Verkoudheid of Griep Vriesman's-Wijnhandel Stad en Omgeving. Kort geding tussen veilingbestuur en detaillisten AGENDA Politierechter trok zeer weinig belangstelling Langedijk profiteert van de ver laagde Duitse invoerrechten Wie zal de extra ceni voor de kisten betalen? DE Medicijn Cognac of Beerenburger-Kruidenbitter Loshandige en losbandige knapen De nieuwe avonturen van Pim, Pom en Pam Bergen Historische dienst in de Ruïnekerk De export sterk gestegen Heer-Huqowaard Kippendief gesnapt Processen br allerwege o Het Radiooroar DINSDAG 10 JANUARI I860 De President van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar, mr A. D. van Regteren Altena, behandelde gisteren in kort geding het conflict dat tussen de N.V. Alkmaarse Exportveiling en de beheerder van de fustcentrale, de heer E. Mak, enerzijds en zesentwintig groenten handelaren anderzijds is gerezen. Zoals men zich zal herinneren werden de kleinhandelaren kortgeleden door de directie van de veiling, daarbij terzijde gestaan door de grossiers, verplicht over de zogenaamde twee- en drie-guldenkisten, welke van veilingen buiten Alkmaar afkomstig waren, een cent huur te betalen, welk geld ten goede zou komen aan de fustcentrale, die zich belast' heeft met het retourneren van deze kisten. Toen de handelaren weigerden de, volgens hen te hoog gestelde, wissels te betalen, moesten zij de veiling verlaten. (Ontleend aan onze Advertentie-rnbrk i., DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Key Largo (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Het avontuur begon ip Bombay (18 j.>. Cinema Americain, 8 uur: Song of my heart 'to 14 jaar o.g.). A. B. T., 3 uur: Shep, de mensenredder (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: KLM-avond WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Matinee 2.30 uur. (A.B.T. geen matinee). Gulden Vlies, 8 uur: Haarlemse Or kest Vereniging. Evangelisch Lutherse kerk, 8 uur: Openbare Wijdings-bijeenkomst. De verdediger van de kleinhandela ren, mr dr C. Berkhouwer, zeide dat als de kleinhandelaren van de grossiers hun waren betrekken, zij verplicht zijn via de veiling te betalen. Daar de vei ling het centrum van het betalingsver keer is, wordt voorkomen dat men schuld kan maken bij de grossiers en men daarna op de veiling toch nog groenten en fruit kan betrekken van de tuinders. De fustcentrale heeft zich belast met het retourneren van het fust dat van veilingen buiten Alkmaar afkomstig is en zij ontvangt daarvoor van de grossiers zes cent per kist. Er is een regeling tussen de detailhandel en de grossiers, zo ging mr Berkhou wer voort, dat de grossiers het geld, dat ze aan de fustcentrale betalen, niet gullen doorberekenen aan de kleinhan, •el. Nu zes cent te weinig blijkt voor een goede bedrijfsvoering van de fust centrale, berekent de beheerder van deze centrale, tevens directeur van de veiling, een cent extra aan de klein handelaren. Spreker meende dat de veilingdirectie zich er niet op kan be roepen dat de extra cent wordt gehe ven als huur voor de kisten, daar er een regeling met de grossiers is dat de ze dit geld voor hun rekening nemen. Als de veilingdirectie nu haar zin zou krijgen, zou voor haar de mogelijkheid geopend zijn voortaan twee of drie cent per kist extra te nemen. Het con flict gaat niet om die ene cent als zo danig, aldus mr Berkhouwer, maar om de eenzijdig opgelegde verplichting. Het was sprekers overtuiging dat de veiling zich thans opwerpt als kassier, doch dat zij hiertoe niet bevoegd is. Mr Berkhouwer betoogde, dat de heer Mak niet het recht had de hande laren, die het extra berekende bedrag niet wilden betalen, van de veiling te verwijderen. Hoe de veilingdirectie er over denkt. De verdediger van de N.V. Alk- maarsche Exportveiling, mr A. J. M. Leesberg, was van mening, dat de vordering van zijn confrère moest wor den afgewezen. Spreker rechtvaardig de het wegsturen van enige kleinhan delaren van de veiling