Kort Bestek Nieuw Guinea vóór 1951 bij de R.I.S." VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN NIEUWS Donderdag 29 Dec. 1949 146e Jaargang No. 306 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN SUKARNO IN DJAKARTA: Je Nederlanders zijn onze gasien I normale iniocnx het publiek herhaald werd. Sukarno Zee Eerste overleg in Unie-verband [Over Mao en Israel De Ver. Staten erkennen de R.I.S. Truman: Met vreugde groet ik een groot volk" Dow volgt Cochran op in de U.N.C.I. Gesprek in schildwachthuisje redde 200.000 Joden het leven Hirschfeld en Sukarno slaan handen ineen Onze beste krachten voor goede samenwerking Geloofsbrieven werden ïenhuizen difa Hayworth beeft een dochter overhandigd Watersnood in Israel Zwaar onweer boven Buenos Aires nederlandTzakenman te praag in arrest >rrigeerd) i in cassatie aad van Cassatie zal ibruari des ochtends behandelen het cas- C. J. Huygen, die van de NSB is ge nder Gerechtshoi te ieelde hem tot 20 jaar Is verdediger zal op- De Pont uit Amster- DRT wets op dreef irlagen gelukte het :r sportief gespeelde ke 1—4 overwinning ks veel critiek werd tot het oude systeem, ■steem vlotte bij irdoor werd neder» geleden. In de oh idag gespeelde wed- >ed spelende Uitgeest eer ouderwets partij gevolg, dat het een winning werd. Dreo :bal waarvan een be- itgeest getuigde „de best en hebben de lotte verdiend'. De makte deze middag o. enkele zeer mooie, e stand 11. de gelijk tegen ;o Boys van een groot aan- islasten is het Hugo- punt afhandig te ma- e WOW. Met de wind f direct na de aftrap in de verdediging te. Snel spel wisten de •n in het eerste half ma had toen zijn le harde schoten van Door dit overwicht af en toe te veel van Ramler o.s.. soms ren door snelle uit man. Tien minuten vas Hugo-Boys nog tl. Op een, door WGW oment kreeg de mid- le bal toegespeeld, hij dan met een verras- ling te nemen, chtten de Heerhugo» in handen te nemen, GW dit aanvankelijk na vijf minuten zeer n. Rechtsbuiten Ram. oegespeeld, zette voor art zorgde met een ie gelijkmaker. Twin, r wist de H.B.-llnks- bemachtigen. In een g het op Bouwma's e man te hebben om- n voltreffer van Rem uten voor het einde hoop van Hugo Boys overtreding van de ongeoorloofd aanval» een penalty toegewe» ;eeper Pancras moest bureau ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE I \chterdam 20, Tel. 2274 i Directie: I j, BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimetei Familieberich ten 20 cent pei millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden L.eik woord meer 5 cent, uitsluitend coDtant Abonnementen, 1.40 per maand, t per kwartaal plus incassokosten De Indonesische bevolking heeft president Sukarno een stormachtige ontvangst ereid. toen hij met het eerste vliegtuig van de Garuda Indonesian Airways uit ijoitja op het vliegveld van Batavia, Kemajoran, arriveerde. Reeds uren te- oren hadden mensendrommen, tot vele tienduizenden, zich in de nabijheid van i vliegveld en langs de weg geconcen treerd. Even na half twaalf verschenen ffee Dakota's met rood-witte staarten boven Kemajoran, die, stormachtig toe- ejuicht, een ererondje draaiden en daarna landden. T f_| a _Li gens „Merdeka", dat minutenlang door aan Voordat Sukarno het vliegtuig ver- et werd de gewijde rood-witte vlag oor enkele militairen naar buiten ge- racbt. President Sukarno, gekleed in rftte uniform van opperbevelhebber er strijdkrachten van de R.I.S. inspec tie de T.N.I.