Stad en Omgeving. AGENDA De wereld heeft geen wachtkamer Metvacantie naar Groot-Brittannie Ir.Tuynman behandeldeagrarische problemen Dr De Smet sprak over geestelijke gezondheidszorg Opname van geesteszieken in St Willibrordus- stichting verdrievoudigd Lezi ng over oud Amsterdam Gemeentebegroting voor 1950 Van wie zijn deze fietsen Geopende ijsbanen Uitspraak tezen Pronk en Evers De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom I CoÖpCT Een stem in de woestijn Maurits Dekkers stuk Cum laude geslaagd werd goed verto'kt Interessante avond van Genootschap Nederland—Engeland Grote plannen Interessante lezing voor Hollandse Maatschappij van Landbouw Verkeersongeluk Burgerlijke Stand Be'ang rijke lezi Schermerhoi Vervolg Stadsnh Alkmaarders hand in bonnen I DONDERDAG 26 JANUARI 1950 Dr. J. P. de Smet, geneesheer-directeur van de St. Willibrordusstichting te Heiloo, hield gisteravond in de Trouwzaal van het Stadhuis te Alkmaar een zeer belangwekkende lezing over het werk van de Stichting voor Gees telijke Volksgezondheid in Noord-Holland. Vele burgemeesters van omlig" gende gemeenten, onderwijzers, artsen en jeugdleiders woonden deze voor lichtingsvergadering bij. Dr. De Smet ontpopte zich ais een zeer verdienstelijk spreker, die op voor leder begrijpelijke wijze over zijn ervaringen als psychiater en het belang van een instelling als de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid sprak.' De voorzitter van de Stichting, de heer M. Fernhout, gaf een kort his torisch overzicht. Vóór de oorlog was er reeds een instelling, die de geeste lijke volksgezondheid behartigde. Zi) kon zich echter niet ten volle ont plooien en ging daarom later een fu sie aan met het Medisch Opvoedkun dig Bureau. Door de gereorganiseer de vereniging zijn consultatiebureaus voor voor- en nazorg ten behoeve van geesteszieken gesticht. Dit gebeurde in Noord-Holland onder meer in Alk maar, Den Helder, Hoorn, Purmerenu en Zaandam. Hier droeg men zorg voor dertienhonderd gevallen. In Alk maar zal daarnaast een psychotech niscb bureau komen, dat zich zal be lasten met de school- en beroeps keuze. Spreker wees er met klem op dat de geestelijke volksgezondheid zeker van even groot belang is als de lichamelijke. Dr. de Smet gaf In zijn lezing een overzicht van de groei van de zorg voor geestelijk gestoorden. Deze zorg stamt eigenlijk pas uit de laatste tijd Een eeuw geleden zag men in een geesteszieke iemand, die door de dui vel bezeten was en die, omdat hij ge vaarlijk was, zo snel mogelijk achter de tralies moest worden gesloten. Hij mocht hoogstens dienen voor vermaak van het publiek. Dit duurde tot Pinei en Conolly aan het licht brachten, dat krankzinnigen zieken waren en dus recht hadden op hulp. Men moest hen trachten te genezen. Het duurde zeer lang voor de theorie van deze geleer den aanvaard werd. Eerst vyf-en twintig jaar geleden kreeg men een dieper inzicht in het gedrag en de reactiewijze van de patiënten. Dr. Si mon onderscheidde twee verschijnse len: de primaire verschijnselen, die on afhankelijk bij de ziekte behoren, zo als hallucinaties en daarnaast de se condaire als onrust, vernielzucht etc Deze twee verschijnselen behoren niet onafscheidelijk bij elkaar, doch ze wor den gekweekt in het milieu waar de patiënt uit voort komt. Een zeer las- stig probleem vormt de plaatsing van genezen patënten in de maatschappij Dit gaat in de regel alleen dan goed, als het milieu waar de patiënt te recht komt, normaal is en de mensen waarmede hij in aanraking komt, op de juiste wijze reageren. De behoefte om de ontslagen patiënt in de nor male samenleving bij te staan leidat tot oprichting van de geestelijke na zorg. Angstwekkende cijfers. Tegelijkertijd met de ontwikkelings gang van de verpleging en verzorging vond men nieuwe behandelingsmetho den, aldus ging dr. De Smet voort Men paste slaapkuren en shockkuren toe en thans kunnen zestig tot zeven- Gisteravond hield de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen haar derdi voordrachtsavond in de kleine, goeo bezette zaal van de