\[)e winter laat nog op zich wachten Wat betekent China voor ons? 1 Ons kort verhaal I id motvrij >1.4795 - Alkmaar ist ontvangen >te sortering!!! RENIGING TREKEN", Zwaag. 1134, Alkmaar, tel, 2827 IRGROTEN1 VIJF MENSEN GINGEN NAAR CANADA (15) kijken mèt Indiaanse vrouwen naar een ruige Wild-Westfilm |Geen St. Nicolaas, wèl een Kerstman Ih; Een paar - goede Kerstrecepten DE DRAAK ONTWAAKT! Enorme kansen en mogelijkheden JEE LAST Europese Cultuurmanifestatie in de zomer van 1950 Internationaal overleg werd noodzakelijk Hoede „V van Victory "terugkwam VRIJDAG 23 DECEMBER 1049 aar geleden i weer gegarandeerd K SINDS 1935. s 125 en 220 Volt. IV en REPARATIES. 1. 5374 Alkmaar. fraai 72 - Alkmaar chtingen Bureau RTT htingen aangaande de 5 BEWEGING. straat, Alkmaar. B. O. te Zwaag brengt an haar leden en kopers: den geveild op Woensdag 30 December 1949. Aan- ir. Eerst groenten, daarna 1949 2 uur Blokvelllng i t weer nrymaal 8 keer per M) uur. IET BESTUUR. 3.29 3.69 iiig kunt winkelen I :t U door regelmatig tentiè te plaatsen in id I or AT HEBBEN WE TOCH EEN LATE WINTER!" Dit is zó ongeveer het „goeie morgen" de laatste weken. Er was ons al tegen eind Octo- ter en zeker begin November sneeuw voorspeld, maar tot nu toe is de herfst I helder, fris en nog zonder sneeuw. Wel ligt op de bergen weer geruime tqd I jes groot wit kleed, dat °P het midden van de hellingen vrijwel in een rechte I lijn ophoudt, waardoor de glinsterende sneeuw met de donkere bossen des te scherper contrasteert. Zolang het op dié hoogte blijft, is het niet zo erg. I Hoewel wij klaar zijn om de vuurdoop" of beter de „winterdoop" te onder- Laan; voordeel zal de winter ons zeker niet geven. maar dat is dan ook alles. Als een reus achtige muur rijzen de bergen op Een donkere lijn, die hoog boven de stad ET winterloon voor Vader is tenmin ste al ingegaan. Zijn werkterrein is L het bos. Er wordt een heuvel afge graven ter verkrijging van een soort rivierzand". Nu is de weg naar die af graving niet erg best en Vader is deze ,an het vrij hakken. De gevelde bomen worden voorlopig alleen maar van de takken ontdaan en aan de kant van de weg gelegd. De vrij hevige nachtvor- rten van de laatste dagen hebben het bos in een ijzige en dodelijke beklem ming gevat. Zelfs de eekhoorn op zijn tak schettert niet meer, hij zit gespan nen naar ons té kijken, tot een wollig dotje in elkaar gedoken als bevreesd v00r de harde' bijlslagen, die met een metaalachtig geluid door het woud galmen. De grond is steenhard, in de lucht hangt de zoete prikkelende geur van hars en dennen. De stilte hier op deze afgelegen plek is bijna hoorbaar en alles draagt er hier toe bij om ineens aan Kerstfeest te denken. Ja, net Kerst mis met al die duizenden en duizenden kerstbomen, waar je nu zo helemaal al- fcen tussen staat. Alleen, met je bijl en Je tabaksdoos- Tegen drie uur zakt de zon al achter de voorste bergen weg en begint het ook tijd te worden om het voer voor óe volgende morgen klaar te maken en oe melkgerij voor 's avonds in orde te brengen. Er worden op de boerderij nog twaalf koeien gemolken, waarvan er vijf nog maar kortgeleden gekalfd heb ben. Vader is al aan z'n laatste koe he iig als de baas de stal inkomt, sttil ep zonder iets te zeggen. Hij voelt of de melkmachine goed zit, kijkt in de voer bak en gaat dan weer weg. Het huis voor enkele nieuwelingen, waar Dirk en ik mee bezig waren, is nu vrijwel klaar, 't Is niet groot: één grote kamer-keuken en twee slaapka mertjes, maar het is warm. De dubbele wanden zijn niet zaagsel opgevuld. Om ce muizen te weren hebben we dit zaagsel met kalk vermengd. Teneinde buiten wat ruimte te geven, hebben we er een