Kunt U raden, raadt dan mee 'L De Oosterpolder wordt de beste van alle Zuiderzeepolders Actie van „Het vierde Prinsenkind" Gelijke tred Nu de Amerikaantjes vrij komen Voordeel voor beurs en bezitters Het nieuwe boek Onze Sporiprijsvraag Engeland zal de crisis overwinnen Marshall heeft vertrou wen in West-Europa Ajax maakte in Schiedam geen fout Maurits kraakte Longa Wof Om 5 uur 51 ging op het Paleis U Geen wanklank ver stoorde de plechtigheid 1< W DINSDAG 37 DECEMBER 1949 Het staat thans vrijwel vast, dat de Zuiderzeewerken in 1950 worden voort gezet. Indien de minister van Waterstaat overeenkomstig een advies van de Zuiderzeeraad beslist, zal de eerste helft van de Zuid-Oostpolder, de z.g. Ooster polder, in de komende zeven jaar worden drooggelegd. Er zullen zes jaren nodig zün om dit gebied van 50.000 hectaren in te dijken. In het zevendeftjaar zal dan de drooglegging kunnen geschieden. Het ontginnen en in cultuur brengen van deze „beste aller Zuiderzeepolder" zal enkele jaren nadien gereed kunnen zijn. nalen, tochten en sloten na de droog legging vrij wat moeilijkheden ople veren. Het gebied van de Oosterpolder be vat blijkens boringen zeer weinig zout, hetgeen goede vooruitzichten voor een zoet Eemmeer opent. Indien de minister overeenkomstig het advies van de Zui derzeeraad besluit, dan zullen drie maanden van gespannen arbeid voor Vijftigduizend hectaren puike cultuurgrond De gehele Zuidoostpolder zal in to taal ruim 95.000 ha. groot zijn. De Oosterpolder zal langs de oude Zui derzeekust begrensd worden door het Eemmeer langs Gelderland en door het Ketelmeer langs Overijssel en de Noordoostpolder. .Deze meren worden»de voorbereidingen, aanbesteding en ter hoogte van Kampen door een dam met sluis gescheiden. In het Eemmeer, dat later ter hoogte van Huizen met een sluis verbonden zal worden met het Y-meer, hoopt men een belangrijke boezem voor drinkwater te vinden. Tal van beken komen er in uit. Dit grote meer zal de uitdroging van de Veluwerand tegengaan. Het .Middenkanaal. De IJssel zal via het Ketelmeer langs de N.O.-polder in rechtsreeks verbin ding blijven met het IJsselmeer, dat een zeer grote waterboezem blijft. Het IJmeer met Gooimeer en Gouwmeer vormen de derde boezem met het ge projecteerde 400 meter brede Midden kanaal, welk kanaal tussen de toekom stige Zuidoostpolder en Zuidwestpol der (57000 ha.) door zal lopen naar het IJsselmeer. Een deel van de Zuidwest polder die het eiland Marken gaat be- vatte/i, zal aan het vasteland van Noord-Holland grenzen. Bij Hoorn blijft een klein meer over. Voor het zover is zullen nog enige tientallen jaren moeten verstrijken, in dien men tenminste na het gereedko men van de Oosterpolder direct verder zal kunnen werken. Deze Oosterpolder, die dus waar schijnlijk reeds in 1960 tendele of ge heel in cultuur kan zijn, wordt met een veer of een brug, die qua omvang veel van de Moerdijkbrug weg zal heb ben, verbonden met de N.O.-polder. Goede landbouwgrond. De grond tussen de dijken van de Oosterpolder zal zeer goede landbouw grond zijn, omdat deze goeddeels uit zware klei bestaat. Het enige nadeel hiervan is, dat deze klei vrij lang week blijft, zodat het graven van ka- Voor door oorlog getroffen jeugd De stichting „Het vierde prinsen kind" wil een appèl doen op de ge hele Nederlandse schoolgaande jeugd ten behoeve van kinderen, die oneven redig zwaar door de oorlog werden getroffen. Zij wil bewerkstelligen, dat de gehele schoolgaande jeugd van Ne- derand zich mede verantwoordelijk gaat gevoelen