OPRUIMING r het is de moeite waard Siad en Omgeving, AGENDA j^aatste j^ieuws Wetenswaardigheden op woningbouwgebied Alkmaars Drankweer Comsïé Tentoonstelling prenten Stedelijk Museum Damclub W. D. O. Originele reclame Alkmaarse Operette- en Orkestvereniging Auto in brand Invitatie-tournooi Onder Ons Omzet groentenveilingen Jong-Hoüand-nieuws Burgerlijke Stand Openbare Leeszaal en bibliotheek Alkmaar Koopt nu WOLLEN - ZIJDEN - MANTEL -TWEED- LINGERIE STOFFEN COUPONS Extra koopjes! ZIET ETALAGES De Kaasmarkt Ds. Lindehoek kampioen D.-klasse Stichting woningcomplex voor bejaarden Predikbeurten Bakfiets door etalageruit De nieuwe avonturen van Pim, Pa SCHALLENBERC WERD NIET VERMOORD Zelfmoord is waarschijnlijk Engeland erkent communistische regering in China Reeks Amerikaanse hulpprogramma's in voorbereiding? Nadjamuddin overleden VRIJDAG 6 JANUARI 1950 Verschenen is de derde aflevering van het Mededelingenblad der woning bouwvereniging „Rochdale", dat inte ressante gegevens bevat omtrent de woningbouw hier ter stede.Wij stippen hieruit aan, dat van de voor dit jaar toegewezen 91 woningen er 60 in mon- tagebouw zullen worden uitgevoerd Dit type woningen zal echter niet af wijken van de normale bouw. Zo zul len de buitenmuren van baksteen wor den opgetrokken, de oinnenmuren zul len echter uit gipsplaten bestaan. Het inwendige der woningen is niet temin volkomen gelijk aan dat van geheel in baksteen opgetrokken per celen. Deze 60 woningen zullen door „Rochdale" worden geëxploiteerd. De redactie deelt voorts mede, dat bij de Plaatselijke Federatie van Wo ningbouwverenigingen, bestaande uit Rochdale", de R.K. woningbouwver eniging „Goed Wonen" en de Chr. wo ningbouwvereniging „De Voorzorg" het z.g. Amsterdamse stelsel van wo ningtoewijzing is ingevoerd, d.w.z dat bij vrijkomen van woningen aan één dezer vereniging toebehorend, het be treffende bestuur 50 procent dier wo ningen ter beschikking krijgt teneinde daarin volgens de normale ledenlijst le den te huisvesten, die dringend behoefte aan een woning hebben. De overige 50 procent komt ter beschikking van het gemeentebestuur dat op zijn beurt' de desbetreffende woningen volgens een urgentielijst aan ingeschreven leden der vereniging toewijst. In beide ge vallen is het evenwel noodzakelijk, dat de gegadigden bij het Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting staan inge schreven. Onder de titel „Uit de oude doos" wordt een uittreksel weergegeven van een in 1903 uitgebracht rapport om trent de woningtoestanden te Alkmaar „door de afdeling Alkmaar van de Volksbondvereniging tegen drankmis bruik". Het onderzoek, dat zich over 1088 woningen uitstrekte, openbaarde ook in die tijd reeds schrikbarende toestanden. Gelukkig bracht de Wo ningwet 1901 hierin grote verbetering. De aflevering besluit met een uiteen zetting van het tegenwoordig veel gebruikte woord duplex-woning. Terwille van onze lezers nemen wij hierbij de definitie over en vermelden, dat een duplex-woning feitelijk een woning is bestemd voor de huisvesting van één gezin. Tijdens de bouw wor den evenwel voorzieningen getroffen, waardoor het perceel tijdelijk ge schikt wordt gemaakt om er twee zelf standige gezinnen in onder te brengen Uiterlijk na tien jaren dient de wo ning weder door één gezin te worden bewoond. De hoogst toelaatbare huur prijs voor twee gezinnen mag