Nieuwjaarsrede van de burgemeester Herverka De taak van de Nederlandse landbouwer! AGENDA Zorg voor ouden van dagen een zaak van nationale betekenis Bedrijfspensioenfonds Burgerlijke Stand tz§; Mutaties personeel Bijeenkomst slechthorenden Wagen met elf ton houli kantelde van de bermi Folkloristische lezingen voor Alkmaarse huisvrouwen Een plan Het enige midd lift I I flii&i DONDERDAG 19 JANUARI 1950 Alkmaar heeft ie weinig artistieke belangstelling Nog geen bevrediging op onderwijsgebied De gezondheidstoestand is gunstig Krachtige op wekking tot het bedrijfsleven In de heden gehouden raadsvergadering heeft de burgemeester, mr. dr. H. J. Wytema een uitvoerige rede gehouden, waaraan WÜ het volgende ontlenen. Het is, aldus de burgemeester, eigenlijk een merkwaardige gewoonte, dat de r.g. nieuwjaarsrede, die uw voorzitter in de eerste vergadering des jaars pleegt te houden, grotendeels een terugblik is op het afgelopen jaar. Ware het niet, dat men pas na beëindiging van het jaar een volledig overzicht heeft en de preciese cijfers kan geven, dan zou het veeleer aanbeveling verdienen een na beschouwing te houden op of nabij de laatste dag van het jaar en haar te be titelen „oudejaarsrede". Herdenking Alvorens over te gaan tot een be schouwing van wat wij van 1950 hopen en verwachten, wil ik aldus spr. twee ambtenaren der gemeente her denken, die in 1949 uit hun werkkring zijn weggeroepen, t.w. mej. mr. D. Ha remaker, inspectrice van gemeente politie en de heer P. W. L. Beekman, technisch ambtenaar van openbare werken. Hun verscheiden is ook een verlies voor de gemeente waaraan zij vele jaren hun volle arbeidskracht wijdden. Spreker gedacht hen met ere De soldaat le kl. P. Lockx liet in In donesië het leven op 19 Juni 1949 bij Ponogero; soldaat A. Fischer wordt sedert 13 December te Pasaruan ver mist. Onze gevoelens van deelneming 'gaan naar de nabestaanden van de slachtoffers uit, en hun nagedachtenis zal bij ons in ere blijven. De raad en het gemeente- personeel Spreker herinnerde aan de verande ringen welke door de verkiezingen in de raad hadden plaats gevonden. Het verheugde hem, dat de prettige sfeer, die de raadsvergaderingen kenmerkt, geheel ongerept is gebleven. De nieu we raad heeft al verscheidene zéér be langrijke besluiten genomen. Spreker herinnnerde er aan, dat bij het slachthuis dr. Zwanenburg als ad junct-directeur in dienst trad. De dis- tributiedienst is nagenoeg geheel ge liquideerd. Het personeel heelt er recht op, aldus spreker, dat ik hier verklaar over het algemeen grote waardering te koesteren voor de toewijding waar mede deze functionarissen hebben ge werkt. Nog veertien voormalige distributie ambtenaren hebben geen uitzicht op een passende werkkring. Vooral vooi de ouderen onder hen is dit een som bere toekomst. Het Burgerweeshuis hield op te bestaan als tehuis voor we zen. De hoofdinspecteur van politie JKijpma vertrok op 31 December. Spreker wijdde een woord van grote erkentelijkheid aan het gehele ge meen tepersoneel voor de roewijding en piichtsbetrachting, die het m het be lang der gemeente heeft getoond. Vaak werd het uiterste van de werk kracht en toewijding gevergd. Geluk kig de stad, wier personeel zoveel spankracht bezit, dat het het tempo van de moderne tijd bijhoudt. 