voor de duizenden kin deren, die in de oorlog een of beide ouders verloren en van de vele jeug dige invaliden. Daarom tracht de stichting te bewerkstelligen, dat op 18 Februari, de verjaardag van het vier de prinsenkind, prinses Marijke, ieder kind één stuiver van huis mee naar school brengt en de schoolhoofden voor inzameling daarvan zorgen. Daar door zouden enkele duizenden oorlogs slachtoffertjes van een onbezorgde va- cantie kunnen genieten. De minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen heeft zijn instemming met dit appèl op de Nederlandse jeugd be tuigd. ■QE CHINESE nationalistische regt ring heeft zich thans naar haar laatste toevluchtsoord. Formosa, terug getrokken. Daarmede heeft zij haar laatste zeggenschap over het Chinese vasteland prijsgegeven. Is het wonder, dat onder deze omstandigheden de Westeuropese landen, voor zover zij handelsbelangen in China te ver dedigen hebben, aandringen op een spoedige erkenning van het commu nistische regiem? Erkenning van de communisten zou hun in staat stel len, de nodige hulp en bescherming aan hun in China gevestigde onder danen te verstrekken, van hun han del te redden, wat er nog te redden is en misschien een tegenwicht te vor men tegen de Russische invloed. Maar daartegenover moet gesteld worden dat een erkenning tezamen met de Verenigde Staten, waaraan zonder enige twijfel de voorkeur moet wor den gegeven, op het ogenblik nog niet mogelijk is. Het Amerikaanse State Department wordt daarvan teruggehouden door de sterke anti communistische gevoelens in Amerika die er niet beter op geworden zijn door de gevangenhouding van de Ame rikaanse consul in Moekden en het schijnt bovendien ook niet bereid te zijn, zijn beste troefkaart al te spoe dig uit te spelen En hoewel het thans voor West-Europa mogelijk is in China een voorsprong op de Verenigde Sta ten te verkrijgen, is het veel belang rijker, dat West-Europa en Amerika ook op dit gebied gelijke tred hou den. gunning volgen. De polderjongens trappelen reeds van ongeduld. Doch ook de talrijke inge nieurs en andere technici, die nog da gelijks bezig zün finesses van het Oost- polderplan uit te werken of te contro leren, hopen, dat zü hun arbeid zo spoe dig mogelqk zullen kunnen realiseren. Worden de zomers warmer? De „Sunday Express" citeert een aantal vooraanstaande deskundigen op klimatologisch gebied ter bevestiging van de mening, dat het klimaat in de wereld zich wijzigt in grotere gebie den, die tot nog toe door ijs bedekt zijn, spoedig bewoonbaar zullen wor den. Volgens dr. C. E. P. Brooks, een wereldberoemd klimatoog, en sir Ge orge Clarke Simpson, van 1920 tot 193S directeur van de Engelse meteorologi sche dienst, worden de zomers war mer en de winters kouder, aldus het blad. Vermindering van de regenval is een van de opmerkelijkste factoren der jongste klimaatwijzigingen, b.v. in Zuid-Afrika. Volgens dr. Books is het nog te vroeg om reeds te kunnen zeg gen, of dit proces, dat omstreeks 1850 begon, van lange duur zal zijn, b.v duizenden jaren, of slechts tijdelijk, b.v. een eeuw. „In de komende 25 jaar zullen we beter weten, of wij terug keren tot het klimaat van tussen 400 en 1000". Als mogelijke oorzakendie nog onderzocht worden, noemde sir George de verbreiding van de zonne warmte door cosmische wolken en de warmtegolven, die door de uitstraling van de zon veroorzaakt worden. (Van onze economische medewerker) Met ingang van 2 Januari mogen de Amerikaantjes weer verhandeld wor den. De Amerikaantjes, dat is de po