Kort Bestek Hatta naar Djakarta vertrokken Maandag 2 Januari 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vermoedelijk sterke vermindering van Amerikaanse hulp Congres verzet zich tegen Truman's plannen Tekort van vijf milliard op de begroting Knaapje bij Hembrug uit trein gevallen Twintig jaar voor moorde naars van A. M. de Jong Mohammed Rum wordt Hoge Commissaris in Nederland Een verzoek van Z.K.H. Prins Bernhard 3 3/ /fyf *6, Ami Geen verrassingen Hirohito gaf zelf bevel experimenten sterk uit te breiden Generaal in Tokio ondergedoken Sukarno vaardigt noodwet inzake marine-bevoegdheden uit Sjah van Perzie was op Schiphol Fout van piloot kostte 26 kinderen bij vliegramp het leven Rapport over ongeluk bij Oslo BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdain 20. Tel 2274 Directie: I J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, t l— per kwartaal plus incassokosten Te Washington wordt verwacht, dat het Amerikaanse Congres zal overgaan t*t drastische beperkingen van de hulpverlening aan het buitenland. Men voorspelt verbitterde debatten over de door de regering in te dienen verzoe ken om gelden voor het derde jaar van het plan-Marshall en voor de herbe wapening van de landen van het Noordatlantische verdrag. Ook verwacht men, dat er aanvallen zullen worden gedaan op de voorstellen voor het verlenen van hulp aan de economisch laag-ontwikkelde gebieden van Azie, Afrika en Zuidamerika. met het oog op de verkiezingen in het werk zullen stellen. Om de voorstanders van drastische beperkingen halverwege tegemoet te komen zal de nieuwe begroting van president Truman waarschijnlijk zekere verlagingen van de hulp aan het bui tenland bevatten. De grote vraag is echter, of deze verlagingen het Con gres zullen bevredigen. De Amerikaanse regering ziet zich gesteld voor het vooruitzicht van een tekort van ongeveer 5 milliard dollar op een begroting van circa 43 milliard dollar. Dit tekort kan op verschillende wijzen worden gedekt, o.a. door verho ging van de belastingen. De meerder heid van het Congres schijnt gekant te zijn tegen belastingverhogingen. Zowel de democraten als de republikeinen hou" den hierbij rekening met de in No vember van het volgend jaar te houden Congresverkiezingen en het is derhal ve vrijwel zeker, dat het Congres niet in zal gaan op eventuele plannen van president Truman om de staatsinkom sten met verscheidene milliarden te verhogen door de heffing van extra belastingen. Het ziet er naar uit, dat de omvang rijke programma's voor militaire en economische hulp aan het buitenland het meest zullen lijden onder de bezui nigingspogingen, die de Congresleden Zaterdagmiddag is de 5-jarige Peter Kemper uit Hoorn uit de trein van Enkhuizen naar Amsterdam gevallen. Het ongeluk gebeurde juist nadat de Hembrug was gepasseerd. Peter speelde in de coupe, waarin hij met zijn moeder zat en heeft waar schijnlijk de kruk van de deur aange raakt. Plotseling schoot de deur open en rolde het knaapje naar buiten. Hij kwam op de spoordijk terecht en kreeg een hersenschudding en een flinke hoofdwond. Met dezelfde trein iemand trok direct aan de noodrem werd hij naar Amsterdam vervoerd. Hij is in het Binnengasthuis opgeno men. Israel weigert1 regering uit Jeruzalem terug te trekken De regering van Israel heeft in een brief aan de voorzitter van de trust- schapsraad der Ver. Naties medege deeld, dat zij weigert het parlement en de ministeries, die onlangs te Jeruza lem zijn ondergebracht, uit deze stad terug te trekken. Deze mededeling is een antwoord op de resolutie van de trustschapsraad, waarbij tegen de vestiging van de Is raëlische regringsinstanties te Jeruza lem geprotesteerd werd. „Oorlog spoedig uit de tijd", zegt Trygve Lie. Trygve Lie, de secretaris-generaal var de V.N., heeft verklaard, te gelo ven. dat de meerderheid van de staats lieden en