Engelse duikboot geramd en gezonken Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Communistische conferentie in de Russische hoofdstad? Dr. Tsjiang niet langer voorzitter „Tovenaar van Apeldoorn' doet vreemde experimenten Vrijdag 13 Jan. 1950 147e Jaargang No. 10 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Tragedie in dikke misi Negen en vijftig mensen op de bodem van de Theems Vijftien opvarenden in veiligheid West-Europa wil vredes verdrag met Duitsland Geert ioeval dai economische deskundigen naar Stalins verjaardag werden afgevaardigd Weerbericht Rumoer in de Veiligheidsraad Chinees veto op komst? Lampen branden, motoren draaien op bevel Grote belangstelling bij deskundigen en leken Veertienjarige Schot in zijn eentje met vissersboot er van door Naar vriendinnetje in Noorwegen RUSLAND WIL DEEL VAN CHINA ANNEXEREN Zware brand in leerlooierij Vijftig Polen in Frankrijk gearresteerd Churchill in Londen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel, 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdain 20 Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C, KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties; 16 cent per millimetei Familieberich ten 20 cent per millimeter v'raag en aanbod tot 15 woorden t l-elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. De Britse duikboot „Truculent" is gisteren na een aanvaring met de Zweedse motortankboot „Divina" in de Theemsmonding bij Redsand Tower, ten Noorden van Whitstable in 18 meter diep water gezonken. Aan boord bevonden zich zes efficieren, 52 onderofficieren en manschappen en 18 arbeiders van een werf, in totaal 76 man. Het Nederlandse stoomschip „Almdjjk" heeft vijf overlevenden opgepikt, de „Divina" slaagde er in, negen der ongelukkigen te redden. De in 1942 te water gelaten duikboot „Truculent" was uitgerust met een Schnorkel- apparaat (een z.g. Snuiver), waardoor luchtverversing bij onderwatervaart mo gelijk is. Van de Britse stations aan de Theemsmonding zijn reddingboten uit gevaren, om te trachten nog meer overlevenden op te pikken. Eén dezer boten heeft de negen mensen van de „Divina" overgenomen. Voorts werden twee lijken geborgen. Hoewel de Divina een speciaal ver sterkte boeg had, in verband met ijs brekerswerkzaamheden, heeft ook het Zweedse schip schade opgelopen. Het heeft enige tijd ituurloos rondgedreven is later gestrand op de onheilspel lende „Shivering Sands", een beruchte sandbank. Vanmorgen is het weer vlot- gesleept. Op de tanker hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan. De overlevenden van de duik boot verklaarden, dat de Truculent om 21 uur aan stuurboordszijde in de tor pedokamer werd geramd en onmiddel lijk is gezonker Toen de boot begon te zinken werden de mandeksels ge sloten. Onderdeks zouden zich dus nog zes tig man bevinden, die mogelijk nog leven. Indien men de duikboot kan chten vóór de zuurstofvoorraad zal zijn verbruikt, is er een kans, dat zij gered kunnen worden. De zee is kalm en de kans op redding is zeker niet uitgesloten, hoewel een dichte mist (die ook heerste toen de aanvaring plaats had) de pogingen bemoeilijkt. De Britse marine stelt alle pogingen in het werk, de ongelukkigen, die zich nog in de boot bevinden, te bevrijden. Het zoeken naar vermisten, die wel licht reeds uit de gezonken boot zijn ontsnapt, wordt onverpoosd voortge zet. Op verzoek van de marine zijn vliegtuigen van de RAF, voorzien van lichtkogels, rubberboten en parachu tes, opgestegen. De Truculent was op een proefvaart na herstelwerkzaamhe den aan een marinewerf te hebben on dergaan, vandaar de 18 man werfper- sonel aan boord. De vijf geredden die de Almdijk aan boord had en die later in Gravesend aan wal zijn