Wollen Dekens Sidonius De Jong WASMACHINE J.W.A.HEUSEVELDT nienw gebouwde Villa f 330.- RENKAPPEN AtefröffL f3.95 r Kunstkring erichten ren trouw aan ikse regering Vliegende hotels moeten zeer scherpe concurrentie het hoofd bieden 600 K M. per uur Culfureel Nieuws De onrust in Indonesië Explosie op Australisch tankschip Reeds vijf doden en veertig gewonden Deiftdijk wordt naar Bremerhaven gesleept Chauffeur fingeerde een overval Premier van Pasundan gearresteerd Mao erkent Vietminh Autobotsing eiste één dode Cameronia arriveert Donderdag AUTORIJSCHOOL CHR.DE VRIES Wasserij ,.DE VALK Wij verwachten BINNENKORT DE ENGELSE VOOR DE KLEINE WAS Handig formaat, Snel, Voorzichtig, Grondig Prifs met Wringer Demonstraties aan huis Te koop te HEILOO eert Binnenkort te aanvaarden BESCHERMT UW OREN TEGEN DE KOUDE VAN WOLLEN STOF LANGESTRAAT 80 j KOOPT BL) ONZE ADVERTEERDERS! WOENSDAG 25 JANUARI 1950 Pam en Pom fs/|et een Stratocruiser in 52 minuten naar Frankfort kend, in haar tent op en ort zij maar steeds een ragen wordt Het is een kent, maar zij kan het huisbrongen. Maar dan zij de melodie. En zij >ob de woorden, die erbij en oud liedje, heel oud. n zijn: Ziet, hoe hij en graaft met geweld", betekenis zou dat liedje ÏSDIEP TOT IJ de afdeling Wieringen- van het Nederlandse Tijdens afwezigheid der Hippolytushoef het huis Luttens uitgebrand. ng van Burgemeesters in West-Friesland heeft estaan herdacht in een den bijeenkomst, welke in de aanwezigheid van van de Koningin. e gemeenten die vorig ang in de bevolking iperdoes. Het zielenaan- in 1374 tot 1363. Ir. Hoorn is benoemd tot de Rijks Middelbare Bolsward. :ster van Heemskerk ndonesier die als kor- naakt an het KNIL, dankbetuiging ontvan- 5m toegezonden Kerst- r zal door uitbreiding te Zaandam, Wormer- ve.-betering komen in tlefoonverkeer naar en treek. Zaankanters isen blijkens het feit, ïemeenschap het aan» inisch en schriftelijk skaarten rond te zen» ;ezeld gaande van het et verschuldigde aan voldoen. Zonder uit» n allen aan dit ver- iven. Wormerveer op 31 Dec.) is in het n een filmstudio, wei- et het maken van re- irqen mstkring geeft op 2 „De Rustende Jager" tavond, waarop het elgezelschap voor het igen William Shakes koningsdrama „King tl bert van Dalsum de al van andere promi- let gezelschap treden op. kshorn >OB SCHAAKCLUB, dstrijd voor de twee- NHSB tussen de ihorn" en „Opposi- geëindigd in een ïing voor de bezoe- ROENTENCENTRA- .000 kg groene kool kg gele kool f 11.20- witte kool f 16 70— lien f 35.60—f 36.20, 20. BOND. 25 Januari: .90—f 36.20; 3200 kg 120; III f 11.—f 11.20 f 6—f 14.60, 5000 kg 16.80; 37.000 kg witte igen te Praag wordt ote meerderheid der van trouw aan de ïgering heeft afge- n hebben dit niet ook niet gevraagd, geschiedde de on- eedsformulier on- van druk. Zij die enkele dagen later en kregen te ho en naar een werk» n gezonden, indien lutoriteiten willen rijven tussen pries- en zo uiteindelijk ituk van de ver en staat oplossen, u voor kerkelijke raiesters, die wei- ouw aan de rege- 'oor het staatsge- ot gevangenisstraf een arbeidskamp Het bureau ver- laatste tijd geen n gearresteerd. VEERTIENDUIZEND EVEN ONZICHTBARE als daadwerkelijke paarde- krachten hebben één van de acht stratocruiser het vlaggeschip „Norway" van de American Overseas Airlines van New Yorks vliegveld ,Jdlewild" naar Frankforts luchthaven „Rhein-Main" in minder dan een half etmaal met een gemiddelde snelheid van 600 km per uur door de lucht getrokken. Het regel matige