TESTWAGEN VOOR STORINGEN Devaluatie verhoogde de kosten van levensonderhoud Zeshonderd jaar geleden stierf Tijl Uilenspiegel Een man, die ieders geheimen raadt Raket bereikte hoogte van zesduizend meter Het Kabinet kwam ijlings bijeen Op vele punten tast men in het duister Zijn tachtig streken leverden uitgevers een vermogen op Zuivering in Djakarta begonnen Verliezen bij de T.N.I. i/JUKOJÜ'aU éSX AIM x<suu Concurrentie zal de stijgende prijzen doen dalen (Van onze Haagse redacteur). De 5 pet. loonsverhoging, die ontel bare werknemers in klinkende munt In hun loonzakje aantreffen, is een wel kome aanvulling van het huishoudgeld, waarover de gezinnen te beschikken hebben. Deze loonsverhoging was no dig, want het levensonderhoud wordt steeds duurder, zoals ook de cijfers van het Centraal Bureau van de Statistiek hebben uitgewezen. Sinds de devaluatie is het leven zeker 5 pet. duurder ge worden en dus is de loonsverhoging door de priisstUging volledig opgeslokt. Trouwens, het was ook de bedoeling, dat zij de prijsverhoging tengevolge van de devaluatie zou opvangen. Nu zitten we in Nederland voor een nieuw probleem. De loonsverhoging van 5 pet. mag doorberekend worden In de prijzen en het gevolg daarvan is. dat sommige artikelen opnieuw duur der geworden zijn. De Invloed daarvan mogen we echter niet overschatten. Ter staving van deze bewering wijzen wij op drie verschijnselen. Prijsbeheersing voorkwam onheil. In de eerste plaats bestat voor tal- r.ke goederen nog altijd de prijsbeheer sing. Ongeveer de helft van het aantal posten op het huishoudbudget valt on der deze beheersing. Dat wil zeggen, dat zij niet ongelimiteerd in prijs ver hoogd mogen worden. Wel zijn enkele artikelen iets duurder geworden, maar de regering heeft daaraan een duide lijke grens gesteld. Hiermede is een zekere garantie ge schapen, dat het leven niet zo duur wordt, dat het voor velen onbetaalbaar wordt. Intussen blijven er genoeg artikelen over, waarmede de regering geen be moeienis meer heeft. Enkele daarvan zijn al in .prijs gestegen Deze prijsver hoging is beoerkt. tengevolge van het tweede verschijnsel, waarop wij de aan dacht willen vestigen. Wanneer in een zeker artikel, dat een gulden moet op brengen. vijftig cent aan grondstoffen verwerkt is en viiftig cent aan arbeids loon. dan komt de 5 net. verhoging al leen op de laatste viiftig cent en kan de oriisstiiging dus niet meer dan 21 cent bedragen. Alleen de zeer arbeids intensieve bedritven zullen zich dus voor de noodzakelijkheid geplaatst zien. duurder te gaan verkopen. In de derde plaats houde men in het oog. dat niet alle nrijsstiigingen een ge- Volg ziin van de devaluatie of de loons verhoging. Het aanbod, meer in het bij zonder de schaarste, kan hier ziin in vloed doen pelden. Wol bijvoorbeeld dat Nederland niet uit het dollargebied betrekt, maar uit de pondenlanden, is duurder geworden tengevolge van een zekere schaarste en een sterk toegeno men vraag in Amerika. Eieren worden in het voorjaar goedkoper, doordat er steeds meer op de markt komen en Bureaucratie in Perzie Bij het uitdunnen van het Per zische ambtenarenapparaat is ge bleken, dat slechts één van de 37 hoge functionnarissen in het departement van financiën voor de dienst nodig was, aldus heeft Sjah Mohammed Reza bekend gemaakt. De Sjah, die deze ver klaring in het parlement aflegde, zeide, dat er drastische hervor mingen zullen worden uitgevoerd. Slechts de ambtenaren, „die in derdaad werken" zullen salaris ontvangen, zo zeide hij. vlees gaat in prijs omhoog, als de boe ren weinig slachtvee aanvoeren, zoals in de zomer en de nazomer. Concurrentie brengt dalende prijzen. De prijsvorming is een zeer ingewik keld proces, omdat zij van talrijke fac toren afhankelijk is. Daardoor valt moeilijk te voorspellen, hoe het toe komstige verloop zal zijn. Er zijn ech ter enige aanwijzingen; zij maken een sombere stemming onnodig. Vóór de devaluatie bewogen de prijzen zich in het algemeen in dalende