Stad en Omgeving, Aan de Schoorlse heer Duin zijn duinen heeft hart verpand de Rechtbank onderzocht motorongeluk Eerste uitreiking landbouwpensioen Kommandant A. C. Beekhuis in Alkmaar «Victoria und ihr Husar' Leraar Ambachtsschool vierde 25-jarig Jubileum Pleizierritje Ned. Biljartbond District Alkmaar AGENDA Alkmaarse pianist naar Indonesië Politievoetbal Schermerhorn Opoe Krul wordt 90 jaar Hensbroek 50 jaar bij Siaaisbosbeheer Laniedijk Commissaris der Koningin opent Vrijdag brug bij Lange Balk Berqen Burgerlijke stand Honden vast De Dr, Van Steynweg officieel in gebruik genomen In memoriam 1949 DIT WOELIGE LEVEN Historiefilm Heiloo Vijftig jaar getrouwd Obda m Maar in Calabric bittere armoi WOENSDAG 4 «ï.V .Uil 1950 Te snel gereden met dimlicht Op 27 October, 's avonds omstreeks half acht, werd op de Middenweg te Heerhugowaard een bejaarde voet- gangster door een haar achterop ko mende motorfiets gegrepen, waardoor zij zeer ernstig gewond werd. Vier da gen na het ongeluk overleed 't slacht offer, doch als directe doodsoorzaak gaf de politiedeskundige dr Hulst long ontsteking op. De motorrijder die het ongeluk ver oorzaakt had, de scholier Jan S. uit Heerhugowaard, stond gisteren terecht voor de Meervoudige Kamer in Alk maar, die gepresideerd werd door mr A. D. van Regteren Altena. Uit de behandeling van de zaak kwam het volgende vast te staan: S. reed met matige snelheid over de Mid denweg. Hij haalde enige wielrijders in en dimde toen voor een van de te genovergestelde richting naderende fietser. Vermoedelijk bleef hij toen npg geruime tijd met dimlicht rijden, waardoor hij de voor hem uitlopende, in het zwart geklede vrouw niet op merkte. De punten waar het ter rechtszitting om ging waren de vraag of S. inder daad met dimlicht bleef rijden en of de carbidlantaarn van de uit de tegen overgestelde richting naderende fiets verblindend was. Verdachte verklaar de dat hij wel gedimd had voor de wielrijder, doch hij kon zich niet her inneren of hij toen direct weer het grote licht gebruikt had. De getuigen verklaarden allen dat de carbidlamp zeer sterk was, doch het kwam niet vast te staan of ze verblindend was. De Officier van Justitie, mr J. C. V. Meischke, was van mening dat S. niet direct dood door schuld verweten kon worden. Spreker achtte het niet waar schijnlijk dat verdachte door de car bidlamp van de tegenligger verblind was en als hoofdoorzaak van het onge luk zag hij het sneller rijden dan met gedimd licht verantwoord was. De Of ficier eiste f 100,— subs. 40 dagen. De verdediger, mr. S. D. Sluis, be tuigde eerst zijn deelneming met het overlijden van het slachtoffer. Als me de-oorzaken van het ongeluk noemde mr Sluis de natte weg, het ontbreken van straatverlichting en de zwarte kle ding van het slachtoffer. Spreker acht te het niet bewezen dat verdachte met dimlicht heeft doorgereden. Hij was van mening, dat de politie S. dit bij het verhoor gesuggereerd heeft. Ook de te hoge snelheid achtte de verdedi ger niet bewezen. Zelfs al zou ver dachte meer dan veertig kilometer per uur gereden hebben, dan nog zou hem geen grove schuld ten laste kunnen leggen. Het was sprekers overtuiging dat het slachtoffer onvoldoende heeft opgelet bij het oversteken van de Weg. Mr Sluys vroeg tenslotte primair vrij spraak en subsidiair een zeer lage geldboete. Uitspraak over veertien dagen. Dezer dagen vond de eerste uitrei king plaats van een pensioentoeken ning uit het Pensioenfonds voor de Landbouw. Voor Alkmaar vond dit tot nu toe niet plaats. De Sociale verzeke ringscommissie kwam in speciale ver gadering bijeen, waarbij ook was uit genodigd de heer Tesselaar, welke voor de toekenning in aanmerking kwam. De voorzitter releveerde de totstand koming van het fonds, de vele moei lijkheden die daaraan waren vooraf gegaan, maar welke moeilijkheden toch waren opgelost, zelfs zó, dat het pen sioen van terugwerkende kracht vanaf Mei 1947 kon worden uitgekeerd. Spre ker zag hierin een bekroning voor het werk van de organisaties in de land bouw, speciaal de landarbeidersbonden. Daarna werd aan de