9 B.W.G. LIENESCH Gerard Worm's Modemagazijnen Balans-Opruiming LELIE" de Bree Balans-Opruiming -OEMIST 'ITTE Vanaf Maandag 2 Januari 9 uur Kaashandel \R Zn., straat 38, r. OL Llndenlaan 1—3, ikeibakkerij ari i Echtgenote e visser" alkmaar, Echtgenote, cturenhandel, selmans, V Zn., h. kager ?T Zns. stalling *per, h uis, it 30. Afscheid bij polder Heer-Hugowaard Penningmeester J. Kamp afgetreden Een brandkast als afscheidsgeschenk JéKA Stompetoren Een zeldzaam jubileum Beraen De politie meldt: Verkoping. Heiloo Damclub Heiloo Langesir. 41-43-45 C.V. ALKMAAR Vanaf Maandag 2 Januari, 9 uur Egmond aan Zee Zeldzame vis Oudorp Begrafenis mevrouw Van BaarBijman Wieringen Jongetje na aanrijding overleden Overzicht Schager markt Nederlandse biljartbond. Onze wekelijkse Puzzle-rubriek VAN MARSDIEP TOT IJ Cultureel Nieuws jjatsie N ieuws Strenge vorst op weg naar ons land Senator Taft over Formosa Amerikaanse stafchefs naar Japan Twee dodelijke ongevallen te Vlissingen. -68A C. v. d. ZANDIS TELEF. 2370. f nieuwjaar. 3tbakkerfl, ele een gelukkig nicuwj. Mï DRIE RITTEEN» p.f. a, dat wfl het afgelopen ons voor 1960 weer be- nnissen een gelukkig alkmaar. tel. 8188 utters waren ZATERDAG 81 DECEMBER 1949 ■N 01 kig nieuwjaar. aden en kennissen een trflf Sigarenmagazijn. -Zaanstreek—A'dam. kmaar, telefoon 3377. handel, aiëerwerken, D 113—IIS, r de begunstiging fn 'g en zalig nieuwjaar. DE AMSTEL", rd 101. 07. TEL. 4698, voorspoedig nieuwjaar. A f 23. f, alkmaar. Kennemerstraatweg 9, n gelukkig nieuwjaar. TWEG 1, 'jaar. ig nieuwjaar. ak tel. 4353. a gelukkig nieuwjaar. 15 Alkmaar, ielcentrale j. b. ackermanw. telef. 2827, elukkig nieuwjaar. E unie" Het college van dijkgraaf, heemra den en hoofdingelanden van de polder Heer-Hugowaard kwam Donderdag middag ten gemeentehuize van Heer- Hugowaard onder voorzitterschap van de heer P. Tromp in openbare verga dering bijeen. Medegedeeld werd, dat op de nieu we keurverordening eindelijk de goed keuring is ontvangen en dat met be trekking tot het laten vervallen der tussensloten, geen bezwaren naar vo ren gebracht zijn, zoals door het pol derbestuur werd verwacht. Van het Prov. Bestuur was de goed keuring ontvangen op het besluit een kasgeldlening aan te gaan ad. f 12.900 4 1^ PCt. 's jaars bij N.V. Noorder Bank te Alkmaar voor het financieren van de buitengewone uitgaven in 48. als gevolg van boombepianting. het aanschaffen van een sneeuwruimer, etc. Het Staatsbosbeheer kende een sub sidie ad f 9.130 toe t.a.v. de wegbe- planting, waarvan dezer dagen X 6.847,50 zal worden voldaan. Met het polderbestuur van Oterleek was een bespreking gevoerd t.a.v. het verbeteren van een scheidingssloot. Hierop was thans bericht binnengeko men, waarin medegedeeld werd, dat dit bestuur, na ontvangst van begro- tmg, niet ongenegen zou zijn een bij drage te verstrekken in de kosten. Kwestie over bemalingskosten. Van hetzelfde bestuur was bericht ontvangen, dat men de bijdrage in de bemalingskosten niet wenste te verho gen. De heer Glas vroeg of het niet mogelijk was in verband met deze weigerachtige houding het contract met de polder Oterleek te verbreken. De voorzitter achtte dit bezwaarlijk. De heer Smit wees op de z.i. zeer on gezonde toestand, nu alle kosten zo belangrijk zijn