flinke veranda omgebouwd, en 't wachten 'Is' 'sïeébtsóp de bewoners. Maar verdienste bracht deze „job" niet Hg en daarom namen we er tussendoor ille klusjes aan, die er waren. Meestal ii dit houtzagen of ander werk in bos tl ontginning, 't Enige wat we naast de yijf en zeventig dollarcent per uur hier opdoen is een grondig onderricht in het bomen tillen, waarvan ik nooit geweten heb, dat ze zó zwaar waren. De tractor, een hoeveelheid kettingen en de cirkelzaag nemen natuurlijk wel veel handwerk over maar het restje is toch nog net genoeg om het „luie zweet' eruit te halen. Naar de bioscoop. Het bioscoopje hier is maar betrekkelijk klein en al is het uitwendig wat „flink" van aanzien, de hele zaak is maar pro visorisch gebouwd. De zaal is lang en smal en doet wat „kelderachtig" aan. Maar de stijfheid, die in de Nederlandse bioscoop gewoonlijk heerst (de luid ruchtige kindervoorstellingen natuurlijk uitgesloten), ontbreekt hier geheel. Een ieder komt binnen wanneer hij wil, soms gekleed in een colbertje, meestal in gekleurd shirt, windjack met op de rug in grote letters de naam van de stad van afkomst of de favoriet „base ball team". De Indiaanse vrouwen en meisjes hebben gewoonlijk een hoofd doek om het hoofd en zitten rustig en ongeïnteresseerd voor zich uit te kij ken. Als tijdens deze. gezellige inloop de spanning op het witte doek wat opge voerd wordt, behoeft men zich niet te verbazen als plotseling in de zaal een zuigeling begint te huilen. Er klinkt dan bier en daar wat geroezemoes en som migen geven raadgevingen, die meestal té ïadlcaal zijn. Maar even plotseling als de baby begon te huilen, is alles weer stil en-richt zich aller aandacht weer op „de" sensatie van de avond Door een fel beschenen woestijn jakkert een paard op wiens rug een cowboy alle moeite doet zich in het zadel te houden. Z'n ge zicht is door bloed en zweet tot een viese en onsmakelijke varkenskop ver snderd. Achter deze vluchteling aan galoppeert een complete cavalarie, uit gedost in de meest kleurige en indruk wekkende cowboy-uniformen. Door de 2aal klinkt het geluid exploderende emmunitie en roffelende hoefslagen, .die langzaam naderbij komen, steeds maar dichter totdat het doek verduisterd wordt en het is alsof het hele geval de bioscoop inrent. Een meisje breekt door al die spanning haar ketting, waarvan de kralen met een roffelend geluid op de grond rollen. Op hetzelfde moment begint een hondje, ook al van de ze nuwen, onbedaarlijk te blaffen totdat hij van de een of ander een schop krijgt waarna hij nóg meer jankend de drommel het hazenpad kiest. Allen bulderen van het lachen. Nog even vóór de film eindigt, gaat de achtervolg de cowboy stuiptrekkend en schuimbek kend dood Heel langzaam en tot in alle details wordt dit proces de toeschouwers opgediend. De bioscoop loopt langzaam leeg. De meesten gaan naar de in een lange rij geparkeerde auto's en rijden weg. Som mige mannen gaan nog even een eethuis binnen. Uit het hotel klinkt gelach. tegen de lichtere hemel afsteekt, er on der is het zwart als de nacht zelf. Een iUto stopt voor ons. Men vraagt ons of we willen meerijden. We stappen in en schuiven weg de stad uit, de duisternis in van een ijzig koude vriesnacht. Kerstfeest in 't zicht. De laatste dagen zijn moeder en Artje steeds een beetje aan het „geheimzin nig" doen. De oplossing daarvan ligt in het schoolfeest, dat ter gelegenheid van 't Kerstfeest gegeven wordt.Natuur- lijk mocht het „Hollandse meisje" (hier bekend met kanten mutsje, zwarte rok, tot klompen incluis) op dit programma niet ontbreken. Deze rol is Artje toe gekend. Ze moet dan het „Stille nacht, heilige nacht" in het Nederlands zin gen. Het is niet alleen daarom, dat Artje graag naar school gaat. De taal lijkt nu minder vijandig en het school- ieventje is veel gezelliger en afwisselen der dan het leven thuis, waar alle dagen weer dezefde dingen gedaan moeten worden. Een leventje zonder vriendin nen, die nu eenmaal voor meisjes on misbaar lijken. Gelukkig maar, dat de wensen van Vader en Moeder niet zo hoog zijn. 