Stad en Omgeving. AGENDA Afd Alkmaar van de Ver. ^Koningin Wilhelmina fonds" opgericht Alkmaarse Slachtvee verzekering bestaat voort De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Porrt Uiiqeest Wamrenhuizens gemeentebegroting aangenomen Groot-Schermer otselinge grote uitgaven bron. et de stemmen der commit en werd het voorstel aangek FILMPROJECTORj, gesteld werd het aanschaffen ee filmprojectors voor de ka e- en twee voor de openbar» scholen. ■teer Holsmuller had dit besproken gezien in de onder, imissie. Er is een beter systeem het beeld kan stilstaan, louder Bakker lichttte toe meningen van deskundigen ;r verschillen. Deze voorstellen nooit bij de onderwijsconunij. heer Holsmuller zou het 1 willen aanhouden, louder Bakker deelde meda ;n met Januari zou willen bi> Deze apparaten komen uit t I and. Men moet ze nemen nu ze krijgen zijn. voorzitter onderstreepte et is geen tegenstelling. Een nd en een bewegend beeld zijn cipe anders. eer Van der Borden vree», het gewoonte wordt de onder, nmissie niet te horen, louder Bakker zeide, dat dit r gebeurde bij aanvragen vol- rtikel 72. voorstel werd daarna aangeno- HOE STAAT DE VOLKS. CREDIKTBANK ER VOOR? laad hechtte ten slotte zn goed- aan de door B. en W. voor- I e aanvaarding van het Finan- sinstituut voor de detailhandel •g voor volkscrediet. eer Venneker (KVP) vroeg I et met de volkscredietbank Is zij berekend op de toekomst, F 100.000 voldoende kapitaal e» lat het met de toetreding van gemeenten? louder C o e r t s zeide, dat twoord al meegebracht had. 'tl ;el van drie man zal in de toe-1 wel uitgebreid moeten worden. >0.000 zijn al overschreden. Met gemeenten wordt een en an- ider geregeld. 21 gemeenten n toe, 10 wezen af en 15 over- nog. In September waren er nvragen (46 afgewezen en 114 taan) voor een bedrag van 5.46 (gemiddeld ƒ203.56), in r 234 aanvragen (afgewezen 39 i toegestaan) (bedrag 39.000), vember 192 aanvragen (af ge- 52 en toegestaan 140) (bedrag ƒ24.000). De bedragen schom- om de 200.Op 1 Dec. wai I sn bedrag toegestaan vaal 8.40 over 499 van de 586 aan- Er is momenteel een daling in I vragen De eerste nood blijkt wel ;d. Het is verheugend, dat de lage kosten kan stellen, maar g ook geen winstobject zijn. heer Venneker zeide zeer gd te zijn over de bereikte re in. GELDLENING VAN ƒ500.000, idheidshalve werd een niet te bekend gemaakt voorstel be- d om B. en W. te machtigen ie Coöp. Centrale Raiffeisen te Utrecht een overeenkomst geldlening ten bedrage van 90 aan te gaan tegen een koers )0% met een rente van 2 ar voor het niet afgeloste ge en een terugbetaling in 5 jaar termijnen. Daarmede kunnen m gedekt worden voor een be an 300.000 voor het grondbe- /an 100.000 voor het sport- drijf en van ƒ100.000 voor d« atereiniging. taad besloot daartoe, voorzitter sloot daarna de en wenste de raadsleden en ;ezinnen een gelukkig Kerst oe. Hef Oranje-comité schrijft ons: als het vorig jaar zullen in 1950 m de Oranjefeesten door het -comité samengesteld uit de n van de algemene Oranje-ver- 1 en de Christelijke Oranie-ver- worden georganiseerd Daar -genomen fusie tussen beide ver en door technische moeiliikh»-1 et verwezenlijkt kon worden, aen gemeend, de samenwerking, het afgelonen jaar goede resul- leeft afgeworpen, ook in het 3e jaar voort te zetten. 