fERING «MER O/ ard Koomen vlees lees jen Januari )PEND. Bidault accepteert onderzoek in „Generaalsschandaal" Eerste Kamer aanvaardt achtjarige Lagere School en V.G.L.O. I mmmmr- Geheimen inzake Indo- China lekten uit De laatste stoomcarrousel op de veiling Jeugd en Kun si Voorbereidende klassen bij ambachfs- en land bouwscholen gevraagd Wereld- gezondheid DONDERDAG 19 JANUARI 1950 \KT UW VAAT KILO 1.30 1.80 1.30 1.30 KILO 1.10 E LAPPEN 1.20 I 1.30 1.40 1.50 1.10 0.50 HOUTTIL 58. ERSTRAAT 93. 10 ct. p. st. 80 ct. p. p. 10 ct. 50 1.10 p. kg. 1 60 ct. p. kg. 60 ct. p. kg. 50 ct. p. kg. 4 pond - 25 40 ct. p. kg. p. kg. - 25 NDELEN, PINDA ALNOTEN, enz. enz. TEL. 3330 26 uur. gemoderniseerde 1AATKLEDING Zeglis 25 Telefoon 5147 Bidault, de Franse premier, heeft in gestemd met de communistische eis, dat een oficieel onderzoek zal worden in gesteld naar het „generaalschandaal" Daarbij wordt een man, die vóór de oorlog twee jaar gevangenisstraf heeft uitgezeten en na de oorlog het Legioen van Eer kreeg, ervan beschuldigd, be langrijke geheimen inzake Frans-Indo- China te hebben verkocht. De gene raals Revers en Mast zouden hij dit schandaal zijn betrokken. Ia de Nationale Vergadering nu heeft Ptóault verklaard, dat er geen door slaggevende bewijzen tegen deze gene raals zijn gevonden. Wel is een zeer ge heim rapport over Indo-China van ge neraal Revers, die in December j.l. is ontheven van zijn functie als chef van de generale staf van het leger, door diefstal of verlies in handen van on bevoegden gekomen. De zaak kwam aan het rollen, toen een Vietnamees, die bij een ruzie in een Parijse autobus betrokken geraak te, bij nader onderzoek in het bezit van een uittreksel van dit rapport bleekte lijn. Toen Bidault was uitgesproken, liet de communist Duclos een protest horen tegen het feit, dat aan zekere Peyre, ge thans in Argentinië verblijf houdt, het Legien van Eer is toegekend. De arresteerde Vietnamees immers ver klaarde bij zijn verhoor, het rapport van Peyre te hebben ontvangen. Re vers had Peyre voor het Legioen voor gedragen. De Nationale Vergadering heeft een regeringsmotie aangenomen, waarin werd voorgesteld, de commissie van onderzoek samen te stellen uit verte genwoordigers van een drietal com missies der Assemblee. Hierin zullen geen communisten zitting hebben. Bi dault had tot hen gezegd: „Ik wenste dat zekere leden hun neus niet in za ken wilden steken, die hun niet aan gaan". De D.U.W. deed goed werk In de loop van het jaar 1949 werd door de Ned. Heidemaatschappij in de gemeenten Etten en Leur, Hoe ven, Rucphen, Zundert en Rijsbergen een bedrag van f 236.633,88 aan loon uitbetaald aan arbeiders, die te werk werden gesteld btj DUW-objecten. Voor dit bedrag werd zeer veel werk verzet. Er werden sloten gegra ven tot een totale lengte van 100 ki lometer, waarbij 150.000 kub. meter grond is verwerkt. Deze grond heeft men later weer gebruikt voor het ophogen van te laag gelegen terrei nen, die hierdoor bouwrijp werden ge maakt. Voorts is in DUW-# erband grond ontgonnen en geëgaliseerd en werden verschillende wegen verbe terd. De DUW legde het nieuwe sport park aan en plantte in de genoemde gemeenten 87000 stuks mast en 1750 bomen. De verwende gevangene Een blanke gedetineerde te Oost-Londen (Zuid-Afrika) was uit zijn oei uitgebroken, doch meldde zich weer terstond bij de politie-autoriteiten met de mede deling, dat de verlaten cel hem niet beviel en met het verzoek, hem, een andere cel te geven. Aan zijn verzoek werd welwil lend voldaan. Mijnwerkersstaking in V. S. betekent werkloosheid voor velen Tengevolge van de staking van 90.000 mijnwerkers in de vetkoolmij- nen, hebben de steenkoolhandelaars uit de streek van Pittsburg bekend gemaakt, dat