Wedstrijden te Amsterdam en Rotterdam Euwe won na acht uur van Koning 4r~~ jij. 1 Boodschappen dezer aarde van de groten ewogen week-eind Experiment Lensira-Brandsma geen succes Weir inig nieuwe gezichtspunten Het Radioprogramma Billy Liddell schakelde Arsenal uit Arie Voorn en Savelsberg fweede fe Münster Heino won de Sao Silvestre-loop. Manoeuvres in Poolgebied. Manchesier U won de derby iegen Cify Televisie in Nederland I Dr. Drees: Een klein volk kan grote dingen doen" Camouflageschool te Soesterberg DIT WOELIGE LEVEN Vooruitgang NEEM GEEN RISICO OUD-INTERNATIONALS DEDEN HET NOC BEST. Een 5-4 zege op H.F.C. MAANDAG 2 JANUARI 1950 de Zwaluwenverdediging. Hierdoor moest de middenlinie met Biesbrouck (RCH), Van Tuyl (Eindhoven) en De Rubber (VUC) steeds verdedigend spelen. De Amsterdamse kanthalves Van der Hoeven en Van Staffelen (Ajax) hadden zodoende de gelegen heid het middenveld te beheersen, waarvan zij dankbaar gebruik maak ten. Vooral Van der Hoeven speelde in deze periode uitstekend. In de voor hoede was de rechtervleugel Drager- Michaels zeer gevaar.lijk, terwijl La- Gisteren werden in de stadions van Feüenoord en Ajax de gebruikelijke Nieuwjaarsontmoetingen tussen het Rotterdams elftal en een Zwaluwen- ploeg en het Amsterdams elftal en een Zwaluwenelftal gespeeld. De Amster dammers deden het heel wat beter dan hnn collega's uit de Maasstad. Zij won- taTwüfrRotterda^rs metmetntlA kenberS een S°ede doorzetter bleek. Midvoor Meyer van de Spartaan en linksbuiten Van der Ruit (Volewij- ckers) pasten zich goed bij de overi gen aan, zodat keeper Hagenaars (Vo- lewjjckers) die voor Kraak was inge vallen, een zeer drukke dag had. Na ongeveer dertig minuten spelen namen de Amsterdammers de leiding door Meyer, die op een pass van Van der Hoeven goed doorliep en onhoudbaar mkogelde. Even hierna verhoogde Mi chaels de voorsprong, doordat hij de bal keurig aangegeven kreeg van Meyer en een hard hoog schot inzond, dat doel trof. nederlaag genoegen moesten nemen. De laatsten moesten het tegen een Zwaluwenelftal opnemen, waarin de gehele achterhoede van BW, inclusief stopperspil Krijgh, was opgesteld. De Bossenaren bewezen ook ditmaal, dat de BVV-achterhoede zeker tot een der besten in Nederland mag worden ge rekend. De voorhoede der Maasstede lingen met Brandes, Steenbergen en Schrumpf werd volkomen in bedwang gehouden. Ook de NAC-er Lussenburg speelde een zeer goede wedstrijd. Zo wel technisch als tactisch was hij een der besten van het veld. De voorhoe de van de Zwaluwen kwam, zonder bepaald zwak te zijn niet tot grootse daden, al speelden Fransen (PSV) en Van 't Hoofd (Maurits) niet onverdienstelijk. Ging het vóór de rust wat stroef, na half-time ging het geleidelijk aan wat beter. Het eerste doelpunt werd door Weenink (Braban- tia) gescoord, nadat hij de bal kreeg toegespeeld van de Rotterdamse back Van der Hey. Brandes maakte vijf-en- dertig minuten na rust gelijk door Sa- ris kansloos te passeren. Even zag het er naar uit, dat de Rotterdammers de volle winst zouden behalen. Saris be leefde enkele benauwde ogenblikken, doch toen Weenink voor de Zwaluwen- ploeg scoorde, nadat hij een keurige voorzet van linksbuiten Clavan had opgepikt, was het met de Rotterdam mers gedaan. Mislukt experiment In Amsterdam zagen ruim twintig duizend mensen het experiment met Abe Lenstra op de binnenplaats en Brandsma als midvoor mislukken. De verdediging der hoofdstedelingen bleek voor de Friezen te sterk. Het begin van de wedstrijd was mede in verband met de slechte veldomstandigheden zeer slecht. De voorhoede der Zwaluwen kon het tegen de hechte verdediging der Amsterdammers lang niet bol werken. Abe Lenstra werd door de Ajaxied Van 't Hart goed geschaduwd. Schaap was de mindere van Van Staf felen, terwijl de buitenspelers Modde- jonge Jr. (Enschede) en Groeneveld (Haarlem) ook al niet waren opgewas sen tegen Poonkamp van Blauw Wit en de Ajaxied Potharst. De voorhoede van de Amsterdammers daarentegen was heel wat sterker dan VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Piano-duo 6.30 Voor de Strijdkrachten. 