Herverkaveling van het Geestmerambacht China is een land van boeren, van oude culturen en nieuwe kansen De assurantiemoeilijkheden in de Wieringermeer Een plan van iienlallen mi/liosnen Het enige middel tot redding van het economische leven in de toekomst VAN MARSDIEP TOT IJ DE DRAAK ONTWAAKT! (2) Het ideaal van vijf eeuwen voor Christus De juiste toedracht JEF LAST IJmuiden Visserijbesommingen Onze Schaakrubriek Denk om de gulden HOEWEL WE NA DE OORLOG in tal van redevoeringen de noodzakelijk- heid hebben kuuuen beluisteren om te komen tot herverkaveling van tal rijke gebieden in Nederland, is het toch de vraag of de draagwijdte van deze gedachte ten volle is doorgedrongen tot hen, die niet direct te maken heb ben met landbouw en veeteelt. Velen hebben geen Idee van de waarlijk enorme opgave, die door dit enkele woord „herverkaveling" wordt gesteld en weten niet, dat de doorvoering daarvan over heel Nederland niet bete kent de ten koste legging van millioenen maar van honderden millioenen. Eén van de objecten, dat de laatste jaren in dit opzicht nog al eens Is genoemd, is het Geestmerambacht, een gebied ter grootte van ongeveer 5000 H.A., dat zich eenzaam en verlaten uitstrekt tussen het Noordhollands Kanaal en de Langedjjk, de spoorlijn AlkmaarHeerhugowaard en het dorp Warmenhtiizen. Wanneer men zijn blikken er over laat gaan, ziet men water en land zover het oog reikt. Ieder akkertje is omringd door brede sloten en zo ontstond de naam: het rjjk van de duizend eilanden. HET IS vanzelfsprekend, dat in zulk een gebied een werkelijk economi sche bedrijfsvoering niet mogelijk is. Vroeger, toen de machine nog niet haar entrée had gemaakt in landbouw en veeteelt, toen alle werk overal nog werd verricht met hand- of paarden kracht, kon een gebied als het Geest merambacht goed meekomen. Die tij den zijn echter voorbij en naarmat.- het bedrijf elders méér wordt gemo derniseerd, moet het Geestmerambach' meer en meer achterblijven. De kortf akkertjes zijn niet alleen ongeschikt om er te werken met tractoren en soortgelijk materiaal, de tuinder staat bovendien voor de onmogelijk heid om zulke machines op zijn lajia te krijgen. Want alle verkeer gaat per schuit. De tuinder uit het Geestmeram bacht boomt zijn schuit, zoals zijn vader en zijn grootvader dat hebben gedaan. Per vlet brengt hij zijn paard naar de akker en per vlet gaan zijn producten naar de veiling, die geheei boven het water is gebouwd en die geheel is ingericht op aanvoer per schuit. Dit vervoer gaat uit de aard der zaak soms over grote afstanden. Z« groot zfln deze soms, dat in hei hartje van het Geestmerambacht een behoorlijk renderende exploitatie soms niet mogelijk is gebleken Men vindt daar verwaarloosde akkers waarop, om er toch nog iets van te halen, maar een paar pinken worden gejaagd. Bij een en ander komt nog, dat het grondbezit soms zeer verspreid lig. en ook dit belemmert een economische bedrijfsvoering. Ai deze omstandig heden maken, dat het houden van per soneel vaak te duur uitkomt en zc zien we, dat de grootte der bedrijf jen vaak wordt bepaald door de hoeveel heid werk, die door een gezin kaï. worden verzet. Het zijn gezinsbedrijf jes, dikwijls met een uitgestrektheid van niet meer dan 2 2 Vz H.A. En toch de tuinderij is de kurk waarop de Langedijk drijft. We had den hierover