lijn. Deze lijn is thans onderbroken, doch waarom zou deze tendens zich niet voortzetten, zodra de gevolgen van devaluatie en loonsverhoging zijn doorgewerkt, wan neer dus weer subiliteit is bereikt. Het productievermogen van de wereld neemt toe. Ook in ons land toont de voortbrenging vooruitgang. Dit bete kent. dat het aanbod van goederen gro- ter wordt, dat de concurrentie meer te betekenen krijgt en dat er weer een neiging tot daling van de prijzen zal ontstaan. Op het ogenblik leven we in een on gunstige periode. De producenten en de handel trachten de devaluatie en de loonsverhoging In de prijzen der goe deren te verwerken en de consumenten wo-den daar de dune van. Doch over enige tijd zo verwach ten wij zal het herstel komen. Dat is voor het ogenb'ik misschien een schra le trcost, vooral voor de huismoeders, die meer aan de kruidenier kwiit ra ken dan enige tijd geleden, maar als we in de toekomst küken dan behoe ven we nog niet te wanhopen. De .Slangenkuil" beste film 1949 van De Arthur Rank-film „The Red Shoes" met de balletster Moira Shearer kreeg bij een door het blad „Film Daily" uitgeschreven enquête over de beste tien fims, vertoond in 1949, de tweede plaats toegewezen. „The Snakt Pit" met Olivia de Havilland werd de beste film van het jaar genoemd. Ongeveer 256 Amerikaanse couran ten, periodieken en radioverslaggevers deden aan de enquête meeDe film „A letter tot three wives" kreeg de derde plaats toegewezen. Maak hun laatste loodjes lichter Onder het motto „Maak hun laatste loodjes lichter" zal de NIWIN In de periode van 24 Februari tot 13 Maart voor de laatste maal een beroep doen op het Nederlandse volk. Er zal nog f 500.000 bijeen gebracht moeten wor den voor de militairen overzee, die op hun repatriëring wachten. Om te voor komen, dat zij in deze tijd van wachten demoraliseren, moeten hun ontspan nings- en studiemateriaal worden ge zonden. De door de NIWIN naar Indo nesië gezonden goederen zullen in geen geval aan de TNI worden overgedra gen. Na de repatriëring van alle Neder landse troepen zullen ook deze goede ren naar het vaderland worden terug gezonden. Jeruzalem hoofdstad van Israel Het Israëlische parlement heeft Maandagavond laat een ontwerp resolutie van het kabinet goedge keurd, waarbjj Jeruzalem tot hoofd stad van het land wordt geprocla meerd. Er dreigt een tekort aan bacon-varkens (Van onze Haagse redacteur) De georganiseerde landbouw is niet tevreden over de tegenwoordige var- kenspolitiek van de regering. Doordat de export in het laatst van 1949 sterk is afgeremd is de prijs van de bacon-var- kens thans gedaald beneden de mini mum-garantieprijs, die de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning heeft vastgesteld. Ook is een aan zienlijk aantal bacon-varkens, dat niet tijdig kon worden afgenomen, inmid dels te zwaar geworden, om nog tot ba con verwerkt te kunnen worden. In de Stichting voor de Landbouw is men thans bezorgd, dat deze politiek ertoe kan leiden, dat de varkenshoude rij voor de boer niet aantrekkelijk ge noeg meer is. Hierdoor kan het gevaar ontstaan, dat Nederland in de loop van dit jaar zijn minimale verplichtingen volgens het Engelse bacon-contract niet kan nakomen, tot grote schade niet al leen van de landbouw, maar ook van de nationale economie. In de Stichting voor de Landbouw heeft deze kwestie een onderwerp van bespreking uitge maakt (Van onze Haagse redacteur). JN EEN HAAGSE BODEGA, waar enige journalisten de dingen van de dag bespraken, kwam h|j plotseling binnenvallen: Peter Hurkos uit Antwerpen, een merkwaardig man, voor wie men moeilijk iets verborgen kan houden, omdat hij. zonder je te kennen, plotseling allerlei dingen vertelt van je levens omstandigheden, van je familie, je hnis en je belevenissen. Een telepaath, een gedachtenlezer, een psychometrist, een helderziende? Ver lang niet, dat ik een etiket plak op de wonderlijke eigenschappen van deze Peter Hurkos, die zelfs voor de mensen van de wetenschap, die