heer Tesselaar overhandigd het toekenningsbewijs, waarop deze een bedrag van ruim f 400 in ontvangst kon nemen en een wekelijkse uitkering in de toekomst, ongeveer f 6 per week bedragende. De heer Tesselaar bracht in zijn dankwoord hulde aan de organisaties voor de volhardende arbeid in belang van hen, die werkzaam zijn in de land- en tuinbouw, waarmede zovele gezinnen gebaat zijn en sprak de wens uit dat de bedrijfsgenoten, die dit or- ganisatiewerk nog niet steunen, niet langer afzijdig zouden blijven, maar in de toekomst gaan meebouwen om de uitkeringen zo te kunnen opvoeren, dat een pensioenbedrag bereikt zal kunnen worden, waarvan de werkers In de land- en tuinbouw een onbezorg de oude dag slijten. Men verzocht ons van de zijde' van het Leger des Heils het volgende te wil len opnemen: Niet alleen in ons land, maar ook ver over de grenzen is kommandant A. C. Beekhuis in Leger des Heils-kringen een zeer bekende figuur. Vooral met Indonesië is zijn naam zeer verbonden. Als territoriaal leider van het Leger des Heils aldaar heeft hij zowel vóór als tijdens de bezetting de belangen van het volk behartigd. Nadat de kommandant de gevolgen der Japanse internering te boven was gekomen en genoeg krachten had verzameld keerde hij naar ons land terug. En hoewel hij, wegens het berei ken van de vastgestelde leeftijd, zich of ficieel uit de actieve dienst heeft moeten terugtrekken, is kommandant Beekhuis nog altijd actief in het vertalen van vele buitenlandse Legerwerken en maakt Zich daardoor zeer verdienstelijk. In de Legerzaal aan de Limmerhoek zullen Zondag om 10 uur v.m. en 8 uur n.m de samenkomsten door kommandant en mevrouw Beekhuis geleid worden. De operette „Victoria und ihr Husar" van Paul Abraham neemt feitelijk onder de operettes een uitzonderlijke plaats in. Het werk heeft 'n sterker dramati sche inslag, dan men bij het operette genre in het algemeen zou verwachten. Het komische is meer de omlijsting van het geval. Men staat dus voor de grote moeilijkheid dit werk als comedie te presenteren. De Hoofdstad Operette was zich deze factor ten volle bewust, heeft er terdege rekening mede gehouden en ons in alle opzichten een zéér artistieke op voering geboden. De muziek van Paul Abraham is intensief muzikaal, streeft niet zo zeer naar het brillante, maar tracht meer de situatie relief te geven. Wat ons bij deze opviering opviel was dat men zich in komisch opzicht tot het meest noodzakelijke had beperkt „pre cies gaf wat nodig was en elke over drijving als het ware bewust weerde. Juist hierdoor kwam het geheel op een hoger plan te staan. Wat de prestaties van de solisten be treft het volgende: Tini Alma zong en speelde haar rol als Gravin. Victoria voortreffelijk. Ruth Rhoden was als O Lia Sal weer uiterst vitaal. Opvallend was 't boeiende spel van Helen Rajews- ka als .Riquette. Vermeldenswaardig was de zang van Herman Valsner in de rol van Ritmeester Koltay. Ten slot te komen we aan het onvolprezen trio, Harden, Steiner, Aurich. Oude wijn be hoeft geen krans, maar Paul Harden gaf in een rol welke nu eens niet ko misch was, boeiend en subliem spel. De solodansen van Elisabeth Hermann en Walter Frank hadden terecht veel suc ces en pasten volkomen in het kader van *t geheel. Décors en costumes waren weer een lust voor het oog. De bescheiden koor zang voldeed zeer goed. Het orkest o.l.v. Julius Susan speelde de partituur weer op bewonderenwaardige wijze. De le den van dit ensemble fijn volkomen op elkaar ingesteld en reageren prima op de intensies van de dirigent. Groot suc ces hadden ze met de fantasie over thema's uit de operette, gespeeld tussen het eerste en tweede bedrijf. Het aan wezige publiek was zeer enthousiast en wist deze artistieke opvoering ten zeer ste te waarderen. De belangstelling was zeer goed, maar het schijnt nu toch wel moeilijk om tot een uitverkocht huis te komen, niette genstaande uitnemende prestaties. In ieder geval was deze voorstelling artis tiek de beste welke we hier van de Hoofdstad Operette hebben bijgewoond. Ms. Een goed vriend en een goed collega. De heer