een gesprek met de her, Schelhaas, burgemeester van Lan gedijk. Zonder de tuinderij, waarin ruim 43% van de Langedijker bevol king haar bestaan vindt, zag hij voor zijn gemeente geen toekomst meer Daarvoor echter was het nodig, dar het land in een betere staat werd ge bracht en dus was htj een krachtig voorstander van herverkaveling. Het is niet te hopen, zo zei hij, dat Nederland opnieuw een werkloosheid zal kennen gelijk we eens hebben ge had. Maar het is een goede gedachte te weten, dat, wanneer er onverhoopt toch weer werkloosheid mocht om staan, we in de herverkaveling van het Geestmerambacht een goed verant woord object bezitten, waaraan zeer veel mensen kunnen worden te werk gesteld. Een werk van twintig millioen gulden. MOETEN WE dus wachten op een nieuwe werkloosheid alvorens de plan nen ten aanzien van het Geestmer ambacht ten uitvoer kunnen worden gebracht Het is niet te wensen en wat meer zegt het zou vermoedelijk ook niet raadzaam zijn. Want wanneer een project als dit in handwerk moet wor den verricht, komen de kosten veel en veel te hoog. We bezitten daarom trent enige ervaring, want vóór dt oorlog heeft de provincie in het hartje van het Geestmerambacht, in at Diepsmeer, een terrein van ongeveer 30 H.A. in werkverschaffing ontgon nen. Wel wordt door het droog ma ken van de sloten een grondaanwinst geboekt van 15 k 20%, maar de kos ten komen, wanneer alles moet ge beuren met handenarbeid, op ongeveer 15.000.per H.A., wat, gezien de ■Jgi V- - m tegenwoordige landprijzen, natuurlijn veel en veel te duur is. Met het oog daarop is door de Ne derlandse Heidemaatschappij een ma chine ontworpen, die in de practijk voldoet en die een belangrijk deel van het graafwerk 'overneemt. De totale kosten worden daardoor ongeveer ge- Wveerd en hoewel 7500.per H.A. altijd nog e en groot bedrag uitmaakt, is het duidelijk, dat de mo gelijkheden hierdoor heel wat groter worden. De heer Van Wel van de Neder landse Heidemaatschappij is daarom van oordeel, dat het volkomen vei keerd zou zijn een nieuwe werkloos heidsgolf af te wachten. Ontginning door middel van handenarbeid is onbegonnen werk, zo luidde zijn oordeel. Het heeft geen zin duizenden en nog eens duizenden men sen, die bovendien lang niet allemaal grondwerker zijn, het Geestmeram bacht in te sturen en dan het werk heel langzaam te zien vorderen. De machine, die wij op het ogenblik be zitten, kan per dag een uitgestrekt heid van een H.A. bewerken en schep' bovendien heel wat werkgelegenheid Voor de bediening zijn weliswaar niet meer dan 6 man nodig, maar de bij komstige werkzaamheden vragen te werkstelling van een 150 k 200 man Wat er gebeuren moet MEN ZAL zich misschien met enige verwondering afvragen, wat er vooi die herverkaveling allemaal moet ge beuren, dat duizenden mensen er kun nen werken zonder dat veel vooruit gang is te bespeuren. Maar er kom' enorm veel kijken. Het plan kan slechts in gedeelten worden uitgevoerd. Daarvoor word' dan eerst een perceel van rond 50 H.A. bedijkt en geheel drooggemalen Vervolgens wordt een drainage aan gelegd. Is de grond goed droog, dan wordt de machine er op gebracht, die om te beginnen de laag teelaarde var ongeveer 25 cm. dikte wegneemt en op zij schuift. Vervolgens wordt een tweede laag ter dikte van ongeveet 25 30 cm. uitgegraven en wegge voerd ter