-troepen, waarna hij leb per aato, langs de weg door dui- tnden toegejuicht, naar het Konings- lein begaf. Staande in zijn wagen im de president de hulde van zijn jlk in ontvangst. Op het bordes van het paleis werd karno verwelkomd door Anak ung, die een welkomstrede uitsprak 'ezamen met het Indonesische volk" zeide Anrk Agung, „smeken wij de krhoogste, dat gij en uw gezin dit nis bij voortduring zult mogen be nen Van hier uit zal Uwe Excel- Me in de komende tijden land en laatschappij leiden naar geluk en jorspoed. Wat wij op dit historische (oment bereikt hebben, bereikten wij mk zij de voortdurende krachtsin- lanning van het Indonesische volk en iet is tevens een goed resultaat van Ie R.T.C. Het jaar 1950 zal in het te- staan van de verschillende strijd idia, zoals is uitgestippeld in de con- itutie van de R.I.S.". Nada Anak Agung was uitgesproken het hoforicest het Indonesia Raja id gespeeld, nam Sukarno, staande op podium het woord. Met geheven verzocht hij stilte en riep vervol- r Jisp de baas tal van GSV speelde g een uitwedstrijd spoedig werd door de punt als gevolg van GSV-verdedlging. Jisp want het eerste doel* dig gevolgd door een iden de onzen dus #1 hter. Het spel bleef on och vijf minuten vóór ieuwenhuis met een de stand op 2—1 ts •as GSV direct in de rd schot van Verver senoeg tegen de paal. ;t beter en wist nu rot het net te vinden, ia kreeg Nieuwenhuis dag, toen hij enkele geheel verlaten doel tij miste jammerlijk. even later beter en mooi gericht schot de t GSV moest een uit* tegen Oosthuizen II. it GSV die de punten want met 4—0 moest ndersplt delven. Het eerste overleg in Unie-verband lissen Nederland en Indonesië op het lebied van het buitenlandse beleid leef', reeds plaats gehad. Dit overleg leeft in de eerste plaats betrekking p de kwestie van de erkenning van le regering van Mao Tse Tung in ihina en voorts op de de-jure erken ing van Israel. De besprekingen over eze aangelegenheden zijn reeds inge- sid tussen de Hoge Vertegenwoordi- ;er van de Kroon, de heer Lovink en iet Nationale Voorbereidingscomité in iatavia. Na de souvereiniteitsover- Iracht werd dit overleg voortgezet in )en Haag met minister-president drs. latta. Naar verluidt zal Belgie spoedig tot rkenning de jure van Israel overgaan, raaruit mag worden afgeleid dat deze angelegenheid voor Nederland thans eer actueel wordt. zeide, dat nu de rood-witte vlag over geheel Indonesië wappert en dat dit het resultaat is van de goede, wil van Indonesië, van Nederland en van de Internationale wereld. Dank zij onze strijd is ons volk van een onderdrukt volk, thans een souverein volk gewor den, zo zeide hij. Sukarno verklaarde verder, dat ian (Nieuw Guinea) vóór 1951 deel zal uitmaken van de R.I.S. Daarvoor moeten :j blijven strijden. Vervolgens verzocht hij de orde en rust te bewaren =n de buitenlanders, ook de Nederlanders, naar waarde schatten. „Wij zijn nu in vrede met de Nederlanders", zo zeide de president, ,zij zijn onze geëerde gasten en het is mijn wens, dat u allen nette gastheren zijt". Vervolgens ontving Sukarno in zijn werkkamer de Hoge Commissaris, dr. Hirschfeld. waarna in een andere zaal va» het pale's een receptie werd ge houden. Elders op Java In Surabaja werd een gezamenlijke' parade gehouden van de A-divisie met de T.N.I.