Harmonie Ditmaa zou de heer Van 't rtoff uit 's-Graven hage een lezing houden over Oud Am sterdam. Nadat de voorzitter van de afdeling Alkmaar van de Mij lot Nut van het Algemeen, de heer J. J. Fe rtnga, een openingswoord had gespro ken, kreeg de heer Van 't Hoff het woord. Hij verhaal ie de geschiedenis van onze hoofdstad tijdens de diverst stadhouders, regeringen en oorlogen en vertelde over de handel en de nij verheid. De voornaamste handel voor Amsterdam was de Oostzeehandel maar ook de haringvangst en walvis vaart waren zeer belangrijk. Hierna gaf hij een overzicht van het ontstaan van onze hoofdstad De plaats werd gesticht aan de Amstel. Omstreeks 14251450 vond een belangrijke uit breiding plaats, waarbij de singel met omgeving tcrt stand wam. Ook aan t einde van de 16e begin 17e eeuw werd de stad belangrijk uitgebreid. Amster dam groeide gestadig en in 1680 had het de vorm van een halve maan er was tot aan het IJ volgebouwd. Pas veel later, in de 19e en 20e eeuw werd het stadsgedeelte aan de andere zijde van het IJ gebouwd en werden de buitenwijken uitgebreid. Hierna werden lichtbeelden vertoond, waarbti de heer Van 't Hoff de explicatie gaf We zagen de gestadige groei van de stad door middel van maquettes, waar op in het begin nog ieder huisje aan gegeven stond. Tot slot toonde spreke) een plaat van het moderne Amsterdan en we konden constateren dat er we' Zeer veel veranderd is. Hierna zagei we tal van torens en vestingwerkei in welke bouw Hendrik de K>yser e: Jacob van Campen een groot aandee hadden. Tot slot vóói de pauze zagei we de kerken. Na de pauze werdei alle soorten gevels getoond en hooi den we de namen van bouwmeester- en tal van aardige bijzonderheden. De heer Feringa "tankte tot slot d heer Van 't Hoff voor zijn historisch overzicht. Het was een interessante en leerzame avond. tig procent van de opgenomen zieken, hierbjj de zwaarste gevallen inbegre pen, na enige tijd ontslagen worden waardoor de nazorgverenigingen van enorme betekenis worden. Het is ech ter gebleken, dat, ondanks de genees methodes, de inrichtingen niet leeg lopen: het omgekeerde is waar. In Heiloo is de opname in de laatste vijf tien jaar verdrievoudigd. Vóór de oor log was er een jaarlijkse landelijk» toename van 300 tot 400 patiënten Na de oorlog steeg dit cijfer tot 800— 900. Daar de ruimte voor opname be perkt was, werden de patiënten eerst grondig onderzocht en zo ontstond de voorzorg. De oorzaak. Bij het verdiepen van het inzicht in deze mat -ie kwam men tot een zee» belangr:ike ontdekking: Vaak noes ten de oorzaken van de geestesstoor nissen niet gezocht worden in de moeilijke omstandigheden waarondei de patiënt verkeerde, maar in de feugd. zelfs in de prilste kinderlaren Men moest de oorzaak dus zoeken in het gezin. Het werd dus zaak de kin deren zo spoedig mogelijk op te van gen, om te voorkomen, dat zij op la tere leeftijd derailleren. Dit is het terrein van het Medisch Onvoodkun- dig Bureau. Hier wordt het kind geob serveerd, waardoor men tracht de oorzaak on te snoren. Tegelijkertijd vertakt het bureau zich naar het ge zin: psychiatrisch en psychologisch ge schoolde maatschappelijke werksters lichten de gezinsleden in en behande len deze desnoods. Een derde facet van de geestelijke vo'ksgezondheld is de nazorg voor de B.I .O.-kinderen. Hoe belangrijk dit probleem fS begrijpt men als men weet dat twee-en-een-half procent van d<- bevo'king. dus 250 000 m»nsen. zwak zinnig is. De nazorg voor dit soort kin deren moet beginnen als ze van di B.L.O.school komen. Ook het bestaan van bureaux voor schoot- en beroeps keuze, is belangrijk. ZH kunnen voor komen, dat mensen on een piaats te werk gesteld worden wa-r zij het op de duur niet kunnen vothonden. het geen nadelig is voor hun geestesge stetdheid. Dr. De Smet zeide ten slotte te ho nen, dat ieder doordrongen zou wor den van het enorme belang van het werk van de Stichting voor Geeste lijke Vo'krgezondh-'d en d->f ieder zhn voPe steun aan deze instelling zou witlen geven. Tot slot van de vergadering werden nog een groot