gebrom der vier motoren verstomt, een grondhofmeesteres komt binnen als de reusachtige deur is opengeklapt, heet ons welkom in Duitsland, vertelt ons hoe laat het ter plaatse is en nodigt ons met een beminnelijke glimlach utl naar de douane te wandelen om uitgeklaard te worden. Wij zijn er! verschijnen van een Duitse avondblad zal aankomen. Een paar mensen staan op om. trapje af, naar de bar te gaan. Hier zijn n.l. twee verdiepingen. Alles is ruim, ook de kleedkamers voor hen, die slapen de willen reizen; de stoelen kunnen in bedden veranderd worden. Gordijnen maken het mogelijk aparte coupé's te maken voor ouders-met-kincieren. Luchtdruk en temperatuur worden geregeld. De keuken is voor menige huisvrouw om jaloers op te worden In de stuurhut zit de commandant Dit is een bijzondere vlucht geweest een inwijdingsvlucht. De maatschap pij heeft jarenlang met Douglas-toe- stellen gevlogen, is toen op de Con stellations van Lockheed overgestapt en heeft nu acht stratocruisers van Boeing aangekocht tegen een zach' prijsje van omtrent vijf millioen gul den per stuk. Zij hoopt daarmee de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Die concurrentie op de we reldmarkt is groot in de V.S., niet al leen met buitenlandse maatschappijen, die er op basis van wederkerigheid verbindingen met andere landen on derhouden, maar ook onderling. Er is een gevecht op leven en dood gaande tussen de Pan American Airways, de Trans World Airlines en het Ameri can Airlines System, waartoe de A.O.A. behoort Een steeds sterkere concen tratie d.w.z. het opkopen van klei ne maatschappijen door grote is gaande; niet voor niets heeft de P.A.A. de onvriendelijke bijnaam Piek American Airways gekregen Maar genoeg daarvan. Wij zijn te gast bij de A.O.A. ter gelegenheid van de in-gebruik-neming der stratocrui sers, die aanspraak maken op de on derscheiding: vlaggeschepen der Ame rikaanse luchtvaart. Zij zijn een voort zetting van de vooroorlogse Clippers de watervliegtuigen, waarmee de- eer ste geregelde Oceaanvluchten werden gemaakt. Na deze Clippers kwamen de Stratoliners, landvlieg'.uigen van on geveer hetzelfde type. Toen kwam de oorlog en Boeing, eenmaal ingesteld op de bouw van grote toestellen, kreeg opdracht bommenwerpers te maken voor de Amerikaanse luchtmacht. De Forten en later de Superforten, de me talen vogels, die zoveel tot onze be vrijding hebben bijgedragen. Met toe passing nu van de werktuigkundige uitrusting dezer Superforten heeft Boeing na de oorlog een nieuw ver keersvliegtuig ontworpen, dat thans in serie wordt gebouwd. En dit is dan de serie der Startocruisers. We liswaar doorkruisen zij doorgaans niet de stratosfeer, hetgeen de naam zou doen vermoeden, maar zij zijn er to* in staat; als het weer het wenselijk maakt klimmen zij tot 25000 voet (7500 meter). De laatste afstand, van Amsterdam tot Frankrijk, is afgelegd op 5000 voet (1500 meter). Het weer is voor treffelijk geweest; veel wolken, maar geen remous. Men zit er prettiger in dan in de weelderigste autobus; maai dat geldt voor elk modern verkeers vliegtuig. En dit is misschien we] hei modernste, afgezien van de Engelse Brabazon, waarvan er nog maar één bestaat, die zich nog in het stadium der proefnemingen bevindt Commandant achter schrijfbureau Om 11.15 uur zijn wij opgestegen met een dikke veertig passagiers; er zijn hier en daar nog lege plaatsen „Over 52 minuten zult u ln Frank fort z{jn," heeft de eerste hofmeeste res door de luidspreker laten weten