van het Heilige Jaar te Rome zijn aangekomen, bevinden zich Ar- taio, de Spaanse minister van Buiten- landse Zaken, die kort na aankomsi dooi zijn Italiaanse collega Sforza werd ontvangen en de minister van Buitenlandse Zaken van Eire. Konin gin-moeder Elizabeth zal als eerst< van de 40.000 verwachte Belgen in Rome aankomen Ongeveer 20 000 zullen met extra treinen korhen. Bij de openingsplechtigheid van het Hei lige jaar zullen ongeveer 40 Neder landse pelgrims aanwezig zijn, later in 't jaar gevolgd door 10.000 anderen. tocky de eerste steen gelegd voor een geweldig standbeeld van Stalin en in Berlijn had een parade plaats van de volkspolitie. De Frankfurter Allee werd herdoopt in Stalin Allee. In China werden dansen uitgevoerd en vorme lijke parades gehouden. Ter gelegen heid van zijn verjaardag heeft Stalin nog de gelukwensen ontvangen van Attlee, de Amerikaanse regering. Tru man, Trygve Lie en de Zweedse pre mier. Clementis en Gottwald uit de gratie Volgens het Amerikaanse weekblad „Newsweek" hebben de geruchten, dat Clementis, de Tsjechoslowaakse mi nister van Buitenlandse Zaken, afge zet of zelfs als een verrader berecht zal worden, „een gezonde basis". „Welke verzekeringen of bedreigin gen zijn geuit, is niet bekend, maar zijn dagen als minister van Buiten landse Zaker zijn waarschijnlijk ge teld. Naar verluidt is -president Gott wald eveneens bij het Kremlin in on genade gevallen" zo besluit dit artikel. Dit is zelfs in de Kersttijd een niet alledaags beeld. Wel zien wij ge regeld mensen met grote en kleine Kerstbomen slepen, maar daar blijft het dan bij. De vier-jarige Michael Brooks uit Bristol had dan ook veel bekijks toen hij met inspanning van al zijn krachten een Kerstboom en een gans huis waarts torste. Gasten vluchtten in nachtgewaad In de nacht van Dinsdag op Woens dag is hotel Kissels te Roermond gro tendeels uitgebrand. Het vuur moet ontstaan zijn in de vergaderzaal. Het meubilair en de houten lambrizering waren voedsel voor de vlammen, die snel om zich heen grepen. Vooral toen enige ramen waren gesprongen en er dus lucht kwam. De gasten wisten zich nog tijdig in nachtgewaad te redden Aan iets medenemen viel op dat mo ment niet meer te denken. Drie Bel gen zagen geen kans meer langs de trappen te ontkomen en hebben zich via aaneengeknoopte lakens op straat laten zakken. De familie Kissels vlucht te over het dak naar buren. Ook het bediendenlogies werden zwaar door het vuur aangetast. Een der meisjes liep vrjj ernstige wonden op aan ge zicht eii handen. In October 1926 werd ditzelfde hotel door een zware brand getroffen. Daarbij kwamen twee kinderen der familie Kissels in de vlammen om. FRANSE REGERING STELT VERTROUWENSKWESTIE De Franse ministerraad heeft gister ochtend besloten de nationale verga dering om een motie van vertrouwen te verzoeken in verband met de be groting voor het volgend jaar. De Na tionale Vergadering heeft het debat over de begroting hervat. Vrouw in brandende garage omgekomen Bij een brand in de garage van haar echtgenoot is Woensdagmiddag de 35 jarige mevrouw Schalken te Hengelo in de vlammen omgekomen. Een monteur boorde in een blik ben zine. dat omviel en leegstroomde. Mevrouw Schalken kon niet meer uit de garage vluchten en vond de dood in het vuur. NEGEN JAAR GEëlST TEGEN EIGENAAR VAN „DE MISTHOORN" De Officier van Justitie bij de bij zondere strafkamer van de Zutphense Rechtbank heeft negen jaar gevange nisstraf geëist tegen J. Nijsse, direc teur, uitgever en hoofdredacteur van het beruchte schendblad „De Mist hoorn". Het verzoek van de verdediger om verdachte onmiddellijk in vrijheid te stellen, werd afgewezen. Achter gesloten deuren W C. van der Kooy, een econoom uit Rotterdam, werd als derde verdachie in de deviezenaffaire rond de oud burgemeester van Den Haag en diens secretaris in Augustus gearresteerd. Na een behandeling van de aan klacht voor de economische politierech ter te 's-Gravenhage, met urenlange verhoren werd hij gisteren in vrijheid gesteld. Dit geschiedde na een zitting van een uur met gesloten deuren. „Dit geheime verhoor heeft de zaak nog moeilijker en ingewikkelder gemaaKt" zei de Of ficier van Justitie, die geen aanleiding vond Van der K. langer in arrest te houden. Verdachte was aanvankelijk gearres teerd, beschuldigd van verduistering. „Aangezien geen bericht uit Rio de Janeiro is binnengekomen (de Officier duidde niet aan welk bericht) wilde deze Van der K. ook niet op die klacht vasthouden. De verdediger, mr. L. C. de