't Leven van alledag neemt alle nieuwigheid gauw weg. Zo'n enkele keer krijgen ze eens visite. Vooral als dat dan Nederlands-sprekende visite is, is dat een prettige afleiding. Onze beste huisvriend is Joh. Dop, de Tesselse buur. Hij heeft evenals wij een jachtacte en wij zijn daar blij mee. Met Dop z n ervaring in de duinen op Tessel kun nen we hier best spannende uurtjes hebben. Dirk heeft trouwens al z'n eer ste wild geschoten: een patrijs. Maar jonge, er is nog niet veel tijd om aan iets anders te denken dan aan dat wat nood zakelijk is. Wat hebben we ons sommige dingen, nü weggezakt in de noodzaak van regelmatig werken, anders voorge steld Maar gelukkig, we zijn allen nog gezond en er is voor Vader en Moeder bovendien een prettige gebeurtenis in het verschiet. KERSTPUDDING 125 gram zelfrijzend meel; 125 g broodkruimels van oud brood; 150 g hard vet (klein gesneden); 125 g bruine suiker; 750 g gedroogde vruchten, be staande uit krenten, rozijnen, gedroogde pruimen (klein ge sneden, pitten eruit) en dadels zonder pitten, eveneens klein gesneden; 50 g sucade; 50 g fijn gesneden amandelen zonder schil; 1 theelepel geraspte noot- museaat; 1 theelepel gemengde zoete specerijen; y2 theelepel zout; sap van een halve sinaas appel en een halve citroen, en de schillen ervan fijngeraspt; y theelepel rum essence, een paar druppels amandelessence; drie eieren; wijnglas sherry en een deciliter donker bier. Meng de gezeefde bloem met het zout en de specerijen, broodkruimels, suiker en fijn gesneden vet (of half vet, half margarine). Meng de gedroogde vruch ten, sucade, amandelen en schillen van citroen en sinaas appel en voeg dit bij het eerste mengsel. Kluts de eieren en roer de sherry, rum-essence en vruch tensappen erdoor en voeg het bij het mengsel. Maak met het bier een dik mengsel en roer zolang tot het dik van de lepel glijdt. Laat alles een nacht over staan. Doe het mengsel ver volgens in ronde gladde stenen of geëmailleerde vorm (één of twee vormen) die van te vo ren ingevet is (zijn). Bind de vorm (en) dicht met perka ment papier of vetvrij papier, daarover een linnen of katoe nen lap vastbinden. Plaats ht. vervolgens in een pan kokend water en stoom acht uur. Het water moet hal verwege de vorm (en) komen en aanvullen - bij verdamping. Verwijder de katoenbedek king, laat afkoelen, bedek met schoon katoen, bewaar op dro ge plaats. Vóór het gebruik nog eens drie uur stomen. Vlak vóór het opdienen met brandewijn overgieten en bran dend binnenbrengen met een hulsttakje er bovenop. Doe er custard-saus bij. KERSTCAKE 175 gram margarine; 175 g lichtbruine suiker; 300 g bloem; 1 theelepeltje gemengde zoete specerijen; theelepeltje ka neel; half theelepeltje zout; half theelepeltje dubbelkoolzure soda; 750 g gedroogde vruchten (krenten, rozijnen en wat da dels); 50 g sucade; 50 g fijnge hakte amandelen; 50 g gedroog de kersen; half theelepeltje va- riillé-essence; half theelepeltje amandel-essence; drie eieren; wijnglas sherry; een weinig melk. Zeef de bloem en meng met de specerijen, zout en dubbel koolzure soda. Roer de boter met de suiker totdat het wit en romig wordt, voeg dan de goedgeklopte eieren er lang zaam bij. Roer de bloem er luchtig door, dan de sherry, es sences en genoeg melk voor een dik deeg dat dik van de lepel glijdt. Roer vervolgens al het fruit, de amandelen en kersen erdoor. Doe vetvrij papier in een cakevorm van ongeveer 20 cm middellijn en vul met het deeg. Bak de cake 3 y2 uur in een niet te warme oven. 