De putsch van kapitein Westerling De Sterri Stad en Omgeving, Gouden jubileum van de R.K. Toneel vereniging „Vondel Funest voor Indonesië Nederlanders be heersen Bandung R. 8t D. opende nieuw filiaal Populair concert „Gita-Mando" AGENDA Mannenkoor „Orpheus' vierde feest jeugdwedstrijden van DAW Aciie begon tussen vijf en zes uur Ook Nederlanders contra „de Turk"? De vorst keert terug Dam'ust-D.D.D. 2 Scandinavië- zeer nr. Bevroren snee: maakt wegen s onbegaanba MAANDAG 23 JANUARI 1950 99 Een drukke receptie en een zeer geslaagde opvoering van Mariken van Nimwegen De R.K. toneelvereniging „Vondel" heeft gisteren ter gelegenheid van haai gouden jubileum inderdaad een bijzon dere dag beleefd, waaraan bestuur en leden nog lange tijd een zeer prettige herinnering zullen bewaren. De heren Buissink Sr., J. de Jong, P. Verhagen, J. Fernée en A. Mors kunnen als be stuur tevreden zijn. Nadat 's morgens in de Parochiekerit van de H. Laurentius een gezongen H. Mis uit dankbaarheid had plaats ge vonden, werd 's middags in het Gulden Vlies een zeer drukbezochte receptie gehouden, waarop de jubilerende ver eniging zeer duidelijk is getoond dat zij in het R.K. verenigingsleven een eervolle plaats inneemt Tal van bloem stukken die de zaal in een bloemen tuin veranderde^ waren even zovele blijken van watu'.rmg. Diverse spre kers voerden het woord. Allereerst de H. Eerw. Deken J. Th. Jacobs, die de vereniging op de meest hartelijke wijze complimenteerde en een ge schenk onder enveloppe aanbood. De heer C. J. v. Jaarsveld sprak namens het huldigingscomité. Met de beste wensen bood hij het resultaat aan van de gehouden loterij. Dr. H. J. Hofstee sprak als voorzitter van „Schola Pu- blica", dankte voor de medewerkingen bood eveneens een geschenk onder couvert aan. De heer Genefaas namens de oud-leden, de heer Groefsema na mens „Dindua" en „F.atov", de heer vd Berg namens de KAB, de heer Feld berg namens de donateurs, de heer Goes namens de „Hanze", de heer Schoen namens „de Maskers" en de heer W. Mooij als vriend, daarbij her innerend aan zijn eerste optreden bij „Vondel", feliciteerden daarna. Alle welgemeende gelukwensen gingen van cadeaux en bloemen vergezeld. De sprekers werden door Vondels voorzit ter, de heer A. E. A. Buissink Sr., met welgekozen woorden bedankt. De uitvoering '6 Avonds was de zaal van het Gul den Vlies bezet met donateurs en ge nodigden waaronder lal van leden van het ere- en huldigingscomité. Vóór de aanvang der voorstelling sprak de voorzitter een hartelijk woord van welkom, speciaal tot de burge meester van Alkmaar en de Deken en ook tot de verdere aanwezigen en do nateurs. En daarna kon de opvoering beginnen van het mbileumstuk: het Middeleeuwse Mirakelspel: Mariken van Nimwegen. Dit prachtige spel. dat voor ons uit de Middeleeuwen be waard is gebleven, eist heel veel. En het pleit voor de leden van „Vondel- dat zij onder regie van Bep Speet zo'n verdiend succes hebben weten te be halen. „Mariken van Nimwegen" blijft steeds aantrekkelijk, omdat de zware strijd tussen goed en kwaad nog iedere dag gestreden wordt. Immers, de verleidin gen van deze wereld zijn vele en Ma riken, door haar liefdeloze Moeije van de deur gejaagd en door eenzaamheid overmand, stemt toe in een verbinte nis met Moenen, de duivel, wien het slechts te doen is haar reine' ziel te verderven en haar voor eeuwig in het ongeluk te storten. Zeven jaar ver keert Mariken met de duivel, zeven jaren van leed totdat zij, door het aan. schouwen van een wagenspel, „het spel van Masscheroen" tot inkeer komt en de zondige banden met de duivel ver breekt. Door berouw en schaamte overmand en door haar oom, de devote priester Gijsbrecht. gesteund en bijgestaan, be geeft zij zich naar de Heilige Vader te De firma Rath en Doodeheefver is het nieuwe jaar goed begonnen met het betrekken van een nieuw filiaal op het Luttik Oudorp 77-79. Zes