pulaire benaming voor de Amerikaanse effecten, die in Nederlandse handen zijn en welke op de Amsterdamse beurs vóór I Mei 1941 vrij verhandel baar waren. Na die tijd was handel hierin niet toegestaan, zodat de bezitters ze niet konden verkopen en andere Ameri kaanse effecten daarvoor konden te rugkopen. In dit laatste zit nu de kneep daar verkopen wel mogelijk was, ja, door de regering zelfs zeer gewenst werd. De houder kreeg dan voor zijn Amerikaanse effecten Nederlands geld terwijl onze overheid de stukken in de V.S. verkocht en bijgevolg dollars ont ving. In het begin dwong de overheid zelfs de bezitters van deze aandelen om hun stukken te verkopen wij zaten nu eenmaal te springen om dollars met het resultaat, dat ongeveer voor 50 pet. van het totale vooroorlogse bezit aan deze fondsen naar Amerika werd verkocht. Thans zijn de Amerikaantjes vrij. Iemand, die een stukje „General Elec tric" heeft, kan nu het volgend jaar dat aandeeltje verkopen en een ander stuk je (Anaconda Copper b.v.) ervoor te rug kopen. De commissionnairs en de banken op de effectenbeurs (de orga nen die officieel daar mogen kopen en verkopen en aan wie alle orders op gegeven moeten worden) krijgen het dus drukker. En als wij dan weten, dat de handel in Amerikaantjes vroeger een van de belangrijkste afdelingen van de beurshandel was, kunnen we be grijpen, dat deze mensen zich in hun handen wrijven. Ook voor de bezitter van Amerikaan tjes zitten er aanlokkelijke kanten aan: behalve dat hij nu kan overstappen op een ander fonds, is de algemene ver wachting, dat de koersen zullen stijgen, waardoor dus de fondsen van de bezit ter meer waard worden. Deze stijging verwacht men. omdat de Amerikaanse fondsen dollarfondsen zijn (en men dus tegen een eventuele „volgende" de valuatie is gedekt) en omdat de Ame rikaanse maatschappijen geen last heb ben van de dividendstop (zoals bij ons bestaat van 9 pet). De uitkeringen kun nen dus hoger zijn en het dividend is derhalve ook hoger dan men op Ni derlandse aandelen maakt. Om tenslotte misverstand te voorko men, zij nog vermeld, dat aankoop van nieuwe fondsen (zonder gelijktijdige verkoop) in de V.S. niet is toegestaan, zodat ons bezit aan Amerikaantjes nooit groter kan worden en wij dus geen dollars kwijt raken voor aankoop van deze effecten. Dit zou onder de huidige verhoudingen ook te ver zijn gegaan. Onze behoefte aan dollars is nog zó groot, dat machines en con sumptiegoederen belangrijker zijn dan nieuwe effecten. Een blik op de cijfers zal deze stelling direct bevestigen: van Januari tot en met October 1949 voer den wij in voor ca. 726 millioen en voerden wij uit naar de V.S. voor ca. 92 millioen; onze invoer uit dat land was dus ca. acht maal zo groot als onze uitvoer er naar toe. TiroTiroo! - Een Neder lands jachtboek door Amateur Uitg. Van Holkema en Waren- dorf, Amsterdam. De Nederlandse litteratuur, die maar weinig goede boeken op jachtgebied opleverde, is thans met een wel zeer goed werk over dit onderwerp verrijkt. De jager-journalist „Amateur", achter welk pseudoniem zich de heer D. A. Anema verbergt, heeft op de hem eigen karakteristieke wijze zijn belevenissen in het jachtterrein verteld. Hij doet dit zó, dat ook (misschien vooral) leken het kunnen lezen en begrijpen. Het is geschreven in goede jagerstaal en het omvat vrijwel alle soorten jacht in ons land. Dit boek zouden we het best kunnen vergelijken met het bekende ..Beet" van Geudeker. Het verschil is, dat Geudeker in zijn verhalen zijn lezers onderwijst, terwijl