glans! W Korting De rustige wereld van een geleerde groot DAT LIEP NOG GOED AF! r n houtworm - 1.98 opjes N VOOR EEK Is vanaf f 6.— veed jassen Costuums DINGERDIS Henk Metz deed v. d. Pol de das om SLECHT „GENEES-VLEES" ZEGGEN SOMMIGE MENSEN... Laster vergezelt Meyers overschrijving van De Spartaan naar Hollandia ewogen week-eind Zenuwdruppels Van toren tot puck VRIJDAG 3 JANUARI 1950 H»ssa tisoaien nr. Vaoaf breed. n bordes»- In afdelingen ben wij tal van t eens kijken? moeite waard RMAHE1IT fUMEME - ALKMAAR j.noiermnR ALKMAAR E" op onze ms bij de Koorstraat Jlo&ttU- f&u»? Einstein verklaart het heelal AE VORIGE WOENSDAG was voor de zeventig jaar oude professor Albert Einstein een dag als alle an dere. Het begin onderscheidde zich althans door niets van andere dagen. Overeenkomstig zjjn gewoonte stond de man, die gelooft, de sleutel tot de kosmos te hebben gevonden (hoewel hij wellicht zijn theorie nooit bewezen zal zien), om acht uur 's mor gens op, nam een bad, schoor zich en haalde een kam door zjjn weelderig groeiend grijs-wit haar. Hjj trok het donkere costuum aan, dat hü doorgaans draagt, knoopte de blauwe halsdoek om, die bij hem een boord en een das vervangt, en zette rich samen met zijn zuster, zijn doch ter Margaret en juffrouw Helen Dukas, zijn assistente en secretaresse, aan het ontbijt. r)EZE VIER MENSEN wonen in een eenvoudig houten huis, dat enigs zins achteraf aan Mercer-street, één van de belangrijkste woonstraten van de Amerikaanse Universiteitsstad Princeton, staat. Het huis is onlangs lichtcrême geschilderd en 'heeft groe ne luiken. Het staat op een kleine af stand van de huizen aan weerskanten en is typisch een huis in een buiten wijk. „De pret als je het tenminste zo wilt noemen begon," vertelde juf frouw Dukas, „toen er loopjongens kwamen met telegrammen van colle ga's uit Engeland en de telefoon bijna zonder ophouden begon te bel len. Er kwamen zelfs mensen aan de voordeur. De doctor vond dit erg ver velend." Professor Einstein weigerde iemand te spreken. Als gewoonlijk ging hij om kokslag half elf zonder hoed of jas de deur uit, om zich naar zijn bureau in de Universiteit te begeven een wandeling van twee en een halve ki lometer. Der gewoonte getrouw bracht hij hetg rootste deel van de morgen door in zijn studeervertrek, dat op de baai uitziet, in gesprek met zijn collega's en met het lezen van de stapels tele grammen, die werden binnengebracht Er liggen op zijn schrijftafel boeken, die men er allerminst zou verwachten. Men vindt er titels als „De wijsbe geerte van de godsdienst", „Het leven van John Knox" „De worsteling van Jacob" (door Elisabeth Bowen) en een Engels tijdschrift. Schijnbaar onverschillig voor het feit, dat hij juist een theorie had ver kondigd, die waarschijnlijk een wis- kundige verklaring van het hoe en het De bekende' natuurkundige prof. Albert Einstein heeft dezer da gen een nieuwe theorie over de zwaartekracht gepubliceerd, waar aan hij dertig jaar heeft gewerkt. Deze theorie zal, indien zij juist blijkt, de verklaring betekenen van de krachten, die de samen hang van het heelal beheersen. Het Radioprogramma HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cm 7, 8 en 11 uur. 6.00 Amusements-orkest. 6.30 Strijdia-achten. 7.15 Regerings-uitzending. 7.45 Klankenregen. 7.55 Het schaaktoumooi te Hastings. 8.05 De gewone man. 7.12 Musica I Sacra. 9.15 De sociale wetenschappen en de moderne zielzorg. 