't Is nu Sinterklaas-avond. Moeder heeft haar koek-kookkunsten aange wend om toch nog even de verjaardag van die oude baas te vieren. Hij, die Sinterklaas, wordt hier helemaal niet serieus genomen, en erger nog, hij wordt officieel uitgescholden als het product van dwaze bijgelovige mensen, die me nen dat „die oude gentleman langs schoorstenen kruipt". Er is er zelfs niet één, die aan hem gelooft. Ik word er wel eens kwaad om, maar dan weer heb ik medelijden met al die mensen, die de prachtige herinneringen van Sinter klaasavond nooit gekend hebben en nooit zullen leren kennen. Maar enfin zij hebben weer de Kerstman, al wordt het Kerstfeest maar één dag gevierd. Hoé dat gaat is voor ons nog een ge heim, dat we nu gauw zullen ontdek ken. Ik moet voor ditmaal eindigen, want de lamp gaat minder goed bran den en we hebben thuis geen olie meer GOVERT J. DE JONG. Republitek een provincie van de R.I.S.? Op Java zijn stromingen aanwezig die het plan hebben opgevat om de Re publiek Indonesia als deelstaat te li quideren. Deze stromingen zouden volgens de inlichtingen, niet bepaald klein genoemd kunnen worden. Men acht het beter; de Republiek om te vormen in een provincie met een een voudig autonoom bestuur en recht streeks onder de leiding staand van de centrale regering der RIS. Het denkbeeld zou door de Republi keinse regering in studie zijn genomen. Demonstratie voor Paleis Soestdijk Donderdagmiddag verzamelden zich voor 't paleis Soestdijk vertegenwoor digsters van verscheidene vrouwen organisaties. Deze organisaties beijver den zich voor het zelfbeschikkingsrecht van de minderheden in de Grote Oost. Een delegatie onder leiding van gravin Van Limburg Stirum-Hoefft van Vel- r.en, mevrouw Matthes Cornelius en mevrouw Berg, boden baron Baud, particulier secretaris van H. M. de Ko ningin, een petitie aan, waarin zij Hare Majesteit de Koningin verzochten „de grootst mogelijke steun te verlenen aan de rechtvaardige en zware strijd der minderheden de band met Neder land en Oranje te bewaren". Onge veer 150 personen, onder wie verschei- denen geborer. in de betrokken gebie den, namen aan de demonstratie deel. Gistermiddag is het 7500 ton me tende motorschip „Karimare", in op dracht van de „Compagnie General Transatlantique" te Parijs door deN.V. Koninklijke Mij. „De Schelde" ge bouwd, te water gelaten. 9 ■TSJOENG KWO, „het land van het midden", noemen de Chinezen hun eigen land, en dat vinden wij, die immers weten, dat de gehele wereld om Néderland draait, eigenlijk een beetje aanmatigend. Wij vergeten daarbij maar al te licht, dat China inderdaad duizenden jaren het centrum der des tijds bestaande cultuur geweest is, dat zijn cultur itieke en economische macht uitstraalde over de gehele Polynesische a. 1, langs de karavaan-* wegen naar Rusland, langs de zeeweg naar Indie, rzie en Afrika, en dat het niet zender bedoeling is wanneer Soen Yat Sen er in zijn „Drie Volks beginselen" op wijst, dat ook Indonesië eeuwen lang onder Chinese souvereini- teit gestaan heeft. Wij vergeten ook, dat Marco Pole, uit de rijkste stad der middeleeuwen gekomen, niet minder hoog tegen dit China opzag, dan nog op het einde der negentiende eeuw de schrijvers en denkers der Verlichting, en dat omstreeks 1800 dit China van Tsjien Lung op het hoogtepunt van zijn territoriale en politieke macht stond en in vrijwel alle opzichten Europa vóór was. W/IJ ZIJN NOG maar al te geneigd, wanneer wij over China