0 Januari zal het Oranje-Comité inen voor de feestviering van de knril bespreken en daarbij te* 'rtegenwoordigers van snort on- muziek en ners uitnodigen 1 samenwerking te komen Het -comité zal daartoe aangevuld met de heren v.d. Cam. Zwa- Knaap, terwiil ook de heren en F Otten hun medewerking verlenen. Ook de heer Heerkens i zal in het belang der werk- den. door het comité te ver worden aangezocht deel van nité uit te maken, ns een vergadering door de Al- Oranje-verenigine dezer dagen iden. werden drie nieuwe be- >den gekozen, n.l de heren F- J Niibuis en mr. H. Schuurman, stuur bestaat verdpr uit de he- van Slingerland, voorzitter J- Burken, secretaris, J. van /eld, penningmeester en de he- f. A. V. M. Leesberg, B 'T in en I. Vleugel. «e de trouwzaal van het raadhuis traren Woensdagavond belangstellen den bijeengekomen om een uiteenzet ting te vernemen over de bestrijding van kanker, uitgesproken door de heer p C. Besanger, directeur van de Stichting „Koningin Wilhelminafonds" met de bedoeling daarna een Alkmaar- se afdeling op te richten. Kanker behoeft niet dodelijk te zijn. "De voorzitter, wethouder Coerts, gaf eerst het woord aan dr. Funke die me dedeelde, dat in 100 jaar tijds de ge middelde levensduur van 32 op 66 jaar is gestegen, dank zij sociaal-hygiëni sche maatregelen en een ernstige strijd tegen de ziektn, in het hijzonder te gen de t.b.c. en de zuigelingensterfte, alsmede de verbetering der chirurgie. Er komt een sterke verschuiving naar de oudere leeftijd, het tijdperk voor kanker, die zich meestal na het 40e jaar openbaart. In tegenstelling met het dalende sterftecijfer voor t.b.c. is dat voor kanker gestegen. Er zijn een 19.000 tal nieuwe gevallen per jaar, die ten bedrag van twee millioen guldc-r. vragen, nog afgezien van de sociale zorg en het leed der getroffenen en hun verwanten. De gemiddelde duur van kanker ir veel hoger lap lie van andere ziekten, maar gelukkig loopt 't sterftecijfer niet parallel aan dat der uitbreiding, daar tegenwoordig vele soorten kanker genezen kunnen wor den. Kanker neemt toe met het ouder worden, maar de top ligt niet in de hoogste levensgroep. Spreker gaf een overzicht van verschillende kanker soorten op diverse leeftijden, waarbij b.v. huidkanker tot de goedaardige en bestrijdbare soorten behoort, voorna melijk wanneer vroegtijdige geneeskun dige hulp wordt ingeroepen. Ook de fcormoontherapie is daarbij van 'grote I betekenis, al zal er altijd verschil in tijdsduur en ziektegraad blijven. I Groeiende knobbeltjes, bloedingen en langdurig hoesten op rijpere leeftijd l zijn ernstige waarschuwingstekens. De strijd tegen de kanker eist aan gebou wen. instrumenten en salarissen enor me bedragen en bij het bestrijdings- plan is een grote plaats opengelaten aan het particulier initiatief dat mede voor het geld zal moeten zorgen. Het bedrag bij het regeringsjubileum bij eengebracht is ontoereikend voor een duurzame bestrijding. Het Nederlandse volk. dat het laagste sterftecijfer ter wereld heeft, zal in dezen zijn morele plicht moeten begrijpen, als het Ko ningin Wilhelminafonds plaatselijke af delingen sticht en mede door collectes de grote massa aan deze strijd wil la ten bijdragen. Rede van de heer Besanger. De heer Besanger, directeur van de Stichting „Koningin Wilhelminafonds", deelde mede dat door de gehouden in- i zamelingen een bedrag van f 2.080.000 beschikbaar is gekomen en algemeen I was ingezien dat de strijd tegen de kanker noodzakelijk is. De Vereniging Ned. Kankerinstituut had in het Anth. van Leeuwenhoek-ziekenhuis altijd met tcbrek aan geld te kampen. Vele jaren zamelt men van diverse zijden in voor de strijd tegen de t. b. c. en vrijwel nimmer geschiedde dit tegen kanker. Dit deed op bescheiden schaal het in 1918 gevormde fonds, dat vanaf 1 Ja nuari met het „Koningin Wilhelmina fonds" zal samenwerken De stichting beheert de gelden en verleent financië le steun aan instellingen, verenigingen of particulieren. Het bestuur bestaat uit zeven leden waarvan burgemeester d'Ailly voorziter is. Het stichtingsbe stuur wordt bijgestaan door een com missie van advies en tracht regelma tig