maanden lang heeft de stille gracht het naarstige ge klop van de hamers gehoord in die tijd is het oude, vervallen pakhuis van de graanhandel Thomson door de aanne mers R. Bot en Zoon veranderd in een hecht gebouw, waar nu de voorraden R. en D. behangsels liggen te wach ten op de afnemers. „En dat zijn er vele", verzekerde de heer J. C. Doo deheefver bij het personeel beter be kend als meneer J. C. ons Zaterdag morgen, bij de officiële opening van het R. en D. filiaal. „Noord-Holland N. is voor ons een belangrijk afzetgebied, zodat wij het niet verantwoord achtten onze zaken voort te zetten in het oude filiaal aan de Koningsweg, dat reeds lange tiid niet meer aan de te stellen eisen kon voldoen" Het nieuwe gebouw, doet dit stellig wel, zoals ons is gebleken toen wij Za terdagmorgen onder leiding van de fi liaalchef. de heer H. W. Jensen, een rondgang maakten door het privékan- toor. de toonzaal, waar enkele mooie ,,behang"tjes" op de muur zijn geplakt het verkooplokaal en de magazijnen, twee verdiepingen hopg, waar stellage na stellage "ol ligt met randen en be hangselpapier van vele honderden me ters lengte. De achterzijde van het filiaal komt uit in het Fnidsen, waar de aangevoerde fabriekspartijen worden ontvangen en gecontroleerd. Om ook 's avonds het uitzoeken van behangsel mogelijk te maken is overal in het gebouw T L ver l'chting aangebracht. Grote, in stalen kozijnen gevatte ramen, verhogen de zakelijke sfeer De heer J Langenberg voerde het schilderwerk uit en de ver bouwing stond onder leiding van ar chitect H. D Tabak, die er voor ge zorgd heeft, dat de gevel van het pand een sieraad werd voor de omgeving. Rome, om hem te vragen, welke boete zij moer doen om haar zware zonaeu uit te wissen. De Heinge Vader, door de kracht van een vurig geoed voorgelicht, zenui naar naar het klooster oer bekeerue zondaressen te Maastricht, waar zij veie jaren leelt m s.renge en heilige pnents- oetracnting en op n morgen zendt Goa haar een teken, dat haar zonden verge ven zijn. Er is door Vondel onder leiding van Bep bpeet zeer hard gestudeerd wat in de opvoering duidelijk tot uiting kwam en het stuk dat m twaalf taiere.en ten tonele werd gebracht liet niet na grote indruk op de aanwezigen te maken. Daartoe werkte ook mee het uitsteken, de strijkorkestje, dat de juiste stem ming bracht. De diverse talerelen eis ten ook heel wat décorverandering. Dat het stuk zo goed voldeed is in de eerste plaats te Janken aan mevr. Den Nijs-Mul, die de veeleisende titel rol op uitstekende wijze heeft ge speeld. Goede uitspraak en volkomen beheersing van de tekst werkten daar toe mee. Een compliment is verdiend Jan Fernée was een goede tegenspelei als Moenen de duivel. H. Smorenoerg speelde Mariken's oom verdienstelijk en mevr. De Moel-Stokhof was wel een zeer vinnige Moeije. Masscheroen, de duivelenvorst in het wagenspel, werd goed vertolkt door A. Mors, terwijl Bep Speet (als gast) een zeer gevoeli ge Onze Lieve Vrouw uitbeeldde. A Buissink Sr. mag nog genoemd als de Heilige Vader, terwijl men de ernst, waarmee de twee meisjes in het laat ste tafereel hun taak vervulden, zeei aantrekkelijk vond. Aan 't slot klonk er daverend applaus, wat wel bewees hoezeer men genoten had. Aan mevr. den Tijs-Mul werden prachtige bloemen aangeboden. Ze wa ren verdiend. Hedenavond en morgen zullen zeker weer velen de nog te geven opvoerin gen bijwonen. g. In muzikaal opzicht leverde het mandolineorkest „Gita Mando" o. 1. v Roelof Wassenaar op het concert in 't Wapen van Heemskerk uitnemend amateurswerk. Iedere onbevooroordeel de luisteraar zal bij dit ensemble da delijk een grote vooruitgang hebben geconstateerd. Roelof Wassenaar schijnt voor mandoline- en accordeonorkesten een specialist te zijn. Hij weet uit het ensemble wat hem ter beschikking staat, alles te halen, wat er uit te ha len valt, en bovendien op muzikale wijze. Wanneer we