de steenkolen gerant soeneerd zullen worden. Door gebrek aan brandstoffen wordt de rubberin dustrie met verlamming bedreigd. Als de stroomlevering door de electrische centrales te Pittsburg wordt beperkt, zullen ook verschillende staalmaat- schappijen hun producties moeten in krimpen. De staking van de mijnwer kers bedreigt duizenden arbeiders met werkloosheid. Op andere gronden, de kwestie der pensioenen, is door het Amerikaans Vakverbond van Arbeiders in de Au tomobielindustrie een staking van één week voor 89.000 arbeiders in dienst bij Chrysler, aangekondigd. Brand teisterde Engels schip in Rotterdam Woensdagavond brak brand uit op het 7.592 ton metende Engelse stoom schip „Chrysanthemum", liggende in Rotterdam. Het vuur woedde in de bovenbouw van het schip. De brand weer, die direct gewaarschuwd werd, heeft tezamen met die van de droog dokmaatschappij het vuur met suc" ces bestreden, zodat de opbouw voor het grootste gedeelte gered kon wor den. Inmiddels was echter gebleken, dat ook in een der olietanks brand woedde. Grote rookmassa's stegen, uit het binnenste van het schip op en verhinderden de brandweer aanvan kelijk tot de vuurhaard door te drin gen. Toch slaagde men ook hier er in het vuur meester te worden. De scha de is nog niet te overzien. De „Chry santhemum" lag juist in reparatie en zal nu wel later afgeleverd kunnen worden dan aanvankelijk in de bedoe ling lag. Wafer van de Mississippi blijft1 stijgen Het aantal vluchtende gezinnen in verband met het hoge water van de Mississippi is weer met duizenden uit gebreid. De rivier dreigt de dijken te verbreken en het land te overstromen. Te Vincennes (Indiana), een stad van 20.000 inwoners, nadert het water van Wabash de top van de 8,7 meter hoge stenen muur. Op vrijwilligers is een beroep gedaan te helpen bij de ver sterking met zandzakken. Ingenieurs van het leger zijn er op voorbereid, op elk punt van het 3200 km. lange dal van de Mississippi door middel van dynamiet de stroom over Zuid-Oost- Missouri te leiden, om de steden langs de oevers van de rivier te sparen. Tapijtensmokkelaars gegrepen In de NederlandsBelgische grens strook bij Lage Mierde hebben twee douanebeambten beslag gelegd op een smokkelauto, die geladen was met veertig tapijten. Dit geschiedde eerst, nadat de wagen een stopteken nege rend, doorreed en één der inzittenden door een schot van één der douanen was verwond. In de auto werd ook een geladen stengun gevonden. De smokkelaars zijn gegrepen. LID POOLSE DELEGATIE BIJ VER. NATIES NEEMT ONTSLAG Alexander Rudzinski, juridisch raads heer van de Poolse delegatie bij de Ver. Naties, heeft Woensdag uit deze functie ontslag genomen. Volgens di plomatieke kringen heeft hij de Ameri kaanse regering om asyl verzocht. Amerikaanse functionarissen ver klaarden, dat Rudzinski in een brief aan minister Acheson geschreven had, dat het leven in Polen een snelle en grondige verandering ondergaat. Na de benoeming van de Sowjetrussische maarschalk Rokossowsky was de vrij heid in Polen verdwenen, aldus Rud zinski. Sic transit Naar alle waarschijnlijkheid zal de enige nog reizende stoomcarrousel dit jaar de Nederlandse kermissen niet meer bezoeken. Deze laatste stoom carrousel, die het afgelopen jaar nog op tal van in ons land gehouden ker missen prijkte, tcos eigendom van de heer C. V. Sipkema te Groningen. Dit bedrijf is onlangs in staat van failis- sement verklaard. De belangstelling voor de stoomcarrousel begon de laatste jaren aanmerkelijk te tanen. De jeugd wilde meer attracties en de ker misexploitanten hebben zich dan ook na de bevrijding op andere grootse be drijven toegelegd, die aan de jeugd meer attracties bieden dan de stoom- caroussel, waar slechts de sfeer domi