financiële steun te krijgen door de oprichting van de geliiknamige ver eniging 't „Koningin Wilhelminafonds" welke dus het propaganda-apparaat van de stichting zal zijn. Men zal leden werven voor minstens f 2 50 per jaar en de brede massa door collecten tot bijdragen in staat stellen zodat het fonds een vaste basis kan krijgen, alles te zamen een taak voor de overheid en het particulier initiatief. De regering gaf een commissie onder voorzitter schap van dr. Muntendam oodracht 'n centraal plan te maken en deze com missie treedt tevens als commissie van advies van het „Koningin Wilhelmina fonds" op Als haar ranport binnen en kele maanden gereed is zal men over de besteding der binnengekomen gel den kunnen beslissen. Als men nagaat wat er nodig zal zijn en bedenkt dat bv een ziekenhuisbed bij nieuwbouw f 20.000 kost. kan men begrijpen, dat permanent moet worden bijgedragen^ Spr zette desgevraagd uiteen dat bii de kankerbestrijding de noodzakelijk te maken kosten aan bureau en pro paganda slechts een zeer klein percen tage der inkomsten vormen en dat de centralisatie in plaatselijke afdelingen de beste organisatievorm werd ge oordeeld. De heer Coerts wees er vervolgens op dat Alkmaar in 1948 en 1949 reso. f 17 400 en f 2284 aan de kankerbe strijding had bijgedragen en zich ook nu niet onbetuigd zal laten. Daarna Werd 'n voorlopig bestuur van de op te richten afd. Alkmaar gevormd be staande uit de dames Swanenburg de Veye en Frielink en de heren C. W K=v<mer. mr. Driessen, F H Ringers. P H Nijhuis en mr M. G. L. van Schouwenburg, dat de bestuursfuncties in onderl'ng overleg zal verdelen. De Kaasmarkt Op de heden gehouden kaasmarkt was één stapel boerenkaas aangevoerd Van de heer Frans uit Heiloo. De sta- pel woog 842 kg. De prijs was even als de vorige week f 2.50. Ter vergelijking geven wij hier nog de kaasmarkt in Woerden waar Woensdag 140 partijen werden aange voerd. (Ie soort f 2.45—f 2 50; 2e soort f 2.38—f 2.43; extra f 2.60, met flauwe handel, exclusief exportverplichting omzetbelasting). Kerstnacht en de dieren Dit is de Kerstboodschap die de Ne derlandse Vegetariërs Bond afd. Alk maar en Omstreken U heeft te bren gen: Christus heeft ons zijn leer van of fer en liefde gegeven, van zichzelf ver geten ter wille van anderen en ziet het merendeel van hen, die zich zijn volgers noemen, vieren dan ook met Kerstmis zijn geboorte door talrijke offers, niet evenwel door ze te bren gen, maar door ze te eisen, door onder smart het leven te nemen van talloze, onschuldige schepselen, wier vermink te lichamen dan "in de uitstallingen te pronk hangen om daarna op de feest- disch te prijken. Zelfs extra hulp wordt in de slagerijen aangenomen ten einde aan de met Kerstmis grotere vraag naar bloedige offers te kunnen voldoen. Ook het vrije wild wordt ijverig op gejaagd en levert evenals de vogelwe reld zijn bijdrage tot het „Kerstmaal" da» verkregen wordt door 't lijden en de doodsangst van ontelbare weerloze schepselen. In de oertijd der barbaarse volkeren aten de overwinnaars de overwonnenen op en later rookten de altaren van de dierenoffers; deze ge bruiken kent de hedendaagse bescha ving niet meer, doch het beginsel is gebleven, n.l. het recht van de sterkste want nu roken de fornuizen waarop de dierenoffers als feestmaal bereid v/orden. Met Kerstmis zal de lofzang van „eere zij God in den Hooge" weder alom worden aangeheven, maar „eeren" wij God door op die dag meer nog dan anders voor onnodig tafelgenot het le ven te nemen van zovele schepselen, al staan zij lager in de schaal der ont wikkeling dan de mens? Zal de nieuwe maatschappij die thans moet worden opgebouwd, op de verouderde beginselen van wreedheid en machtsmisbruik