gestegen, terwijl de heer Stuijt de zaak wilde voorleggen aan de vergadering van de Bond van Waterschappen. De voorzitter deed toezegging een nader onderzoek te zullen laten instellen. Voor de aanbesteding van het sloot- werk in de afd. Amerswiel was laag ste inschrijver de firma Jos. Mulder en Zn. te Bergen voor f 27.300. De gunning is aangehouden. Het werk zal met 44 pet. worden gesubsidieerd. De hoop is er op gevestigd, dat ook de wegsloten in deze afdeling spoedig verbeterd kunnen worden, ook met het oog op het voorhanden hebben van bluswater, daar de sloten nagenoeg droog komen, zo lang geen verbetering is aangebracht. De begroting. De begroting 1950 geeft te zien aan ontvangsten voor de polder o.m. om slag ad f 20 per ha., totaal f 61.772,34- uitgaven kosten stroomverbruik be maling f 12.000 (over '48 f 8.245,75). onderhoud tochten en vaarten f 15.000 (over '48 f 8.601,07; begroot '49 op f 13.000), onvoorzien f 4.524,76. TotaaJ ontvangsten en uitgaven van de polder f 150.774,76. De afdeling wegen geeft een omslag te zien ad f 14 per ha. met totaal f 47.505,71; materialen f 15.000 ('49 be groot f 16.000); boombeplanting Ned Heide Mij. nihil ('48 f 13.507,20(. On voorzien f 1.460,21 Totaal ontvangsten en uitgaven f 55.330,71. Sociale zorg geen polderzaak. Vroeger verstrekte het polderbe stuur een toelage ad f 650 voor arm lastigen. Deze post werd naderhand gereduceerd tot f 325, welke bedrag de laatste jaren bestemd was voor het plaatselijk tehuis voor ouden van da gen. Nu dit tehuis in de nabije toe komst ook „buitenpoorters" zal huis vesten en het niet uitdrukkelijk d( stempel zal dragen van armenhuis ensen. nieuwjaar. MAAR IEL. 4265 't Was Tweede Kerstdag feest op de hoeve „Molenzicht" van de familie Jan Bruijn waar Ma van Egmond haar gou den jubileum vierde. In de omgeving van het Zwarte Kerkje wapperden de vlaggen terwijl de gezellige huiskamer van de familie Bruijn met de fraaie 18 eeuwse tegelschouw feestelijk was ver sierd. Van alle kanten waren haar vrienden en bekenden naar de Zuider vaart gekomen om Ma geluk te wen sen. Mevrouw BruijnBinnewijzend sprak de jubilaresse hartelijk en in gevoelvolle woorden toe. Zij betuigde Ma haar grote dank voor het werk en de zorgen aan haar gezin besteed. Als stoffelijke hulde bood zij Ma een fraaie gouden broche aan onder conditie dat zij dit sieraad ook werkelijk zou dra gen. Mevrouw GrootGroenewoud Kramer en mevr. BorstSlooten kwa men namens de vereniging van platte landsvrouwen complimenteren. Namens de Holl. Mij. van Landbouw, afdeling Schermer, warén aanwezig de heren J Blaauw en C. Lakeman. De voorzitter overhandigde een bloemstuk en het diploma voor 50-jarige trouwe dienst. Spreker schetste de grote zorgen en liefde die mej. Van Egmond voor het gezin van de familie Bruijn maar ook voor de boerderij getoond heeft. Bur gemeester Posch haalde herinneringen uit vroeger jaren op en memoreerde de goede verhouding tussen de familie Bruijn en de jubilaresse. De gehele dag bleven belangstellenden aanlopen, 't Is voor mej Van Egmond een onvergete lijke dag geworden. werd goedgevonden de post voor 195U geheel te schrappen. In de plaats hier voor had het dagelijks bestuur ge meend een subsidie te geven aan de plaatselijke afdeling