7.15 Engelse les. 7.40 Radiokrant voor Nederland 8.05 Disco-actuali teiten. 8.15 Geestelijke liederen. 8.45 Hoorspel, hokje?" 10.15 Ochtendconcert 11.00 Half uur Evangelistisch commentaar. 10.15 Piano-iecital. 10.45 Avondoverdenking, il.15 Licht Avond concert. 11.40 Gramofoonplaten. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Maria Z am or a en haar orkest. 6.30 Vrouwen-vierschaar 6.40 Leidse a Capella koor. 7.05 Radio Filmkrant. 7.30 Inleiding tot muziekbegrip. 7.45 Land- bouwrubriek. 8.05 Radioscoop. 10.50 Gramo foonplaten. 11.15 Avro-swingcorner. VOOR DINSDAG HILVERSUM U 301 m. - Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.40 Pluk ce dag. 9.03 Programma voor de huisvrouw. 9 35 Lichtbaken. 10.00 „Wie komt er in mijn hokje?" 10.15 Ochtendconcert. 11.00 Halfuur vcor de vrouw. 11.30 Muziek. 11.50 Als de ziele luistert. 12.03 Orkest zonder naam. 12.30 Mededelingen. 12.33 Septet Johnny Ombach. 1.20 Amsterdams Politie-kapel. 2.00 )}De Bar bier van Bagdad", opera. 3.00 Gramofoonpla ten. 3.30 Ziekenverlof. 4.00 De Zonnebloem. 4.30 Zendersluiting. 5.30 Na schooltijd. 5.45 Regerings-uitzending. 6.00 KRO Amusements orkest. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Actualiteiten. 7.25 „Dit is leven". 7.40 Lichte orgelklanken. 7.55 Het schaaktournooi tc Hastings. 8.05 De gewone man. 8.12 Cyclus: „Nederlandse solowerken". 8.40 „Katholiek overleg". 9.05 Radio Philharmoniscb-orkest. 1010 Kerstconcert. 10.45 Avondgebed. 11.15 Kamermuziek. HILVERSUM H, 415 m. - Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.40 Radio Ochtendblad. 9.03 Vioolconcert, 9.35 Van vrouw tot vrouw. 9.40 Aubade. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luis ter. 11.00 Joop Grubben, piano 11.30 „De Wekker". 12.00 Joop Walvis, orgel. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.40 De Speeldoos. 1.15 Promenade-orkest. 1.45 Gramofoonplaten. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Radio-matinee. 4.15 Jeugduitzending. 5.30 Kinderkoor. 5.45 Achter het voetlicht. 6.15 Tom Erich, piano. 6.30 Musicorda. 7.00 Het klokje van zeven uur. 7.05 Fanfare-orkest. 7.30 Viool en piano. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8 15 Bonte Dinsdag- avondtrein. 9.30 Tony Murena, accordeon 9.45 Buitenlands overzicht. 10 00 Hugu de Groot en zijn orkest. 10.30 Orgelconcert. 11.15 Operette- ooncert. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05-7.30 Gram. 8.30 Eng. H.S.: Gram. 8.50 „Lift up your hearts". 9.05 Gram. 10.10 Verz. progr. 11.00 Orgel. 11.30 Eng. H.S.: Tommy Kinsman en Dansorkest. 12.00 VI. Br.: Gram. 12.32 Trio Marcel de Ville. 1*15 Gram. 2.00 Belg. Symph.-concert 3.00 Eng. H.S.: „Music Hall". 3.10 BBC Welsh Orchestra. 4.00-4,30 Eng. L.P.: Reg. King en Salon-orkest. 5.30 Kootwijk: Batavia 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 0.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Cello opnamen. 7.30 Radio-feuil leton. 8.00 Fr. Br.: Omroep-orkest. 8.30 Eng. v ragment van „Cinderella". 9.00 VI. nj'i- "p^rikaanse muziek. 