aantal vragen gesteld waarbij één van de dames, die werk zaam is bij d? vóór- en nazorg, meer medewerking vroeg van het bedrfjfs 'even voor wat betreft de opname van ontslagen patiënten. MARINEMANNEN OP DE THUISREIS. Aan boord van Hr. Ms. torpedoboot- iager „Van Galen", die Maandaa te Den Helder wordt verwacht, bevinden zich twee stadgenoten t.w. maj. elec. mont F Blondel. Papiermo'enstrat 14. Alk maar. stoker 2e kl R. de Jong, Ach terwezel 30, Alkmaar. VOLKSHUISVESTING De voor de gemeente komende lasten voor zover de woningbouw na 1945 met steun van het Rijk plaats vindt zijn betrekkelijk gering en worden beperkt tot een storting in de voor de nieuwgebouwde woningcomplexen te vor men reserve-tondsen, welke zeven procent van d* jaarhuur bedraagt. Deze storting kan door u'e minister van Wederopbouw op 15 pet. wor den bepaald. Voor de financiering van deze woningbouw heeft de gemeente de benodigde gelden ge lt-end tegen 3 1/4 pet. en ze weer uitgeleend aan de woningbouwverenigingen tegen 4 pet. v.at voor deze verenigingen niet bezwaarlijk is omdat de rijksbijdrage in de exploitatie kosten op dit percentage is gebaseerd. B. en W. achten het niet wenselijk, dat de gemeente de hieruit voor. komende baten ten eigen be hoeve aanwendt. Zij hebben daarom besloten posten in te stellen ter reservering van dè rente-winst met de bedoeling de gereserveerde gelden te zijner tijd te besteden in het belang der volkshuisvesting. De financiële gevolgen vun het besluit tot bouwen van 96 wonin gen voor gedemobiliseerden en anderen die een woning behoeven zijD nog niet in de be groting verwerkt. Een eventueel exploitatie tekort zal eerst op de dienst 1951 drukken en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit tekort dooi alsnog te verlenen rijkssteun be langrijk gereduceerd wordt of wellicht zelfs wordt opgeheven. Er zijn enige besparingen op bet bureau voor Huisvesting, daarop 1 Maart de personeels bezetting met één man wórdt verminderd. OPENBARE WERKEN Het onderhoud van straten, wegen, bruggen en andere werken vraagt niet meer dan bet vorig jaar. Het onderbouds-programma zal dit jaar geheel worden ui'gevoerd, aangezien men niet meer afhankelijk is van de goed- kf uring van het Rijk en er gaandeweg geen moeilijkheden meer zijn wat betreft de mate rialen en de werkkrachten. De opslag-percen tages der onderhoudswerken moeten in ver hand met het bedrijf van gemeente-werken wat worden verhoogd. Het exploitatie-tekort van het plantsoenbedrijf kan met een bedrag van f 96.536,- op het zelfde peil genouden worden als het vorige jaar. Belangrijk hoger is Let tekort van het bedrijf van gemeente-werken namelijk f 200.397,— tegen f 106.214,— in 1949. De oorzaak is hoofdzakelijk gelegen in de stijging der personeelslasten (f 14.500,-) en de f 7000,— rente en afschrijving van de twee nieuw aangeschafte rol'rommei-auto's. Voor openbare werken wordt in totaal 842.818,65 geraamd. Door de opbrengst van \erschillende belangrijke retributies kan de op de begroting drukkende last tot f 318.949,61 teruggebracht worden. Precario-rechten en staangelden brengen f 58-000,- op, begrafe nisrechten en andere retributie-heffingen t 38.150,—de belasting voor omgebouwde en gebouwde eigendommen (straatbelasting) t 152.000,—; de beerputten- en tonnenbelas- ting f 74.500,-; de retributie der liehtbcdrijven f 121.300,—; de subsidie voor de kaasmarkt 131.200,- en de bijdragen voor wegen en andere openbare werken op f21.400,- Het grote tekort van het bedrijf van gemeente werken zal zo toenemen, dat aan de invoe ring van een huisvuilbe'asting op de duur niet zal zijn te ontkomen. De meest geschikte gelegenheid daarvoor is het gereedkomen van de modernisering van de ophaaldienst. DE KAASMARKT De instandhouding van de kaasmarkt kost de gemeente jaarlKk* een groot financieel of fer. Da gemeente kan daarom een bijdrage van het Rijk of van de bedriifsorgani'atïes daarom niet missen. B. en W. zullen er toe medewerken, dat het niet slechts plaatselijk, doch reeds erkend nationale belang van het voortbestaan van de kaasmarkt de betrokken instanties zal bewegen de subsi diëring te handhaven. Bij suppletoire begroting wordt voor open bare werken f 303 000.