tijdens het taxiën. Zodra wij een paat honderd meer hoogte hebben floept 't lampje uit achter het opschrift „No Smoking". Ik stop mijn pijp, behaag lijk achterover leunend in de diepe sponsrubberen armstoel, die op een lange rit is berekend. Even nog zien wfl de grote rivieren, dan stijgen wij boven de wolken uit, die zich voor doen als een reusachtig majestueus berglandschap met hoge pieken en diepe dalen. Wij moeten boven 't Rijn land zijn, maar bespeuren er niets van Er worden broodjes-leverpastei en an dere lekkernijen opgediend bij een glas-sherry. En men bladert wat in de tijdschriften. Er is een Schots och tendblad blijven liggen, dat een reizi ger van Prestwick, die op Schiphol i* uitgestapt, heeft laten liggen. Het reist in mfln binnenzak mee naa- Frankfort, waar het nog vóór het Als een machtig blijk van wat mensenhanden kunnen bouwen, prijkt de trotse Stratocruiser van de American Overseas Airlines op het vliegveld te Frankfort. TN DIT KOUDE jaargetijde heeft men in Kopenhagen iets wel heel zomers gelanceerd Een meisje, dat een zonne bad neemt in een badpakje, waarvoor wel heel weinig textiel nodig was, vormt de kern van een nieuwe opera stijl, welke aldaar op het ogenblik wordt geïntroduceerd. De opera, die de naam „Zonnebad" draagt is een po ging van de Deense componist Svend Schultz om een nieuwe operastijl in gang te doen vinden. Deze opera toont de verwikkelingen, die het gevolg zijn van het vastgeklemd zitten van het dakluik, waardoor het zonnebadende meisje het dak niet meer verlaten kan. Zij moet dan door zingen de aandacht trekken van degenen, die op straat passeren. Engeland zal dit jaar zijn langste „Shakespeare-seizoen" hebben. Het seizoen vangt begin Maart in het Me morial Theatre te Strafford on Avon aan en duurt tot eind September Jehudi Menuhin zal 26 Maart in de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een vioolrecital geven, waarbij hij aan de vieugel wordt bege leid door de eerste dirigent van het Concertgebouworkest Eduard van Bei- num. GRETA GARBO „Minnaar en Vriend" TN HET PRINCENHOF te Delft zal van half Juli tot eind September een tentoonstelling worden gehouden van Middeleeuwse kunstschatten uit het vroegere bisdom Luik, omvattende de tegenwoordige provincies Neder lands en Belgisch Limburg en de Bel* gische provincie Luik. Het tentoonge stelde zal vnl. bestaan uit beelden ea uit goud- en zilverwerk. Dezer dagen vierde de Curagaose musicus Rudolf Palm zijn zeventigste verjaardag. Ter gelegenheid van de kroning van Koningin Wilhelmina in 1898 componeerde hij de wals „La Co» ronacion". Het welkomstlied, dat Prin ses Juliana bij haar bezoek aan de Ne derlandse Antillen tijdens de oorlog we d toegezongen, was eveneens door he, gecomponeerd. In Heerenveen en Grouw zullen z.g. oudheidkamers worden ingericht. In Greenwich (Connecticut) over leed de bekende schrijver George Wharton. Van zijn hand verschenen meer dan twintig boeken. Als kunst schilder won hij vele prijzen. Wharton was ridder in verschillende Europese Orden. En tenslotte nog een belangrijk nieuwtje voor filmliefhebbers. Greta Garbo zal optreden in de film „Lover and Friend", welke in Frankrijk en Engeland zal worden opgenomen. Eag le-Lion heeft medegedeeld, dat de pro ductie is gebaseerd op Balzacs „Du- chesse de Langeans". Men zal in April met de opnamen beginnen. achter een schrijfbureau met drie assis tenten om zich heen Heeft hij iemand nodig, die niet aanwezig is, dan staan huistelefoon en luidspreker