KLM rtTallerle ioor één kwartje Goede smaak en overleg RECEPTENHOEKJE Donner handhaaft zijn leidende positie ewogen week-eind P Ik ging eens kijken Recept van Kers: Haren vallen ten offer aan de mode Hoe is de sfand Mieke? Hei 12e Hoogoven Schaakiournooi Hugoi blijft verliezen Kinderdroom werd werkelijkheid ZATERDAG 14 JANUARI 1950 warme kachel van de waard ie logement „Het Wapen van Ver uit de bnurt, accoord, •om niet zinloos, want naast ije huis-der-lafenis staat de waarin de generale staf ze. Ie stormtroepen, die nu ook openen op het isolement van a-eilanden. Het is een gene. ■ger, want alle beeld, zijde hij beoefent niet de ar de waterstaatkunde en al in de aard van haar wezen uitenstaander iets krjjgshaf. an die e« zich mee bezig pt niets hebben van uiterlijk dikdoenerij. Meestal is hij len om zijn werk anders dan :el alledaags te zien. Dcsal- Maar daarover in een tikel. eertiende ronde om het toe- oenschap schaken damet ly Heemskerk haar partij ■id Larsen. Zij staat thans op le plaats met zeven punten jebroken partij. Op de eerste it Rudenko met tien punten fgebroken partij. Er ztfn elneemsters. s opnieuw sprake van een g van de Duitse zwaarge. n ten Hoff met de Ameri. ïger Joe Walcott te Esslin- rekent op 50.000 toeschou. samen f 270.000 aan entree'» ibrengen. Voor de jaarlijkse l tussen een ploeg Europese imateurs) en een ploeg uit thans voor de eerste maal ussische Boksbond uitgeno- wedstrijden worden op 18 Ihicago gehouden, de wereldkampioenschappen i 12 tot 16 Juli in Bazel zijn veertien landen, w.o. Neder- sn individueel, Klaas Boot) er». Financiële moeilijk- pten vele landen zich van te onthouden. Vandaar dat land b.v. slechts Klaas Boot :n hele ploeg naar Bazel DAGSSCHOOL ente te Alkmaar, gint weer ZONDAG 18 1.45—12.45 uur ln de ileschool. we leerlingen. bestuur: IK, Voorzitter. Secretaresse. IN UW TELEFOON- HERTROUWEN". Oudkarspel. esloten onder No. 681. .ngesloten onder No. 497. 260. Beleefd aanbevelend. '0 gr geelkokende Vermicelli 90 gr. Macaroni 90 gram Havermout vlug k. >0 g>r. Koffiesurrogaat >0 gr. Custard Poeder fl. Puddingsaus (div. sm.) >0 gr. vruchten- griesmeel m. suiker 10 gr. p-r. maïzena 200 gr. pudding m. suiker, smaken: va nille, room, sinaas appel, amandel en caramel 0 gr. Koekkransjes 0 gr. Kantkoek vol Bischuit 50 gr. hagelslag sterke anjjstabletten gr. hete bliksems gr. Koffieboontjes gr. Vanille Amandelen gr. Fondant gr. Hoestdrups rollen Botersnips g<r. verse Biskwie. lubbel stuk huishoudzeep pak pr. Zeeppoeder [>ak S. B. Stijfsel -(- 500 gr. Soda bus Schuurpoeder -f 500 gr. Soda HTERSTRAAT 48. TEL. 2559. ging eens kijken naareen kin derfilm., Nee, niet om er eens een Vrouwenpraat over te schrijven. Hoe wel dat er nu toch weer van gekomen is. Ten eerste, omdat ik in het schuitje van een filmkeuring in klein bestek zat. en alzo een maatschappelijk plicht- je vervulde. Maar ten tweede, en dat moogt u gerust weten: omdat ik, net als Mr. Doodle: het zo leuk vind om I te doen. Geeft u mij maar, in een knus zaal- 1 tje, zonder juffrouwen met zaklan- taarns, dikke voorbuurvrouwen met grote hoeden en snaterende achter buurvrouwen met knetterende zakjes geeft a mij dan maar een kinder- I film. Kijk, u kunt er dan om te beginnen zo gezellig op uw gemak bij gaan zit ten. U behoeft, ook inwendig, geen gezicht te zetten van: Ik ben ten slotte een mens met culture'e aspiraties die om de dood niet tevreden is met een j zoentje aan 't eind en de zwarte schurk achter de tralies. Want bij zo'n kinder film trekt u ongegeneerd uw volwas sen jasje uit, en zit in uw kinderlijkste négligé als u dat nog