WÊÊBÊ Stad en Omgeving. Algebra-les in de rechtzaal Groentenhandelaren krijgen gelijk AGENDA ExcursienaarLimburg of Denemarken? Ex-kapitein gewapende Erkenning De officier had geen wiskunde-knobbel mm m jr w K.L.M.-avond werd groot succes Leverbotziekte bij vee in Noord-Holland De landbouw in de Ver. Staten Bergen Burgerlijke Stand Oudorp West Graftdijk Handbal fraaiste N leuws Hatta en dr. H keuren zijn opti Het Radioprogn WOENSDAG 11 JANUARI 1950 Tegenwoordig pleegt men bestuur ders van vier- of meerwielige motor voertuigen dit is de gerechtelijke verzamelnaam voor auto's, vrachtwa gens, autobussen e.d. bloed af te tappen wanneer zjj ééi. of ander ab normale manouvre met hun voertuig hebben gemaakt en hun adem herinne ringen aan Lucas Bols of Reynbende oproept. Dit bloed wordt dan onder zocht op alcohol en aan de hand van het percentage kan men dan constate ren of de betrokken bestuurder al dan niet te diep in het glaasje had ge keken. Simon D. uit Uitgeest was op Zondag 10 Juli 1949 met zijn bestelwagen uit gereden en had in één uur een g bier en drie borrels tot zich genomen. Op de terugweg naar huis moest hij, volgens zijn verklaring, te ver voor twee fietsers uitwijken waardoor hij van de weg raakte en zijn wagen ge deeltelijk in een sloot parkeerde. De wagen zou in brand zijn gevlogen, doch het snelle reageren van Simon D., 't water in de sloot en zijn hoed, waar mee hij water schepte, voorkwamen zulks. Met de „benenwagen" zette de onfortuinlijke chauffeur zijn toch voort met de bedoeling een garagehouder te verzoeken de wagen naar een meer gebruikelijke parkeerplaats te vervoe ren. Nauwelijks had hij enkele tien tallen meters gelopen, of de gealar meerde Rijkspolitie hield hem staande. ,.De sterke arm rook sterke drank" en vond het daarom noodzakelijk Simon D. naar het arrestantenlokaal in Uit geest over te brengen, temeer daar hij ietwat onvast ter been was en wartaal sprak. Dit werd door één van de ver balisanten verteld aan de president van de Alkmaarse Arrondissements rechtbank en hij trachtte dat te be wijzen door een „wartalige" zin van verdachte aan te halen die ongeveer als volgt luidde: S'negen puntjes) op, jullie hebben er niets mee te maken" De officier van justitie vond het een hoogst ernstige overtreding. Hij eiste een gevangenisstraf van veertien da- Katholieke Volkspartij Alkmaar stelt candidate» voor Prov. Staten In de gisteravond in hotel Victory gehouden vergadering van de Katho lieke Volkspartij in Alkmaar zijn de volgende vier candidaten voor Pro-v. Staten gesteld: 1. Jac. Groen Azn. te Alkmaar; 2. E. P. Clijnck te Zaandam; 3. J. J. F. Brugman te Uitgeest; 4. C. Venneker te Alkmaar. Invitatie-tournooi „Onder Ons" Maandagavond zijn er in dit toumooi drie uit stekende partijen gespeeld, waarbij de gemid delden lagen tussen 11.11 en 7.40. P. Schouten wist door een mooie overwin ning op Wijkhuizen zijn vijfde zege te boeken. Hij speelde met 9.09 gem. en maakte een goede serie van 57. Wijkhuizen gaf uitstekend partij. Smit was tegen Watertor weer goed en dreef en won met 200 tegen 140. Zijn gem. 11.11 cn zijn hoogste serie 59 trokken de aandacht. J. Burger won van De Haas in een spannende partij (gem. 9.09 en 8.27). De gedetailleerde uitslagen van deze drie partijen waren: P Schouten 200 22 57 9.09 B. Wijkhuizen 163 22 43 7.40 J. Smit 200 18 59 11.11 W. Watertoren 140 18 35 7,77 M de Haas 182 22 30 8.27 J. Burger 200 22 53 9.09 (car., beurten, h.s. en gem.) De totaalstand is nu geworden: P. Schouten 5 5 1000 115 57 8.68 10 Burger 5 4 935 112 5S 8.34 8 Jb Smit 4 3 734 78 71 9.41 6 M. de Haas 4 2 680 107 49 6.35 4 A. Wijkhuizen 4 1 665 77 74 8.63 2 D- Buisman 4 1 708 96 40 7.37 2 A. Vink 4 1 709 111 33 6.38 2 W. Watertor 4 0 029 92 62 6.83 0 (gesp. gew., car., brt., h.s., gem en matchp.) Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zondag wordt dit toumooi voortgezet en beëindigd. Alkmaarse firma was laagste inschrijfster Te Wormerveer is Maandag aanbe steed het maken van de onderbouw voor een nieuwe gashouder, die een capaciteit van 12.000 m3 zal hebben. Inschrijving geschiedde in vijf groepen. A. met gebruik van inlandse palen van 8 meter; B. met gebruik van iets zwaardere inlandse palen van 8 meter; C gebruik van buitenlandse palen van 12 meter; D. gebruik van iets zwaarde re buitenlandse palen; E. gebruik van buitenlandse palen van 15 meter. Laagste inschrijver was de firma M. Duinmaijer en Zoon te Alkmaar voor resp. 63.350; 65.100; 74 200; 73 000 en 88.500, een bedrag dat ruim f 30.000 verschilde met die van de hoogste in schrijver, de heer A. de Clercq uit Castricum, die ingeschreven had voor resp. 95.853; 97.693; 103.624; 118.010 en 119.851. De begroting was resp. 82.462; 88.318; 97.519; 98.116 en 113.965. Spoorbomen aangereden Gistermiddag omstreeks kwart voor dri reed een vrachtauto over de Hei deree weg in de richting van de stad. Toen de wagen op ongeveer vijfender tig meter van de spoorwegovergang was gekomen, sloot de overwegwach ter de bomen. Door onbekende oorzaak weigerde de voetrem, waardoor de auto in botsing kwam met de tweede boom. Deze werd verbogen en de auto liep schade op aan de koplampen, het spatbord en de voorruit. De bomen zijn thans voor reparatie verwijderd en de overweg zal voor lopig bij het naderen van een trein met touwen afgesloten worden. gen en meende dat het rijbewijs voor een jaar moest worden ingetrokken. Aan de hand van een ingewikkelde formule, welke de verdediger ontleen de aan de expert Witmark, trachtte mr. Schuurman te bewijzen dat zijn cliënt niet onder invloed van sterke drank was geweest. Mr. Schuurman bereken de hoe groot het percentage alcohol in het bloed van zijn cliënt zou zijn ge wéést, indien er een bloedonderzoek had plaats gehad. Verdediger kwam met zijn wiskundige berekening op 6/10 per mille en volgens artikelen in het maandblad „Arts en auto" was dit percentage ten enen male onvoldoende om aan te tonen, dat de eigenaar van het bloed niet instaat kon worden ge acht naar behoren een auto te bestu ren. Daarom meende pleiter dat zijn cliënt vrijgesproken moest worden. In zijn repliek bekende de officier van justitie dat hij geen wiskunde knobbel had en waardoor hij de for mule van de verdediger niet had kun nen volgen. Wel wist hij dat er in die formule een fout moest geslopen zijn want experts (niet die van „Arts en Auto") verklaarden, dat men na het gebruik van meer dan twee borrels niet meer scherp kan reageren. Over veertien dagen zal de rechtbank uit spraak doen. Uitspraak in kort geding Woensdagmorgen om 11 uur deed de president van de Arrondisseraentsrecht bank te Alkmaar, mr. A. D. van Reg teren Altena vervroegd uitspraak in het kort geding tussen de N.V. Alk maarse Coöperatieve Veilingsvereni ging en, de beheerder van de fusten centrale, de heer E. Mak enerzijds en 19 detaillisten, die als eisers optraden, anderzijds. Mr. Van Regteren Altena achtte de kleinhandelaren, krachtens de niet de grossiers in 1947 gesloten overeenkomst niet verpik dc verhoogde exploita tiekosten van de fustencentrale te dra gen. Deshalve kan hun de verhoogde bijdrage van een cent per kist niet worden opgelegd, en hun mag zolang deze regeling niet van kracht is, de toeganj, tot ds veiling niet worden ver hinderd. De bedreiging van de zijde der klein handelaren dat zij niet van plan wa ren hun q iantles te voldoen zonder aftrek van verhoogde fustkosten, achtte de heer Van Regteren Altena niet van zodanige invloed, dat zij wan orde op da veiling zou kunnen veroor zaken. Een verwijdering van de groenten- handelaren was daarcrm niet gerecht vaardigd. Mr. Van Regteren Altena wees er op, dat slechts onderling overleg tus sen veilingsbestuur, grossiers en detail listen deze kwestie tot een oplossing zal kunnen brengen. De president wees de vordering van de eisers toe en legde de veiling een dwangsom op'van f 50 per dag voor iedere eiser, die niet in het ge bouw zou worden toegelaten. Voorts werd de gedaagde veroor deeld in de kosten van het geding, welke f 125 bedragen. VISSEN ZONDER VERGUNNING. Cornells H. uit