gegrondvest blij ven of zullen barmhartigheid en lief derijk hulpbetoon de hoekstenen vor men? Wie van de lezers (niet-vegetariërs) zal de zedelijke moed hebben om met Kerstmis in gezin of familiekring met de oude traditie te breken? Deze tijd heeft grote behoefte aan ethische en geestelijke pioniers en be denkt, het is een voorrecht tot hen te mogen behoren. RKAFC neemt nieuwe tribune in gebruik Vandaag is men bezig om de laatste hand te leggen aan de overdekte zit- tribune op het voetbalveld van RK AFC. Voor deze Alkmaarse vierde klasser betekent die tribune, welke aan zeshonderd personen plaats kan bieden, een belangrijke verbetering. Tweede Kerstdag wordt de nieuwe tribune officieel in gebruik genomen. De Westerwegbewoners spelen op die middag de uiterst belangrijke wed strijd tegen WW. Zonder twijfel zul len vele voetballiefhebbers van deze gelegenheid gebruik maken om Twee de Kerstdag de kampioenscandidaten van 4B te aanschouwen temeer daar dit de enige wedstrijd is welke in Alk maar wordt gespeeld. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Abbott en Costello in Hollywood (tot 14 j. o.g.) Victoria Tbeatcr, 8 uur: De nieuwe avonturen van Don Juan (14 j.)Cinc- mi Americain, 8 uur: Moeder was ac trice (tot 14 j. o.g.); Alkmaars Bios coop Theater, 8 uur: Hawaii Calls (alle leeftijden). Gulden Vlies, 8 uur: Koos Vorrink. Valks Lunchroom, 9 uur: Ledenver gadering van de Vereniging voor Fac. Lijkverbranding. ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag. Aanvang der voorstellingen 7 en 9.30 urn: (Alkmaars Bioscoop Theater, 8 uur). Lutherse kerk, 11 uur: Wijdings avond. 1949 Heropening meubelzaak Stavenuiter De meubelzaak van de heer O. J. Stavenuiter op het Ritsevoort is gister middag om vier uur heropend. De zaak is drie niaal zo groot geworden. Aan bloemen ontbrak het natuurlijk niet en ne zaak heeft ook hierdoor een fleurig aanzien gekregen. Voor het raam staat een keurig huiskamerameublement, compleet met gedekte tafel. Een keur- collectie lampen zorgt 's avonds voor voldoende verlichting. Buitendien zijn er enige T.L.-buizen aangebracht. De heer Stavenuiter, die nu zeven jaar in deze zaak zit en een eigen werkplaats heeft kan met voldoening op zijn werk terug zien. Tapt zelf uw bier en limonade Morgenmiddag om vier uur zal de automatenhal van lunchroom „De In stuif" op de Laat worden heropend, na dat deze geheel is gerestaureerd en ge moderniseerd. De verschillende automa ten zullen volgens liftsysteem ga'an werken, doch de grootste attractie is wel de automatische bier- en limonade schenker. Men behoeft slechts een munt in de gleuf te gooien en men schenkt zichzelf een glas met heerlijk vocht. Ook is het restaurant enigszins gemo derniseerd. Gisteravond belegde de Alkmaarse Slachtvee-verzekering een algemene vergadering in café Schermerhorn op het Waagplein. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer P. Smit, mede, dat deze ledenvergadering bij een geroepen was om het voortbestaan van de vereniging te bevestigen. Op 27 Januari 1937 bestond de Alkmaarse Slachtvee-verzekering dertig jaar en daar zij op die termijn automatisch werd opgeheven, was het nodig dat de vergadering haar voortbestaan vast stelde. Dit deelde de toenmalige voor zitter, wijlen de heer Govers Sr. des tijds mede, doch men verzuimde het te notuleren. Door het proefproces dat op het ogenblik wordt gevoerd, is het van het grootste belang dat men des gewenst kan aantonen dat de vereni ging nog bestaat. Door de ledenvergadering werd gis teravond met algemene stemmen het j volgende besluit aangenomen: „De ver eniging, waar door de algemene leden vergadering dd. 30 Januari 1937 is be sloten voortgezet te wor'den, wordt ge acht op