Mandsjoerije stevig achter ijzeren gordijn Kort Bestek Mao en Sialin sluiten geheim accoord Prins Bernhard vloog weer naar Aruba MÉÉ V A - - Begon Westerling een nieuwe actie bij Purwakarta? Eerste Kamer aanvaardt de PBO Overval met machinegeweren Donderdag 26 Januari 1950 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 147e Jaargang No. 22 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Toenemende Russische penetratie in N.-China Vrijdag goedkeuring van Atlantisch defensieplan Door de lucht naar Ameland Westerse Unie wil geen verhoogde militaire uitgaven Weerbericht Delftdijk liep op een mijn Dr. Hirschfeld krijgt drie plaatsvervangers Drees-uitkering met 5 pet omhoog? Het slijk der aarde mm mi Romance begon in een vliegtuig Nederland niet verantwoordelijk voor APRA-coup Ook Padalarang bezet Van grote betekenis voor ons land Verkeerd begrepen zegt Bonn Trouwt Ingrid Bergman volgende maand? Giuliano's bende beschoot kolonel Commandant Truculent voor de krijgsraad BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COU TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimetei Familieberich ten 20 cent per millimeter t'raag en aanbod tot 15 woorden I 1.— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen 1.40 per maand, 4.— per kwar taal plus incassokosten. „Twee geheime overeenkomsten zijn gesloten tussen het communistische China en de Sowjetunie, waarhU de Sowjetunie „speciale rechten" wordeni verleend op MandsjoeTlje, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken bekend gemaakt. In een gedetailleerd „document over de achtergronden", dat de onlangs door minister Acheson geuite verklaring bevestigt, wordt medegedeeld, dat „de Sowjetunie het rijkste industriegebied van China stevig achter het in het Verre Oosten gelegen gedeelte van het IJzeren gordijn heeft geplaatst". een ten dele autonome marionettenre gering, die slechts losse relaties onder houdt met de communistische autori teiten in China. Het departement komt tot de slotsom, dat de Russen een tijdschema hebben opgesteld en aan de hand daarvan de ze gebieden volledig onder hun invloed willen brengen. Of dit zal gelukken hangt natuurlijk af van het verzet, dat Chinese kringen tegen de uitvoering van deze opzet zullen bieden. In de grensgebieden, waarop volgens het departement de dusgenaamde „ac- coorden van Moskou en Charbin" be trekking hebben, is de toestand thans als volgt: In Buiten-Mongolie is de Russische penetratie volledig. Er zijn onderhan delingen gevoerd over een verdrag, op grond waarvan Moskou het recht zou krijgen, troepen in dit gebied te lege ren. De handel is geheel door de Rus sen gemonopoliseerd en op de Sovjet- Unie gericht. Wat Mandsjoerije betreft - de Chinese communisten erkennen openlijk en algemeen, dat de Russen Invloed hebben in de plaatselijke strijdkrachten. Bovendien hebben zij deel aan het werk van de geheime po litie in Mandsjoerije. In Sinkiang is de Russische penetratie minder ver voort geschreden. Het huidige stadium lijkt echter zeer veel op de vorige perioden in de Russische penetratie in de voren genoemde gebieden. Het bewind in Binnen-Mongolie wordt gevoerd door Truman zal waarschijnlijk Vrijdag zijn goedkeuring hechten aan het plan voor de verdediging van het Noordat- Iantische gebied, dat door de organisa tie van het Noordatlantische Pact is opgesteld. Ambtenaren in Washington hopen, dat de overeenkomst inzake de materiële hulpverlening Vrijdag zal knnnen worden ondertekend. Verwacht wordt, dat de eerste zendingen wapenen en munitie in de eerstkomende weken naar Euro pa zullen kunnen worden verzonden. Gisteren heeft prins Bernhard zijn tweede bezoek gebracht aan Aruba. Hij maakte wederom gebruik van de „Paramaribo" .iet als gezagvoerder Van der Plas. De prins had op deze tocht wederom in de stuurhut plaats genomen. Onderweg werden drie „Fire flies" ingehaald, aan wie de groet ge bracht werd. Na aankomst maakte de prins in ge zelschap van de gouverneur een rit over het eiland, waarbij hij de scholen van Noord, Santa Cruz, Savaneta en Sint Nicolaas bezocht. De prins werd met grote geestdrift door de kinderen en het publiek toegezongen. Allerwege