E. Harder was gisteren 25 jaar leraar in de vakken decoratief te kenen aan de Ambachtsschool te Alk maar. Dat hij zijn onderwijzende taak steeds naar aller genoegen heeft ver richt bleek uit de woorden, die de heer Arnoldus, directeur van de school, op de gisterenmiddag in een der loka len gehouden huldigings-bijeenkomst sprak. Deze noemde de jubilaris een goed leraar voor de leerlingen en een goede vriend en collega voor de on derwijskrachten. De heer Harder staat altijd en voor iedereen klaar en spre ker hoopte, dat de school nog geruime tijd van de kennis en de energie van de jubilaris gebruik zal kunnen ma ken. De heer F. H. Ringers, tweede voor zitter van het schoolbestuur, schilderde de heer Harder als een voortvarend man, die niet alleen goed de kunst van het tekenen verstaat, maar ook de gave bezit deze aan zijn leerlingen over te brengen. De voorzitter van de Ned. Bond van leerkrachten bij het Nijverheidsonder wijs. de heer Reurslag, prees collega Harder voor het vele dat hij tot stand heeft gebracht en belichtte speciaal het werk door hem als secretaris van de Bond verricht. Spreker overhandig de de jubilaris als stoffelijk blijk van waardering een fraaie kamerlamp. De heer Meurs, bondsvoorzitter, ge tuigde van de sociale inslag van de heer Harder, die bewezen heeft tevens een buitengewoon verdienstelijk hoofdbe stuurslid te zijn. Spr. bood hem na mens het hoofdbestuur een boekwerk aan 's Morgens had een deputatie van leerlingen uit de 11 klassen, die de heer Harder onder zijn beheer heeft, een uit drie delen bestaand boekwerk aangeboden, welke geste de jubilaris zeer op prijs had gesteld. Gisteren zijn drie jongens, die in hun vrije tijd een tochtje met een willekeurige vrachtauto maakten, aan gehouden en naar het bureau van po litie overgebracht. Tegen hen is pro ces-verbaal opgemaakt. Daar er de laatste tijd herhaalde malen gevallen van „joy-riding" worden geconstateerd, waarschuwt de politie de bestuurders van auto's en motorrijwielen het con tactsleuteltje niet in het motorrijtuig achter te laten, althans maatregelen te nemen dat onbevoegden niet met het voertuig kunnen wegrijden. De stand der C-klasse is per 2 Januari als volgt: Optimisten '5774 1801 325 67 15 Alcm. Victrix 5553 1627 341 66 15 Gekr. Valk 6224 1716 362 65 15 Excelsior 8005 1693 418 63 15 E K Z 5939 1745 340 62 15 Lindenhoek 5573 1752 318 62 15 Excelsior II 6807 1860 365 59 15 W itte Huls 7424 2788 443 57 15 Driespomg 6790 1607 422 55 15 Drie Ruiten 6646 1630 410 43 15 De eerste cijfers geven het aantal caram- boles aan, de tweede het aantal punten, de derde het algemeen gemiddelde, de vierde de match punten en de vijfde het aantal ge speelde partijen. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur. Wet zonder recht (18 jaar). Victoria Theater. 2.30 en 8 uur: Het onstuimige blondje (14 jaar). Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Donker Afrika, (tot. 14 jaar o.g.) A.B.T. 3 en 8 uur: Circus Bol- lini (alle leeft.). Wapen van Heems kerk, 2 en 4 uur: Sjors van de rebel lenclub. Hotel Centraal, 8 uur: Open bare psychometrische avond voor „Har- monia". DONDERDAG Bioscopen als Woensdag; aanvang der voorstellingen om 8 uur. Naar wjj vernemen, zal de heer G. van der Woude uit Alkmaar binnen kort naar Indonesië vertrekken, om daar voor de militairen en voor de radio op te treden. Het gezelschap, waarmede de heer Van der Woude Zondag per K.L.M.-toestel ons land verlaat, staat onder leiding van Alex de Haas. In dit groepje zullen ook de twee Fleski's en Truus Verburg opge nomen worden. Het tweede gezel- chap dat gelijktijdig zal vertrekken doch dat in Indonesië zijn eigen weg zal volgen, staat onder leiding van Paul Ostra. Naar de heer Van der Woude ons mededeelt, zal de tocht minstens een half jaar duren eri de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat deze Alkmaarse pianist een blijvende plaats bij de Indonesische Radio-om roep zal gaan innemen. Zoals men weet, trad de heer Van der Woude in ^Holland ook reeds voor de radio op. Het gezelschap van Alex de Haas Zal waarschijnlijk