die datum opnieuw te zijn aan gegaan voor de tijd van dertig jaar, der halve tot 30 Juni 1967. Tevens zal voortaan de verzekering worden geacht te omvatten al het slachtvee". Deze laatste toevoeging werd nodig geacht, aangezien in de oude regeling alleen sprake is van hoornvee. De heer Govers jr. zette in een toespraak het belang van de Alkmaarse Slacht veeverzekering uiteen. Alkmaar was er om bekend, zo zeide de heer Govers, dat het vee dat daar gemarkt werd een kleiner fondsgeld nodig had dan elders. „Wij willen thans dat de nationale ver zekering uiteen zal vallen in plaatse lijke organisaties, die dan wellicht in federaal verband kunnen samenwer ken. Laten wij thans met alle midde len trachten een meer plaatselijk be heer te krijgen, waarmede kan worden aangetoond dat een zuiniger en juister beheer mogelijk is en dat in Alkmaar een lagere premie kan gelden dan el- Üers", aldus de heer Govers. Nadat nog verscheidene leden hun mening uiteen gezet hadden, waarbij men er algemeen op wees dat slechts slachtvee niet in een slachtveefonds behoort te worden opgenomen, sloot de heer Smit de bijeenkomst. Openbare Leeszaal en bibliotheek ONTWIKKELINGSLECTUUR 22 V91 Vries, A. de: Groot vertelboek voor de Bijbelse geschiedenis, 2 dln, geïll. 39 H91.5 Hulzen, Van: Indische volksverhalen, geïll. 39 T16 Teenstra: Fluisteringen van de zee. 1948. 50 B92 Brussee: Mensen met wilskracht. 1948. Geïll. - 52 A25 Alders: De sterrenwereld in een notedop. Geïll. 57 N23 Nes, Van, en Kroon: Het Nederlandse terra aquarium, 2e dr. 1949. Geïll. 57 N34 Nieu- wenhuijsen: Vriendschap met dieren. GeïlL 57 P91.7 Prud'homme van Reine: Wat vind ik in sloot en plas? 3e dr. 1949. Geïll. 58 W60 Wichers: De plantenwereld in een notedop. 1949. Geïll. 59 Y42 Ysseling en Schygrond: Wat is dat voor een dier? 1948. Geïll. 60 A24 Alders: Jongens en techniek. 1941. Geïll. 60 V91h Vries, De: De Hobbyclub op avontuur in Zwitserland. 1948. Geïll. II. 62 B74 Borst, De: Radio-telegrafie op de We reldzeeën. 1949. Geïll. 62 B79 Bouws: Het boek van de spoorwegen. 1948. Geïll. 62 R34.5 Relham: Electro-technisch knutselen. 2e dr. 1949. Geïll. 62 R50.8 Rinderknecht: Jongens zien het schip. Geïll. 62 R76 Roth: Jongens zien de auto. 1949. Geïll. 62 V91 Vries, L. de: Ons Schiphol. 1948. Geïll. Het Amsterdams Jeugdtoneel Het Amsterdams Jeugdtoneel onder de artistieke leiding van Ad van Gessel zal Dinsdagmiddag in het Gulden Vlies een opvoering geven van „Assepoes en de betoverde kat-uil". 51. Pim heeft de woedende rover stilletje laten staan en is snel naar de kolonel toegehold. Deze wordt nog ra- delozer, wanneer Pim hem vertelt, dat de rovers op de hoogte zijn met de af wezigheid van de coldaten. „Ik weet me geen .aad!" roept hij maar steeds uit. „Drie jongetjes, een sergeant en ikzelf, vijl mensen in het hele tort! Hoe moeten wij ons verdedigen? Het is gekkewerk". Kolonel, als u het mij toestaat! Ik ben het niet met u eens", roept Pim opgewonden uit. „We kun nen toch in ieder geval iets proberen' De rovers weten niet precies hoeveel man er in het fort zijn. Vertrouwt u op mij! Ik heb een reuze plannetje!" En voor de wanhopige kolonel nog verder kan tegensputteren, is Pim al verdwenen. Even later zien we Pim op de binnenplaats. Hij is te zamen met zijn broertjes druk bezig. Ze za gen een ladder middendoor. Wat willen ze daarmee uitvoeren? 'n Spitse manier, niet? 'n Echte proever, die 't zo doet. Korte trekjes, de rook „spoelt" door de mond; wordt zelden uit gestoten. Van zulke fijn proevers komt het gezegde Hoe je 't doei... met Mascoife gaai-ie goed INGEZONDEN MEDEDELING (Adv.) Moties van het Plaatselijk Actie-comité Het Plaatselijk Actie-comité hield Woensdag een vergadering in café „De Vriendschap" onder leiding van de heer A. Folkers waar de belangen der grondwerkers werden besproken. De afgevaardigde van het D.U.W.