-troepen, terwijl hetzelfde ook in Malang geschiedde. Te Bandung verliep de dag rustig. Nog geen overeenkomst over atoomenergie David Lilienthal, die in Februari af treedt als voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor de atoomener gie, heeft te Washington verklaard, dat een internationale overeenkomst over controle van de atoomenergie in de naaste toekomst niet verwacht kan worden, doch dat de vooruitzichten op lange termijn naar zijn mening goed zijn. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat in 1949 belangrijke vooruitgang is geboekt op het gebied van het Ame rikaanse atoomonderzoek, doch hij wil de niet zeggen, op welk gebied van onderzoek deze vooruitgang ligt. President Sukarno en zijn echtge note hebben Woensdag het Paleis aan het Koningsplein thans Gam- birplein betrokken. Een buitenkansje I In de Westschotse haven Camp beltown is een school haringen binnengezwommen, waardoor men een vangst kon maken van meer dan 15.000 gulden. Eén boot behoefde niet eens van de kade los te gooien on 'n andere moest een eindje van de kade varen om de haringen, die zich onder de boot bevonden, te kunnen vangen. Dit was de eerste maal sinds mensenheugenis, dat haringen zo dicht bij huis werden gevangen. Noordatlantische Raad komt 6 Januari bijeen De Noordatlantische Raad komt 6 Januari te Washington bijeen ter be spreking van het in het begin van de ze maand te Parijs opgestelde plan voor gemeenschappelijke verdediging van 't Noordatlantische gebied. De goedkeu ring van deze plannen door de Raad is benodigd alvorens de Amerikaanse wapenen aan de landen van het pact kunnen worden verstrekt. Moedig optreden van de Zwitser Saly Mayer Uit een bekendmaking van de „Ame rican Joint Distribution Committee" (ADJC), de voornaamste organisatie voor hulp aan Joden in nood, blijkt, dat Saly Mayer, een 67-jarige Joods zakenman uit Zwitserland, die Woens dag als Zwitserse directeur van de ADJC is afgetreden, in 1944 en 1945 door stoutmoedig optreden het leven van meer dan 290.000 Joden heeft ge red of draaglijker gemaakt. In 1944, toen de militaire positie van Duitsland hopeloos was, trachtten de nazi's Joden in hun concentratiekam pen te verhandelen tegen geld, voer tuigen en voedsel. De Amerikaanse regering en de AJDC weigerden op deze voorstellen in te gaan, doch Mayer overreedde de ADJC hem op papier 5 millioen dollar beschikbaar te stellen. Met dit bewijs had Mayer een ontmoe ting met vertegenwoordigers van de Gestapo in een schildwachthuisje op een brug tussen Zwitserland en Oos tenrijk. Hij wist de nazi's te overre den, de deportaties van Joden naar vernietigingskampen stop te zetten en i deed een eigen voorstel: Indien de Duitsers met de vernietiging van Joden ophielden, zou hij ervoor zorgen, dat door tussenkomst van het Internatio nale Rode Kruis voorraden gezonden zouden worden om Joden in Duitsland in het leven te houden. Op grond van de veronderstelde rijkdom van Mayer liet de Gestapo 1.673 Hongaarse Joden uit het concentratiekamp te Belsen vrij naar Zwitserland gaan. Mayer verklaar de, dat dit nog niet opwoog tegen de grote som, die hij zou betalen. Achter eenvolgens liet de Gestapo toen 3.000 Joodse kinderen te Boedapest vrij, gaf 7.000 Joden in strafarbeidskampen bij Wenen voedsel en kleren en zag ten slotte af van de deportatie naar Aus- witz van 200.000 Joden uit het ghetto te Boedapest. Na de oorlog ontving de AJDC de 5 millioen dollar onaangetast terug. De Verenigde Staten van Noord- Amerika hebben gisteren de nieuwe regering van Indonesië formeel erkend. De heer H. Merle Cochran is be noemd tot de eerste ambassadeur der Ver. Staten in de R.I.S. Op het Witte