van de volkeren tot de con clusie is gekomen, dat oorlog in onze moderne wereld spoedig uit de tijd zal geraken door de vooruitgang van on ze wetenschap. Misschien staan we voor nog vele jaren van politieke span ningen, economische, phychologische en zelfs culturele oorlog, doch dit zijn, naar zijn opvatting, manieren van oor logvoering, die onder controle gehou den kunnen worden door vreedzaam internationaal optreden. Massamoord door meisje. Lorraine Knapp, een 21-jarig meisje, in Butte (Montana, Verenigde Staten), heeft met een geweer haar moeder, haar 7-jarige zusje, een 12-jarige en een drie-jarige broer gedood en nadien zelfmoord gepleegd. Deze massamoord werd ontdekt door twee andere broers, bij hun thuiskomst. Zij verklaarden, dat hun zuster sedert enige tijd blij ken van krankzinnigheid gaf. Vanaf heden zijn de prijzen voor bananen, abrikozen, dadels, krenten, rozijnen, tutti frutti, gedroogde peren en pruimen vrijgegeven. Weerbericht (Weersverwachting geldig tot morgenavond)Zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte re gen of motregen en hier en daar mist. Later enkele verspreide op klaringen. Meest matige Weste lijke wind, langs de Waddenkust tijdelijk weinig wind. Iets zachter vooral in het Zuiden van het land. DINSDAG: zon op 8.48, onder 16.41; maan op 15.15, onder 8.47. Korting Faroek niet verloofd De Egyptische legatie deelt mede, dat ,alle berichten welke gepubliceerd zijn met betrekking tot de verloving van de koning van Egypte, geheel zon der enige grond zijn". 7 Dokter doodde patiente „uit barmhartigheid" De Amerikaanse plattelandsdokter Herman Sander heeft in de staat New Hampshire een 59-jarige vrouw, die ongeneeslijk aan kanker leed, door een injectie met tien kubieke centi meter lucht in de bloedvaten gedood, toen de familieleden hem vroegen een eind aan haar lijden te maken Hij heeft zich zelf bij de autoriteiten gemeld en verklaarde, zijn daad te beschouwen als een daad van barm hartigheid. De vrouw zou, volgens hem, nog slechts enkele uren te leven hebben gehad en leed ondragelijke pijnen. De beide SS-ers Daniel Bernard en Lambertus van Gog, die de lafhartige Silbertanne-moord op de schrijver A. M. de Jong pleegden, zijn door het bij zonder gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld tot twintig jaar gevangenis straf ieder, met aftrek van de voorlo pige hechtenis en ontzetting uit de rechten. Zjj kunnen in cassatie gaan. Op Oudejaarsavond begaven de leden van de Indonesische delegatie voor de souvereiniteitsoverdracht, dr. Moh Hat ta, sultan Hamid II en prof. Supomo, zich op Schiphol aan boord van de KLM-constellation „Eindhoven" om de terugreis naar Indonesië te beginnen. Bun werd uitgeleide gedaan door de ministers Drees, Stikker en v. Maars- seveen. In een kort gesprek, dat wij met Sul tan Hamid hadden, vertelde deze, dat hij „met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid" niet Hoge Verte genwoordiger van Indonesië in Den Haag zal wor den. Naar zijn persoonlijk in zicht zal voor die post worden aangewezen Moh Rum. Wan neer die beslis sing inderdaad zo valt, zo zei de sultan, dan kan ik daarmee èn Nederland èn Indonesië van harte felici teren. Mr. MC tl RUM Door ons werd de vraag gesteld of de economische betrekkingen, die Ne derland met Indonesië heeft, niet over zouden gaan in Amerikaanse handen, omdat Nederland onmogelijk de drin gende behoeften van Indonesië kan dekken. De sultan gaf hierop het ant woord: „Nederland zal kracht moeten putten uit de andere unie, waarvan het deel uitmaakt, namelijk van de Bene lux Als eenheid is de Benelux wel de gelijk in staat tot belangrijke leveran ties". De Indonesische minister-president, Mohammed Hatta, noemde zijn ver blijf in Nederland bijzonder prettig en hij was zeer erkentelijk voor de geno ten gastvrijheid. Belangrijke beslissin gen zijn volgens hem door