Amateur het technisch gedeelte vrijwel geheel ver waarloost. „Het enige leerboek is het boek der natuur" zegt hij, doch dat lijkt ons wel wat ver doorgevoerd. Amateurs stijl is perfect en hij boeit zijn Ie- in hoge mate. Zo l wij in het hoofdstuk waarin Anema de jacht op de schadelijke fa zant beschrijft: „Meer dan eens is hij (de fazant) al aan gevaren ontsnapt, hetzij door weg te sluipen dan wel dooi de zwakste schakel in de keten der schutters te kiezen en daar de limiet te passeren, die ervaren sluwe vogel, snel en bedriegeliik, nieuwelingen van de wijs brengend, en zelfs old hands fop pend. Een goed gedreven langstaart is er toe in staaf Ik geef de mooie vogel de ruimte, ik mag hem niet neerhalen als een boskip. Welk een gezicht! De zon. die thans het hoogste nunt aan de hemel heeft bereikt, soeelt met de glan zen van zijn borst en halsveren, puur goud, smaragd en oud koper, ziin bloed - rode oogvlakken, de blanke halsring. Nu. maar ook nü pas. moet ik hem schieten, nu moet hij sneuvelen". Humoristisch schrijft Amateur als hij verhaalt van zijn jachtvrienden Oom Arie. de professor en ziin weidgenoot de neef Aan dit met vele fraaie foto's verluchte boekwerk, hebben naast Ama teur ook Sarcelie. dr A G. J. Hermans, dr. B. Havinga, Jac. P. Strijbos, A. B. Wigman en Sonneur hun medewerking verleend. Zij hebben samen dit boek gemaakt tot een prachtwerk voor jager en leek Tiro. Tiroo! zo roepen de drijvers en polsstokdragers als er vliegend wild op de wieken gaat. TiroTiroo! zo heet het boek. dat zeker zijn weg zal vinden. De gelukkige winnaar van onze sportprysvraag, en van de pot van 15.is de heer L. Ottc, Heir- weg 21, Velsen-Noord. Met de heer Otte waren er nog meerdere sportliefhebbers die de juiste antwoorden op de acht vragen hadden ingezonden. Het lot moest hier dus de beslissing bren gen. De antwoorden waren: 1. Dillard won de 100 meter; 2. De oprichter van de KNVB was de heer Muiier; 3. Faanhof was de enige Nederlander die voor een overwinning bü de wereldkam pioenschappen wielrennen te Ko penhagen zorgde; 4. De buiten spelregel bü voetbal en handbal is hetzelfde; 5. De „aftrap" bij hockey noemt men bully; 6. Een ijshockeywedstrüd bestaat uit drie delen; 7. De Munk verdedigde het Nederlandse doel in de laatste wedstrüd tegen Frankrük; 8. Jan Stender is de trainer van de Hil- versumse zwemvereniging „De Robben". Voor deze week hebben wü voor de sportliefhebbers een fotoprüs- vraag. Ge hebt niets anders te doen dan een briefkaart te nemen en acht°r de nummers de namen te plaatsen van r de daarbij beho rende sportf1&> Voor de goede oplosser is 'Jjf- #nriis van 15 beschikbaki. De inzendingen dienen Vrijdagavond voor zes uur in ons bezit te zün. Foto 2 Foto 3 Foto 4 Foto 5 Foto 8 Foto 7 Foto 9 Foto 10 Foto 11 Foto 12 Foto 13 De Madonna in de beeldende kunst. Voor de uitgeverij De Toorts te Heemstede schreef de bekende kunst historica. mevr. E. H. Korevaar-Hesse- ling een wei-k, dat de ontwikkeling van de Madonnavoorstelling van de vroeg ste tijden tot heden nagaat. Vooral in de oudste tijden was het afbeelden van de Madonna steeds het toppunt var het kunnen der kunstenaars en daardoor zijn veelal de voorstellingen van de Moeder Gods de schoonste scheppingen ener periode. Ook de re ligieuze opvattingen van zo'n periode leert men kennen door de kunstwer ken, en de afbeeldingen, 130 in getal, geven de verschillen van die perioden zeer duidelijk weer. Het onderwerp bleef gelijk, maar de benadering er van is zeer verschillend, alleen éón punt