waren feestelijke versieringen aange bracht. Eo prins gaf een halve dag extra vrij aan de kinderen, hetgeen met gejuich begroet werd. Verscheide ne geschenken werden in ontvangst genomen. Het bedrijf van de „Lago" een doch teronderneming van Standard Oil, die op Aruba een uitgebreide raffinaderij bezit, werd vervolgens bezichtigd. Bij aankomst van het gezelschap floten de gepavoiseerde tankschepen. Daarna werd een bezoek gebracht aan Lago Colony, de woonwijken van het personeel. Bij een bezoek aan de „community highschool" zongen de kinderen, die voor het merendeel Amerikaans zijn, in onberispelijk Ne derlands het Wilhelmus. Het was een aardig moment, toen een drie-jarige dreumes de prins zijn vlaggetje kwam aanbieden. Op verzoek van Rijkswaterstaat zal heden ten behoeve van het postvervoer van en naar Ameland een pendeldienst LeeuwardenAmeland worden ge opend met een Auster, een twee per- soons vlieguig van de Luchtstrijdkrach ten. Benevens de post van 3 dagen zal dit vliegtuig slechts één passagier kun nen meenemen. De ministers van financien van de vijf landen der Westerse Unie zijn gis teren in Parijs bijeengekomen, tenein de de onderlinge economische samen werking te bespreken. Volgens een Britse woordvoerder, hadden deze be sprekingen betrekking op de organi satie en de coördinering van de eco nomische activiteit der vijf landen. Uit Franse bron wordt daarentegen vernomen, dat de ministers hebben af gesproken, zich te verzetten tegen ver hoging van de uitgaven voor militaire doeleinden. De commissie van opper bevelhebbers heeft op verhoging aan gedrongen. Weersverwachting, geldig tot mor genavond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en hier en daar ochtendmist. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tus sen Zuid en Oost. Vannacht en morgenochtend lichte tot matige vorst en morgen overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Vrijdag: Zon op 8.29, onder 17.18 Maan op 11.26, onder 2.57. Terug op de Hato zocht de prins zijn Dakota op, die inmiddels weer gere pareerd was De eilanden Boven de Wind zal de prins in zijn eigen toestel bezoeken. Prins Bernhard houdt een rede in het Spaans Toen prins Bernhard en zijn gezel schap Zaterdag in het militaire kamp Suffisant op Curasao de lunch ge bruikten, bracht een oude burger- werkman, genaamd Martis, vier hul zen binnen van de patronen der eerste vier saluutschoten, die bij de aankomst van de prins van het Waterfort waren afgegeven. Toen de prins hem opmerk te, sprong Martis stram in de houding en hield een toespraak in het Spaans, welke door de prins in dezelfde taal werd beantwoord. Na zes maanden van onderhande lingen over een pensioenregeling zijn gisteren ongeveer 89.000 employées van de Amerikaanse Chrysler-automobiel- fabrieken in staking gegaan. Ter coördinatie der werk zaamheden Naar wij van bevoegde zijde verne men, ligt het in het voornemen, dat de Nederlandse Hoge Commissaris in In donesië, dr. H. M. Hirschfeld, in de uitvoering van zijn taak zal worden bijgestaan door drie hoge functiona rissen, belast met de coördinatie van de door het Hoge Commissariaat te verrichten werkzaamheden. Tot eerste plaatsvervangend Hoge Commissaris zal, naar te verwachten valt, worden benoemd mr. A. H. C. Gieben, onder wie zullen ressorteren de afdelingen algemene zaken, juridi sche zaken, sociale zaken en culturele zaken, alsmede militaire aangelegen heden. Dr. J. G. de Beus zal als twee de plaatsvervangend Hoge Commissa ris optreden. Onder hem ressorteren de afdelingen diplomatieke zaken, po litieke zaken en voorlichting. Drs. A. B. Speekenbrink zal de coördinatie verzorgen van het economische en fi nanciële aangelegenheden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot tijdelijke verhoging van de uitkeringen ingevolge de Nood wet Ouderdomsvoorziening, van be paalde renten ingevolge de invalidi teitswet, van de toeslagen ingevolge de wet tot aanvullen van renten krachtens de invalidieitswet en van de kinderbij slagen ingevolge de kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en we zenrentetrekkers. Een jonge man, die op de asvaalt te Deljt bezig was met het uitzoeken