het nieuwe Indonesische kabinet nog niet geno men. Deze zullen in de loop van de vol gende maand moeten komen, met na me de vertegenwoordiging in het bui tenland in de eerste plaats Neder land moeten worden geregeld. Hatta te Karatsji Zondagavond is Hatta te Karatsji ontvangen door een juichende menigte Pakistanse studenten, die hem bloe menkransen omhingen. Hatta deelde mede, dat „misschien in Maart" een conferentie van ministers bijeen zou komen om de kwestie van Nieuw Gui nea te behandelen. Indonesië zou de communistische regering te Peiping er kennen als deze regering de RIS zou erkennen. Sultan Hamid verklaarde, dat hji reizend ambassadeur voor Indonesië zon worden met het doel goede be trekkingen met landen in de gehele wereld aan te knopen. Een van zfln plichten zou bestaan uit het vestigen van diplomatieke missies in het bui tenland. St&ev ~7~^siU**o -CL gf O #1*4 €*%m &kw 4/ t— Cv®- tf Ari&f- d*» liAiy^e *le - De V.S. en China Men behoeft naar aanleiding van de thans over het Verre Oosten gevoerde besprekingen geen verrassende ont wikkelingen of grote verandering in de Amerikaanse politiek ten opzichte van China en Formosa te verwachten, zo verklaren functionarissen te Wash ington. Zij herhaalden de verklaring, dat door Truman geen besluiten tot het verlenen van hulp en het zenden van een militaire missie waren genomen. Een Britse erkenning van de nieuwe Chinese regering zou geen moeilijkhe den opleveren, daar Engeland zowel als Amerika Formosa beschouwen als behorende tot vroeger door Japan be zet gebied. Een uiteindelijke houding zou pas bepaald kunnen worden na het sluiten van een vredesverdrag met Japan. De bacteriologische oorlog van Japan De gewezen Japanse generaal Sjiri Isjii, die in een buitenwijk van Tokio woonde, is op grond van de beschuldi gingen, die in de loop van het proces in Rusland tegen hem werden uitge bracht, ondergedoken. Volgens de Rus sische radio zou ex-generaal Isjii aan het hoofd hebben gestaan van de Ja panse bacteriologische studiediensten in Mandsjoerije. De openbare aankla ger bij het proces te Chabarofsk heeft verklaard, dat de voorbereiding van de bacteriologische oorlogvoering door Japan vele jaren geleden begonnen is in het laboratorium van Isjii, die daar toe de steun genoot van de Japanse ge nerale staf. In 1936, aldus de openbare aanklager, gaf keizer Hirohito opdracht de „misdadige experimenten" op veel grotere schaal uit te voeren. Zuid-Afrika zal betrekkingen met Moskou verbreken. Verwacht wordt dat de Zuidafri- kaanse regering nog deze week de di plomatieke betrekkingen met de Sov jetunie zal verbreken. De communis tische partij en haar bladen zullen ver boden worden. Er was de laatste tijd sterke infiltratie geconstateerd. President Sukarno heeft een noodwet uitgevaardigd voor de overdracht van de bevoegdheden der Nederlandse zeemacht in Indonesië. Alle bevoegd heden, gebaseerd op de „territoriale zee- en maritieme kringen-ordonnantie" komen in handen van de chef staf van de zeemacht der RIS. Op Nederlandse bodems, waar een verbindingsofficier der RIS is geplaatst, hebben de com mandanten geen bevoegdheid meer schepen of prauwen te onderzoeken of in beslag te nemen hetzij binnen, hetzij buiten de territoriale wateren. De ver bindingsofficier oefent deze bevoegdheden uit. Hetzelfde geldt voor het gelas ten van enig vreemd schip, de territoriale wateren te verlaten. He geleerden vliegen elkaar in de haren. Zijn we nu aan de tweede helft van de twintigste eeuw begon nen, of zijn we dat niet? Als u het heel goed uitrekent, zullen we nog een jaar tje moeten wachten, voor het zover is, maar niemand zal u boos erom aankij ken, als ge beweert, dat we de helft achter de rug hebben. Hoe het ook zij. ge zult u. wellicht hebben afge vraagd, wat de belangrijkste gebeurte nis was in het deel, dat achter ons ligt. Het Russische