Zuid-Scharwoude had fuiken gezet in het Geestmer- ambacht, terwijl hem daarvoor de be voegdheid was ontnomen. Twee bestuursleden van de visver eniging ,,'t Geestmerambacht" hadden hem hiermee bezig gezien en dienden een aanklacht in. Verdachte ontkende en opperde de mogelijkheid, dat het zijn broer zou zijn geweest. De Officier ging op deze suggestie niet in, daar de getuigen zeer perti nent in hun verklaringen waren. De eis was f 50 subsidiair 30 dagen. Eva Perón, de echtgenote van de Argentijnse president, is Maandagavond onverwacht ziek geworden. Naar ver luidt, zou zij een blindedarm-operattie hebben ondergaan. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Key Largo (18 jr.). Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Het avontuur begon In Bombay (18 jr.). Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Song of my heart (tot 14 jaar o.g.). A.B.T., 8 uur: Shep, de mensenredder (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Concert door de Haarlemse Orkest Vereniging. Evangelisch Lutherse kerk, 8 uur: Openbare Wijdingsbijeenkomst door Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". DONDERDAG Bioscopen als Woensdag; aanvang der voorstellingen om 8 uur. Gulden Vlies, 8 uur: Concert door de Chr. Muziekvereniging Soli Deo Gloria. PRECIES, DAAR IS 'T midden in de Langestraat vlak naast Albert Heijn, daar is MIMOSA met z'n duizenden artikelen. Die étalage moet U eens bekijken, want, als U dat ziet, weet U ook meteen, dót is voortaan mijn winkel. Dus de eerstvolgende keer bij MIMOSA kijken, dan wéét U. INGEZONDEN MEDEDELING (Adv.) N. Masee overleden ■■ui - tv iMHlaMiü US Op 81-jarige leeftijd is in het Cen traal Ziekenhuis de heer N. Masée overleden. De heer Masée, die jaren lang de bekende meubelzaak in het Ritsevoort heeft gedreven en in zijn werkplaats daarachter talloze fraaie meubelstukken heeft vervaardigd, was in het Alkmaarse verenigingsleven een zeer bekende figuur. Groot is het aan tal verenigingen en organisaties waarin hij in verloop van jaren een bestuurs functie heeft vervuld. In het bijzonder denken wij hier aan de 8-October Ver eniging vroeger genaamd de Ontzet vereniging waaraan hij jarenlang zijn béste krachten als een der ijverig ste commissieleden heeft gegeven De teraardebestelling zal plaats vin den op Vrijdag 13 Januari, vertrek om 3.30 uur vanuit het Centraal Zieken huis. Polifievoetbal Dinsdagmiddag speelde het elftal van de Rijkspolitie te Heiloo een com petitiewedstrijd tegen het tweede elf tal van de gemeentepolitie van Haar lem. Aanvankelijk leek het, dat de Alk- maarders een zware dobber zouden hebben aan de Spaarnestadbewoners, doch na een kwartier spelen opende Alkmaar R.P. de score. Zij bleef in de aanval en met de rust was de stand 31 in het voordeel van de thuisclub. Na de rust was het een stug spel van weerskanten, doch de gastheren wis- 'en desondanks nog enige goals te ma ken en de eindstand was dan ook 7—1 voor Alkmaar R.P., waardoor deze in haar afdeling stevig op de tweede plaats staat. INKOOPCOMBINATIE GROENTEN EN FRUIT. Donderdagavond zal een grote ge combineerde vergadering van de plaat selijke verenigingen van groentenhan delaren „Steunt Elkander' 'en „St. Izi- ooor" worden gehouden. De bedoeling is te komen tot oprichting van een in koopcombinatie. Gisteravond werd door de Neder landse Reisvereniging, afdeling Alk maar, in het Gulden Vlies een K.L.M.- avond georganiseerd, welke zowel voor het talrijke publiek de zaal was to taal uitverkocht als voor de organi satoren een groot succes mag worden genoemd. De heer A. C. Leenders chef van de afdeling propaganda der K.L.M. hield een korte inleiding, waarin hij de levensgeschiedenis van onze lucht vaartmaatschappij tijdens haar dertig jarig bestaan uiteen zette. Buiten deze K L.M. geschiedenis om, verleide de heer Leenders enige aardige anecdotes uit een gemeenteraadsvergadering van Amsterdam in het jaar 1917, enige ja ren vóór de oprichting der Koninklij ke Nederlandse Luchtvaartmaatschap pij. In die raadsvergadering werd het