van huisvuil, vond een trommeltje, dat een bedrag van 2295 en enige distributie bescheiden bevatte. Dank zij de bon kaarten slaagde de politie erin de eiae- naar op te sporen. Het bleek toen, dat de vrouw des huizes het gevaarlijk had gevonden zoveel geld in huis te hebben. Haar man wist wel een goede bergplaats en verstopte het trommeltje in de vuilnisemmer. Hij verzuimde echter, dit aan zijn vrouw te vertellen zodat het trommeltje met het vuilnis in de vuilniswagen verdween. De eer lijke vinder heeft 'en beloning ont vangen en de gelukkige verliezer zoekt nu een andere bergplaats. ,1 f «hu, JR t Het 10.220 ton metende schip „Delftdijk" vam de Holland Ame rika Lijn dat zestig mijl van Cux- haven op een mijn is gelopen. Slechts een der opvarenden liep lichte verwondingen op. Het schip zelf is echter zwaar beschadigd. In een vliegtuig op weg naar Dublin begon de romance van Sonya O'Shea en Rupert Grayson. Zij was een schoolmeisje; hij koe rier van de Britse regering. Thans is Sonya een 23-jarlge filmster, die vaak verward wordt met Gene Tierney. Vandaag zullen zij en Ru pert in Kensington in het huwe lijk treden. Rupert, die in de eer ste wereldoorlog bij de Irish Guards diende, is nu werkzaam bij de re derij van zijn vader. De laatste film van zijn verloofde is getiteld: „The Twenty Questions Murder Mystery". Het leger van Westerling schijnt nieuwe aanvalsoperaties te hebben ont ketend ten Westen en ten Noordwes ten van Bandung. Dat is de conclusie welke men gistermiddag te Djakarta trok uit berichten, die bij stukken en brokken werden ontvangen. De stad Purwakarta, 100 km van Bandung, is tot gesloten stad verklaard. De spoor weg- en telefoonverbindingen tussen deze stad en Bandung zijn verbroken. Volgens Antara zouden gisteren in de streek van Purwakarta tweehonderd manschappen van het leger van de Turk zijn gearresteerd. Ook zou de spoorweg verbinding tussen Djokjakarta en Ban dung verbroken zijn. Ook te Padalarang, twintig km ten Westen van Bandung, heeft Wes terling weer toegeslagen. Het plaat selijk politiebureau werd door zijn troepen bezet. De plaats zelf werd bij verrassing genomen De aanvallers waren in het bezit van moderne wa pens. De hoge commissaris van Nederland en de Nederlandse legercommandant in Indonesië hebben een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de manschappen van het KNEL die naar de APRA zijn overgelopen, behou dens enkele uitzonderingen, Indonesiërs waren. In totaal zijn ongeveer driehon derd man gedeserteerd. De illegalen, die Bandung zijn bin nengetrokken, hebben geen steun ver kregen van de aldaar onder Nederlands bevel staande gelegerde troepen, waar door de actie is doodgelopen. Aan het gezamenlijke optreden van de comman dant der RIS te Bandung en de com mandant van de Nederlandse troepen aldaar is het voorts te danken geweest, dat de ongeregelde troepen het onmo gelijke van hun positie hebben ingezien De Eerste Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp inzake de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie (P.B.O.) aanvaard met dertig tegen elf stemmen. Tegen stemden: A.R. (met uitzondering van de heer Schipper), C.H., V.V.D. en C.P.N. de heer Van den Brink, die na een korte pauze aan het woord kwam merkte op, dat het ontwerp van buiten gemeen grote betekenis is voor de so ciaal-economische toekomst van ons land. De PBO leeft in onze bevolking, meende de minister, die vervolgens hulde bracht aan prof. Veraart, die een oer pioniers op dit gebied is geweest. Ook de minister van Sociale Zaken, de beer Joekes, voerde het woord. Na replieken werd de stemming ge houden met bovenvermeld resultaat. Nadat Dinsdagavond nog de heren De Bruyn (KVP) en Rij (AR) het woord hadden gevoerd, werd de verga dering gisterochtend hervat. De heer Regout (KVP) constateer de de eenstemmigheid over 't principe der bedrijfsorganisatie.. De houding der Nederlandse ondernemers kan van grote invloed zijn op het tempo, waar in de sociale ontwikkeling in ons land zich zal voortzetten of wellicht geremd zal worden. Spreker gaf te kennen, dat hij de toekomst niet somber inziet. Hij zeide begrip te hebben voor de moeilijkheden