kinderuitzending en de vereniging Maatschappelijke Zorg, resp. 100 en f 50, en zo nodig aan meer dergelijke verenigingen een tegemoetkoming. De heer Van Graft meende, dat sociale zorg niet het ter rein van een polderbestuur is. Hij was >tr van overtuigd, dat verschillende eigenaars van landerijen bij het op brengen van de lasten moeilijkheden ondervinden. Nadat ook de heren Stuijt en Kostelijk in gelijke zin over deze aangelegenheid het woord had den gevoerd, werd besloten geen sub sidies te dezer zake meer te verschat fen. Afscheid penningmeester Kamp. Van de heer J. Kamp, die geduren de 37 jaren het penningmeesterschap van de polder Heer-Hugowaard had vervuld, was een ontslagaanvrage bin nengekomen in verband met het be reiken van de 70-jarige leeftijd. De voorzitter dankte de scheidende functionaris voor de ijver en plichts betrachting gedurende deze lange periode. Hij hoopte, dat de heer Kamp nog vele jaren van een welverdiende rust zou mogen genieten en met be langstelling de polderzaken, die hem zo na aan het hart iggen, zou volgen. Het speet de heer Kamp afscheid te moeten nemen. Spreker had steeds op aangename wijze samengewerkt. Hij gewaagde van de conjunctuurschom melingen gedurende zijn ambtsperiode. Het was, naar sprekers gevoelen, een noodzakelijkheid in het belang van een juiste behartiging, dat men op tijd zijn plaats aan jongere krachten weet af te staan. Immers, aldus spreker, jongere krachten hebben vaak een ruimere blik. De heer Kamp stipte aan, dat de polder Heer-Hugowaard 1.300 betalende ingelanden heeft, in welk verband hij wees op de zware plicht, die het colege heeft te vervul len Met de wens, dat Gods zegen op de besluiten in het belang van de mooie polder mag rusten, eindigde de aftredende penningmeester. De heer Kamp werd als blijk van grote waardering een wei niet alle daags cadeau aangeboden, n.l. een brandkast. In verband met deze ontslag-aan vrage werd de functie van penning meester toegevoegd aan die van de secretaris. Gedurende' het tijdvak van 24 tot en met 30 December werden aan het politie-bureau te Bergen de navolgende voorwerpen als gevon den aangegeven: groen meisjesvestje; kinder- tril met hoornen montuur (donker); étui met vulpen en vulpotlood; vulpen; portemonnaie met inhoud; kinderkruiwagentje; groene alpino muts; rozenkrans; sleutel; bruine lakceintuur; zakmes met houten heft; bruin kinderwantje; vulpen; heren-portemonnaie; speelgoedpaardje (wit met rood); autoped; zakmes; portemonnaie (bruin); linker dameshandschoenr (zwart), ge vonden omstreeks begin December. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: bruine want met kabelsteek; blauwe alpinomuts; bankbiljet van f 10,—; bruin leren riem met gesp; licht blauwe das met donkerblauwe süepen; bruine vierkante shawl. Inlichtingen te bekomen aan bet Groeps- bureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, tel. 2444, elke werkdag tussen 10 en 11 uur v.m. DOKTERSDIENST OP ZONDAG Morgen, Zondag 1 Januari 1950, wordt de medischt dienst te Bergen waargenomen door dokter Poot, tel. K 2208—2423. Door notaris mr. Joh. G. C. Zijnen uit Alkmaar werden Woensdag In het café van de heer G. Nieuwendijk 6 wo ningen bij opbod verkocht, gelegen aan de Berkenlaan en de Kogendijk. Er werd als