- geraadm voor de ver betering van sriaten en de vernieuwing van beschoeiingen en waJmuren, f 140.000,- vooi de verbouwing van de stads-tlmmerwerf en de uitbreiding van loodsen. Voor de genmente- reiniging f 102.500,- voor dé verdere moder nisering van de vuilnis-ophaaldienst en f 15.000,— voor de mede daardoor nodige ver bouwing van dienstgebouwen. Ei is niets geraamd voor de verbetering van het Stationsplein ten behoeve van het auto- en au'obus-verkeer, omdat de Neder landse Spoorwegen hebben medegedeeld, zij voorlopig geen financiële medewerking aan hef verbeteringsplan kunnen verlenen. De on derhandelingen daarover zijn nog gaande, maar zii hebben een moeizaam verloop. Aan het politiebureau zijn inlich tingen te bekomen omtrent 5 heren- en 2 damesfietsen, die in de gemeente door de politie gevonden zijn. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het mysterie van Tanger (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Paniek in een warenhuis (14 jaar onder geleide); Cinema Americain. 8 uur: Vijf op de huwelijksreis (tot 14 jaar o g.); A.B.T, 8 uur: Muzikale scherpschutters. Wapen van Heemskerk, 7.45 uur: De heer H. J. Doppen spreekt over „Zelf standige handel of coöperatie". Gul den Vlies, 8 uur: Henriëtte Davids in: ,,'t Is niet gewoon meer". VRIJDAG Harmonie Theater: „Toch schijnt de zon". Alle leeftijden (tot 14 jr. o.g.) Vrijdag 8 uur, Zaterdag 7 en 9,30 uur, Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. Victoria Theater: „De grote Leugen". (Leeftijd 18 jr.) Vrijdag 8 uur. Zaterdag 7 en 9 30 u., Zondag 2, 4,30. 7 en 9,30 u Cinema Americain: „De Slangenkuil" (boven 18 jr.) Vrijdag 8 u„ Zaterdag 7 en 9,30 uur, Zondag 2, 4,30, 7 en 9.30 u Alkm. Bioscoop Theater: „De st-ljd in het Rotsgebergte" (boven 14 jr.) Vrij dag en Zaterdag 8 uur, Zondag 2, 5 en 8 uur. Wapen van Heemskerk: 8 uur Buurt vereniging „De Buitenkant", toneel- en zangavond. De Ijsbaan In Heiloo zal vanmiddag voor iedereen geopend zijn. De baan is hedenavond verlicht en verkeert in uitstekende conditie. Zoals bekend zijn ook de banen in Bergen en Schoorl ge opend. De kantonrechter deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen de bekende wielrijders Pronk en Evers, die op 28 October op de Helderse weg in ootsing met een postauto waren gekomen, waardoor Evers zwaar lichamelijk let sel had opgelopen. Wij hebben van de behandeling van deze zaak uitvoerig melding gemaakt in ons nummer van Vrijdag 20 Januari. De kantonrechter veroordeelde hedenmorgen de renners Pronk en Evers beiden tot 6.— boete subs, drie dagen hechtenis, conform de eis. 79. Prinses Knagelijntje is weer voor haar kaptafel gaan zitten. Zij piekert over de woorden van het liedje, dat zij zojuist gehoord heeft. Wie heeft dat liedje gezongen? Zij heeft een blik buiten de tent geworpen, maar de schildwachten staan roerloos en doen geen mond open. Dus die zijn het niet. Maar wie is het dan wel? Knageli.intje hoeft niet lang op een antwoord te wachten. Plotseling begint de tafel te bewegen. En voor het prinsesje goed en wel beseft, wat er aan de hand ij, komt Pim uit de vloer te voorschijn. „Daar ben ik weer", roept hij opge. wekt. „Je ziet het. we laten je niet in de steek!" „Hoe is het mogelijk?" roept prinses Knagelijntje uit. „Hoe kom je hier?" „Oh, dat is heel gemakkelijk", antwoordt Pim. „Ik heb een holletje gegraven. Onze oud-stadgenoot de heèr J. G Schwantje slaagde te Amsterdam voor het examen van candidaat in de medi cijnen 'Cum laude) aan de Gemeente lijke Universiteit, aldaar. Het Amsterdams Toneelgezelschap speelde gisteravond In „Het Gulden Vlies" Maurits Dekkers tendenzstuk „De wereld heeft geen wachtkamer". Dekker situeert zijn stuk in en rond het laboratorium van een „atoom- fabriek" in Amerika, waar professor Thomson, in nauwe samenwerking met zijn zoon, de laatste hand legt aan de stabilisering van de nieuwe radio-actie ve stof „pyradium", welker aanwen ding voor