gezet, be vonden zich op het moment van de aanvaring in de commandotoren. Zij zijn de commandant, de chef van de machinekamer, twee luitenants en een rnatroos. Nog in leven Reddingsvaartuigen hebben vanoch tend een boei gevonden, die is losge laten uit de gezonken duikboot en het bericht bevatte, dat de opvarenden nog in leven waren. Rechtskundigen uit zes Westeuropese huiden komen in Maart bijeen om de -Mogelijkheid te bezien van het be ëindigen van de staat van oorlog met de Westduitse federale republiek, heeft een woordvoerder van het Engelse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaard. Er is nog niet besloten, waar de conferentie zal worden gehouden. Frankrijk, Engeland, de V.S. en de Beneluxlanden zouden vertegenwoordi gers sturen. In November besloten de .'ministers van Buitenlandse Zaken van i Frankrijk, Engeland en de V.S. te Pa rijs niet onmiddellijk te beslissen over de beëindiging van de staat van oorlog met West-Duitsland wegens de inge- wikkelde juridische kant van deze kwestie. De zaak werd toen ter bestu dering aan hun juridische deskundigen •gegeven. Valse geruchten rondom zaak-Schallenberg In verschillende dagbladen zijn deze Week pikante bijzonderheden opgeno men over de bekende zaak-Schallen berg. Daarbij was o.m. sprake van in ternationale benden, die zich zowel met spionnage als met het smokkelen van ondergedoken vermogens zouden bezighouden. Volgens bedoelde publi caties zou Schallenberg vermoord zijn, als gevolg van het feit. dat hij zich in organisaties had ingedrongen, teneinde het vermogen van de Duitse rofiteur Mucke in handen te krijgen. Wij vernemen van volstrekt be- ouwbare zijde, dat deze publicaties •edere grond missen en derhalve ver wezen moeten worden naar het rijk der fantastische fabelen. BIJZETTING VAN URN ÜIT INDONESIË IN NATIONAAL MONUMENT In de loop van de maand Maart de datum is nog niet vastgesteld zal op plechtige wijze in het Nationale Monument op de Dam te Amsterdam worden bijgezet de urn met de aarde erzameld van de plaatsen waar de stoffelijke omhulsels rusten van de In donesië gedurende de oorlog en bezet ting gevallen strijders. Van 1900 tot 1950 Vijftig millioen stierven een gewelddadige dood Volgens berekeningen van E. P. Francesco Pellegrini zijn tijdens de eerste helft van deze eeuw ingevolge oorlogen, revoluties ev vervolging 50 millioen mensen om het leven geko men. De eerste wereldoorlog veroorzaakte de dood van bijna 8 millioen mensen. Tijdens de jongste wereldoorlog be reikte het aantal doden, gewonden of vermisten 39,6 millioen. In deze cij fers zijn niet begrepen de slachtof fers van de 15 a 20 oorlogen die zich tijdens de jaren 19001950 buiten de twee wereldoorlogen hebben voor gedaan. De Russische revolutie veroorzaakte de dood van 1.700.000 mensen en de Spaanse burgeroorlog eiste 1 millioen slachtoffers. Vanochtend vroeg is nog een over levende opgepikt. Het totale aantal ge redden bedraagt nu 15. De commandant van de onderzee boot, luitenant C. P. Bowers, is naar de marinehaven Chatham gegaan om te helpen bij de redding van zijn be manning. De vier bemanningsleden die tegelijk net hem zijn gered, zijn in een ziekenhuis opgenomen. Zij lijden aan uitputting. Verder zijn zij er goed afgekomen. Eén hunner heeft vermoe delijk een arm gebroken. In de mond van de Theems bevindt zich thans een van de grootste red dingsvloten, die Engeland ooit heeft gekend, bestaande uit 40 a 50 torpedo- bootjagers, reddingsvaartuigen en sloepen en andere sehepen. Duikers maken zich gereed af te dalen. De „Divina" ligt thans op ongeveer 18 ki lometer afstand van de plaats der aan varing gemeerd. De marine-autoritei ten hebben honderden zeelieden en havenarbeiders aan het werk gezet om de