Haan uit Rotterdam, zei „Ik heb in de laatste maanden gemeend vaak hard te moeten optreden, thans ben ik het voor het eerst met de Officier eens". De verhoren van de verdachte en van getuige drs. W. Bos draaiden aanvan kelijk om 'n bedrag van 9.000 Zwitser se francs die, al dan niet omgezet in plm. 2.000 dollar, door B aan Van der K in 1948 ter beschikking waren ge steld. Verdachte ontkende iets gewe ten te hebben van de herkomst van dit geld. In tegenstelling tot drs. B. ver klaarde hij het niet voor inlichtings doeleinden nodig te hebber, gehad. Hij deed zaken in Oost-Europa voor zekere M W. en had niet genoeg aan de de- viezentoewijzingen van de Nederland se Bank. M. W en vooral wijlen diens broer D. W. hadden vóór de oorlog be langrijke bezittingen in Polen. D. W hield zich voornamelijk bezig met han del in wapens. Van der K. vertelde voorts, dat hij naar Polen was gestuurd om te zien wat er van de vooroorlogse bez'ttingen van - de gebroeders W. te redden was. Het betrof hier een bank, Zweden eert Nederlandse redders De zeven bemanningsleden van de reddingboot „Koningin Wil- helmina", die het Zweedse schip „Aslög" voor de Nederlandse kust bijstonden, toen dit schip zich in gevaar bevond, zullen de me daille ontvangen van de Zweedse reddingmaatschappij. Twee me dailles zullen posthuum uitge reikt worden. De Zweedse rege ring heeft aan de gezinnen van de twee omgekomen redders, De Blok en Grotebroer, ieder 5.000 Zweedse kronen toegewezen. Dinsdag is in een kelder aan de bloemenmarkt van Covent Garden in welke een grote voorraad Kerstbomen lag opgeslagen, een zware brand uit gebroken. Het duurde 31 uur voordat de brandweer, die versterkingen ont ving uit naburige districten van Lon den, de brand meester was. De brand is nog gaande „doch onder controle". Een brandweerman is om gekomen en verschillende personen zijn gewond. Er werd modern materi eel gebruikt, o.m. zuurstof-apparaten voor de door rook bedwelmden Schijnwerpers konden in het duister met hun stralen nauwelijks de dichte rook doorboren. |n Juli zal in het Pare des Exposi tions te Parijs een originele wed strijd worden gehouden, waaraan al leen jongens tot vijftien jaar mogen meedoen. Men verwacht de inschrij ving van vele duizenden uit heel okrijk. Men heeft nu al de naam zeepkistenrace" bedacht. Het par cours is driehonderd meter lang en ligt op een hellend terrein. De „wa gens" moeten door de bestuurder zelf gemaakt zijn en mogen geen enkei mechanisme bevatten, behalve een rem. De race wordt in hoofdzaak ge organiseerd door een „comité" van regen kinderen van nog geen vijftien laar, onder voorzitterschap van de zoon van een bekend fabrikant. De winnaar zal „zeepkistenkampioen van Frankrijk" worden en als prijzen ont vangen een vier-PK Renault (voor zijn vader) en 200.000 franps op de spaarbank (voor zichzelf). Meisjes mo gen niet meedoen heeft het comité bepaald. Omdat die geen heer in het verkeer zijn! In het plaatsje Saint- Jean-de-Daye in Normandie staan dé ippelb^mpn in volle bloei en de aard beien rjjpen door het ongewoon zachte winterweer. j7n zo warm het in Noord-Frankrijk is, zo koud is het in Marokko. Daai heeft de sneeuwval grote schade toe gebracht aan de oogst. In het Rif-ge iniiuiiüiiuiuiiuiiniiiiiiiHiuiiiiiiniiniiiiiiipiiuiiHiiaiiHiiiiiiiiiuiiiiMiiHiinuiuiiiiiinuHiiww beigte ligt de sneeuw twee metei hoog. Alle olijven zijn bevroren. En de Arabieren van Noord-Afrika zijn op de koude niets gesteld. Anders is dat met de geleerden, die met het houten Franse schip „Commandant Charcot" uit Tasmanie zijn vertrok ken, op weg naar Adelieland. Daar gaan zij biologisch geologisch en car tografisch werk verrichten. Adelieland, moet ge weten, ligt in de Franse sec- Zijn we vóór of zijn we tégen ButUnT tor van het Zuilpoolgebied. Waaruit dan allemaal maar weer volgt, vrien den, dat de één z'n dood de ander z'n brood is Russische bergbeklimmers hebben op 38 var de hoogste berg toppen van Centraal-Azie borstbeel den van Stalin geplaatst, zo vertelt ons Tass. Dat is prachtig natuurlijk, maar ik snap niet goed, waar het eigenlijk voor nodig is. O George Ber nard Shaw heeft Stalin een geluk- venskaart gestuurd, voorzien van zijn handtekening. En nu zit G.B. in span ning te wachten op de dingen, die ko men zullen. Hl Kerstfeest nadert. En nu krijgt de Amerikaanse priester John Brassard een visum en een verblijfs vergunning om in Moskou voor de Katholieken van de Amerikaanse am bassade de geestelijke belangen te' gaan