eerst op Java optreden, dan in Oost-Indonesie, daarna op Nieuw Guinea en tenslotte zal het nog geruime tijd in Batavia, of zoals dat tegenwoordig heet, Djakarta, verblij ven. Wij wensen de beide gezelschap pen en in het bijzonder onze stadge noot Van der Woude een voorspoedige tournee toe. Na een rustperiode van 6 weken speelde het elftal van de Rijkspolitie uit het District Alkmaar Dinsdagmid dag een competitiewedstrijd tegen het 2e elftal van de gemeentepolitie te Haarlem. De uitslag was 61 in het voordeel van Alkmaar R.P. De Alkmaarders gaven vóór de rust goed spel. Zij verdeelden het spel mooi en waren voor de rust de sterk ste. Na de rust kwam Haarlem opzetten en slaagde er in een verdere score van Alkmaar tegen te gaan. SJORS VAN DE REBELLENCLUB Zoals wij gisteren reeds meldden zul len hedenmiddag twee toneelvoorstel lingen gegeven worden van Sjors van de rebellenclub. Deze opvoeringen zullen plaats hebben in 't Wapen van Heems kerk en niet in het Gulden Vlies. Zondag 8 Januari viert Mevr. A. KrulKos haar 90ste verjaardag en in verband daarmede hebben we' haar eens een gezoek gebracht. Bij haar zoon Cor vonden wii haar. zittend in haar hoekje, waar ze al 63 jaar ge zeten heeft. In haar 5e huwelijksjaar betrokken zij en haar man dit huis. waar opoe Krul altijd een kruideniers winkel heeft gehad. Toen zij 87 jaar was, hielp zij nog steeds de klanten. We behoefden niet eens te vragen, hoe ze het maakte want ze was druk bezig met haken Een grote bedsprei.. Haar schoondoch ter Bregje, die haar zo liefderijk ver zorgt, toonde ons de gordijnen voor de ruiten, die opoe zojuist had klaarge- kregen. Opoe Krul is niet de Oudste inwoonster van ons dorp, doch toen we haar dit zeiden, antwoordde ze, dat haar concurrent, opa de Wit. welis waar 16 Januari 91 jaar wordt, doch dat deze eigenlijk maar import is en pas de laatste jaren hier woent. En zo is het ook eigenlijk wel een beetje. Opoe Krul heeft reeds 89jaar in Schermerhorn gewoond. Zij is geooren in Ursem a. d. Molenweg. Reeds na 6 maanden betrokken haar ouders het in de provincie en Amsterdam bij alle hengelaars bekende café „Het For tuintje". Haar moeder, die daar de scepter zwaaide, was de overbekende Grietje Eyk. Een briefkaart, geadres seerd met „Moeder Grietje in 't For tuintje" kwam dan ook zonder vertrs ging over. Vol trots vertelde mevr Krul over haar 6 kinderen, die aller, getrouwd zijn en een goede positie wisten te veroveren. Allen zijn flinke bouwers of boeren en één is er kassier der Boerenleenbank. Zondagmiddag om 3 uur houdt opoe Krul in de zaal van Treiture receptie, gezeten temid den van haar 39 nakomelingen, w.o 13 achterkleinkinderen. Het zal haar dan aan belangstelling niet ontbreken en wij hopen, dat een vlaggend Scher merhorn opoe Krul zal laten weten dat deze vriendelijke 90-jarige zich gedragen weet door de gehele'burgerij ONDERHANDSE VERKOOP Bij onderhandse verkoop is een boe renhuis met pl.m. ljj ba landerijen te Hensbroek, eigendom van de heer C Schaak te Heiloo, in bezit gekomen van de heer L. Hoogewerf te Hens broek. Het kleinste kind in het thans zo rus tige Schoorl kan n vertellen waar de heer D. Duin woont. Boschlust staat er op de voorgevel van het huis en deze naam is even toepasselijk als de naam van de bewoner zelf, want aan zijn werk in bos en duin heeft hij zich een leven lang gewijd, met een ambitie cn een ijver, die hem tot de allerhoogste eer strekken. Op 1 Januari 1900 trad de heer Duin als plantjongen in dienst van het Staatsbosbeheer. Nu, 50 jaren later viert hij zijn gouden ambtsjubileum als voorwerker, in welke functie hij 1 Augustus 1918 werd benoemd. Het is niet de eerste maal, dat de heer Duin gehuldigd wordt, want 10 jaar geleden werden er reeds prijzende woorden tot hem gesproken bij zijn 40-jarig jubileum. Dat de waardering voor zijn persoon en zijn werk niet alleen in woorden tot uiting kwam, blijkt uit de zilveren medaille, behorende bij de Orde van Oranje-Nassau, die op noog- tijdagen op de revers van de jubilaris prijkt. Geen plekje in het uitgestrekte Schoorlse duingebied is deze plichtsge trouwe Westfries ontbekend en het is geen zeldzaamheid als hij dagen maakt van 16 uur. 