Stad en Omgeving, Met een Inauguratie van dr A. D. R. Polman De politie waarschuwt Alkmaarders kolven in Langedijk Ijsbanen geopend Waagt u nog niet op het Singelijs Alkmaarse confectie- industrie uitgebreid Winkel voor dames- en herenmaatkleding gemoderniseerd AGENDA Cabaret-revue maakt de feestavond van motorclub tot groot succes Burgerlijke Stand De gemeente-begroting voor 1950 HET BESTE BEWIJS Boeken-uiiverkoop Uitspraken Meervoudige Kamer Vitaminen in de winter Schoor' Algemene Vereniging „De laatste eer" Beemster De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Hear-Hugowaard Zaanse kleinkunstgroep trad op voor het Nut Zuid-Scharwoude Tuinbouwvereniging „De Toekomst' acht nieuwe cultures gewenst West Graftdijk Jaarvergadering PJG, afd. Starnmeer VAN MARSDIEP TOT IJ Berg en De Berger Kunstkring Dirkshorn Marktberichten Priesters zweren trouw aan Tsjechoslowaakse regering wÊffiÊÊÊk Vliegende h concurre 600 K M. WOENSq^G 35 JANUARI 1950 Hedenmiddag heeft onze stadgenoot dr. A. D. R. Polman, tevoren predikant bij de Geref. Kerk alhier, aan de Theol Hogeschool der Geref. Kerken te Kam pen als opvolger van prof. dr. K. Schilder, zijn inaugurele oratie gehou den als hoogleraar in de dogmatiek. Aan deze inauguratie ging allereerst de overdracht van het rectoraat door prof. dr. K. Dijk aan prof. dr. G. M. den Hartogh voorat Prof. Dijk hield daarbij een rede over: „Het object van de kerkelijke diaconia". Bij de vermel ding van de fata deelde de aftredende rector mede, dat 29 studenten voor het eerst ingeschreven werden, terwijl het aantla studenten tot even boven de honderd klom. Na de rectoraatsover dracht heeft de president-curator, ds. H. S. Bouma, em predikant te Knijpe, de nieuwe hoogleraar geïnstalleerd. Nadat dr. Polman hst daarvoor be stemde formulier had ondertekend, hield hij zijn inaugurele oratie, waar voor hij als onderwerp gekozen had: „De reformatorische inzet der Dogma tiek". Rede prof. dr. A. D. R. Polman. In zijn inleidend woord wees de nieu we hoogleraar op de verrassende be langstelling. die in de laatste decen niën juist voor dogmatische vragen in brede kringen ontwaakt is. Daarbij is het opmerkelijke, dat zij zich in het bijzonder richt op het antwoord, dat de Reformatoren daarop gegeven hebben. Wat is toch de eigendommelijke trek ln hun dogmatische beschouwingen, die steeds weer de geesten boeit, zo vraagt men zich af. Dit ligt voor een belangrijk deel in de consequente wijze, waarop zij bij het behandelen van de leer ge trouw bleven aan de twee bekende grondstellingen der Reformatie: Alleen de Schrift alleen door het geloof! Daaruit leiden zij af een eigen taak. een eigen methode, een eigen stijl, een eigen zekerheid en een eigen subject der dogmatiek. Met tal van interessan te en veelszins onbekende citaten uit Luther. Melanchton en Calvijn werd dit weer nader uitgewerkt. Zo wordt door hen een geheel nieuw genre ont worpen en allerlei gevaren vermeden die in later eeuwen bij het verlaten van dit reformatorisch spoor volop realiteit werden en de dogmatiek bij zeer velen in discrediet gebracht heb ben. Met volle kracht wil de nieuwe hoogleraar medewerken aan het her stel van deze reformatorische methode Jn de dogmatiek. Met de gebruikelijke toespraken werd de rede besloten. Na afloop der plechtigh-id hebben prof. en mevr. Polman een drukbezoch te receptie gehouden. Ook de kerkeraad der Geref kerk van Alkmaar deed door een deputatie van zijn belangstelling blijken. Gewaarschuwd wordt tegen de prac- tijken van De Weerd, Kerst, geb te Lemsterland, 10 1 1915. won. te Hauler- wiik 453 'gem Ooststellingwerf) Sinds enige maanden trcht hij als bemidde laar financiële transacties tussen parti culieren en bankinstellingen tot stand te brengen. Voor een