voor de eerste vier gespeelde nummers, waaronder de „Benvenuto Ouverture" en Offenbach's melodieën een cijfer zouden moeten geven, dan zou dit zeker een „negen" zijn. Tempo, nuancering, voordracht, rhythme, stonden in geno.mde stukken beslist op hoog peil. Een kleine inzin king vertoonde het Russischachtige stuk „Russkije Fjesnji" van Kok, dit bleek technisch nog wat moeilijk voor het orkest te zijn. Tussen het mando lineprogramma kwam ons een jeugdige accordeonspeler een wals van Emile Waldteufel laten horen, namelijk „Les Patineurs". Deze prestatie is reeds op een muziekconcours bekroond en daar zijn we het volkomen mee eens. Zijn succes was verdiend. Mede werking op deze concertavond verleen de het accordeonorkest „Excelsior" uit Aartswoud, waarvan eveneens Roelof Wassenaar dirigent is. Na de pauze ga ven zij een gevarieerd programma van populaire stukken, o.a. De Lustspiel Ouverture van Kelsr Bela, Strauss Klanken, een mars van Dussard e.d Wat de muzikale voordracht betrof hadden we ook voor het spel van dit accordeonorkest vee! waardering. Maar ten opzichte van technische correct heid kwamen we wel eens wat te kort. hierin is „Gita Mando" ongetwijfeld sterker. De totale indruk was ten zeer ste bevredigend. „Gita Mando" deed er goed aan. dit concert geen soort feest avond-cachet te geven, het publiek kon zich alleen op de muziek concen treren. Het deed ons genoegen, dat er voor dit serieus werkende mandoline- orkest zo'n grote belangstelling was Het publiek liet 't aan welverdiend ap plaus niet ontbreken. Het schijnt wol een „wet van Meden en Perzen" te zijn dat 'n concert steeds met 'n mars ge opend en besloten moet worden. Er lijkt ons niets tegen met die sleur te breken. Met dit concert maakte „Gita Mando", zoals reeds gezegd, een uit stekende beurt. Er zijn nog drie carrousels Wü hebben kort geleden bericht, dat de caroussel van de heer Sipkema te Leeuwarden te koop zou zijn aangebo den en dat dit de laatste in ons land zou zijn. Een abonné belde ons op en deelde ii ede, dat het niet juist is, dat de ca roussel van Sipkema de laatste in het land zou zijn. Integendeel: er zijn er ze ker nog drie. Eén, eigendom van Jan vier, bereist Brabant; de tweede is een onderdeel van de Verenigde Attractie- bedrijven (Hommerson, Vermolen, Jan vier) en de derde, eveneens nog in bedrijf zijnde, overwintert in een pak huis in Alkmaar, eigenaar is de heer Roels. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het mysterie van Tanger (14 jaar); Cinema Ameri- cain, 8 uur yijf op de huwelijksreis (tot ,'4 jaar onder geleide); Alkm. Bioscoop Theater, 8 uur: Scherpschutters (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Paniek in het Warenhuis (alle leeftijden, tot 14 jaar onder geleide). DINSDAG Bioscopen als Maandag. Boot en Volkers komen tegen Zwitserland uit In de Nederlandse turnploeg, welke op Zaterdag 4 Februari in de Koop mansbeurs te Utrecht zal uitkomen te gen een team uit Bazel, zijn twee le den van ,.De Halter" opgenomen, te weten K. Boot en M. Volkers. De an dere leden van de ploeg zijn: G. J. Linde, J. Vos, Jorna, J. Fauchamps, M. Krill en G. Bossche. DIEPVRIES-DEMONSTRATIE. Woensdag, vanaf 10 30 uur, zal bij de groentehandelaar, de heer P. den Har- tigh. Spoorstraat 59. een diepvries-de monstratie worden gehouden. Het Alkmaarse mannenkoor „Or pheus" hield Zaterdagavond haar jaar lijkse feestavond voor leden, donateurs en genodigd n. De hoofdschotel v.in deze uitstekend geslaagde avond was de opvoering van de Engelse thriller „De kat en de kanarie", gebracht door „De Maskers". Voordat „De Maskers" op het toneel verschenen sprak de voorzitter van „Orpheus", de heer C. Velthuijs. Spre ker deelde o.a. mede dat het koor, on der leiding van zijn nieuwe dirigent, de heer Joep Schreurs, een moderne richting was uitgegaan. Aanvankelijk stonden d„ leden van het koor hier vreemd teg rover, doch