9.30 Drie stukjes voor piano. 0.40 ,,Epiphania'\ 10.25 Kerstfeest bij de Ukraïners. 10.45 De zin van het huwelijk. 11,15 biljarten. 11.22 Duke Ellington en zijn orkest. 11.40 Rustige avondklanken. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 7.55 en 11 uur. 6.15 De Vara felici teert. 6.55 De Ramblers. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Foxtrots in Dixialandstijl. 7.30 Gelovige mensen. 7.45 Een radiokrabbel. 8.05 Boeken. 8.15 Hèlene Ludolph, sopraan. 8.30 Cursus: „De Mens". 9.00 Men vraagt. en wij draaien. 9.40 De Ducdalf. 10.00 Buiten lands weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet. 10.40 Vandaag. 10.45 Avondwijding. 11.15 Ludwig van Beethoven. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cin 7, 8.30, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.40 Maria i ter ere. 8.50 Suite Oriëntale. 9.03 Moeders j wil is wet. 9.30 Cantate „Herboren Holland". 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15 In Weense I sleer. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Concert, j 12.03 Amusements-orkest. 1.20 Promcnade- orkest. 2.00 Musicerende dilettanten. 2.20 Engelse les. 2.40 Concert. 3.15 Kroniek van letteren en kunsten. 3.50 Musicerende dilettan ten. 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 5.00 De Wigwam. 6.00 Maria Gerlings 6.15 Journalistiek weekoverzicht. 6.30 Reg'erings-uit- j zending. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Katholiek I Thuisfront. 7.30 Indonesisch commentaar. 7.40 Tiet schaaktoumooi te Hastings. 7.45 Regerings- uitzending. 8.05 De gewone man. 8.12 Twee walsen. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Gram.inuziek. 9.00 „Negen heit de klok". 9.45 „Weet U het?" 9.55 Weekend-serenade. 10.30 Wij luiden de Zondag in. 11.15 Biljarten. 11.22 Sympho- nie. 11.52 Deux AquareLs. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.43 Het squire Celeste Octet. 9.03 Boston Symphonie- orkest. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radio-Feuilleton. 10.35 Bitzending voor de arbeiders in de contenu- fWrijven. 11.05 Musette-klanken. 11.35 Wolf- I gang Amadeus Mozart. 12 00 The Kilima Ha- I waiïans. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.33 Piano-duo. 1.15 Vincentino. 1.50 Richard Tau- ber zingt. 2.00 Het Nederlandse lied. 2.20 Am sterdamse politie-kapel. 2.50 Branbants-pro- gramma. 3.15 Het Zwanenmeer. 4.00 Van de wieg tot het graf. 4.15 Metropole-orkest. 4.45 Sportpraatje. 5.00 Nieuws van de platenmarkt. ^•30 Om en nabij de twintig. 6.15 Populaire bedjes. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Lezen m de Bijbel. 7.45 Passepartout. 8.05 Dingen van de dag. 8.12 Vara-varia. 8.15 Vindobona kcbi^mmeTn. 8.45 Socialistisch commentaar. "•00 Vijf landen presenteren. 10.20 Gevarieerd concert. 11.15 De koning van de lach. 11.40 Lhez Marcel. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05-7.30 Gram. 8.30 Conceit. 0-05 Gram. 10.10 Verz. progr. 11.00 Celeste Octet. 11.30 NWDR. Gram. 12.00 VI. Br.: „Pcra- en Operette-selecties. 1.15 Dansmuziek. 7'00 Er. Br.: Verz. progr. 2.30 Zang. 3.30 Br.: Orgel. 4.15 Piano. 4.30 Muziek uit l bthiopic 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 VI. Br.: 7 sn°r^CGn. ^-15 Gram. 6.30 Voo: do soldaten. o ji ,.n2- 7.50 Declamatie. 8.00 Verz. progr. I J Fr. Br.: Canedese volksliederen. 9.00 Amusements-muziek. 10.15 Verz. progr. 