van vele ondernemers, maar ook goede hoop te koesteren, dat de tijd veel van de aanvankelijke aar zeling zal wegnemen. De heer Mol enaar (VVD) ver klaarde voorstander van de PBO te zijn. De bezwaren, welke hij heeft, richten zich dan ook niet tegen de grondgedachte van het ontwerp. Na de pauze kwam de heer Van S a nt e n (CPN) aan het woord, die verklaarde, dat voor hem de kern van het wetsontwerp is, dat het een fascis tische strekking heeft. Het streeft naar een openlijke onverhulde dictatuur van de meest reactionnaire elementen van ■het groot-kapitaal. Z.i. is de regering verplicht deze opvatting gemotiveerd te bestrijden. De heer T j a 1 e n s (AR) wees op de moeilijkheden, welke kunnen ontstaan als gemeentebedrijven met andere in één bedrijfschap worden opgenomen. De invloed van de gemeenteraad on dergaat zodoende verandering. De minister aan het woord De minister van Economische Zaken, KAMP VUGHT WORDT KAZERNE B. en W. van Vught hebben bij de behandeling der gemeentebegroting medegedeeld, dat de minister van oor log het kamp te Vught heeft bestemd voor kazerne. Uit de Raad was er op aangedrongen, het kamp beschikbaar te stellen voor woonruimte. Hiervan zal dus niets komen. en zich uit de stad hebben teruggetrok ken. De deserteurs hebben zich op een enkele na met hun wapenen overgege ven en zijn uit Bandung weggevoerd. Zo kwam een snel einde aan deze on verantwoordelijke actie. De hoge commissaris meent, dat bij de beoordeling van deze zaak niet uit het oog mag worden verloren, dat het KNIL nog steeds niet weet op welke voorwaarden zijn manschappen in het leger der RIS kunnen worden opgeno men. Daardoor zijn zij gevoelig gewor den voor agitatie. Voor het optreden dezer elementen draagt de Nederlandse regering in geen enkel opzicht verant woording. De Nederlanders, die zich daaronder mochten bevinden, handelen in strijd met de wensen van de Neder landse regering. Het is de taak van de RIS om tegen deze personen op te tre den. Dehlers rede: Amerikanen „zijn bezorgd" De Westduitse regering heeft in ant woord op een protest van de Franse hoge commissaris, Frangois Poncet, te gen de rede, die minister Dehler in Hamburg heeft gehouden, haar spijt be tuigd over het misverstand, dat deze rede heeft veroorzaakt. Zij weet dit aan de wijze, waarop de pers de tekst van zijn rede had ingekort en het was niet de bedoeling van Dehler geweest, Frankrijk aan te vallen. Integendeel zou hij zich hebben uitgesproken voor verdieping van het begrip tussen Frank rijk en Duitsland. De twee hoogste Amerikaanse per soonlijkheden in Duitsland, de plv. hoge commissaris generaal Hays en zijn po litieke adviseur Riddleberger, hebben onverwachts een bezoek gebracht aan Adenauer, de bondskanselier, en hem verteld, dat zij zeer bezorgd zijn over de ontwikkeling van een Frans-Duitse crisis inzake het Saargebied. Adenauer zou hebben verzekerd, dat hij de poli tiek van een goede verstandhouding tussen Frankrijk en Duitsland wil voortzetten. Volgens het Weense blad „Die Pres- se" zijn de filmster Ingrid Bergman en de Italiaanse regisseur Roberto Ros- sellini van plan de volgende maand in het huwelijk te treden en de witte broodsweken voor een deel te Bad Gastein in Oostenrijk door te brengen. Rossellini's advocaat heeft de be richten, dat Rossellini en Ingrid Berg man de volgende maand in het huwe lijk zouden treden, tegengesproken. JONGETJE DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Het 9-jarig zoontje van de heer G. Hoekman te Koekange is bij het schaatsenrijden op een trekgat door het ijs gezakt. Buiten bewustzijn werd hij uit het water gehaald. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Kolonel Ugo Luca, hoofd van de speciale troepen, die tegen de Sicili- aanse bandietenleider Giuliano zijn ingezet, beleefde gister een hachelijk ogenblik, toen zijn auto met een salvo van machinegeweren en} handgranaten werd bestookt. Kolonel Luca, die een patrouille zou inspecteren welke rond de bergplaats van de bandiet opereert, sprong uit zijn auto en gaf zijn lijf- wacht bevel de bandietenstelling op een heuvel, die de weg beheerst, aan te vallen. Een bandiet, de 28-jarige Salvatore Pecoraro, werd gedood. Ver rast door de kracht van de aanval, trokken de bandieten zich terug en rieten het lijk van Pecoraro achter. Op het hoofdkwartier van kolonel Luca verklaarde men te geloven, dat Pecoraro een van Giuliano's voor naamse handlangers is. De commandant van de Britse duik boot Truculent, die onlangs door een Zweedse tanker geramd werd, waar door 64 mensen om het leven kwamen, zal voor de krijgsraad moeten ver schijnen, aldus heeft de Britse admi raliteit bekend gemaakt. De 27-jarige luitenant-ter-zee, Bowers, wordt be schuldigd van „plichtsverzuim subsi- dair het verliezen van zijn schip door nalatigheid". Het feit, dat commandant Bowers voor de krijgsraad moet ver schijnen „moet niet worden beschouwd als een aanduiding, dat hij op enigerlei wijze voor de ramp verantwoordelijk zou zijn". yirienden, te wapen! Sabotage dreigt mijn onderneming te ondermijnen. Het zetfoutenduiveltje is binnengeslo pen en doet zijn sinister werk. Het heeft Griekenland het feit laten her denken, dat de apostel Paulus daar 150 jaar geleden voet aan wal zette, daar mede achttien eeuwen geschiedenis zander slag of stoot onder tafel vegend. Adenauer heeft een commissie van vijf in het leven geroepen om de werk loosheid te gaan bestrijden. Puinrui men lijkt me veel afdoender middel. De politie in Den Haag bepleit een wettelijke verpichting om gevonden voorwerpen aan te geven. Het komt namelijk voor, dat bepaalde lieden een fiets in de buurt zien staan en binnen halen. Zij spreken dan van gevonden voorwerpenDe eigenaar van een ijsbaan onder Doetinchem kreeg te betalen. De man zei nee, de ge meenteraad zei ja, maar dank zij een advocaat werd het toch nee. |7en zak met 10.014 juwelen werd ge laden in een vliegtuig van Johan nesburg naar Saoedie-Arabie. Nu zoekt uiiiiiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii flessen, 38 stenen, verschillende knik kers, een geweerkogel en een porce- leinen olifantsbeeldje naar het dag licht. Noch Caesar, noch Antonius wis- de politie de hele woestijn af, want de ietfs Yan' wantt 9leopatrais de krokodil uit de dierentuin van Cmcin- nati. De molen van Hierden op de Veluwe gaat verhuizen naar Heyen in Limburg. Daar werd de laatste molen in de oorlog verwoest. Met huizen glinsterende steentjes zijn nooit aan gekomen. Maar de Sphinx glimlacht ondoorgrondelijk. Enneover de Sphinx gepraat, Cleopatra is ook ge opereerd. Haar maag was niet in orde. De dokters peuterden zes limonade- Ik mag een staart krijgen, als ik zes weken met »>Wi koffiebon doel moest dat ook zo gemakkelijk gaan! J7n wou u beweren, dat het koud was? Laat me niet lachen! In Italië, daal is het koud. Zes mensen zijn al door de lage temperatuur bezweken. In Oost-Duitsland is de uitgever van een handboek, dat een lijst van promi- .nente schrijvers bevat, van zijn func tie ontheven, omdat hij Stalin en Wil helm Pieck had vergeten. Stalin, moet u weten, schreef een handleiding ove; het weven van gordijnen en Pieck pu bliceerde een kinderbundel: „Zo de ouden zongen, piepen de jongen". De Nederlandse bevolking heeft in November uitgegeven een bedrag van 1.013.000.000. Als u het niet gelooft, telt u het maar na. GO HOME! Te West-Berlijn zijn commu nisten begonnen met een cam pagne tegen de Britse en Ame rikaanse bezettingsautoriteiten door op muren en Amerikaanse wagens de leus „go home" te kal ken. Een woordvoerder van de Westberlijnse politie verklaarde, dat er geen speciale maatregelen tegen de campagne worden ge nomen, doch dat degenen, die be trapt wordt op het zodanig be schadigen van andermans eigen dom zullen worden gearresteerd. Tsjiangs troepen vluchten Indo-vhina binnen Dertigduizend Chinese nationalisten, achtervolgd door Chinese communis tische strijdkrachten, zijn nabij Lao- Kay begonnen Indo-China binnen te komen. Het bericht werd niet door het Franse opperbevel bevestigd De na tionalisten zouden zich uit Joenan hebben teruggetrokken. Een Franse militaire woordvoerder bevestigde, dat 5000 Chinese nationalisten op de Franse buitenpost bij Phongtho 70 km ten westen van Laokey waren aangekomen en ontwapend werden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1