oorlogsgebruik bommen kan opleveren die een ganse provincie ver nietigen. „Pyradium" bestaat slechts in de verbeelding van de schrijver, maar dat wil niet zeggen dat hij daarmede verder gegrepen heeft dan de werke lijkheid. Hij vangt in dat woord de ko mende ontwikkeling op het gebied der kernphysica een ontwikkeling die technisch verder is dan de mensheid geestelijk-zedelijk „aan kan". En daar ligt dan meteen het pro bleem, waarom Maurits Dekker dit stuk heeft geschreven. Als een waar schuwing, die. hoewel verklinkend als de stem eens roependen in de woestijn, gezegd dient te worden uit het eenvou- Ruim zestig duizend Nederlanders brachten in 1948 een bezoek aan Enge land. Wij zouden gaarne een nog ééns zo groot aantal Hollandse toeristen «en welkom toeroepen, aldus de heer A. Mc. Lean, Schot van geboorte, die gisteravond in het Wapen van Heemskerk voor de afdeling Alkmaar van het Genootschap NederlandEngeland een inleiding hield over de mogelijk" lullen voor ons op de Britse eilanden een vacantie door te brengen. Men had daartoe dan ook ternauwernood een meer deskundig man kunnen uitnodigen, gezien het feit, dat de heer Mc. I-ean kwam in zijn functie van directeur van de afdeling toerisme van «ie British Travelling Association. f Een groot aantal Britten, aldus de spreker, gaat telkenjare naar het bui tenland. We zouden het zeer op prijs stellen, indien het bezoek van buiten onze grenzen even druk zou zijn Dit niet alleen omdat het internationale toeristische verkeer leidt tot beter be grip van de voiketen onderling, maar ook omdat Engeland wel een aanvul- 'ing van de deviezenpot gebruiken kan Wat te doen als men zijn vacantie in Engeland wil gaan doorbrengen? Een In het Landbouwhuis te Alkmaar hlelu de secretaris van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, ir. Tuyn- man gisteren zijn derde en tevens i laatste voordracht voor de leden van ae afdeling Alkmaar van deze maat schappij- Ir- Tuynman behandelde in deze lezing de verheffing van het plat te land, waarbij speciaal de stands organisaties onuer de loupe genomen werden. Er bestond voor deze interes sante lezing met zo veel belangstelling als men had mogen verwachten. Ir. Tuynman Beantwoordde eerst de vraag van de heer E. Govers over de spreiding van de industrie op het platteland en de invloed die hier var. u tgaat. Spreker achtte het van groo' Belang dat het pla teland „gaaf" ge ïouien wordt. Men moet uiteraard erschil maken tussen het Westen en te zandgronden elders. Daar is een verschot van arbeidskrachten die zo spik-aig mogelijk m de industrie moe- en worden opgenomen In net Westen oieiden- de grote steden zich uit ten roste van goede cultuurgrond. Indien Ie vestiging van nieuwe industrieën nier niet strikt noodzaKelijk is, zal .r,en er zich sterk tegen moeien ver zetten, aldus spreker Hierna besprak r Tuynman de standsorganisaties en de technische organisaties, die in ze kere zin beleidsoi eruen zijn. Stands jrgnnisaMes werden niet opgerirhl ".oor boeren, maar door notabelen ten aiattelande. Ze waren aanvankelijk alleen gericht op het b„drjjf. Daarna trad er een sterke activiteit naar bui- 'en op en nog later richtte men zich vooral naar de overheid. De stands organisatie wijkt in zo verre van de meeste andere verenigingen af. dat zij onafhankelijk is Haar taak is de ver heffing van het platteland, materiee en cultureel, twee begrippen die on- afsi heideujk met elkaar verbonden zijn. Een belangrijke taak van de stands organisatie is de boeren zich van hun 'ervolle en verantwoordelijke taak bewust te maken en hun te doen in zier dat zij recht hebben op hun plaats tussen de andere „groepen" Ai te veel trekt men zich terug Een ander belangrijk probleem is het on derwijs ten plattelande. Binnen zee> korte tijd zal de stroom leerplichtige kinderen zo groot zijn dat men er geen scholen en onderwijskrachten ge noeg voor za! nebben Men zal zich hier bijtijds op moeten bezinnen, wil men voorkomen dat men te ver ach'ei ki mt bij de grote steden Naast het ge wone Lager Onderwijs moet ook grote aandacht