volgt geboden; perceel 1 f 5820, perceel 2 f 5630, perceel 3 f 5520, perceel 4 f 6070, perceel 5 f 1870 en perceel 6 f 1500. De afslag zal op dezelfde plaats op 4 Januari plaats vinden. Donderdagavond werd de onderlinge competitie voortgezet. In de tweede groep leed Kroon een verrassende ne derlaag tegen Winterink. In de eerste groep verloren drie kampioenscandida- ten, n.l.: E. de Graaf, H. Verver en J. Sprenkeling. De utislagen waren: Groep I: C. de GraafK. Tuinman 02 J. de Geus—J. Sprenkeling 2—0 P. BeukersH. Verver 20 A DekkerS. Schurer afgebr. Groep II. A. KroonA. Winterink 02 W. Hoogenboom-B. Hofman 11 Jb. Helder—P. Oud 2—0 Groep III: H. WeyersBruin 02 Siijkerman—A. Sprenkeling 11 C. LieshoutBijwaard 20 B. Sluismanv. d. Werff 20 S. Hottentot-A. Alleman 02 A. AllemanK. Snel 11 K. SnelD. Smit 20 Aan het strand te Egmond aan Zee is een nog levend exemplaar van de z.g. „Braam -zilvervis" gevonden. ,Deze zeldzaam voorkomende platvis is ongeveer 60 cm lang en 25 cm breed. Hoe zij hier terecht komt is een vraag die niemand zal kunnen beantwoorden Het dier is ver uit de koers geraakt want het hoort thuis in het diepe water van de Atlantische Oceaan, langs de Middellandse Zee en de Afrikaanse kust. Kort geleden heeft men een exem plaar van deze vis op Texel gevangen. Bekend is, dat er in 1832 langs onze kust tien van dergelijke vissen zijn ge vangen. Dat dit ook toen reeds als iets zeer bijzonders werd beschouwd kan blijken uit het feit, dat deze vissen in wetenschappelijke verzamelingen in diverse steden bewaard zijn geworden. De heer T. Prins uit Egmond aan Zee, die dit exemplaar heeft gevonden, zal het afstaan aan een collectie van het Murmellius Gymnasium in Alkmaar. Te Oudorp is gister onder zeer grote belangstelling het stoffelijk overschot van de 28-jarige mevrouw Van Baar Bijman ter aarde besteld, die daar op tweede Kerstdag door een auto werd aangereden en gedood. Er was voor deze begrafenis van de zijde der Oudorpers zeer grote belang stelling, wel een bewijs hoe zeer men met de familie van het slachtoffer meeleefde. Het vierjarige zoontje van de familie H. vd Meulen, wonende aan de Poelweg in de Haukes, geraakte spelenderwijs onder een auto. Het kind, dat zwaar gewond werd, is nog dezelfde dag aan zijn verwondingen bezweken. De aanvoer van vette koeien was deze week nogal belangrijk. Door de grotere aanvoer was de handel iets rustiger maar de prijzen bleven vrij wel onveranderd. De hoogste notering was nu f 925. Kwaliteit geslacht ge wicht van f 2.15 tot X 2.20 per kg. De handel in kalf- en melkkoeien was matig, doch prijshoudend met een hoogste notering van f 850. Goede soorten met papieren vrij goed ver handelbaar en duur. Overige soorten moeilijker te verkopen en iets terug lopende prijzen. In vergelijking met de vorige week was de prijs voor gel- dekoeien deze week iets lager. De handel in graskalveren was goed en duur. Hoofdzakelijk werd gekocht voor de slacht. De handel in nuchtere kal veren was niet zo wild als de vorige weken en de prijzen welke werden besteed lagen ongeveer f 5 per stuk lager. De handel in paarden was vrij goed. Rijtuigpaarden f 600 tot f 700. Slachtpaarden van f 400 tot f 650, dus een hogere notering dan de vorige week. De handel in schapen en over- houders was zeer kalm en wat terug lopende prijzen. Maar de schapen blij ven toch nog duur. De handel in big gen was kalm doch de prijzen bleven gehandhaafd De handel in kippen en konijnen was zeer rustig Geen verho ging in prijzen. Voor de laatste markt in 1949 mocht Schagen over aanvoer en bezoek zeer tevreden zijn. SCHAGEN, 29 Dec. 9 paarden 400700. 