's Raads officiële verslaggever, de heer De Vries, werd vervangen door de heer Rietjens. Aan de perstafel bleven merendeels de oude getrouwen. De goede samenwerking met de pers bui ten de raadszaal dreigde een ogenblik te worden verstoord; de hier aanwezi ge heren, aldus spreker, weten echter maar al te goed hoe hoog ik een open hartige samenwerking met de pers aansla. Ik heb dan ook geen rancuneu ze gevoelens. Het culturele leven Over het culturele leven in de ge meente zeide de burgemeester o.a.: Als is zie, dat tentoonstellingen in het ge meentemuseum in 1949 siechts 1342 be zoekers trokken, dat het concertbezoek met veertig procent terugliep tot min der dan 9Ü00 concertgangers, en slechts het bezoek aan toneel- en overige voor stellingen (komt dat misschien door die laatste?) zich op het peil van 1948 pl.m 140.000 kon handhaven dan baart mij dit zorg. Ik ben dan ook voornemens om meer mensen in contact te brengen met de kunst, die zoveel tot levens verrijking kan bijdragen. Ook de bioscopen werden minder be zocht, n.l. werden 495 duizend tegen 667 duizend kaartjes verkocht. De bios coop blijkt overigens nog steeds hét massa-amusement op de avond te zijn. Daar is op zichzelf niets tegen, als bet gehalte der films dan ook maar steeds behoorlijk is. Maar de verhouding tot de aantrekkelijkheid van serieuze mu ziek geeft toch geen bijster hoge in druk van de artistieke belangstelling onzer stadgenoten. De jeugdzorg In de omstandigheid, dat aan de wet houder Bakker de jeugdzaken zijn toe vertrouwd moge men een symptoom zien van de belangstelling van het ge meentebestuur voor jeugdontwikke lingswerk, dat meermalen de steun van de gemeente behoeft. Spreker herin nerde daarbij aan het gereedgekomen rapport van de raadscommissie vooi het jeugdvraagstuk. De instelling van de commissie inzake de vorming van de jeugd buiten schoolverband wekl goede perspectieven. Verheugend Is. dat de door de gemeente aangekochte barakken voor de Dominicusgroep en voor de VCJC in gebruik konden wor den genomen en in het bijzonder dat de Don Bosco verkenners, zonder hulp van de gemeente, hun troephuis bouw den. Het onderwij? Het reorganisatieplan voor het on derwijs bracht niet de r"st en bevredi ging van de bestaande moeilijkheden Vooral de voor 1952 verwachte toe neming van het aantal leerlingen za' tot het nemen van enkele maatregelen tot hergroepering dwingen Het bijzon der onderwijs blijft ook een punt van zorg zowel voor de gemeente als voor de schoolbesturen. Het gereedkomen en in gebruik ne men van de Jan Ligthartschool was echter een reden tot blijdschap en de toezeggingen voor 1950, al missen wij daarbij node de urgente verbetering van de huisvesting van de openbare ulo-school, zullen enige armslag geven. Het besluit om een nieuw gebouw voor de handelsschool en rijksland- bouwwinterschool te stichten, moge worden vermeld. De school zelve vier de haar 40-jarig bestaan op sobere en waardige wijze. Spreker had vertrou wen in haar toekomst. Vervolgens herinnerde spreker aan het 70-jarig beslaan van de vrijwillige brandweer. Deze heett in den lande een uitstekende reputatie en het corps is, behalve natuurlijk voor de brand bestrijding. van grote waarde voor de beleving van de burgerzin in onze stad. De gezondheidstoestand De gezondheidstoestand van de be volking was zeer gunstig. In 1949 kwam bijna geen malaria meer voor. Geslachtsziekten toonden verdere ver mindering, de t.b.c. bleef stationnair. De Zweedse paviljoens konden door de Alkmaarse vereniging tot bestrij ding van de tuberculose in gebruik ge nomen worden, maar waren de eerste maanden door gebrek aan verplegend personeel slechts half bezet. Dat voor de verpleegsters van het Centraal Zie kenhuis, dat voor het eerst weer meer dan 100.000 verpleegdagen registreerde, Huize Voorhout kon worden gehuurd stemt tot grote voldoeni -g. Niet alleen on, haar recht op huiselijkheid na het opofferende werk, maar vooral nu blijkt dat hierdoor de verpleegcapaci- leit van het ziekenhuis met veertig bedden toeneemt Met instemming her innerde de burgemeester aan de be trekkingen tussen onze stad en de Stichting voor de geestelijke volks gezondheid. Sprekende cijfers Ons inwoneraantal nam toe met 493 en steeg tot 39410. Het geboortecijfer daalde iets beneden 23 procent, het sterftecijfer nam toe tot een fractie boven 