zich dag in dag uit met para-psychologische verschijnselen bezig houden, een raadsel is. Men neemt kennis van zijn verbazingwekkende exprimenten en staat perplex. Door gronden laten zijn eigenschappen zich niet koetjes en kalfjes, maar ook nu gaf hij een zo rake demonstratie van zijn mysterieuze kunnen, dat geen twijfel meer mogelijk is Hij tekende een familielid, wiens portret ik hem liet zien, ten voeten uit Hij verstrekte op mijn verzoek een juiste aanduiding van wat ik in een der kastjes van mijn schrijfbureau had opgeborgen hei was een dossier, dat ik ter inzage had en noemde plotseling zonder man keren de weinig gangbare voornaam van de eigenaar van bet dossier. Midden in het gesprek wees hij op een plaat aan de wand: „die heeft eerst ergens anders gehangen en hij is niet betaald". Met èxcuses aar. de vroegere bezit ter: het is zo! Enige jaren geleden heb ik de plaat van een kennis, een han delaar, gekocht en niet direct be taald. „Dat komt wel", zei die kennis „ik vraag wel eens om dat tientje, we zien elkaar vaak genoeg". Wij hebben er beiden nooit meer aan gedacht, tot dat Hurkes mij eraan herinnerde. Ja natuurlijk, die f 10.zal ik de goeie man alsnog brengen Er bestaan dus inderdaad meer on waarschijnlijke dingen tussen hemel en aarde dan wij ons kunnen voorstellen Hurkes, die niet kan voorspellen en zich daaraan ook nimmer zou wagen heeft dat weer op een duidelijke ma nier aangetoond. Geef eens een séance in Den Haag? heb ik hem gevraagd. Zeer waar schijnlijk zal het er over enige tijd van komen. Helderziende in diensi der justitie Het begon al spoedig, nadat hij in ons gezelschap had plaats genomen. Uw moeder heeft het benauwd op de borst en een jaar geleden heeft zij het aan het hart gehad en toen een tijd lang op bed gelegen, zei hij tot de journaliste, die naast hem zat en die hij nooit gezien had. Hij beschreef haar moeder en het huis, waarin zij woonde en alles klopte tot in détails Zij wilde er meer van weten en toen bleek Hurkes verschillende gebeurte nissen uit haar leven met datum en piaats te kunnen opnoemen. Geef me eens iets. wat u bij u draagt, vroeg Hurkes vervolgens aan een mannelijke collega. Hij kreeg diens vulpen, betastte hem en bewees dat het leven van deze journalist evenmin geheimen voor hem had Trouwens, dat van zijn vrouw ook niet Over haar vertelde hij een aantal zulke frappant juiste dingen, dat nie mand meer twijfelen kon aan de bovennatuurlijke gave, waarover de Antwerpenaar beschikt. In dienst der politie Jaren geleden heeft Hurkes een on geluk gehad. Met een zware hoofd wond heeft hij in het ziekenhuis ge legen en tijdens zijn herstel ontdekte hij, dat hij zonder enige aanleiding allerlei dingen van de mensen uit zijn omgeving met grote nauwkeurigheid kon beschrijven. Dat is sindsdien zo gebleven. Nu staat Hurkes in dienst van de Belgische justitie, aan wie hij reeds verscheidene waardevolle aan wijzingen gegeven heeft, die tot opspo ring van misdadigers en van gestolen goederen en verborgen lijken van vermoorde personen hebben geleid. Hij geeft in België openbare demonstraties en houdt consul en algemeen erkent men, dat men met een bijzondere per sooniijkheid te doen heeft. Misschien was ik al te sceptisch niettegenstaande het testimonium van betrouwbaarheid, dat hij mij gegeven had: ik nodigde hem bij mij thuis en ze reden wij spoedig in zijn wagen naar Scheveningen Er Is gepraat over Schouf-bij-nacht Moorman naar Djakarta vertrokken Gisteravond is de staatssecretaris van Marine, schout bij nacht H. C W Moorman, van Schiphol naar Djakarta vertrokken. De heer Moorman werd door talrijke familieleden en vrienden uitgeleide gedaan. „Ik ga naar Indone sië om besprekingen te voeren naar aanleiding van de besluiten van de RTC", zo zeide hij. „De overeenkomst die voor een jaar geldt, moet in nader verband worden uitgewerkt. De rege ring van de RIS", zo vertelde de heer Moorman, „heeft een verzoek tot h?t voeren van deze besprekingen gedaan" HISS