thans wordt met grote animo geoefend en is men tevreden me* de nieuwe paden welke thans worden bewandeld. Na zijn toe spraak kondigde de heer Velthuijs het optreden van „Orpheus" aan en inder daad klonken vanaf het toneel de to nen van het Victorielied, voortgebracht door het mannenkoor „Orpheus". De leden van het koor stonden met lachen de gezichten, doch stille lippen te luis teren en na van de eeucte verbazing -e zijn bekomen, begrepen de toeschou wers dat er een gramofoonplaat werd gedraaid Ook de voorzitter was dit een verrassing en deze steeg, toen hem. na dit „gramo'-in optreden" van zijn koor. de plaat werd overhandigd. Op de plaat waren twee nummers van „Orpheus", waaraan de heer Velt hu ijs door ziekte niet had kunnen deel nemen. Zij teleurstelling hierover werd op deze feestavond ied gemaakt door de buitengewoon aardige attentie Na dit intermezzo zong het koor wer kelijk. Het waren twee populaire lie deren: „De Voerman" en „Skotse Trye". welke voor een feestavond uitermate geschikt zijn. Het minutenlange ap plaus bewees dat de zaal die liederen, welke op humoristische wijze werden gebracht, ten volle kon waarderen. Vervolgens was het woord aan „De Maskers". Na de verschillende versla gen die reeds aan het successtuk van ..De Maskers" zijn gewijd, is het moei lijk hieraan iets toe te voegen. Evenais vorige malen was het een vonrtreffe lijke opvoering en men kan zich alleen verbazen dat een aantal amateurs een zo moeilijk stuk als ..De kat en de ka narie" op een dergelijke wijze kan brengen. Dat het bal eveneens een succes werd behoeft geen betoog. Daarvoor was het een „c -pheus" feestavond en voor velen kwam het sluitingsuur, vier uur, nog te vroeg. Zaterdagavond vonaen onder grote belangstelling van zwemmers en pu bliek goed geslaagde jeugdwedstrijden plaats in de Overdekte. DAW's jeugd beneden dertien jaar, met als Benja min de 8-jarige Hugo Pieters, hadden een sportieve strijd aangebonden om uit te maken wie na een lange serieuze oefentijd de snelste was. Er heerste grote spanning en vaak was er geen verschil in aankomst te constateren, zodat overzwemmen noodzakelijk was. De uitslagen zijn: 25 m schoolslag meisjes: 1. Gré Molennaar 21; 2. Gré tadegaard 21.8; 3. Tiny Koster en T. Tentink 22,1 sec. 25 m schoolslag jongens: 1. Hans v. d. Wall Bake 22; 2. Aart Martin 22,4; 3. Wim Luinge en G. Dekker 24 sec. 25 m vrije slag meisjes; 1. Tiny Tenkink 17,8; 2. Gré M-olenaar 20,3; 3. Nel v. d. Mand en Gré Stadegaard 20,4 sec. 25 m vrije slag jongens: 1 Jaap Cloeck 16.6; 2. Herm. v. d. Wall Bake 17; 3. Wim Luinge 17,7 sec. De Indonesische premier, drs. Hatta en de Nederlandse Hoge Commissaris, dr. Hirschfeld, zijn overeengekomen, dat gecoördineerd gehandeld zal worden in verband met de gebeurtenissen to Bandung, aldus het officiële communi qué van de regering der R.I.S., dat luidt: Van de zijde van het basiscommando van Bandung heeft luitenant-kolonel Sentot Iskandardinanata van de TNI medegedeeld, dat de avondklok ver vroegd is en thans duurt van 18 00 tot 06.00 uur. Tevens werd een officiële mededeling van de volgende inhoud gegeven; 1) Op Zondag zes uur in de avond vingen onverantwoordelijke troepen een actie aan en vielen de politie- en TNI-troepenposten in het gebied van Tjililin ten zuiden van Bandung aan 2) Om acht uur Maandagochtend heb ben bovengenoemde groepen het poli tiekantoor van Tjinahi kunnen bezet ten. 3) Eenheden van de TNI uit Ban dung en omgeving hebben dadeliik maatregelen getroffen. De gevechten zijn nog steeds gaande. 