11.05 jazzmuziek. 11.30 Concert. 7 7n .*V: 7.15 Honjoui le Monde. 7.25- o'ftn cl'te muziek. 8.30 Fr. Br.: Concert. °kpraatje en Kunstoverzicht. 9.10 Sym L-W^ma. 10.00 Lux.; Le Ménage ei Mu- '5ue 10,45 Eng. U.S.: Harry Leader en 11-15 Morgenwijding. 11.3C Harold Col f®'» orkest. 12.00 BBC Welsh Orchestra. Carroll Gibbons en orkest. 1.15 Orkest 3 00 r VI. Br.: Werken van Beethoven. T„- Uitzending 1'Association de Radio J B.30 Fr. Br.: Klassiek programma 4.30 iambic Bill \lexandre. 5.00 Eng. L.P.: Stc- I 11 Orkest van Camborne. 5.30 Nat. Allen rj„,eïC 0-00 Fr. Br.: Voor de soldaten 6.30 Io-k° ?n' B.43 „Le quotidien de la vie intel- 8- w 7 Piano en viool. 7.30 Eng. H. rtèr Davidson en orkest. 8.15 0-romün- r-o j31. Programma. 9.30 Weens: walsen. Eng. L.P.: BBC Opera-orkest. 11.15 Wsmuziek. waarom van het Heelal door middel van een paar korte vergelijkingen mogelijk maakt, wandelde de profes sor naar huis, om zijn lunch van ge braden vlees en noedels te gaan ge bruiken. Later in de middag maakte hij een korte wandeling door de universiteits- wijk van Princeton nog steeds zon der hoed of jas en met de blauwe halsdoek om. J-JOE DENKT MEN in Princeton over Einstein? Iedereen heeft hier een vriendelijk woord voor hem. Hij is buitengewoon aardig en de vrien delijkste man, die ik ooit ontmoet heb," vertelde de secretaresse van 't Instituut, Miss Katherine Russell. „Er zijn maar weinig mensen, die zijn denkbeelden kunnen begrijpen, maar zijn collega, dr. Kurt Godel, hoog leraar in de wiskunde, meent, dat HIJ de aangenaamste man is, met wie hij ooit heeft samengewerkt." Jesse Clayton, een taxi-chauffeur, die Einstein wel eens heeft gereden, zei: „Ik begrijp allerminst, wat dit allemaal betekent. Hij schijnt ons te zullen bewijzen, waar de hemel is of zo iets. Maar hij is een fijne kerel." In het huis naast dat van Einstein woont mevrouw Raymond Harper. Zi) speelt piano. Vaak komt dé professor 's avonds binnen lopen, om naar haat te luisteren. „Hij doet volkomen ge woon, wanneer hij ons eens komt op zoeken," vertelde mevrouw Harper. De kleine professor schijnt nooit één van zijn theorieën aan de bewoners van Princeton uiteen te zetten. Zij zouden er trouwens niets van begrij pen Dr. Sander vrijgelaten Dr. Hermann Sander te Manchester, die er van beschuldigd wordt zijn 59- jariga patiënte mej. Abbie Borroto. die ongeneeslijk kanker had, snel achter elkaar 10 cm3 lucht in de aderen te hebben gepompt, waarna zij overleed, is onder borgstelling van 25.000 dollar op vrije voeten gesteld. Dr. Sander verklaarde zich tijdens de rechtszitting onschuldige Het Hof heeft bepaald, dat de arts zijn praktijk niet mag uitoefe nen totdat het proces voorbij is. TANKSCHIP VOOR NOORSE REKENING GEBOUWD Het eerste na de oorlog in Amster dam gebouwde motortankschip zal Za terdag a s. van één der hellingen van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam te water worden gelaten. Het schip heeft een laadvermogen van 16.000 ton en werd gebouwd in opdracht van de Noorse re derij J. Ludwig Mowinckels te Bergen (Noorwegen). Tot nu toe is nooit een tanker van dergelijke afmetingen in Nederland gebouwd. Het schip zal de naam ,Grena" krijgen. Mr. Van Rhijn over de loonsverhoging Mr. dr. A. van Rhijn, secretaris generaal van het ministerie van So ciale Zaken en voorzitter van de inter departementale loon- en prijscommis sie, zal hedenavond om kwart over zeven