aan de hand van artikel zestien van het in 1930 op gestelde veilingsreglement, waarin staat dat ieder, die zich gedraagt in strijd met de belangen van de veiling, uit het gebouw verwijderd kan worden en dat ieder zich aan de uitspraak van de directeur dient te onderwerpen. Spreker meende dat zij, die zich te ruggezet gevoelen, zich hierover bij 't bestuur dienen te beklagen. De gros siers hebben besloten voortaan een cent per grote kist huur te heffen. Mr Leesberg betoogde dat de grossiers hiertoe het volste recht hebben en dat zij zelfs gerechtigd zijn meer dan een cent te vragen. Als de grossiers die extra cent in de kas van de fustcentra le willen storten is dat hun goed recht. Een gedeelte van de kleinhandelaren heeft verklaard, dat zij de rekeningen waarin die extra cent was doorbere kend, niet wilden betalen en aangezien zij hierdoor automatisch hun groenten niet betaalden (omdat zij op één re kening was ondergebracht) meende pleiter dat de heer Mak, hiertoe be voegd verklaard door het bestuur van de veiling, het recht had de kleinhan delaren van de veiling te weren Deze zouden immers niets op de markt ko pen zolang zij hun vorige wissels niet betaald hadden en hun aanwezigheid in de veiling zou slechts storend kun nen werken. Mr Leesberg meende dat de grossiers ten volle gerechtigd zijn hun wissels door de veiling te iaten Innen en uitbetalen. In tweede instantie. Mr Berkhouwer bestreed in tweede instantie met klem het verweer van de veiling en de grossiers, die in deze sa- Chauffeuse reed na ongeluk door Gisteren meldden wij, dat Zaterdag middag om kwart voor vier een 56-ja rige dame, die op de Friese brug liep door een haar achterop komende per sonenauto werd aangereden. Zij kwam te vallen en liep enige vewondingen op "De bestuurder van de auto reed door zonder naar het slachtoffer om te zien, dat, na verbonden te zijn, door de politie naar haar woning te Ursem werd overgebracht. Uit een door de politie ingesteld on derzoek is gebleken dat de auto be stuurd werd door een 38-jarige café houdster uit Nieuwe Niedorp. Deze wist wel dat zij een aanrijding ver oorzaakt had, doch aangezien zij niet ln het bezit was van een rijbewijs, was zij uit angst voor de gevolgen doorgereden. Er is proces-verbaal tegen haar opgemaakt. Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus, zoon van C. Post- ma en G Th. Rieu. Gijsbertha C„ dochter van P. E. A. Huijgens en G. C. van Liempt Johannes H.. zoon van J. Duijn en G. Semler. Hendrik J.. zoon van H. J. Weijmer en B. M. J. Izereef. Overleden. Wilhelmina Mooij, oud 82 jaar, geh met J. W. Beun. Er is in jaren niet zo'n belang stelling voor een rechtszitting in Alkmaar geweest, als gisteren voor de behandeling in kort geding van het conflict tussen de N.V. Aik- maarsche Exportveiling en zesen twintig groentehandelaren. De zit plaatsen in de rechtszaal waren bij lange na niet toereikend en tien tallen moesten met een staanplaats genoegen nemen. Buiten het ge bouw, aan de Geestersingel, ston den ettelijke driewielers en vracht auto's, waarin de kisten met boe- rekool en andijvie hoog opgetast stonden. De fietsenbewaarder die, zoals algemeen bekend, een groot aantal konijnen te voederen heeft, defileerde met begerige blikken voorbij al dat krachtvoeder, doch hij slaagde er in een eerlijk mens te blijven. In de zaal maakte de rechtskun dig adviseur van de Veiling be kend dat zeven van de zesentwintig eisers 's ochtends bezweken waren en er in hadden toegestemd de ex tra cent, waar al deze drukte om ging, te betalen. Zowel de verde diger van de veiling, mr. A. J M. Leesberg, als die van de handela ren, mr. dr C Berkhouwer, lieten zich herhaalde malen verleiden op eikaars „onderhandse" opmerkin gen in te gaan, waardoor zeer le vendige debatten ontstonden. mengaan, dat de extra cent beschouwd moet worden als huur van de kisten. Daarvoor is een regeling tussen de grossiers en de detaillisten gemaakt, waarin