Huis werd medegedeeld, dat de heer Cochran zijn geloofsbrieven reeds aan president Sukarno heeft aangeboden. Zeer binrenkort kan de benoeming worden verwacht van de heer Edward H Dow Jr. Tot waarnemend vertegen woordiger van de Verenigde Staten in de UNCI. Verklaring van Truman. President Truman heeft Woensdag naar aanleiding van de souvereiniteits- overdraeht gezegd: „Met vreugde groet ik een groot volk van een souvereine staat, het volk van de Ver. Staten van Indonesië, en ik wens u en uw grote leider president Sukarno geluk met het verkrijgen der onafhankelijkheid. Een nieuwe republiek is voortgekomen uit chaos en verscheurdheid. De leiders van Indonesië hebben hun staatsman schap getoond, door op de conferentie te Den Haag met Nederland eenstem migheid te bereiken en deze overeen komst te steunen in de regeringszalen van Indonesië. Door met hun gehele hart samen te werken bij het tot stand ingboot terug iar in reparatie te zijn Egmendse reddingboot Zaterdagmiddag einde- mond gearriveerd. Via naai bracht schipper de boot uit Amster- ist naar het Egmondse erschülende technische angebracht, zodat me» ille gebeurlijkheden is NEE GEBLUST ig brak brand uit tol) lopman aan de Zuider- het feit, dat de brand- k ter plaatse was, wist sterke wind, het ge- oezweren, opvoering van kenspel se vormde de opvoe* (erstspel" van dr. J. P- de lekenspelgroep, 'n erkgebouw onder regie d. Spek uit Amster- lioogtepunt. iferelen bestaande spel verbonden door zang Het met veel z°r» n de tuiste sfeer ge- akte grote Indruk n de aan de opvoering n werd bij het veria* •kgebouw een collecte De filmster Rita Hayworth heeft leven aan een dochter geschonken kdat zij in de Montchiosi -kliniek in Isusanne was opgenomen om daar de ('boorfe van haar k'nrtje af te wach ten Het meisje kreeg de naam Yasmine. Japan krijgt nieuwe handelsvloot Generaal Douglas MacArthur, heeft (Megede-ld, dat Japan Amerikaanse tulp zal verkrijgen tot een bedrag van (4.000.000 dollar voor de wederopbouw pn de koopvaardijvloot. Dit bedrag lal worden vrijgegeven uit de op brengst in Yen van de verkoop van nerikaanse steungoederen. Japan zal in 1950 schepen van in to 275.000 ton bouwen en 272.000 ton |Uet-standaard schepen verbouwen tot aan-vaartuigen, welke voldoen aan Pe internationale standaards. „OOSTDUITSLAND KAN NOG VEEL VAN DE SOWJETUNIE LEREN" De plaatsvervangende Oostduitse pre lier, Walter Ulbrich, heeft bij zijn terugkeer uit Moskou verklaard, dat ■Stalin hem te verstaan had gegeven yiat de belangrijkste taak van het 'uitse volk er in bestaat de eenheid lvan Duitsland te herstellen". „Het wil |!uij voorkomen", zo zeide hij voorts. .'Jat wij nog veel moeten leren en in "et bijzonder van de Sowjetunie". Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Vrij dagavond: Zwaar bewolkt met Plaatselijk opklaringen, op vele Plaatsen nevel en hier en daar oust. Overwegend droog weer. Zwakke, later matige wind tus- sen Zuid en Oost. Iets kouder. VRIJDAG: Zon op 8.48, onder 16-37; Maan op 13.07, onder 4.00. Dr. Hirschfeld heeft gistermiddag, gekleed in ambassadeursdracht, presi dent Sukarno zijn geloofsbrieven over handigd. Dr. Hirschfeld werd ten hui ze van het Hoge Commissariaat in de auto van Sukarno, voorafgegaan door vijf motorrijders, afgehaald. Nadat hij door minister Rhum begroet was, werd de Hoge Commissaris door president Sukarno ontvangen. Dr. Hirschfeld verklaarde, dat het de vurige wens van H.M. de Koningin en het gehele Nederlandse