van overeenkomst is er: De ver- eiing van de Madonna. Dit boeiende deel kunstgeschiedenis geeft 'n prach tig overzicht van de schoonste voor stellingen, welke de christelijke kunst iieeft gebracht en zowel schrijfster als uitgever leggen er alle eer mee in. Kerstboodschappen over de gehele wereld Verschillende groten der aarde heb ben ter gelegenheid van het Kerstfeest enkele woorden tot hun volk of de mensheid gesproken. De rede, welke H.M. de Koningin Vrijdagavond hield, werd opnieuw uitgezonden. De minister van Oorlog en Marine richtie zich speciaal tot de militairen en generaal Marshall sprak zijn vertrouwen uit In de vaste wil der Westeuropese volken om de resterende moeilijke problemen te overwinnen. De Britse Hoge Com missaris in Duitsland sprak zün vol doening uit over de gunstige ontwikke ling der Brits-Duitse betrekkingen. Volgens de zeventien jaar geleden door. zijn vader koning George de vijfde ingestelde traditie heeft ook ko ning George de zesde van Engeland op Eerste Kerstdag voor de radio een per soonlijk woord gericht tot de bevolking van Engeland en het Gemenebest. „In dien ieder onzer dag aan dag zijn plicht tracht te vervullen in de geest van moed, volharding, verdraagzaamheid, onzelfzuchtigheid en sociale zin, kan hij ervan overtuigd zijn, dat hij zijn aandeel levert voor het doorkomen van deze gevaarlijke tijden. Hoewel Enge i.TfJ iWmKmk GEORGE DE ZESDE ..dank aan de Ver. Staten land nog „een lange weg te gaan heeft" en „flink aanpakken" het pa rooi zal zijn, kan niemand onzer tevre den zijn, vóórdaf wij weer overeind staan op eigen ki:ht, aldus de koning „Indien wij er door heen willen komen In Bethlehem De kerstklokken hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag enig leven gebracht in het stille Bethlehem, dat in, een dikke mist was gehuld. De middemachtmis werd met de traditionele luister opgedragen door mgr. Testa, de apostolische nuntius, die werd geassisteerd door verscheidene prelaten. De plechtigheid werd bijgewoond door koning Abdoel- lah's afgevaardigde, die vergezeld was van talrijke burgerlijke hoogwaardigheidsbekleders. Tij dens de grootse processie na de mis begaf mgr. Testa, die 'n beeld van het kind Jezus droeg, verge zeld van de kerkelijke en bur gerlijke hoogwaardigheidsbekle ders en geëscorteerd door een Arabische erewacht, zich naar de grafkelder van de Basiliek, waar hij het beeld heeft neergelegd op de plaats, waar volgens de over levering Christus is geboren. wat ook zal gebeuren, moeten wij altijd het belang van ons land voorop stel len". De koning bracht oprechte dank aan „onze goede vrienden in de Ver Staten om het begrip en de sympathie waarmee zij eerst onze problemen bc seften en toen aan het werk gingen om ons er over heen te helpen". Het inhaalprogramma van Tweede Kerstdag heeft slechts ten dele aan zyn doel beantwoord, daar een groot deel van de wedstrijden afgelast moest worden. Ajax heeft in Schiedam de volle winst behaald en Zeeburgia moest, na haar opleving van vorige week, ditmaal weer met een nederlaag genoegen nemen, In het Oosten werd alleen de wedstrijd HengeloEnschedese Boys gespeeld welke door de gasten werd gewonnen, zodat de Enschedeërs thans met een voprsprong van drie punten aan de kop van dit district gaan. PSV heeft in ZuidI de leiding heroverd, dank zü een overwinning op Sittardse Boys. Limburgia heeft thans echter een wedstrüd minder gespeeld. Maurits behaalde op LONGA een overtuigende 60 overwinning en is dus weer op Willem II uitgelopen. BW heeft haar