's Zomers patrouilleert de heer Duin onafgebroken door zijn ambtsgebied (hij is tevens onbezoldigd rijksveldwachter) en zijn scherp oog ontdekt spoedig, dat de voetstappen die ge in he rulle zand hebt achter gelaten, verdacht veel lijken op die, welke hij toevallig eens in uw achter tuintje heeft gezien. Ge kunt er van op aan, dat de heer Duin U terloops zal zeggen: „U was laatst ook in de duinen, nietwaar?" Want uw voetaf druk blijft feilloos in zijn geheugen bewaard, als hij hem eenmaal heeft gezien. Waardering. En deze man nu werd Dinsdagmor gen door de directie van het Staats bosbeheer in intieme kring hulde ge bracht voor zijn onverdroten ijver en arbeidskracht, die hij een halve eeuw lang in dienst heeft gesteld van het Staatsbosbeheer. De inspecteur, de heer F. I. B. M Janssens releveerde het jaar 1900 toen Duin als 13-jarige knaap zijn in trede deed bij bet Staatsbosbeheer „Steeds heeft de jubilaris tot volle te vredenheid zijn werk gedaan en zelfs meer dan dat", aldus de heer Jans sens. „Op zijn personeelskaart vindt men slechts heel weinig aanmerkin gen en dat is het beste bewijs, dat de héér Duin zijn taak op uitstekende wijze hBeft opgevat". Als stoffelijk blijk van waardering bood spreker de jubilaris een maand extra salaris aan. Het gezelschap, waaronder zich ver- Vrijdagmorgen om 11 unr zal de nieu we verkeersbrug bij Lange Balk offi cieel worden geopend door de commis saris van de Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. De nieuwe brug vormt de verbinding tussen de achter de gemeente Langedijk lopende provinciale weg en het dorp Zuid-Scharwoude en betekent voor de dorpen Noord-Scharwoude en Broek op Langendijk een ontlasting van het zwa re verkeer, dat nu voor een lange om weg bespaard wordt. Tot voor kort was er ter plaatse slechts een brug voor voetgangers. Om 10.30 uur komen de genodigden bijeen op het gemeentehuis te Noord- Scharwoude. Geboren: Dirk, z. v. Hendrik Bruin en Nelly Schoenmaker. Hetty, d. v. Hendrik Schuddeboom en Neeltje Kleyer Johannes Jacobus, z. v. Jaco bus J. Glorie en Elisabeth C. Louter. Nellij Arendina d. v. Matthijs W van Amersfoort en Immentje Boon. Anna Elisabeth, d. v. Cornelis J. de Waard en Geertruida C. Beentjes. Maria Anna, d. v. Cornelis Koopman en Anna C. Bos, Elsje d. v. Jan H. Poldervaart en Jo hanna H. Renaud. Arie Antoon, z. v. Arie Buys en Elsa Heinzelman. Johan nes Petrus z. v. Petrus J. Zijp en Mar- garetha A. J. Boekei. Ondertrouwd: Willem van Res teren (Alkmaar) en Elina M. G. J. B. van Bennekom. Gerrit Wezel en Janne tje Blokker. Gehuwd: Gerardus B. Hogendijk en Cornelia Bruin Pieter M. Dokter en Catharina Blokker Emile de Wandeler (Alkmaar) en Cornelia G. Leering. Overleden: Trijntje Bakker, oud 76 jaar, weduwe van Dirk Besse, wo nende te Akersloot. Dat doorlopende honden een gevaar voor het verkeer kunnen opleveren, bleek Maandag aan de Breelaan. Terwijl de heer Van der K. mei zijn v-indhond stond te wachten oij een bushalte, naderden uit de richting Schoor] twee motorrijden. Plotseling sprong de hond over de weg, wat motorrijdei en hond nood lottig werd. De motorrijder sloeg tegen de grond. Met bloedende hoofdwonde' werd hij ver voerd en voorlopig behandeld door dr. Lugten. De bond werd zo gewond, dat men vreest dat hij zal moeten worden afgemaakt. der bevonden houtvester S. Sepers, boswachter Stoelhorst en de oud directeur van de Houtvesterij dr. J A. van Steyn, bief daarna nog gerui me tijd in de met bloemen versierde huiskamer bijeen, daarbij ettelijke voorvallen ophalend uit vroeger jaren Vandaag receptie. Het officiële feest zal vandaag wor den gehouden velen zullen op de receptie, die de jubilaris ten huize van zijn zoon P. Duin in café Duinzicht aan de Duinvoetweg houdt, hun ge lukwensen komen aanbieden, o.a. ook het personeel van het Staatsbosbeheer dat tezamen met de buren een verre kijker zal aanbieden, waarmede zij een vurige hartewens van de heer Duin in vervulling doen gaan. Het wegenplan in