bezit. U hebt nog nooit gehoord van complexen, van doodsverlangen en vernietigingsdrang, van subtiele ironie (om van cynisme maar helemaal te zwijgen), van de cadentie en de hele rest van die hui dige santenkraam. U nestelt u behaaglijk in uw stoel, het projectie-apparaat begint te snor ren en u zegt, spinnend als een poes: Vooruit maar jongens, geeft 'm van katoen. En ze geven 'm van katoen, dat be loof ik u. Ze rijden op paarden door de zonnige heerlijkheid van een Australisch landschap, ze ontmoeten de twee zwervers en je kunt direct met je klompen voelen dat die twee heren de nodige boevenstreken achter de rug hebben en nog een hele serie in de zin. Geen flauwiteiten van gentlemen in avondkleding met uitgestreken niets zeggende snuiten la Louis Jouvet, die op 't onverwachtst een elegant revol- vertje uit de broekzak zullen toveren. Maar twee authentieke dik opgelegde schooierige schavuiten met loerende ogen en baarden van een week. Je weet direct waar je aan toe bent. Je zou willen roepen: Kinders, weest nou wijs en rijdt door zo hard als die bes te paardjes rijden willen, want dit loopt zo mis als 't maar kan. Maar stel je voor, dat ze het eens hóórden en er naar deden. Nee, laat ze maar eens even in de piepzak raken. Hun vader heeft ze nog zó gewaarschuwd, en wie niet horen wil, moet voelen. Zie je wel, daar heb je het gegooi in de glazen al. De mooi ste merrie met haar veulen bi.i nacht gestolen. Je vader radeloos en boos, en het hele Kerstfeest bedorven. Wat schiet er anders voor jullie over dan onder het smoesje van een picnic te proberen die dure en dierbare paarden terug te krijgen. En natuurlijk neem je dan je zwarte vriendje mee. Hij is zo slim en handig als een dier in de jungle, en daarbij goedlachs en spor tief voor drie. Mooi en dan kom je natuurlijk de dieven op het spoor en je bent ze even natuurlijk te glad af in het begin. Maar dan bega je een stomme streek en raakt in hun macht. Ai ai ai. hoe moet dat aflopen. Als va der en de politie en de zwarte papa van je vriendje nu maar hard genoeg rijden. O, maar jullie hebben langs je route immers tekens achtergelaten, houdt je nog even taai, jongens Hoera, hoera! daar heb je de bereden agenten en je vader en de oude kroes kop en schreeuw nu asjeblieft zo hard je kunt! Bravo, die ouwe deur was niets meer waard, daar komen jullie al met de krakende planken naar buiten rollen en je paarden staan nog vast gebonden. Goed zo, en nu maar gauw naar huis, want je moeder is buiten zichzelf van de zenuwen en je hebt je Kersttaart glansrijk verdiend. En dan gaat het licht op en met een nog lichtelijk verdwaasde blik breek je, zo volwassen en critisch als je bent. los in een klaterend applaus. Ach ja, natuurlijk, daarmee wil je als keuren de volwassene zeggen: Aardig hoor. heel aardig, voor honderd procent ge schikt. Maar diep in je zegt het voldaan zuchtende kind: Was-ie even reus achtig. HEERLIJKE FLENSJES Beslag. Een halve liter melk, 150 gram bloem, iets zout, 'n klein scheutje sla olie, 2 eieren, wat sla olie en boter om te bakken. Vulling. Een kwart liter melk, 45 gram vanille custard poeder. 