besteed worden aan i et ULO-onderwijs, de lagere land- en tuinbouwscholen, de winterlandbouw srjtolen en het nmdd»'baar- en hoen •andbouwor. derwijs. Het vakonderwijs moet op de voorgrond gesteld worden Spreker drong aan op een grotere -id'urele ontwikkeling van het platte land. Ook op het gebied van muziek en literatuur geraakt men op achter bij de steden. Men kan dit voorkomen door aanvulling van rijdende bibliothe ken en oprichting van zangkoren, fan fares en toneelverenigingen. Men zal in het algemeen bij deze instellingen op grotere subsidiëring moeten aan dringen. Materiële welvaart Er is op het ogenblik een sterke concentratie van belangengroepen, ai dus spreker. Vele beroepsorganisaties beijveren zich voor het scheppen van voorwaarden tot materiële welvaart Deze wedloop legt de boeren de plicht op een orgaan te hebben die er voor z' rgt dat niet zij het slachtoffer van aeze wedloop worden. Ir. Tuynman betreurde het dat er nog zovele plat elrnders zijn die de noodzaak var deze organisatie niet inzien Zij wen sen van een standsorganisatie alleen lirecte en tastbare resultaten en zij verliezen daarbij het belangrijke werk achter de schermen uit het oog. Hierna behandelde spreker de Pu- oliekrechtelijke Bedrijtsorganisatie, i'e nog te vaag omlijnd is om er een gegrond oordeel over te kunnen uit spreken. Van belang zal zijn de vraag of het 't eigendom van de boer zal zijn en welke vrijheden de boeren zal wor den toegestaan. Ir. Tuynman was van n ening dat men de P B O. niet mag fwijzen, maar dat men zeer behoed zaam te werk moet gaan. Spreker kantte zich eveneens tegen een te veel -ïan groepen die zich dringen tussen ie producent en de consument en die zowel voor de eerste en de laatste na delig gaan werken Ook het belang van gne.iwerkende coöperaties brach! spr onder de aandacht van de leden van de Hollandse Maatschappij van Land bouw Na beëindiging van de lezing was er gelegenheid tot het stellen van vra gen waarvan druk gebruik gemaakt werd. gedetailleerd plan wilde spreker, gezien t.et algemene karakter van het onder werp, niet geven. Trouwens overai staan reisbureaux de reiziger-in-spé ten dienste ter verkrijging van de mees' uitvoerige inlichtingen. Wei meende hij enkele algemene raadgevingen te kunnen geven Teneinde kostbare de viezen uit te sparen, is het mogelijk voor de reis van Holland naar welke plaats in Groot-Brittannie ook een reis biljet te kopen met Hollands geld. In Engeland zelf kan men op zijn devie zen bezuinigen door gebruik te maken van buslijnen, die de toerist naar alle delen van het land brengen. Met de trein reist men vlugger, maar ook duur der. Wil men het land met eigen auto gaan zien, dan moet rekening gehou den worden met de vrij strenge distri butie van benzine. B'ijft men er twee weken dan krijgt men toch nog een toe wijzing voor één a tweeduizend mijl Voorts raadde de heer Mc. Lean zijn 'oehoorders aan zo mogelijk de reis te maken buiten het drukke vacantierei zoen Men zal dan in alle 'opzichten meer comfort en meer service ontmoe ten en van zijn vacantie het grootst mogelijke genoegen beleven. Dat men dit reeds in praktijk brengt, bleek in 1949 toen Engeland in het voor- en naseizoen méér vacantiegangers telde dan in welk jaar vóór de oorlog ook Na de pauze, waarin men gelegen beid had, zich met persoonlijke vrager tot de spreker te richten en anderen konden genieten van de kleurige affi ches en fraaie stadsplattegronden, die aan de wand waren aangeb-acht, werd nog een viertal films gedraaid, die ons in gedachten meenamen op een tocht kris-kras door Londen, het En «else landschap Ulster en het prachtige Wales. De fraaie opnamen alleen die -van Londen waren minder waardeer baar grotendeels in technicolor boei den de anwezigen zó. dat herhaaldelijk een waarderend apnlaus werd gegeven De heer G. A. M Snijders, voorzitter van de afdeling, deelde *n zijn openings woord mede. dat de afdeling Alkrnsa» van het Genootschap grote plannen heeft. On 21 Februari komt het Bir mingham Repertory Theatre met de beroemde acteur en regisseur Barrv