9 15 Omroeporkest. 9.45 Actualiteiten. 10 15 Jazzmuziek. 10.55 Gram. 1100 Symph.-concert. kIJN IV: 7,15 Bonjour le Monde. 7.25- 7"30 Eilmpraatje. 8.30 Fr. Br.: Ochtendcon- Kookpraatje. Gram. 10.00 Lux.: Le Ménage en Musique (VI.,. 11.00 Le Ménage Musique (Fr.). 11.30 NWDR: Gram. 12.00 NWDR-Amusenients-orkest. 12.30 Fr Br.: Om roeporkest. 1.00 Eng. L.P: „West of England Orchestra". 1.30 Voor de kinderen 2.00 BBC Schots orkest. 3.00 Lux.: Voor de vrouw. 3.30 Kalundborg: Gram. 3.40 NWDRi Vesco J'Ono en ensemble. 4.15-4.30 Voor de kin deren. 5.30 Eng. L.P.. Geraldo en orkest 6-00 Sandy Macpherson. 6.30 Tohn Buli's orkest S.00 Ray Ellington-kwaret. 7.15 Jack Leon en orkest. 7.45 Hoorspel. 8.00 Beromünster: Orkest-concert. 8.50 Causerie. 9.00 Vervolg concert. 10.05 Dansmuziek. 10.30 Amusements orkest. 11.15 „Topic for tonight". 11.20 Ge varieerd programma. Na de hervatting kregen beide teams kansen, doch door slecht schie ten gingen deze verloren. Meyer ko gelde eenmaal rakelings naast, terwijl aan de andere kant Brandes in de han. den van Van Raalte schoot. Toch ble ven de Amsterdammers sterker, het geen in een doelpunt van Meyer werd uitgedrukt, 30. De laatste vijf minu ten brachten veel kansen. Schaap plaatste eijige malen naast, Moddejon- ge schoot recht op Van Raalte af, ter wijl Abe twee minuten vóór het einde in vrijstaande positie het doel te hoog zocht. Vele toeschouwers verlieten reeds het veld, toen Michaels voor de Amsterdammers in de laatste minuut het vierde doelpunt scoorde. Beide wedstrijden waren zeker de moeite van het aanzien waard, doch zullen de Keuze-Commissie niet veel wijzer heb ben gemaakt. ALWAYS FORWARD—APGS. Voor de derde klasse A, district I, werd gisteren gespeeld de wedstrijd Always Forward—APGS. De thuisclub won met 21. UTRECHT WINT VAN PROVINCIE. Het Stedelijk Utrechts elftal won gistermiddag van een Provinciaal Utrechts elftal met 20, welke stand reeds bij de rust was verkregen. Onze landgenoot dr. Max Euwe heeft het gepresteerd om een partij schaak te spelen van ruim acht uur. Deze partij speelde hij in het Hastings tournooi, waarbij hij van de Engels man Koning won. De stand in de hoofd groep is na de derde ronde: 1 Rossoli- mo (Fr.) 3 punten, 2 Szabo (Hong.) 21/, punt, 3 en 4 Euwe (N.) en Evens (VS) 2 pt. 3 en 6 Home (GB) en Ful ler id.) li/.i p., 7 en 8 Konig (GB) en Wood (GB) 1 punt, 9 Barda (Noorw.) \'n punt, 10 Winser (GB) 0 punten. Is het tournooi te Hastings nog in volle gang, het internationale tournooi te Luzern is afgelopen. Onze landge noot Kramer verloor zijn beide afge broken partijen en bezet de zesde nlaats tezamen met de Fransman Znosko Borovsky. De Zwitser Blau werd winnaar. De bekende Tsiechoslowaakse ten nisspeler Jaroslav Drobny heeft een be richt van een Praags Dagblad, als zou hij^het betreuren naar het buitenland te zijn gevlucht, ten stelligste tegenge sproken. Drobny zeide, dat het hem in Australië uitstekend beviel en dat hij niet de minste lust had naar Tsjecho- slowakije terug te keren. Het LuxemburgDuitse koppel KilianLohman heeft op de baan te Münster een internationale vier uren wedstrijd gewonnen vóór onze landge noten SavelsbergA. Vooren. De Zwit sers HfutmacherMagnaguango eindig den met 'n ronde achterstand op de der de plaats. De winnaars reden in de vier uren een afstand van honderdzes entachtig km. Tijdens het tweedaagse proftour- nooi voor tennissers te Parijs versloeg Segura (Ecuador) de Amerikaan Jack Kramer, terwijl Gonzales zijn landge noot Parker klopte In het dubbelspel namen Kramer en Parker echter revan che en sloegen