niet meer bedrógen dan l'/s maal het be drag, dat één gezin zou moeten betalen Indien het de gehele woning in ge bruik had. Ter gelegenheid van de jaarswisse.'ing organiseerde het Alkm. Drankw. Co mité een familie-bijeenkomst in het gebouw „Waakt en Bidt". Voor een geheel gevulde zaal kon de voorzitter zijn vreugde uitspreken over deze goede opkomst. Hij memo reerde doel van dit samenzijn. Voor deze gelegenheid had men de medewerking verkregen van de be kende declamatrice Mevr. Backer- Breed, die op de haar bekende wijze de aanwezigen op enkele voordrach ten en sketches vergastte, die zeer in de smaak van het publiek vielen Ver der werkten aan deze avond mede de geheelonthouders zangvereniging. „D O.V." en de accordeonclub „Vila Nova", welke op zeer verdienstelijke wijze verschillende nummers ten ge hore brachten. Als spreker trad op de heer Molenaar, Hoofdbestuurder van de Spoor Onth.Verg., die het drank gebruik en -misbruik besprak en de gevaren schetste die kunnen voortko men indien de drankbestrijders min der actief zouden worden. Hij spoorde de aanwezigen aan om zich te geven voor de strijd tegen de alcohol en lid te worden van de bestaande drankbe strijdersverenigingen. Aan het einde van de avond kon de voorzitter zijn voldoening uitspreken voor deze goed geslaagde bijeenkomst Hij wekte de zangers onder het pu bliek op lid te worden van de houders zangvereniging „D.O.V." ont- Deze aantrekkelijke tentoonstelling van de mooiste oude prenten betref fende Alkmaar en omgeving blijft nog tot en met 22 Januari geopend. Ten gerieve van hen die overdag geen gelegenheid kunnen vinden om de expositie te gaan zien, zal het Ste delijk Museum de komende twee we ken ook 's avonds zijn geopend en wel op 9—13 en op 16—20 Januari, dus op alle avonden, behalve op Zaterdag- en Zondagavond, telkens van 7 9 uur. Ongetwijfeld zal, van deze gelegen heid om iets te zien uit de Stedelijke „schatkamers", door velen worden ge bruik gemaakt. Voor gezelschappen en verenigingen, mits zij zich tijdig, me) den 'Gemeentearchief, telefoon 4242* worden speciale goedkope tarieven be rekend. In de gisteravond gespeelde partijen voor de onderlinge wedstrijd werden de volgende resultaten behaald: Eerste Afdeling: H. J. Toepoel W. Piederiet 0-2; J. Schjpper Sr.-J. Hartog 2-0; J. van Beekum W. Piederiet 0-2; C. Dammer- A. Burgert 2-0; W. Vroling—R. Zaadnoordijk 0-2. Tweede Afdeling: D. Davelaar-D. Kiewitt 0-2; J. Schipper Ir.-C. Fok 0-2; J. Oosten broek-G. v. d. Kuyt 0-2; A. Bosman-J. I.an gr as 0—2; J. Homma-P. Noom 2-0; P. Noom-J. Homma 1-1; J. Deichmann-N. Noom 0-2. De gemeente Alkmaar heeft enige jaren vóór het uitbreken van de oor log betracht het bezoek aan onze stad te stimuleren door het gebruik van een speciaal poststempel met als rand schrift: „Bezoekt de Vrijdaagsche Kaasmarkt". Aangezien de P.T.T. hiervoor een behoorlijk bedrag berekende, moest in het kader van de bezuiniging tot be eindiging van deze reclame worden overgegaan. Het gemeentebestuur van Egmond aan Zee is er thans in geslaagd op zeer originele wijze de aandacht op deze badplaats te vestigen. De dienstenveloppen van deze ge meente vertonen n.l. op de achterzijde een drietal fraaie kleurtekeningen. waarvan één de vuurtoren met enkele oude huisjes, de tweede de uitzicht toren en de derde een zeegezicht ver toont met de opwekking Egmond aan