Binnenkort Amerikaanse wapen-stroom naar West-Europa Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Prijsverhoging van het wittebrood het begin van de ellende? Zaterdag 7 Januari 1950 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Engels-Amerikaans accoord spoedig verwacht Castricum De verdediging van het Noordatlantisch gebied De werkloosheid stijgt [Krachtproef voor Nenzies op Auto-coureur reed menigte in Scheuring in het Franse kabinet? Weerbericht Melk een cent duurder Het bouwvolume voor stadskernen De cijfers voor 1950 Gesneuveld in Indonesië Concurreniie kan prijsstijgingen tegenhouden Bevins dragers zijn in training 1 Marktberichten EN, 5 Januari 1950. 14 Paar- if 700; 5 Tijdkoeien f 450 Geldekoeien (mag.) f 450 Geldekoeien (vette) f 500 Kalfkoeien f 600f 850; 4 f 350f 450; 5 Graskalveren 140; 45 Nuchter kalveren f 30 0 Vette Schapen f 65f 85; «n (Overhouders) f 45f 65; f 30f 50; 24 Konijnen 2 Kippen f 2.50f 5. 'IJKER GROENTENCENTRALE, 6 00 ke Groene kool 21,80—29,00; Gele kool 5,50—14,10; 60.000 kg 6-12,90j 100.000 kg Witte kool 600 kg Witlof: 1B 39-42 ea 18.000 kg Uien 31-32,60 en 1-31,30. iRMARKTBOND, 6 Jan. - 73.000 lol 6-11; 27.000 kg Gele kool 7- 1.000 kg Witte kool 13-15,10; Uien 29,10-32,70. v'HUIZE.N, 6 Jan. 91.000 kg Rode 60; 15.900 kg Gele kool 8,90- 000 kg Witte kool 14,50-16,40; roene kool 18,20; 5300 kg Uien I. EBROEK, 4 Januari. 7500 001 5.609.70; 9000 kg groe- 18.9026.50; 300 kg spruiten .500 kg uien 29.40—29.90, grof 0, drielingen 21.50—22.10, afw. 00 stuks bloemkool I 2137} fw. 8.00—18.00. bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. B1JLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN 1147 Jaargang No. 6 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 16 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen 1.40 per maand, 4.per kwar taal plus incassokosten. De Raad van het Noordatlantisch verdrag, waarin de twaalf staten-leden zijn vertegenwoordigd, heeft Vrijdag bekend gemaakt zijn goedkeuring te hebben .{gehecht aan de aanbevelingen, welke zijn gedaan voor de verdediging van het i gehele Noordatlantische gebied. In Amerikaanse kringen verwacht men, dat er thans vrij spoedig een stroom van Amerikaanse wapens naar de andere ver- J dragslanden zal gaan vloeien. I r>. I Ii verwacht, dat de besprekingen tussen Amerika en Engeland te dien opzichte volgende week voltooid zullen worden. De andere accoorden zullen dan even eens spoedig hun beslag krijgen, waar na met de verscheping van de Ameri kaanse wapens begonnen wordt. LEVEN OP DE BOERDERIJ van de heer G. Veldt aan zijn reeds drie lammetjes geboren, s vroege lenteboden. f§» Wm 119 II l l\S irïta im mers is lar voor- jelegen- ui met oor hen wensen De boven bedoelde aanbevelingen [zijn op 1 December te Parijs door de ■Atlantische defensie-commissie opge- Ijteld. Zij voorzien in een integrale ver- ldediging van het Noordatlantisch ge- |bied, gegrondvest op de beginselen van '„zelf doen" en wederzijdse hulpverle- Ining. Zij zullen de basis vormen voor [de gemeenschappelijke verdediging Ivan het grondgebied van de staten- I ondertekenaren van het verdrag. De goedgekeurde aanbevelingen zul- |len thans aan president Truman wor- [den voorgelegd. Na de officiële beves- f tiging door de president is het wachten [nog op de bi-laterale overeenkomsten ussen de Ver. Staten enerzijds en elk [der andere paetlanden anderzijds. Men \54.898 mannen zonder werk Tijdens de maand December is het [aantal geheel werklozen in Nederland [gestegen van 42.686 tot 54.898. Het aan- tal DUW arbeiders steeg van 19.415 tot 27.466 en het aantal personen op wachtgeld van 603 tot 823. De stijging van de werkloosheid is [voornamelijk te wijten aan het vordc- [ren van het winterseizoen en de nieu- [we inschrijving van pas gedemobili seerde militairen. Voorts is van be- [iang te