10 procent. Op één na 300 paren traden in het huwelijk en 24 (verleden jaar 35) echtscheidingen werden inge schreven. Maatschappelijk Hulpbetoon ondersteunde aan het begin van het jaar 435 gezinnen en alleenstaande per sonen. maar dit aantal liep. na een aan vankelijke daling, in December op tot 474. Een uitkering krachtens de noodwet Ouderdomsvoorziening kregen 352 echt paren en 1021 ongehuwden. tezamen 1373, tegen verleden jaar 1291. De werkloosheid in de winter bracht in December 150 ondersteunden naar de Doelenstraat, tegen 100 aan het begin van het jaar. Volgens de gegevens van het Gewes telijk Arbeids Bureau was de gemid delde werkloosheid 177, tegen 128 in het vorige jaar, maar de directeur noemt dit laatste cijfer een laagte record. 93 gedemobiliseerden werden ingeschreven als werkzoekend, van wie elf op het einde van het Jaar nog werk loos waren; dit waren echter pas in December gedemobiliseerden. De bedrijven hebben langzamerhand hun verzadigingspunt, wat betreft de arbeidskrachten, bereikt. Verheugend is de in 1949 vallende oprichting van de sociale werkplaats, die eerstdaags geopend kan worden. Hetzelfde kan gezegd worden van de gemeente lijke Volkscredietbank, die nu ook nauw samenwerkt met het Financie ringsinstituut van de Middenstand. Gemeentelijke bedrijven De gemeentelijke bedrijven werkten bevredigend. De gasproductie bleef sta tionnair op 9 millioen 850 duizend ku bieke meter; de stroomaankoop steeg van 8V, millioen tot ruim 10 millioen kwh. Het aantal slachtingen in het abattoir steeg met 49 proc. tot 28.695 stuks vee. waaronder ruim 3000 scha pen voor export; de invoer van vlees daalde met 50 proc tot 323.500 kg; de ijsverkoop nam eveneens af en daalde met 20 proc. tot ruim 1 millioen kg. Op de kaasmarkt werd het millioen aange voerde kilogrammen kaas overschre den en de veemarkt profiteerde van de opheffing van de vleesdistributie: bijna 3000 stuks vee werden meer aange voerd dar verleden jaar zodat het to taal van 17 500 dieren werd bereikt Op de Alkmaarse Exportveiling werd iets minder aangevoerd dan verleden iaar en ook de prijzen waren wat la ger. zodat de omzet van 1.550.000 tot J 1.410.000 terugliep. Een verheugend vreemdelingen- bezoek Een recordcijfer werd wederom be haald bij het vreemdelingenbezoek aan de kaasmarkt. Schatte men verleden jaar het aantal bezoekers op 130.000 (toen al een hoogterecord), dit jaar kwamen er 50.000 a 60000 bij, zodat men een taxatie van 190.000 maakte. Op marktdagen liepen de gemiddel den van de spoorwegen op tot 9000 van de autobussen der NACO tot 17000 Doch ook op gewone dagen is het rei dge ts ver keer aanzienlijk Het gemid delde voor het station is 5000 dat dei NACO 8000 reizigers naar Alkmaar Duidelijker dan wat ook illustreert dit Alkmaars betekenis als centrum op verkeersgebied. Geen enkele brand van betekenis kwam in onze stad voor, terwijl de brandweer vier maal uitrukte voor grote branden elders, één maal naar Oterleek, drie maal voor assistentie onderscheidenlijk naar Obdam, War- menhuizen en Schoorl. De politie meldt teruggang van het aantal misdrijven (366 tegen 452) en overtredingen (2851 tegen 3470). Noem ik dan nog de cijfers van de Nutsspaarbank 377.000 meer inge legd dan terugbetaald) en de Rijks postspaarbank (pl.m. 100 000.