neert. Ruim een halve eeuw heeft de stoomcarrousel zich gehandhaafd, maar thans ligt de laatste nog in bedrijf zijnde „stoom" opgestapeld in het Gro ninger transportbedrijf, waar zij Woensdagmiddag door een deurwaar der werd geveild. De belangstelling voor deze veiling was grootdoch de kooplust was hiermede niet in even redigheid. Het gehele bedrijf in on derdelen ten verkoop aangeboden bracht de som van f 2.930 op, terwijl het bedrijf in zijn geheel een bod kreeg van f 3.000. Nadat de verkoop een half uur in beraad werd gehouden, besliste de deurwaarder evenwel, dat het bedrijf niet gegund kon worden. Een bijbehorende danstent, in onder delen verkocht, bracht de som van f 1.160 op Vooral de ouderen onder ons zullen met weemoed vervuld zijn bij het ver nemen van deze tijding. Maar ook hier stelt de steeds voortsnellende techniek ons voor een voldongen feit. De ro mantiek van de carrousel moest wijken voor het zo weinig poëtische gehots- bots en gegier van .JJemorwhirl" er „Rocket to the Moon" Rode Ster op het „dak van de wereld" De Chinese communistische troepen hebben „het dak der wereld" (de grote hoogvlakte van Pamir) bereikt en de vlag met de rode ster gehesen op deze meest Westelijk gelegen grens van China met de Sowjetunie. Eenheden van het communistische leger waren 6400 kilometer door de woestijn getrok ken van Sjensito uit, de grensstad van Kiasji, aldus dit bericht van het pers bureau „Nieuw China". Het antwoord, dat de minister van O., K. en W„ de heer Rutten, gister morgen in de Eerste Kamer gaf op de opmerkingen van hen, die in de avond vergadering van Dinsdag aan het woord waren geweest, leidde tot de in diening van een motie, waarin werd uitgesproken, dat er behoefte bestaat zowel aan algemeen vormend lager on derwijs na het zesde leerjaar als aan voorbereidende klassen aan ambachts- De Griekse verkiezingen, welke oorspronkelijk 19 Februari zouden worden gehouden, zijn uitgesteld tot 5 Maart. Russin Rudenko eerste schaakster ter wereld Engeland verslaat Zwitserland met maar liefst 5—0 Groot smokkelcomplot op Banka 1 De regering van Indonesië heeft een aantal inspecteurs aangesteld, om een einde te maken aan het werk van een smokkelaarsbende, die haar hoofd kwartier op Banka heeft. De bende smokkelt peper en tin ter waarde van vier millioen Straitsdollars per maand naar Singapore. Deze smokkelarij is vier maanden geleden begonnen, nadat een bende was achterhaald, die sluik handel dreef in wapenen en opium. De waarde van de reeds gesmokkelde goe deren wordt geschat op tien millioen Straitsdollars. De Russische speelster Liudmila Rudenko heeft met 11% van de 15 te behalen punten het wereldkampioen schap schaken voor dames gewonnen. Lindmilla Rudenko werd in 1904 Dubieuze fusie in W.-Duitsland Drie rechtse partijen in Duitsland met een totaal aantal kiesgerechtigde le den van 750.000 zijn van plan een fu sie aan te gaan. Franz Richter, die men de imitator van de Britse fascistische leider Oswald Mosley noemt, zal de centrale figuur zijn. Richter verschijnt in het parlement in rijbroek en laarzen, draagt een „hitlersnorretje" en spreekt op de gepassioneerde toon uit de dagen van het derde rijk. KOLAROF WEER BL'LGAARS PREMIER De Bulgaarse communistische minis ter-president Wassil Kolarof, is giste ren door de nieuwgekozen nationale vergadering als premier herkozen. Men verwacht, dat hij vandaag de namen van zijn ministerie ter goedkeuring aan de Nationale Vergadering zal voorleg gen. Kolarof werd premier na de dood van Dlmitrof. Bij het zien van deze foto van de beroemde Italiaanse wielrenner Fausto Coppi, zal men wellicht vragen: Maar Coppi, wat nu, heb je je fiets verruild voor de voetbal? Zo is het echter niet. Ten bate van een