zij Segua—Gonzales met 6—2, 1—6 6—0. De bekende Finse lange-afstandloper Viljo Heino heeft de Sao-Silvestre loop in Sao Paula over een afstand van on geveer zeven kilometer gewonnen. Ruim tweeduizend athleten deden aan de wedstrijd mee. welke onder het gelui der kerkklokken werd verlopen De Zuidamerikaanse titelhouder, de Argentijn Gorno liep bijna voortdurend aan het hoofd, op de voet gevolgd door Heino Stone en Moreira. Kort voor de finish spurtte de Fin weg en terwijl sirenes het Nieuwe Jaar aankondigden, passeerde Heino de finish. De Amerikaan Stone werd twee de, terwijl Moreira die in 1947 gewon nen had, derde werd. ENGELSEN VERLATEN GRIEKEN LAND. Aan het einde van deze maand zul len alle Britse troepen Griekenland hebben verlaten, zo is officieel mede gedeeld. De „Koningin Juliana" van de veerdienst Vlissingen-Breskens wordt met radar uitgerust, teneinde ook bij mis4 te kunnen varen. Op 't wereldkampioenschap scha ken voor dames te Moskou deelt on ze landgenote mevrouw Fenny Heems kerk de elfde tot en met de dertiende plaats met de dames Bykova en Tran- mer. In vijf ronden behaalde onze land genote anderhalve punt, terwijl een partij werd afgebroken. Omvangrijke gemotoriseerde Cana dese troepencontingenten zijn naar Whitehorse in Yukon ver4' okken om na een tocht van meer dar 0 km. deel te nemen aan manoeuvres in het Noord poolgebied. Bij deze manoeuvres zullen proeven gedaan worden betreffende de geschiktheid van de uitrusting en de tactiek in de Poolstreken. Amerikaanse troepen, die o.m. ski eenheden omvat ten, zullen zich bij de eenheden van het Canadese leger en de Canadese luchtmacht voegen. Billy Liddell was de grote man in de wedstrijd LiverpoolArsenal, welke wedstrijd Zaterdag voor de Eng. Lea gue werd gespeeld. Deze razend snelle buitenspeler scoorde voor Liverpool na melijk twee doelpunten en bezorgde hierdoor zijn club op het geduchte Ar senal, dat door deze nederlaag voorlo pig niet meer meeteelt, een.goede over winning. Ook Manchester United, num mer twee op de ranglijst, deed goed werk en klopte haar stadgenote Man chester City met 21, na eerst te heb ben achter gestaan. Ongeveer 64.000 toeschouwers waren getuigen van een spannende en rumoerige wedstrijd. J «OOMCHOlj ,m„m UKOJt V X| 'wMMM J Nu de televisie in Nederland wer kelijkheid gaat worden, publiceren wij een kaart waarop vermeld de ge bieden die vanuit beide televisie zenders. Eindhoven en Hilversum, bereikbaar zijn voor de zendappara tuur. De huidige zenders beschikken over een reikwijdte van 30 km. Het ligt in de bedoeling in de loop van de komende jaren over het gehele land een aantal zenders te bouwen. Ter gelegenheid van de jaarwisseling hebben de Groten dezer Aarde rich met Nieuwjaarsboodschappen tot hnn volk of de wereld gericht. Onze minister-president Dr. Drees sprak Zaterdagmiddag een Nieuwjaars rede uit, Waarin de Nederlands-Indo nesische Unie de belangrijkste plaats innam. Nadat de premier erop gewe zen had, dat welke critiek men ook met recht op het koloniale stelsel kan uit oefenen, ongetwijfeld grote dingen in Indonesië zijn gedaan, sprak hij als zijn overtuiging uit, dat de toekomst grote beloften inhondt en ruime moge lijkheden opent. Nederland zal In In donesië waardevolle diensten kunnen bewijzen, die gaarne aanvaard zullen worden als de Nederlanders zich voélen als medewerkers. Verheugend noemde spr de overeenkomst tussen de R.I.S. en de K.L.M. Na de wens geuit te hebben, dat ook in de toekomst nauwe banden zullen blijven bestaan tussen Nederland, Su riname en de Antillen, wendde