6 8 bit terkoekjes, 25 gram suiker, een weinig rum of rum aroma. Maak de bitterkoekjes fijn tot gruis, breng deze met 2/3 van de melk en de suiker aan de kook. Maak van de rest melk en de custardpoeder een klont- vrij mengsel, roer dit bij de melk met de bitterkoekjes, laat het geheel enkele ogenblikken zachtjes doorkoken. Neem dit dan van het vuur, roer er wat rum of rum aroma door en laat het mengsel koud worden. Maak van de y, liter melk en de bloem, wat zout en van de geklopte eieren een klontvrij beslag, roer er een klein scheutje sla olie door (wat mooier bakt) en bak van dit beslag in wat boter en sla olie een boeveelheid mooie dunne flensjes. Strijk over deze flensjes een hoeveel heid van de vulling, vouw of rol de flensjes op. leg ze op een verwarmde schotel, strooi er wat poedersuiker over en dien ze vooral warm op. Schaam u vooral niet. Dat applaus was nog zo gek niet. Want wat u zo spontaan bejubelde was het resultaat van vijf jaar ingespannen werken, zoeken, experimenteren, kijken luiste ren, zitten en volhouden van een en thousiast groepje volwassenen, die uw dankbaarheid ten volle verdienen. Misschien kent u, bij name, de heer J. Arthur Rank: Engels filmmagnaat van zijn ambacht, en dus in uw ver beelding iets enorms en zwaarlijvigs met drie ringen aan elke pink en een akelige dure pelsjas. Maar zelfs film magnaten hebben hier of daar nog wel eens iets menselijks. Zo houdt de heer J. Arthur Rank van kinderen; hij stond tussen al zijn besognes zelfs voor een Zondagsschoolklas. En zo kwam hij op een goede dag op het idee, dat hij eigenlijk, als liefhebberij, wel eens ont spanningsfilms voor kinderen kon gaan maken. Geld en apparatuur waren voorhanden: een zeer bekwame en geestdriftige adviescommissie zorgde voor de geestelijke rest. En onder leiding van een geestige en toegewijde vrouw, Mary Field, is er een serie films voor kinderen vervaar digd, waarin de perfectie dicht bena derd is. Zij zijn prachtig opgenomen en door vaklui geregisseerd. De spelers, kinderen zowel als volwassenen zijn hartverkwikkend natuurlijk en spelen los van de camera. De achtergrond is altijd documentair, zodat de jeugdige toeschouwers al kijkende ook iets op steken. De moraal is eenvoudig en po sitief, de kinderen gedragen zich goed maar zijn gelukkig geen engelen. Het eenvoudige goede gezin is het favorie te milieu, de handeling is duidelijk en logisch, er zit gezonde spanning in het verloop en het slot is, voor een kind, bevredigend en optimistisch. Maar de allergrootste verdienste is: deze ver toningen ontwikkelen de smaak van het kind voor de goede film, wat hem, volwassen geworden, de Kitsch zal doen schuwen. Nederland heeft, na Engeland, de primeur. U moet er uw kroost vooral eens heen sturen. De volgende keer gaan ze wel uit zichzelf. SASKIA. Nog lang niet alle vrouwen zijn er toe overgegaan haar lange haren, waar zij in de regel terecht trots op zijn, te laten afknippen, aleen omdat het mode is. Maar op een bepaald moment moeten zij naar de kapper. Vastberaden stappen zij er heen en zeggen: „wassen-watergolf'. In 90 van de 100 gevallen zal de kapper beleefd corrigeren: „knippen- wassen-watergolf, niet waar?" Nog pol strijdlust zal het slachtoffer (want dat wordt zij uiteindelijk) antwoorden: „nee mijnheer, alléén wassen en watergolven". Dan begint het pas goed. De kapper praat en argumenteert en de woorden ouderwets, mode, het zal V zo goed staan enz. zijn niet van de lucht. En zie, de vrouw bezwijkt. Een glimlach van voldoening glijdt over 's kappers gezicht. Hij grijpt de schaar, laat deze eens in zijn hand rond draaien dan gebeurt het. Als een hongerige wolf hapt de schaar in het haar en links en rechts vallen de lokken. Ontsteld grijpt het slachtoffer naar haar hoofd (1); wat is zij begonnen! Maar terug kan zij niet meer. Het proces verloopt verder volgens de regelen der haarmodekunst. Als de vrouw, nog steeds niet overtuigd van de juistheid harer be slissing, onder de kap heeft plaats genomen, krijgt de kapper toch wel een beetje medelijden. Als troost voorziet hij haar van een potje