ter be schikking. Het vliegtuig begint hoe langer hoe meer op het luchtschip te gelijken, dat H. C. Andersen in een van zijn sprookjes beschrijft Even raak ik aan het peinzen over de betrekkelijkheid van snelheden, af standen, grenzenDan floept het lichtje weer aan: riemen vastmaken, niet roken. Mijn pijp is nog niet eens leeggebrand. Het toestel duikt her wolkenberglandschap in om er ever later aan de onderkant weer uit te ko men. Nu geen zon meer, maar drui lerigheid en een koude wind. Wh staan na een paar minuten aan de grond. Een bus brengt ons naar de stad, waar een grote verkenningsreis door Zuid-Duitsland zal beginnen. (Ongecorrigeerd) Botsingen op Ambon en Oost-Borneo Het ministerie van Voorlichting van Oost-Indonesie deelt mede: Op Amboi- hebben ongeregeldheden plaatsgevon den tussen militairen van het KNIL en de bevolking, waardoor twee personen werden gedood, vier zwaar gewond en 15 lichtgewond. De minister van Bin nenlandse Zaken van Oost-Indonesie heeft zich in verband hiermede Dins dag naar Ambon begeven De troepen '•an het KNIL zijn geconsigneerd, de situatie is thans rustig. Het onderzoek naar de oorzaxen van deze ongeregeld heden duurt voort. Het te Makassar verschijnende blad „Pedoman" meldt, dat er bij ernstige ongeregeldheden te Balikpapan tussen van Timor en Flores afkomstige Indo nesiërs en Indonesiërs van Bandanera acht doden zijn gevallen, terwijl 12 personen zwaar en 55 licht werden ge wond Volgens de correspondent van „Pedoman" zijn deze slachtoffers ge vallen aan de zijde van de Timorezen en Florinezsn. Hij maakte geen mel ding van verliezen aan de andere zijde De ccrrresDondent van Aneta meldt dat raar te Makassar verluidt, er aan de andere zijde tientallen doden zouden zijn gevallen. De correspondent van „Pedoman" meldt voorts, dat eenheden van het KNIL ter plaatse werden ver zocht te helpen bij de handhaving van de orde en veiligheid. Op het Australische tankschip „Tara- kan", dat in de haven van Sydney lag, heeft zich vanochtend benedendeks een ontploffing voorgedaan, juist toen de bemanning aan het ontbijt zat. Er brak brad uit. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat verscheidene leden van de bemanning in de kajuit en elders op het schip ingesloten geraakten De reddingploegen moesten zich met be hulp van snijbranders toegang tot de kajuit verschaffen. Ook door ventilatie- gaten werden bemanningsleden, som migen met brandende kleren, naar bul ten getrokken. Zes brandweerlieden werden door de rook bewusteloos. Volgens de laatste berichten zijn er vijf doden en 40 gewonden, van wie 16 ernstig. De Tarakan is een tankschip van de Australische marine. Het meet 2.410 ton. De sleepboten Danzig en Atlas heb ben de „Deiftdijk" vastgemaakt en op sleeptouw genomen. Men is nu onder weg naar Bremershaven. Hoewel de mijn een groot gat heeft geslagen, be staat er geen gevaar voor schip en be manning.' Ongeveer tien dagen geleden werd A v. d S. chauffeur in dienst van de N.V. Nutricia te Kuik, volgens zijn zeggen slachtoffer van een roofoverval in de buurt van de Ptasmolen, waarbij men hem 2-600 gulden ontstal. De overval :s inmiddels opgehelderd. V. d. S. heeft namelijk t.o v. de rijkspolitie te Gennep bekend de overval zelf en scène te heb- ten gezet met medeplichtigheid van de 40-jarige H. E. te Kuik. Beiden bevin den zich thans in arrest. Het Indonesische dagblad „Indonesia Raya" meldt de arrestatie van de pre mier van Pasundan Tjokroaminoto, op Dinsdagavond. Tjokroaminoto