demping van de sloten. Is dit geschied, dan wordt de laag teel aarde weer over het land uitgespreid er worden nieuwe sloten gegraven en wegen aangelegd, waarna ten slotte wordt overgegaan tot een nieuwe ver deling van het land, "waarbij de ver schillende eigenaren aaneensluitend! gebieden krijgen. Omwenteling, die andere met zieh meebrengt. DE HERVERKAVELING, op zich zelf reeds een omwenteling van be 'ang, brengt ten slotte verdere diep ingrijpende veranderingen met zich mee. Zo zal het verkeer, dat thans nog geheel geschiedt per schuit, straks alleen nog per as kunnen plaats heb ben. De tuinders zullen zich ander materiaal moeten aanschaffen en ook de veilingen zuilen op de lange duur anders moeten worden ingericht. Daarnaast zal wellicht ook een ver andering kunnen worden gebracht in de cultures. Deze zijn thans betrek keirjk eenzijdig, ze beperken zich tor aardappelen en grove tuinbouwproduc ten als kool, uien, peen en bieten. Her reeds verkavelde terrein in de Dieps meer wordt thans gebruikt als proef bolder, waar onder leiding van ir. Rietsema onderzoekingen worden ge daan ten aanzien van verdere moge 'ijkheden. De verwachtingen in dit op richt zijn betrekkelijk optimistisch Een groot bezwaar voor een goede ontwikkeling der nieuwe cultures ziet ir. Rietsema, de rijkstuinbouwconsu- lent voor Noord-Holland, echter in de slechte verbindingen met de grote steden. Het per dag soms enige malen gedurende lange tijd moeten wachten voor de ponten over het Noordzee- i;--- -'•-•4».'! -- - w. Zo ziet het land er uit, dat door de provincie in cultuur is gebracht. Een rechte smalle sloot scheidt de percelen en de waterstand is aan merkelijk lager. Van eilanden »s geen sprake meer. kanaal vormt zulk een beletsel, dat hierdoor alleen een goede ontplooiing van een herverlcaveld Geestmeram bacht zou kunnen worden tegen ge houden. Verkaveling Waarlandpolder als generale repetitie. WANNEER het grote object van het Geestmerambacht onder handen zal worden genomen? Voorlopig hangt dat nog in de lucht Maar in de nabijgelegen Waarlana- polder, die veel kleiner is, is men reeds druk bezig en we geloven niet ons te vergissen, wanneer we daarin een soort proefverkaveling voor hei Geetmerambacht zien. De kosten zijn natuurlijk geweldig hoog. Wanneer men aanneemt, da' voorlopig van het Geestmerambacht een 3000 H.A. voor herverkaveling in aanmerking komen en wanneer men de prijs stelt op rond ƒ7000.pei H.A., dan is er een ronde som mee gemoeid van 21 millioen gulden. Men zou zich kunnen voorstellen, dat de overheid daartegen voorlopig nog even opziet. Maar het moet gebeuren, daarvan is iedereen overtuigd. En dus mogen we verwachten, dat het rijk van de 1000 eilanden niet alleen zijn lang- ;te tijd heeft bestaan, maar ook. dat zijn eeuwenlang bestaan ten einde 'oopt. Laten we het hopen. Het be 'ang van de bevolking van een uit gestrekt gebied zou er ten zeerste door worden bevorderd. Op Dinsdag 31 Januari worden te Den Heider bokswedstrijden gehouden, waaraan leden van landmacht, marine en drie Helderse boksers zullen deel nemen Er hebben zich 130 sollicitan- ten aangemeld voor de betrekking van opzichter van de Speeltuinvereniging te Den Helder. De totaalomzet aan de Noordhollandse veilingen bedroeg in '49 f 56 174.260,41 tegen 61.776.397,30 in '48. Van alle vei lingen liep de