minis- tei Drees zich tot de emigranten, die hij toewenste, dat hun arbeid en hun aurf met het welverdiende succes zul len worden bekroond. „Indien Neder land al klein is, in zijn beperkt gebied wordt hard en met vrucht gewerkt en van dat gebied gaan naar a'l» kanten de verbindingen over de v 'd, die tonen dat een klein volk gro ,u dingen kan doen". Namens het moederüand wens ik u allen zegen in het komende jaar." „Moge dat jaar ook ons dichter brengen bij vrede en vrijheid in de wereld", aldus besloot dr. Drees. TITO' „Joegoslavië blijft de Komin- form negeren. Leningen en nieuwe handelsovereenkomsten met het Westen zulten het het Joegoslavische volk in z950 „iet3 gemakkelijker" maken." FRANCO: „De betrekkingen van Spanje met de1 volken van Amerika worden met de dag nauwer". „Wij trekken ons niets aan van hen, die voorgeven ons te ignoreren of die de grootheid van onze inspanningen niet zien". BIDAULT: „Het Franse volk moet niet bevreesd zijn voor de toekomst Men staat er in sommige opzichten slechter, maar in andere opzichten be te voor dan in het begin van deze eeuw". PANDIT NEHROE: De premier van India zeide zijn volk voor het nieuwe jaar slechts noeste arbeid en geen lege woorden te kunnen toewensen. P1ECK: De president van Oostduits- land heeft in zijn boodschap aan de president van de Sowjetunie beloofd: „alles te doen wat in mijn macht ligt om geheel Duitsland opgenomen te doen worden in het kamp voor de we reldvrede, dat door de Sowjetunie wordt aangevperd". TSOEIKOF: „Ik wens het gehele Duitse volk het beste bij de bouw van een verenigd, vredelievend en demo cratisch Duitsland". CHURCHILL. In zijn boodschap aan de conservatieve partij wekte Chur chill zijn leden op bij iedere gelegen heid te strijden tegen de „gewetenloze beweringen en leugens", die de La- bour-regering zou afleggen in verband met de komende verkiezingen. „Een nieuw Labour-bewind zou rampspoedi ge gevolgen hebben". In een artikel van het Sowjetrussi- sche blad „Nieuwe Tijden" wordt ge zegd, dat de Sowjetunie 1950 ingaat „sterk genoeg om iedere aanvaller neer te slaan". De Sowjetunie zou echter onwrikbaar" blijven werken voor de vrede. CharltonFulham was een generale repetitie -voor de Cupronde van aan staande Zaterdag, wanneer beide clubs elkaar "weer ontmoeten. Duffy, die in 1947 voor Charlton het beslissende doelpunt scoorde in de Cup-finale, vierde zijn rentree eveneens met het winnende doelpunt. Birmingham, dat in de onderste regionen huist, had in zijn thuiswedstrijd tegen Burnley liefst acht wijzigingen ondergaan. Bijna had dit een volledig succes opgeleverd, doch in de laatste minuten scoorden de gasten nog de gelijkmaker. Ook de Wolves kwamen met een sterk gewij zigd elftal in het veld. Dat deze ver andering geen slechte was, moest het bezoekende Blackpool ondervinden. Met 30 kregen Mortensen c.s. klop, hetgeen hun eerste nederlaag beteken de sinds 22 October. De uitslagen luiden: Aston Villa Newcastle United 01, Burnley Birmingham City 11, Charlton Athle tic—Fulham 2—1, Chelsea—West Brom- wicli Albion 21, Huddersfield Town Everton 12 LiverpoolArsenal 20, Manchester CityManchester United 12 PortsmouthMiddlesbrough 11, Stoke CityDerby County 13, Sun derlandBolton Wanderers 20, Wol verhampton WanderersBlackpool 3-0. Officieren worden opgeleid (Van onze militaire medewerker) Het camoufleren van mensen en ma teriaal, van schepen en gebouwen is in de laatste wereld-oorlog uitgegroeid tot een wetenschap, welke door de oor logvoerende landen naarstig is bestu deerd. Daardoor konden vaak verbluf fende resultaten