Zee met haar breed, zuiver strand te bezoeken. Wij menen, dat wanneer het Ge meentebestuur van Alkmaar dit voor beeld zou volgen er een weinig kost bare en toch goede gelegenheid zou bestaan alom in de lande nog eens de bijzondere aandacht te vestigen op de kaasmarkt en enkele andere beziens waardigheden in onze stad. Bovengenoemde vereniging welke reeds drie en twintig jaar bestaat, komt op Zaterdag 14 en Zondag 15 Januari voor het voetlicht met de prachtige en welbekende operette „De Bajadère" van Emmerich Kallman. De opvoerin gen van dit ensemble zijn bekend om dat ze tot in alle onderdelen goed ver zorgd zijn. Een groot koor met wel bekende solisten bijgestaan door het Alkm. Klein Orkest van de heer Pran ger zorgt voor het vocale en muzikale gedeelte, het geheel onder leiding van de heer Gerritsen. Ook ditmaal is aan d- regie de uiterste zorg besteed. Dat er voor deze uitvoeringen wederom grote belangstelling bestaat bewijst wel het feit, dat de eerste avond reeds ge heel is uitverkocht. Zondag 15 Janu ari wordt de tweede gegeven. Na af loop bestaat er gelegenheid een dansjé te maken Gisteravond omstreeks half elf ge raakte op het Kerkplein door onvoor zichtigheid van de bestuurder een per sonenauto in brand. Door flink optre den van de chauffeur kon het vuur spoedig bedwongen worden. Om een lek in de benzineleiding onder het dashbord te dichten, had de chauffeur daar een flinke hoeveelheid poetska- toui omgewonden. Toen hij hiermede klaar was. stak hij zijn sigarenaanste ker aan, waardoor de met benzine doortrokken lappen vlam vatten en fel brandden. De chauffeur rukte direkt het poetskatoen weg en wierp het naar buiten. Hierbij liep hij enige brand wonden aan zijn handen op. De schade bleef beperkt. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Key Largo (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Het avontuur begon in Bombay (18 j.) Cinema Americaln, 8 uur: Song of my heart (tot 14 jaar o. g.). A. B. T., 8 uur: Shep, de mensenredder (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Chopin her denking door de pianist Stefan Aske- nase. ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag: aanvang der voorstellingen om 7 en 9.30 uur (A.B.T. om 8 uur). 't Wapen Van Heemskerk, 2 uur: Sjors van de Rebellenclub. Gisteravond werd het toüroooi in café Scher- nierhorn voortgezet. Er werden drie interes sante partijen gespeeld, die resp. door P. Schou ten, H. Wijkhuizen en J. Smit werden ge wonnen. In de partij Schouten—Watertor werd sterk gespeeld, wat de gemiddelden 13.33 en 12.86 ook wel uitwijzen. Na zeven beurten was de stand vrijwel gelijk 92—90. Maar toen "nam Watertor met een serie van 46 sesoluut dé lei ding. Doch even later had Schouten met series van 20 en 33 de stand weer gelijk gemaakt. Weer nam Watertor de leiding tot 193, waarna Schouten, die op 156 stond met een uitstekende serie van 44 de partij uitmaakte. Ook Wijkhuizen speelde een zeer goede partij tegen J. Burger. Hij maakte o.a. een mooie serie van 74 en had na zestien beurten de 200 vol (gem 12.50). J. Burger, die ook nog met 8.43 gem. speelde bleef op 135 staan. J. Smit speelde tegen Buisman een vooral in de tweede helft .uitstekende partij. Buisman hield kranig vol en kwam tot 182. De gedetailleerde uitslagen waren: brt h,s, gem. T. Schouten 200 15 44 13.33 W. Watertor 193 15 62 12.80 