positie via een overwinning op Bleijerheide verbeterd. Frisia verraste Leeuwarden in eigen huis en ging met de volle winst strijken. De AFDELING UI standen zijn: AFDELING I Eiauw-Wit 12 7 3 2 37- -20 17 Sparta 12 7 2 3 24—12 16 H-DVS 11 6 3 2 23- -19 15 DOS 11 4 4 3 14—17 12 ADO 12 6 0 6 26- -20 12 Haarlem 12 4 3 5 28- -23 11 KFC 12 5 1 6 23- -31 11 Feijenoord 12 3 4 5 19- -20 10 VSV 11 2 4 5 15- -19 8 Zeeburgia 11 1 2 8 14—42 4 AFDELING II Ajax 11 10 1 0 27- -9 21 Volewijckers 12 7 3 2 26- -13 17 EDO 12 4 4 4 25—24 12 RCH 11 4 3 4 17- -15 11 Xerxes 11 3 5 3 16- -15 11 HBS 11 3 4 4 24—24 10 Neptunus 10 3 3 4 19- -21 9 't Gooi 11 4 0 7 16- -24 8 DWS 12 2 3 7 11- -27 7 SVV 11 2 2 7 22- -31 6 Nieuwe locomotieven met grote snelheid voor ons land Ir. F. O. den Hollander, directeur der Nederlandse Spoorwegen, die Za terdag van een reis naar de Ver. Sta ten in ons land terugkeerde, deelde mede, dat in Nederland 25 locomotie ven zullen worden gebouwd naar Amerikaans ontwerp. De machines zuilen een maximum snelheid van 160 km per uur kunnen bereiken en zijn ook geschikt voor het trekken van zware goederenwagens. Het is volgens ir. Den Hollander niet uitgesloten dat de Nederlandse industrie er toe zou komen dit type locomotieven ook naar andere landen te exporteren. De eerste machines zullen in de tweede helft van 1951 op de rail komen. Zij vormen een aanvuling op de 60 Franse machines, die reeds door de N S zijn "besteld en waarvan de eerste eind April 1950 in bedrijf zullen worde- gesteld. Ensch. Boys 12 8 2 2 24—11 18 Heracles 12 6 3 3 16—10 15 AGOVV 12 5 5 2 21—18 15 Enschede 12 5 4 3 16—12 14 Zw. Boys 12 5 3 4 17—18 13 Hengelo 12 3 5. 4 13—15 11 Wageningen 11 4 O 4 5 17—17 10 Go Ahead 11 8 2 6 16—23 8 Quick 11 1 3 7 10—20 5 NEC 11 2 3 6 9—15 7 AFDELING IV PSV 11 6 2 3 39—11 14 Limburgia 10 6 1 3 16—14 13 RBC 12 5 3 4 20—17 13 VVV 10 5 2 3 19—21 12 MVV 10 4 3 3 23—17 11 Brabantia 10 5 1 4 13—15 11 NO AD 10 3 4 3 14—16 10 Sitt. Boys 11 4 1 6 24—37 9 Kerk rade 11 3 1 7 15—28 7 He'mondia 11 2 2 7 9—16 6 AFDELING V Heerenveen 10 10 0 0 55—12 20 Be Quick 11 6 2 3 27—20 14 Leeuwarden 10 4 2 4 21—16 10 Sneek 10 3 4 3 25—21 10 HSC 10 4 2 4 16—20 10 Veloeitas 10 4 2 4 17—22 10 Frisia 10 4 2 4 14—21 10 GVAV 9 2 4 3 14—13 8 Achilles 10 3 1 6 19—23 7 Frieslanc 10 0 1 9 6—46 1 AFDELING VI Maurits 11 8 1 2 27—14 17 Willem I. 11 7 1 3 29—14 15 TS(. 11 5 3 3 19—17 13 Longa 10 5 2 3 15—19 12 Eindhoven 10 4 2 4 19—17 10 BW 10 4 3 3 17—11 11 NAC 10 3 3 4 12—11 5 Bleijerh. 10 2 4 4 14—18 8 Sp.cl. Emma 10 1 2 7 9—24 4 Tuliana 9 0 3 6 10-26 3 Zaterdag arriveerde per vliegtuig in ons land een urn met aarde van C- 22 erevelden in Indonesië, bestemd voor plaatsing in het Nationaal Monu ment te Amsterdam. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Pe heer Lovink en de Si hun vertrouwen in |N HET MET VLAGGEN versierde Bat tigheid van de souvereiniteitsoverdracl straten zeer stil, maar na achten dromde Koningsplein. Treinen uit Buitenzorg b ook per voet kwam de bevolking uit de i ge plaats, waar de plechtigheid zou plaat van buitenlandse mogendheden waren g toen om negen minuten voor zes (Batai paleis werd neergehaald en plaats moes Republiek Indonesia Serikat. Voor de ingang van de zaal, waarin de H.V.K., de heer Lovink naast de sul tan van Djo'ja was gezeten, was het portret van Koningin Juliana op een j statief opgesteld. Nadat de heer Lo- vink en de sultan van Djokja het pro tocol van de bewindsoverdracht hadden ondertekend, luisterden de in de zaal vergaderden