liefdadige instelling werd er te Milaan een voetbalwedstrijd ge houden tussen twee elftallen wiel renners. Het bleek dat Coppi het in de voetbalsport ook ver heeft gebracht; zijn elftal won van het elftal onder aanvoering van Cim Bartali, met 60. geboren. Zij studeerde economie te Odessa en staat momenteel aan het hoofd van de afdeling arbeidsorgani satie van een drukkerij te Leningrad. Mej. Rudenko leerde als kind in Lub- ny het schaakspel van haar vader. Fenny Heemskerk werd achtste met H/2 punt. Het Nederlandse schaaktiental zal in 1950 drie interlandwedstrijden spe len, t.w. tegen Zuid-Slavie, Beigie en Hongarije. Engeland B heeft te Sheffield met 50 van Zwitserland gewonnen, nadat de rust met 20 was ingegaan. Na een Zwitsers overwicht van een half uur, waarin Engeland niet veel fraais te zien gaf, ging het allengs be ter in de Engelse bondsploeg. De wed strijd kreeg toen het karakter van een goede en snelle Engelse ploeg en een ietwat krampachtig verdedigend Zwit sers elftal, dat vermoeid raakte. Voor Engeland B scoorden Gray, Baily, Ric- ket, Briggs en Froggatt. Piet van de Pol behoudt het Euro pees record algemeen gemiddelde, dat hij na negen partijen met 18.92 te Pa rijs veroverde. De records van Van Hassel (19.62) en Vingerhoedt (19.65) worden niet erkend, daar zij resp. uit acht en zeven partijen verkregen zijn. Indien de vreemdelingenpolitie toestemming geeft zal het ijshockey- team, bestaande uit displaced persons uit Tsjecboslowakije, Hongarije, Roemenie en een Rus op 1 en 2 Februari wedstrij den spelen te Den Haag en A'dam. De auto-coureurs Ascari en Villo- resi hebben alle geruchten omtrent een onsportieve daad van laatstgenoemde tijdens de Grote Prijs van Mar del Pla ta tegengesproken. Beide renners starten in de Grote Prijs van Rosario De twaalf-jarige Jofientje Gerrit sen uit Nijmegen heeft voor het kleuterdagverblijf „Maria Chris tina" een kopje geboetseerd van prinses Marijke. Hiervoor heeft Jofientje op paleis Soestdijk zitten werken. De kleine prinses Marijke poseerde op de schoot van haar moeder, terwijl de prinsesjes Bea trix en Irene, die zelf ook goed kunnen boetseren, vol belangstel ling toekeken. Jofientje hoopt het beeldje voor de verjaardag van Marijke, op 18 Februari, gereed te hebben. scholen eu lagere land- en tuinbouw scholen. Vertrouwd werd op instelling van bedoelde voorbereidende klassen. Aangezien de minister tegen deze mo tie geen bezwaar had, werd zij evenals het voorstel tot wijziging van de L. O.- wet 1920 met de stemmen van de com munisten tegen goedgekeurd. Minister Rutten zei, dat de inzichten betreffende het voortgezet gewoon lager onderwijs de laatste twee jaren wel duidelijker zijn geworden, maar dat er nog altijd factoren zijn, die de invoering op grote schaal ervan belemmeren, zo als gebrek aan gebouwen, onderwijzers en een leerplan. Daarom heeft het thans nog niet veel zin de onderwijzers bij een te roepen om hun algemene paeda- gogische en didactische beginselen uit een te zetten. Het verheugde spr. dat het experi ment van een voorbereidende klas aan de ambaehts- en de lagere land- en tuinbouwscholen algemeen instemming heeft verworven. Sprekende over het leerplan voor deze klassen zette spr. uit een, dat dit 32 lesuren omvat, waarvan er tien gewijd zijn aan handenarbeid, tien aan de algemene vakken, vijf voor de exacte vakken, vier voor tekenen en de rest voor lichamelijke oefening, zingen en hygiëne. Hoewel er in de eerstkomende jaren meer geschoolde arbeiders nodig zullen zijn, blijft toch het belang van het kind primair, aldus spr., die verder te kennen gaf, dat hij geen behoefte voelde aan een nieuwe staatscommissie, waarom door de heer Wendelaar was gevraagd. Op dit punt gekomen werd