volk is, dat de banden tussen beide volken op de nieuwe basis van vrijheid, gelijkheid en wederkerigheid, zullen groeien en nog levenskrachtiger zullen worden en gaf de president de verzekering, dat het zijn hoogste doel en streven zou zijn hieraan mede te werken. Dr. Hirschfeld besloot met de woorden: „Mijnheer de president, gisteren werd het verleden begraven, heden planten wij het zaad van de toekomst. Moge in de toekomst de samenwerking tussen onze volkeren rijpe vruchten dragen voor beide". Sukarno antwoordt. President Sukarno zeide in zijn ant Twaalfhonderd magnesiumlampen flits ten Maandagavond tegelijkertijd aan om een foto te maken van de schitterende opening van het winter seizoen van de Scala di Milano, Euro pa's leidende opera. De foto, die voor een Amerikaans tijdschrift werd ge maakt tijdens een e»tre-acte in „Bo hème", opgevoerd wegens Puccini's 25e sterfdag, kostte de lieve som van negenhonderd pond sterling. Maar ja, dat kunnen die Amerikanen zich nu eenmaal permitteren. De stad Moelln in Sleeswijk-Holstein, waar volgens overlevering de Middeleeuw se grappenmaker Tijl Uilenspiegel be graven ligt, heeft aan Maarschalk Sta lin de titel „Tijl Uilenspiegel honoris causa" toegekend ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag, p De Rus sische leider vond onder zijn geschen ken ook nog een onuitgegeven brief van Karl Marx, geschonken door de Belgische communisten. rte Cunard-White Star Line is van plan, een nieuw reuzenschip te gaan bouwen, dat negentigduizend ton groot moet worden en bestemd Is woord o.a. verheugd te zijn op de dag, dat hij de hoofdstad van de R l.S. binnenkwam, de Hoge Commis saris van Nederland te kunnen ontvan gen en ervan overtuigd te zijn, „dat u ei in zult slagen te verwezenlijken wat in uw rede is vervat." „Wij zul len onze beste krachten wijden aan een goede samenwerking binnen het iaam der unie in het belang van oeide volken. U kunt op mij vertrouwen, dat ik ook het mijne zal doen om dit te verwezenlijken", aldus de president Duitsers boden „Zwitsers Zakenman" oorlogsmateriaal te koop aan De zeven Duitsers, die voor een Ame rikaans hof te München terecht staan onder Beschuldiging van gepoogd te hebben voormalig Duits oorlogsma teriaal aan vreemde mogendheden te verkopen, hebben, aldus verklaarde een agent van de Amerikaanse lucht macht, die zich als Zwitsers zakenman had voorgedaan, hem een compleet stel onderdelen voor twee Schnorkel- apparaten, zoals in de modernste Duitse onderzeeërs gebruikt werden, aange- joden, verder 120 „uiterst moderne" liegtuigtelescopen tweeduizend mark per stuk en 150 vliegtuigvizieren voor vierduizend mark per stuk. Verder bood men hem microfilms aan van de tekeningen van alle moderne Duitse gevechtsvliegtuigen. Eén van de zeven beschuldigden Is de voormalige Duitse It.-generaal Max Prims,- 39 jaar oud. die het bevel voerde over een élite-divisie Tyroolse berg- jagers. Morgen wordt' lot regering- Bidault beslist Morgen zal de Franse Nationale Ver gadering stemmen over de motie van vertrouwen. Bij de tot dan uitgestelde debatten over de begroting zal beslist worden over het lot van de regering- Bidauit. Hevige aardbeving bij Manilla In San Franc-ico is langs draadloze weg uit Manilla (Philipijnen) verno men, dat aldaar hedenochtend om 4.10 uur een „hevige" aardbeving begonnen is. Onze kippen leggen 1800 millioen eieren Er zullen in 1950 ruim 20 mil lioen kuikens worden uitgebroed, waardoor in 1951 