voor de zender Hilsersum I vra gen beantwoorden over de regerings maatregel inzake verhoging der lonen met 5 pet. Deze verhoging zal thans ook wor den toegekend aan het administratief personeel, werkzaam in de groenten- en fruitverwerkende industrie en in de vleeswarenindustrie, aldus zijn werkgevers- en werknemersorganisa ties overeengekomen. De Algemene Nederlandse Bond var. Gepensionneerden heeft aan de mi nister van Sociale Zaken aen telegram gezonden, waarin wordt aangedrongen op verstrekking van een voorschot op de verhoging van de pensioentoeslag voor gepensionneerden. VRIJE TERMIJN SPOORWEGEN GEWIJZIGD. Met ingang van Donderdag is de vrije termijn voor laden, lossen, doorzenden en ten invoer aangeven van wagenla dingen bij de Spoorwegen weer acht uur. Ook de Zaterdagmiddag is voort aan vrijgesteld wat betreft berekening van de vrije termijn, alsmede voor staangeld. Een bus van de G.D.S., die in afwachting van de nieuwe trolleybussen, waarmee Groningen wordt verrijkt, tijdelijk de dienst waarneemt, reed Woensdagavond door een verkeerde manoeuvre van een motorrijder tegen het hekwerk van de Ebbingebrug. Half over het water bleef de bus hangen. Drie personen warden gewond.. Om het Europees kampioenschap 71|2 Favoriet in eerste partij verslagen Donderdagmiddag is in de Academie de Billard te Luik het tournooi om het Europees kampioenschap 71/2 begon nen. Aan dit tournooi nemen deel onze landgenoten vd Pol en Metz, de Belgen Van Hassel, Vingerhoedt en Wafflart, de Fransen Dufetelle cn Gaimiche en de Oostenrijker Reicher. Na de eerste dag heeft de Belg Vingerhoedt de lei ding, gevolgd door zijn landgenoot Van Hassel, de Nederlander Metz en op de vierde plaats Piet van de Pol. Van de Pol. de grote favoriet in dit tournooi, werd reeds in zijn eerste par tij tegen Henk Metz verslagen. In de zevende en achtste beurt zette Metz zijn achterstand van 13667 om in een kleine voorsprong en liep daarna re gelmatig uit. Bij de stand 227273 kwam Metz in twee beurten op 293 en kreeg de Rotterdammer nog vier maal de gelegenheid het evenwicht te 'her stellen. Het lukte echter niet en in zijn 24e beurt maakte Metz de 300 vol. Van Hassel had grote moeite met de benjamin van het gezelschap de 22- jarig Brusselaar Wafflart. Gaimiche won in een martelpartij van Dufetelle, terwijl Vingerhoedt met een gemid delde van 20 Reicher met 70 caramboles achter zich liet. In de avonduren bleek Van Hassel uitstekend op stoot. Hij maakte een se rie van 130, waarna Dufetelle vrijwel niets meer in te brengen had. Vinger hoedt deed het in zijn partij tegen Wafflart nog beter. Hij maakte in ne gen beurten de 300 vol. Zijn tegen stander werd met een moyenne van 21 eervol verliezer. Van de Pol herstelde zich volkomen van zijn nederlaag tegen Metz. Nadat de strijd aanvankelijk gelijk opgegaan was, legde onze landgenoot een prach tige 113 op tafel. In de zestiende beurt Glimlachje Moeder de vrouw geeft me wat extra's mee voor nachtwerk! maakte hij de 300 vol en liet Gaimiche op 181 staan. Metz won ten tweede ma le, thans van de Oostenrijker Reicher. Tien beurten waren voldoende om Reicher tot capitulatie te dwingen. De Oostenrijker stond aan het slot van de match op 179. Na de eerste dag ziet het alg. klas sement er als volgt uit: Vingerhoedt (B) Van Hassel (B) Metz (N) vd Pol (N) Gaimiche (Fr) Reicher (O) Wafflart (B) Dufetelle (Fr) 600 600 600 579 481 409 441 445 24 30 34 40 44 25 26 39 113 130 82 113 59 78 85 52 25.