4) Het volk blijve kalm en vertrouw op de machtsapparaten van de rege ring. Deze mededelingen werden om 11 uur te Bandung uitgegeven. Op dat moment was de toestand te Bandons voorzover viel na te gaan, betrekkelijk rustig, al valt omtrent de werkelijkp siuatie niets te zeggen, aldus telefo neerde de correspondent van Aneta te Bandung te ongeveer half twaalf In de omgeving van het Preangerho- tel aan de Grote Postweg had om streeks tien uur nog een kort vuurge vecht plaats. Hedenmiddag 12 uur (Ind tijd) meld de de militaire woordvoerder van het ministerie van Defensie der Republik Ir.don-sia Serikat het volgende: Uit twee richtingen, n l uit de rich ting Tjimahi en de richting Lembang. resp 14 km ten Westen en 12 km ten Noorden van Bandung rukten „deser teurs" onder bevel van kantein Wes terling op naar Bandung De opruk kende troepen maakten gebruik van trucks, aldus de woordvoerder. Volgens op dit ministerie ontvangen inlichtingen werd de actie Maandag ochtend tussen 5 en 6 uur ingezet. Tegenaanval van TNI? Volgens berichten beheersen de Ne derlandse troepen de stad Bandung goed, blijkbaar na een informele over eenkomst met de troepen van W.ster ling, aldus Reuter. De Indonesische troepen, die zich uit de stad hebben teruggetrokken bereiden, naar men meent, in Lembang, een tegenaanval voor. Haags commentaar: Minister Goetzen, de minister zonder portefeuille, die tevens optreedt als waarnemend minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, heeft medege deeld, dat nog geen bevestiging van de Hoge Commissaris binnen is van de berichten, welke hedenmorgen door de persbureaux werden gegeven. Met gro te bezorgdheid heeft de minister deze berichten door de radio beluisterd „Ik moet", zo zeide hij, „een dergelijke actie ten sterkste veroordelen, omdat ik voorzie, dat de consequenties daar van niet anders dan funest voor Indo nesië kunnen zijn". De correspondent van Reuter te Bandung :int nog het volgende: Toen de eerste troepen van Wester ling Bandung binnentrokken, hield ko lonel Sadikin. Indonesische troepen comandant voor dit gebied, 65 km. bui ten Bandung een inspectie onder Indo nesische troepen. De grote legerbarak- ken waren voornamelijk betrokken door 600 recruten, meest onder 18 jaar Nederlandse troepen bewogen zieb achter barricades van prikkeldraad en hielden tanks gereed. De troepen van Westerling deden geen poging tussen beide te komen. De tanks konden aan de ingang van bet door de Nederlan ders betrokkc gebied en bij de dwars- wegen. Om 16.30 uur plaatselijke tfjil (Ov.39 uur N~d. tijd) beheersten de N.>, derlandse troepen de stad. De strijd krachten van Westerling begonnen, blijkbaar na informele overeenstem ming met de Nederlanders zich terug t' trekken. In de buitenwijken hoorde men af en toe nog mortiergranaatscher ven ketsen, doch verder was alles ruj- tig. Sukarno naar India ver trokken President Sukarno is heden naar In dia vertrokken, waar hij op uitnodi ging van Pandith Nehru, de herden king van het uitroepen van de Repu bliek India zal bijwonen. Het K.N.M.I. te de Bilt deelt mede Ofschoon er in de luchtdrukverde ling over onze omgeving maar heel weinig verandert, is het weer de laat ste dagen toch aan flinke wisselingen onderhevig geweest. Kwam er tot en met Vrijdag in het gehele land nog lichte tot matige vorst voor, de Zater dag en de Zondag stonden in het teken van dé lichte dooi. De oorzaak hiervan was zachte en zeer vochtige lucht, die over Zuid-Zweden en Denemarken fot ver in ons land doordrong. In Belgie er. ook in het uiterste Zuiden van Limburg wist de vorst zich echter te handhaven. Inmiddels kwam er in het Westen van Rusland een nieuw ge bied nan hoge luchtdruk tot ontwikke ling, waardoor zeer koude lucht op nieuw zich in Westelijke richting ging bewegen. In het centrum van dit ho- gedrukgebied komt 30 graden vorst voor. In Oost- en Zuid-Duitsland vroor het vanochtend al weer 10 graden. In de loop van Maandag bereikt deze koude lucht ook ons land en het ziet er naar uit, dat dit opnieuw tenminste twee dagen flinke vorst zal beteke- I nen. Men mag verwachten, dat ook overdag de temperatuur beneden het vriespunt zal blijven. Ofschoon op de Oceaan nog steeds een flinke de pressie-activiteit aanwezig is, lijkt