worden bereikt op het gebied van maskering van eigen bedoe ling en misleiding van de tegenpartij. Wat ons eigen leger betreft, de troe pen, die naar Indonesië werden uitge zonden hebben camouflage vrijwel niet tcegepast, omdat daarmede het tegen deel zou worden bereikt, van wat men beoogde te bereiken. Immers, juist de aanwezigheid van een militaire be zetting in een bepaald gebied garan- ueerde daar de terugkeer van normale toestanden; opnieuw beplanting der sa- wah's, toenemende drukte op de pa sars. Camouflage zou in dit geval een averechtse uitwerking hebben gehad. Zichzelf zoveel mogelijk laten zien op alle wegen en in alle kampongs van het gebied, teneinde zoveel mogelijk gezien te worden was het parool van dc troep in Indonesië. Nu het zwaartepunt is gaan vallen op het leger in Nederland in het kader van het legerplan 1950, vraagt ook de camouflage weer de aandacht. Met het oog hierop is onlangs in de Dumoulinkazerne te Soesterberg een camouflage-school in werking getreden, w elke onder leiding staat van de res.- kapitein J. L. Schrikkel uit Den Haag. Kap. Schrikkel was reeds in 1939 be last met de camouflage van de Neder landse stellingbouw. Onlangs heeft hij in Engeland de allernieuwste snufjes op het gebied van de camoufage-tech niek kunnen bestuderen. In de school te Soesterberg worden wekelijkse, straks misschien twee-wekelijkse cur sussen gegven aan officieren en onder officieren van het Ned. leger. Zij op hun beurt zullen deze kennis weer moeten uitdragen aan de onder hun b velen staande militairen. Wellicht zullen mettertijd bij elk tactisch on derdeel camouflage-officieren, als spe cialisten, ingedeeld worden. Zover zijn we echter nog niet. Thans is het streven van de commandant der school er zijn docenten er op gericht cm .net de nog bescheiden hulpmidde len die hun ten dienste staan, het Ne derlandse leger camouflage-minded te maken. Bij het begin van elke week kon_t een groep officieren of onder officieren naar Soesterberg, om daar zowel theoretisch als praktisch op de hoogte te worden gebracht met alle mogelijkheden der camouflage-tech niek Een vast punt op het programma is het bezoek aan de Domtoren te Utrecht; de bovenste omloop, op hon derd meter hoogte, is een prachtig pum voor waarnemingsoefeningen! Ook in de omgeving van Vianen kan ir.en de cursisten vaak aantreffen; met behulp van luchtfoto's gaan zij op zoek r.aar markante punten in het terrein. Het zien zonder gezien te worden, hei camoufleren van voertuigen, wa pens, bivaks, het waarnemen bij duis ternis, het lezen van foto's, dit alles wordt in Soesterberg anderwezen, aan de hand van maquettes, wandplaten, films en lantaarnplaatjes. Aan het eind van de week zijn de cursisten in staat een lang niet eenvoudige test foutloos te beantwoorden. PATRICIA WENTWORTB 75 Lachend zei hij nog: „Hebben haar haren en haar ogen nog gelijke kleur?' maar de kam mier verklaarde een beet ie spottend, dat ze niet zoveel op het kind had gelet. Op zijn vraag: „Nog wat anders?" gaf ze ten antwoord, dat er iets grappigs was gebeurd en toen hij wilde weten wèt, vertelde zij t hem. Het schijnt, dat mrs. Oakley voor het diner rit haar slaapkamer naar het boudoir was gegaan en dat Hooper toen een kreet had gehoord, alsof haar mevrouw zich had bezeerd. Ze was gaan kijken wat er aan de hand zou zijn en had toen mrs. Oakley met een verkreukelde foto in de handen gevon. den. Waarop ze maar bleef staren. Plotseling scneen ze flauw te zullen vallen en Hooper had de foto opge raapt. „En..?" vroeg mr. Porlock en d kamenier zei nogal