periodiek „Nieuwe tij den" geeft op die vraag het antwoord. Het belangrijkste, dat de mensheid overkwam, was de geboorte van de Sowjetunie. En nu had ik zo ge hoopt, dat we het nieuwe jaar met op gewekte berichten konden beginnen, maar het lijkt er nog niet erg op: Een naliaanse ingenieur heeft een nieuw model straalmotor ontworpen, waar mee vliegtuigen een driemaal groter vliegbereik kunnen krijgen. En waar denkt ge, dat meneer het over heeft? Over vliegtuigen, die elk punt van Amerika zouden kunnen bombarderen, i.ust ge nog oliebollen? pelukkig zijn er ook nog mensen, die het goed menen. In Afrika zijn Kruis? Zesentwintig flessen zijn naar Amsterdam verzonden, om verwerkt te worden tot moedermelkpoeder. Met zulke dingen schieten we tenminste op en daar moet het toch naar toe Om wetenschappelijke expedities bezig, za- u nu ook niet weer èl te optimistisch den van een plant te verzamelen, om te maken, deel ik u mede, dat de West- daaruit synthetische cartisone te ma- dtlitse spoorwegen een tekort hebben iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiHiiiiniiiiiiiiiiiioiiiiniiiiiiMiiiw« ken. Dat heeft niets te doen met een courtisane, maar het is een middel te gen rheumatiek, dat tot nu toe alleen maar in kleine hoeveelheden beschik baar was. En wat zoudt ge denken van de moedermelkcentrale in Leeu warden van het Nederlandse Rode 'j Leven we nou in de eerste of in de tweede helft van de eeuw, Theodoor? Zoek 'et maar uit. van vierhonderdtien millioen mark. Jn Amerika rekenen ze alles in geld uit. In harde, ronde, zilveren dol lars. En nu zijn ze tot de conclusie ge komen, dat Bob Hope in 1949 de film maatschappijen en de bioscopen het meeste geld heeft opgebiecht. Vijf iaar lang was Bing Crosby de populairste filmspeler. Der Bing hat seine Schul- digkeit getan, der Bing kann gehen Als onherrrroepelijk laatste num mer van dit gala-program heb ik voor u een onthulling van een paar Ameri kaanse knappe bollen: Honderd mil lioen jaar geleden behoorden de wal vis, de koe en het varken tot dezelfde familie. En laten ze mekaar nu tegen woordig strééi voorbijlopen! Ernst May veroordeeld tot tien jaar. De 43-jarige Duitse code-expert Ernst May van de contra-spionnage- Gienst van Schreieder, tegen wie op 20 December de doodstraf werd geëist wegens het deelnemen aan de executie van 70 Russische krijgsgevangenen, werd door het Amsterdams bijzonder gerechtshof, „gezien individuele rede nen die tot verzachting aanwezig wa ren" tot 10 jaar gevangenisstraf met af trek van de voorlopige hechtenis ver oordeeld. Nederland krijgt weer goud terug Te Brussel heeft een speciale com missie een zitting gehouden geduren de welke de formaliteiten werden ver vuld voor de levering van de (tweede) toewijzing aan Nederland van circa 30.646 kg goud. Deze voorraad goud vertegenwoordigt een waarde van ca. t 131.042.000. De eerste toewijzing van goud (35.890 kg) vond twee jaar gele den plaats, op 12 November 1947. Deze toewijzingen zijn het resultaat van de overeenkomst tussen de geallieerde mo gendheden inzake de van Duitsland te ontvangen herstelbetalingen. Chinese communisten wil len ook Tibet aanvallen. De eerstvolgende objectieven van het Chinese communistische leger in 1950 zouden, volgens een Nieuwjaarsbood schap van het bestuur der Chinese communistische partij, Formosa, Hai nan en Tibet zijn. ALLES WEL MET GROTEWOHL. Het staat thans vast, dat de Oostduit- se premier Otto Grotewohl niet in on- ge1 ade is gevallen Hij publiceerde in het Nieuwjaarsnummer van „Neues Deutschland", het blad van de een- he'dspartij, een artikel van 2000 woor den. Zijn portret werd er bij geplaatst Gedurende korte tijd heeft de Sjah van Perzie, die terugkeerde van zijn be zoek aan Amerika, Zaterdag op Schip hol vertoefd. Hij was opgetogen over zijn besprekingen in de V.S. en had een kort onderhoud met de heer