H. Wijkhuizen 200 10 74 12.50 J. Burger 135 16 28 8.43 J. Smit 200 25 31 8.00 D. Buisman 181 25 35 7.24 Volgende week worden de wedstrijden voort gezet. Lanqedijk De veilingsvereniging Noordermarkt- bond te Noord-Scharwoude had in het afgelopen jaar een omzet van 6.425.009 tegen een bedrag van 6.337.000 in 1948. Voor de Langedij- ker Groenten-Centrale te Broek op Langendijk waren deze cijfers resp 5.873.700 en f 5.953.000. Schermerhorn BURGERLIJKE STAND Geboren: Mathilda C. M., dochter van H. P. Willemse en E. Lute. G e t ro u w d Jacob de Jong (won. te Pan- cras) en Antonia de Rooij. Overleden: Cornelia Roos, 72 jaar, echtgen. van B. Roselaar. Bregina Y Streef- land, 7 weken. Ingekomen: Gerrit Dragtsma, wacht meester der rijkspolitie, met echtgenote en twee kinderen, vanuit Abbekerk naar A 184. Vertrokken: Arie Schrijver met echt- gen. en 1 kind, naar Abbekerk, de Weere C 12. - Antje Smit (verpleegstei) van A 117, naar Castricum, Bakkum, gesticht „Duin en Bos". Pietertje Rus, dienstbode, van A 39, naar Z.- en N.-Schermer C 9. Joseph F. de Block, landarbeider, met echtgen. en 4 kinderen, van C 35, naar Wieringerwerf. Adrianus J. v. d. Bremer, landarbeider, van C 80, naar Soest, Birkstraat 77. Si Pancras MUTATIE RIJKSPOLITIE De wachtmeester der rijkspolitie, de heer J. J. Corbee van de groep Lange- dijk, standplaats Sint Pancras-Zuidein- de (gemeente Koedijk) is op 2 Januari j.l. voor de duur van vier maanden gedetacheerd bij de opleidingsschool der Rijkspolitie te Nistelrode voor het volgen van een opleidingscursus. BURGERLIJKE STAND Geboren: Geertruida J., dochter van J. van Bentem en Joh. P. Lagas. Simon, zoon van C. Zeegers en E. Feijen. Klaas, zoon ✓an J. Madderom en F. Bok. Getrouwd: Joh Kooij en Gr. van Dijk huizen. G. Bobbeldijk en G. J. Schouten. E. Lap en N. Kloosterboer. J. Schuit en A. Kloosterboer. Overleden: t KI. Groen, 80 jaar, (overl. te Alkmaar). - R. ten Wolde, 87 jaar. De competitie in de vierde klasse KNVB Zaterdagmiddag-afd., die sinds 5 Nov. stilgelegen heeft, gaat Zaterdag weer beginnen. Jong "Holland zal haar mede-candidaat voor de laagste plaats, HCSV uit Hoorn. Zaterdagmiddag om 3 uur in de Overdie ontmoeten. Voor beide clubs staat er veel op het spel, zoals de stand in de laagste regionen laat zien: Jong Holland 2 0 6 1524 4 HCSV 2 0 6 12—26 4 Daar J. H. in een sterke opstelling verschijnt, is o.i. de kans niet uitgeslo ten. dat er eindelijk weer eens punten- winst te noteren valt. Geboren: Johannes P., z. v. N. Morsch en C. M. Louter. Teunis, z. v. T. Muller en H. W. den Ambtman. Ste- fanus J M. z. v. J. A. Martin en C. M. van 't Padje. Ondertrouwd: Jan W. Koolwijk en Guurtje Zonneveld. Pieter Kramer en Wilhelmina Kinkhouwer. Francis- cus J. Stassar en Elise B. L. Klünnen Cornelis Wijnand de Vries en Aaltje Goudsblom. Jan J. de Haas en Geer truida Hofman. Overleden: Maria van Rigteren oud 73 jaar, geh. met J. de Haas. NIEUWE AANWINSTEN LIJST 1 AFDELING LETTERKUNDE VERTAALDE ROMANS A19.1s Adams: Signaal voor invasie. A19. Lv Adams: Vier winden. -B93.5d Buck: Dra- kenzaad. C24.6 Christie: De laagte, C46. 