13 geldekoeien (mager) 375 575, 85 idem (vette) 600—925, 7 kalf- koeien 600—850, 4 vaarzen 350—450, 8 graskalverei. 175—275, 37 nuchtere kalveren 3050, 18 schapen (mager) 5585, 58 idem (vette) 60100, 60 overhouders 40—65, 78 biggen 35—51, 68 konijnen 2—6, 82 kippen 2—3.50. De stand van de C-klasse is per 2? Dec. als volgt: Gekr. Valk 5789 1590 3.64 63 14 Excelsior I 7549 1595 4.73 61 14 Optimisten 5422 1717 3.15 61 14 Alom. Vichrix 5219 1529 3.41 60 14 Excelsior II 6363 1720 3.69 57 14 i E K Z 5544 1605 3.45 56 14 Lindenhoek 5170 1637 3.15 56 14 Driesprong 6438 1492 4.31 53 14 Witte Huis 7366 1662 4.43 51 14 Drie Ruiten 6244 1542 4.04 41 14 ALKMAAR Houttil 54-70 - Langesiraai 42 DEN HELDER Keizerstraat 60 Puzzle 1X6. Een kruiswoord in ande re vorm. (opt) De woorden, die ho rizontaal en verticaal in het vierkant van 15 x 15 hokjes moesten worden ingevuld, waren: Horizontaal: 1. Schiermonnik oog; 2. ia - Ensaid - nome - boe; 3. NCRV - la - bes - oké - afz.; 4. tas - aero - uiterste; 5. Bob - CF - eerher stel; 6. Electrificaties; 7. Radion - nol - Erdal - MC; 8. n.g. - Anna - Peru - eg - bah; 9. aether - Esmeralda; 10. RVA - Ee - engel - snoep; 11. duvels toejagers; 12. hu - amethist - as - sas; 13. ordner - onder - tulp; 14. NS - één oog - orde - Rie; 15. De Rode Pimper nel. Verticaal: 1. Sint Bernardhond; 2. cacao - Lage Vuurse; 3. hers - bed - Ata - vader; 4. in - vaccin - heem - neo; 5. es - lef - toneel - eend; 6. raar - Erna - rest - roe; 7. mi - boei - opent - hoop; 8. odeurfles - go in - GI; 9. NN - si - hier - mees - dom; 10. Noot - ecru - el - j - terp; 11. imker - aders - aarde; 12. Keer - sta - gangster; 13. Ob - as - til - bloes - urn; 14. Ooft - Eem - ader - Alie; 15. Gezelschapsspel. Een stroom van oplossingen bereik te ons ditmaal en men bleek met veel genoegen de puzzle te hebben opge lost. Na loting onder de inzenders van een goede oplossing is de wekelijkse prijs van f 5,ditmaal ten deel» ge vallen aan de heer W. Nonnekes, Haar lemmermeerstraat 142 (I), Amsterdam- West (ab. Held. Courant). Gefelici teerd! Deze prijs zal worden toege zonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzle 117. Een welgemeende wens. Hieronder vindt men in alphabeti- sche volgorde 68 lettergrepen, waar van de 25 woorden gemaakt kunnen worden, die voldoen aan de verder ge geven omschrijvingen. Heeft men de bedoelde woorden in de aangegeven volgorde onder elkaar staan, dan vor men de eerste en vierde verticale let- terrij van boven naar beneden gelezen een welgemeende wens voor onze le zers. Lettergrepen; a a al al boek bum cus de deel der der der do dus dijn e ei elf erf eu gast ge ge gen gon gor grijp hou ips is jo ke ker la land li me me mon na naar ne ne ne nen niks noch op pa pij re ren ro ro rol stig ta tal tans te ting trek uit voe voed wei wich wit. De Provincie zal de helft, zijnde 1000, dragen van de kosten, verbon den aan de