reddingswerkzaamheden te be spoedigen (Zie verder Laatste Nieuws) In opdracht van de Regerings Voorlichtings Dienst is een affiche ontwórpendie een onderdeel vormt van de voorlichtingsactie inzake de industrialisatie. Deze affiche zal met Ingang van de volgende week op grote schaal worden verspreid. Weersverwachting, geldig tot Za terdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige re gen. Morgen enkele opklaringen Zachter vooral des nachts. Lang de Waddenkust tijdelijk krachtige overigens matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Zaterdag: Zon op 843, on der 16.56. Maan op 5.12, onder 12.44. Volgens de Weense correspondent van de „Daily Telegraph" wijzen te Wenen ontvangen berichten er op, dat de „belangrijkste communistische con ferentie" sinds het einde van de oorlog zojuist te Moskou geëindigd is. Deze werd tijdens de viering van Stalins 70ste verjaardag achter de schermen gehouden, aldus deze correspondent. „Het was geen toeval, dat in iedere de legatie, die uit landen van de Komin- form naar Moskou werd gezonden om de felicitaties ver te brengen, voor aanstaande economische deskundigen waren opgenomen". Men verwacht verschillende belang rijke ontwikkelingen: ten eerste een versteviging van de economische toe stand in alle Oosteuropese landen on der strenge Sowjetrussische controle met uitsluiting van alle vooraanstaan de figuren, die evenals wijlen de Bul gaarse vice-premier Kostof zich tegen algehele „opslorping" verzetten, ten tweede vernietiging van de invloed der Westelijke landen, niet alleen op het gebied van kapitaalsbelegging maar ook van grondstoffen: ten derde Dr. Tsjiang, vertegenwoordiger van het nationalistische China en voor deze maand voorzitter van de Veiligheids raad, opende de vergadering met de verklaring, dat hij gebruik had ge maakt van zijn bevoegdheid om het voorzitterschap van de Raad neer te leggen. Het zal door de Cubaanse af gevaardigde, dr. Carlos Blanco, worden overgenomen. Als precedent'voor zijn handelwijze noemde dr. Tsjiang 't optreden van de Amerikaanse vertegenwoordiger War ren Austin, die in 1948, toen de Vei ligheidsraad in zijn bijeenkomst te Pa rijs het Berlijnse vraagstuk besprak, zijn voorzitterschap eveneens neer legde. Hierop nam dr. Tsjiang de plaats aan tafel in, waar hij anders, volgens de alfabetische volgorde, is gezeten, ter wijl dr. Blanco de voorzitterszetel be zette. Dr. Tsjiang verklaarde, dat de Sow jetrussische resolutie zijn regering het recht betwist om in de Veiligheidsraad vertegenwoordigd te zijn. ^lij noemde het geen kwestie van procédure, doch een politieke kwestie van het grootste belang. Waarnemers interpreteerden deze verklaring als te betekenen, dat dr. Tsjiang zich het recht voorbehoudt zijn veto uit te spreken als de Raad de Rus sische resolutie zou aanvaarden. (Over vraagstukken van procedure kan geen veto worden uitgesproken). De vergadering van de raad werd verdaagd tot heden. Garry Davis, de zelfbenoemde we reldburger numero één, wil naar de Sowjetunie om daar te helpen bij de wederopbouw van verwoeste steden. het slaan van een permanente handels- brug tussen het onder communistische invloed staande deel van Europa en dat van Azie. Eieren zes cent goedkoper? Het valt te verwachten, aldus H V.V dat de prijs voor eieren aanzienlijk zal dalen. Reeds nu worden in de win kels de eieren voor lagere prijzen ver kocht dan enkele weken geleden. Er is een grotere aanvoer. Het legseizoen is aanzienlijk vervroegd door het zachte weer van de laatste tijd. Niet onwaar schijnlijk is, dat de eierprijs over de gehele linie als gevolg hiervan met 6 cent zal dalen. (Van een speciale verslaggever) De „Tovenaar van Apeldoorn" doet op het ogenblik tallozen