— meer opgenomen dan gestort), dan meen ik u genoeg met cijfers te hebben bezig gehouden. Handel en nijverheid Wat betreft de bedrijfsresultaten van handel en nijverheid verwees spreker naar de jaarlijkse rede van de voorzit ter der Kamer van Koophandel. Als handel en nijverheid zich, wat de be drijfsresultaten betreft, kunnen hand haven op het peil van 1949 is er geen reden tot klagen. Met het vertrouwen in de toekomst, waarmede de heer Arntz zijn belangwekkende rede ein digde, stemde spreker gaarne in. Volkshuisvesting Het huisvestingsvraagstuk blijft nog vele zorgen geven. Het aantal woning zoekenden bedroeg op 31 December 1050 tegen 1029 op het einde van ver leden jaar. En dit niettegenstaande 94 woningen gereed kwamen. Van het bouwvolume 1949 zijn nog 76 woningen in aanbouw, terwijl met de montagewoningen (69 in totaal) nog moet worden begonnen. Het was dan ook een bittere teleurstelling te ver nemen, dat het bouwvolume voor 1950 drastisch is verlaagd. Indien het ge meentebestuur voor 1950 één taak wacht, is het allereerst de bevordering van de woningbouw. Het besluit de 96 woningen voor gedemobiliseerden te bouwen is reeds goedgekeurd door Ge deputeerde Staten en spreker hoopte, dat de minister van Wederopbouw het plan spoedig zal accepteren voor de gevraagde 100— subsidieregeling per woning. Alle zeilen moeten worden bijgezet om op het schrikbarende te kort aan woningen in te lopen. De tweede primaire taak der gemeente. De mannelijke beroepsbevolking van Alkmaar en omgeving neemt jaarlijks met pl.m 500 personen toe. Daar m o et wat op gevonden worden Er zijn on dernemers. die hun zaken wel zouden kunnen, maar voorshands liever niet willen uitbreiden. Als spreker uit een gesprek, dat hij onlangs met een werkgever voerde moet concluderen, dat men liever geen nieuwe risico's op zich neemt omdat DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: De ver strooide professor (14 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Gunga Din (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: De zaak Pa- radine (18 jaar). A.B.T., 8 uur: Stad des doods (14 jaar). Langestraat 44: „Smyrna"-tentoonstel ling en demonstratie. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het mysterie van Tanger (14 jaar); Cinema Ameri cain, 8 uur Vijf op de huwelijksreis (tot 14 jaar onder geleide); Alkm. Bioscoop Theater. 8 uur: Scherpschutters (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Paniek in het Warenhuis (alle leeftijden, tot 14 jaar onder geleide). Langestraat 44: ,.Smyrna"-tentodnstel ling en demonstratie. men weet wat men heeft, terwijl de toekomst zo onzeker is en omdat de fiscus zo'n groot stuk van de winst op eist. dan zou hij dit daartegenover wil len stellen: Ons volk is altijd geweest een volk van durvende onderne mers. Het woord zegt het al: onder nemers. Het afwachten en blijven bij wat wij hebben zijn wij niet geworden wat wij, Gode zij dank. zijn. Dr zijn verontrustende symptomen van voldaanheid over het bereikte, fut loosheid en onvoldoende geloof in de toekomst, anders gezegd: défaitisme Daar tegen wilde spreker waarschu wen. Een behoorlijke beloning voor de ondernemers is volkomen gerecht vaardigd, maar kan het alleen om de winst gaan? Is er voor de werkgever ook niet zo iets als een roeping om werk te geven? Schuilt er niet rijke zegen ln het ver schaffen van lonende en productieve arbeid? Of moeten wij van oordeel zijn. dat de overheid zich nog meer met het bedrijfsleven moet bemoeien, iets wat het noodzakelijk gevolg zal zijn van 't mede-dragen van risico's? Spreker zou als hartewens willen uitspreken, dat Noord-Holland en Alkmaar niet leven van de roem en rijkdom, die een voor geslacht ons hebben nagelaten. Alkmaar is. in tegenstelling met me nige Hollandse stad. altijd springlevend geweest: zij is Goddank nooit gewor den een dood monument van het ver leden, in stille schoonheid Maar in dit na-oorlogse tijdsgewricht is de eis tot aanpakken, hard werken en de bakens verzetten vóór het getij verloopt, drin gender dan ooit. Spreker wilde besluiten met de wens dat in 1950 leven en welzijn van de raadsleden en hun gezinnen verzekerd mogen zijn en dat op aller arbeid de zegen moge rusten van Hem die het al regeert, dat 's Raads werken dienen zii van onze naaste, van onze stad, van ons volk en bovenal van de