thee (2). Dan is het moment gekomen, dat de laatste hand aan het kapsel wordt gelegd (3). En ja, hoe critisch zij zich ook van alle kanten bekijkt, zij zal moeten toegeven, dat het kapsel inderdaad zeer flatteus is. Het is geen kunst om met een goed voorziene garderobe bij ie dere gelegenheid in een passende japon te «schij nen. Maar om"uw kleding zo te kie zen, dat de ver schillende onder delen telkens weer andere combinaties op leveren, is niet zo eenvoudig. Twee vereisten zijn: goede smaak en overleg. Hier ziet u b.v. een eenvoudig donker jurkje, dat uit een rok en een blouse van hetzelfde materiaal be staat. Bij de rok passen ook andere blouses en truitjes en de donkere blouse zal heel leuk staan bij een ge ruite klokrok. Daarnaast ziet U het zelfde japonnetje, maar enige graden gekleder door de overrok, waarvan U hierbij het patroon vindt. De achter kant kunt U precies eender nemen met de stippellijn als zijnaad of U maakt daar volgens de ingetekende lijn alleen een schootje. Zowel vóór als achter worden X opvallend plooien gelegd, die U niet instrijkt. De boven rand tussen een smalle ceintuur zet ten. De sluiting maakt U in de lin ker zijnaad of van achteren in de plooi. Aardig is het om de overrok te voeren met een kleur zijde (effen of bewerkt), waarvan U ook een ge klede blouse heeft. Dat geeft weer een mooie combinatie extra. Maakt u de uverrok zo, dat u hem ook met de andere kant boven kunt dragen en u ueemt er een gedecolleteerd blousje Dij, dan heeft u een heel modern avond- •oiletje, dat u ook met een lange nau we rok kunt dragen, terwijl het blousje nog met een wijde zijden of tulen rok te combineren is. Natuurlijk kunt u even goed andere modellen blouses gebruiken, ook met lange aangesloten mouw en voorslui ting. We geven maar een enkel voorbeeld; u ziet zelf wel, dat er van dit onderwerp nog heel wat meer te maken is. Bedenk, dat eenvoudige maar goed zittende mo dellen de mooiste resul taten geven, en ver trouwt u uw eigen kleu- renkeus niet, raadpleeg dan liever iemand, die er wel kijk op heeft. Hersengymnastiek door Bob Wallagh Er wordt terecht wel eens over geklaagd, dat de z.g.n. „dubbel- melodie" in de radio-hersengym- nastiek, waarmee een jaar geleden werd begonnen, te moeilijk is. Mag ik in dit verband onze lezers eens een uitspraak doen horen van een muziek-autoriteit bij uitne mendheid? Ik legde PROF. DR. K. PH. BERNET KEMPERS, de bekende hoogleraar in de muziek wetenschap aan de Amsterdamse Universiteit, de vraag voor, wat hij er van dacht. Zijn antwoord iuid- de: „Ik zou volkomen te kort schie ten bij de muzikale vragen: zou dat aan mij of aan de vragen lig gen?". En nu de nieuwe (niet-muzikale) vragen: 1. Waaraan doet dit vreemde woord U denken: „gwertyuiop"? 2. Wat is de elfde stad van de U-stedentocht? 3. Hoeveel groeven heeft een nor male gramophoonplaat? 4. Welke streek staat er afgebeeld op het huidige bankbiljet van ƒ10.(Niet kijken!) 5. Als TJ 2 appels van 3 appels af neemt, hoeveel heeft U dan? 6. Wat kan een winkelbediende ongemerkt wegleggen, terwijl er 10 klanten bij hem staan? 7. Wat is het grootste zilverland ter wereld? 8. Noemt U eens 2 andere namen voor Amor. 9. Welke koning commandeerde in de eerste Wereldoorlog zijn leger te velde? 