spreken, te denken aan de pindamannetjes, hoe wel deze inmiddels vrijwel van onze straten verdwenen zijn en velen het tot leiders van grote restaurants en ander zaken gebracht hebben. Wij her inneren ons niet meer, dat China het iand was, dat aan de wereld de uitvin dingen van de zijde, de the het porce- lein, het papier, de boekdrukkunst, het kompas, het buskruit, de raket en zo veel anders schonk, wij denken slechts aan een land waar generaals met on uitsprekelijke namen elkander voort durend bestrijden. Wij kennen mis schien de namen van Tsjiang Kai Sjek Door en Mao Te Toeng, maar hoevelen ken nen die van onze tijdgenoten, de bac terioloog dr Tsjen, de plantkundige Lu Cong, de schrijver Lin Yu Tang, en weten welk een grote invloed zij op de wetenschap en literatuur van onze tijd gehad hebben? En daarom begrijpt en beseft bijna niemand hier ten volle, wat het betekent dat China een der „grote vijf" is geworden, een der lan den met veto-recht in de bond der volkeren. Geweldige rol. TOCH IS DIT veto-recht slechts de consequentie van de geweldige rol die China gedurende de laatste wereld oorlog gespeeld heeft. Want ondanks het Amerikaanse witboek van Jessup, dat zich trouwens grotendeels be perkt tot de gebeurtenissen na 1942, staat dunkt ons vrijwel vast dat deze HOLLAND-FESTIVAL BREDER OPGEZET iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiHiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiinHiiiiiil rtE VELE DUIZENDEN buitenlandse bezoekers, die gevoel hebben voor schoonheid en romantiek zullen in de zomer van het volgend jaar met ogen en oren te kust en te keur kunnen gaan. Voor hen in de eerste plaats en tevens voor de kunstminnende landge noten is een cultureel feest in de maak onder de (helaas lelijke) naam Holland Festival 1950, dat de vorige manifesta tie van soortgelijke aard owel in breed te als in diepte schijnt te zullen over treffen. Er komt niet alleen een grote re verscheidenl -<d, men tracht ook de J|ET IS TIJDENS de oorlog vaak voor gekomen dat vliegtuigen, die men reeds verloren waande, door de cou rage der bemanning, of door zuiver toeval, op zulk een wonderbaarlijke wijze op hun basis terug keerden, dat de werkelijkheid ongeloofwaardiger was dan de stoutste fantasie. Ik behoorde tot het grondpersoneel van een vliegveld in Engeland en had de gelegenheid dergelijke voorvallen van nabij mee te maken. Het was dik wijls onbegrijpelijk en tegen alle wet ten der zwaartekracht in, hoe een vliegtuig, zwaar gehavend door Iucht- afweervuur en soms gedeeltelijk uitge brand, nog 'behouden terugkeerde. Wat ons allen met stomme verbazing sloeg, was het terugkomen van het Wellington bombardementsvliegtuig „V. for Victory". Al de vliegtuigen van het esquadron waren reeds terug van hun operatie boven Duitsland, behalve V. for Vic, die al vèr over tijd was. Seiners en te legrafisten luisterden naar het oproep- sein, operatiestaf en inlichtingendienst waren op hun qui vive, tot plotseling... ja, daar hoorden zij iets. Inderdaad klonk door het donker van de nacht het zware geronk van een tweemotorig vliegtuig. Snel werden de landingslichten weer ontstoken en na enige minuten werd 't kolossale vlieg tuig voorzichtig aan de grond gezet Ambulancewagen en dokter waren pre sent, daar men wel verwachtte, dat er iets bijzonders aan de hand zou zijn Wij, die het vliegtuig in ontvangst moesten nemen, keken vol spanning toe, hoe het personeel uit zou stappen Stel u echter ons aller verwondering voor, daar de enige die uitstapte de piloot was, sen esquadronleader met de D.S.O. en D.F.C. De plaatsen van zijn bemanning waren allen onbezet Op de een of andere onbegrijpelijke manier