de vooroorlog se pluimveestapel wordt bereikt. De 11 millioen kippen van thans leveren 1800 millioen eieren. Hier van zijn er 1100 millioen voor binnenlands gebruik en 700 milloen voor export bestemd. Is de prijs van de voor Engeland bestemde eieren niet tè laag, dan wordt 1950 voor de pluimveehouders een goed jaar. Van de eieren wordt 65 pCt. geleverd door kleine bedrijven, wier inkomsten voor 20 pCt. uit de eierenopbrengst bestaat, het geen (alles volgens mededelingen op de jaarvergaderingen van de Coöp. E ieremijn te Roermond) de sociale betekenis der pluimvee houderij goed duidelijk maakt. voor de dienst over de Atlantische Oceaan. Dat is geen schip meer, vrien den, dat is een soort holle stad en als meneer Archimedes niet had bestaan om zijn wet uit te vinden, hadden ze er beter wielen onder kunnen maken. Het bouwen van de Atlantische reus duurt drie* jaar en zal vijftien mil lioen pond sterling kosten. Ze zeggen. Voor de kleine Alida Khan aal op de brug verrekijkers komen om voor en achter te kuhnen zien dat de officieren Packards krijgen om over dek te rijden en dat de kok een duikboot tot zijn beschikking heeft, om in de patatten-ketel te zien of zijn piepers gaar zijn. Het huidige g toots te schip, de Queen Elisabeth, is 83000 ton groot. In het instituul voor hondsdolheid te Catania hebben zich in enkele dagen tijds meer dan honderd personen aangemeld, die door dolle honden waien gebeten. yolgens een verslag, uitgebracht aan de Amerikaanse vereniging tot be vordering van de wetenschap, kan thans door middel van radar de tem peratuur onder de oppervlakte van de maan worden afgelezen. Bij proef nemingen tijdens Me laatste eclips van de maan heeft men daar op vijftien centimeter onder de oppervlakte een temperatuur van enkele graden onder nul kunnen waarnemen. Nu snap ik waarom dat mannetje in de maan al tijd zo'n treurig gezicht zet. Het kereltje heeft het natuurlijk koud! Volgens overlevering is de Dollard de inham van de Noordzee tus sen Groningen en Oost-Friesland in 1277 ontstaan. Meer dan 30 dorpen zouden tijdens die grote overstroming zijn vergaan. Later zijn gedeelten van de Dollard weer ingepolderd. De laatste a<tn- winst is de grote Carel Coenraad- polder. In de mooie en vrucht bare Kerkhovenpolder werd tij dens de bezetting alles door de Duitsers vernield en weggeroofd. Mooier dan voorheen zijn nieuwe boerderijen in deze vruchtbaarste streek van Nederland herrezen. brengen van deze overeenstemming hebben de leiders van Indonesië en van het Nederlandse volk de Ver. Naties versterkt en bijgedragen tot hun ont wikkeling. Voor het Indonesische volk is souvereiniteit verworven en voor het Nederlandse volk is goede wil en de verzekering van een rechtvaardige be handeling verkregen. De Ver. Staten van Amerika zullen de Ver. Staten van Indonesië welkom heten in de ge meenschap van vrije naties en zien met vreugde de toelating tot de V.N. tege moet". Ook België, Zwitserland, Egypte, de Chinese nationalistische regering, de Philippijnen en Portugal hebben de RIS erkend. Griekenland rouwt Vandaag wordt in Griekenland een treurdag gehouden „voor de 28 000 kin deren, die door de communistische guerrillastrijders achter het ijzeren gor dijn zijn gebracht". De kranten ver schijnen met een rouwrand en de vlag gen hangen halfstok. In het gehele and zijn openbare vergaderingen ge jrganiseerd. Woensdagavond heeft Koningin Frederika een radiotoespraak geh-.uden, waarin zij een beroep op