3dr Cronin: Dr. Robert Shannon (Vervolg op: ,De jonge jaren van Robert Shannon"). - D71id Dostojewsky: De idioot. JEJ 1.4 Eber- le: De wagenmenner. °G59.5 Gorris: Mayo- ba, de goede Kacika (J). L57 4o Lilja: Het onweer trekt voorbij. M34.4ja Maurier, du: ïanet. - M83.7 Moss, Sidney en Samuel Moss: Uwe mannen zullen vallen. N44.1db Nord» hoff en Hall: Door de branding gewekt. H55.5b Roche, de Ia: De bouw van Jalna. S16.7 Sandström: Klokken luidden in Sara- gossa. S18.5 Saroyan; De menschelijke co- medie. S65 Slaughter: De weg door het duister. *S81.1 Staël, de: Madame Tussaud. - T43 7 Turnbull: De bisschopsmantel. -Vil. 3o Viiring: Ons erfdeel. - *Z18.3 Zara: Een vorstenleven. 2 dln. Z44<5s Zweig: Een schaak-novelle. f is christelijk; is historisch; (J) is ook voor jongeren. r J Op de kaasmarkt was heden 1 stapel kaas aangevoerd door de heer Frans uit Heiloo. Het gewicht was 671 kg, de prijs was f 2.30. Ter vergelijking geven wfj hier nog de kaasmarkt van Bodegraven, welke Dinsdag werd gehouden Daar waren 112 partijen aangevoerd. Ie soort t 2.40 f 2.45, 2e soort f 2.35f 2.39, extra soort tot f 2.48. De handel was flauw. Op de kaasmarkt te Woerden waren Donderdag 135 partijen aangevoerd. De prijzen waren:. Ie soort f 2.38 f 2.43, 2e soort f 2.32f 2.37. De handel was traag. (Alles exclusief export verplichting en omzetbelasting). Biljarten De derde ontmoeting tussen de D-teams (vier tallen) van De Lindenhoek en Onder Ons wer den gisteravond bij de Lindenhoek voortgezet met het resultaat dat de thuisclub alle par tijen won en daardoor zal het D-team van de Lindenhoek in die klasse het district Alk maar vertegenwoordigen in de districtswed strijden. De resultaten van gisteravond waren: Bobbel dijk—C. Burger 85—91 (115); Kleverlaan- Weis- senborn 105-127 (130); D. Nierop-Kramers 75-101 (115); G. v. d. Berg-J. Strijbis 130- 116. De Lindenhoek heeft nu achtereenvolgèns met 6—2, 7—1 en 8—0 gewonnen. De heer Weissenborn van „Onder Ons" feli citeerde de Lindenhoek met de behaalde over winning en bood een aardig bloemstukje aan namens zijn vereniging. Hij wenste de tegen standers veel succes in de districtswedstrijden Ook mevr. Bobbeldijk bood met enige vrien delijke woorden bloemen aan en complimen- 'eerde de spelers met hun overwinning. De vierde ontmoeting tussen beide clubs, die nu eigenlijk overbodig is geworden, zal toch hedenavond brj Onder Ons gespeeld worden. ZES MAANDEN GEVANGENISSTRAF TE GOED In een logement hier ter stede is gisteren een 34-jarige vrouw aange houden, die nog zes maanden gevange nisstraf tegoed had en die daarna ter beschikking van de regering moest w -den gesteld. Zij is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Heiioo Het bestuur van bovengenoemde stichting ontving van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting de goede tijding dat de stichting bij K.B. is erkend als zijnde werkzaam te zijn in het belang van de volkshuisves ting. Hiermede is het eerste deel van de voorbereidende werkzaamheden af gesloten. De goedkeuring van het bouwplan zal naar alle waarschijnlijk heid binnenkort afkomen. Het bestuur is voornemens op korte termijn een obligatielening uit te schrijven. De aandelen zullen ten hoogste f 10 bedragen. Het hoopt dat de burgerij door het in ruime mate kopen van deze obligaties van haar belangstelling in het werk der stich ting zal doen blijken. De grootste zorg van het bestuur is het bouwvolume. Men hoopt op een extra toewijzing. Het kan nu eenmaal onmogelijk af van de toewijzing die de gemeente voor het jaar 1950 heeft ont vangen. Er zijn door het bestuur dus nog bergen werk