-bu- reau der ABWB, de heer Van Raams- donk, hield een inleiding over de Ame rikaanse loonpolitiek. Na de gelegen heid tot discussie werden twee moties aangenomen. In de eerste, gericht tot de Raad en B. en W. van Alkmaar be vat de volgende verzoeken: le. Een regeling te treffen tot het uit betalen van een Kerst- of Nieuwjaars gratificatie voor die personen, die inge schreven staan bij het Bureau van So ciale Zaken, Maatschappelijk Hulpbe toon en Noodwet Drees. 2e Om op korte termijn een regeling te treffen dat Alkmaar in het komen de jaar van de 3e naar de 2e loonklas- se geplaatst wordt, ten einde de ver schuiving van Alkmaarse Arbeiders naar andere gemeenten op te heffen. 3e Een regeling te treffen om ook op de werken in en om Alkmaar een toe slag van 25 pet. op het weekloon van de arbeiders toe te staan. 4e. Te bewerkstelligen om te komen tot een loonsverhoging van 10 procent. De tweede motie is gericht tot de D.U.W. (district Noord-Holland) en luidt als volgt: De Alkmaarse grond- en DUW-arbei- ders in vergadering bijeen op 21 Dec. 1949, zijn van mening en spreken zich uit en dringen er bij u met klem op aan om op korte termijn een regeling te treffen voor: le. Besprekingen te openen tot het komen van een Kerst- of Nieuwjaars gratificatie van minstens 2 procent van het jaarloon, of min. f30. 2e. Een regeling te treffen ten gunste van de arbeiders in de DUW om te ko men tot opheffing van het regenverlet en dit uit te betalen voor 100 procent. 3e. Opheffing van DUW 2. 4e. Loonsverhoging van minstens tien procent. 5e. Uitbetaling van het lichtverlet tot 48 uur. Fraai succes voor Van der Velde Bij de bokswedstrijden om het kam pioenschap van Noord-Holland heeft onze stadgenoot Ab van der Velde kans gezien om voor de tweede maal de titel te veroveren. In de finale, welke in Frascati te Amsterdam werd gehouden,' kwam hij uit tegen de wel bekende Hofstede uit Amsterdam. Di rect na de aanvang zette Van der Vel de een fel offensief in. Hofstede moest een regen van slagen incasseren en reeds na een minuut gaf de Amster dammer de strijd op. Een fraai succes dus voor deze jeug dige Alkmaarder, die zijn training se rieus opvat en ongetwijfeld in de toe komst nog wel meer van zich zal laten horen. Vacantieregeling van bakkers- en slagersgezellen De plaatselijke Unie der organisaties van werknemers in de voedings- en genotmiddelenbedrijven, t.w. bakkers- banketbakkers- en slagersgezellen wa ren Dinsdag bijeen ter bespreking van de vacantieregeling voor het komende seizoen. Besloten werd nader overleg te plegen met de diverse patroonsor ganisaties om tot een gunstiger rege ling te komen. Tot rechter te Alkmaar benoemd Bij K.B. is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Alk maar, mr. P. M. J. Nolet, hoofd van de luridische afdeling van het directo raat-generaal van de prijzen, wonende te Schiedam. MUTATIES RIJKSPOLITIE De wachtmeester der Rijkspolitie S. Teilegen van de Verkeersgroep Alk maar wordt 1 Januari a.s. overgeplaatst van Alkmaar naar de Staf Van het District Alkmaar te Heiloo. Huisvrouwen vierden Kerstfeest Het is de tijd van Kerstmis en de Kerstversieringen. Zo heef t de Alk maarse afd. van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen gistermiddag in de aardig met groen en kaarsen ver sierde zaal van de muziektuin haar Kerstfeest gevierd. Na lang weifelen is tot deze viering besloten, naar de voor zitster van de vereniging, mevr. Swa nenburgde Veye in haar openings woord mededeelde. Men had namelijk gevreesd dat men bij een Kerstviering door een wereldlijke vereniging