bepaalde bankin stelling is hij echter niet werkzaam Hij plaatst advertenties in diverse bla den 'hoofdzakelijk verschijnende in het Oosten en Zuiden des lands). waarin hij geld voor hypotheken tegen zeer aan lokkelijke voorwaarden aanbiedt. Van gegadigden tracht hij eerst een benaald bedrag voor z.g. administratie kosten los te krijgen en brengt hen in de waan, dat de door hen gewenste transactie SDoedig tot stand zal komen In werkelijkheid moet hij echter nog een of andere bankinstelling trachten te animeren de gewenste hvnotheekeelden te verschaffen, waarin hij Vanzelfspre kend vrijwel nimmer slaagt. Wanneer belangstellende op afdoe ning aandringt, weet hij de zaak on der één of ander voorwendsel op de lange baan te schuiven Zelf is hij fi nancieel absoluut onbemiddeld. Tien kolvers uit Alkmaar hebben een wedstrijd gespeeld tegen tien kol vers van „Op Maat" uit Zuid-Schar- woude in de kolfbaan van de heer Kramer. De Alkmaarders maakten 1228 slagen en de kolvers uit Zuid-Scharwoude 1135 Er zullen nog meer wedstrijden worden gespeeld, daar er een wisselbeker is uitgeloofd. De eerstvolgende ontmoe ting zal in Alkmaar plaats vinden. De uitslag van de personele wedstrijd was: le prijs de heer C. Berkhouwer te Alkmaar met 152 punten. 2e prijs de heer J. du Burck te Zuid-Scharwoude met 145 punten, 3e prijs de heer Jb Schermerhorn te Alkmaar met 141 pun ten, 4e prijs de heer G. Beusekom te Alkmaar met 139 punten. 5e prijs de heer C. Hard te Alkmaar met 135 pun ten. De voorzitter van „Op Maat" prees bij de prijsuitreiking de kameraadschap tussen beide groepen spelers en gaf de verzekering, dat men dat in Zuid- Scharwoude op hoge prijs stelt. De heer Hoed uit Alkmaar heeft met deze woor den namens de Alkmaarse groep zijn instemming betuigd. Gistermiddag hebben de ijsbanen in Heiloo en Bergen hun poorten openge zet voor kinderen. Hedenmiddag zal de ijsbaan te Heiloo weer voor kinderen en gedeeltelijk voor leden geopend wor den. Us en weder dienende zal deze baan morgenmiddag en morgenavond voor iedereen geopend zijn. De ijsbaan te Bergen, die in uitste kende conditie verkeert, zal vanmiddag en vanavond voor iedereen geopend zijn.. De Ijsbaan in Schoor! zal hedenmid dag eveneens voor ledereen opengesteld worden. Zolang het ijs in de singels en grach ten niet officieel is goedgekeurd mag niemand het ijs betraden. De politie heeft opdracht de schaatsen in beslag te nemen van allen, die dit gebod over treden. Zodra het ijs goedgekeurd is en eventuele wakken door de gemeente zijn afgezet zal daarvan «kennis worden gegeven. De medewerking van ouders en on derwijzers wordt Ingeroepen om ook de kinderen er op te wijzen, dat zij zich nog niet op het ijs mogen wagen. Naar wij vernemen zal het Alkmaars Confectie Atelier binnenkort een uit breiding ondergaan die voor Alkmaar als „industriestad-in spé" van groot belang is. Een onderafdeling van het A.C A. was tot nu toe onder de naam Confectie Atelier Klauwers" in Am sterdam gevestigd. Deze afdeling, waar vijftig tot zestig man werken, zal ge leidelijk worden opgeheven en naar Alkmaar worden overgebracht. Het AC.A. dat boven drukkerij Nagengast gehuisvest is, heeft geen ruimte voor deze ingrijpende uitbreiding. Men heeft thans het oog laten vallen op café „D: Graanhandel", dat kort geleden in eigendom van do heren Poorter en Fahner is overgegaan en dat heel ge schikt lijkt om er het nieuwe machine park onder te brengen. Het is de be doeling in het gebouw van café „De Graanhandel" uitsluitend japonconfec- ties te fabriceren, terwijl boven druk kerij Nagengast, als van ouds, blouses en japonnen vervaardigd zullen wor den. Zowel het Alkmaars Confectie Ate lier onder de bekwame leiding van de beer G. Verhoeven, als de gemeente Alkmaar zullen