te verzetten. De ani mo voor een huisje blijkt bijzonder groot. Zodra de bouw verzekerd is, zal ZONDAG 8 JANUARI 1950. ALKMAAR. Grote kerk, geen dienst Woensdagavond half acht. oecumenische avondwijding. Kapelkerk, 10 uur, ds, Dikboom (bevestiging kerkeraadsle den)5 uur ds. Wesseldijk. Rem. ge- ref. gem., half elf, ds. Rappold. Doopsgez. kerk, 10 uur ds. Van der Sluis (coll. restauratiefonds). Geref. kerk, 10 uur dr Polman; 5 uur ds, Von Meijenfeldt. Baptisten-gem. (in Nieuwe Doele), 10 uur evangelist Hof' huis; 8 uur jongeliedensamenkomst in de Wilhelminaschool; Vrijdagav. 8 uur bijbelbespreking en bidstond. Oud- kath. kerk, in de Luth. kerk, Oudégr. half 9, dienst. Herst. Ap. Gem. Toussaintstraat, half 10 en 4 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Ned Chr. Gem schapsb., 3 uur jeugdclub Kr. v. Eltenweg 22; Do. half 8 in Waakt en Bidt evangelisatiesamen komst, evangelist Dammuller. Leger des Heils, Limmerhoek 40, 10 en 8 uur Kommandant Beekhuis. Ned. Leger des Heils, Sliksteeg, 10 uur heiligings dienst, 3 uur Zondagsschool; 8 uur ver. lossingssamenkomst; Woensdagavond 8 uur wijdingsdienst o.l.v. vaandrig Kui pers. Kruisleger, Hekelstraat 9, 10 u wijdingsdienst; 8 uur en Do. 8 uur. verlossingssamenkomst; alles o.l.v, stafkapitein J. Schreuder. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom) half elf Zondagsschool; 5 uur gods dienstbijeenkomst. Ver. van spiritis ten Harmonia, in hotel De Nachtegaal Langestraat, half elf morgenwijding de heer J. van Bergen van Amsterdam OMGEVING AKERSLOOT. 10 uur ds. Kaptein. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds. Be kius (bev. kerkeraadsleden). Ge bouw Rehoboth geen dienst (zie Ruïne kerk). Geref. kerk, 10 en 5 uur ds. Le Cointre van Amsterdam. BROEK OP LANGENDIJK. Geref kerk, 10 uur (H.Avondmaal) en 5 uur (H.Av. en dankz.) ds. Donner. Doopsgez. kerk, geen dienst. DE RIJP geen dienst. DIRKSHORN. Geref. kerk, half 10 en half 3 ds. Van der Sluis. DRIEHUIZEN, 10 uur de heer Albertz. EGMOND AAN ZEE, herv. gemav. 7 uur cand. Brouwer van West-Graft- dijk. Geref. kerk, 10 uur, ds. Von Meijenfeldt; half 5 ar .Polman. Oud- kath. kerk, vcorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND-BINNEN, 10 uur ds. Plug. GRAFT, 10 uur ds. Kastein (bev. kerkeraadsleden) GROOT-SCHERMER geen dienst. HEILOO, herv gem., 10 45 uur ds Bloemboff. Evangelisatie Kerklaan, 1015 uur ds. Rer.s van Amsterdam. Geref. Kerk (in evang.gebouw aan de Kerklaan), half 9 ds. Von Meijenfeldt; 4 uur leesdienst. HEER-HUGOWAARD, herv. gem., uur ds. Bekius. Geref. kerk, half 10 en half 3 ds. de Mildt van Den Haag. KOEDIJK, 10 uur, de heer Slager. OOST-GRAFTDIJK, 10 uur, cand Brouwer. OTERIEEK, av. 7 uur, de heer Albertz. OUDORP, half 10, ds. Bloemhof! SCHERMERHORN, herv. gem., 10 uur ds. Leendertz. Geref. kerk, 10 uur en half 3 leesdienst. SCHOORL, Groet en Camp. in het gymnastiekgebouw aan de Smeerlaan te Catrijp, 10 uur. ds. De Jong. SINT-PANCRAS. Geref. kerk, 10 uur (H Avondmaal) en 4 uur (dankz.) ds. Middelkoop. STOMPETOREN, 10 uur, ds. Keja, door het bestuur een oproep worden gedaan, zodat ieder in de gelegenheid is zich als gegadigde op te geven. In overleg met het gemeentebestuur zul len de woningen dan worden toege wezen. VAN ZIJN RIJWIEL GESLINGERD Wederom is op het kruispunt bij het Groentje aan de Rijksstraatweg een verkeersongeval