10. Welke schrijver droeg de naam van zijn vaderland? (Voor de antwoorden zie men elders in dit nummer.) Bent U verkouden? Probeer dit receptje eens! Laat 1/4 ltr. water koken, los er 1 eet lepel suiker in op en voeg er aan toe 30 gram Vervus (dubbel geconcen treerd), die U bij elke apotheker en drogist voor slechts 75 ct. kunt ver krijgen. Dosis: 1 eetlepel na de maal tijden; kinderen van 8-12 jaar 1 des sertlepel, van 3-8 jaar 1 theelepel, 'n Eenvoudig en zeer doeltreffend middel. Een goed huismiddeltje tegen spit in de rug In alle gevallen van spit en rheumatiek zal dit huismiddel goed voldoen. In 'n schone fles vermengt U, door goed ta schudden 15 gram Rheumaic-olie (prijs 65 ct.) en 85 gram brandspiritus, beida verkrijgbaar bij elke apotheker of dro gist. Dit ouderwetse middel mag in geen enkele huishouding ontbreken. Advertenti* n de hoofdgroep van het Hoogoven- Schaaktoumooi heeft Donner het klaar gespeeld ook na de zevende ronde de leiding te behouden. Hij speelde remise tegen de Fransman Rossolimo, maar had het geluk dat dr. Euwe het tegen Cortlever ook niet verder dan remise kon brengen. De afgebroken partij te gen Van Scheltinga heeft de jeugdige leider gewonnen. Hij staat nu aan de kop met 6 punten. Tweede is dr. Euwe met 5 punten. De overige leden van de ere-groep bezetten de volgende plaatsen: 34 Cortlever en Van Seters 4% pnt, 5. Rossolimo 4 pnt, 6. Van Scheltinga 5% pnt, 78 Henneberke en Kramer 2)? pnt, 9. Soultanbeieff 2 pnt, 10. Hugot pnt. Het verloop van de zevende ronde was: Dr. EuweCortlever '/2Yi De Schlechter-variant van de Sla vische verdediging gaf Cortlever geen zorgen, die hem tot diep nadenken brachten. Elke officier, die zich te dicht in de buurt der zwarte stelling waagde, werd met spoed geruild en weldra was er een soort eindspel ontstaan, waarin dr. Euwe door de beheersing der d-lijn en de op het oog zwakke c- pion van Cortlever wellicht iets beter stond. Uit het vervolg der partij bleek dit niet. Cortlever ontdeed zich handig van zijn zwakke pion en hield het overblijvende eindspel remise. DonnerRossolimo Yz1/2 De Hollandse verdediging, die Ros solimo wederom aanwenddde, trad Donner met een Stonewall-opstelling tegemoet, waarin, zoals bekend, wit al tijd even sukkelt met een slechte lo per. Rossolimo ruilde vele officieren af om op een iets gunstiger eindspel af te stevenen, doch zover kwam het niet. De wederzijdse aanvallen tegen de ko ning, resp. dame en paard tegen dame en loper, dwong Rossolimo, gezien de uiterst beperkte bedenktijd, waarover hij nog beschikte, tot een herhaling van zetten. Van Seters—Soultanbeieff y2.1 Het Geweigerd Damegambiet werd enigszins ongewoon door Soultanbeieff behandeld en Van Seters had ook geen enig voordeel in de opening te verkrij gen. Hij benutte dit om scherp op aan val te spelen waartoe hij twee pionnen offerde. Waar hij nu precies een minder juiste voortzetting koos, zullen latere analyses stellig wel uitwijzen, een feit is, dat de aanval niet goed liep. Van Seters moest overgaan naar een dame toren eindspel met een pion minder, dat echter gezien de mogelijkheid tot ein deloze schaakjes even na het afbreken door Soultnbeieff werd remise gege ven. KramerVan Scheltinga I0. De eerste volle winst voor Kramer, en het werd tijd ook! In de ruilvariant Eén dode en drie gewonden bij aufoongeluk Een dode en drie lichtgewonden, dit was het gevolg van een ongeluk, dat zich Vrijdagmiddag onder de gemeente Woensdrecht voordeed. De vier perso nen bevonden zich achter in de laad bak van een vrachtauto, die riet ver voerde. Toen de auto een lekke band kreeg, begon de lading te schuiven en werden de mensen van de wdgen ge slingerd. Robert Sehuman in Bonn Robert Sehuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken kwam Vrijdag in Bonn aan voor besprekingen met de Westduitse kanselier dr. Adenauer. Be paalde kwesties betreffende het Saar- gebied, een delicate zaak. zullen onge twijfeld onderwerp van