Ples- man over luchtvaartvraagstukken. De Sjah vloog daarna met Viruly door naar Rome; hij bestuurde zelf de KLM- machine. De Sjah bezit het vliegbrevet voor bommenwerpers. Kleuters trokken schaal met olie van de kachel Bij het oliebollen bakken ten huize van de familie Bos te Aalsmeer op Oudejaarsavond vielen een 2 en 4-jarig kind van de stoel, waarop ze samen zaten, en kwamen daarbij tegen de kachel aan. In de val greep een der kinderen de op de kachel staande schaal beet, die gevuld was met gloei ende olie. De olie vloeide dientenge volge over hen heen en veroorzaakte ernstige brandwonden. Onmiddellijk droegen de ouders hen naar buiten en dompelden hen geheel in het water van de ringvaart. Vervolgens werden zij naar het ziekenhuis overgebracht. Direct levensgevaar is geweken. Hervormde Kerk vraagt gebed voor Indonesië. Het moderamen van de generale sy node der Ned. Hervormde Kerk heeft verband met de nieuwe verhouding een oproep tot gebed doen uitgaan in tussen Nederland en Indonesië. Met name wordt de hoop uitgesproken, dat het werk der kerken in Indonesië on gehinderd voortgang zal mogen heb ben. „Wij zijn er van overtuigd, dat God ons roept om de Indonesische vol ken in de nieuwe verhouding te die nen". De laatste hamerslag. Oudejaarsdag 1949 heeft voor ons land tevens de laatste dag gebracht van het laatste bijz. gerechtshof, dat de Amsterdam onder presidium van prof. mr. J. A. van Hamel. Met de laatste hamerslag op de groene tafel in da zaal van het oude gebouw van de Ne derlandse Handelmij aan de Heren gracht sloot prof. Van Hamel tevens zijn eigen werkzaamheden als presi- c.ent af. Lugubere vondst te Uithoorn Aan de Kromme Mijdrecht onder Uithoorn heeft men bij graafwerk on der de vloer van een onlangs leeg ge komen gedeelte van een wonhuis het geraamte van een naar schatting on geveer 12-jarig meisje gevonden, dat daar waarschijnlijk enige jaren gele den is begraven. De politie heeft de zaak in onder zoek. Zondagsrijverbod bestaat niet meer. Met ingang van 1 Januari is géén rij vergunning voor personenauto's en motorrijtuigen meer nodig. Dit wil zeggen, dat het Zondagsrijverbod ge heel is opgeheven. Emil Jannings ernstig ziek De vroegere Duitse acteur Emil Jan nings is ernstig ziek. Hij lijdt aan geel zucht en een ontsteking van de lever. Jannings, die thans 64 jaar oud is, be studeert in zijn bed de rol van Paus Bonifacius de achtste, welke rol hij nog steeds hoopt te creëren. SABOTAGE IN OOST-DUITSLAND De Oostduitse industriële controle commissie heeft een „sabotagebende" ontmaskerd die de genationaliseerde scheepswerven te Wismar in het afge inpen jaar voor bijna 1 millioen Oost- rnarken heeft opgelicht. Twee vooraan staande functionarissen van de scheeps werven zijn gearresteerd, twee ande ren zijn naar West-Duitsland gevlucht. GEVECHTEN IN ZTJID-KOREA Schermutselingen tussen communis ten en anti-communisten in Z.-Korea hebben in het afgelopen jaar 2700 men senlevens geëist. Binnen drie maanden zullen alle communisten in Z.-Korea zijn vernietigd, zei de minister van defensie. BRITSE TROEPEN VERLATEN GRIEKENLAND. Officieel is meegedeeld, dat alle Britse troepen Griekenland tegen 31 Januari verlaten zullen. Zaterdag is een rapport gepubliceerd dooi de officiële Noorse commissie die belast was met het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk met de Da kota van Aero-Holland bij Oslo, waar bij 26 Joodse kinderen het leven verlo ren. De commissie heeft als oorzaak vast gesteld, dat het vliegtuig op contact met de grond vloog inplaats van op de nstrumenten. Dit laatste was volgens de commissie, gezien de mist en het laaghangend wolkendek, de aangewe- :en weg geweest. Dfc commissie is tot de bevinding ge komen, dat er niets defect kan zijn ge weest aan de motoren en de radio van het vliegtuig.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1