IN BEROEP De verdediger van Alger Hiss, tegen wie in de V.S. een prooes wordt ge voerd wegens spionnage, heeft ver klaard, dat zflr» client onmiddellijk na de uitspraak van het Hof op Woens dag beroep zal aantekenen. Het Amerikaanse departement van marine heeft meegedeeld dat een raket van het „Aerobee"-type met succes is afgeschoten van het proefschip „Norton Sound" in de Goif van Alaska. De ra- Set heeft een hoogte bereikt van onge veer 6000 meter. In de kop wargn op r.ame-instrumenten geborgen voor de studie van de uitwerking der cosmi- sche stralen. Het is de derde maal sinds Maart 1949 dat een raket kon af geschoten worden van de brug van de „Norton Sound". Gunstige afzet van onze uien De uienmarkt had in de maand De cember en in de eerste weken van Ja nuari weer een vlot verloop. Begin December werd 20 tot 22 cent geboden, {raag liep de prijs naar 25 cent, doch zodra bekend werd dat met Frankrijk een contract was afgesloten voor le vering van 10.000 ton groenten, waar onder ook uien, liep de prijs op tot 30 cent en zelfs werd voor levering be gin Februari al 35 cent per kg be taald. Natuurlijk wil iedere teler voor de ze prijs wel leveren en de meeste te lers hebben dan ook hun voorraden geheel geruimd. Alleen de partijen door exporteurs voor eigen rekening opgekocht zijn thans nog hier en daar opgeslagen. Er zijn in Nederland ln 1949 een oppervlakte van 467,1 ha zaaiüien ge teeld, waarvan in Noordholland 653 ha. Rekent men nu een opbrengst van 30.000 kg per ha dan zou de opbrengst van zaaiuien ongeveer 140 millioen kg moeten zijn. Schoorsteenbrand werd vuurzee De brandweer van Harendermolen bij Groningen werd Maandagavond ge- allarmeerd voor 'n schoorsteenbrand in de villa van de familie W. Toen zij met klein materieel ter plaatse verscheen, bleek het brandje een laaiende vuurzee te ziin. De villa is vrijwel geheel afge brand, van de kostbare inboedel is maar weinig gered. Het blussingswerk werd door de harde wind en de vorst zeer bemoeilijkt. De oorzaak ligt ver moedelijk in oververhitting van de schoorsteen der centrale verwarming. Daardoor vatte het rieten dak vlam. Jongentje verdronken te Beverwijk Sedert Zaterdagmiddag werd te Be verwijk de elfjarige Gerard Koster vermist. Maandagmorgen is het stoffe lijk overschot door de politie in de grachten nabij het fort „St. Aagten- dijk" gevonden. De jongen had zich op het ijs begeven en is jammerlijk ver dronken. Staking in Amerika duurt voort Negentigduizend mijnwerkers van de vakbonden van John Lewis, een meerderheid van 2/3, hebben Zondag besloten de staking voort te zetten in weerwil van de opriep van Lewis om het werk te hervatten op basis van drie werkdagen per week. Koninklijke Marine leidt ALRIS op Dinsdagochtend opende de offipier- beheerder van de mrrinebasis Suraba- ja, commandeur Beckering Vinckers, de eerste cursus in het kader van dc opleiding, welke de Nederlandse Ko ninklijke Marine aan de ALRIS (Ang- f.atan Laut Republik Indonesia Seri- kat) geeft. Deze eerste cursus, die veer tien dagen zal duren is bedoeld om vijftien officieren op te leiden tot on derzoekingsofficier. In een toespraak legde de commandeur er de nadruk op, dat de Koninklijke marine gaarne de taak op zich neemt dezé cursussen voor de ALRIS te organiseren. Eens het was nog in de dagen van de latten-met-zeildoek-en-'n-motor was de contróle op de gedragingen van een vliegtuigmotor al heel een voudig. De piloot legde zo af en toe eens zijn hand op de cylinders, om te voelen, of ze het allemaal nog wel deden. Rook hij iets, dan was er ergens een lager warm gelopen en was revisie noodzakelijk. Sindsdien is er veel veranderd. De boordwerktuigkundige laat nu voortdurend zijn blikken gaan over talloze wijzertjes op het instrumentenbord, die hem nauwkeu rig op de hoogte houden van de gedragingen van alle vitale delen van de machine. Deze „mechanische zintuigen" moeten op gezette tijden worden gecontroleerd. Dat kon tot dusverre alleen door een zeer