hatelijk: „Moet ik u vertellen, van wie dat portret was"? Mr. Porlock antwoordde: „Je kunt me de naam van de fotograaf zeggen", waarop zij weer: „Rowbecker Son, Norwood". Mr. Porlock floot en belde af. Een paar minuten later belde hij een nummer te Londen op hier is net, meneer en sprak met Iemand, die hij Maisie noemde. Hij zei: ..'t Is morgen tussc twaalf en één. Kijk naar een lange lichtbruine, wat versleten mantel" en gaf verv^gens de rest van de beschrijving, die de kamenier hem had verschaft. Hij eindigde met de woorden: „Paar en ogen waren altijd volkomen gelijk van kleur. Ik denk, dat ze 't nog wel zijn.goudbruin en heel aantrekkelijk. Doe je best! „Dat was toen alles, meneer". „Werd er nog meer getelefoneerd?" „Ja, meneer, miss Hooper belde de volgende dag ongeveer half acht op, ze kon het niet vroeger doen, want ze moest wachten tot mrs, Oakley een bad was gaan nemen Ze vertelde, dat mr. Oakley en miss Brown terug waren en mr. Porlock vloekte. Toen lachte hij, zei: „Wat doet het er ook toe?" en belde af. „Is dat alles?" „Nee, meneer. Ze belde gistermiddag wéér op en zei, dat mrs. Oakley hele maal van streek was sinds Woensdag, de dag, dat u haar een bezoek heeft gebracht. Mr. Porlock vroeg: „Komt ze vanavond?" en de ka- ^nier antwoord de, dat ze 't nog niet zeggen, maar ze dacht van wel, on. .i mevrouw niet voor mr. Oakley zou willen weten, dat er iets aan de hand was", „H'm!" zei Lamb. „Dank je Pearson" Toen «".o teur weer gesloten was. schonk hij zich een kop erg lang ge trokken thee in, deed er flink wat melk en suiker bij, bewees alle eer aan de toast met ansjovis, de sand wiches en de cake, bromde eens en gaf als enig commentaar op Pearson's me dedelingen: „Zo, dus hij heeft haar Woensdag bezocht. Nu, we zullen dat onderzoeken, zodra we klaar zijn met onze thee". Toen ze op hun weg naar de voor deur door de hall liepen, kwam Justin Leigh op hen toe. „Als u een ogenblik voor mij heeft... ik ben bezig, het zo te regelen, dat ik een deel van mijn werk hier kan doen tot na het gerechtelijk onderzoek, maar ik zal even naar stad moeten om de nodige stukken te halen. Ik dacht vroeg 's morgens te gaan en tijdig vóór de lunch terug te zijn". „Dat is in orde, mr. Leigh". Maar het scheen, dat mr. Leigh nog niet was uitgesproken. „Miss Lane wilde beide keren mee gaan. Daar zal toch geen bezwaar te gen zijn?" Ditmaal antwoordde dc hoofdin specteur niet zo vlug. Ten slotte zei hij: „Tot nu toe heb ik miss Lane nog niet gezien. Misschien is zij geen heel belangrijke getuige, maar ik wil haar toch zien. Wilt u er voor instaan, dat ze morgenmiddag twee uur hier te rug is?" „Ik zal mijn best doen". Lamb ging verder, hield toen vrij plotseling stil en keek om. yANDAAG zijn we, volgens zekere rekenmeesters, al twee dagen op weg in de tweede helft van de twin tigste eeuw, maar ik geloof er niets van. De eerste helft is niet Af. Dat duurt nog twaalf maanden; tot we weer aan de oliebollen en de nieuw jaarsadvertenties en de geestverdrij- vende knallen toe zijn. Nademaal onze jaartelling niet öegint met het jaar 0, doch met het jaar 1_ En aan gezien derhalve tie tweede helft van deze eeuw op 1 Januari 1951 moet aanvangen, hebben degenen, die de onhoudbare drang bespeurden om da vergleden halve eeuw te herdenken, zich aan overhaasting schuldig ge maakt. Daarmee overigens hulde be wijzend aan het karakter van deze twintigste der Christelijke eeuwen: de eeuw van de haast. De mens heeft de snelheid ontdekt, ontwikkeld, bewonderd en aangebeden. Vijftig jaar geleden was het onzede lijk, als een vrouw