Heer der Heren Medelijden moet geadeld worden door eerbied en liefde De belangstelling voor de zorg van de ouden van dagen is vooral na de oorlog aanzienlijk toegenomen. Ons volk werd er zich van bewust, dat het de ouderen. de mensen die aan het einde van hun leven staan, niet meer mocht isoleren. Het collectief verant woordelijkheidsgevoel groeide, gelijk met de bereidheid voor de nood van de oudjes, zowel in materieel als cultu reel opzicht, offers te brengen. Door het gemeenschappelijk lijden in de laatste wereldoorlog verdiepte ons gemeen schapsbesef, aldus zeide mr. J Everts, oud-secretaris van de Sociale Raad te Amsterdam, gisteien in zijn toespraak, die hij hield na afloop van de besloten vergadering van de Sociale Raad te Alkmaar in Het Wapen van Heems kerk. Verschillende burgemeesters uit Noord-Holland waren, in gezelschap van hun wethouders van Sociale Za ken, naar Alkmaar gekomen om de uit eenzetting van de heer Everts te be luisteren, waarin deze de vele facetten van het oudeliedenvraagstuk belichtte Vele facetten Het nationale probleem van de oude- liedenzorg heeft vele kanten, waarvan spreker de economische zijde het eerst noemde. Voor een volk toch betekent het een economische last wanneer het 10% ouderen moet onderhouden, die door de gewoonte om op 65 jaar de mensen te doen pensionneren, op die leeftijd gewelddadig uit het productie proces worden gestoten. De Noodrege ling-Drees bepaalt zich tot de con sumptieve behoefte, maar behalve fi nanciële onderstand dient er gezorgd te worden voor preventieve medische verzorging (hygiëne), huisvesting en voorziening in de culturele noden van deze mensen, waarbij men terdege re kening zal moeten houden met hun eigen geestesgesteldheid. Waarom, zo vroeg spreker zich af, heeft men wel kinderartsen en geen specialisten voor de ouderen? Wat de huisvesting .betreft noemde de heer Everts Denemarken als voorbeeld, waar iedere gemeente verplicht is een tehuis voor ouden van dagen in te richten. Spreker zag een groot voordeel in het stichten van par tlculiere clubs, zoals die bestaan in sommige plaatsen in Engeland. Het enige gevaar, dat hierin schuilt is, dat de politiek zich op deze clubs werpt zoals b.v. in Amsterdam is gebeurd. Geen verveling Na de eerste wereldoorlog hebben diverse verenigingen zich met de zorg voor de oudjes b°zig gehouden, maa- spr. meende, dat het hier een zaak van nationale betekenis betreft. Medelijden voor de ouderdom moet geadeld wor den door eerbied en liefd°. Een oudere is iemand, wiens leven is afgesloten Hij kan er niets meer aan toevoegen noch iets ongedaan maken. Zj] zijn voor de jongeren onder ons de bron van levenswijsheid, een rustplaats. Het is daarom van belang de oudjes op te nemen in een gemeenschap en hen te behouden voor het ergste in een men senleven: de verveling. Al deze maat regelen moeten echter worden aange past aan de mentaliteit van de ouden van dagen. Verschillende aanwezigen maakten gebruik van de gelegenheid de spreker vragen te stellen. Onze collectie thans mooier dan ooit! ,,„111/11"""'»'»,,, - GjjV J """""m/m/M»""' A Kledingmagazijnen Langestr. 20-22 Magdalenenstraat II ALKMAAR Dinsdag werd door de Sociale Ver zekering Commissie van het Bedrijfs pensioenfonds voor de Landbouw, afd Bergen, het eerste pensioenbewijs af gegeven. Het behoeft geen nadere ver melding hoe dit werd ontvangen, voor al nu dit pensioen wordt uitbetaald vanaf de datum 7 Mei 1947. De voorzit ter, de heer S. Louwe, sprak bij de overhandiging een hartelijk woord. Geboren: Catharine M. Th, dochter van 1- Vleugel en C. Zijp. - Teunis H.. zoon van H. J. Jager en S. Blokker. Johanna, dochtei van P. Aarden en J. P. Renlenaar. Getrouwd: Jan J. de Haas en Geer- truida Hofman. Jan W. Koolwijk en Guurtje Zonneveld. Overleden: Hendrika Tel, 71 jaar, wed. van