verbaasd staan door zijn experimenten. Lampen flitsen aan op een enkele beweging van zijn hand, op een zwaai van een stokje begint een motor te daveren, maar een kort bevel is voldoende om de stilte te doen weerkeren. Wat is hier aan de hand? Occultisme? Een nog onbekende toepassing van de electriciteit? Het laatste is het waarschijnlijkst, hoewel de tovenaar, de heer A. D. J. R. Sinnighe Danwte, die in het dagelijkse leven rijwielhersteller is, weinig scheutig is met inlichtingen over zijn „geheim". Voor een zeer talrijk publiek, waar onder zich vele journalisten en pers fotografen uit alle delen van het land als mede-technici bevonden, heeft de heer Sinnighe Damste Donderdagavond enige zijner vreemde experimenten vertoond. Hij heeft enige tijd geleden een of ander kunstig apparaat uitge vonden, waarmee hij de reeds genoem de en nog vele andere „wonderen" kan laten zien en horen. Wat precies het geheim van deze fietsmaker is of op welk principe zijn uitvinding berust, is niet te constateren. Wel staat vast. dat men hier te doen heeft met een zeer bijzonder technisch snufje. Een uitdaging Enige tijd geleden richtte de heer Damste een vriendschappelijke uitda ging aan het adres van Philips' tech nici en aan iedere verdere belangstel lende, om uit te zoeken, op welke wijze hij zijn experimenten verrichtte. Wanneer de Apeldoornse tovenaar zijn vreemde kunsten vertoont, staat in zijn nabijheid een klein kastje, dat het geheime apparaat herbergt. Daar om heen zijn allerlei heel gewone za ken opgesteld, zoals een luidspreker, een tafeltje met een bloemvaas erop. een stofzuiger en meer van die aard Knipt de heer Damste met zijn vin gers, dan gaat er een lamp branden, kust hij een bloem, dat gaat op een ander tafeltje, dat zonder contacten in het vertrek staat, een tweede bloem of plant draaien. Na een enkele arm- zwaaiïng zwijgt de luidspreker en wan neer iemand het waagt een voorwerp op te nemen, beginnen de sirenes te loeien. Geen oplossing De technici, die allen de uitdaging aanvaardden, bekeken verschillende Tot nog toe zoekt men tevergeefs naar een Schotse vissersboot, de „Gïrl Jean", een van de grootste en modern ste boten van de vloot van de Schotse plaats Arbroath. Men neemt aaar dat zich in deze boot de 14-jarige school jongen John Guthrie bevindt. Woens dagmorgen vroeg miste men tc Ar broath de „Girl Jean", die voor 800 km benzinevoorraad heeft. Guthrie's fiets vond men bij de haven. Alle lichtschepen en kustwachten in Oost-Engeland zijn gewaarschuwd. Vliegtuigen van de RAF helpen mee aan de nasporing. John nad aan zijn schoolvriendjes Patiënte stichtte de brand in Amerikaans ziekenhuis Een 22-jarige patiënte van de in vlammen opgegane vleugel van het krankzinnigengesticht te Davenport, waarin vrouwelijke geesteszieken wa ren ondergebracht, heeft bekend in haar kamer de brand te hebben ge sticht, waardoor Zaterdag 44 mede patiënten en een verpleegster om het leven zijn gekomen. Qhurka's, die in de jungle van Malak- ka militaire dienst verrichten, heb ben van hun religieuse secte toestem ming gekregen, vlees te eten, dat vol- p"„ ??fLo= '''''''''''''''''''''•'''''''''''''II'I'I'IWIIIII'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII wordt aangevoerd. Ghurka's zijn de lieden, die o.a. bij Tobroek de leden van het Afrika-korps middels hunne messen naar het Walhalla deden verhuizen Verleden jaar zijn op Malakka 613 op standelingen gedood en 336 gevangen genomen. Bijna 3000 vuurwapenen, waaronder 619 geweren, werden buit gemaakt. Een typiste en een tech nisch ambtenaar van de Britse ambas sade te Bangkok zijn door onbekende personen gewond. Met schotwonden werden zij in het ziekenhuis opgeno men. Q Een Berlijnse verpleegster heeft