omzet terug, behalve van die te Noordscharwoude en Castricum. De gemeenteraad van Hoorn (14 543 inwoners op 1 Januari) heeft besloten tot reorganisatie van de diensten van Sociale Bijstand en Maatschappelijk Hulpbetoon in die zin, dat er een één hoofdige leiding komt. De Raad van Bovenkarspel heeft de verordening op de winkelsluiting zodanig gewijzigd, dat sigarenwinkels er tot zeven uur 's avonds geopend mogen zijn. n In Hoorn is opgericht de Vereniging van Vrienden van het Westfries Museum. Te Beverwijk is de leider van het Huisvestingsbureau met onmiddellijke ingang uit zijn functie ontzet. In de zelfde gemeente zal de gasprijs voor verbruikers boven 200 m3 per maand met een halve cent worden verhoogd In Heemskerk is de bouw van een zuiveringsinstallatie voor rioolwater in overweging. O Tot hoofd van de Luchtbeschermingsdienst voor Velsen en Beverwijk is benoemd de heer W van Lier te Amsterdam. Het ge meentebestuur van Heemskerk zal een officiële ontvangst bereiden aan de uit die gemeente afkomstige gerepatrieerde militairen. De gemeenteraad van Wormerveer besloot tot verhoging van de gasprijs met een halve cent, doch verwierp daarentegen een voorstel om gasver- bruikstoestellen in huurkoop te leve ren. Myron Taylor, Trumans bijzondere afgevaardigde naar het Vaticaan, heeft als zodanig om ontslag verzocht, het geen hem door de president „met diep leedwezen" verleend is. De procureur generaal bij de Raad van Cassatie heeft het beroep, dat de Amsterdammer H. Klinkenbijl, tijdens de bezetting lid van de colonne Hen neicke tegen de doodstraf had inge diend, verworpen. £R BESTAAT TEGEN DE LEER VAN SPEENGLEE, dat ieder volk en iedere cultuur een organisme is, dat na de perioden van jeugd, middelbare leeftijd en ouderdom onherroepelijk afsterft, geen beter bewijs dan de geschiedenis van China. Immers de Chinese cultuurgeschiedenis kan niet bij een berg, maar uit sluitend bij een bergketen vergeleken worden, waarvan de hoge en onderling verschillende cultuurtoppen telkens door diepe dalen van eeuwenoude chaos gescheiden worden. Op de religieus-liturgische Chou-tijd met zijn bronzen volgt de ijzeren Chin-tijd, waarin de Chinese muur gebouwd wordt, het feodalisme afgeschaft, de munt geünificeerd, maar waarin ook het fascisme hoogtij vierde. Onder de Han komt het examenstelsel tot bloei, de Wei-periode is die van het Boeddhisme, de Tang schenkt ons de onvergetelijke dichters en schilders, de Soeng is de periode van het porcelein, de Mongolentijd die van het toneel en de roman. In de Ming-tijd liggen de grote zeereizen, de Mandsjoes zijn de com pilatoren die ons het reuzenwoordenboek van K'ang Hi nalaten. Tussen ieder dezer glanstijdperken ligt een periode van overweldiging door vreemde heer sers. van oorlogen en revoluties, waarna steeds weer de Chinese beschaving over die der barbaren triumfeert en de doodgewaande phoenix herrijst nit zijn as. Daarom is het zo dwaas van een „ondergaand" China te spreken, vooral nu. De Chinese litteraire revolutie die een geheel nieuwe stijl en schrijversschooi schiep, de herleving van het Chinese lakwerk en de belangrijke productie der jongere Chinese schilderijen bewijzen een culturele renaissance van China die zich reeds op leder gebied aftekent. BLIJVEN, bij alle veranderin gen, enkele grondtrekken steeds JOCH