omslachtig en tijdrovend stelsel van doormeten, dat besloten werd met proefdraaien bui ten de hangar. Daarbij bleek dan wel, of storingen op de juiste manier waren hersteld. Zo niet, dan begon het zoeken opnieuw. Dat kostte veel tijd en brandstof en had extra slijtage van de motor ten gevolge. Thans hebben zeventien monteurs van de DC-6-lijninspectie van de KLM een testwagen gebouwd, die het mogelijk maakt, een stilstaande motor te on derzoeken alsof hij in volle werking was. Niet alleen storingenmaar ook hun oorzaak worden direct aangewezen. (Van onze parlementaire redacteur) In regeringskringen in Den Haag leeft men in spanning omtrent de actie, die de voormalige reserve-kapitein Westerling in en rondom Bandung heeft ontwikkeld, temeer daar Maan dag nagenoeg geen officiële berichten uit Indonesië ontvangen werden. Wel werd het al vroeg bekend, dat ongere gelde troepen Bandung hadden bezet De regering nam hiervan kennis, even als ieder ander, via de radio. Dadelijk daarop kwamen de minister president dr W, Drees, de minister ronder portefeuille L Götzen, die op 't ogenblik, nu minister mr J. H. van Maarseveen in Indonesië vertoeft, de werkzaamheden van deze minister van Unieaangelegenheden en Overzeese Rijksdelen waarneemt, de minister van Buitenlandse Zaken mr D. U. Stikker en de minister van Oorlog mr W. F. Schokking bijeen om de zaken te be- (Van onze correspondent in Duitsland) gen moest wassen. Reeds in zijn jeugd Mölln, een klein plaatsje dicht bij de verliet Tijl Uilenspiegel met zijn Engels-Russische zone in Duitsland, ouders Saksen en ging hij naar de om- herdenkt dit jaar een merkwaardige geviyg van Stassfurt. Hier heeft hij inwoner, die precies 600 jaar geleden zijn streken uitgehaald. Van Mer uit in een van de oudste kerken werd be graven. Uile en Spiegel op de ver weerde steen herinneren aan de dode. die hier in 1350 de laatste rust vond: Tijl Uienspiegel, de onsterfelijke nar- Generaties van uitgevers verdien- trok hij de wijde wereld in. Nu eens arm, dan weer rtjk. Stelt men naar de tachtig streken van Tijl Uilienspiegel zijn reisroute samen, dan moet men daarbij in het den een vermogen met het publiceren oog houden, dat de eerste aantekenin- van verhalen over zijp S0 streken; zij gen van zijn avonturen verloren gin- zijn in bijna alle talen van de wereld vertaald. Kotzebue bracht Tijl Uilen gen. Wat de drukker Grieninger in 1515 in Strassburg bekend maakte. spiegel op het toneel. Richard Strauss stamt van een oudere tekst. Van het bracht hem in de muziek, Rembrandt en Lukas van Leyden legden hem op het doek vast. Wismar heeft een Uilen spiegelsteen, Braunrhweig een Uilen- nog het enige Britse Strassburger Boek zijn exemplaren aanwezig in museum in Londen. Tijl Uilenspiegel heeft nooit ver ge- spiegelbron en Eisenach een gedenk- reisd. Hij kwam in het westen in naald. Tegenwoordig kent ieder kind zijn streken, doch over zijn eigenlijke leven is weinig bekend. Vlaanderen, in het ruiden naar Rome, in het oosten tot Krakau en in het noorden tot in Denemarken. Zijn oor- Het geboortehuis van de onsterfe- spronkelijke gebied is het land tussen lijke nar is nog behouden, het staat in het dorp Kneitlingen aan de Elm in Maagdenburg en Hannover, tussen Celle en Halberstadt geweest. Hier Dr. Djuanda minister van Econo mische Zaken der Republiek In donesië, met zijn assistenten bij aankomst op het vliegveld Idle- wind in de Ver. Staten. Braunschweig, men noemt het nog was hij de ene dag arm, de andere steeds het Uilenspiegelhof. Daar is Tijl rijk; hier kende hij iedere straat en Uilenspiegel geboren, niet in (Haart- ieder huis. deren. Het jear is crhfo- -niet bekend, men vermoedt in 1300. Tijl Uilenspie- la het klooster van Marienthal bij Helmstedt schijnt hij als portier ge- gel werd driemaal gedoopt: eenmaal werkt te hebben. Daarna werd hij in de kerk, eenmaal toen hij op de terugweg in een beek viel en de der- naar buiten gedreven tot hij op een goede dag in het plaatsje Mölln