gebeurd. De heer K. werd door een auto van zijn rijwiel ge slingerd en met een ernstige hoofd wonde opgenomen. Zijn rijwiel werd vernield Dr. Hoekstra verleende de eerste hulp. Reeds herhaalde malen hebben wij er op aangedrongen om bij het oversteken van de Rijksstraatweg, juist op dti punt, naar beide kanten uit te kijken. „VOOR HET KIND" De actie „Voor het kind" heeft in Heiloo een gunstig resultaat bereikt De Ulo-leerlingen verkochten voor ruim 600 aan postzegels, terwijl de Chr. school het bedrag van 400 over schreed. De totale opbrengst was 2400. Toen hedenmorgen om tien uur een bakfiets van de firma Van der Veer en Zoon voor de parfumeriezaak van de heer Bruns op het Verdronkenoord stond, werd zij door een kolenauto aan gereden De bakfiets schoot door de grote etalageruit die geheel verbrijzeld werd BEVORDERING RIJKSPOLITIE. Te rekenen van 1 November 1949 is de adspirant der rijkspolitie W. vd Berg van de Verkeersgroep Alkmaar bevorderd tot wachtmeester. Hensbroek POLDERVERKIEZING. Bij de verkiezing van een hoofdinge land voor de polder Hensbroek werd gekozen de heer W. Dekker, alhier, met 34 stemmen. Op de andere eandidaat, de heer N. van Schagen, werden 9 stemmen uitgebracht. m en Pom 62. De drie hondjes hebben heej rus tig op de wallen toe staan kijken en ze hebben nog nooit zo'n plezier ge had. Kijk, kijk, roept Pim opge wonden uit, als hij ziet, dat de rover hoofdman van pijn op blote voeten staat te dansen. Kijk. de 'rover hoofdman neemt ook de vlucht. Nu zijn we gered jongens. De kolonel is op al dat lawaai komen toelopen en kan zijn ogen niet geloven, als hij de vluchtende rovers ziet. Nu, dat hebben jullie hem kra nig geleverd jongens. Dat hadden mijn beste soldaten jullie niet kunnen verbeteren. Pim, Pam en Pom zwollen van trots bij deze prijzende woorden, maar dan richtte de kolonel zich tot Pim - Zeg jongeman, hoe staat het nu mei de prinses? Zit zij nog veilig in de strijkkamer. Heb je de deur wel op slot gedaan? Pim schrikt wel wat bij die vraag. Nee. hij heeft geen tijd meer gehad om naar Prinses Knage- leintje te kijken en de deur heeft hij helemaal niet op slot gedaan Ver schaf je dan nu dadelijk zekerheid, zegt de kolonel weer. Met die woes tijnrovers kan je niet voorzichtig ge noeg zijn. (Ongecorrigeerd) 0p 14 September jj. vond men in 'n modderslootje in Den Haag het lijk van de tot Nederlander genaturaliseerde Duitser F. Scnallenberg. Toendertijd is er over deze man veel te doen ge weest. Hij zou zijn vermoord, omdat hij te veel wist van een onwettige trans actie met vijandelijk vermogen, aldus de geruchten, die steeds fantastischer werden. De procureur-generaal te 's-Graven- hage heeft thans medegedeeld, dat een uitgebreid onderzoek tot de eoncli* sie heeft geleid, dat er van moord geen sprake is geweest. Bij sectie op het lijk is gebleken, dat er geen geweld op hem is gepleegd. Als oorzaak van zijn dood is gevonden verdrinking in sloot water. Ook is van de geruchten inzake de effectentransacties slechts zeer wei nig steekhoudend gebleken. Wel zijn er verschil'ende aanwijzin gen, dat Schallenberg zelfmoord zöu hebben gepleegd. Hij heeft enige ma- ien uitgelaten, levensmoede te zijn. Zijn huiselijke en financiële omstandighe den waren treurig. Id de nacht van 13 op 14 September heeft hij heimelijk zijn woning verlaten, mét achterlating van zijn geld en zijn