— 20.— 17.64 14.47 10.39 16.36 16.96 11.41 EERSTE VERGADERING VAN HET KABINET DER R.I.S. De eerste vergadering van het kabi net der R.I S. is bijgewoond door presi dent Sukarno Ten aanzien van de be noeming van de Hoge Commissaris in Nederland is nog geeh beslissing geno men; dat zal misschien de volgende week geschieden. INGEZONDEN MEDEDELING (Adv.) als wonden niet gemakkelijk dichtgaan. (En de kans op infectie is dan natuurlijk veel en veel groter). Maar als U Akker's Klooster balsem gebruikt bestaat er geen langzame en moeilijke genezing meer. Een wondbalsem die snel geneest, wonden zuivert en nieuwe huidvorming bevordert, dat is Akker's Kloosterbalsem al 3 geslachten lang. Niet zonder reden zegt men dan ook algemeen: „Akker'sKloosterbalsem-geen goud zo goed" Hollandia-bestuur spreekt boze geruchten tegen (Van een onzer redacteuren). Zoals wij reeds meldden, zouden de beide Spartaan-spelers Meyer en Wes ters bij de KNVB overschrijving heb ben aangevraagd naar de Hoornse der de klasser Hollandia. Het dagblad „Het Parool" heeft in zijn nummer van gis teren aan deze overschrijving een uit voerig bericht gewijd, waarin medege deeld wordt, dat Westers inmiddels te ruggekomen is op zijn besluit, terwijl Meyer in verband met zekere geldelij ke voordelen lid van de Hoornse ver eniging wenst te worden. Het Amsterdamse dagblad meent n.l. Hoornse geruchten opgevangen te heb ben, dat Meyer f 1000 direct ontvangt en verder voor elke te spelen wedstrijd nog f 20. Het moet ons van het hart, dat on zerzijds van dergelijke geruchten niets gebleken is. Bovendien deelde het Hollandia-bestuur ons mede, dat deze INGEZONDEN MEDEDELING (Adv.) Rheumatische Pijnen maken U oud vóór Uw tijd. Maar zovelcn worden er niet oud bij Tot op hoge leettijd fit en levenslustig blijven, .heuinatische pijnen alleen maat kennen van lieren zeggen; deze rijkdom bleek voor duizen den onder ons weggelegd, sinds ze de Krnschen- Kuur tot een vaste dagelijkse gewoonte maak ten. Waarom zoudt ook gij niet die ondraaglijke slopende pijnen uit Uw leden drijven? Het is immers niet anders dan liet aansporen van de eigen bloedzuiverende organen? De zes minerale zouten, in de vorm van Kruschen toegevoerd aan Uw lever, nieren en ingewanden geven deze een stimulans tol leugdig-kraebtige wer king, waardoor alle onreinheden die nu Uw pijnen veroorzaken, langs natuurlijke weg wor den afgevoerd en zo onschadelijk gemaakt. Ge zond ziin, levenslustig, vol werklust en energie tot op hoge leeftijd, dat zijn een paar van de kenmerken van mensen, die iaar in jaar uit vasthouden aan de regelmatige dagelijkse zij hel kleine dosis Kruschen Salts. Verkrijgbaar bit Apothekers en Drogisten. geruchten uit „Het Parool" niets dan laster zijn. Hollandia is een club, die grote moeite heeft de eindjes aan elkaar te knopen. Het krantenbericht weidt verder nog uit over moeilijkheden, die Meyer met zijn huidige club „De Spartaan" heeft. Zo zou het bestuur van de Amsterdam se club Meyer voor de wedstrijd van Zondag niet meer opgesteld hebben en hem voorts de toestemming onthouden lid te worden van de Nederlands Elftal club, waardoor het deze prominente speler onmogelijk is aan de training in Den Haag deel te nemen. Tenslotte meent „Het Parool" er nog aan te moeten herinneren, dat D. West hoven (ADO) en F. vd Veen (Heracles) inderjijd ook voor de