welvaren bij deze uitbreiding. Nadat vier maanden lang de timmer man, de schilder en de electricien pand no. 25 aan het Zeglis onder handen hebben gehad, heeft de heer M. L Smiers thans zijn geheel gemoderni seerde zaak in heren- en damesmaat- kleding heropend. Tot voor vier maan den was deze winkel nog „een van de vele" die onopvallend, achteraf gele gen was. Thans springt ze naar voren en worden de voorbijgangers op de achter de spiegelruit uitgestalde stof fen opmerkzaam gemaakt. De combi natie van glas en lood, matglas en plasticbehang voldoet goed. Het inte rieur is door de aannsmer Bakkum in lichte tint gehouden. Er is een parket vloer ingelegd en er zijn in de ver grootte winkel een nieuwe toonbank stoffenkast en paskamer aangebracht. Het geheel is thans door kennissen en cliëntele rijkelijk met bloemstukken versierd. Alzo een mooie aanwinst voor het Zeglis. (Ontleend aan onze AdvertenPe-robriek) WOENSDAG Harmonie Theater,, 2.30 en 8 uur: Het mysterie van Tanger (14 jaar); Victoria Theater, 2 30 en 8 uur: Paniek in een warenhuis (tot 14 jaar o.g.); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Vijf op de huwelijksreis (tot 14 jaar o.g.); ABT, 8 uur: Muzikale scherpschutters (14 j Galden Vlies, 8 uur: Amsterdams To neelgezelschap met „De wereld heeft geen wachtkamer". Harmonie, uur:'Voordracht voor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen over „Oud Amsterdam". Spoorstraat 59, Fnidsen 115 en Ritsevoort 23: Diep vries demonstratie. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag, aanv. 8 uur. Wapen van Heemskerk, 7.45 uur: De heer H. J. Doppen spreekt over „Zelf standige handel of coöperatie". Gul den Vlies, 8 uur: ,,'t Is niet gewoon meer". „Zingend door het leven" heette de Cabaret-revue, waaraan medewerkten Berry Kievits en Gerard Walden, Boo Nelson, Coby Beek en Harry van Wes ten en welke werd opgevoerd in de uit verkochte zaal van „Het Wapen van Heemskerk". Het was de Motorclub „Alkmaar", welke haar jaarlijkse feest avond hield, en op dit zeer goede en semble beslag wist te leggen. De heer M. W. Coijee opende deze feestavond, caar de voorzitter en de stuwende Kracht van de club, de heer J. Moeyes, zoals de heer Coijee hem schetste, met aanwezig kon zijn. Spreker heette alle aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder de bestuursleden der K.N.M. V en de bevriende Motorclubs uit Enk huizen, Nieuwe Niedorp, Schagen en ijen Helder. Hierna was het woord aan de revue- artisten, die met zang, schetsen en ge zonde humor het publiek aangenaam oezig moest houden, zoals dat door Ge rard Walden was aangekondigd. Hier in zijn zij volkomen geslaagd. Het pu- oliek heeft kunnen genieten van een uitstekende revue. De komische schet sen van Gerard Walden en Berry Kie vits, de vlotte conversatie van Bob Nelson en de schone zang van Coby Beek, het was alles geslaagd en tot in de puntjes verzorgd. Ook dè pianist Cas Rus komt een pluim toe, vooral voor de wijze waarop hij de verschillende lied jes begeleidde. Van het grote programma noemen wij »)eehts de openingsschets, welke direct oe goede stemming er in bracht. De schetsen „De Laagvlieger" .„.en „Dienst-boden", welke door Berry Kie- vts en Gerard Walden werden ge speeld waren een groot succes. Ook het Ued „Chanle chante encore" van Coby Beek mag genoemd worden. Tijdens de pauze vertelde de heer Coijee over de toekomstplannen van de Motorclub Alkmaar, waarbij de heer Bramsen een door de heer Dupont ver- i aardigde electrische klok ontving, ornaat hij in he' jaar 1949 de meeste le- -.en had verworven. Verder zal in het ;aar 1950 een prachtige 'beker, beschik- naai gesteld worden door de heer Wan ner. uitgeloofd aan de kampioen van oe vereniging. Na de pauze werden nog enige num mers door