de verga dering voor enkele minuten geschorst. Vervolgens diende de heer Cramer (Arb.) de in de aanvar.g genoemde mo tie in; deze was mede ondertekend door leden van de KVP, de AR, de CH en de WD, Na de aanvaarding van motie en wetsontwerp heeft de voorzit ter medegedeeld, dat de Kamer op 24 Januari a.s. opnieuw zal bijeen komen. Dan wordt het wetsontwerp inzake Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie in behandeling genomen. Fokker in het middelpunt der belangstelling Verschillende landen hebben grote belangstelling aan de dag gelegd voor het nieuwe type lesvliegtuig van Fok ker, de S 11, Frankrijk heeft er een ter beproeving gehad, al is het allerminst zeker, dat er een serie zal worden be steld. Israel heeft er een gekocht. Van Nederlandse civiele en militaire zijde worden belangrijke bestellingen ver wacht, terwijl onderhandelingen voor verdere levering en licentie-verkoop met buitenlandse instanties gaande zijn. AMERIKA EN DE ERKENNING VAN COMMUNISTISCH CHINA De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft verklaard, dat de Amerikaanse rege ring de erkenning van de regering in Peiping niet kon erkennen, zolang de Amerikaanse consulaire vertegenwoor digers in China slecht werden behan deld. Het gedrag van de regering te Peiping, zoals bijvoorbeeld het in be slag nemen van het consulaire bezit, deed het er naar schijnen, dat de re gering niet de wens koestert spoedig door de regering der V.S. erkend te worden. Het debat over de volksraadpleging De Belgische Kamer heeft zich ook Woensdag weer bezig gehouden met het ontwerp voor de volksraadpleging. De heer Blum (liberaal) vreest bij goedkeuring een grote beroering in het land en zal daarom tegen stemmen. Zijn fractiegenoot Sabbe, zal voorstemmen omdat, zo zeide hij, niemand de wil van het volk mag weerstreven. Het CVP-lid De Schrijver zette nogmaals uiteen, dat men met de wet slechts een beroep doet op het volk om een aan wijzing te geven. De beslissing blijft berusten bij het parlement. De socialis tische afgevaardigde Fayat diende een motie in, waarin wordt verklaard, dat de volksraadpleging onverenigbaar is met de constitutionele monarchie. DIT WOELIGE LEVEN -pOT MIJN verbouwereerdheid lees ik, dat enige vooraanstaande leden van de Wereldgezondheidsorganisatie weigeren hun contributie te betalen. China staat voor een half millioen op de lat, India voor anderhalve ton, de Sowjetunie en Bulgarije voor zeven ton, Argentinië voor bijna twee ton. Die regeringen krijgen wel aanma ningen (kosten dezes zijn 25 cent), maar het helpt geen dollar. Dat is een probleem in het qua- draat. Ge zoudt zeggen: met al die nieuwe rechten van de mens en wat daar zoal bij komt, moet de gezond heid der onderdanen de regeringen permanent uit de slaap houden. Lees de verkiezingsleuzen en de partij programma's van alle partijen op deze woelige wereld en ge zult overvallen worden door een huilbui van ontroe ring over de moederlijke bezorgdheid, die uit iedere letter en uit iedere kom ma spreekt. Bezorgdheid voor ons aller heil, naar vlees en geest. Ik heb daar altijd in geloofd met kinderlijk vertrouwen. Vandaar, dat de schok zo hard aankomt, nu al die bezorgdheid blijkt te zijn aangeschaft op crediet. Nu blijkt, dat de moeder lijke zorg eigenlijk resulteert in een stapeltje onbetaalde rekeningen. Want het lijkt me in China (waar ik geen kwaad woord over zeggen zal vanwege de haaievinnensoep) nou toch niet zó bij uitstek gezond, dat ze de organisatie van Lake Success met succes kunnen missen. En Eef je Perón is een charmant kind, dóór niet van, maar is het in Argentinië zó paradij selijk, dat gezondheidszorg overbodig werd? Vadertje Stalin, hij moge van wege de vitaminepillen met het