het waarschijnlijk, dat deze zich vnl. in de richting van Spanje en Portugal zal ontwikkelen, in welk geval de vorst in ons land ook na de er stkomende dagen zal kunnen aanhouden. Humanistisch Verbond In Valks Lunchroom sprak Zondag morgen Dr. V. W. S. Schenk voor de gemeenschap Alkmaar van het Huma nistisch Verbond. In een uitstekende rede behandelde hij het onderwerp „Tussen Humanisme en Vrijzinnig Christendom". Hij toonde aan, hoe de psycholoog in het religieus beleven van de godsdienstige mens vier fasen kan onderscheiden. Daarbij wordt een godsbeeld geschapen, dat ten dele is gegrondvest op een geïdealiseerd eigen- ik, dat ten dele ook in zich opneemt al het andere, waardoor kan worden te gemoet gekomen aan de diep ingewor telde behoefte om lief te hebben. De humanist staat, zo besloot Dr. Schenk, critisch tegenover het religi eus leven van de godsdienstige. Het Vrijzinnig Christendom, dat eerst de heiligen heeft laten vallen, dat later de menselijke gestalte verwierp als gods beeld. is zeer vaag geworden en weet het niet verder te brengen dan tot be grippen als „het goede" en „het ware", waarin het zelf geen bevrediging meer vindt, zodat een heimwee is ontstaan naar een sterker en krachtiger geloof. Voor de humanist echter is het nodig zich niet vast te bijten in uitsluitend logische en verstandelijke reden-rin gen. Het leven heeft veel kanten en ook het emotionele behoort daarin zijn recht te komen. tot Het tweede tiental van DDD speelde ver leden week tegen de kopploeg uit de eerste klasse Damlust in Zuidscharwoude met slechts 12-8 verlies. Dit is een eervol resultaat. Beide ciubs telden drie invallers. Doordat de uitslag PDD II-HDC II Den Helder 10-10 is ge worden zijn de kansen om het behoud van het eerste klasserschap zeer gestegen. Winkel l bezet momenteel de onderste plaats. De uitslagen waren: De Haas—Peerdeman l—1; Slot—Toma 2—0; Huijtema—Langras Jr. 1—1; Goudsblom—S'am l—1; Schuffelen—Bij v/aard 0—2; Tol—Langras Sr. 0—2; Zijp -Mie- dt-ma 2—0; Molen—Bakkum I—1; Schuffelen De Wijn 2—0; Vroling-Klinkhamer 2—0; totaal 12-8. De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 76. Pim, Pam en Pom weten niet dat zij -echt in het vijandelijke kamp -:ijn gelopen. En daarom wandelen zij rustig met de schildwacht mede, als deze hen voorgaat haar een tent „Gaat (j hier maar zolang binnen", zegt de "childwacht vriendelijk. „Mijn meester l:omt dadelijk bij U" De drie hondjes wandelen de tent binnen en wachten af Maar als zij een uurtje gezeten hebben en er nog steeds niemand is verschenen, worden ze toch wel wat ongeduldig en steken hun hoofd eens naar buiten. Maar wat zien zij tot hun grote schrik? Allemaal mannen, die met getrokken speren vóór hun tem opening staan. „Nee. jullie zijn binnen en jullie blijven binnen!" roept één van ben lachend .Jullie zijn onze ge vangenen-" „Ja maar wij moeten ver der. Wij -noeten een prinses bevrii den!" roept Pim. „De prinses?" %nt woordt dezelfde man „Och jongetje die hebben wij óók gevangen, zij zit in öe tent hiernaast!" Waar een wil is Ook wat de Zondag betreft zijn wij gelukkig weer tot het nor male wegverkeer teruggekeerd. Een grief voor velen is daarmede weggenomen en meer dan in de week vallen de fraaie automo dellen op zo'n zonnige middag op. Maar ook daaraan went een mens. Erg ongewoon in het stads beeld was echter de grote land bouwtrekker, die zich gisteren, komend van de Bergerweg, door Alkmaars straten bewoog. Boer en boerin zaten in leren jassen bo ven op het vrij snel voortrollende vehikel, zoals men zegt „als een vorst" en leverden heel wat stof voor het babbeltje der wandelaars, die vonden, dat het nog niet zo slecht bekeken was. Het is ten slotte ook een vorm van visite- rijden en het bewijst weer eens, dat ook hier geldt: waar een wil is, is een weg. Ex-administrateur van NHVB in Algiers gearresteerd Het is alweer bijna drie jaar geleden