vermeiden, dat de mannelijke [beroeps-bevolking in 1949 met 36.000 personen is toegenomen. De vraag naar [mannelijk personeel daalde van 18.980 tot 15.795. Australische Havenstaking Zesduizend havenarbeiders te Sydney i hebben op last van het onder commu- I nistische leiding staande vakverbond het werk neergelegd. Het havenverkeer ligt volledig stil. De staking dreigt 1 over te slaan naar alle andere Australi- I sche havens. Men beschouwt de staking als een [eerste krachtproef voor de nieuwe [liberale regering-Menzies, die in haar f verkiezingsprogramma heeft verklaard de Australische communistische partij [buiten de wet te zullen stellen. Ongevallen te Buenos Aires Tijdens de 1000-mijIen autorace te Buenos Aires, die door Juan Galvez in 12 uur 49 min. 23 sec. met een gemid delde snelheid van ruim 125 km werd gewonnen, zijn enkele ongelukken ge beurd. Toen de race in volle gang was, stak een 23-jarige jongeman de weg over. Hij werd door één der wagens gegrepen en gedood. Een andere wagen kwam in botsing met twee personen, die gewond werden. Een derde auto reed op een groep mensen in, die te dicht langs het parcours stonden. Hierbij werden zes personen gewond. Guy Mollet, de secretaris-generaal van de Franse socialistische partij, heeft premier Bidault gedreigd met ontslag van de socialistische ministers uit zyn coalitieregering, wanneer geen positief antwoord ontvangen wordt op de socialistische eisen om uitbreiding van het verlenen van duurte-bonussen. Een B-50 neergestort Een viermotorige bommenwerper van het type B-50 is, met elf man aan boord, in een baai van Florida, even na de start, tc pletter geval len. Negen inzitttenden konden wor den gered. De beide vermisten wor den opgespoord. Verwachting, geldig tot Zondag avond: Matige en in de kustgebie den af en toe vrij krachtige wind lussen Zuid-West en Zuid. Half tot zwaar bewolkt met slechts hier en aaar enige lichte regen of motre gen. Weinig verandering in tem peratuur. ZONDAG: Zon op 8.47, onder 16.47. Maan op 21.57, onder 11.12. MAANDAG: Zon op 8.46, onder 16.48. Maan op 23.21, onder 11.24. Montgomery zal te Amsterdam spreken Veldmaarschalk Montgomery zal op Vrijdag 13 Januari aan een noenmaal in het Internationaal Cultureel Cen trum te Amsterdam het woord richten tot zestig genodigden uit kringen van handel, industrie, vakbeweging, geor ganiseerde jeugd etc. Monty zal de op richting van afdelingen van de organi satie „Concordia" bepleiten. „Concor dia" beoogt het saamhorigheidsgevoel tussen de Westeuropese en Engels sprekende jeugd te versterken door haar samen te brengen in vacantie- werkkampen. Ook de ministers Lief- tinck, alsmede verschillende ambassa deurs zullen aan het noenmaal aanzit ten. Met ingang van 8 Januari zal in en kele gedeelten van ons land, met in begrip van de kop van Noord-Holland gepasteuriseerde en flessenmelk één cent per liter duurder worden. Deze maatregel geldt voor de duur van een half jaar. Daarna zal de prijs wederom met een cent worden verhoogd. De aanval van de Darul Islam Zoals gemeld, heeft de Darul Islam Maandag een aanval ingezetop Bre- bes, dat in de omgeving van Tegal, aan Java's Noordkust, is gelegen. De aanval werd 's middags om vier uur ingezet en duurde zes uur. De aan vallers richtten zich hoofdzakelijk op het moskeegebouw, doch ook de Ka- bupaten (de ambtswoning van de vroe gere regenten) en het telefoonkantoor werden aangevallen. Twee burgers, waaronder een telefoniste en een sol daat van de TNI, sneuvelden. Aan de zijde van de Darul Islam vielen vijf do den. Er worden thans in de omgeving van Brebes zuiveringsacties gehouden. Om aan de noodtoestand in het ge bied van Brebes en omgeving het hoofd te bieden zijn tien ton rijst, tien ton zout en een hoeveelheid petroleum, vol doende om in de eerste behoeften van de bevolking te voorzien, derwaarts gezonden. Indonesië