is bepaald dat eerstgenoemden de zes centen voor de fustcentrale voor hun rekening zullen nemen. Als me» nu de kleinhandelaren verplicht ook een cent bij te dragen zou dat volgens spreker in strijd zijn met de gemaakte overeenkomst. Spreker ontkende dat de groentenhandelaren zich hebben ge dragen in strijd met de belangen van de veiling. Het beste bewijs dat de handelaren schade van deze actie on dervinden achtte mr Berkhouwer het noodgedwongen toestemmen van zeven groentenhandelaren om het extra geld te betalen, waardoor zij weer op de veiling kunnen kopen. Nadat mr Lees berg nog had opgemerkt dat de gros siers krachtens een officiële regeling bevoegd zijn een cent huur te vorde ren en dat zij de veiling c.q. de heer Mak machtigen het geld te innen, sloot rhr Van Regteren Altena deze zitting. De president deelde mede dat Maan dagmiddag om twee uur uitspraak zal worden gedaan. Honderdtwintig kg lood gestolen Enige dagen geleden bemerkte de koster van de Kapelkerk, dat er een grote lekkage in de kerk was. De lood gieter die het gat zou repareren, kwam tot de ontdekking, dat maar liefst vier vierkante meter lood met een totaalge wicht van honderdtwintig kilogram was weggesneden. Een van de daders, een 21-jarige longeman, kon spoedig door de politie worden aangehouden. De tweede da der, die de vlucht had genomen, is r.ondag in Zeist gearresteerd Van het gestolen lood kon 62 kg achterhaald en in beslag genomen worden De beide dieven zijn naar het Huis van Bewa ring overgebracht en ter beschikking van de Officier van Justitie gesteld. Aanrijding op de Laat Gistermiddag om 3 uur reed op de Laat een auto in de richting van de Limmerhoek. Uit de Boterstraat kwam een motorfiets, waarvan de bestuurder naar rechts wilde uitwijken. Het uit zicht werd hem evenwel ontnomen door een op de hoek geparkeerde vrachtauto met het gevolg dat hij met de personenauto in botsing kwam. De motor werd aan stuur en voorwiel be schadigd en ook de personenwagen liep schade op. De bestuurders hebben de schade onderling geregeld. Toen de politie ter plaatse kwam was de geparkeerde vrachtauto spoorloos verdwenen. Alkmaarse Kamermuziek- Vereniging Vrijdag 13 Januari geeft de Kamer muziekvereniging haar tweede concert in 't Gulden Vlies Dan zal optreden 't Concertgebouw-Trio, bestaande uit de heren Hans Henkemans, piano, Jan Keesen viool en Henk van Wezel, cel lo. Het trio heeft al meermalen veel succes geoogst. Laten wij hopen dat het hier niet minder groot, en de belang stelling voor het trio bijzonder goed zal zijn. „Harvey" Als eerste abonnementsvoorstelling van Serie B wordt Maandag 16 Jan 8 uur in 't Gulden Vlies het nieuwste succes van „Comedia" n.l. „Harvey" ten tonele gebracht. De hoofdrollen worden vertolkt door Magda Jannsens Han Bentz vd Berg en John Gobau. De regie is van Cor Hermus. Openingsrit R.A.C.-West Zondag is de openingsrit gehouden van het district Haarlem van de RAC- West. Er waren 85 deelnemers waar onder vijf uit het district Noord-Hol land Noord. Naar wij vernemen was het een bijzonder aardige rit, die door tal van plaatsen-in Zuid-Holland werd gehouden. Er waren 13 geheime tijd- contröles. De eerste prijs werd gewonnen door de heer Van Leuven te Haarlem met 10 strafpunten. De deelnemers uit Noord-Holland Noord zijn allen geclas sificeerd. No. 9 was de heer Jan Moeij- es te Heerhugowaard met 15 strafpun ten, no. 11 de heer Dijkstra te Bergen met 16 strafpunten, no. 15 dr. Groen- hart uit Dirkshorn met 18 strafpunten, no. 18 de heer P. Krom te Bergen met 19 strafpunten en no. 37 de heer J. G Kuijk te Heiloo met 32 strafpunten. (Deze deelnemer had onderweg een lekke band). Donderdagavond 9 uur houdt het district Noord-Holland Noord een ge zellige bijeenkomst in hotel Victory voor leden en introducé's, waar de heer Van Beeck Calkoen een praatje met lichtbeelden zal houden. Snaarmans/aan ALKMAAR Tel. 2453 Stichting Oorlogsgraven De directie der Oorlogsgravenstichting