samenstelling van een rap port over de economische mogelijkhe den van een plan voor watervoorzie ning van Texel. Ook in de gemeente Zijpe zal de gehele bevolking op t.b.c. worden onderzocht door middel van schermbeeldfotografie. De kantonrechter te Zaandam heeft de eis van de Bedrijfsgroep Voedselvoorzieningsambachten, Ond ,r- vakgroep Broodbakkerij, tot verplich te contributiebetaling aan 22 Zaan3e bakkers, op juridische gronden, niet ontvankelijk ver'-laard. Zaanlands Kapel te Koog a.d. Zaan heeft in prin cipe besloten deel te nemen aan een muziekconcours te Bree (Belgie). Tien maanden luidde het vonnis tegen de meteropnemer- incasseerder van het ormerveerse gasbedrijf, die zirh heeft schuldig gemaakt aan verduis tering van ongeveer 1700. Tijdens de kerstfeestviering in de Ned Hetv. Kerk te Hauwert heeft een jongen ernstige brandwonden opgelo pen, doordat de schapenvacht waarin hij was gehuld in brand geraakte Moe dig optreden van de koster voorkwam erger. Een ingezetene van Hens broek heeft het kerkbestuur der Ned. Rerv. Gemeente in staat gesteld, de kerk van nieuwe stoelen te voorzien De Chr. Be:..-bond te Beverwijk heeft gerecipieerd in verband met zijn 25-jarig bestaan. Mej. C. Jonker die gedurende een kwart eeuw als huis houdster in dienst was van de Gebr. Cornelisse aldaar, werd vereerd met de ere-medaille fn zilver. Omschrijvingen: 1. belangrijk deel van de v.ereld; 2. treft men bij menig diner aan; 3. bekend land in Europa; 4. maar toch; 5. dochter van Oedipus; 6. doet aan voetbal denken; 7. moet ieder land doen; 8. beschaafd; 9. weinig voorkomende jongensnaam; 10. geeft bloedverlies; 11. op deze ma nier; 12. gaat op en neer; 13. welover- dacht; 14. voornaam van een bekende Italiaanse operazangeres; 15. boek van bijzondere betekenis; 16. moet overge haald worden; 17. heeft nauwkeurig werk; 18. wordt door koekbakkers ge bruikt; 19. plaats in Friesland; 20. plaats in Engeland; 21. Romeins keizer; 22. ijverig; 23. wil niemand zich laten ontgaan; 24. doen kinderen graag met plaatjes; 25. bijzonder kledingstuk. Welke zijn de bedoelde woorden en wat vormen de aangewezen letters? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 5 Januari 1950 aan de Redactie van dit blad. Er wordt weer een prijs van f 5,:verloot. VERSCHILLENDE BERICHTEN uit Friesland vragen onze aandacht. Een veehouder bij Rinsumageest stootte bij graafwerk op een één meter brede muur van zware bakstenen. Men ver onderstelt hier te doen te hebben met resten van het vroegere klooster Klaar- kamp, dat eens op deze plaats heeft ge staan. In het laatst van de zestiende eeuw gaven de Staten van Friesland 't klooster voor afbraak vrij. De thans gevonden muur is zeer waarschijnlijk een van de acht poorten van het kloos ter, dat een grote oppervlakte besloeg. Het Fries Museum te Leeuwarden kwam onlangs in het bezit van een der mooiste stukken Fries zilverdrijfwerk: een schotel met een middellijn van 33.5 c.m. van de Bolswardse smid Claes Baerdt, gemaakt in 1681. De zilverver zameling van het museum is thans, na die van het Rijksmuseum, de eerste in Nederland. Na een langdurige restauratie is een van Frieslands oudste en meest bijzon dere kerkjes, dat te Eestrum, gebouwd in 1230, voltooid. De vloer is met oude tegels