heeft een aanvraag voor het lidmaatschap van de Unesco inge diend. Teneinde de besturen van getroffen gemeenten, waar meer den 10 procent van de stadskern, dan wel meer dan 100 panden zijn verwoest, in de gele genheid te stellen hun stadskern te herbouwen, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting nouwvolume voor dat doel beschik baar gesteld. Dit volume wordt geput uit de sector „bedrijfsgebouwen voor handel en verkeer" van het bouwpian 1950. Daar in de getroffen kernen, behalve zakenpanden, ook woonhuizen zijn verwoest, zullen de betrokken gemeen tebesturen een deel van het hun on langs toegewezen woningcontingent moeten combineren met het hun thans beschikbaar gestelde bouwvolume. Het op deze wijze samengestelde bouwvolume mag dan worden besteed voor woningen al dan niet met be drijfsruimten en voor bedrijfsgebou wen voor handel en verkeer. Ten aan zien van de behoefte aan bedrijfsge bouwen voor de nijverheid, kerken, scholen en ziekenhuizen gelden afzon derlijke regelingen. In Noord-Holland. Een aantal gemeenten in verschil lende provincies, waaronder ook Noord- Holland, ontvangt thans het toegewe- ze bouwvolume rechtstreeks van het departement, terwijl voor verdeling ever enige andere aangewezen gemeen ten een gezamenlijk bouwvolume aan Gedeputeerde Staten der provincies is beschikbaar gesteld. Voor Den Hel der geldt de volgende berekening: Rechtstreeks wordt ontvangen de som ma van f 455.000. Daarnaast moet uit De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen de volgende verliezen onder de militairen in Indonesië zijn geleden: Koninklijke Landmacht: Sol daat P. J. Vaas uit Nederweert; 'sol daat eerste klasse J. F. Olivier uit Amsterdam; korp. J. J. Linsen uit Eindhoven en sergt. vlieger-waarnemer H B. Thomassen afkomstig uit Indo nesië. het reeds toegewezen bouwvolume worden geput tot een bedrag van f 245.000, zodat het jaarlijkse bedrag -oor de herbouw van de stadskern zal zijn 700.000. Voor Velsen zijn deze cijfers resp. 171.000, 129.000 en f 300.000. Daarnaast zullen Gedeputeerde Sta ten van enkele provincies een volume, geput uit de sector „Handel en Ver keer" verdelen. Voor Noord-Holland heeft dit betrekking op een bedrag van 525.000 over de gemeenten Castricum, Diemen, Egmond aan Zee, Haarlem mermeer en Zijpe. Een merkwaardige gramofoonplaat Slechts één Nederlander, een in woner van Den Haag, heeft ge constateerd, dat bij de overdracht van de souvereiniteit aan de RIS, op 27 December te Batavia, een merkwaardige vergissing werd gemaakt. Bij de heruitzending van de plechtigheid in het voormalig Paleis van de G.G. over de Hil- versumse zender, constateerde de Hagenaar, dat bij de voorlezing van het Koninklijk Besluit de woorden werden gebruikt: „Wij, Wilhelminaenz. enz." in plaats van: „Wij, JulianaBij informatie kon de luisteraar geen bevestiging van zijn ver moeden krijgen, waarop hij zich wendde tot de heer W.Vogt.Deze draaide de betreffende plaat op nieuw af en berichtte de luister aar later, dat deze inderdaad goed had gehoord. Er bestaat blijkbaar maar één Nederlander, die de ver gissing heeft opgemerkt. De gra mofoonplaat zal worden gemerkt, om later als curiositeit te dienen. Minder treinen in Amerika De Amerikaanse spoorwegmaatschap pijen nemen maatregelen om, van Zon dag middernacht af, het spoorwegver keer aanzienlijk te beperken. Alle maatschappijen zullen op die datum nog nauwelijks voor 25 dagen kolen in voorraad hebben. Zij zullen daar om het aantal stoomtreinen met 1/3 verminderen. Deze maatregel is het rechtstreeks gevolg van de vermindering van de kolenvoorraad, voortspruitend uit de toepassing van de drie-dagen-arbeids- week door de mijnwerkers. Praag protesteert bij Tito Het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bij de Joe goslavische ambassade een nota inge diend, waarin geprotesteerd