had de man kans gezien hel vliegtuig geheel alleen thuis te bren gen. Maar waar was zijn bemanning gebleven? In de messroom vertelde hij, terwijl wij stil er stil om heen verhaal. stonden, zijn „DIRECT NADAT IK het doel be reikt had, werd ik opgemerkt door de Duitse zoeklichten en al spoedig barst ten de granaten rondom ons; sommige onrustbarend dichtbij. Zelfs toen m'n boordtelegrafist me waarschuwde dat er vonken door de bodem van het vliegtuig kwamen, maakte ik me nog niet bijzonder ongerust. Ik wist wat een ervaren bemanning kan doen met een blusapparaat en ik zette m'n aan val door. Wat ik niet wist, was, dat één van de „flares" onder het vlieg tuig in brand was geraakt. De vonken werden spoedig vlammen, zó groot, dat ik er door verblind werd. De rook en gassen dwongen me op m'n plaats te blijven en in het vlieg- XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX X X XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX tuig zag ik niets dan de gele gloed der vlammen. Dit is het. einde! dacht ik. Het brandende vliegtuig was een prachtig doel voor het afweergeschut, en al werden we niet geraakt, het zou met m'n kist toch gauw afgelopen zijn In de veronderstelling dat we nog maar enige seconden tijd hadden voor het vliegtuig uit elkaar barsten, gaf ik de bemanning bevel, zich per para chute te redden. Terwijl ik telde, zag ik ze er één voor één uitspringen De staartschutter, de bomrichter, de na vigator, de telegrafist. Toen was het mijn beurt. Ik greep onder mijn zit plaats en verstijfde van schrik. Er was geen parachute.... Vlug doorzocht ik de cockpit, maar de parachute was nergens te vinden. Vlugger dan ik het nu vertel ging het door mijn brein, dan maar trachtten de brandende ma chine met een noodlanding aan de grond zetten. De Duitse artillerie schoot niet meer op me. Vermoedelijk omdat die lui in de veronderstelling waren, dat het met mijn machine toch afgelopen was. Ze ging als een vlammende toorts door de luchtIk maakte een duikvlucht en probeerde intussen de vlammen in m'n onmiddellijke nabijheid wat te doven om te kunnen zien, waar ik kon lan den. Het leek wel of m'n ogen intussen aan de vlammen gewend ra'akten, maar toen ik omzag, bemerkte ik, dat de vlammen grotendeels gedoofd wa ren. Na enige ogenblikken was het to taal donker achter me en de motoren bleven draaien. Ik ging trachten En geland te bereiken! Ik herinnerde me de koers die de navigator uitgezet had voor de terugreis naar Engeland en ik besloot de kist alleen terug te vliegen Prettig was het niet, want ik zat nog steeds boven vijandelijk gebied en er was nog steeds afweervuur. En als ik eens vijandelijke gevechtstoestellen ontmoette? Er was geen mens om mijn geschut te bedienen. Ik was alléén. Maar het geluk verliet me weer. Bo ven de zee stopten de beide motoren. Gebrek aan benzine! Op zulke momenten is het of je brein op hoogspanning werkt! Was de V. for Victory niet van een automati sche piloot voorzien geweest, dan was ik toch nog verloren geweest. Ik scha kelde „George" in zodat ik tijd had m'n noodreservetank bij te zetten, maar omdat ik gehinderd werd door de verbrande resten in het vliegtuig, duurde het nogal lang, voordat ik bii fn'n contrölehandels terug was. ..Net iets te vroeg sloeg een van de motoren met donderend geraas weer aan. En daar is de automatische piloot niet op berekend Het toestel dook met een stijve spiraal naar beneden. Lager en lager ging ik. Van vierduizend voet tot bijna het zeeoppervlak, maar toen zat ik weer op m'n plaats en het gelukte me nog net de kist weer op te vangen Ik startte de tweede motor en kon m'n weg ve volden naar hier Nou. de rest weten jullie en geef