op een fiets klom thans drukken ze je van de weg in hun auto's. Er zijn grootmoeders, die de wereld rondvliegen in een week en overgrootmoeders die knetterend meedaveren in de Rally van Monte Carlo. Vijftig jaar geleden reden de ge- bakkebaarde burgemeesters in een koetsje naar hun stadhuis, tegen woordig regeert burgemeester d'Ailly zijn stad van een vliegtuig uit, dat ergens boven de Azoren of in de buurt van Groenland ronkt De dokters waren bedaarde men sen, nauwelijks ontgroeid aan bloed zuigers en keisnijderij tegenwoor dig genezen ze je telefonisch en ope reren met electrische stralen. Beval lingen worden gedaan per radio, vac cinaties met een snelheid van dui zend per uur en een stad van middel matige grootte wordt op t.b.c. on derzocht in iets meer dan een dag. We hadden er achttienhonderd jaar over gedaan om vijf millioen mensen binnen de grenzen te krijgen tegenwoordig doen we er dezelfde portie in een mensenleeftijd bjj. Drie eeuwen deden we er over om een imperium te bouwen in drie jaren ontdoen we er ons weer van Een stad groeide vroeger in vier, vijf eeuwen tegenwoordig stuffen we haar met duizend vliegtuigen en een voorraadje fosforbommen in zes uren uit. De gemiddelde duur van een huwa» lijk was vroeger veertig jaar te genwoordig vier. Het aantal echt scheidingen overtreft welhaast het sterftecijfer van 1800. De vrouwen drinken per maand met elkaar meer jenever dan de mannen vroeger in tien jaar. Snelle vooruitgang allerwege. De Staatslieden hadden er vroeger veertig jaar studie voor nodig om tot regeren te worden geroepen tegen woordig is ieder die nassl goreng ge geten heeft specialist in Indonesisch» zaken. Het lidmaatschap van een partij maakt iemand burgemeester, op 19-jarige leeftijd kan men kunst kenner zijn bij het beheersinstituut en er zijn majoors geweest van het Mi litair Gezag, die op hun 24-ste jaar over twee auto's en drie secretaressen beschikten. De aanslagbiljetten, de formulieren, de aanmaningen en de beschikkingen hebben een jaargemid delde bereikt, dat gelijk te stellen i« met dat, waarover een halve eeuw geleden slechts om de tien jaar werd beschikt. Het aantal faillissementen is daaraan evenredig. Natuurlijk is dat alles niets, verge leken bij wat ons te wachten staat. We vertoeven op de drempel van het atoomtijdperk. En we boffen, als er over vijftig jaar nog iemand in leven is, om de apen in het oerwoud te vertellen, hoe d A t was. JEREMIA BLOM MENTHO-REX Verkoudheidszal! bestrijdt de kotft van buitenaf langs twee wegen: I inademen en inwrijven Het elftal van Oud-Internationals heeft de traditionele wedstrijd tegen HFC met 54 gewonnen, na een strijd, waarin soms zeer knap voetbal werd vertoond Vooral de Oud-Internationals lieten doorlopend goed voetbal zien, al hadden ze wel enige tijd nodig de juis te samenhang te vinden. HFC was in het begin dan ook iets sterker, wat in een doelpunt van De Nijs, die Halle kansloos passeerde, uitgedrukt werd. Doch naarmate de strijd vorderde, kre gen de gasten meer vat op het spel der Haarlemmers. Het backstel Caldenho- ven—Van der Linden bleek moeilijk te casseren, terwijl in de middenlinie Bas Pauwe en Stijger door hun geraffineerd spel opvielen. Ook Pellikaan bleek nog steeds uit het goede hout gesneden te zijn. In de voorhoede waren het voor al de Haarlem-spelers Roozen en Smit, die tezamen met Van Gelder veel ver warring stichtten in de HFC-achterhoe- de. Vente en Wels hadden het in het begin niet zo gemakkelijk, doch kwa men ar later steeds beter in.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3