wordt te gen „het gewelddadig optreden" tegen Tsjechoslowaakse burgers in Joego slavië. Volgens de nota zou geweldda dig worden opgetreden tegen Tsjecho slowaakse burgers, die Joegoslavië wensen te verlaten. Truman: Ja broeder Josef, bij de Chinese muur kun je je gang gaan, maar Europa is géén Formosa! iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Qe distributie behoort tot het verleden, op een paar kleine overblijfsels na, zoals kolen en koffie. En in de Noord westhoek van OVerijsel is nu de laatste stamkaart uitgereikt. In Steenwijk. Tien jaar geleden ging de eerste Ook zijn met eikantjers vrouwen getrouwd Rgheid hebben ze hun gezinnen meege D - Jljn me°sen'AT°le de en na verwisseling van het huisraad bracht. In Falvignac heeft een zeug n„ ivr,„- zijn ze in hun zelfde woning getrokken. 'n vÜf worpen 75 biggen ter wereld ge- De drie kinderen uit beide huwelijken bracht. Voor onze Noordhollandse fok- komen in beide huizen over de vloer, hers om van te smullen! O In Liver- Ik stel voor de woningen te dopen: „Who is who?" De politie heeft een einde gemaakt aan de activiteit van een ploeg arbeiders, die zonder vergun ning aan het bouwen waren geslagen, voor de rechtmatige bezitter. koffie te duur vinden. „De Nieuwe Gids" wekt zijn lezers op, om uit pro test geen koffie meer te drinken en over te schakelen op cacao. In de smaak zit niet eens zoveel verschil, zegt men. Dan geloof ik, dat het daar geen zuivere koffie is. Krasavt- sjenko, secretaris van de communisti sche jeugd van Moskou is uit zijn ambt gezet. Hij heeft twee letters te veel in zijn naam. Bij Rome is een bandiet, bijgenaamd „De gemaskerde terreur" die auto's en voetgangers be roofde. gearresteerd. De politie ont dekte hei-- bij een ploeg, die bezig was, de boef op te sporen. Van autobandiet tot auto-suggestie, il n'y a qu'un pas. rJ Moelln bij Lubeck, waar Tij] Uilen spiegel werd geboren, heeft Shaw tot ere-Uilenspiegel benoemd. Kan-ie Stalin gezelschap houden. Want die heeft het ba i itje ook al. Twee echtparen in Nevada die al vijf Jaar naast elkaar woonden hebben Nou zit er geen kop of staart meer aan. Staken mag niet en werken óók niet! n Vijf Siciliaanse bandieten,die al lang werden gezocht, hebben zich bij hun huwelijken ontbonden. De mannen de politie aangegeven. Voor de gezel pool nam een man, die een auto had gestolen, een lifter mee, die per onge luk de eigenaar van de wagen was. Tien pond boete voor de dief, vreugde (Van onze Haagse redacteur) £)E VREES van talrijke huismoeders voor prijsstijgingen na de toekenning va» de vijf procent loonsverhoging aan een aantal categorieën van werknemer* laat zich eenvoudig uitdrukken in de klacht: „De prijsverhoging begint al bi) het wittebrood; er zullen spoedig wel meer artikelen volgen!" Misschien heb ben deze huismoeders gelijk, doch het is geenszins een wet van Meden en Perzen, dat verscheidene soorten van levensmiddelen in prijs verhoogd zullen worden. Vermoedelijk is het tegendeel eerder waar; dit zij ter geruststelling van velen gezegd. Vrees van de huisvrouwen waarschijnlijk voorbarig Toen de bakkers hun hogere perso neelsuitgaven wilden doorberekenen in het zogenaamde volksbrood, dat van gemengd meel gebakken wordt „re geringsbloem" zeggen de bakkers zelf heeft de regering tijdens dezer dagen gevoerde onderhandelingen duidelijk te verstaan gegeven, dat daarvan niets komen kan. Uit sociale overwegingen staat zij niet toe, dat een van de voor naamste volksvoedsels duurder wordt. Wel heeft zij de prijs van de „rege- ringsbloem verlaagd, doch daar tegen over verhoogde zij de prijs van de bloem, waarvan het wittebrood gebak ken wordt, zodat de overheid van de prijsfluctuatie geen nadeel lijdt en geen voordeel ondervindt. De prijs van het wittebrood is vrij. De bakkers zijn dus gerechtigd deze te verhogen. Gaan zij daartoe inderdaad