voorstel om zeshonderd vierkante me ter grond te kopen, met het doel vlieg tuigen in Amsterdam te laten dalen en opstijgen, verworpen, aldus spreker. De wethouder, die dit voorstel indiende, zag in die tijd reeds de toekomst van het vliegtuig. Op dit ogenblik, dus ruim dertig jaar later, bezit de Gemeen te Amsterdam een der grootste en meest moderne luchthavens ter wereld, waarop iedere Amsterdammer, doch ook iedere Nederlander trots kan zijn, Over de publiciteit in de dagbladen, wat betreft de vliegtuigrampen, was de heer Leenders minder goed te spre ken. Door de overdreven verhalen komt de luchtvaart in een slecht daglicht te staan, aldus spreker, wat geenszins het geval behoeft te zijn, daar uiteindelijk iedereen met tegenslagen te kampen heeft. Na deze inleiding werd de ge schiedenis van de K.L.M. op het witte doek vertoond. Zo zag men de eerste vliegtuigen opstijgen en dalen, wat veel enthousiasme bij de toeschouwers wekte. De Oceaanvluchten werden on der de loupe genomen, terwijl het succes van de „Uiver", in de Melbour- nerace eveneens in beeld was ge bracht. Na de laatste oorlog waren de vluchten van wijlen graaf Folke Ber- r.adotte, bemiddelaar van de U.N.O. in Palestina, verfilmd. Graaf Bernadotte legde in Palestina al zijn tochten af met K.L.M. toestellen. Na de pauze werd de waarlijk schit terende kleurenfilm „Vleugels over Caraibische stranden" op het doek ge bracht. De heer Leenders had reeds een korte uiteenzetting gegeven over het verhaal, dat in deze film naar vo ren komt. De bekende Guus Weitzel was hier de tekstspreker, en het ge sproken woord liet aan duidelijkheid niets te wensen over. De film beeldde een reis langs de West-Indische eilan den uit en de bezoekers hebben geno ten van de schitterende opnamen van tl het natuurschoon dat de West biedt. Het aardige verhaal van de cineast, die de hoofdrol vertolkte, kon slechts de interesse verhogen Nadat de film ge draaid was. sprak de heer Leenders 'n kort afscheidswoord. Met een „tot weersziens op Schiphol, doch het liefst op vijfduizend meter boven de grond" besloot hij deze leerzame en goed ge slaagde avond. Instituut voor bemiddeling Door het pestuur van bovenstaande instelling wordt medegedeeld, dat de belangstelling voor het instituut bij de Alkmaarse detaillisten groot blijkt. Vele verzoeken om inlichtingen zijn ontvangen en gaven ijk dat toetre ding' door velen ernstig in beraad is genomen. In de dezer dagen gehouden bestuurs vergadering zijn de eerste 23 deelna me aanvragen geaccepteerd. Met het gemeentebestuur is overeenstemming bereikt i.z. Je contracten, zodat spoe dig het instituut zijn werk kan aan vangen. Het bestuur heeft besloten naast de inwoners van Alkmaar ook die van Pergen en Schoorl als credietaanvra- gers te accepteren Voor de inwoners van andere unliggende gemeenten zul len in speciale gevallen aanvragen be handeld worden, algemene toelating is nog niet mogelijk. DIERENBESCHERMING. Ter beschikking is een mooie don kere hond pl.m. 1 jaar oud, teef, type herdershond. Zwervend is in de Langendijk aangetroffen een witte keeshond, goed verzorgd, reu. Ter be schikking is een mooie rode halfjarige kater. Adres inspeteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Oud-leerlingen der R.L.W.-school vergaderden Dinsdagmorgen om half elf kwam de Vereniging van Oudleerlingen der Rijks- landbouwwinterscholen te Schagen en Alkmaar in het Gulden Vlies te Alkmaar in algemene vergadering bijeen. Daar verscheidene oud-leerlingen 's ochtends geen tijd hadden en voor andere leden een tocht naar de kaasstad bezwaarlijk was, was de opkomst in de morgenuren gering, 's Middags was de grote zaal van het Gulden Vlies beter bezet en kon de voorzitter, de heer J. C. Rezelman, ook verscheidene dames en leraren welkom heten. In het Wapen van Haarlem werd Maandagmorgen te Alkmaar een samenkomst gehouden, waar bijeen waren verschillende veehouders uit de Schermerpolder, bijeengeroepen door de advies-commissie inzake bestrijding van de leverbotziekte (ongans) bi) schapen en