de wereld deed terwille van de kinde ren. Tel Aviv gedeeltelijk blank Sedert vier dagen wordt Israel ge troffen door zware stortregens, die tot een ramp kunnen leiden. De neerslag bedraagt in deze vier dagen 80 procent van het jaarlijks gemiddelde. Tel Aviv staat gedeeltelijk blank. De groententeelt heeft door het wa ter zeer veel geleden. Na de buitenge wone droogte in de zomermaanden is deze overvloedige regen voor vele landbouwgewassen catastrofaal. De toestand in de kampen voor immi granten is ernstig. Vele tenten zijn door het water meegesleurd. De over heid heeft een dringend beroep ge daan op de bevolking om de 7000 kin deren uit deze kampen op te nemen. De golven op de Middellandse Zee bereiken een nog nooit waargenomen hoogte. Het scheepvaartverkeer te Jaffa en Tel Aviv is volledig ge stremd. Twaalf doden grote schade Bij een onweer, dat in de nacht van Dinsdag op Woensdag over de streek van Buenos Aires heeft gewoed, zijn U personen .om het leven gekomen en verscheidene gezinnen dakloos gewor den Er werd voor millioenen peso» schade aangericht Het spoor- en tele- toonverkeer tussen Buenos Aires en sommige provincies was tijdelijk on- oerbroken. Benevens enkele personen, die onder het puin zijn gedood, zijn drie andere personen door afgerukte hoogspanningkabels geëlectrocuteerd. De heer J. H L. Louwers, leider van het verkoopbureau van de A.K.U. in Praag, blijkt op 13 December in Praag door vijf mannen in burger uit zijn auto getrokken en in hun eigen wagen gesmeten te zijn. Sindsdien wordt de heer Louwers in arrest ge houden. De Nederlandse legatie is er nog niet in geslaagd met hem in con tact te komen of de reden voor zijn arrestatie te achterhalen. Men heeft zich van Tsjechische zijde voorlopig met enige algemeenheden van de zaak afgemaakt. De echtgenote en de kin deren van de gearresteerde zijn vorige week veilig jn Nederland aangeko men. Een Zweed veroordeeld. Woensdag rs te Praag een jong Zweeds zakenman, Holger Hjelm, tot drie jaar dwangarbeid, een boete van 10.000 kronen en confiscatie van zijn bezittingen in Tsjechoslowakije ver oordeeld. Het gerechtshof besloot, dat Hjelm na het uitzitten van zijn straf uit het land gezet zou worden. Hjelm heeft beroep aangetekend. Het hof oordeelde Hjelm schuldig aan het ongeoorloofde exporteren van machinerieën voor de bijouterie-in- dustrre. Bovendien had hij zich schul dig gemaakt aan deviezenovertredingen en had hij een aantal Tsjechoslowaken op ongeoorloofde wijze uit hét land ge holpen. Chinees smokkelde opium Opslagplaats in Zaanstreek De centrale recherche te Amsterdam heeft een Chinees gearresteerd, die er van verdacht wordt medeplichtig te zijn bij het smokkelen van opium. Men verdenkt hem ervan een vrij grote partij opium in consignatie te hebben gehad en' daarmee in de Zaan streek te zijn ondergedoken. Gistermiddag kwam hij in Amster dam en werd daar aangehouden Hij had enkele grammen opium bij zich. Ongeveer een half jaar geleden was bij eveneens bij opiumhandel betrok ken en werd tot veertien dagen ge vangenisstraf veroordeeld. Jacobson vrijgelaten Israe! Jacobson, directeur van de .American Joint Distribution Comit- 'ee" te Boedapest, die op beschuldiging van spionnage dooi de Bongaren was gearresteerd, is gisteravond vrijgela ten, George Venable Allen, de nieuw- oenoemde Amerikaanse ambassadeur te belgrado is uit New York per schip vaar zijn post vertrokken.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1