de caharet-artisten naar vo ren gebracht, o.a. het lied van Bob Nelson. Aan het einde van deze prachtige re- -ue, werden de deelnemers van het ca baret door de hr. Coijee toegesproken. Spr zwaaide hen alle lof toe. zij kre gen ter herinnering aan Alkmaar ieder een kaasje mee Een daverend applaus was de beloning van het publiek. Hier- ca werden de prijzen van de loterij be kend gemaakt Een gezellig bal, met goede muziek van Wim Dekker's dans- orkest verhoogde nog de stemming. Geboren: Astrid Y., dochter van F van der Leek en M. Volkers. Jan A„ zoo van R. Rauwerda en H. W. Kool. Gehuwd: Petrus J. van Heugten en Johanna C Twisk. Willem Egels en Antje Bakker. Overleden: Wouter van Westen, oud 79 jaar, weduwnaar van W Winkel Eeuwe S. Hooghiem. oud 71 jaar, we- duwnr. van D. Wedzmga. De kosten van algemeen beheer. Dat de uitgaven zozeer gestegen zijn is te wijten aan de bedragen voor sa larisverbetering en noodzakelijke per soneelsuitbreiding, welke 30 000,— hogere personeelsuitgaven eisten. Vocn de kosten der uniforme huisnumme ring werd 9000,— geraamd. Reke ning is gehouden met de herziene be- zoidigingsregelingen voor de werklie den en ambtenaren. Over de bezoldi ging van enige functionarissen wordt nog overleg gepleegd met Gedeputeer de Staten. De uitgaven voor het kle dingreglement en oe vacantietoelage zijn eveneens op de verschillende be grotingen opgenomen. Een loonsver hoging van 5 procent zal na die van het rijkspersoneel niet kunnen uitblij ven. Op de post voor onvoorziene uit gaven is een bedrag van 80.000,— gereserveerd voor de uitvoering van een dergelijke maatregel voor het per soneel der gemeente en haar instellin gen. Openbare veiligheid. In November is voor het politieper soneel een verbeterde bezoldigings regeling tot stand gekomen. Dat heeft echter geen nadelige gevolgen voor 't gemeentelijk budget, daar ze onder de regeling van de rijksbijdrage in de kosten der politie werden betrokken De vergoedingsrege'mg tot 't treffer van een noodvoorziening voor de ge- meentefinanciën is t og steeds niet tot stand gekomen. Daar de uitgaven der politie grotendeels bestaan uit vast staande personeelslasten en voor de overige kosten redelijke bedragen zijn begroot is bij de raming der rijksbij drage aangenomen, dat deze ongeveer voldoende zal zijn om de kosten van 't oolitieaooaraat te dekken. Zij is daarom op f 320 000.— begroot. Verwacht kan worden, dat de uitgaven een geringe vermindering zullen ondergaan door inkrimping van de sterkte van het corps met zeven man, wegens de dooi de rijksoverheid verlangde bezuiniging te bereiken door afv'oeiïng van de 55- jarigen. Voor de brandweer worden enige hogere personeelsuitgaven geraamd ter verbetering van te vergoeding aan de staf en ter aanstelling van een vaste hnofdbrandwacht, waarover nog voor stellen zullen worden gedaan. Volksgezondheid. Er is een nadelig verschil van f 30.000,— met de raming van het vo rig jaar, wat op rekening komt van de t.b.c.-bestrijding. ten eerste door de grote teruggang van de Provinciale subsidie, waarvan de extra-bijdrage f 20.000.— lager geraamd moet wor den en dcror een verhoging van de kosten van verpleging van t.b.c.-pa tiënten met 10.000, De invloed van de opheffing der vleesrantsoenering op de resultaten van 't slachthuisbedrij' is nog maeilij"" te beoordelen. B. en W. menen voorals nog de uitkomsten niet gunstiger te moeien ramen dan voor '49, zodat de bedrijfsbegroting thans een exploita tietekort heeft van 11.600,Op de post voor onvoorziene uitgaven is f 15 000,— gereserveerd voor dekking van een mogelijk tekort op de exploi tatie van de Alkmaarse Overdekte bad- en zweminrichting. is altijd nog zelf zien. Waarom U bij MIMOSA zo gezellig winkelt, hóé groot daar de keus is, hóé U zich