heeft gemeend het ocntact met haar Plaatselijke Comité's te moeten verstevi gen, teneinde te geraken tot een goede samenwerking in het gemeenschappelijk piëteitvol streven. Aangezien het helaas niet mogelijk is alle comité's persoonlijkte bezoeken, stelt zij zich voor in de eerst-komende weken in verschillende gemeenten in de provincies Noord- en Zuid-Holland ver gaderingen te houden en de comitéleden en belangstellenden ir deze provincies uit te nodigen een dezer vergaderingen bij te wonen, ter kennismaking en be spreking van de werkzaamheden der stichting in Nederland en daarbuiten en alles wat hiermede samenhangt. De inwoners van die gemeenten, waar tot dusver nog geen plaatselijk comité werd opgericht, wordt verzocht ook van hun belangstelling blijk te geven In ons gewest vindt een dergelijke ver gadering plaats op Donderdag 19 Januari te 7.30 uur in Hotel Victory te Alkmaar. Jong Holland deelde de punten met H.C.S.V. Jong Holland is er ln geslaagd Za terdag het Helderse HCSV een punt afhandig te maken. De Alkmaarders zijn echter niet veel wijzer geworden, want zij delen nog steeds de onderste plaats met de Helderse club. Ondanks het slecht bespeelbare terrein is het een vlotte wedstrijd geworden, waar in af en toe aardig werd gecombineerd. De grote fout bij de Alkmaarders lag in hun voorhoede, die teveel indivi dueel speelde. Vóór de rust namen zij door Mienis de leiding, welke voor sprong na de rust door de bezoekers werd teniet gedaan. De verdachten, die gisteren voor de Politierechter moesten verschijnen toonden bitter weinig belangstelling en de officier liet dan ook een blik van voldoening vallen op de eerste gedaagde, die na het herhaalde afroe pen van zijn naam, in de deuropening verscheen. De getuige was op zee Het was G. v. d. P. uit Egmond aan Zee, die wegens belediging van zijn plaatsgenoot G. moest terechtstaan Deze zaak was reeds op 14 November behandeld, maar destijds aangehouden om getuige G. te horen, die toen op zee was. Dit bleek ook nu weer het geval te zijn en daarom besloot mr. R. W. J. C. van den Wall Bake de zaak opnieuw uit te stellen en te wachten tot G. weer voet aan wal zou zetten. Wantrouwend „Hei je wellus een klap op je hoofd gehad?" vroeg S. R uit Graft op 21 November aan D. Veerman, toen laatst genoemde te De Rijp met een paar meisjes stond te praten. R. meende, dat hij het onderwerp van gesprek was en hij bleek daar allerminst op gesteld te zijn. Toen V. antwoordde, dat hij nog nimmer van R. een klap had ontvangen, haastte deze zich dii verzuim te herstellen, ƒ25.of 15 da gen eiste de officier mr. J. C. V. Meischke. De president veroordeelde de niet verschenen geweldenaar con form de eis. Lezing van de heer J. Kuiper Voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling hield gisteravond de heer J. Kuiper, leraar M.O. tekenen en kunst geschiedenis, een lezing over „Het wezen van kunst, schoonheid en stijl". Spr. be handelde dit alles uitvoerig en lichtte een en ander toe met lichtbeelden. Men kon hieruit leren, dat een schilderij niet alles tot in de finesses behoeft weer te geven maar dat er ook ruimte is voor het ex pressionisme. De lezing nam meer tijd in beslag dan men zich had voorgesteld en er was slechts matige belangstelling voor. Nieuwe personenwagen ernstig beschadigd Gistermiddag omstreeks half drie kwam een nieuwe personenwagen in de bocht van de Emmastraat naar de Kennemer- straatweg in aanrijding met een van de tegenovergestelde richting komende vrachtwagen De luxe auto werd door de punt van de laadbak gegrepen, waardoor aan de linker zijde de gehele carrosserie werd opengescheurd. Ook de vrachtwagen kreeg enige schade. Er is procesverbaal opgemaakt. Geslaagd voor machine- schrijven De volgende personen, opgeleid aan Instituut Bufdorf, alhier, zijn geslaagd voor het op 21 December in café „Cen tral" gehouden examen voor machine- schrijven: mej. G. M. Bürman (179 aan slagen per