S. Bergers. Maartje Rademaker, 60 jaar. De nieuwe avonturen van Pim, Pom en Pan, 73. De aanvoerder van de soldaten is totaal van de kook! Niet alleen dat Pim, Pam en Pom verdwenen zijn, maar ook de voetstappen, die hij zo dapper gevolgd heeft, houden op. Het betekent niet meer of minder dan een ramp. Als hij de voetsporenmachine ziet, die de rover achteloos in het zand heeft laten liggen, wordt hem veel duidelijk, n do eerste plaats dat hij met zijn mannen door de rovers op een dwaalspoor is gebracht. En dat de ro vers dus alle kans hebben gehad oir.l zich met prinses Knagelijntje uit di| voeten te maken. „We kunnen nit|l veel anders doen, dan terugkei cn",l zegt hij to. de mannen, die nieuwsgie.Lt rig naderbij komen, om die worrier,I machine ook eens van dichtbij te bei! kijken. „Misschien kunnen we onder, weg die drie recruten nog ergens op. pikken". Bevolkingsaanwas is beangstigend" derzoek verder is gevorderd dan |g| Nederland. Toch zullen er wegen gel vonden moeten worden om een baaij te krijgen. Dat Is een nijpende noodJ zaak, ook voor de landbouw en ht'! platteland. Slaagt men niet 331 die po. gingen, zo zei ir. Tuynman, dan za] het welvaartspeil in Nederland aasvl merkelijk dalen. Onherroepelijk zal dit zijn terugslag vinden bij het landbou. wende bevolkingsdeel. Immers, bij da-! ling van het welvaartspeil zal men zich eenvoudiger gaan voeden en all het afzetgebied van de hoogwaardigJ producten aanzienlijk kleiner worden," Vervolgens noemde spreker enkeli, gebieden, welke voor industriallsatnj zeer geschikt zijn. De Hollandse pol. ders, de zandstreken en Zuid-LinJ burg. Voor de landbouw zal Industrie lisatie van de Hollandse polders zij; bezwaren hebben. Er zullen arbeid* krachten aan de landbouw onttrokken! worden en noodzakelijker wijze zal ei cultuurgrond verdwijnen. De bevol. king zal toenemen, meer woonruimte! dus, meer ruimte voor recreatie en! meer verkeerswegen. Maar ook eei| groter afzetgebied voor voedsel, al deze problemen ls de Nederlandsil landbouwer ten nauwste betrokken er heeft hij een belangrijke taak te ver vullen. Het is daarom noodzakelijk, dat het zelfbewustzijn van de agra riërs en van de plattelandsbevolking! zal groeien. Noodzakelijk is eveneeufl dat de culturele ontwikkeling van del bevolkingsgroepen op een hoger plaul komt opdat zij aanstonds zelf dij krachten kunnen opbrengen om zlctl van hun deel van het nationale inko men te verzekeren en dat zij niet lan-i ger als tweedehands staatsburger! worden beschouwd. De volgende week zal ir. Tuyntnan 1 z\jn serie lezingen beëindigen. De Hollandse Mij. van Landbouw, afdeiing Alkmaar, heeft het initiatief genomen tot het houden van enkele lezingen, welke tot doel hebben de boeren- en tuindersstand meer Inzicht bij te brengen omtrent de positie van de agrariër en zijn toekomst. De se cretaris van de Hollandse Maat schappij, ir. Tuynman, hield de vorige week in het Landbouwhuis te Alk maar zijn eerste lezing en gistermor gen vond de tweede bijeenkomst plaats. In deze tweede lezing wees spreker op de belangrijke taak van de Neder landse boerenstand, welke zich door de geweldige bevolkingsaanwas voor grote problemen zag gesteld. Vooral de opeenhoping in het Westen in Noord- en Zu'1-Holland woont veer tig procent van de Nederlandse be volking is oorzaak, dat deze pro blemen, zowel economisch als militair, beangstigend zijn. Waar veertig pro cent van onze bevolking ln twee pro vincies is samengedrongen is het dui delijk, dat spanningen en problemen niet hunnen uitblijven. Slechts twin tig procent van Nederlandse inwoners wordt gevormd door het agrarischt- volksdeel. De primaire en mooie taan van de landbouwer is de overige tach tig procent te voeden. Dat deze taak in verband met de bevolkingsaanwas niet eenvoudig is ligt voor de hand De grote