toen de Noordhoüandse Voetbalbond werd opgeschrikt door het bericht, dal haar administrateur Polak, uit Langen oijk, was verdwenen en met hem alle 'rasmiddelen van de NHVB. Lang heeft het geduurd alvorens men non vast stellen boe groot het verduisterde ue drag was en ten slotte is men tot de conclusie gekomen dat het om en nabij de tienduizend gulden mopst zijn. Het geval Polak was alweer bijna vergeten ae NHVB had zich vrijwel van de harde klap hersteld, toen dezer dagen uit Algiers het bericht kwam dal de voormalige administrateur aldaar was gearresteerd. Polak zal aan de Neder landse regering worden uitgeleverd zo dat hjj binnenkort zijn gerechte straf zal moeten ondergaan. Burgerlijke Stand Geboren: Theodoras A., zoon van C. A. Buiter en A. Hollenberg. Elisabeth W. J., dochter van A G. M. Bottemanne en N. van Straten. Elisabeth M., dochtei van R. Kraak man en A. B. Admiraal. - Margaretha, dochter van A. van Weert en M. Weijte. Getrouwd: Franciscus J. Stassar en Elise B. L. KJiinnen. Overleden: Catharine van der Molen, 85 jaar, wed. van H. Bakker. BEVORDERD Per ingang van 1 Januari is de heer V Smit lievorderd tot opzichter van de technische dienst cei PTT alhier. Voorheen was de heer Smit chef-monteur. Be raeri WERK GEGUND. Door het Woningbedrijf der gemeente Bergen werd onder de aldaar gevestig de aannemers aanbesteed het stichten van een dubbele en twee enkele schu ren. achter gemeentewoningen in het Tuindorp aldaar. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver de firma Gebr. Kops te Bergen voor f 2405. Schermsrhorn „De Wachter" moet een Westfries toneelstuk blijven Zondag speelde de Amsterdamse to neelgroep „Het Nieuwe Schouwtoneel" in de zaal van de heer Treiture het I drama „De Wachter" naar het gelijk namige boek van mevr. J. Visser-Roo- sendaal. Een grcot aantal bezoe kers, waaronder velen van verre, wa- en gekomen, om dit Westfriese stuk te zien. De boeken van deze schrijfster zijn in onze streek zeer in trek en wij hadden dan ook gehoopt op een echte Westfriese avond Dit is het helaas niet geworden. Het Nieuwe Schouwtoneel o.l.v. Floor Koen, heeft ons doen ge nieten van prima spel. Floor Koen vertolkte de rol van de molenaar, Jan Berkhout. We zagen hem Hein de Rid der (Ad de Munk) z'n erf afjagen. We leefden mede met de arme Eva, z'n dochter (Marijke Jonker) die deze zware rol uitstekend vertolkte. Zonder uitzondering bleef ni-mand beneden de maat. Ze gaven op uitmuntende wijze de inhoud weer van het boek ,De Wachter" is echter een streekro man. Een Westfriese roman, geschre ven in Westfries dialect. Deze taal behoort bij de personen. Zij behoort bij de volksaard: bij de gemo de lijke West fries, die ook zo koppig kan zijn. Het Amsterdams accent waarmede het stuk werd gespeeld, een taal van gecivili seerde personen soms, kon ons niet verplaatsen in West-Friesland. Het was een avond van goed toneel spel, waarvan zonder twijfel isdereen genoot. Maar zij. die gekomen waren om een Westfriese avond mede te ma ken kwamen helaas bedrogen uit. Akersloot BISAMRAT GEVANGEN De heer Jac. Kerssens is er in geslaagd een h'samrat te vangen nabij hel Schoiw in hel Noordhollonds Kanaal Her dier dat levend h"mnchtigd werd, had een lengte van 35 i 40 cm. De bisamrat, die hier te lande slechts zeer sporadisch voorkomt, behoort tot de familie «•aD de bevers en wordt in Noord- Amerikf en Canada gefokt om de dure pels. De normale hisamrat heeft een lengte van 20 h 25 cm. De vondst van de heer Kerssens Is dus om twee redenen zeldzaam. Li mm en EERVOL ONTSLAG MET DANKBETUIGING Bij Koninklijk besluit is aan de heer J. J. Nieuwenhuysen. op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari, eervol ont slag verleend als burgemeester onzer gemeente, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als zo danig bewezen. Marktberichten ALKMAAR, 23 jan - Opgave van het aan gevoerde vee: 7 