minuut), mej. I. G. Laur- man (209), mej. M de Boer (175), M. J. Klaver (182), mej. J. Baas (198), mej. A. F. Wiedijk (179), C. W. Kayer (156), mej. C. Hartenberg (139), A. Govers (154), A. Chattillon (172), mej. A. de Mol (155), Chr. Th. Bruin (165), mej. C. M. Groenewoud (205), Tj. J. Velze- boer (185), mej A. C. M. Vleugel (193), F. P. P. Stokman (192), mej. E. Floris (167), B. van de Veen (215), J. Bijlsma (191), Tj. R. P. Bijlsma (208), P. Ottens ,(247), mej. G. van der Laan (167), mej. G. Mij (205), A. van der Geest (186), méj. T. Swart (163), mej. W. Hemke (211), mej. M. de Geus (188), mej. A. de Ruiter (150), P. Blind (215), mej M. A. W. Broers (196), mej. W. C. Jes (200), mej. G. Schreuder (172), G Prins (207). Afgewezen werden drie candidaten Voor het op dezelfde dag gehouden examen in steno slaagden: mej. A. Hoogerwerff, mej. G J. T. O. van Loon, mej. A. M. J. Castricum, mej. G. A. M. Schouten en de heer G. C. Tes- selaar. Bij dit examen werden twee candi daten afgewezen. Wedstrijd wielrenvereniging „Alcmaria Victrix" Zondag hield de Wielrenvereniging „Alcmaria Victrix" de jaarlijkse Memoriara-rit van wijlen de heer K. Verwer op de Home-trainer. Deze wedstrijd trok zeer goede belangstelling en het publiek heeft dan ook kunnen genieten. De uitslagen zijn over 2 X 100 meter als volgt: A-klase: P. van Berkum 82.1 sec.; Jn. Bloe men 84.7; Jn. Ottenbros 85.7; P. de Groot 88; G Zeeman 89.2. B-klasse: N. van Rozelaar 89.2 sec.; ïn. de Wilde 91.1; J. Pluymers 91.4; M. de Bruin 91.5; K. Slot 92.4; H. v. d. Sluis 95.6; A. fsraël 104.5; J. Belles i.11.2. C-klasses Jn. de Beurs 90.9 sec.; M. Pronk 95; F. v. d. Kloot 96.6; D. Honigb 97.3; D. Edelenbos 101.4; K. Veldboer 101.6; K. v. Beek 108.6. 65. Arme prinses Knagelijntje. Nu is ze tóch weer in handen van de rovers en wie moet haar nu bevrijden? Kijk, daar gaat de roverhoofdman er yan door. Hij geeft zijn paard, dat hij onder de muur had klaar gezet, nog eens extra de sporen. „Voort m'n beestje", roept hij vrolijk uit. „We moeten hier zo snel mogelijk vandaan!" Intussen zijn Pim, Pam en Pom ook eindelijk naar de stnjkkamer gegaan, maar hoe ze ook roepen en hoe ze ook zoeken, de prinses is weg. „Hoe kan dat nu?" roept Pim wanhopig uit. „Er is toch niemand hier geweest!" „Misschien is ze ergens anders heen gegaan!" zegt Pam. maar Pim krijgt een vreselijk vermoeden en rent naar de wallen, waar hij juist op tijd komt om in de verte de wapperende mantel van de roverhoofdman te zien, die snel op zijn paard voort galoppeert. Ook ƒ25.— Eenzelfde -traf ontving de eveneens niet verschenen J. A. P. O. uit Heer hugowaard. Hij had een zekere Ver- strale een klap gegeven, die verband hield met een geannuleerde aankoop van koeien van verdachtes broer. Haast J. B. B. M: W. uit Bergen had op 29 November zo'n haast, dat hij geen tijd had om gevolg te geven aan het stopsignaal van wachtmeester Karsten. Verdachte hai zijn bediende naar de zitting gestuurd met een schriftelijke verontschuldiging voor zijn wegblijven. Hij moest voor inkopen in Amsterdam zijn, schreef hij, maar dat belette de officier niet een straf te eisen van ƒ40.of 20 dagen. De president deed er slechts 4 dagen af en liet geldboete onveranderd. St. Nicolaas-surprise W. G. B. uit Akersloot was door de plaatselijke middenstar.dsvereniging uitgesloten van deelname aan de Sint Nicolaasactie, die bestond uit het ver strekken van zegels, omdat hij zich het voorgaande, jaar niet aan de regels had gehouden. B., hierdoor niet het minst uit het veld geslagen, gaf toch zegels uit, n.l. die, welke hij bij zijn privé-inkopen ontving. Het waren er overigens maar vier, want toon had de politie er reeds een stokje voor ge stoken. B. stond nu terecht wegens be drog, voor welk feit hij ƒ40.of 20 dagen tegen zich hoorde eisen. Het vonnis luidde ƒ25.of 15 dagen. Koedijk stevig op de bovenste plaats Onder zeer grote belangstelling ge lukte het Koedijk haar wedstrijd tegen