rundvee. Voorzitter van deze commissie is de heer Jb. Posch burgemeester van Stompetoren— Oterleek, de heer C. Roeper van het Texels Schapenstamboek is secreta ris en leden zjjn de heren D. Rempt, W. Voorthuysen, Joh. de Veer, J Uitentuis en N. Hopman. De veehouders hadden zich aaneen gesloten onder leiding van de heet H. J. Bruyn, W. J. Koning en J. Hoog- schagen. Ook de heren ir. Hartman R.L.C, uit Purmerend, dr. H. H. Schol ten, insp. Veeartsenijkundige Dienst en dr. ir. Doeksen van het C.I.L.O. uit Wageningen, alsmede de heer P. van Langen, R.L. waren aanwezig. Het doel van deze bijeenkomst was de gunstige resultaten te bespreken van de proeven, die in de Schermer polder door mevr. dr. N. L. Wibaut- Isebree Moens in 1949 zijn gedaan voor het gezond maken (saneren) van weiden, waarop nu eens meer, dan weer minder schapen van ongans te lijden hebben en rundvee slechte le vers krijgt. Zowel het Departement, van Economische Zaken (Veterinaire Hoofdinspectie) als het Bedrijfschap voor Vee en Vlees hebben gelden be schikbaar gesteld om dit werk te kun nen verrichten. Met proefdieren is vastgesteld, dat. wanneer men zou kunnen verhinde ren, dat slakjes op het weiland voor komen, de leverbotziekte niet op treedt. Men kan, waar het land er zich toe leent, de greppels vervangen door draineerbuizen. Bij verkaveling, die meestal ook betere waterafvoer be oogt kan men met deze kennis reken schap houden. Waar drainage met buizen niet mogelijk is, kan men de slakjes doden door het strooien van fijn droog keukenzout, zoals dat dooi de Kon. Ned. Zoutindustrie als zg vacuumzout in de handel wordt ge bracht. Het is nodig, dat de veehouder weet, waar de zwakke plekken in zfln bedrijf gelegen zijn. Het strooien van zout moet in het voorjaar en na de hooitijd gebeuren langs en in de grep pels met een hoeveelheid van lft kg. zout per 10 M. greppel bij droog, niei al te winderig weer. De strooibreedtc moet slechts één meter zfln. Het zout moet bij het strooien een halve meter ter weerszijden van de greppel terecht komen. Het keukenzout doodt de slakjes onmiddellijk. Men heeft in overleg met de adviescommissie en de veehouders uit de Schermeer een plan gemaakt om In deze polder een 20 bedrijven op deze wijze gezond te maken. Een verzoek om dit werk te financieren is gericht tot de Organisatie Toege past Natuurkundig Onderzoek (T.N. O.) in Den Haag. Deze steunt derge Irjke projecten, wanneer belanghebben den blijk geven ook tot een financieel offer bereid te zijn. In dit geval was weer het Bedrijfschap voor Vee en Vlees daartoe genegen. Bovendien heeft er nu s. king p'a- s met het Cent, ral Instituut voor Landbouw kundig Onderzoek (C.I.L.O). te Wa peningen. De kosten van deze behan deling zijn gering, de toepassing een voudig en door de veehouder zelf te verrichten. Inlichtingen over'deze wijze van be handelen zfjn te verkrijgen bij de Ge zondheidsdiettst voor Dieren, dir. D. Rempt en bij de heer Ir. Hartman, R.L.C. te Purmerend. Uit het jaarverslag van de heer C. J. Bruin bleek, dat de vereniging thans vijfhonderdzesenzeventig leden en do nateurs, tien ereleden en drie-en-twin- tig leden van verdienste telt. Eén van de belangrijkste agendapun ten was het bestuursvoorstel om de contributie te verlagen van vijf gulden tot vier gulden. De secretaris-penning meester was van mening dat deze ver laging wel verantwoord is, aangezien de vereniging er financieel goed voor staat. Het merendeel van de vergade ring wilde echter, in verband met de duurte van alle artikelen, de contribu tie voorlopig op f 5 handhaven. Hier toe werd bij acclamatie besloten. Bestuursverkiezing, Wegens het periodiek aftreden van de heren S Kwantes en J. C. Rezel- man en het bedanken van de heer J. J. Dekker was een bestuursverkiezing noodzakelijk geworden. De aftredende bestuursleden waren niet terstond her kiesbaar. De heer J. Burger uit Ven huizen werd met 41 van de 49 geldig van de heer Kwantes gekozen. In de uitgebrachte stemmen in de vacature vacature van de heef Rezelman werd de heer J. Kaan