bedekt. De nissen in de zijmu ren zijn weer open gemaakt. In de kerk bevindt zich een uit de zeventiende eeuw daterende preekstoel. Het Fries Genootschap voor Ge schied-, Oudheid- en Taalkunde telt thans ruim duizend leden. Op de middelbare scholen van Fries land is een wedstrijd uitgeschreven in het voordragen van Friese poëzie. PJET WETENSCHAPPELIJK Impres- sarium zal in de maanden Januari en Februari in het Parkhotel te Am sterdam en in Pulchri Studio te Den Haag een voordrachtenreeks organise ren onder de titel: „Hedendaagse schrij vers spreken over hun tijdgenoten", en dichter Karei Jonckheere zal spre ken over de Franse philosoof en schrij ver Albert Camus: de Belgische auteur en dichter Karei Jonckheere zal spre ken over Bertus Aafjes en de Engelse dichter Stephen Spender uit Londen geeft een beschouwing over de Ame rikaanse schrijver T S. Eliot. Gedu rende dezelfde periode organiseert dit Impressarium in het Parkhotel te Am sterdam en in het KLM-gebouw te Den Haag een serie voordrachten door Ne derlandse hoogleraren over het vraag stuk der atoomenergie. Tevens zal de film „Alchemie" worden vertoond. JN DE DOOR de oorlog geschonden St. Martinuskerk te Venlo zijn drie elf meter hoge ramen van de schilder en glazenier Charles Eyck aangebracht De danseres Cilli Wang gaat begin 1950 *n tournee maken door Canada en de Ver Staten. Daarvóór zal zij enkele af scheidsvoorstellingen in ons land ge ven In het Stedelijk Museum te Am sterdam wordt van 14 Januari tot 25 Februari een tentoonstelling gehouden van werken van de Engelse beeldhou wer Henry Moore Van 7 April tot 8 Mei brengt dit museum een expositie van Zwitserse beeldhouwers, schilders en grafici en in de komende zomer komt in het Stedelijk Museum een ten toonstelling van 100 werken van Ame rikaanse kunstenaars. Het succesrijke stuk „Vagebunden", waarmede Paula Wessely en Attila Hörbiger in Wenen triomfen vierden, is nu tot film be werkt. De hoofdrollen in de film wor den eveneens door Wessely en Hörbi ger gespeeld. (Ongecorrigeerd) Al dagen lang bevindt er zich boven Rusland een krachtig hoog luchtdruk gebied, dat in de laatste twee dagen nog versterkt werd door sterke baro meterstijgingen over Scandinavië en zich thans ook over West-Europa be gint uit te breiden. De wind is hier door naar het Oosten gedraaid, waar- door de koude lucht over Rusland, Fin land en Zweden met temperaturen van meer dan 20 graden verst (Moskou meldde gisteravond zelfs —25 graden Celsius en Helsinki 22 graden C.) en naar het Westen opdringt, en vol gens het KNMI vanmorgen Oost-Polen reeds had bereikt, hetwelk 600 km van ons land ligt Na Zondag kan deze koude lucht ook ons land bereiken, waarbij temperaturen van meer dan —5 tot —10 graden C. kunnen optreden. 1950 krijgt dus een ander begin dan 1949, toen er op 1 en 2 Januari hier langs de kust zware stormer woedden, gepaard met hagel- en sneeuwbuien. Reeds in de komende nacht kan wel licht vorst verwacht worden, die dan geleidelijk zal toenemen, terwijl de wind sterk uit Oostelijke richting blijft waaien. Robert Taft, leider van de republi keinse partij in de Amerikaanse Senaat, heeft gisteravond verklaard, dat For mosa uit handen van de communisten gehouden zou worden, al moest de Amerikaanse marine