over, dan levert dit aanzienlijk meer op, want er wordt ongeveer 60 witte brood tegen 40 °/o volksbrood gebakken. Op zichzelf is dit laatste een merk waardig verschijnsel. De kwaliteit van het volksbrood is ongetwijfeld uitste kend. Daarbij is het veel goedkoper dan wittebrood, maar desondanks blij ken zeer velen de voorkeur te geven aan deze laatste broodsoort. Het is uiteraard niet uitgesloten, dat de omzet van wit brood bij prijsverho ging terugloopt, doch dit staat uiteraard niet vast. Bakkers, die hun itebiet aan witbrood willen behouden, zullen moe ten concurreren. Deze onderlinge con currentiestrijd zou wel eens de prijs verhoging in de weg kunnen staan. Er is dus nog geen aanleiding om de toe komst heel erg somber in te zien. Andere prijzen evenmin omhoog. Dat geldt ook voor andere artikelen. Vrijwel alle prijzen zijn in de achter ons liggende tijd vrijgegeven. Wel be staan voor enkele artikelen nog garan tieprijzen we noemen melk, varkens vlees en koolzaad doch zij liggen in de sfeer van de producent en niet in die van de consument. Zij hebben in vloed op de hoogte van de prijzen van de desbetreffende artikelen, maar niet op de schommelingen in de vrije con- sumentenprij zen. Het zijn dus voornamelijk vraag en aanbod, die bepalen, wat de huismoe der voor de levensmiddelen betalen moet. De concurrentie zal een belang rijke rol spelen. Het is geenszins uitge sloten, dat deze de prijs van het witte brood op het tegenwoordige niveau houdt en voorkomt, dat andere artike len duurder worden. Dit is ook het oor deel van deskundigen in de levens middelenbranche. De vleesprijzen zullen vermoedelijk langzamerhand wel de hoogte ingaan, vooral in het voorjaar. Men zie hierin evenwel niet het gevolg van de loons verhoging. Het is een normaal ver schijnsel, veroorzaakt, doordat aan het eind van de zomer het aanbod van slachtvee groot is en de markt in het voorjaar en gedurende de zomer veel krapper wordt. Nijpend tekort aan koffie. Met de koffie staan wij er slecht voor. De aankopen zijn gestaakt om de eenvoudige reden, dat er nagenoeg geen koffie is. Er is een nijpend wereld tekort. Reeds vóór de oorlog en gedu rende de jaren 19401945 heeft Brazilië het koffie-areaal drastisch ingekrom pen. Grote hoeveelheden moesten na melijk als onverkoopbaar vernietigd worden. Daarna is men aan het herstel begonnen, doch het duurt zes a zeven jaar voor de productie weer op peil is. Deze periode is nog niet voorbij. De moeilijkheden zullen dus enige tijd voortduren. Het spreekt vanzelf, dat de koffie op het ogenblik op de wereldmarkt duur is. Ook onze deviezenpositie verhindert koffie aan te kopen. Er is thans in ons land nog een voor raad voor negen maanden. Wat daarna zal geschieden? Het heeft er de schijn van, dat we weer algemeen naar ons kopje surrogaat terug moeten.... Bij de beëindiging van dc distributie in de loop van het vorige jaar heeft de regering overwogen ook de koffie vrfl te geven. Had zij dit inderdaad gedaan, dan zou daarvan ongetwijfeld een enorme prijsstijging het gevolg geweest zijn: koffie dus alleen voor hen, die het goed betalen kunnen en surrogaat voor de minder breed bü kas zittenden! Dit heeft de regering niet verantwoord ge acht, zodat we zij het schaars met zijn allen nog enige tijd ons bakje echte koffie drinken kunnen. Een nieuw type atoombom? President Truman schijnt plannen te overwegen voor de vervaardiging van een nieuw type atoombom, dat dui zend maal zo krachtig zou zijn als elk ander bestaand wapen, zo verneemt de New York Daily News, in hoge krin gen te Washington. Het wapen wordt een „superwaterstofatoombom" ge noemd en zou op papier reeds een grote mate van volmaaktheid hebben bereikt. Vooraanstaande atoomgeleer den schijnen ervan overtuigd te zijn, dat zij waterstof kunnen laten ont ploffen, zoals dat in de zon en de ster ren