Hoornse derde klasser zijn gaan spelen. Door de over schrijving van Meyer met de namen van deze ex-spelers van Hollandia in één adem te noemen met zeer boze geruchten die naar onze stellige over tuiging onjuist zijn, geeft het blad geen objectieve weergave van de feiten. Westhoven en vd Veen, die indertijd als militair in Hoorn gelegerd waren, wensten uit persoonlijke en geheel loya le overwegingen voor Hollandia te spe len. Hetzelfde is het geval met Meyer, die door een oud-lid van Hollandia is gewezen op de vriendschappelijke geest, die op het ogenblik in het eerste elf tal van de rood-witen heerst. Mede in verband met zijn moeilijkheden met De Spartaan was dit voor Meyer de reden overschrijving aan te vragen naar de Hoornse club. Wij geloven, dat men tracht Meyer en Hollandia in een verkeerd daglicht te stellen om een rechtvaardiging te vinden voor de overschrijving van de ze top-speler naar een derde klasser. Dat „Het Parool" alleen reeds door publicatie meent aan roddel- en las terpraatjes voedsel te moeten geven, kunnen wij niet in het belang van de sport vinden. PATRICIA WENTWORTH 79 Vóór ze antwoord gaf, liep zij recht op het biljart toe. Het werd hem on behaaglijk te moede. Toen ze zei: „Ik heb een brief op de bus gedaan", ging zijn onrust in een soort obsessie over. Hij wilde vragen: „Welke brief?", maar hield die woorden terug. Het ging hem niet aan, maar ze schreef zo weinig brieven. eigenlijk geen enkele sinds de oude Mabel Ledbury was gestor ven. Waarom zou re dan nu aan ■emand schrijven? Ze stonden dicht bij elkaar, maar zijn gevoel van onbehaaglijkheid bleef. De manier waarop ze hem aankeek, beviel hem niet. Er 'ag iets hards in, alsof ze haar besluit had genomen en onherroepelijk. Zijn keu neerleggend, zei hij slechts: „Zou je je mantel niet liever uit doen? 't Is warm hier". Ze nam hoegenaamd geen notitie van zijn woorden, maar keek hem aan en zei op haar gewone toon: „Ik heb aan mr. Trower geschre ven „Wat heb je?" „Aan mr. Trower geschreven, dat we een ander testament hebben gevonden". „Agnesben je mal geworden?" „O, neen. Ik zei je al, dat ik zo niet kon voortleven. Ik schreef, dat het in haar beschuitbus zater zullen geen moeilijkheden door komen. Maar ik heb je gezegd: „Zo kon het niet voort gaan". Op gesmoorde toon herhaalde hij: „Je bent gek geworden". Agnes Masterman schudde het hoofd. „O, neen", zei ze, „ik vond het beter, je te vertellen wat ik had gedaan. Nu ga ik mijn mantel uittrekken". Achteraf bezien was hij maar blij, dat Leonard Carroll juist op dit ogen blik de kamer binnenkwam, blijkbaar ontstemd en om een partijtje verlegen. Agnes liep de kamer uit met hetzelf de onbevangen uiterlijk, dat zij in het korte gesprek van daareven had ge toond en Masterman smaakte de vol doening, de jonge Carroll totaal tg verslaan. Dat was beter dan met Ag nes ruzie te maken. Nu de brief een maal op de bus was gedaan, had dat geen zin. Ze moesten het doormaken, maar hij zou haar oij haar aanbod van 50.000 pond houden. Hij zou niet slecht af zijn als hij ze had en hij zou veilig zijn. Als hij had geweten, hoe Agnes zou handelen, zou hij niets ge riskeerd hebben, 't Was nu eenmaal zo: vrouwen hadden geen zenuwen om een brutale slag U wagen. Terwij] het biljartspel voortging, be gaf Justin zich naar „Mill House". „Zet je hoed op en kom mee", zei hij. Dorinda ging met item op weg naar het dorp in de late schemering