laekson naar Alkmaar. Dit belooft een ritsteftende avond te worden! Indien er voor een en ander vo'doende be'ang- «telling bestaat en zou dat niet zi zfin? dan mag verwacht worden ■tat men er in zal dagen om volgend (aar Alkmaar in te sehakelen in de tournee's. welke regelmatig door En tetse geze'schanpen en kunstenaars door ons land worden gemaakt dige moeten van de verantwoorde- Ijjkheid. Men kan daar, in critisch-cynisme, ogenblikkelijk tegen aanvoeren, dat de mensheid de put niet zal dempen vóór het kalf radio-actief is geworden, maar cynisme heft de wetten der ethiek niet op. En het zijn deze wetten, die In diepste wezen verankerd liggen in het overschotje, dat de beschaving van het geweten der moderne mensheid over-1 liet, die in Dekkers toneelstuk verde digd worden tegen het kille, aanmat!, gende en uitsluitend in termen van uti liteit en opportunisme denkende or gaan. dat wD staat, natie en... milita risme noemen. Professor Thomson heeft een zoon en die zoon heeft behalve hersens, die for mules beheersen, ook een geweten, dat zijn daden beheerst. Een gaaf mens die zich. als er een ramp dreigt met het „pyradium", opoffert om een stad met duizenden mensen te redden. Maar ter wijl hij zich. onbeschermd, blootstelt aan de gammastralen die zijn lichaam zullen vernietigen, redt hij daarmede tegelijk, ongewild, de atoomfabriek. die dagelijks voor veel massaler vernieti ging werkt. Als hij tenslotte, stervend, zijn vader heeft bewogen, het rapport over de onderzoekingen niet af te staan aan de plenaire commissie van de landsverdediging, weet hij dat zijn offer niet vergeefs is gebracht. Dat is de kerninhoud van het stuk. En dat is heel wat. Da' Dekker in deze overvloed van materiaal nog geschikte- lijk plaats kon vinden voor een kleine liefdeshistorie kan ons noch verheugen noch spijten. Het stoort in ieder geval niet en het gaf de schrijver kansen om de torenhoge opeenstapeling van d'a- matische dialogen nog wat hoger te maken. Het uit drie bedrijven bestaande stuk is in het begin wat zwak, maar het krijgt reeds tegen het einde van het eerste bedrijf een geladenheid, die hier en daar tot de grenzen van het melo-dramatische voert. Het tweede bedrijf is uitgesproken sterk en in het derde detoneert alleen de onnatuur lijke oppervlakkigheid, waarmede de vader „kennis neemt" van het feit, dat zijn heroïeke zoon binnen een paar da gen za) sterven. Al met al een uitstekend geschre ven stuk met scherpe, rijke dialogen en tal van prachtige spelmomenten. Het is verheugend, dit zonder reserve van het werk van één onzer Neder landse schrijvers te mogen zeggen. De opvoering, die het Amsterdams Toneelgezelschap er gisteravond van gaf, was zeer goed. Uitnemend was Robert de Vries (de zoon) en niet min- der gaaf was de vertolking, die Jo Sternheim van de rol van de vader gaf. Hetty Beck was gevoelig en zeer menselijk als de zorgende huishoud ster, die maar niet begrijpt, dat „de mensen knoeien met natuurkrachten, waarvan zij de grenzen niet kennen". Mary Holms was goed als de chemi- ca, die ten slotte ook de kant van 't hart kiest en hetzelfde geldt van Kees van Iersel, die de ingenieur was, die „meedraait in de mallemolen van het noodlot", omdat de wereld nu een maal geen wachtkamer heeft voor mensen, die willen zien hoe het alle maal afloopt. De kleinere rollen wa ren behoorlijk bezet. Er was veel applaus, dat aangroeide tot een ovatie voor Robert de Vries. Volkomen verdiend! A. K. Gisteravond omstreeks 6 uur kwam een 73-jarige wielrijder uit de Juliana van Stolberglaan en wilde de Kenne- merstraatweg oversteken. De man merkte een uit Heiloo komende volks wagen niet op, doordat hij achter een andere auto de straatweg overstak. De chauffeur van de volkswagen remde zo hard af dat de wagen dwars op de weg kwam te staan en daardoor een uit Alk maar komende auto raakte. Ook de wielrijder werd geraakt en kwam te vallen De fiets en beide auto's werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Geboren i Maureen C„, dochter van 0» F Boskamp en H. Gmelig. - Jan C., zoon vaü J. van Erkelens en A. Scheffers. Loeske» dochter van H. H. Toepoel en C. A. A. Ploeger. Getrouwd; Johannes J. H. Heesheen en Bertha V. M. van Wanrooij. Cornelil Dijkers en Anna C. Ursem. Overleden: Jan Kramer. 