daar zelf kunt bedienen en hóé prettig U daar door de nieuwe verkoopsters geholpen wordt, dót moet U zelf zien en onder vinden. MIMOSA is vlak naast Albert Heijn en gaat dat zien. Want? Onwe tendheid kost geld. lag. Med. (Adv.) Ge hebt hem waarschijnlijk al zien lopen. Het hoofd diep weggedoken in de kraag, de rug huiverend gekromd tegen de scherpe vrieswind, maar on der de arm stijf geklemd het stapeltje boeken uit de opruiming, die vanmor gen in de Alkmaarse boekenwinkels is begonnen. Het was druk in de win kels en met gretige ogen zochten de liefhebbers de voorraden af, die daar tegen sterk gereduceerde prijzen voor het meenemen lagen. Een theologisch werk naast een „Onzedelijk verhaal", zoals de titel luidde en een reisbe schrijving over koppensnellers temid den van een serie geschriften over de schoonheid van het Hollands water land. Doch alles heel goedkoop en in sommige gevallen van niet te onder schatten kwaliteit. Hetgeen overigens niet wil zeggen, dat er niet vele „win keldochters" tussen de stapels lagen. Wellicht vinden ze thans hun weg naar de lezer. Eén der zaken had voor haar- klan ten een speciale voorverkoop gehou den, waarop niet minder dan tweedui zend boeken waren verkocht. De balans-opruiming duurt tot vol gende week Woensdag. H. W., Hoogwoud, verduistering, 6 maanden voorw. toezicht van het Le ger des Heils; S. D„ Uitgeest, overtr. iVlotor-rijwielwet f 50 of 25 dagen, ont neming rijbevoegdheid voor 3 maanden, L' H., Zuidscharwoude, overtr. visserij- wet f 50 of 30 dagen. C van den B., Alkmaar, overtr. wegenverkeerregel. vrijgesproken; A. de V., Rotterdam, overtr. Motor-rijwielwet, f 50 of 20 da gen, D. V. (ged.) zedendelict, 9 maan den, B van der A. (ged.) DeD Helder, diefstal. 6 maanden voorwaardelijk, op neming in jeugdkolonie te Vries, in- vrijheidssteiling. Vanmorgen hebben we diepvriessoep geslobberd, een attentie bij de demon stratie met diepvriesproducten, die bij de firma's Den Hartogh, Spoorstraat, Besseling, Fnidsen, en Geels, Ritsevoort werd gehouden door de N.V. Vita uit Leidén. Van alles kunt ge er krijgen, meloenen, andijvie, sperciebonen, kom kommer en ook boerekool met worst, alles stijf bevroren, maar daarom niet minder aantrekkelijk. De producten zijn1 pan-klaar, zodat ge in een mini mum van tjjd een zomerse verrassing op de dis kan zetten. Een doeltreffend bestrijdingsmiddel tegen de beruchte voorjaarsmoeheid. UITVOERING TURNLUST De bekende Alkmaarse gymnastiek vereniging Turnlust staat na een periode van ijverige beoefening der gymnastiek weer klaar voor haar twee non stop uitvoeringen, die ditmaal ge geven zullen worden op Zaterdag en Zondag a.s. 28 en 29 Januari De goede naam der vereniging staat borg voor een paar uitstekend verzorgde avonden, waaraan ook het orkest van Tonnv Willemse meewerkt. De uitvoeringen zijn alleen toegankelijk voor donateurs De begrafenisver. „De laatste eer" hield haar jaarlijkse algemene vergade ring onder voorzitterschap van de heer J. ,W. Damiaans in het lokaal van J Hakof te Groet. De nieuwe voorzitter wijdde in zijn «tpeningswoord enkele woorden aan de nagedachtenis van de heer R. Wognum, die vanaf de oprich ting der vereniging de voorzittershamer had gehanteerd en sprak woorden van dank tot d" heer Fr. Mosk, die wegens ziekte zijn functie van vice voorzitter had moeten neerleggen. Uit het jaar verslag stippen wij aan, dat de vereni ging thans 1070 leden telt. Het sterfte cijfer is in '49 hoog geweest: er warei begraven 10 leden en 9 niet leden. De rekening van de penningmeester sloot in ontvangsten en uitgaven met f 4604.11 Er was een voordelig saldo van f 712,99, dat is f 10,77 hoger dan in het vooraf gaande jaar. Nadat de financiële com missie haar rapport had uitgebracht, werd de heer