Vios te winnen, nadat echter een 30 voorsprong tot 32 was verkleind. De strijd ging steeds gelijk op en aan beide kanten werd soms zeer goed gevoetbald Na ongeveer twintig minuten gaf Reyn- ders de thuisclub de leiding, welke reeds na enkele minuten werd vergroot. Nog vóór de rust bracht de thuisclub de stand op 3—0. Na de rust bleef Vios echter goed volhouden en het gelukte haar de stand tot 31 terug te brengen. Beide verdedigingen kregen het nu zwaar te verduren en het was aan het goede werk van beide keepers te dan ken, dat de stand tot den minuten vóór het einde ongewijzigd bleef. Een goede aanval van Vios bracht op dat moment 'de stand op 3—2, waardoor de span ning ten volle terugkeerde. Koedijk toonde echter over het meeste uithou dingsvermogen te beschikken. In de stand kwam geen wijziging meer. Door deze overwinning hebben de Koedijkers zich stevig op de bovenste plaats gevestigd. De dienst, die Zondag, voor de be-|: vestiging van kerkeraadsleden, onder leiding van Ds. Bekius gehouden werd, mag als een hostorische dienst wor." den gekwalificeerd. Dertig jaar geleden trokken in Ber.| gen de rechtzinnig Hervormden uit dil kerk en stichtten hun eigen evangeli. satie. Zondag werden twee bestuur». leden van deze evangelisatie in Ruïnekerk als kerkeraadsleden beves. tigd. Daarmee werd een einde ge. maakt aan een toestand, die in het: verleden helaas noodzakelijk was, doch die in wezen ongezond was ia! de Ned. Herv. kerk. In verschillende plaatsen in ons land is het z.g. kerkelijk gesprek geopend tussen rechtzinnigen en vrijzinnigea in de Ned. Herv. kerk en daarbij heeft l! men met verheugenis geconstateerd, G dat de bestaande verschillen voor eenl groot deel weggevallen zijn en dat het P fundament, waarop de christelijke fl kerk rust, Jezus Christus als Heer en: als enige weg tot verlossing voor de van God afgedwaalde mens, een meenschappelijk fundament was. Met deze erkenning viel het motief I van de afscheiding weg en ook de ge. meente Bergen, waar het kerkelijk ga» sprek enige maanden geleden begon, nen werd, heeft de consequentie hier. uit getrokken. Met grote meerderheid f besloot de evangelisatie „Maranatha" j terug te keren in de kerk, met grot» 1 meerderheid besloot de kerk de evan-1 gelisatie weer op te nemen. Zondag vond dit besluit zjjn bekro. I ning in het opnemen van twee be- stuursleden van de evagelisatie all |j leden van de kerkeraad. De Ruïnekerk was tot de Iaatst«| plaats bezet, toen Ds. Bekius de kan sel betrad. Hij had tot tekst voor deze bevestiging gekozen een woord uit Exodus 14, waar God tot Mozes zegt, als het volk van Israël in de woestijn t is vastgelopen, voor hen de Rode zee, op zij de bergen, die hen insloten en achter hen het aandaverende leger van de Egyptenaren: „Zeg den kinde ren Israëls dat zij voorttrekken". Bij het volk van Israël was vreugde over de verlossing uit Egypte, bjj velen echter bezorgdheid over de toe komst. Een bezorgdheid, die niet on gegrond schijnt te zijn als zij, bfj de Rode zee aan alle kanten zijn Ingeslo. ten en geen uitweg meer zien. Toch klinkt het Goddelijk woord: „Laat ze voorttrekken". Geen achteruitzien, maar in het geloof en in vertrouwen op de Goddelijke leiding vooruitzien. Ds. Bekius maakte naar aanleiding 1 van deze geschiedenis een toepassing op de omstandigheden in Bergen. Bij velen blijdschap over het genomen be sluit. bii anderen zorg voor de toe komst. En het is niet onmogelijk, dat die bezorgden nog eens een keer gelijk krijgen, doch dan mag de kerk in ver trouwen op het woord van haar Heer, voortgaan. Jezus Christus is haar een heid en in Hem moeten we alle moei lijkheden kunnen overwinnen en met elkaar voortgaan, naar het ene doel: de komst van Zijn Rijk. Met grote aandacht heeft de I meente geluisterd naar dit ernstig en bemoedigend woord van haar voor ganger en in versterkt vertrouwen, dat het genomen besluit goed was, heeft zij deze kerkdienst verlaten. Met ingang