van een vochtige, mistige avond. Kleine ro'okwolkjes kwamen uit de schoor stenen van de dorpshuizen en maakten de mist nog dikker. Hier en daar toonde een verlichte spleet waar een gordijn slordig was neergelaten. Het rook op de weg naar rottende blade ren, vooral koolbladeren mest en ^ïoutrook. Juist even vóór het eerste huis ging een laan zijwaarts tussen hoge heggen en overhangende bomen. Tot zij die laan waren ingeslagen, had geen van beiden een woord gesproken. Beiden hadden het gecompliceerde gevoel, dat er te veel te zeggen viel en dat de open vlakte zich niet leende voor zulk een gesprek. Hier in de laan waren ze als omslotenalleen. Justin verbrak de stilte. „Wat ga je nil doen?" Ze beantwoordde de vraag niet, maar zei snel: „De politie kwam...." „Hebben ze mrs. Oakley gesproken?' „Neen. mr. Oakley stond het niet toe. Hij zei. dat ze niet in staat was gehoord te worden Ze komen morgen terug. Wèi hebben ze de kamenier cn mij gehoord". „Vertel mij er alles van". „O, ze waren heel geschikt. Ik be doel, dat ze me absoluut niet zenuw achtig maakten. De hoofdinspecteur stelde alle vragen en de ander schreef op, wat ik antwoordde. Eno, Jus tin, het allereerste wal me gevraagd werd was, hoe lang 'k mr. Porlock al kende". „Wat heb je gezegd?" Ze had zich omgewend en keek hem in het schemerlicht aan. Eigenlijk was er nauwelijks „licht" meer, want tussen de heggen en de bomen heerste bijna duisternis. Hij had haar gevraagd, haar hoed op te zetten, maar zij was blootshoofd, in haar bruine mantel De kieur van de „tweed"-stof vermengde zich met de andere schakeringen van bruin, roodbruin en kastanjebruin, tin ten van afgevallen bladeren, donkere aarde en bladerloze takken. Ook haar haren waren nauwelijks waar te ne men; ze werden verdoezeld door de schaduw van de boomtoppen. Goed zichtbaar bleef alleen haar gezicht, nu beroofd van zijn gewone kleur, bijna zonder uitdrukking, als de vluchtige eerste omtrekken van een op tere, matte achtergrond geschilderd vrou wengelaat. Zij scheen hern tegelijker tijd veraf en nabij. Als hij zijn hand uitstrekte, kon hij haar aanraken, maar toch vroeg In, ziph juist op dit ogen blik af. of hij haar zou bereiken in dien hij het deed. (wordt vervolgd) De vreugde van bewonderen is de beloning van hen die Vrij zijn van afgunst. COMTESSE DIANE J DIT WOELIGE LEVEN £EN UITGEKOOKTE uitgever is bezig onze beschaving en zijn banksaldo te dienen door de versprei ding van een maandblad, dat zich de titel „Nieuw Leven" aanmat. Een heerlijk bezit voor het soort keute- lige netevreters, die altijd wat voelen. Hier een scheut en daar een schot, bibberige nierpijn en jeukerige neus holte, trekkerige slijmvliezen en kloppende lever heel de santekraam zeurderige ziekelijkheden vinden ze breed-uit behandeld in „Nieuw Leven", populair, wetenschappelijk orgaan voor gezondheid en lichaamsverzorging. Dat wordt een goed zaakje. Voor die uitgever, welteverstaan. Want 't getal der kwijnerige zemelzeuren, die zich inbeelden, dat een paar dozjj» ziekten zich hebben vastgebeten ltt hun gewichtige lichamen, is gans zeer groot. Zouden dezulken niet snakken naar „Nieuw Leven" Ik lees met opgetrokken wenkbrau wen een serie wenken voor wie een avond uit moet. Me lieve mensen: wat zit daar een boel aan vast! „Zorg, dat reeds twee dagen van te voren uw avondjapon in orde is, (Ju onberispelijk. Voor alle zekerheid past u haar aan