uit Anna Paulowna benoemd en de heer J. Korver uit Oterleek werd aangewezen voor de vacature van de heer Dekker. Tenslot te was er nog de verkiezing van een voorzitter. De heer H. Kriller uit Oude Niedorp verenigde 42 stemmen op zich en werd daarmede aangewezen om in de komende tijd de voorzittershamer te hanteren. De heer Rezelman deelde mede dat aan de heren P. Borst uit Tuitjehorn en C. de Waal uit Beem- ster, die do beste leerlingen der eind examenklas 1949 van de R.L.W.S. te Schagen en Alkmaar waren, een boek werk zal worden toegezonden. De excursie. Zeer veel tijd namen de besprekin gen over de excursie in de komende zomer in beslag. Over dit punt waren de meningen zeer verdeeld. Sommige leden wilden Zuid-Limburg in de bloeitijd bezoeken, anderen wilden in de eigen omgeving blijven en er wa ren er ook die een kijkje in Scandi navië en speciaal in Denemarken wil den nemen, waar zij hoopten iets over landbouw en veeteelt te kunnen leren. Aangezien men niet tot een beslissing kon komen besloot men het bestuur volmacht te geven een plan uit te wer ken. Tot slot van de ochtendvergadering bracht de heer Kriller de scheidende voorzitter, de heer Rezelman, dank voor al het werk dat deze in de afge lopen moeilijke tijd voor de vereniging heeft gedaan. De middagbijeenkomst was gewijd aan de Verenigde Staten, door welk Het groeiend aantal bejaarden een zaak van nationale betekenis De voortschrijdende uitbreiding van medische en hygiënische voorzienin gen heeft tot gevolg, dat de gemid delde leeftijdsgrens van de mens in( versneld tempo stijgende is, zodat, wat ons land betreft, het aantal per sonen van 65 jaar en ouder, dat in 1950 tot 770.000 zal zijn gestegen, voor 1970 op 1.200.000 wordt geschat Het vraagstuk der Oudelledenzorg is dan ook niet langer meer alleen een zaak van materiële steun en huis vesting, doch een aangelegenheid waarmede ook de wetenschap zich gaat bezig houden; de oprichting der Vereniging voor Gerontologie leven daarvoor een sprekend bewijs. In medische kringen is men grote belangstelling gaan koesteren zowel voor de bestudering van het ver schijnsel van het ouder worden als voor de mogelijkheden van medische behan deling van specifieke ouderdomsziek ten en kwalen en ter voorkoming van deze.' Uiteraard vraagt het toenemend aantal bejaarden ook uit sociale over wegingen onze bijzondere aandacht Voor deze steeds toenemende, buiten het arbeidsporces geraakte, zulk een groot deel der bevolking omvattende categorie dient o.m. te worden omge zien naar verantwoorde bezigheid en nuttige tijdspassering. Verwacht mag dan ook worden, dat voor het onderwerp van mr. Everts grote belangstelling zal bestaan. Aller meest In de kring der in de Sociale Raad samenwerkende instellingen, doch evenzeer brj de gemeentebesturen en anderen, wie het lot der bejaarden ter harte gaat. Het bestuur van de Sociale Raad, Districts-armenraad te Alkmaar zal in verband met één en ander Woens dagmiddag 18 Januari om 3 uur Jt> „Het Wapen van Heemskerk" een buitengewone algemene vergadering houden, waarin mr. J. Everts, oua- secretaris van de Sociale Raad te Amsterdam en lid der Nationale Com missie voor Oudeliedenzorg een lezing zal houden over „de zorg voor het groeiend aantal bejaarden, een zaak van nationale betekenis". - De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep van Paul Kiès. tijdens cte bezetting leider van de Troelstra- beweging, tegen het arrest van het Bjjz. Hof te Leeuwarden, waarbij hij wegens hulpverlening aan de vijand werd veroordeeld tot twintig jaar ge vangenisstraf, verworpen. land twee-en-dertig jonge boeren dit jaar een studiereis van ruim zeven we ken maakten. Twee deelnemers aan deze tocht, de heren C. Geerligs uit An na Paulowna en A. Nobel uit Oude- sluis, kregen de gelegenheid een en an der over hun belevenissen te vertellen. De heer Geerligs, die speciaal geïnte resseerd was in het landbouwbedrijf, vertelde dat de ondernemingen aan da Oostkust in de regel niet groter zijn dan dertig tot veertig hectare. Er zijn echter ook ondernemingen van honderd bunder en deze worden in de regel door slechts één man, de boer zelf, bewerkt. Dit is slechts mogelijk door de sterke mechanisatie. De heer Geerligs was ervan overtuigd, dat, all de Hollandse tuinder zich blijft toeleg gen op de kwaliteit van zijn produc ten, hij niet bij zijn Amerikaanse col lega behoeft achter te blijven. De heer Nobel had op zijn tocht spe ciaal studie gemaakt van de veeteelt. Hij was van mening dat de K.I. en hygiëne bij de verwerking van de melk in Amerika op een hoger peil staan dan in Nederland. Ook de t.b.c.