vertoefde sedert Zaterdag te Djakarta. Ten aan zien van de arrestatie van Kartawinata bericht het blad, dat deze een onder houd had met de leider van de Darul Islam, Kastosuwirjo. Een militaire woordvoerder in Dj a karta heeft medegedeeld, dat spoedig een officiële bekendmaking over de verrichte arrestaties verwacht kan wor den. De Communistische regering in Chi na heeft officieel de republiek Viet minh erkend, zo meldt radio-Vietminh. Dit is het nationalistische regiem in Indo-China, waarvan leider is de com munist Ho Tsji Minh. Gekrakeel rond Oostenrijk De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken, die te Lon den over het vredesverdrag met Oos tpnrük onderhandelen, hebben de zit ting tot 15 Februari verdaagd. Volgens de Amerikaanse vertegen woordiger Samuel Reber zou dit „ruim tijd" laten voor de voltooiing van de onderhandelingen tussen Oostenrijk en de Sowjetunie over de betaling van niet-militaire voorraden en diensten die -Oostenrijk van de Sowjetunie ontving. Volgens Zaroebin (Sowjet unie) ligt de verantwoordelijkheid voor de impasse bij „andere delegaties dan de Sowjetrussische." In de afgelopen nacht is een perso nenauto. komer.de uit de richting Rot terdam, op de Rijkswijkseweg in Den Haag met grote snelheid op een van de andere kant komende vrachtauto ge reden. Een der inzittenden was op slag dood, de beide anderen zijn met zwa re kwetsuren naar een ziekenhuis over gebracht. De chauffeur van de vracht auto bleef ongedeerd. Het troepentransportschip Camero nia wordt Donderdag 26 Januari a-s. in de loop van de morgen met repatriëren de troepen uit Indonesië in de haven van Amsterdam verwacht. De ontscheping begint onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden Donderdagmorgen te 10,30 uur. Die heeft ge/eerd-bij FRIESCHEWE6 4 ALKMAARTEL.4237 Voor Bergen, TEL. 2379. Let op kwaliteit. Merk A.M.Z. IN ALLE KLEUREN IN ALLE MATEN IN ALLE PRIJZEN II Speciale Beddenzaak Laat Hoek Koorstraat Noorderkade 68, Tele oon 3776, Alkmaar EN TOCHIE DANSINSTITUUT HET instituut voor Uw danslessen. Febr. aanvang van de nieuwe cursus. Dag. inschrijving. Lange- straat 48, Tel. 3750. GedipL Leraren- Een Eleetrische Wasmachine die U kunt bekostigen. - Met volfe garantie en een sieraad in Uw keuken Vraagt inlichtingen bij Erkend Hoover Dealer Langestraat 24 - Alkmaar - Tel. 4170 Kom bij ons op „Zonnestraal" in een mooie bosrijke omgeving in het Gooit Sanatorium „Zonnestraal" fe Hilversum vraagt/wegens uitbreiding.dienstboden, niet jonger dan 19 jaar 4 Salaris 60,* lal e 14 dagen vacanlie f. 65,- p.m. Prettige werkkring Vrije kost, inwoning Eerste dienstkleding en bewassing vrij Aan de Econ. directeur van Sanatorium „Zon nestraal". loosdreehtsewea. Tel. 6114-4385, Hilversum, afd. j Naam Wonende I. Straat No. Geb datum SolPciteer» naar d. betrekking von dienstbode. Wees een. „Zonnestraaltje" voor de patiënten van „Zonnestraal". bevattende 2 kamers, hall, keuken, bij keuken, kelder, 3 slaapkamers, bad kamer, zolder, centrale verwarming, met garage (verwarmd). Te bevragen bij de Makelaars J. en D. HAGEMAN, Stationsstraat 53, Zaan dam. Tel. 3806 en 4729. DE FIRMA JAN DEKKER te Wormerveer II ig vraagt voor het bezoeken van winkeliers een g ervaren ASSISTENT-VERTEGENWOORDIGER bij voorkeur enigszins bekend met de branche. g Leeftijd tot 25 jaar. Soil, uitsluitend schrift onder bijvoeging van pasfoto aan Afd. Perso- neel, Plein 13, Wormerveer. B

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3