in West-Berlijn op twee achter eenvolgende dagen een 65-jarige man en een 47-jarige vrouw met een touw gewurgd en met een broodmes aan stukken gesneden, ter verkrijging van resp. een sqm geld en een schrijfma chine. o De Spaanse politie heeft de leider van een „bende terroristen" bij een gevecht doodgeschoten. In Los Angeles is gistermiddag een korte, doch hevige aardschok gevoeld. Ook genomen. J^aat ons, vrienden na deze serie grie- zelbibbers en zenuwscheuten, over gaan tot iets opwekkender lectuur: Het eerste schip met bestemming Is rael, dat sedert de oorlog in Palestina Herberts heeft gezegd, dat ik óók mee mag trainen maar 't valt me niks méél door het Suez-kanaal is gevaren, is in Haifa aangekomen. Het is het Britse kustvaartuig „Brittannia". Britain ru les the waves. Nog altijd! Frans Van Cauwelaert is, bij zijn 70ste ver jaardag gepromoveerd tot ere-doctor in de politieke wetenschappen. Op 28 Februari zal de 25e verjaardag van het overlijden van Fritz Ebert, eerste president van de Duitse Republiek worden herdacht OP de Place le Nötre in Straatsburg zal een semi-permanent vergader centrum voor de Raad van Europa ge bouwd worden. Het idee van de Euro pese eenheid wint nog altijd veld. Thans wil professor Villey een Europese burgergemeenschap oprichten, voort bouwend op de denkbeelden van Gar ry Davis. Hij wil een „derde blok' vormen om een derde wereldoorlog te voorkomen. Raymond Pons, Frans consul te Cairo heeft een in teer- zwachtels gewikkelde mummie ge kocht bij een antiquair. Gerstekorrels, die in het omhulsel zaten, en die 1800 jaar oud zijn, zijn, op een vochtige doek gelegd, aan het kiemen gegaan Stelt u dat eens voor: Na achttien eeuweal verteld, dat hij naar Frankrijk wilde, maar zijn vader is overtuigd, dat hij op weg is naar Noorwegen, waar een meisje woont, waarmee hij correspon deert. De 14-jarige jongen is „dol op de zee". Hij kan sturen, de motor bedienen en op kompas varen. In 1948 is hij er ook al eens met de „Girl Jean" van door gegaan. Acheson beschuldigt Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft in een rede te Washington verklaard, dat Rusland bezig is de Noordelijke provin cies van China los te maken en „bij de Sowjetunie te voegen". Acheson noem de dit „een zeer belangrijk aspect" en verklaarde: „niets wat wij doen of zeg gen mag de realiteit van dit feit doen verbleken. Het kan door geen propa ganda verhuld worden, doch het enige, dat dit feit zou kunnen verhullen, zou den onberaden avonturen van ons zijn". Communisten op Hainan geland? Volgens onbevestigde Chinese be richten zijn communistische strijd krachten met succes de straat van Hainan overgestoken Zij zouden te Ying-Ko, aan de zuidwestkust van het eiland, aan land zijn gegaan Eerder is reeds gemeld, dat Ying-Ko door on geregelde communistische troepen wat veroverd. Volgens een communiqué van hel hoofdkwartier der nationalistische luchtstrijdkrachten hebben bommen werpers Woensdag Sjanghai en Nan king bestookt, alsmede Nanking en Sjinkiang. In de leerlooierij en -spuiterij var de gebr. Rompa te Dongen is Donder dagochtend een zware brand uitgebro ken, die het voorgedeelte van de fa briek van binnen volledig neett ver nield. Samen hebben de brandweren van Dongen en Tilburg de vuurzeg be streden. Het achtergedeelte van het brandende gebouw waar de" meest' machines stonden ongesteld, liep niel veel schade op. In het vernielde fa- brieksgedeelte bevonden zich een spui terij. het kantoor, een droogzolder en een opslagplaats. Het bedrijf is ver zekerd. De schade bedraagt minstens enkele honderdduizenden guldens. mogelijkheden, zoals het electrische oog, dat op inductie berust, de foto- electrische cel, een variatie op hetzelf de principe