van 1 Januari werden de Duitse invoerrechten op tuinbouwpro ducten verlaagd en het resultaat is geweest, dat dit land Frankrijk onmid dellijk heeft verdrongen als voornaam ste afnemer van kool. Tot op zekere hoogte mag deze betere exportgelegen heid naar Duitsland een groot geluk worden genoemd, want het contingent, dat voor Frankrijk in aanmerking kon komen, is ten naasten bij afgewerkt en een nieuwe overeenkomst is nog niet tot stand gekomen. Op de vergadering van de Bond van Veilingen gaf de voorzitter een aantal gegevens omtrent de export van grove tuinbouwproducten uit Noord-Holland gedurende de week die daaraan was voorafgegaan. Van de circa 3400 ton. die waren uitgevoerd, ontving Frank rijk er toen 2300. Gedurende de eerste week van Januari exporteerde Noord-Holland ongeveer 4.000 ton grove tuinbouw producten. Nu echter ging daarvan 2300 ton naar Duitsland, terwijl Frank rijk nog slechts 1000 ton betrok. Deze behoorlijke export heeft tenge volge, dat de prijzen zich behoorlijk handhaven. De Langedijker tuinders kunnen over dit jaar tevreden zijn. De omzetten aan de beide Langedijkei veilingen zijn niet achterlij; gelopen eii dit kan van veel veilingen in onze provincie niet wirden gezegd. Vooraj de fruitveilingen hebben nog al een veer moeten 'laten. De grootste moeilijkheden geeft op dit ogenblik de rode kool. Daarbij koml, dat de kwaliteit van het pro duct in het algemeen te wensen over laat. Veel kool heeft last van de zoge naamde „stip", een kwaal, die verband schijnt te houden met de droogte in het afgelopen seizoen. Het zachte weer werkt het goed bewaren niet in de hand: hoe kouder het is, hoe min der de kool bederft Overigens pleegt strenge koude voor de Langedijk altijd een gulden tijd in te luiden. Immers. t wan wordt een eind gemaakt aan de concurrentie van de bladgroenten, die er blijven, zolang het weer zacht is. „Het weer is de koopman", zegt men aan de Langedijk. Daarom is het wachten er op de koude. Hoe meer vorst, hoe beter voor de Lange dijker tuinder. De pluimveehouder P. V. miste al enige tijd kippen. Zijn pluimveestapel leek dagelijks kleiner te worden totdat er de vorige week controle werd ge houden waarbij bleek dat er pl.m. 140 stuks tekort waren. De politie werd toen van een en ander op de hoogte ge steld en slaagde er in de vermoedelij ke daders op te sporen en tot bekente nis te brengen. Het was een oude knecht van de heer V, Marktberichten ALKMAAR, 9 Jan. - Wiüof: I 35-42 en II 20—30; Rode kool 6—9,40; Savoye kool 5,50— 8,40; Groene kool 7-26,50; Spruitkool: 1 31— 43 en II 17-30; Boerenkool 13—87; Andijvie 20—75; Rode bieten 6—8; Winterpeen 6-10,80; Waspeen 11-37; Uien: I 19-30 en H 10-17; Prei 17-44,50; Soepgroenten 8—15; Knolsoep* groenten 18—22; Appels; Goudreinetten 15—38 en Present van Engeland 35—38; Peren: Gieser Wildeman 12—16 en Winterjan 7—12. NOORDERMARKTBOND, 10 Jan. 21.900 kg Uien 29,40 33,40: 5000 kg Peen: II 11,20- 12,30 on III 8,10; 1800 kg Bieten 1 6,60- 7,3; 100.000 kg Rode kool 6-11,60; 55.000 Gele kool 9,40—12,80; 220.000 kg Witte kool 12,70-16,10. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, l0 Jan. 7000 kg Groene kool 30,40 40.90; .00.000 kg Gele kool 5,50 -12,50; 70.000 kg Rode kool 6—11,60; 120 000 kg Witte kool 12,10-17,60; 10.000 kg Peen: H 11,50-12,30 en m 9,20 9,80; 30.000 kg Uien 32,10- 33,40 en grove 29,40—30,70. Door de Noordhollandse maatschappij te Oudkai twee gevallen van brand germeer de pachters aan steld voor de geleden act ene geval was de brand dat kinderen met vuur speeld, in het andere doo ter een waterleiding had behulp van een benzir De verzekeringsniaatschaj haar aanspraken in het e( het feit, dat ouders aans \oor de schade, veroorzai derjarige kinderen, In he het feit, dat men te do grove nalatigheid of held. Mr. Eecen, daartoe in d gesteld door de Hollandse van Landbouw, lichtte z toe op een algemene ver deze Maatschappij van 1 kwam daarbij tot de con groot