M. Boschman als pen- nngmeester gedéchargeerd met dank voor zijn accuraat beheer. In de kas commissie voor 1950 zullen zitting heb ben de heren A. Duinmeyer, D. Kuiper en het bestuurslid G. Duinmeijer. Geldmiddelen. Het bestuur achtte versterking van de kasmiddelen dringend nodig cn kwam daarom met het voorstel om of de buitengewone heffing van f 2 le handhaven, óf de contributie te ver hogen en vast te stellen op 4 cent voor leden boven de 16 jaar en 1 cent voor de jongeren. (De thans geldende con tributie bedroeg 2 cent voor leden boven de 14 jaar en 1 cent voor de jongeren). Na ampele bespreking be sloot de vergadering het voorstel tot contributieverhoging te aanvaarden, zodat de buitengewone heffing komt te vervallen. De rondvraag verde niets op. STATUTEN VERZONDEN Door de Landsdrukkerij zijn verzon den de statuten van de afdeling Beem ster van het Nederlandse Rode Kruis, gevestigd te Middenbeemster, gemeen te Beemster. 78. Zodra prinses Knagelijntje weer alleen is, wandelt zij opgewonden in heer tent heen en weer. Als die drie soldaten eons Pim, Pam en Pom wa- >en. Hoe zou zij dan in contact met hen kunnen komen? Misschien beslaat er toch nog een kansje, dat zij gered zal worden. Die drie dappere honden zijn niet voor een Kleintje vervaard Zij weet dat: Maar hier zitten zij. ieder in een aparte tent, bewaakt door de mannen van de roverhoofdman. Terwijl zij. diep nadenkend, üi haar tent op en neer loopt, hoort zij maar steeds een liedje, dat gezongen wordt. Het is een wjjsje, dat zij kent, maar zij kan het niet dadelijk thuisbrengen. Maar dan ineens herkent zij de melodie. En zij herinnert zich ook de woorden, die erbij horen. Het is een oud liedje, heel oud. En de woorden zijn: Ziet, hoe hij slaaft, draaft en graaft met geweld". Wat voor een betekenis zou dat liedje hebben? Zaterdagavond hield de afdeling Heevhugo'.vaarö van de Mij. tot Nut van het Algemeen haar tweede biieen- komst in dit seizoen, welke door de voorzitter, de heer J Biersteker, ge opend werd met een hartelijk woord van welkom tot do veie aanwezigen en tot de .Zaanse Kleinkunstgroep" die deze avond met een uitstekend pro gramma voor het voeücht trad. Het ensemble slaagde er wonderwel in con tact met de zaal te verkrijgen, wat niet in geringe mate te danken was aan het beschaafde en tot in de uiterste détails verzorgde pr:.gramma. Zowel met zang, vioolmuziek als dans en voordracht werden de aanwezigen eni ge uren op de meest aangename wijze bezig gehouden en vooral de begelei ding van de pianiste verdient alle lof Nadat de voorzittc-r allen, die aan het welslagen van deze avond hadden medegewerkt, zijn dank had betuigd richtte hij nog een oproep tot de leden voor het volgen van een cursus in op voedkunde. Verder ceelde de heer Biersteker mede, dat de Nutsbiblio- theek met vele nieuwe boeken is uit gebreid. Op de dezer dagen ln oafé „De Rode Leeuw" gehouden jaarvergadering van de tuinbouwvereniging ,De Toekomst", deelde de voorzitter, de heer S. de Boer Kzn. mede, dat het werk van de or ganisatie in 1949 alle reden tot tevre denheid heeft gegeven. Met betrekking tot de uitkomsten van de bedrijven zelde de heer De Boer, dat de resultaten, zoals ieder jaar een wisselend beeld laten zien. doch hij was van oordeel, dat het alles zins verantwoord zou zijn het huidige teeltplan te handhaven. Het Is echter gewenst de uitbreiding van nieuwe cul tures in overweging te nemen. De teel! van plantuien b.v. biedt goede voor uitzichten. Wisselvallige resultaten. Over de afzet van de producten, zei- de de voorzitter, dat de landbouwuien goede resultaten gaven, evenals de tuinbouwuien, die op een klein ge deelte na voor export werden ver kocht. De uitvoer van rode en witte kool was zeer onregelmatig en dien tengevolge