dezelfde. De Chinezen zijn geen mys tici als de Indiërs, geen fanatici als de Arabieren, zij zijn een uiterst rationa listisch volk van boeren, dijkenbouwers, vissers en geslepen handelaars. Hun volksaard gelijkt sterk op de onze, hoe wel zij een beetje meer zin hebben voor humor. Bovendien zijn zij essenti eel democraten. Hoewel het bestuur steeds een amb- tenarenbureaucratie was. was het aan tal ambtenaren op de bevolking steeds miniem, er bestond een grote „souve- reiniteit in eigen kring" binnen de fa milie, de dorpsgemeenschap en de gil den. In principe was de vorst er voor het volk, niet het volk voor de vorst, en bij slechte regering had het volk „recht op revolutie". Democratische agitators als Mencius en grote rebellen tegen slechte keizers ziin de officiële helden van de Chinese historie. Zowel door het censoraat als door het examen- Door De Nederlandse gezant in Buenos Aires, de heer B. Kleyn Molenkamp, heeft Woensdag zijn geloofsbrieven aan de Argentijnse president, Peron, aange boden. Op uitnodiging van het Comité Benelux zal de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland. 13 Maart een bezoek aan Nederland brengen. Kan^rh* r?Tm *trekt *ch tussen Langedijk en het Noordhollands Kanaal het Geestmerambacht uit. Iedere akker is een eiland en daardoor tareeg dit gebied de naam van het rijk der 1000 eilanden. Dezer dagen plaatsten wij een artikel ever de moeilijkheden die zich id de Wieringermeer op het gebied van de assurantie voordeden. Ter aanvulling en ler rectificatie van dit artikel schrijft men ons thans van geïnteresseerde zijde het volgende: Om alle misverstand te voorkomen zij in de eerste plaats er op gewezen, oat het hier niet gaat om een afwijzing van door verzekerden geleden brand schade. Als altijd hebben ook in de Wieringermeer de verzekerden volledi ge schadevergoeding van de Noordhol- landsche Brandwaarboi gmaatschappij ontvangen. Zij hebben dus niets uit te staan met de terugvorderingsactie op derden. Niet juist is, dat de verzekerings- vloedgolf in de Wieringermeer veroor zaakt is door een procedure, die dooi de Noordhollandsche in de Wieringer meer tegen een pachter is begonnen. De zaak is aldus: Enige jaren terug is de Staat opge houden met het verzekeren van zijn eigendommen tegen brandschade. Ook de verzekeringen op de boerderijen in de Wieringermeer werden opgezegd Voor de pachters was het geen verbe tering, want de Staat heeft per circu laire aan de pachters medegedeeld, dai hij gebruik zou maken van de bepalmc in het Pactbesluit, dat hem veroor looft de pachter aansprakelijk te stel len, indien een boerderij door schuld van de pachter afbrandt, wat ook in derdaad reeds is gebeurd. In zijn clrcu- 'sire gaf de Staat de pachters de raad, zich tegen deze aansprakelijkheid te verzekeren. Wat heeft nu de Noordhollandsche Brandwaarborgmij. met deze Wierin- germeerzaken te maken? Tot het moment, dat de Staat zijn eigen assuradeur werd, waren alle boer derijen in de Wieringermeer bij de Noordhollandsche verzekerd. In een polder met nieuwe boederijen naar alle eisen, ook wat brandveiligheid betreft, gebouwd, mocht men een schadecijfer lerwachten eerder onder dan boven normaal Helaas werd deze verwachting grondig beschaamd en brandden er in de Wieringermeer 3 5 4 boerderijen per iaar af. Onnodig te zeggen, welk een groot