me nu een kop thee en een paar sandwiches. JORO. hoedanigheid zo mogelijk nog op le voeren. Zo vertelde ons Mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dir voorzitter is van het uitvoerend comité. Het „festival" is een cultuurverschijn sel geworden, dat vooral na de oorlog grote opgang heeft gemaakt. Zó groot, dat de organisatoren elkaar in de weg gaan lopen. Vandaar dan ook, dat de Oostenrijkers van de Salzburger Fest- spiele, de Britten van het Edinburgh Festival en de Nederlanders van het Holland Festival binnenkort te Amster dam of Den Haag bijeen zullen komen om te overleggen hoe te handelen zon der elkaar spaken in het wiel te ste ken. Zij houden zich allen in hetzelfde seizoen met dezelfde dingen bezig, trachten voor een deel dezelfde kunste naars aan de haak te slaan, proberen ten dele dezelfde bezoekers te trekken en dreigen ook al gedeeltelijk hetzelfde de programma te verwerkelijken. Dat is niet wenselijk. Vandaar nu dat eerste Europese Festival-congres, dat orde in het cultureel verkeer zal moeten bren gen. De dingen staan niet (meer) los van elkaar, want elk dezer manifestaties heeft de neiging niet slechts de Vader landse, maar de Europese cultuur te dienen ten behoeve van niet alleen het binnenlandse, maar van het gehele Westeuropese en zo mogelijk van een plukje van het Noord- en Zuidameri- kaanse tourisme. Voor het Holland Fes tival bijvoorbeeld zijn verbintenissen aangegaan met Nederlandse orkesten en koren, maar ook met een Frans ballet en een Engels toneelgezelschap; er zullen niet alleen Nederlandse, maar ook Franse, Oostenrijkse en Ameri kaanse dirigenten optreden. Er zal niet alleen Nederlandse, maar ook Duitse, Russische en Amerikaanse muziek ten gehore gebracht worden. Er komen Nederlandse, maar ook Franse, Ameri kaanse en Haïtiaanse schilderijen. De „breedte" zal zeker Europees zijn, meer dan dat zelfs. En de „diepte"? Men blijft niet aan de oppervlakte van het geijkte repertoire, maar waagt het erop een nieuwe opera, een pas vol tooid orkestwerk, onbekende histori sche stukken naar voren te brengen. En de verscheidenheid zal niets te wensen laten: het Griekse drama staat naast de hedendaagse film op het pro gramma, orgelmuziek naast modern ballet, het carrillon naast de opera, ka mermuziek van deze tijd naast het Middeleeuwse wagenspel. Rembrandt naast de Haïtiaanse schilders van nu. En zo meer. Het is ondoenlijk van al les melding te maken. Het Holland Festival zal zich weer in hoofdzaak te Amsterdam en Sche- veningen afspelen, maar nu wordt ook de Grote Kerk te Delft erin betrokken; en de musea van Rotterdam en Utrecht zijn vermeld. De „provincie" in engere zin komt er evenwel niet aan te pas. oorlog door de geallieerden verloren zou zijn, wanneer China de weg van de Chinese Mussert, Wang Tsjing Weej gevolgd had inplaats zijn, zoals het ge daan heeft, zich reeds van 1937 af hard nekkig tegen de Japanse aggressie te blijven verweren. Hoewel Chamberlain nog in 1940. om Japan te paaien, het transport va» wapens door Hongkong naar het vrije China verbood hoewel China tot einde 1942 per maand minder voorraden uit de Ver. Staten ontving dan een Ameri kaanse legerdivisie in één dag opge bruikte en minder dan 2% van het mi- r.imumprogramma dat door de auto riteiten voor de leen- en pachtwet te Washington voorgesteld was, hielden de Chinezen vol, ook nadat geheel het njke Noorden, alle havensteden, de Birmaweg, en daarmee iedere verbin ding met het Westen anders dan door de lucht, afgesneden waren, terwijl Rus land angstvallig aan zijn neutraliteit tegenover Japan vasthield. Niet slechts slaagden zij er in bij Ping Shing Kwan en Tai Erh Shi Kwan tot