-bestrij- ding is er beter aangepakt. Alle rea gerende dieren worden direct geslacht, ook al zijn het stamboekkoeien. Hier door is de veestapel practisch t.b.c.- vrij. Beide sprekers was het opgevallen dat men in Amerika practisch geen stands- en godsdienstverschil kent Er werden natuurlijk ook sterke verhalen over Amerika-in-het-groot gedaan: Openluchtfilms voor automobilisten, buskaartjes die twintig maal zo groot zijn als in- Nederland en auto's voor slechts 300 dollar. Tot slot van de bijeenkomst werden twee filmpjes over het bezoek van Hollandse boeren aan Amerika en een excursie van plattelandsjongeren aan Zwitserland vertoond. Stichting „Toezicht politieke delinquenten" De afdeling Haarlem van de Stich ting Toezicht Politieke Delinquenten, waarin sinds 1 Juli 1949 de afdeling Alkmaar was opgenomen, werd op 81 December 1949 opgeheven. Tevens werd het Bureau van de Stichting Hooftmanstraat 17 te Haarlem geslo ten. Het Rayon-Bureau van de Stichting T. P. D. te Amsterdam, Heerengracht 132, tel. 42457 zal de werkzaamheden voortzetten uitsluitend voor personen, die onder toezicht van de Stichting staan. Elke Donderdag van 911 uur zal te Haarlem een spreekuur gehou den worden voor de toezichthouders en onder toezicht gestelden in het Ge westelijk Arbeidsbureau te Haarlem, Kleine Houtweg 18. Te Alkmaar zal een dergelijk spreek uur op de eerste en derde Woensdag van elke maand van 35.30 uur 's middags in het gebouw van het Ge westelijk Arbeidsbureau, Doelenstraat 30, plaats vinden". Geboren: Tonnis, zoon van W. T. La- meijer en A. Gras. Jacoba M. Th., dochter van M. van Klundert en A. M. Dorresteijn. Maria Th-, dochter van M. A. Hopman en O. C. Damhuis. Jan P., zoon van P. van Fxter en A. J. de Groot. Ondertrouwd: Jacob M. Hemelrijk en Christina M. D. Fokkoline (te Amsterdam). Getrouwd: An toni e van Dijk en Elisa beth M. J. van den Broek. Cornells Th. Ruij- ter en Hendrika G. Michels. Hendrik Fol- gers en Johanna K. Venhuizen. Hendrik de Vries en Klazina Swaag. Overleden: Jan Grevelink, 10 maanden LOOP DER BEVOLKING Aantal inwoners op 1 Januari 1949 2137, t.w. 1058 mannen en 1079 vrou wen. In 1949 vermeerderd door ge boorte 52, t.w. 28 m. en 24 vr.; in 1949 vermeerderd door vestiging 109, t.w. 49 m. en 60 vr., totaal 2298, tw. 1135 m. en 1163 vr. In 1949 verminderd door overlijden 15, t.w. 9 m en 6 vr.; in 1949 verminderd door Vertrek 101, t.w. 53 m. en 48 vr., totaal 116, t.w. 62 m. en 54 vr. Het aantal inwoners bedroeg der halve op 1 Januari 1950: 2182, nl. 1076 mannelijke en 1107 vrouwelijke. Zondag speelde de Graftdijker hand balvereniging GSV een wedstrijd te gen RHC uit de Rijp. Verschillend» meisjes van GSV kwamen niet op, hetgeen van weinig clubliefde en sportiviteit getuigt. Nu moesten de dames die wel wa ren opgekomen een wedstrijd spelen die reeds vóór de aanvang was verlo ren. Het werd een 90 nederlaag. Zondag staat er een uitwedstrijd te gen Ursem op het programma. (Ongecorrigeerd) Levenslang voor Ridder van Rappard Dr. Ernst Herman Ridder van Rap pard, de voormalige leider van d# NSNAP, werd hedenmorgen door de Bijz. Raad van Cassatie tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Kapiteir Westerling, al heeft in de laatste jaren c zich doen spreken in verl ontwikkeling ln Indonesië hij voor een nieuwe i zorsrd. door aan de negara aan de regering van de te zenden. Hierin verzo< leger te erkennen als de o macht van Pasundan. Hij het hoofd van de strijdkra Ratoe