nadeel hierdoor aan de gemeen schap werd toegebracht. Het meest be treurenswaardige was, dat het over grote deel van deze branden aan on- i voorzichtigheid of roekeloosheid van i - achters te wijten was. Hoewel de wet verzekeringsmaat- chappijen het recht toekent, om wan- j r.eer schade aan bij haar verzekerde i goederen door schuld van anderen, dan j de verzekerde is veroorzaakt, deze schade op de dader té verhalen, werd I an dat recht door de Noordholland- I he nooit gebruik gemaakt. In 1942 heeft »ij gemeend in êtm gs- val van deze stelregel te moeten af wijken en een pachter, als ernstige waarschuwing, aansprakelijk te moeten nellen Bi] dit geval ging een pachter met een benzine-soldeerlamp een bron- tusleiding ontdooien, onmiddellijk on der het rieten dag van zijn boederij ;nnodig te zeggen, dat het riet vlam vatte en in een ogenblik de boerderij in lichter laaie stond. Bij dit geval r.ieek de Staat veel te laag verzekerd e zijn Het merkwaardige was dat de Siaat voor de schade, die hij niet op •uin assuradeuren kon verhalen, de rechter in rechten heeft aangesproken Het tweede geval is van recenter datum en betrof een pachter, wiens kin deren opdracht kregen van diens vrouw, em in de nabijheid van de boerderij papier te verbranden. De kinderen kre- l'ens lucifers met het gevolg, dat een jongetje van zes jaar de oogst in brand stak Inmiddels is dit geval in der tninne voor een gering percentage van de door de Noordhollandsche betaal- ot schade afgedaan. Uit het bovenstaande mag wel blij ken dat in het algemeen geen vrees .- eh jeft te bestaan, dat de Noordhol- ndsche van de tot op heden gevolgde gewoonte zal afwijken en voorts, dat zo er reden is om zich tegen wettelijke aansprakelijkheid voor brandschade, car een ander toegebracht, te verzeke ren dit hoofdzakelijk komt, omdat steeds de kans bestaat, dat niet of niet voldoende verzekerde eigenaren ver baal op de schuldige kunnen gaan zoe ken. Wij hopen, dat een en ander enige invloed zal hebben ten goede op bet steeds toenemende aantal boerderij- branden, welke zich na de oorlog in ons tand voordoen. De besommingen van Woensdag wa ren: Motorloggers: Kw. 19 f 3220; IJm 221 f 9360; Schev. 120 t 380 (afgebroken reis). De aanvoer bedroeg 260 kisten. Er werd geen verse haring aangevoerd De prijzen per kg; gr. tong 2.10; gr midd. tong 2.202.10; kl. midd. tong 2.15—2.10; tong I 1.86—1.83; tong II 1.65 —1.52; tarbot 2.75. Per 50 kg: midd. kapeljauw 53; wijc ting 26—18.50; gr. schol 56—51: midd. schol 4837; kl. schol 3225 en schar 30—15.50. Per 125 kg: gr. kabeljauw 130 —134. visserij-bericht IS Jan. w; HVi Door veertig vaartuigen werden aangevoerd: 10.298 pond «noekl: et.. 480 pond rode baar- 39Va ct. Hei 7 ct, 1906 pond voorn 6 (t. en 78 pnnd kupu M M4 «HM BW booA 21b een bedrag van 10 000 millioen dollar noodzakelijk waren! De Chinese bourgeoisie, die groten deels een handels- en regentenbourgeoi- sie is. heeft op dit gebied der industri alisatie nog vrijwel niets gepresteerd en de nood der boeren, die voor 86 pro cent pachtboeren waren, was zó groot, dat de kleinste misoogst en de voort durende burgeroorlogen telkens weer hongersnoden veroorzaakten, waarbij millioenen Chinezen omkwamen. Deze boerenellPnde was reeds in 1850 en om streeks 1900 aanleiding tot de ontzag lijke boerenopstanden der Tai