onderscheid is te n de positie van een verzek een bepaalde overeenkom en een willekeurige derd de huurder of pachter - grove nalatigheid een on dat zijn maatschappij m<x Pachters verantwoor Nu schijnt het zo te zij band van de wetsartikels anders is te verwachten, verzekeringsmaatschappij zal worden gesteld. Daan dan een nieuwe figuur or verzekeringswezen, waar: ogenblik door geen enkel pachter rekening wordt g( mag wel zeggen, dat door verzekeringsmaatschappij ooit gebruik is gemaakt v waarop de Noordhollande zekeringsmaatschappij zii roept en dat er sprake is ce, die hierop neerkomt, der of pachter de brar der gebouwen beschouwde gelegenheid, welke buiter ging. Aan eventuele e stelling had hij nooit ged al of niet juiste opvatti mede op de houding, wel keringsmaatschappijen pla nemen. Verzeker Het ligt voor de hand, aanhangig gemaakte proec dige onrust teweeg hebbel de Wieringermeer. Hoe g kan blijken uit een med daan door de heer Van dezelfde algemene vergat tiem bekend was, zo zei 1 ogenblik in de Wieringerr grootste deel van de men: telijke aansprakelijkheid VOOR HEDENAVO HILVERSUM I, 301 m. - om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Am 6.20 Sportpraatje. 6.30 Reger 7.25 Dit is leven. 7.40 Prelude Sacra. 8.40 Katholiek overleg, B.uziek. 9.50 Concert. 10.20 Flo Avondgebed. 11.15 Licht Avor HILVERSUM II, 415 m. - om 6, 8 en 11 uur. 6.30 7.15 Zangvereniging. 7.45 Muzi< loze orgel. 8.15 Bonte Dins 9.30 Surinaamse volksmuziek. 9 overzicht. 10.00 Nestor Chaires. Magyar. 11.15 Piano-concerten. VOOR WOENSD/ HILVERSUM I, 301 m. - J om 7, 8.30, 1, 7, 8 en 11 u Deum Laudamus. 9.03 Ochten Morgenconcert. 10.30 Morgei Chaconne. 11.15 Abraham Linco wil ik nog eens horen!" 12.3! I.20 „Vrij en Blij". 1.45 Ines 2.20 Zigeuner-kwintet 2.35 C Serie jeugdooncerien. 3.45 Voc en jongens. 4.30 Zendersluiting, die in blue. 5.45 „In de Soete S Onze Nederlandse koren en Strijdkrachten. 7.15 Onder de J 7.30 Sporteommentaar. 7.40 Familie-competitie. 8.20 Cor kest. 9.30 „Liturgische beschouv wegingen". 10.00 „Muzikale 30.30 Gram.muziek. 10.45 Av< II.15 Populair avondconcert. HILVERSUM H, 415 m. - 1 om 7, 8.30, 1, 6, 8 en 11 uu Theater. 8.50 Voor de huisvroi phonie-orkest. 10.00 „Kinderen 10.05 Morgenwijding. 10.20 Onzt Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 gtop. 12.00 De Ramblers. 12.C Hawaiians. 1.15 Trio Pia Be Scböherr dirigeert. 2.00 Gesproke Jeugdconcert. 3.00 Kinderkoor jes". 3.20 Speel jij dit ook? 3.3 vrij. 4.00 Het stond in de kranl sluiting. 5.30 Kwartet Jan Coi Begeringsuitzending. 6.15 Va Dat herinnert me aan. 6.30 Par verschijnselen. 7.00 Par le men 7 15 Amerikaanse filmmuziek. 7. regels". 7.40 Weekkroniek. 7. dag". 8.05 Dingen van de dag. Ellington-quartet. 8.45 Het land vrouw. 10.10 Omroep-orkest. mens en nevelvlek. 11.15 Swii 11.40 Morton Gould en zijn orki RADIODISTRIBUTIE-D LIJN Hl: 7.05-7.30 Gram. Operettemuziek. 9.05 Gram. 1< 11.00 Orgel. 11.30 Eng. H.S.: aeirble. 12.00 VI. Br.: Argentij ziek. 12.32 Trio Sylvain Hairn 2.00 „Mark Twain"-suite. 2.15 3 00 Eng. H.S.: Festival-orke Eng. L.P.: Fred Alexander en Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr. Br. dven. 6.30 VI. Br.: Voor de Cabaret-varia. 7.50 Feuilleton, orkest met sopraan. 9.00 Actu Prairieliederen. 9.45 Gram 10.lï 10,55 Fuga van Bach. 11.00 LTJN IV: 7.15-7.30 „Bonjo BSO Fr. Br.: Concert. 9.00 kunstoverzicht. 9.10 Symph.- I.ux.: Le Ménage et Musique Ménage et Musique (Fr.). 11. BBC West of England Light C F». Br.: Ensemble „Thet Rainbt L.P.: Rio Tango-orkest. 1 30 K( gramma voor de kinderen. 2.00 Orchestra. 3.00 Lux.: Voo» de 3.30 Kalundborg: Cabaret-orkest Omroeporkest. 4.00 Pianoduo. 4 programma. 5.30 Eng. L.P.: en Dansorkest. 6.00 BBC Schot Fr. Bi*.: Gram. 7.30 Causerie. 7, Symph.-orkest. 9.15 Beromünster Luftschlosz", opera van Schub Fr.: Jazz-causerie. 11.15 „Topic II.20 Cyrill Stapleton en orkest

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2