tweemaal toe het Japanse leger in een open veld slag te verslaan, maar vooral ook de guerrillaoorlog kostte Japan, dat ge meend had de veldtocht in drie maan den ten einde te kunnen brengen, ont zaglijke oflers aan geld en mensen. Vrijwel 85% der Japanse landmacht en het grootste deel der vloot werden door China gebonden, en na 6918 veld slagen telde het Japanse leger reeds in Juni 1943 2 700000 doden! Men stelle zich voor, wat er gebeurd zou zijn wanneer, in plaats hiervan. China vrede met Japan gesloten had, zo dat dit uit een mensenmateriaal van 50.000.000 zie len had kunnen putten! De Japanse vloot ware dan vrij gekomen voor de verovering van Australië en de Stille Zuidzee, de Japans-Chinese legers had den India binnen kunnen trekken dat als een kruitvat ontploft zou zijn, om verder te rukken naar Perzie en de Arabische oliebronnen en dan b Egypte de hand te reiken aan Rommel. Én niets had hun dan kunnen beletten om, terwijl de Duitsers voor Moskou ston den, van Mandsjoerije uit Siberie bin nen te rukken en daar de Russische oorlogsindustrie de dolkstoot in de rug te geven. Terecht schreef dan ook Wendell Wilkie: „We zijn ons niet voldoende bewust, dat het misschien te laat ge weest zou zijn om het Japanse rijk militair of politiek te overwinnen, wan neer niet gedurende lange, hartbreken de jaren, de vertwijfelde tegenstand van het Chinese volk bestaan had. Slechts weinigen hebben de betekenis van dit Chinese verzet voor onze ge hele beschaving begrepen". Nationaal bewustzijn. SLECHTS WEINIGEN hebben ook be grepen, dat deze weerstand slechts mogelijk was op de grondslag van een enorme nationalistischs volkswil en een zeer groot technisch en organisatorisch kunnen. De Birmaweg, 1160 km lang, over een onbegaanbaar hooggebergte heen, met meer dan 300 bruggen, werd zonder machines gebouwd binnen het jaar, zodat een Amerikaans ingenieur verbaasd uitriep: „Ze hebben hem met hun vingernagels uit de rotsen moe ten krabben!" Millioenen vluchtelingen trokken van het bezette gebied naar het binnenland en werden te werk gesteid in meer dan 1700 coöperaties; 120.000 ton machines van 450 fabrieken werden op de ruggen van Chinese koelies naar het binnenland gesleept waar een nieu we industrie opgebouwd werd. Midden in de oorlog werden 400 mijl spoor weg voltooid, kanalen gegraven, stuw dammen gebouwd en 15 hoogovens in bedrijf gesteld. De kolenproductie steeg met 50%, de productie der oliebron nen in Kansoe werd opgevoerd, in Sze Tsjwan werden nieuwe olievelden ont sloten. .Dit alles bewijst dat China teeds tijdens deze oorlog het dieptepunt van zijn nationale geschiedenis had overschreden en thans op weg is Japan als de grote mogendheid van het verre Oosten te verdringen. Slechts wanneer wij ons deze feiten duidelijk voor ogen stellen kunnen wij de betekenis voor de gehele wereld van wat thans in China plaats vindt begrijpen. H. V. K. neemt afscheid van President Sukarno De heer Lovink, de Hoge Vertegei w 'urdiger van de Kroon en zijn echt genote, dr. Koets en mr. Van Boetze- laer, lid van het kabinet van de H.V.K., beiden eveneens met hun echtgenoten, zullen hedenochtend naar Djcrkja vliegen voor een bezoek aan president Sukarno om hem geluk te wensen met zijn verkiezing tot pre sident. Voor de heer Lovink zal dit tevens een afscheidsbezoek zijn NIEUW BOEK VAN DR. VAN MOOK. In Februari verschijnt bij de New Vorkse uitgeverij Norton een nieuw boek van dr. H. J van Mook, voorma lig luitenant-gouverneur-generaal van Nederlands-Oost-Indie. getiteld „The stakes of democracy in South East Asia („De kansen der democratie in Zuid- Oost-Azie").

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5