naar de redevoering van HM- Koningin Juliana. Het gezel- schap begaf zich vervolgens naar bui- ten om getuige te zijn van de vlag-wis- teling. Zowel de ere-compagnieën van I de T.N.I., als die van de Kon. Land macht, de Kon. Marine en het K.N.I.L. presenteerden bij het strijken van de Nederlandse vlag het geweer. De schier onafzienbare menigte juichte even en applaudiseerde en juichte langdurig toen het rood-wit werd gehesen. Direct daarop vertrok de Hoge Ver- I Jrgenwoordiger van de Kroon met zün vrouw hartelijk toegejuicht door de menigte naar het vliegveld Kemajoran, waarna in de tuin nog de overgave van de wacht aan de T.N.I. geschiedde. Geen verschrikking. Bij de overdracht van de souve- reiniteit heeft de heer Lovink een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide, dat het onbekende van de toekomst voor ens geen verschrikking behoeft in te houden. „Wanneer wij in grote trekken ce balans opmaken van de Nederland se arbeid in Indonesië gedurende de laatste drie eeuwen, kan worden gezegd Hidus de H.V.K., dat er geen vervreem ding heeft plaats gehad van de eigen- beid van dit land. Met Nederland heeft het de plaats gekregen, die het thans in dit werelddeel inneemt. Moge de samenwerking met Nederland ertoe bijdragen dat de plaats, die de onaf hankelijke Republiek der Ver. Staten van Indonesië thans zal bezetten, groeie LAAT CARRY DAVIS BINNEN! Drie Duitse „Wereldburgers" willen voor de residentie van de geallieerde Hoge Commissarissen op dePetersberg bij Bonn in een tent gaan kamperen, totdat aan „Wereldburger no. 1", Gar ry Davis, vergund zal worden West- Duitsland binnen te komen. Garry Davis gaf inmiddels een „ziek bed-persconferentie" in het Straats- burgse ziekenhuis, waar hij verpleegd wordt voor een keelzweer, die zich ge openbaard heeft tijdens zijn „wacht" bij de brug van Kehl, aan de Frans- Duitse grens. De zweer was niet ern stig, zeide hij, en hij hoopte tijdig ge noeg hersteld te zijn om Vrijdag te kunnen spreken op een vergadering tan „Wereldburgers" te Straatsburg. Hij was diep onder de indruk gekomen van de vriendschap en het begrip, h'ern zowel door de bevolking als door de autoriteiten van Straatsburg betoond. Opleiding van Europese troepen in Canada? In het jaarverslag van het Canadese ministerie van landsverdediging wordt er aan herinnerd, dat de weg naar het Noord-Westen in Augustus het toneel is geweest van de uitgebreidste lucht landingsmanoeuvres, die ooit in vre- destüd werden gehouden. Er wordt aan toegevoegd, dat in de loop van de volgende drie maanden nog tweemaal dergelijke oefeningen zullen worden gehouden. In het verslag wordt verder ver klaard, dat ingevai Franse, Belgische en Nederlandse militairen in Canada eer, opleiding zouden krijgen, zoals uit officieuze bron onlangs werd gemeld, ïij in de provincie Quebec zullen ge traind worden, daar de opleiding in deze provincie steeds in het Engels en het Frans, de twee officiële talen van Birma heeft de Verenigde Staten van Indonesië erkend. Weerbencht Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk opklaringen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets minder zacht. '"VDEKDAG: Zon op 8.48, on der 16.36. Maan op 12.54, onder 2.47. D Di da re ov te m da zil he di< ge en me ree hee het ove sch dru teri te s ove voe oor- naa geli deli toe; inte and O star gezi hee: terr moi voo: mas naai stad helf 100.I acht heel de binc lijke jong met dorr met gebi prer ben zijn zijn volk zelfs

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6