gebeurt, waardoor een grote hoe veelheid warmte en energie zouden vrijkomen. De vervaardiging van de bom zou evenveel kosten als die van de eerste u. anium-atoombom twee milliard dollar. Formosa teg je? Nou mao! Jn Beieren zijn tienduizend pond kof fie, tientallen auto's kleding en vele andere goederen van smokkelaars in beslag genomen. De politie moest van verhuizers opslagruimte huren om de buit te kunnen bergen. Een van de meest omvangrijke en moderne netwer ken van telefoon en telegraafverbin dingen wordt op het ogenblik aange legd in het zwartste deel van het zwarte werelddeel, Afrika. De Soedan wordt het centrum van de telegraaf verbindingen. De tijd van Stanley en Livingstone is ver voorbij, „als ik mij niet vergis". Kolendamp in Kleuter school Donderdag werd in een kleuterschool te Rotterdam een vijf-jarig meisje plotseling onwel. De onderwijzeres vermoedde, dat zulks het gevolg was van kolendamp, die ontsnapte uij de onder het lokaal gelegen ketel van de centrale verwarming, en bracht het kind naar een ander lokaal om wat op te knappen. Toen zij terugkeerde, ble ken er nog enige kinderen niet geheel in orde te zijn. De GGD heeft twee er van zuurstof toegediend, zodat zij spoedig weer beter waren. Ook de an deren hebben verder van dit incident geen nadelige gevolgen ondervonden. Nederlands schip aangevaren Het Nederlandse motorschip Venus" groot 291 ton en het Zweedse 2065 ton metende s.s. „Spica" zijn gister volgens mededelingen van Lloyds uit Middles brough, in de rivier de Tees met elkaar in aanvaring gekomen. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de schade. Voorzien van een voorlopig certifi caat van zeewaardigheid zette de „Venus" gisteravond reeds zijn reis naar Korsoer voort. Ceylonse dragers oefenen thans op de trappen van het senaats gebouw te Colombo met de draag stoel, die bestemd is voor de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin. Om er ge heel zeker van te zijn, dat vier dragers genoeg zullen zijn, heb ben twee Ceylonese ambtenaren in de stoel plaats genomen. An dere ambtenaren slaan de oefe ningen nauwlettend gade. Bevin zal, zoals gemeld, de vol gende week aanwezig zijn op de conferentie van ministers van het gemenebest. RIJKSPOLITIE WIL EIGEN MUZIEKCORPS Enige manschappen van de Rijkspoli tie te 's-Gravenhage hebben het initia tief genomen tot oprichting van een eigen stafmuziek voor dit corps. Aange zien het corps over het gehele land ver spreid is, zal men de muzikanten voor de kapel trachten te vinden in Den Haag en omgeving. JEHOVA'S GETUIGEN OVER DIENSTWEIGERING Het Wachttoren Bijbel- en Traktaat genootschap heeft een verzoekschrift tot de Koningin gericht, waarin wordt uiteengezet, dat de getuigen van Jehova tijdens de bezetting voldoende hebben bewezen, hun leven te willen geven in de strijd voor de vrijheid. Zij maken daarom bezwaar tegen het feit, dat zij, die op grond van hun gods dienstige opvattingen onoverkomelijke bezwaren tegen de militaire dienst heb ben, worden veroordeeld en als ernstige misdadigers behandeld. Zij verzoeken om opheffing van de commissies ex art. 2 van de Dienstweigeringswet; en vragen voorts, de betrokken jongeren voor' de keus te stellen, militaire dienst te verrichten, of zich in het landsbe lang te wijden aan een niet-militaire dienst, en dit in de gevangenis ver blijf houden, gratie te verlenen. INCIDENTEN OP MIDDEN-JAVA Van Midden-Java, met name uit het gebied tussen Brebes en Garut, worden weer enkele incidenten gemeld. Een troep van de Darul Islam heeft Dins dag een nieuwe aanval op Brebes on dernomen. De aanvallers werden door een bataljon van de TNI op de vlucht gedreven. Op het traject van Tjibatu naar Ga- rut zijn Donderdag en Vrijdag drie treinen beschoten. Een TNI-militair van de treinbewaking werd grwond.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1