Pings en der Boksers, die reeds destiids tot een revolutie gevoerd zouden hebben, wan neer ze niet met medewerking der Westerse mogendheden bloedig onder drukt waren En ook wat thans in Chi na gebeurt is niet uit Marxistische theorieën, maar uitsluitend uit de el lende van het hoerendom te verklaren. stelsel, dat bedoelde de ambten slechts aan de bekwaamsten te geven, werd de keizerlijke macht beperkt. Bovenal echter is China een land- bouwland, waar 80 pet. der bevolking leeft van de landbouw en reeds in de vroegste historie draaien de Chinese politieke problemen steeds om land- bouwkwesties. Herhaaldelijk wlrd de grond genationaliseerd en herverdeeld en reeds in de vroegste tijden houden de ministers zich bezig met de vragen van staats-boerenleenbanken. regerings- prijsregulatie, planmatige aanbouw van verschillende gewassen en dergelijke Of het t.sing tien-svsteem. dat een eigen aardig mengsel is van individuele land bouw op grondslag der familie en een agrarisch staatssocialisme op het ge- meensehapsland ooit volledig toegepast is. bliift een open vraag, maar zeker is. dat dit systeem in de heilige boeken van Confucius en Mencius wordt aan bevolen en daardoor steeds als een utopie het denken van de Chinese boer beheerst heeft. En al evenzo staat het met de z.g „toekomstdroom" van Con fucius uit het commentaar op de ..lente en herfst annalen", waarin de „Grote gelijkheid" wordt verkondigd, de tijd dat alle mensen binnen de vier oceanen broeders zijn. de wereldvrede heerst, de gehele aarde één remibliek wordt de productie voor de winst verdwijnt, mannen en vrouwen gelijk zullen zijn de ouden van dagen op staatskosten verzorgd worden, enz Dat is geen Rus sische propaganda dat is een utopie uit het jaar 509 vóór Christus. J")EZE DROOM contrasteert wel heel sterk met de werkelijke ontwikke ling in China! Door 't veel-kinderideaal van het familiesysteem is de bevolking die ten tijde van Christus ongeveer 20 millioen was. in 1700 reeds tot 100 mil lioen gestegen. Onder de uitstekende regering der eerste Mandsjoekeizers steeg zij in honderd jaren tot 300 mil lioen, terwijl zij op dit ogenblik op 500 millioen geschat wordt. Hoewel de bo dem vruchtbaar is en hier en daar zelfs twee oogsten per jaar geeft, ont breekt het China volkomen aan moder ne landbouwwerktuigen aan meststof fen en aan trekdieren. De vlijtige Chi nese boer produceert in een langere arbeidsdag nog niet een twaalfde ge deelte van ziin Amerikaanse collega in acht arbeidsuren. Toch moeten van één ha in Amerika slechts 61 mensen le ven, tegen 1783 in China. Daarom is in Amerika slechts 35 proeent der totale arbeidskracht noodzakelijk voor de voe ding der bevolking, tegen 85 procent in China. De ontzettende ontbossing heeft ero sie op geweldige schaal tengevolge ge had en overstromingen die geregeld grote landbouwgebieden ruïneren. Hoe wel 27 procent van de Chinese bodem in theorie bebouwbaar is, ziin slechts 7 procent inderdaad bebouwd, de rest zou uitsluitend door bet aanleggen van grote stuwdammen, door bevloeiing en electrificatie weer-vruchtbaar gemaakt kunnen worden. De landbouw kan slechts weer lonend worden wanneer de verkeerswegen te water en te land verbeterd worden en wanneer de tweede helft der Chinese economie her steld wordt; de textielproductie. die vernietigd werd toen Europese