stuk* oaarden 450 750- 51 vette koeien 280 1025; 2 graskalveren 200- 750; 44 nuchtere kalveren 30 70; 22 vette hapen 60 90- alles per stuk; 200 varkens ',60-1,70 per kg. WARMEVHUIZEN, 21 Jan. - 42.700 kg «ode kool 8 20 15 40; 75 400 kg Gek kool 14,50 19,00: 33 200 kg Witte kool 14.50- (8,90; 3600 kg Uien 34,40-34,60; 2500 kg Peen 10,30 10,40. NOORDJRM ARKTBOND, 23 Tan. - 12.000 kg Rode kool 6-11.60; 6000 kg Gele kool '3.70 16.50; 7000 kg Wife kool 15.70-17,80; 2000 kg Peen: H 13,80 en III 10.30. Uén nur vóór de start. Ein helpen. Over een uurtje ,an naar bed gaan gaat zonder een andere zekerhe; wjj de laatste dagen zoal li betreft en dat mogen ze vallen de Scandinavië-st; dan wel te verstaan en vai biefstukje maar beter niet aantal graden waar we twe en er is de laatste dagen m plete Eskimostad van alle ge in Noord-Holland, Tilbu geen oren voor, want gij slagen waanzinnig. Het Uze geworden. AI zuilen we dan geen sterveling aan boord, te volgen van die dwazen, c tussen de bomen hebben zi er hier zo bi j hoort. Al begint het er dan ook ve op te lijken, dat het tot burg een „toffe boel" (nou tof noemt) gaat worden, tod gerust die bloemen en „w sen" gereed houden, want 1 hier in deze noordelijke co ons tot aan het bittere eindi houden en alle mogelijke g' heden recht in de ogen doe Er is niets, dat er op wijz er met onze gerenommeerd tie en die van onze wagen ii de haak zou zijn en de wel| waarmee wij ons thans nog bewegen, bewijst met welk en liefde wij ons zelf gedu weken hebben omringd. Zu ruststelling van hen, die vc kommer in Nederland achte van overtuigd, dat wat wij ideaal gelieven te beschouw een volslagen onverantwooi neming zou zijn. Ten behoe tijd van mensen, die zich kortst mogelijke tijd zo deg£ lijk door alle natuurelemente weten afgetuigd. Maar dat gedachten meer zo vlak vóói uur. Bevroren F' komt intussen voor de sts monsterrit van dit form: lijk wel het een en ander de eerste plaats is het er z steld, dat de wagen een p; kertjes best kan gebruiken li zich enig idee kunt vorme de ongelooflijke smeerboel, i het ogenblik de Noorse er wegen zijn samengesteld, papmassa op sommige plaat kunt u zich wel voorstellen, voorbereidingen geen overbi zijn. In elk geval hebbel sneeuwkettingen tevoorschiji want toen de auto gisteren van Gotenborg naar Oslo v de malen in de bocht een t slagen Samba-demonstraties te geven, geleek het ons alle bevelenswaardig om de ban deze vonken-spattende vinge kransen. Safety-first blijft c Daarnaast hebben wij ook zelf te zorgen Ook dat is ni poes en het eist het nodige o talent. Wanneer wij spreken over Is het nuttig aan het begin tocht even met de leiding maken. Onze chef d'équipe verre omstreken bekend al onverstoorbaar en zelfs in de gewikkelde situaties de kalm soon. Kortom, de meest idea vader, die men zich maar kar len. Verder hebben wij dar voor de vrolijke noot zorgt hoofdbezigheid tot nu toe bes in het eten van alle nootjes studentenhaver, zodat alleen ten zijn overgebleven. Vervol, Majesteit De Pers „uw die tenslotte „Jozephientje" de die ons bij ons vertrek dooi vriende hand geschonken we dertdien (tot groot genoegen verliefde harten) bengelt aai teruitkijkspiegeL De Ford 2°juist is de ceremonie van - zegelen van onze Ford rug. Wat broodjes gekocht en broeken aangetrokken, de kist aan boord gehesen, zün wen tot het uiterste gespanni De vooruitzichten zijn over Verjaagdat lusteloze gevoel.Neem'r om weer monter en fris te worden misschien een griep te voorkome heipert direct Nederlands polozev naar Zweden De Zweedse zwemoonu nee Koninklijke N derlandse Z een uitnodiging gezonden landenwedstrijd waterpolo in met daaraan verbonden een I van het Nederlandse zevental tegen plaatselijke Zweedse co Zal spelen. Er werd voorgesl "Wedstrijd in de maand Mei spelen. De KNZB heeft zich ii hiermede accoord verklaard.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2