de juiste Kerstsfeer niet zou kunnen vin den, maar toch werd besloten ook dit jaar weer de traditie voort te zetten en zo heeft men een middag georganiseerd, niet met de bedoeling dat het een ker kelijke viering zou worden, maar een samenzijn, waarbij door voordrachten het naderend Kerstfeest op de voor grond zou staan. Na een muzikale inleiding we hoorden enige bekende Kerstliederen op gramofoonplaten begon mevr. C. HagemanVerhagen uit Zoeterwou- de, die deze middag.met voordrachten zou vullen, met de vertelling „Vader Martin" van R. Saillens en het gedicht „Ster" van To Hölschèr. Daarna volg den enkele gedichten van Hollandse kunstenaars, o.a. „Os en ezel" van An ton van Duinkerken. „Drie Koningen lied" van Godfried Bomans. en verder een sprookje over moederliefde van Andersen: „De geschiedenis van een moeder". De twee laatste gedichten voor de pauze waren „Kindersproke" van Marie Boddaert en een vers uit de zestiende eeuw, „De vrolijke Herder" van Gabriël Smit. Na een korte pauze werden weer en kele Kerstliederen ter inleiding ge speeld. Hierna werd „Terugkomst" van Mien Labberton voorgedragen. Mevr. Hageman heeft een duidelijke stem, die steeds goed te verstaan was. Zij kreeg veel applaus. Het bestuur van de vereniging kan ever deze geslaagde samenkomst bij zonder tevreden zijn. Bod van f 19310, od Café „De Graanhandel" Bij de gisteren gehouden veiling bij opbod ten overstaan van notaris E. J. M. Pinxter te Schoorldam van het café restaurant „De Graanhandel" aan het Luttik Oudorp is het hoogste bod uit gebracht door de heer L. Poorter met een bedrag van f 19.310,De afslag blijft bepaald op Donderdag 29 Decem ber, n.m. 3 uur in het voornoemde ca fé. Burgerlijke Stand Geboren: Paulus F. M„ z. v. A. J. Gijzen en M. Rijkenberg. Martin, z. v. P de Zeeuw en M. Fernee. Willem, z. v. N Noom en J A van der Tas Ondertrouwd: Roelf H. Hogen Esch en Wilhelmina Groenendijk. Minne Nieuwhof en Elsje B. Stor. Hendrik J. Heijjer en Geertruida J. du Pont. Gehuwd: Willem Zuidscharwoudc en Grietje Boot. Willem van lependaal komt spreken De Dageraad belegt op de morgen van de Tweede Kerstdag een Zonne wendebijeenkomst in Valk's Lunchroom. Inleider is de heer W. yan Iependaa!. De declamatrice mevr. de Bruine ver leent medewerking. Stalin krijgt een kaasbei-rie Namens de afdeling Alkmaar van de CPN is aan Stalin op zijn 70ste ver jaardag een kaasberrie met 5 kaasje» gezonden. Bestelwagen botste tegen aanhangwagen Ten gevolge van het breken van de koppe ling tussen trekker en aanhangwagen der ^waar beladen groentenauto van de fa. Span jaard uit. Alkmaar, had op de Provinciale weg onder Uitgeest een nogal ernstig auto-ongeluk plaats. Doordat de automatische reminrichting van de aanhangwagen in werking trad, stond deze direct stil, waardoor een uit Amsterdam afkomstig bestelwagentje tegen het voertuig op botste. Het bestelwagentje werd als een sar dine-blikje in elkaar gedrukt en de beide in zittenden verkeerden in een zeer benarde po sitie, Nadat beide slachtoffers bevrijd waren, verleende een arts eerste hulp. Hij verbond de ernstige hoofdwonden, die beiden hadden op gelopen. De slachtoffers werden per auto naar Amsterdam vervoerd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Rommert, zoon van CL M. lostma en J. Smit. IJsbrand, zoon van L. A. Baars en E. Kuiper. Anna J., dochter van J. van Egmond en J. Deehs. -- Wilhelmina J. M., dochter van Joh. Tol en G. Duinmaijer. Vincentius C. M., zoon van G. A. M. van Goethem en A. C. Commandeur. Ondertrouwd: J. van Duin en Kuiper. Getrouwd: A. van den Heuvel en G. Pool. Australische kunstkenners stonden verstomd, toen de 64-jarige misdadiger Ernest („de schoenpoetser") Ryan (met hoed), die het