gelijk met het onder goed en het corsetje." En als 'ie nou niet past?, vraag ik me af. Maar dat blijft een vraag zonder antwoord. Wel leer ik, dat men er voor moet zorgen, dat de kousen heel zijn. Dat is de ouverture. Nou gaat het pas goed beginnen. Ik moet de avond, die aan dè avond voorafgaat, vroeg naar bed om er jeugdig uit te zien. Dat gaat echter niet zomaar van hup in de koffer o neen. Eerst moet ik tot aan mijn nekharen in de cleansing- cream. Tenzij mijn gelaat „erg ver waarloosd is"; in dat geval dien ik wangen en hals in te vetten met een papje van citroen en eiwit. De dooiers mag ik vermoedelijk opeten met een scheut brandewijn, maar dat staat er niet bij. Gloedwarm zij het bad, waarin ik mijn ranke leden vlei en ik giet een aftreksel van kamille in mijn haren, omdat ze blond zijn. Was ik zwart, dan kon een scheutje azijn 't wonder werken. Een ogenbadje Iaat ik volgen door beklopping van mijn kraaienpootjes, en mijn lippen smeer ik in met een stift van cacaoboter. Ten slotte gaat de hele boel in de talkpoeder met een extra voorraad tussen de tenen. Mijn handen gaan vet in de crème en om de lakens te sparen trek ik oude katoenen handschoenen aan. Jasses ik zie me al liggen. Om er jeugdig uit te zienEiwit in je nek en cacaovet op je mond en hele maal in de poeier. Van de frisse. Edoch: „Nieuw Leven" voegt aan al deze wijsheid nog een laatste raad geving toe. „Wat zenuwdruppels zui len uw schoonheidsslaapje goed doen'. JJegt u dit wel. Als de uitgever bij ieder abonnement eens een bus zenuwpoeders cadeau gaf? Mijn zegen heeft 'ie. Als zo'n juf frouw met cacaoboter en eierstruif maar ver uit mijn buurt blijft. Al zijn d'r kousen heel en al past de jurk precies bij het corsetje. Ge zult met zo'n mirakel gezegend zijn! JEREMIA BLOM. Sport in Kort Te Hastings heeft Dr. Euwe in de zevende ronde remise gespeeld tegen de Brit Home. Szabo won van de Amerikaan Evans, Rossolimo van de Engelsman Winser, de Noor Barda en de Brit Konig speelden remise en Ful ler won van Woos. De stand is nu: 1. en 2. Szabo en Rossolimo 6 p.; 3. Evans 4*/i p.; 4. EUWE 4 p.; 5. en 6. Horne en Fuller 3y p.; 7. Woos 2'/s p.; 8. Barda 2 p.; 9. en 10 Winser en Konig ly p. Te Moskou, Waar de dames zich over het schaakbord buigen, werd in de negende ronde slechts een partij beëindigd en wel tussen Fenny Heems kerk en de Frangaise Chaude de Silans. Bij de 37e zet gaf onze land genote op. —Ook in hun achtste wedstrijd om de West Europa Cuo is het de Til- burgse ijshockeyclub niet gelukt ook maar een punt in de wacht te slepen. In de Apollohal te Amsterdam verloor zij met 3—1 van de Ijsvogels. Tussen standen 00, 10, 21. Piervisser gleed uit en verdronk Op de pier tc IJmuiden is gistermor gen een tragisch ongeval gebeurd. De heer G. de Paus uit Haarlem, die zich bezig hield met het z.g. Iijnvissen, is daarbij vermoedelijk .uitgegleden en in zee gevallen. Hoewei pogingen in het werk gesteld werden hem te grijpen, was het niet mogelijk hem te redden, zodat de man verdronk. De bemanning van de sleepboot „Ju nior", die het contact met de loods boot onderhoudt, heeft het lichaam opgevist. Het toepassen van kunstma tige ademhaling mocht toen niet meer baten. Een arts kon later slechts de dood constateren. Het stoffelijk over schot is overgebracht naar het hoofd bureau van politie. De heer De Paus was 52 jaar oud.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5