waren de prijzen voor deze- producten zeer wisselvallig. De droge zomer had tot gevolg, dat de op brengst van de bewaarkool niet aan de verwachtingen voldeed en de kwa liteit bovendien slecht was. Niette min was de vraag naar witte kool zeei bevredigend. De voorzitter deelde ten slotte nog mee, dat slechts weinig le den zich hadden opgegeven voor hei Pensioenfonds der zelfstandige tuin ders, hetgeen hij ten zeerste betreurde De contributie werd bepaald op 2 cent per snees en zonodig zal er een extra heffing worden ingevoerd, het geen de verenigingskas overigens best kan gebruiken in verband met hei m 1951 te vieren veertigjarig be staan. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heren C. de Boer Azn. en A. Kout herkozen. In de vacature-P. Schoenmaker werd benoemd de heer C. Kostelijk Czn. De heer S. de Boer Kz., die reeds van dt oprichting af zitting heeft in het L.G.C. bestuur werd eveneens her kozen. De P.J.G., atd. Starnmeer, hieid ln het He renhuis te Spijkerboor haai jaarvergadering. De voorzitter, de heer Hartog, opende deze en gaf het woord aan A. Verdwaald, die de samenzang leidde. Het jaarverslag werd daarna voorgelezen dooi de secretaris en er werd met aandacht naar geluisterd. Men zag de verschilleude ge beurtenissen in gedachten de revue weer pas seren. Vóór de pauze kwam daarna nog de bestuursverkiezing. Aftredende leden waren de heren G. Meysen en A. Verdwaald, Zij werden herkozen en gekozen werden nog de heren K Jonker en M. Slootmaker. Na de pauze kwamen de heren M. Sloot- maker en K. Jonker naai 'oren met de tamilie competitie. Men had hiervoor vier verschil lende partijen en na een leuke en leerzame competitie kwam de tamilie „Spijkerboor" als overwinnaar uit het strijdperk. Na enkele mededelingen sloot de voorzittei daarna deze avond» Opgericht Is de afdeling Wieringen- Wieringermeer van het Nederlandse Rode Kruis. Tijdens afwezigheid der bewoners is te Hippolytushoef het hui» van de heer D. Luttens uitgebrand. De Vereniging van Burgemeester» en secretarissen in West-Friesland heeft haar 40-jang bestaan herdacht in een te Hoorn gehouden bijeenkomst, welke zich verheugde in de aanwezigheid van de Commissaris van de Koningin. Eén der weinige gemeenten die vorig jaar een teruggang in de bevolking vaststelde, is Opperdoes. Het zielenaan tal daalde er van 1374 tot 1363. Ir. H. Lolkema te Hoorn is benoemd tot directeur van de Rijks Middelbare Zuivelschool te Bolsward. De burgemeester van Heemskerk heeft van een Indonesiër die als kor poraal deel uitmaakt an het KNIL, een schriftelijke dankbetuiging ontvan gen voor een hem toegezonden Kerst pakket. In het najaar zal door uitbreiding van de centrales te Zaandam, Wormer- veer en Wormer verbetering komen in het interlocale telefoonverkeer naar en vanuit de Zaanstreek. Zaankanterg zijn eerlijke mensen blijkens het feit, dat de Zaanse Gemeenschap het aan durfde 600 telefonisch en schriftelijk bestelde toegangskaarten rond te zen den, slechts vergezeld gaande van het verzoek, t.z.t. het verschuldigde aan haar bureau te voldoen. Zonder uit zondering hebben allen aan dit ver zoek gehoor gegeven. Wormerveer (11112 inwoners op 31 Dec.) is in het bezit gekomen van een filmstudio, wel ke zich belast met het maken van re clamefilms. De Berger Kunstkring geeft op 2 Februari a.s. in „De Rustende Jager" haar derde kunstavond, waarop het Amsterdams Toneelgezelschap voor het voetlicht zal brengen William Shakes peare's grote koningsdrama .King Lear", waarin Albert van Dalsum de titelrol vervult. Tal van andere promi nente leden van het gezelschap treden in dit grootse spel op. NEDERLAAG VOOR SCHAAKCLUB. De competitiewedstrijd voor de twee de klasse van de NHSB tussen de schaakclub „Dirkshorn" en „Opposi tie" uit Heiloo is geëindigd in een 5y2—3Vi overwinning voor de bezoe kende club. LANGEDIJKER GROENTENCENTRA- LE, 25 Januari: 26.000 kg groene kool f 6—f 14.30; 60.000 kg gele kool f 11.20- i 17.80; 20.000 kg witte kool f 16 70— f 17.90; 20.000 kg uien f 35.60—f 36.20, grove f 32.70—f 34.20. NOORDERMARKTBOND, 25 Januari: (5.000 kg uien f 33.90f 36.20; 3200 kg -een II f 15.80—f 16 20; III f 11.