er ter bescher ming worden heengezonden. De aanwe zigheid van de Amerikaanse marine ln de wateren rondom Formosa zou wel voldoende zijn om een oversteekpoging van de communisten te voorkomen. Vier Amerikaanse stafchefs, n.1. de generaals J. Lawton Collins, admiraal Forrest P. Sherman, de generaal van de luchtmacht loyt S. Vandenberg en ge neraal Omar Bradley, zullen begin Februari een bezoek aan Japan bren gen. Een woordvoerder van het depar tement van Defensie zeide, dat de chefs géén bezoek zouden brengen aan Formosa, de Philippijnen of Korea. Ook het laatste nummer van de vier de jaargang van De Speelwagen, het tijdschrift van de Historische Genoot schappen in Hollands Noorderkwartier, hebben wij weer met veel genoegen doorgebladerd. Het opent met een aar dige volle pagina-tekening van M. Oortwijn onder de titel: Spelerijden en speleglijden. De ijsvreugde op en bij een Hollandse vaart wordt in beeld ge bracht. Zullen wij er dit jaar nog aan toe komen? De tot nu toe zachte win ter heeft er weinig van. Maar ge kunt nooit weten... Even verder trekt een zeventiende eeuwse Noordhollandse boerin in glas-in-lood de aandacht. Het is de afbeelding van een waardevol „glas" uit de Nederduits Herv. Kerk te Schermerhorn .niet NederL zoals staat vermeld). Bij een interessante schets over uurwerkmakerskunst in het Noor derkwartier treft men een foto aan van een fraaie Friese stoeitjesklok, ver vaardigd in 1726. Met genoegen namen wij kennnis van hetgeen W. Silver op haalde aan herinneringen van zijn avonturen „Op het pad der minne" in de Westfriese dorpen. J. Roselaar brengt weer een goed gedocumenteerd artikel over het aan zegswijzen zo rijke Westfries. Aan het nummer werd een inhoudsopgave van de dit jaar verschenen nummers toegevoegd, te gebruiken om ook van deze jaargang bij inbinding een handig en mooi boekwerk te maken. Gistermiddag hebben op de werf van de maatschappij „De Schelde" t« Vlis singen twee dodelijke ongevallen plaats gevonden. De 27-jarige pas gehuwde arbeider P. Klap kwam bij het lossen van ijzeren platen met een vallende piaat in aanraking. In het ziekenhuis overleed hij aan zijn verwondingen. Een uur later viel de 39-jarige arbei der. Z. Bukraba in het ruim van het in aanbouw zijnde schip „Carimare". Door de val van 13 meter hoogte werd hij op slag gedood. B. wjis een Pool, die behoorde tot de Poolse* troepen, die ons land hebben bevrijd. Men brengt het besluit van Attlee, reeds kemende week van zijn Kerst- vacantie in Londen terug te keren, ln verband met een mogelijk binnenkort vast te stellen datum omtrent de alge mene verkiezingen. KRUISWOORDPUZZLE (Oplossing) Horizontaal: 1. Kompas, 6. Caleche, 10. Eg, 12. Obrecht, 14. De, 15. Eskader, 17. Eer bied, 19. Vilt, 20. Eerlang, 22. Eertijds, 24. Riga, 26. Eenling, 28. Etalage, 30. Ru, 81. Imberto, 33. Egoïme, 35. Toulon, 37 Mono, 38. Celebes, 40. Melkweg, 42. Nok, 44. Ata- lier, 45. Oeganda. Verticaal: 1. Klavier, 2. Meel, 3. Stalen, 4. Moe, 5. Gebed, 6. CH, 7. Athleet, 8. Eren, 9 Elburg, 10. Ede, 11. Gedragen, 13. Britrsm, 16 Stalles, 18. Egalité, 21. Essence, 23. Egoïs me, 25. Ierland, 27. Europa, 29 Toledo, 82. Mekka, 34. Geel, 36. Ossa, 39. Ega, 41. Er, 43. O.a.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 17