de Schoorlse dui nen is uitgebreid met een fraaie weg, die zich dwars door het heuvelachtige landschap slingert en vele nieuwe plekjes voor het publiek ontsluit. Deze weg, die de verbinding vormt tussen de Schoorlse zeeweg en de le Zeeweg draagt sinds Dinsdagmorgen de naam van Dr. J. A. van Steynweg, naar de man, die aanvankelijk als houtvester, later als inspecteur- en directeur van 't Staatsbosbeheer veel voor de bevor dering van het natuurschoon in de omgeving heeft gedaan. Dr. van Steyn sinds enkele maanden gepensionneerd, was aanwezig bij de ingebruikneming van de naar hem genoemde weg. het geen met enig ceremonieel gepaard ging. De houtvester, de heer S. Sepers. zeide in zijn toespraak tot de oud directeur, dat deze met zijn talrijke proeven op het gebied van de duinbe planting niet alleen de wetenschap had gediend, maar er ook toe had bij gedragen, dat Schoorl met zijn om geving tot een schoon geheel is ge worden. Dr. van Steyn bracht in aanslui ting daarop het personeel, dat de plechtigheid bijwoonde, hartelijk dank voor de steeds verleende samenwer king en vriendschap. Vervolgens knipte hij met een snoei- schaar het lint door, daarmede de weg officieel voor het publiek openstellen de. Het gezelschap maakte tot besluit een rit over de Dr. van Steynweg, waaraan Maandag nog de laatste hand moest warden gelegd. Aan de rede van burgemeester mr. C. A. J. Jcchems, gehouden ter gelegenheid van de jaai- wisseling, ontlenen wij het volgende: De vroedschap werd in 1949 uitgebreid met vier leden als gevolg van de toename oer be volking. De goede samenwerking van gemeente bestuur met rij'kspolitie en verschillende orga nisaties, verenigingen en commissies stemde tot grote voldoening. Bij het personeel kwamen verschillende mu taties voor. Door het overlijden van de heci i'. Duin, administrateur van het gasbedrijf, ont viel de gemeente een toegewijd ambtenaar. Ter bevordering van een goede gang van zaken ter secretarie werd besloten de combinatie secretaris-ontvanger op te heffen. Tal van verordeningen werden gewijzigd of vastgesteld. Wegen en plantsoenen vroegen de bijzondere aandacht van het gemeentebestuur. Een lang gekoesterde wens van Schoorl ging in vervulling: 13 Juli werd de nieuwe weg naar zee officieel geopend en bleek een grote aan trekkelijkheid te zijn voor het vreemdelingen verkeer. De eerste Zondag na de opening wer den er 1800 rijwielen geteld. Kerken en torens te Groet en Schoorl werden gerestaureerd. Met de bouw van woningen ter leniging van de woningnood werd regelmatig voortgegaan Heeds betrokken zijn er 9 en 6 zullen binnen enkele maarden gereed zijn. In het komende jaar zullen er 7 mogen worden gebouwd. Het nieuwe schoolgebouw te Groet kwam tijdig klaar en plannen voor verbouw van ge meentehuis en bouw van een gebouw voor ge meentewerken kwamen gereed. Voor de aanleg van een parkeerterrein wer den de nodige gelden gevoteerd. Met grote teleurstelling werd gewezen op het feit, dat het uitbreidingsplan nog steeds op zich laat wachten. De straatverlichting was weer op normale sterkte gebrach' en uitbreiding zou volgen. De stichting van een sportterrein behoorde nog tot de vrome wensen. De financien gaven verschillende meevallers te zien. Bij de afdeling Onderwijs kwam de teleur stellende mededeling, dat het aantal leerkrach ten aan de openbare school te Groet met één verminderd moest worden wegens het terug lopen van het aantal leerlingen. Aan het kampeerwezen, dat voor de huishou ding van de gemeente van zo groot belang is (in het afgelopen seizoen werden 130.000 over nachtingen geregistreerd) werd bij voortduring de nodige aandacht geschonken. Ten slotte werd nog gewag gemaakt van een tweetal schenkingen: een oud schilderij, voorstellende de kerk te Schoorl, van mevr. Materman—Tersteeg en een fraai inktstel voor de vergaderzaal, van het personeel ter secre tarie als blijk van appreciatie van de nieuwe s al aris verordening. AMERIKAANSE deskundigen heb ben voorspeld, dat de komende vijftig jaar enorme vooruitgang zul len brengen op filmgebied. Niet, zo als u wellicht