—f 11.20 85.000 kg rode kool f 6f 14.60; 5000 kg gele kool f 14.80—f 16.80; 37.000 kg witte kool f 15—f 18.10. In kerkelijke kringen te Praag wordt bevestigd, dat de grote meerderheid der geestelijken de eed van trouw aan de Tsjechoslowaakse regering heeft afge legd. De bisschoppen hebben dit niet gedaan; hun is het ook niet gevraagd. Over het algemeen geschiedde de on dertekening van het eedsformulier on der een zekere mate van druk. Zij dl» weigerden, werden enkele dagen later opnieuw opgeroepen en kregen te ho ren, dat zij ontslagen en naar een werk kamp zouden worden gezonden, indien zij niet tekenden. De burgerlijke autoriteiten willen dusdoende een wig drijven tussen pries ters en bisschoppen en zo uiteindelijk het moeilijke vraagstuk van de ver houding tussen kerk en staat oplossen. Het regeringsbureau voor kerkelijks zaken ontkent, dat priesters, die wei geren de eed van trouw aan de rege ring af te leggen, voor het staatsge- rechtshof geleid en tot gevangenisstraf of tewerkstelling in een arbeidskamp worden veroordeeld. Het bureau ver- Klaart. dat er ln de laatste tjjd geen geestelijken meer zijn gearresteerd. VEERTIENDUIZEND krachten hebben één de American Overseas Frankforts luchthaven gemiddelde snelheid matige gebrom der vier als de reusachtige deur ens hoe laat het ter Uit naar de douane U Dit Is een bijzondere een inwijdingsvlucht. pij heeft jarenlang stellen gevlogen, is stellations van Lock en heeft nu acht s Bosing aangekocht prijsje van omtrent den per stuk. Zij hoe concurrentie het hoe bieden. Die concurrei reldmarkt is groot in leen met buitenlandse die er op basis van verbindingen met anc derhouden, maar ook een gevecht op leven tussen de Pan Americ Trans World Airlines can Airlines System, behoort Een steeds tratie d.w.z. het ne maatschappijen gaandeniet voor P.A.A. de onvriendelijke American Airways Maar genoeg daarv gast bij de A.O.A. ter de in-gebruik-neming sers, die aanspraak derscheiding: vlaggei rikaanse luchtvaart, zetting van de voor de watervliegtuigen, ste geregelde Oceaani gemaakt. Na deze Clip Stratcliners. landvlieg geveer hetzelfde type oorlog en Boeing, eenmaal de bouw van grote opdracht bommenwerf voor de Amerikaanse Forten en later de talen vogels, die zovi vrijding hebben bijgec passing nu van de uitrusting dezer Boeing na de oorlog keersvliegtuig ontwor] in serie wordt gebou dan de serie der liswaar doorkruisen de stratosfeer, hetgee doen vermoeden, maa ln staat; als het wee maakt klimmen zij (7500 meter). De laatste afstand tot Frankrijk, is voet (1500 meter), treffelijk geweest; geen remous. Men dan in de weelderig dat geldt voor elk vliegtuig. En dit is modernste, afgezien Brabazon, waarvan bestaat, die zich n< der proefnemingen Commandant acl Om 11.15 uur zij met een dikke veer! zijn hier en daar n „Over 52 minuten fort zijn," heeft de res door de luidsprek tijdens het taxiën, honderd meer hoogte lampje uit achter Smoking". Ik stop lijk achterover leunent sponsrubberen armstoe lange rit is berekend wij de grote rivieren boven de wolken uit doen als een reusac berglandschap met diepe dalen. Wij moet land zijn, maar bespei Er worden broodjes dere lekkernijen glas—sherry. En m de tijdschriften. Er tendblad blijven lig ger van Prestwick, uitgestapt, heeft reist ln mijn bini Frankfort, waar

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2