Adll, APR4 gen: sterkte door sommigen anderen op 30.000 wordt f Hij motiveert dit verzoe te delen, dat de APRA ace de resultaten van de RTi niet eens zou zijn met e ontbinding van de nega D,e TNI kan de verantw voor rust en orde nog niet gezien dit legef* „nog te jo doende ervaren" is. Deze overhandigd door een Ned cier. De hoge commissaris va dr. Hirschfeld, heeft M een onderhoud met de pre RIS. dr. Hatta. gehad. Daai activiteit van Westerling t< komen. Dr. Hirschfeld keu ten sterkste af. Hü heel medegedeeld, dat Westerl 1948 uit het KNIL is onts hij sindsdien in geen enkel de Nederlandse regering h Thans wordt nog onder brief inderdaad door een officier is overhanigd. Indi zullen de strengste disciplii gelen worden genomen. Ook drs. Hatta is over van Westerling weinig noemde dit gevaarlijk, steun geeft aan die strijd zich tegen de regering kan tan van Djokja heeft nog v dracht van de souvereiniti HVK, de heer Lovink, ve terling uit Indonesië te Deze heeft dit geweigeri hiervoor niet voldoende r wezlg achtte. De Nederlandse legerau Bandung hebben een Nedi VOOR HEDENAVOJ HILVERSUM I, 301 m. - N om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Ons koren en korpsen. 6.30 Strijd) Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 taar. 7.40 „Vandaag". 8.05 Fam 3 20 Concertgebouw-orkest. 9.3( beschouwingen en overwegingen zikale flonkeringen". 10.30 Gram Avondoverdenking. 11.15 Popul* eert. HILVERSUM n> 415 m. - N om 6> 8 en 11 uur. 6.15 Vi Dat herinnert me aan. 6.30 Pain verschijnselen. 7.00 Parlement 7 15 Amerikaanse filmmuziek. 7.5 regels". 7.40 Weekkroniek. 7.< dag". 8.05 Dingen van de dag. ElUngton-quartet. 8.45 Het kind vrouw. 10.10 Omroep-orkest. mens en nevelvlek. 11.15 Swini 11.40 Morion Gould en zijn orke; VOOR DONDERDAI HILVERSUM 1, 301 m. - N om 7, 8.30, 1, 7, 8 en 11 uur. de dag. 9.03 Moeder» wil is we voordracht. 10.00 Strijkkwartet. 1 dienst. 10.45 NCR V-koor. 11.00 bloem. 11.40 Orkest, 12.03 O gramma. 1.20 Piano-recital. 2.00 2.45 Tussen de bedrijven dooi. Italien. 8.45 Bijbellezing. 4.30 5.30 Radio Jeugdjournaal. 6.00 f Keils-kwartier. 6.15 De stem van Vakbeweging. 6.30 Strijdkrachten, ziek bij nader inzien. 7.40 „V? I - U5 .:a:ii.in De vaart der volken. 10.35 Ouv nacht". 10.45 Avondoverdenking, linck-kwartet. 11.45 Philharmonicr HILVERSUM 11, 415 m. - Ni om 7, 8.30, 1, 6, 8 en 11 uur. - Radio-ochtendblad. 9.03 Alfred C y 40 Soft and sweet. 10.00 M 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 K ter. 11.00 Kerk- en lorenklanken tei de tralies". 12.00 „Harmon Andre de Raaff en Jucques Schut sterdamse Politie-kapel. 1.45 Vai zmgt. 2.00 „Met naald en schaai van Dalen. 3.00 „Klimop". 4.00 nade-orkest. 4.30 Zendersiuiting. Kaleidoscoop. 5.50 Regerings-uit2 Sportpraatje. 6.30 The Skymaste: klokje van zeven uur 7.05 De muziekschool. 7.45 „Enkeling en 8.15 Cantates. 9.10 Avro's Avonci „Le piano romantiqud". 10.00 „T dromedaris". 10.30 Huge de C Avro-orkest. 11.15 Sportactualiti Cantate. RADIODISTRIBUTIE-DIE LIJN III: 7.05 7 30 Gram. Concert. 9.05 Gram. 10.10 Verz NWDR; Gram. 12.00 VI. Br.: Gram. 1.15 Gram. 2.00 Werken i 8 00 Eng. H.S.: BBC Northern Ore 4.30 Eng. L.P.: Louis Stevens en Kootwijk: Batavia. 600 Fr. Br.: daten. 6.30 VI. Br.: Vooi de si Fi Br.- Sol.programma. 8.00 V! p'-ogr. 9.00 Klankbeeld. 9.30 „Les 9.45 Actualiteiten. 10 15 Fr. Cr.: 11.00 VI. Br.: Gram. LIJN IV: 7.15 „Bonjour le Mi 7,30 Filmmuziek. 8.30 Fr. Br.: Kookpraatje en kunstoverzicht. 9 muziek. 10.00 Eng. H S.. Alt en Amerik. commentaar. 10 45 Bs 11.05 Voor de scholen. 11.15 V\ Eng. H.S.. Bunny Mav en orkest, orkest. 12 30 Fr. Br.: Omu.eporke L.P.: Mil.-orkest. 1.30 Kers*vacant vlot de kinderen. 2.00 Concert. J vrouw. 3.40 NWDR: Tango-orke« Voor d< kinderen. 5.80 Ft Br.. I Ileyne. 6.00 Eng. L.P.: BBC Schol 6.45 „Bleu Marmers" orkest 7.1 Players. 7.45 Hoorspel. 8.30 Verz NWDR: Amusements-orkest met Eng. L.P.: BBC Revue-orkest. V/alters en orkest. 11.15 „Topic 11.20 Victor Silvester en Dansorl

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2