denken zoudt, wat do zedelijkheidsgraad betreft. Maar aan gaande de techniek zullen we onze ogen uitwrijven. Hollywood verwacht, dat het mogelijk wordt het verleden te filmen. Niet zoals Ingrid Berg- mann de Maagd van Orleans deed herleven maar de Maagd zélf, met stemmen en zwaarden. En niet zo als Charles Laughton Rembrandt en Henry de Achtste bedrieglijk na bootste maar Henry en Rembrandt zélf, compleet met vrouwen en verf kwasten. Dit alles op grond van een theorie, dat niets, wat in de wereld gebeurt, verloren gaat. Het verdwijnt in de atmosfeer. Wanneer men ontdekt, hoe de gebeurtenissen teruggevonden kun nen worden en hoe de historische ge luiden alsnog kunnen worden opge vangen, kan men het verleden op cel luloid zetten, zo gezegd heet van de naald. Welk een perspectief! Eeuw na eeuw zal aan ons oog voorbijtrekken, terwjjl de hoogleraren in de geschie denis werkloos in de straten huilen. Nero in het brandend Rome als voor film: (hoort de vlammen knetteren!); een journaal uit de tijd van Abraham en Sara in Egypte; als hoofdfilm: 48 uur uit het leven van Cleopatra (met onderdompeling in ezelinnenmelk, toegang boven de 18 jaar) en als toe gift: de slag bij Nieuwpoort en AJva op de schaats. We zullen onze voorvaderen be trappen in onderbroek en jachtkledy. Want niet hun spel, maar hun leven wordt verfilmd. Van dat ze ln hun wiegje drijven totdat ze op een bos paadje hun veertiende-eeuwse meisje kussen. Close-up van Napoleon, ter- wyi hg in nachthemd zijn rug krabt en long-shot van Hannibals olifanten op de Alpen. We zullen de apen horen krijsen in Noachs ark en de holbewo ners zien grijnzen in hun droom. Gans de historie, van Kaïn en Abel tot Romme en Vorrink, vein Pilatiis en Herodes tot Truman en Stalin komt in de filmtrommels. Voor twee kwart jes kimt ge u verlustigen in de hof feesten van de Zonnekoning en het sterven van Jan van Schaffelaar. Al le gruwelen dezer aarde, alle zonden der eeuwen, alle schandalen van dui zend geslachten worden bewaard in de atmosfeer. En Hollywood gaat ze in circulatie brengen. Nog even: en we zullen met eigen ogen zien, hoe onschuldig meneer Schreieder is. We filmen zijn verhoren. Nog even ge duld: en we laten u zien hoe (ex)- burgemeester Visser aan zyn Haag3e ere-zetel kwam, hoe Schallenberg zelfmoord onderging en waar de mil- lioenen van Mente en Mucke bleven. Bedwing uw voetgetrappelalle ad vocaten worden werkloos, we filmen zakelijk de begane misdry'ven, op de korte golf uit de atmosfeer gedraaid. Over een poosje ziet uw buurman twintig jaar van uw woelige leven op het witte doek en als uw vrouw gaat twyfelen aan de noodzaak van al de conferenties, die u zo hevig naar Amsterdam roepen, dan zet ze uw vergaderingen van de laatste jaren op celluloid. Goeie reis en wèl thuis! Als u 't mij vraagt kunnen we de atoombom wel opbergen. Wanneer de historiefilm het één jaar uithoudt valt het mee. Omdat binnen die tyj het mensdom zichzelf zal hebben uit geroeid. We vreten elkaar levend op. Dót komt er van! JEREM3A BLOM Het krasse echtpaar J. Bood-A. v. Malestein, Heerenweg 37, alhier, her denkt vandaag zijn 50-jarig huwelijks feest. De echtelieden zijn resp. 78 en 76 jaar en beschikken nog over een goede gezondheid. Beiden hebben een werkzaam leven achter zich en de heer Bood, die jarenlang in Heiloo de leiding had van de vrachtdier st op Alkmaar, neemt momenteel nog steeds actief aan dit werk deel, alhoe. wel Piet Bood, zijn zoon, de vracht- dienst op Alkmaar verzorgt. De heer Bood is in Alkmaar geboren. Hij was in zijn jonge jaren aan de Spoorwe gen als arbeider werkzaam, doch werd slachtoffer van de Spoorwegstaking in 1903. Daarna begon hij in de handel, doch voor ongeveer 40 jaar nam hij de thans nog bestaande bodedienst op Alkmaar op zich. Ook mevrouw Bood beeft haar leven niet iff ledigheid doorgebracht. Zij hield in haar krasse jaren pension, en vele weeskinderen uit het Walenweeshuis heeft zij pret tige dagen bezorgd. Nog steeds komen deze haar opzoeken en ook vandaag gaven enkelen blijken van belangstel ling bij het gouden huwelyksfeest van