verzorgen. De Engelse predikant Squires gaat naar Praag om voor de oiet-Ts.iechoslo waakse protestanten te preken. Om de Tsjechen eruit te hou den, zal die preek niet in de kerk maar in een kamer van de Amerikaan se ambassade worden gehouden Vrienden, geeft dit alles u niet eer beetje een onbehaaglijk gevoel? En denkt ge ook niet. dat we toch nog wei heel ver verwijderd zijn van de „vrede op aarde"? een handelsfirma met uitgebreid hul- zeubezit, enige suikerfabrieken, die lhans in Rusland liggen, en een bad plaats. D. W. had vóór de oorlog in Polen veel invloed, zo verklaarde Van der K. verder. Polen sloot geen handelsver drag, voordat hij daarin gekend was. Ooi; kwam er geen schip in de haven van Gdynia, zondei dat D. W. ja of nee had gezegd. Daarom ging M. W. zelf niet naar Polen. De na-oorlogse regering in dit land zou de familie W. wel niet zo gun stig gezind zijn als de voorloorligse, al- du Van der K. Omdat drs. W. B. met dergelijke zaken goed op de hoogte was is deze ten behoeve van het rechts herstel van W. een keer mee naar Po- Ier geweest. Van achter de groene tafel werd ge ïnformeerd waar Van der K. de 2.008 dollar gelaten had. „Die zijn groten deels nog in Polen", luidde het ant woord, „Gedeponeerd bij een vertrou wensman". Aangezien verdachte en diens verde diger geen vertrouwelijke mededelin gen in 't openbaar wilden doen besloot de economische politierechter tot een geheime zitting Na een uur werd de behandeling verdaagd tot 29 December. Dan wordt de zaak drs. B. eveneens met gesloten deuren behandeld. Op 30 De cember volgt dan de zaak tegen oud burgemeester Visser. Hierbij zouden belangrijke getuigen uit de geheime dienst worden gehoord. Van der K. ging als vrij man naar huis om voor het eerst zijn tweede kind, dat 14 dagen geleden geboren is, te kunnen begroeten. Alle Amei-kanen in Hongarije zijn door hun legatie gewaarschuwd, dat voor hun persoonlijke veiligheid niet langer kan worden ingestaan. De legptie deelde de Amerikanen mede, dat zij zelf moeten besluiten of zij zullen blij ven of vertrekken. Deze stap volgt op de Amerikaanse nota van Dinsdag aan Hongarije in verband met de arrestatie van Robert Vogier, vice-president van de International Telephone and Tele graph Company. Woordvoerders van het Japanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heb ben Woensdag in het parlement aan spraak gemaakt op de Japanse souve reiniteit over de door Rusland beheer de Zuid-Koerilen en Karafuto, ten Noorden van Japan. Desgevfaagd ant woordden zij, dat Japan niet gebonden was aan de overeenkomst van Jalta en derhalve rechten kon laten gelden op deze eilanden, niettegenstaande Rus land het voornemen koesterde hen bij het Sowjetrussische gebied in te lij ven De woordvoerders waren ook van mening, dat Japan souvereniteitsrech- ten had op de door de Amerikanen be zette bases Okinawa, Iwojima en de Bonin-eilanden. Wachtgeldregeling voor IJmuidense trawlvissers verlengd De IJmuidense reders hebben na be sprekingen met de vertegenwoordigers van de Unie-verkeer besloten de toe passing van de wachtgeldregeling voor de opvarenden der IJmuidense trawl- vloot in het algemeen te verlengen tot 28 Januari 1950. Dit geldt voor de sche pen, die direct betrokken zijn bij het besluit van de redersvereniging om tot nader order niet uit te varen. De laatste schepen der IJmuider trawlvisserij komen deze week „aan de markt" en beëindigen dan de trawl visserij, zodat met Kerstmis de gehele vloot aan de kant ligt en niet meer naar zee zal vertrekken. Spoedige Britse erkenning van communistisch China? Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Londen zullen Engeland en het merendeel van de landen van het Gemenebest de communistische rege ring van China onmiddeiliik na Nieuw- iaar erkennen Men gelooft dat Ernest Bevin. de Britse minister van Buiten landse Zaken, een datum hiervoor in de eerste week van Januari heeft vast gesteld Men verwacht nog steeds, dat India eerder dan de andere landen van het Gemenebest tot erkenning zal over gaan. EéN DODE BIJ EXPLOISE IN BELG'SCHE MIJN Een Hongaarse mijnwerker is giste ren bij een explosie in een steenkool mijn te Hensies Pommeroeul nabij Bergen in Belgie om het leven geko men Een Italiaanse en een Poolse mijnwerker zijn nog ingesloten Van de 42 mijnwerkers, lie gered zijn zijn er slechts twee licht gewond. Tien van hen werden echter wegens gas vergiftiging naar het ziekenhuis over gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1