grootste gedeelte van zijn leven in de gevangenis heejt doorgebracht, uit het huis van be waring in Fremantle tevoorschijn kwam met een olieverfschilderij, dat op zijn zachtst uitgedrukt „indrukwekkend" is. Temeer wanneer men weet, .iict de in de gehele onderwereld en bij de politie van alle staten als „schoenpoetser" bekend, staande heer Ryan, volkomen ongeletterd en on geschoold is. Ryan is in de laatste tijd een zeer gelovig mens geworden. Hij heeft drie volle jaren aan het schilderij gewerkt. van de gemeente zag h(J graag een wethouder van een andere partij. De heer Dekker antwoordde hierop, dat hij zich zelf niet had benoemd. De heer Mink zou echter geen wet houder kunnen worden, daar de KVP fractie hem het vertrouwen niet kon schenken. Men kon wel iemand ver trouwen, die standvastig staat ten op- iichte van de politiek, maar niet iemand, die niet weet wat hij wil. Bij de beschouwing van de begroting kwam vast te staan, dat de gemeente Warmenhulzen zich in een goede finan ciële toestand mag verheugen. De heer Vergaij vroeg bij de O.L. school e«n lantaarn te plaatsen. De Voorzitter antwoordde hier op, dat er plannen bestaan, om de gas verlichting in electrische verlichting te deen veranderen en dat tegelijkertijd enige nieuwe lichtpunten worden aan gebracht. Op voorstel van de heer Roo- zendaal zullen de NACO-dienst te Alk maar inlichtingen worden gevraagd, wat betreft het laten rijden van een bus in de avonduren, dit in verband met de kinderen, die in Alkmaar naar avondles gaan. Félle discussies Gistermiddag kwam de voltallige ge meenteraad onder voorzitterschap van burgemeester H. Nolet bijeen. Bij de verdeling van het woningbouwvolume werden de gemeente twee woningen toe gewezen, wélke door particulieren zul len worden gebouwd, Is hier echter vóór ex bepaalde datum niet mee be gonnen, dan zal de gemeente dit werk overnemen. De welstandsbepaling voor, bestaande gebouwen werd, na enige discussies tussen de heer P. J. Mink en de Voorzitter, aangenomen. De heer Mink vond, dat bij deze bepaling de Raad werd uitgesloten en dat B. en W. alleen konden bepalen wat noodza kelijk was. Spreker zag liever een re geling getroffen, waardoor de betreffen de personen een beroep op de Raad kunnen doen, wat de voorzitter ontlokte te zeggen: Dan zijn in deze zaak B. en W. overbodig. De heer Mink kwam met een amendement, dat inhield, dat ook de Raad in deze verordening zeg genschap heeft. Dit werd echter met t/ier tegen drie stemmen verworpen. Het volgende punt van de agenda, te weten de Gemeenteëigendommen, werd op verzoek aangehouden De be groting over het jaar 1950, ingediend Joor het Burgerlijk Armbestuur, werd aangenomen. Scherpe woorden. De gemeentebegroting voor 1950 werd na een hevige discussie tussen de heer Mink en de heer L. Dekker (K.V P.) eveneens aangenomen. De heer Mink zag voor wethouder Dekker graag een ander in de plaats, daar deze volgens zijn mening zeer onjuist had gehandeld met de bespreking van het voorste] tot restaureren van de Ned. Herv. Kerk. In de politiek verstaan de KVP en de P. v. d. A. elkaar op het ogenblik zeer goed. Dit is echter m onze gemeenteraad niet het geval, al dus de heer Mink. Voor de belangen Twee ongelukken Toen zuster Tiemstra haar woning verliet, kwam zij te vallen en brak haar enkel. Buren verleenden de eerste hulp. waarna zij met een zie kenauto naar het ziekenhuis te Alk maar werd vervoerd. Des avond begaf mevr. N. Kieft Prins zich naar de zangrepetitie. Bij de woning van de heer J. Kieft kwam zij te vallen. Door voorbijgangers werd zij naar binnen gedragen. Doktershulp was spoedig ter plaatse. Per auto we- zij naar haar woning vervoerd.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3