bevolkingsaanwas brengi echter ook nog andere problemen met zich. Voor het agrarische volksdeel is het van belang, dat het welvaarts peil van de bevolkisg niet mag dalen. Er zijn slechts twee mogelijkheden deze aanwas op te vangen, aldus spre ker. Industrialisatie en emigratie Daarom stelde ir. Tuynman met vreug de vast, dat de Nederlandse regering emigratie stimuleerde, hoewel zijns inziens emigratie tevens een verlies betekent daar het meestal niet de slechtste Nederlanders zijn, die elders pogen zich een bestaan te verschaffen Voor de vestiging van nieuwe indus trieën voorzag spreker verschillende moeilijkheden. De buitenlandse con currentie zal onder meer zeer scherp- zijn daar men buiten onze grenzei. over aanmerkelijk grotere ervaring beschikt en het wetenschappelijk on BIJ DE P.T.T De heer K. Klop, vakman der teen nische groep van de PTT te Alkmaar, is benoemd tot vakman le klasse. De heer P. Druif, besteller van de PTT te Nieuwe Niedorp, werd met te rugwerkende kracht vanaf 8 Oct. 1949 benoemd tot besteller le klasse. Ingaande 28 Januari as. is benoemd tot vakman le klasse der technische groep van de PTT de heer D. van dei Meer tot dusver vakman te Alkmaa' De heer N. J. van der Steen, vakman te Alkmaar, is, gerekend vanaf 1 Oct j.l„ benoemd tot vakman le klasse der technische groep van de PTT, BIJ DE BELASTINGEN Met ingang van 16 Januari is de con troleur van de belastingen, A D. W Ester van Alkmaar verplaatst naar Amsterdam. Benoemd is tot schrijver der directe belastingen en accijnsen in vaste dienst te Alkmaar de tijdelijk schrijver mej T. Klinkert alhier. BIJ HET GEVANGENISWEZS2N. Gerekend per 1 November 1949 is verplaatst de bewaarder bij de Straf gevangenis te Norg G. Klauske naar de strafgevangenis te Alkmaar. Het was Dinsdagavond een g-zeuig. avond vooi leden van de afd. Alkmaar van de Ver. voor Slechthorenden. Dc voorzitter, de heer de Jong, opende de avond en heette in het bijzonder mej Jansen en de heer v. d. Pol van harte welkom. Deze hadden, zoals al eerdei gebeurd is, zich weer bereid verklaard om met pianospel en zang de avond op te luisteren. Enkele geestige gedichten door de. heer Van der Pol voorgedra gen, vielen zeer in de smaak der aan wezigen, die via de groepstelefoon in staat waren alles te horen. De S.H.J O de jeugdgroep van slechthorenden bracht enkele aardige nummers naar voren, vooral 't uitbeelden van spreek woorden en gezegden waarnaar aller konden raden, was zeer aa-dig. Het lid mevr. Woelders en de heer Van der Pel zongen heel mooi tezamen enkele liederen. In zijn slotwoord dankte de voorzit ter uit naam van alle aanwezigen recht hartelijk de medewerkenden aan deze avond. Een truck met oplegger, geladen me!: 11 ton hout, kantelde gistermorgen,! toen de chauffeur achteruit het terrein van de aannemers Klaver en Molenaal aan de Huiswaarderdijk wilde oprij den. De toegangsweg is daar zeer smal! zodat de zware vrachtwagen te veel op! de kant geraakte. Toen de auto begoi over te hellen sprong de bestuurder A. M. uit de cabine. Twee kraanwagens moesten er aan te pas komen om de vrachtauto, dit: toebehoort aan de firma Eecen, op hel| rechte pad te trekken. Gistermiddag hield de afdeling Alk-I maar van de Nederlandse VercniginjK van Huisvrouwen een bijeenkomst ml de Stedelijke Muziektuin. Deze had ten: doel de historie van de boerenstaal van enkele eeuwen geleden te bestu-j deren. Hiervoor was de heer G. Köhnt! uit De Beemster naar Alkmaar geto-g gen. teneinde daaromtrent een lezin(| te houden. Mevrouw van Riet neettij de vele aanwezigen van harte welkom!) en zeide dat het in de bedoeling der1 vereniging lag, een grote propaganda-! leden-actie te voeren Zij vroeg hier voor de steun van de dames, daar met veel leden veel kan worden bereikt Voor 1950 was volgens mevrouw vaa Riet een