moeder en vader Bood. Wie het echt paar kent, weet, dat beiden altqd har telijk voor ieder zijn en deze hartelijk heid is vandaag gewaardeerd. Dat hebben zij ten volle verdiend. OMZET „DE TUINBOUW" De omzet over 1949 aan de coöp. veilingvereniging „De Tuinbouw" te Obdam bedroeg over 1949 1.275.542,50 (Van De eommunisten mogen in Italië op het ogenblik go een enkel voorbeeld te noe de nieuwe elegante motors lire uitgegeven voor allerlt theaters, opera en sportwci Hoeveel zal dat over 1949 h entree's voor dancings 4.5 m heid boekdelen spreekt: di bemerkt, dat hun voorradei tailles te smal. „Wy hebben trekkeiyke welstand", zeggi Hoe komt het, dat de Its het algemeen zo goed ge Deze vraag stellen vri steeds weer. Wanneer zij goed er zelfs in minder wel milies wordt gegeten, zoud nog veel meer verbazen. Me omstandigheden niet verkla wijzen op de Marshall hulp, opbrengst van de oogst en in de productie van de ind brengt meer voort dan vóór De man, die zo gelukkig is g oude woning te kunnen goed af. Alje prijzen zijn g een peil, dat 5 tot 6000 m ligt als dat van 1938 de echter slechts vijf of zes m: geworden. Voor negenhondo maand dat is minder da drie pakjes Camel moet heeft men een woning van d Wee echter degene, die een moet betrekken, of die mos ren. Hij moet prijzen betale tot vijf en twintig maal zo als de officieel vastgestelde gen. Goedko Wanneer ook minder goes de gezinnen goed eten, kon de goedkope vruchten, de wijn en door de verlaging ten voor levensonderhoud jaren. Sinds October 1947 prijs van olijfolie van 1200 per kilogram, spek van 1300 boter van 1650 tot 850 of 120 tadellakaas uit Bologne vai 650 iire, suiker van 100 tc ghetti van 250 tot 145 en de niet veel gevraagde rijst 170 lire. Zeker, schoenen en in prijs nog zeer hoog. Voor costuum moet men zeker neertellen en voor een p herenschoenen zes tot achtd De Italianen bestrijden dez met de kerstgratificaties ei toeslagen. Voor huisraad geeft men geld uit. hoogstens voor ee stel. In de huizen ziet het i zeer ongezellig uit. De Itali nu eenmaal het grootste ge zijn leven op straat of in Daar heerst gezelligheid en café's en de bars worden de bereiding en het opdienen v; praktijk gebracht. Hier zou 1 lijker zijn dan thuis, wann Italiaanse taal tenminste het noeglijk" of een overeenkoir voorkwam. Ho De grote massa van d( arbeiders verdient op he meer dan vóór de oorlog. 1 kosten van levensonderhout voudige zijn gestegen, be: lonen van de fabrieksarbeii 55-voudige, van de landar 69 voudige en van de handa de vrouwen een nog hogei van de lonen van vóór de a de glijdende loonschaal wist munistische vakverenigingen nivellering van de inkomer ken. Vakarbeiders en de wit de middenklassen 1 in de schaduw. Een met kennis van vreer verdient per maand 40—50 Een arbeider ontvangt 3550.000 lire en met accoo: 60.000 lire, een bankbediendi lire. Een gehuwde postbode gen 28.000 lire, een onderi 38 000 lire, een leraar 35 en een assitent aan de Hoge 25.000 lire. Kooplieden, ar' ondernemers en pensionhouc medelijdend lachen wanneer salaris van een professor versiteit van 70.000 lire gene ten nemen. De rijksambtena zich met een duurtecoëffici en de vakarbeiders met ee 46 genoegen nemen. Onlangs heeft een ministe: neergelegd, omdat hij met van 150 000 lire per. maand niet kon leven Hoe slaan de 1.5 millioen zich er door, die de hoge I hun nieuwe woningen moet gen? In Italië heeft men „Arrangiarsi" een term, d best kan vertalen met onze i „zich er door slaan". In geva kan men immers op alles Men koopt dan b.v. niet zoetigheden, die tegenwoord hoeveelheden worden gec Ook zijn er nog altijd f: waar men zo nu en dan gaan en verder is er zo hi nog wel eens een kleine b te vinden. Een expresso (ko van 20 lire. een glas wqn v; lire kan men altijd nog be zon en het landschap zijn gr Weeld Bepaald verbysterend is wijze van de upper ten. W: op St. Stefanus de schouw! laan bezoekt, houdt men de het zien van zoveel pracl het is een ware expositie en kostbaar bont. Iets der, wen in iedere badplaats, in UK

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2