imnort van katoen de zijdeteelt en zlide-indus trie te gronde richtte. Daarnaast zou den dan natuurlijk, om een werkeliike verbetering te bereiken, de grote bo demschatten van China aan kolen, ijzer olie. koper, tin enz. op veel intenser wijze dan tot nog toe geëxploiteerd ■voeten worden Daar China zelf bui '■■ngewoon kapitaalarm is, berekendr I. V. Sung dst hiervoor leningen tot DAMES SPELEN SCHAAK. Nu onze dameskampioen mevrouw Heemskerk naar Moskou is vertrokken, om daar deel te nemen aan de wed strijd om het wereldkampioenschap voor dames, vragen velen zich af hoe het gesteld is met het schaken van het zwakke geslacht Heeft onze vertegen woordigster een kans? Het is vrijwel onmogelijk om daar een antwoord op te geven, want het enige aanknopingspunt is de wedstrijd te Barcelona, die in October 1949 werd gehouden De meeste deelneemsters aan dat tournooi zijn n.l. ook te Mos kou van de partij. Maar één wedstrijd zegt eigenlijk niets. Mevr. Heemskerk werd vijfde, achter Miss Tranmer, Mme Chaude de Silans, Mile Bussers en Miss Saunders. Maar waarom zou mevrouw Heemskerk in Moskou niet boven de ze dames kunnen eindigen? Om een indruk te geven van de speelsterkte der dames, laten wij hier onder de beste partij volgen, die te Barcelona werd gespeeld. Wit: Miss Saunders (Engeland). Zwart: Mile Bussers (Belgie). Sieiliaanse verdediging. 1. e2e4, c7—c5: 2 Pgl—f3, a7—a6. Dit systeem is afkomstig van de Bel gische meester O'Kelly de Galway en wordt het beste beantwoord met 3. e3 of 3 c4. 3. d2d4. c5xd4; 4. Pf3xd4: Pg8—f6; 5. Pbl—c3. e7—e5; Pd4—f3. Lf8—b4. De pointe van deze speelwijze. 7 Lel—d2, d7—d6. Sterker is Pc6, om de mogelijkheid d5 bjj de hand te houden. 8. Lfld3, Pb8d7; 9. a2—a3, Lb4xc3 Nu komt wit in het voordeel. De te rugtocht naar c5 is beter. 10 Ld2xc3, Pd7c5: U. Ddl—e2, b7— b5: 12 Lc3b4!, Dd8—e7: 13. Pf3—d2, LeR—b7; 14 f2—f3. 0—0; 15 c2—c4. Hierna bevrijdt de zwartspeelster haar stelling op fraaie wijze. 15b5xc4; 16. Pd2xc4, d6—d5i Zeer fijn gespeeld. De hoofd-variant tuidt: 17. exd5. Pxd5; 18 Pxe5? Pxb4; 19 axb4, Dxe5!: 20. Dxe5t Pxd3t met stukwinst 17 Pc4!b6, d5xe4; 18. Ld3xe4, Lb7x e4; 19 f3xe4. Ta8—d8!; 20. Tal—cl? In de hoop van de binding Pc5 te profiteren, maar dat wordt door de volgende combinatie weerlegd. Een betere kans geeft 20 Pa41, Pd3; 21, Dxd3, Dxb4; 22. axb4, Txd3; 23. Pc5! enz. 20Pc5d3!, 21. De2xd3, De7 7xb41; 22 a3xb4. Td8xd3: 23. Tel—al, Td3e3; 24. Kei—f2. Te3xe4. Nog sterker is het tussenschaak 24.., Pg4! 25. Talxa6, Te4xb4; 26. Pb6a4, Tf8—d8: 27. Thl—cl, Pf6—g4!; 28. Kf2 gl, Tb4d4; 29. Pa4—c3. Er dreigde mat op de onderste lijn 29Td4d2: 30. b2—b4, e5—e41; 31 h2—h3. Pg4e3; 32. Pc3xe4. !Td2xg2I; 33. Kgl—hl, Tg2b2; Ta6—b6, h7— h6! Alvorens de volgende manoeuvre uit te voeren, moet zwart eerst zorgen voor een vluchtveld voor de koning. 35. Tb6b5, f7—f5; 36. Pe4—g3, Td8 d2. Wit geeft op, want mat in enkele zet ten is niet meer te verhinderen. Een zeer goede prestatie van de zwartspeelster! De uitbetaling van de gulden tegen inlevering van bon 544 (le vensmiddelenkaart 909) zal mor gen Vrijdag 20 Januari geschie den aan personen wier naam begint met de letters Hu t.e.m. Ka. Men kan zich met de uitge knipte bonnen aan het postkan toorloket vervoegen tussen 8.30 en 3 uur.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3