horloge. Volgens een Reuter-bericht hebben de Engelse autoriteiten in Singapore heden officieel aan de Chinese consul- generaal aldaar medegedeeld, datl Engeland de communistische regering! in China heeft erkend. Volgens de New York Times hebbenl de Verenigde Stater op het ogenblik plannen in voorbereiding voor hulp-I verlening op economisch en soms] ook militair terrein aan Fransl Indcr-China, Indonesië, de Philippij-I nen, Korea en Japan. Sommige dezerl programma's zouden reeds door del president zijn goedgekeurd, andere I zouden nog op het departement vanl Buitenlandse Zaken in bewerking zijn.l Tezamen zouden zij de positieve kar.t vormen van Truman's weigering, Fffr-I mosa militaire hulp te verlenen. Ache-I son zou reeds de volgende week de| hoofdlijnen dezer plannen in de naatscommissie voor buitenlandse! zaken willen uiteenzetten. Ten aan-l zien van Indonesië zouden de V.S.I hun steun willen geven aan een leningl van de Bank voor In- en Uitvoer iny aansluiting op een lening van de| Wereldbank. Nadjamuddin Daeng Malewa. de eer-I ste minister-president van Oost-Indone- sie, is Dinsdagmorgen in zijn woning?- in Makassar overleden aan een hart-| kwaal, waaraan hij sinds geruime tijdl leed Hij werd eind 1947 wegens mal-f versaties van zijn functie ontheven enl veroordeeld tot drie en een half jaarl gevangenisstraf. Enige maanden geleT 'den Is hij wegens zijn slechte gezond-I heid voorwaardelijk in vrijheid gestellij en in een ziekenhuis opgenomen. CEYLON ERKENT CHINESE COMMUNISTISCHE REGERING. De regering van Ceylon heeft heden! de communistische regering in China erkend en de diplomatieke betrek-j kingen met de nationalistische rege-! ring beëindigd, aldus is in een officieelj communiqué medegedeeld. VAN MARSDIEP TOT IJ Ter gelegenheid van zijn 40-jarit "ubbeum als directeur van de Vlees-; keuringsdienst aldaar is de heer Dl Haan vereerd met de zilveren pla-l quette der gemeente Den Helder C| Maandag 30 Januari zal Hr. Ms. .VulT kaan" de haven van Nieuwediep ver-| laten, op weg naar Engeland, waai z(| weer aan de Britse marine wordt te-u zuggeven Drie berichten uit Texel! Op 100-jarige leeftijd is overleden! Jan Trap Te Den Burg is door onbeT kende oorzaak een woning aan df| Waalderweg uitgebrand De omzet vanl de visafslag te Oudeschild bedroeg vo-f rig jaar f 890.000. Te Schagen zal eerlang worden! overgegaan tot verbreding van de be-f ruchte spoorwegovergang In de proj vinciale weg. De heer A. Winkel, hoofdambtenaar! van administratie bij het RijkslancT bouw-proefstation te Hoorn, heeft dal dienst met pensioen verlaten. Zijnl verdiensten werden erkend door toe-I kenning van een ministeriële onder-f scheiding. V De omzet van de veiling! ,De Tuinbouw" te Obdam heeft u| 19"n f 1.275 542.- bedragen. De gemeente Velsen is voor! f 251000.— eigenaresse gewordeD vatq de buitenplaats „Bosch beek" te Sant-u poort. Velsen bezit thans vier buiten-I plaatsen. Op een kwekerij te Bever-| wijk staan reeds violen In bloei. Te Haarlem is een hechtenisstrail van vijf dagen geëist tegen de arts ft! uit Purmerend die op 10 Sept. te- WijT de worm er een auto-ongeluk had ver-j oorzaakt- V Te Assendelft is 's avonds laat eet! biand ontstaan in het R.K. VereniT gingsgebouw. Gelukkig kon door del brandweer het vuur in de kiem wor-f aen gesmoord.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2