gesprek uit maken. Met Pasen zullen drie Nederland se ballonvaarders o.l.v. de heer Boes man ter gelegenheid van de Jaarbeurs te Johannesburg aldaar enkele malen met hun ballon opstijgen. PATRICIA WENTWORTH 85 Miss Silver glimlachte. „Het is zeker voegzamer, dat ik hier bij u ben dan dat u hier alleen zou zijnIs mijn kamer naast de uwe? Dat is goed, héél goed. En vertel me nu eens miss Brown, wat er Zaterdag avond gebeurd is". Toen Dorinda klaar was met haar ver haal. kuchtte miss Silver eens en zei. „Heel duidelijk, heel bondig". Daarna keek ze op haar horloge, dat links op naar japon was bevestigd ,.En nu ga ik naar beneden. Sergeant Abbott zei, dat nij om 5 uur hier zou zijn en 't is luist zo laat". Sergeant Abbott was precies op tijd Juist toen ze de trap afdaalden, trok nij aan de bel van de voordeur, groet te miss Silver alsof zij familie van hem was en bracht haar naar de biblio theek. Voor de eerste maal werd Do rinda zich bewust, dat hij niet slechts een zeer knappe, maar ook zeer „men selijke" jonge man was. In de bibliotheek was hij minder po litieman dan ooit. Zijn arm vriend schappelijk om miss Silver heenslaand, leidde hij haar naar een gemakkelij ke stoel, waarna hij zeer huiselijk op de armleuning van een andere fauteuil gme zitten. ,,'t Was goed dat u mij opbelde", zei hij. „De chef was eerst stapelgek, maar ik heb hem gekalmeerd. De kwestie is, dat ongeveer een half dozijn lui tot ever hun oren bij deze zaak betrok ken zijn Als ik zeg „over de oren" dan bedoel ik ook „over de oren". En teaer van dat zoodje kan Gregory Por tiek hebben neergestoken, want ieder had er heel goede reden voor". „Goede hemel!" riep miss Silver uit. Ze had een gebloemde sitsen breizak, geschenk van haar nichtje Ethel, mee gebracht. Nu opende zij die zak en nam er een halfvoltooid kindertruitje uit, vervaardigd van de lichtrose wol, bij haar bezoek aan De Luxe Stores gekocht. De vier naalden begonnen te klikken en het truitje werd verder af gemaakt zonder dat de breister ook maar een ogenblik in aandacht voor F-ank's onthullingen verslapte. Hij knikte. „Inderdaad goede hemel! Ik geloof, dat u wel min of meer weet, wat er Zaterdagavond ge beurd is". „Miss Brown heeft het mij duidelijk er, helder verteld". „Wilt u eerst de verklaringen le zen? Dat zal niet veel tijd kosten. De chef stond, na eerst de gebruikelijke s.oom te hebben afgeblazen, mij toe, zt hierheen te brengen". Miss Silver legde haar breiwerk neer en las de getypte vellen in ononder broken stilte. Toen ze van het laatste vel opkeek, bood hij haar een ander oiad papier aan. „Hier zijn mijn aantekeningen van de verschillende gesprekken. Er zit heel wat informatie-stof in". Nc ook deze notities te hebben gele ien, zei miss Silver: „Dit past alles heel goed in de omlijsting, die miss Brown heeft gegeven". „Ja, dij^ jonge dame heeft hersens en ofschoon zij de enige erfgename van de niet beweende overledene is, is zij ook een van de weinigen, die niet ver dacht wordt. Maar nu de lui, die het wè! zijn. Ik heb ze voor u opgeschre ven en u zult zien, hoe aardig en een voudig het is. Nu beginnen we maar" Hij overhandigde haar nog meer van zijn nette typewerk en leunde over haar schouder om overluid mee te le zen. Af en toe brak hij die lectuur af voor commentaar of nadere uitleg. (wordt vervolgdt Mensen zijn niet beter dan de boeken die ze lezen. Dr. POTTER van het Geweigerd Damegambiet be gonnen, volgens 't geijkte schema, wit op de damevleugel en zwart op de ko ningsvleugel te opereren. De witte pa pieren bleken het gunstigst en zwart offerde om nog iets te bereiken pion