aangenaam programma samen gesteld. Hierna was het woord aan dt heer Köhne. die een korte inleiding hield over de vele gewoonten, welk! men vroeger in de boerenstand de monstreerde, doch welke langzamer-: hand verdwijnen. Spreker betreurd! dit. doch stelde daar tegenover, dat het; ">P het ogenblik een geheel andere we-j -eld is. Voor vijftig jaar kende men! niet het genot van een radio, de voor-I delen van een vlugge verbinding varf nlaats tot plaats, enz Doch dit alle! neemt niet weg. aldus spreker, dat wij R moeten proberen de historie, de folklo-1 -e in ons land in ere te houden. Na enige bijzonderheden te hebben! verteld over het verschil van boeren arbeid nu en vroeger, droeg de heer Köbneschetsen „Uit de goede oud! 1 tijd" voor. HM eerste verbaal ging over "en reis van z°ven nn-'erlinge.-i en die-I '"en van he' Bppm-tfpr knikje naai het j -osten van Ov-pr-l-pl On humnris*ieeh! I *'ilz» verb"Mp nvrifar baf wpdezva* j -en da7pr tinf-lp,, )n dip ..goede j| uide tiid" voor «pno-mde reis liefst1 fien dogrn nodie badden De tweede story b°herid-ldp een gastdag in d! boerenstand. Oob deze schets ontlokt! het publiek een harteliik aDplaus Hetj was een prettige en leerzame middag pjOEWEL WE NA DE heid hebben kunnen I rijke gebieden in Nederli gedachte ten volle is d< bon met landbouw on enorme opgave, die dof en weten niet, dat de i kent de ton koste Icggii Eén van de objecten, genoemd, ls het Geestiï 5000 H.A., dat zich een: Kanaal en de Langedjjk IVnrmenhtii/.en. Wannec cn land zover het oog rei zo ontstond de naam: h UET IS vanzelf spreken: een gebied een werk sche bedrijfsvoering nie Vroeger, toen de machine entrée had gemaakt in veeteelt, toen alle wer werd verricht met hand kracht, kon een gebied merambacht goed meek den zijjn echter voorbij het bedrijf elders méér de.niseerd, moet het Gee meer en meer aehterblij akkertjes zijn niet alle om er te werken met roortgelijk materiaal, staat bovendien voor d heid om zulke machine: te krijgen. Want alle per schuit. De tuinder uit het bacht boomt zijn schi vader en zijn grootvadi gedaan. Per vlet brengt naar de akker en per producten naar de velli boven het water is ge geheel is ingericht op schuit. Dit vervoer gaat uit zaak soms over wrote groot zijn deze soms hartje van het Geestme behoorlijk renderende soms niet mogelijk is j vindt daar verwaarlo waarop, om er toch nc halen, maar een paar j gejaagd. Bij een en ander kom grondbezit soms zeer en ook dit belemmert ee bedrijfsvoering. Al de: heden maken, dat het h< soneel vaak te duur i zien we, dat de grootte vaak wordt bepaald doi heid werk, die door e worden verzet. Het zijn jes, dikwijls met een i van niet meer dan 2 ét En toch de tuinde waarop de Langedijk d den hierover een gesprel Schelhaas, burgemeester gedijk. Zonder de tuin: ruim 43% van de Lanj king haar bestaan vindi zijn gemeente geen to Daarvoor echter was 1 het land in een betere bracht en dus was hij voorstander van herver Het is niet te hopen, Nederland opnieuw een zal kennen gelijk we ee had. Maar het is een g te weten, dat, wanneer toch weer werklooshei staan, we in de herverkc Geestmerambacht een woord object bezitten, veel mensen kunnen wi gesteld. Een werk van ti gulden. MOETEN WE dus w nieuwe werkloosheid alv nen ten aanzien van ambacht ten uitvoer k gebracht Het is niet te wens meer zegt het zou ve niet raadzaam zijn. War project als dit in handw den verricht, komen d en veel te hoog. We be: trent enige ervaring, oorlog heeft de provinci van het Geestme ram! Diepsmeer, een terrein 30 H.A. in werkversch: nen. Wel wordt door 1 ken van de sloten een geboekt van 15 ft 20%, ten komen, wanneer s beuren met handenarbei 15.000.per H.A., v Uüïpawilfy PT Ml Verlaten en eenzaam Kanaal het Geestmen kreeg dit geb

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2