te- de maal toen men hem noodgedwon- recht kwam. Op een morgen vonden de burgers van het stadje de onrustige knaap in de goot. Toen men de onbe kende naar het ziekenhuis van de Hei lige Geest droeg, lachte hij flauwtjes: „Met alle kracht heb ik geprobeerd de Heilige Geest tot mij te krijgen, nu kom ik tot hem". Zijn laatste streek. De oude nar kon hei niet laten op zijn sterfbed nog een „grap" uit te halen. Hij vermaakte een kostbare en zware cassette voor eer deel aan de gemeenteraad van Mölln en voor een ander deel aan de heren van de kerk. Toen later bleek, dat de cassette leeg was, ontstond er tussen de erfgenamen onenigheid, waaruit wantrouwen en haat overbleven. Men begroef de oude nar op het kerkhof naast de oude kerk. Toen men de doodkist liet zakken, knapte het touw. De mensen kwamen overeen het zo te laten, zodat de dode rechtop in de groeve stond. Of de grafsteen, waar op nog flauw de datum van overlijden in het jaar 1350 te lezen is, op de plaats van het graf bleef, valt moei lijk te zeggen. Het kleine museum van de plaats heeft bij de vele historische voorwer pen nog het primitieve ijzeren brille- montuur van Uilenspiegel en een roes tige degen. De bewoners van Mölin. die 600 jaar geleden geen idee hadden welk een merkwaardige man zij bin nen hun muren hadden, zijn nu zeer trots op de historische stukken. Ook in Kneitlingen is de mening over de nar sterk veranderd Men heeft voor Tijl Uilenspiegel een groots gedenk teken opgedicht, dat gemaakt is door een beeldhouwer uit Braunschweig. De streken van Tijl Uilenspiegel heb ben hem 600 jaren overleefd en zul len nog zolang voortleven als men vreugde en geestigheid kent. (Nadruk verboden.) spreken. Wij vernamen toen, dat het de bedoeling was na afloop van de ge wone vergadering van de Raad van Ministers, die elke middag gehouden wordt, een communiqué uit te geven. Later op de middag deelde men ons desgevraagd mede, det het communi qué niet verschijnen zou en dat ook geen commentaar geleverd kon wor- oen, aangezien men niet over preciese gegevens beschikte. Des morgens, zo verluidde evenwel, was men in telefo nische verbinding met Djakarta ge weest. Des middags is een telegram van de Hoge Commissaris dr. Hirsch- feld ontvangen. Overigens tast men in Den Haag nog in vele opzichten in het duister. Doch zoveel is wel gebleken, dat men de incidenten diep betreurd, omdat zij tot allerlei zeer ongewenst» gevolgen kunnen leiden. Een uit Djakarta te Singapore opge vangen Nederlandse radio-uitzending hield een waarschuwing in aan de Ne derlanders in het leger van Wester ling, dat de Nederlandse regering „niet altijd een houding van toegevendheid kan aannemen", indien de Nederlan ders niet de zijde van wet en orda kiezen". De stafchef van de TNI kolonel Simatupang, heeft verklaard, dat 80 le den van de TNI gedood of gewond werden bij de gevechten rond Bandung. De toestand in Lembang, ten noorden van Bandung, was nog steeds verward. Te Djakarta zijn acht arrestaties verricht als voorbereiding tot een algemene zuivering van verdacht» personen. Hedenmorgen vergaderde het Republikeinse kabinet om de laatste ontwikkeling te bespreken. Vliegende Volkspolitle wordt bewaakt Volgens in Bonn binnengekomen berichten uit de Sowjet-zone worden strenge voorzorgsmaatregelen geno men om te voorkomen, dat Duitse pi loten van de „Volkspolitie" der Oos- telkije zone met hun toestellen naar het Westen on komen. Geen vliegtuig met een Duitse bemanning zou mogen starten zonder begeleiding van ten minste drie Russische vliegtuigen De contróle over het vliegwezen zou uit* sluitend in handen der Russen zijn. Alle Duitse leden van de vliegtuig* bemanningen hebben de rang van of ficier. Het merendeel d-eude vroeger bt) de Luftwaffe. De „Volkspolitie" zou beschikken over 750 toestellen, waarvan 250 gebruikt worden voor de opleiding. In Joegoslavië zullen op 26 Maart algemene verkiezingen worden gebaar den.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3