uur jonger worden kan toch met zijn snor de Iwans en de Matuschka's niet vrijwaren voor griep en maze len? En nu de doodstraf weer is in gevoerd wordt het er d&ér toch ook niet gezonder op? Hoe langer ge er over denkt, hoe hoger ge uw wenkbrauwen optrekt. Als de regeringen zelfs de organisatie voor onze gezondheid niet meer kun nen betalen hoe lang zullen dèn de leveranciers van kanonnen en bommenwerpers op hun centen moe ten wachten! Want die verkiezings- kranten liegen niet: het heil des volks gaat bovenal. En dat wordt nog altijd meer gediend met injectiespuiten en ziekenhuizen en tandverzorging, dan met handgranaten, vlammenwerpers en supertanks. Of niet soms? Een regering, die niet de wereld gezondheidsorganisatie betaalt, maar wèl zijn leveranciers van geweren en luchtmijnen, is als een huismoeder, die de bakker voorbijstuurt om borrels en opium te kunnen kopen. En hebt gg wei eens kinderen gezien, die groeiden van borrels en opium? Dat worden wilde beesten. En wilde bees ten zgn beste vechters. Maar dat zal de oplossing van het probleem niet zijn. Want dèn waren al die programma's en die leuzen en die kranten en die redevoeringen schallende leugens. Zulks te denken en zulks te zeggen, dèt is, in sommige windstreken, nou precies het onge zondste wat een mens kan doen. Want er is nog geen organisatie ter wereld, die bescherming biedt tegen het bungelend galgentouw.En èls ze er was, zou ze failliet gaan door wan betaling. Omdat er nog altoos regeer ders zijn, die meer vertrouwen heb ben in hun schavotten dan in hun ge zondheidszorg. JEREMIA BLOM. Melaatsheid in Italië In een dorpje in Calabrie (It.) heb ben zich drie gevallen van melaatsheid voorgedaan en in de streek van Ferra- ra twee. De zieken uit Ferrara zijn twee broers, die naar men veronder stelt besmet zouden zijn door onlangs naar Italië gekomen verwanten uit Ar gentinië. TRUMAN VROEG SPAAK LEIDING O.E.E.S. TE AANVAARDEN President Truman heeft er Woensdag bij de vroegere Belgische premier Paul Henri Spaak op aangedrongen, dat deze het voorzitterschap van het Bu reau voor Europese Economische Sa menwerking zou aanvaarden. Spaak wilde aan de persvertegenwoordigers niet mededelen, of hij had toegestemd en zeide geen ja of nee te kunnen zeg gen vóór de ontvangst van het formele aanbod. WEST-DUITSLAND EN DE MARSHALL-HULP De Westduitse Bondsdag heeft Woens dag het wetsontwerp tot ratificering van de Amerikaans-Duitse overeen komst betreffende het verlenen van Marshall-hulp met grote meerderheid in eerste lezing aangenomen. Het ont werp zal in tweede en derde lezing worden behandeld na een commissie rapport erover. Prof. Pootjes vraagt vrijlating Mr. B. Stokvis, raadsman van „prof." J. W. Pootjes, heeft bij de rechtbank te Amsterdam een verzoek ingediend om zijn cliënt, die zich thans vijfmaan den in preventieve hechtenis bevindt, voorlopig in vrijheid te stellen. Hij wordt vervolgd wegens aansporing tot desertie, maar gisteren is er een twee de dagvaarding tegen hem uitgebracht, waarin hij wordt beschuldigd van de sertie. De rechtbank heeft nog geen be slissing op het verzoek genomen. HANDEL IN MORPHINE Een rechercheur te Enschede arres teerde een handelaar in verdovende middelen, op het ogenblik dat hij zestig ampullen met morphine in bezit kreeg. De morphin- bleek afkomstig uit Gronau in Duitsland, alwaar drie per sonen gearresteerd werden. DIPLOMATEN DER RIS. De heer Ali Sastroamidjojo zal Vrij dag in New York aankomen om zijn functie van eerste ambassadeur der RIS in de Verenigde Staten aan te vangen. In afwachting van de benoe ming van een ambassadeur is dr. Su- darsono benoemd tot zaakgelastigde te New Delhi. i -'v li 1 i

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5