76 jaar. ge liuwd met A. Kap. - Jan Groot, 59 ja st gehuwtf met M. H. de jong. - lef je Roo»# 83 jaar, gesch. van P. van Dijk. In de serie Landbouwcoöl tactbijeenkomsten sprak Wo dag de heer Ir. G. Kranen van de Bond van op coöp werkende zuivellabrieken in de Coöperatieve Zuivelina vergadering vond piaats in 1 tjes te Scharmerhorn. Ir. Kramer gaf ten overzi geschiedenis der C. Z. Om: had de boerenstand het goed wrzuimde verbetering van »an te brengen. Dit geschie andere landen en er onston grote vooruitgang. Denemt drong ons van de le plaats reldmarkt Een studiecomm naar andere landen, vooral E en toen bleek dat daar een tige zuivelbereiding plaats h grondslag. Het was zeer mi gedachte hier ingang te dc In Friesland kwamen de eeri liere ondernemingen. De eer: Schrans" bij Leeuwarden, konden de boeren het met e liere onderneming niet eens in 1886 stichtten 23 arme zelf een coöp. fabriek met e van f 35000. In Noord-Holland werd ln ken evenveel melk verwerk thuiskazerij, terwijl overal na alles naar de fabrieken kaasmakerij hield het lang t ka en Canada gingen ook o briekmatige bereiding van tegen wij niet meer konder ren. Wouter HuiJs ging samem zijn buurman Volgers en I grondlegger van de wetens zuivelbereiding. In 1916 w Noord-Holland 136 dagfabr coöperatieve gedachte vond lijk ingang, omdat de finar tie der N.H. boeren sterke elders. Thans is pl.m. 2/3 vz bouw georganiseerd in pl.m. verenigingen. De coöp. fabi stonden doordat zij de grond suikerbieten, fruit e.a.) v: beter konden verwerken da ren zelf. In 1935 waren in der boeren los leverancier Nu is dit cijfer resp. 25 en aantal boeren in N.H. hier ken is pl.m. 6000. Coöp. zulv hebben gemeenschappelijke en zo ontstond in 1900 de Coöp. Zuivelfabrieken in land. Thans zijn er in N.der zulke bonden ld aal zou h dien alle verenigd waren in bor.d Spr. gaf daarna een ting van de werkzaamheid d N.H. In Nederland zijn p! boeren, waarvan 15% los lev Onderlinge concurrentie vi Voor de Bijzondere Po verschenen gisterenmiddag maarders, die ruim twee jaj in December 1947, een gr distributiebonnen hadden vei De veehandelaar J. K. e bejaarde C. H. wilden van K een aanzienlijke hoeveelk suiker- en bloembonnen ko voor de derde verdachte J. een afzetgebied wist in Ams leverancier K. wenste geen geven en omdat adspirant-1 de beschikking nadden ove de contanten, besloot hij ms te gaan naar Amsterdam. V moette de veehandelaer en i K. op het Centraal Station e drieën trokken zij naar di Kade. Verdachte Van D. na: nen mee in een café. waar trachten geld te halen. H eenter niet terug, maar enr ter zag J. K. hem op de Z verdween daar in een huis niet weer te voorschijn. Na derhand vertelde, was hij d litie aangehouden, die zijn f_ slag had genomen, aan we de officier weinig geloof h bonnenleverancier K. werd later gearresteerd en veroc zes maanden gevangenisstra: werd vrijgelaten b-schuldrg overige verdachten ervan, Vrouw niet financteël hadde tijdens zijn afwezigheid. H met aangifte bij de politie terstond een schuldbekente den van f 2500.—. hetgeen als H. deed. De officier v; mi. dr. Vellinga, achtte de do bonnen door K en H hoewel de levering niet had vonden. Hij eiste voor K. van f 250,of 2 maai.den f 200,of 2 maanden. De raadsman, mr dr. C. wer, bestreed in een uitv dooi de mening van de offti bewijs, dat de koop had ph den. Mr. Peerebnom verklaard over 8 dagen schriftelijk vor lei. wijzen. Tegen Van D. werd f maand geëist. Het vonnis li of 2 maanden. SCHIT.DERWERK UJTGF' In ons nummer van gist« wij, dat het schilderwerk ir derniseerde winkel van de Smiers was uitgevoerd dooi Bakkum. Dit werk is ever voerd door de heer Smit van DIPLOMA BEH A Al Onze ptaatse^ndot de hei Groot, alp eerste monteur wt het garaerhedrii van de he ver. behaalde op bet te r.°l- den examen het Bovagdiplor

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2