enz. Unaniem moesten zij erkennen, voor een raadsel te staan, hoewel de heer Damste glimlachend zegt, dat alles heel gewoon is. Het meest verrassende is echter wel het stopzetten van motoren, dat o.m. Don derdagavond gedemonstreerd werd. „Afstand", verklaarde de uitvinder, „is geen bezwaar, wanneer ik mijn appa raat voldoende op sterkte breng" Een niets vermoedende autorijder merkt plotseling, dat zijn motor afslaat en niets is in staat het euvel te verhel pen, tenzijde gedupeerde een te lefoontoestel opzoekt en het nummer van de heer Damste draait. Op het zelfde moment is de motor weer in orde. Vanzelfsprekend veroorzaakten deze wonderlijke zaken, die overigens niet occult zijn, Donderdagavond nog al opschudding en grote verbazing. Naar bericht wordt, ontving de heer Damste van sommige zqden fantasti sche aanbiedingen voor zijn geheim, waarop hij niet is ingegaan. „Al wordt dit spui een sensatie »ls de atoombom", antwoordde hij op de aanbiedingen, „ik zal het geheim van de fietsmaker niet verklappen, omdat ik er veel te goed van doordrongen ben, dat deze verkoop zeer ernstige consequenties voor de mensheid zou hebben" Het Franse ministerie van Binnen landse Zaken heeft bekend gemaakt, dat ongeveer vijftig in Frankrijk wo nende Polen zijn gearresteerd, van wie sommige uit het land gewezen zullen worden. Volgens een woordvoerder van het ministerie hebben deze Polen „mis bruik gemaakt van de Franse gastvrij heid en verdraagzaamheid en komt hun optreden neer op inmenging in de Franse politiek" Volgens deze woord voerder zouden acht Polse organisaties in Frankrijk ontbonden worden en zal de zaak van iedere gearresteerde Pool „zorgvuldig en onpartijdig" onderzocht worden. De maatregel was geen vergel ding voor enig optreden tegen Franse burgers in Polen, voegde hij er aan toe. De 75-jarige leider der Britse Conser vatieve Partij, Winston Churchill, is gisteravond per vliegboot uit Madeira waar hij een vacantie doorbracht, te Londen teruggekeerd, om de leiding van zijn „ver'riezingstroepen" in de ko mende „verkiezingsveldslag" te nemen. Daar bekend was, dat het vliegtuig in de mist vloog, heerste er algemene op luchting, toen Engelands voormalige oorlogsleider uit het toestel stapte. De verkiezingscampagne wordt van conser vatieve zijde geleid door Churchill en de leden van het z.g. conservatieve ..schaduw-kabinet" De Waterman komt Zondag 15 januari in Rotterdam Naar wij bij informatie vernemen staat het nu vast, dat de Waterman op Zondag 15- Januari te Rotterdam zal aankomen. De boot wordt omstreeks 5 uur des morgens aan Hoek van Hol land verwacht en de debarkatie zou ongeveer 9 uur 's morgens kunnen plaats vinden. Zeg het voorzichtig Een 26-jarige Duitser te Fürstenzell, zekere Herbert Mantschke, heeft van 't Duitse Rode Kruis een brief ontvan gen waarin hem wordt medegedeeld, oat hij in September 1943 aan het Rus sische front is omgekomen. In de brief wordt Mantschke verzocht zijn overlij densbericht aan zijn vader door te geven. Diens adres was namelijk bij het Rode Kruis niet bekend. Brandende kolen vlogen in het rond Woensdagavond kwam in een open haard in een perceel aan de Prins Mau- ritslaan te 's Gravenhage een ontplof fing voor. De rondvliegende kolen sta ken het meubilair en de vloerbedek king in brand De bewoner bluste de brand die voor 1000 aan schade ver oorzaakte. De brandweer haalde de haard leeg en vond tussen de kolen de kop van een projectiel, vermoedelijk een luchtdoelprojectiel. Vice-admiraai De Booy, hoofd van de Nederlandse diplomatieke missie in West-Duitsland. heeft Donderdag offi cieel zijn geloofsbrieven aan de geal lieerde hoge commissie in Bonn over handigd.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1