en kwaliteit. Een bevredigend resultaat bleef echter uit. Na de 40e zet werd de partij in een hopeloze stelling voor Van Scheltinga onderbroken en later door hem zonder verder spelen opge geven. HenneberkeHugot afgebroken. Het beiderzijdse fianchetto waartoe de spelers besloten, was de Inleiding tot een langdurige laveringsstrijd, waar in Henneberke iets beter kwam testan Door zorgvuldig spel werd het voor. deel tastbaar omgezet in een pion, die Henneberke nog meer heeft in een niet eenvoudig torenelndspel, waarin na de 40e zet werd afgebroken. Des avonds voortgezette afgebroken partijen leverden het volgende resul taat op: Van Scheltinga verliest van Donner en Henneberke wint van Hu got. Toen Leonie Simonz per van Hol lands duinen in Solo op Java met haaf poppen speelde, leefde reeds bij haar de wens Koningin Wilhelmina te zien. Haar vader had haar veel over de Ko ningin verteld. Na de Japanse invasia kreeg Leonie in het gevangenenkamp vijftig stokslagen, omdat ze de foto van Koningin Wilhelmina boven haar bed had hangen. Na de oorlog trouw de ze met de Nederlandse sergeant Dirk Kap uit Barneveld. Ze reisden naar Holland. Er werd een brief aan prinses Wilhelmina geschreven en dezer dagen ontving Zij Leonie et» haar man op het Paleis in Amster dam. Leonie overhandigde Hare Ko ninklijke Hoogheid een Indisch doosje, waarin een geluksvogel was gesneden- De Prinses zeide: „Dat iemand uit In donesië zo aan mij denkt, stel ik zeer op prijs". Er volgde nog een gezellig half uurtje, waarin vooral over Indo nesië gesproken werd. Zó werd een kinderdroom na jaren toch werkelijk heid! Verbroedering tussen C.I.O. en A.F.L. Voor de eerste maal in de geschiede nis van het Amerikaanse vakbondswe zen hebben de New Yorkse afdelingen van de twee grootste vakbonden, da CIO en de AFL. tellende ongeveer 1.250.000 leden, een gemeenschappelijk lichaam voor politieke actie in het le ven geroepen. Dit lichaam zal om beur ten onder voorzitterschap van een CIO-vertegenwoordiger en van 'n AFL- vertegenwoordiger bijeenkomen. Het beeft ten doel een campagne op touw te zetten voor een wetgeving die gun stiger is voor de arbeiders. Agenten uit Sowjetzone in Hannover gearresteerd Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen zijn ongeveer twintig agenten uit de Sowjetzone van Duitsland, die er in slaagde West-Duitsland binnen te dringen, te Hannover gearresteerd. De arrestaties werden verricht door de Duitse criminele recherche in samen werking met Britse bezettingsautori teiten. Hoge politie-functionarissen uit Hannover zijn naar Bonn gereisd om de kwestie met de Westduitse rege ringsinstanties te bespreken. NIEUWE OPPERBEVELHEBBER VAN BRITSE THUISVLOOT Admiraal ir Philip Vian is admiraal Sir Rhoderick McGrigor opgevolgd als opperbevelhebber van de Britse thuis- vloot. De nieuwe admiraal heeft van September 1939 tot Juli 1944 zeven on derscheidingen wegens moedig gedrag ontvangen. NEDERLANDSE MILITAIREN GAAN OEFENEN IN ENGELAND. Een detachement van de Kon. Neder landse Marine, bestaande uit 51 offi cieren en onder-officieren, zullen naar Engeland gaan om te Weyborne (Nor folk) te oefenen met luchtdoelgeschut. OUDE MAN DOOR KOLENDAMP OMGEKOMEN. De ongeveer zestig jaar oude man denmaker Klaas Grooters te Willems oord bij Steenwijkerwold, is in een mandenmakerij te Leeuwarden ten ge volge van „kolendamp"-vergiftiging om het leven gekomen. Tot opvolger van de heer Pelt (thans Hoge Commissaris van Libye) als adjunct secr.-generaal der V. N. is benoemd de Indiër Sjamaldharee Lall. WERK kleding

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5