Vier vloten oefenen in de West voor 1950 Atlantische manoeuvres of niet? Ondernemer in Den Haag wil het woningprobleem oplossen te Davids in het ulden Vi ies Qrmerhorn Waarom juisi de Caraïbische waiJ/en? Gescheiden acties Beraen tzQmoida d Hoef jjatste N Regeringscentra zijn zwijgzaam Geruchten die elkaar tegenspreken Maar hij neemt geen enkel risico EERST BETALEN Li nmen St Pancras leuws Westerling en Darul Islam concentreren troepen Kabinet van Pasundan treedt af Van der Meuten in arrest eeds populaire artiste Hen- Is vond gisteravond bij haar het Gumen Vues een u.t- ette zaal en zij heeft met ble een bont programma ter de titel: ,,'t Is niet ge- En 't is een succes gewor- n zowel „Heintje" zelf als a's, Stoet Haspel, Henk niet het minst Co v. d. a (als zeer muzikaal pia- [eleider) hebben medege- Davids bracht weer tal en liedjes, die mede door ng bij het publiek bijzon- in. Ernstige en vrolijke eiden elitaar af„ bekeime wijlen Louis Davids wer- ran meegezongen (men nog niet vergeten) en populaire nummers uit toneelstukken bleken nog iden te zijn. Luid applaus ïtvoereriden ten deei. Een in door het publiek ver- riers werd door Co v d. a op bijzondere wijze ge en dansduo (in diverse ums). De Annebella's ver zijn uitsteKend en be reden bijzondere bijval, diend. Het duo is in alle loruii gegaan en de dansen n dezer eeuw vonden veel iel was soms heel geestig érence, speelde vlot in sen en werd door Henk dig terzijde gestaan en het het slot bewees wel, dat itstekend geamuseerd had, igemerkt dat het program- die ook de vorige voor- ichten diverse „oude be- cht. G. VRIJDAG 27 JANUARI 1950 IIENST KAPELKERK mde Jeugdraad zet ook dit n jeugddiensten voort. A s. I ds. J Borghardt van Den Ie jongeren toe te spreken lerwerp: „Eert uw vader er". Ook dit jaar rekent de eder op een trouw bezoek eren. de openbare ULO-schooL Rijkslandbouwwinterschool aan de Ruysdaelkade ver- -den nagegaan of dit ge ien neutrale kleuterschool irdering van schoolgelden jn voor het L.O. school- over 1945-1946 en 1946- ven. In de eerstkomende men de belastinggegevens 1947 tei beschikking, zo- lidden van 1950 de aansla- 1-48 en 1948-49 zullen kun- opgelegd. De ervaring 1, dat het voor velen be- in één jaar schoolgeld aren te stalen. Aan dat men evenwel niet ont- en de achterstand wil ui- iding van het aantal be ien moet hier een oplos- oting is de opbrengst van d over één jaar geraamd, voor het L.O. Daar in olgelden over twee jaren n ontvangen ligt hierin de enigszins tegemoet te ko- bezwaren, niet alleen die ilingsmoeilijkheden, doch welke de huidige niet aan se stijging van de kosten snsonderhoud aangepaste eling aankleven, door een het vermenigvuldigings voor het ULO en 2 voor L.O.). B. en W. komen ikort terug. Koedijk raadsvergadering iraad zal Maano'agavond in ering bijeen komen ter behan- :orte agenda. komt een voorstel van B. en ng van enige percelen in ver uitbreidingsplan» zomede een koop van de woning Kanaal- lorenc.'e aan de heer N Mooy ?vens zal een plaats worden de nieuw te bouwen school* len voor afwijzend te beschik- zoek van de Katholieke Bond om het vermenigvuldigings choolgeld niet hoger te stellen reductie m te voeren op het eerdere kinderen uit één gezin lgen. d op de schaats heèft de IJsclub Noordhol- 'artier eer hindernis-wedstrijd meisjes gehouden op de baan varen als volgt: - 9 laar, Hardrijden met hin- van Langen; 2. C. Otter; 0-12 jaar: 1. J. Speets; 2. Moerbeek. 2 14 jaar: 1. J. Mul; 2. P. Jonk. 9 jaar: 1. N. Oostwouderj 3. VV de Reus. 12 iaar: 1. L. Speets; 2. de Wilde. -14 Jaar: 1. T. van Saasse, (Van onze correspondent te Washington). WASHINGTON, Januari 1950. LVANNEER SMALDELEN VAN VIER ZEEVARENDE NATIES elk af zonderlijk vrijwel tegelijkertijd vlootmanoeuvres houden in één cn het zelfde gebied, dan is het uiterst moeilijk zelfs de meest argeloze toeschou wer ervan te overtuigen, dat dit „louter toeval" is. Wij twijfelen er niet aan, dat de vlootvoogden en de ministers van Marine van de V.S., het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Nederland met de documenten in de hond kunnen verklaren, dat elk der vlootoefeningen werd vastgesteld zonder enige onder linge ruggespraak. Zonder twijfel hebben zjj gelijk. Ttr oretisch en zelfs juridisch. Dit zijn louter oefeningen, zonder enige bijbe doeling, waartoe slechts besloten is omdat de resp. marines daaraan drin gend behoefte hadden. De Amerikaanse marine houdt leder jaar manoeuvres. Dit jaar heeft men daarvoor de Caraïbische wateren uit gekozen. Wat is daar tegen? De Nederlandse marine: zowel om de bemanningen weer eens een stuk werk te doen verhapstukken als om het contact met de overzeess Rijks delen nauwer aan te halen. Dat daar mee een bedrag aan dollars en dure (ongedevalueerde) „West-Indische" guldens gemoeid is, wordt rijkelijk vergoed door de wetenschap, dat he: moreel van de Marine (dat door dc souvereiniteitsoverdracht een gevoe lige schok schijnt te hebben gekregen) weer hersteld wordt. Dus: we gaan nasr de Caraïbische Zee. Britten en Fransen, elk om eigen motieven, nemen eenzelfde besluit. Wat is de magische aantrekkings kracht van deze tropische zee? De romantiek is uitsluitend wegge legd voor de Jantjes uit Den Helder, Falmouth en Le Havre, die eerlang „kleur" zullen verlenen aan het straat beeld van Trinidad en de andere ha venplaatsen, waar zij de vlag zullen komen vertonen Maar de achtergrond van dit merkwaardig toeval is er één van zuiver diplomatiek gebruik, dat reeds jaar en dag in ere is: het geven van een stille wenk aan eventuele roerige elementen in de iicht-explo- sleve landen aan de blauwe Caraïbi sche Zee. Oogje in het zeil \yANT HET ROMMELT daar al heel lang. De kreet „Zuid-Amerika voor de Zuid-Amerikanen" werd reeds ja ren geleden voor het eerst gehoord. En er zijn, internationaal, onvriendelijke dingen gezegd over landen als de V.S.. Engeland, Frankrijk en Nederland, wier vlag daar waait. Vandaar, dat het onder alle omstandigheden wense lijk is dat Nederlandse Marineschepen' gebaseerd zijn op Willemstad en het oog kunnen houden op Aruba. Want militaire gevaren dreigen niet van Curagao of van de Nederlandse Ar, tillen; actuele gevaren zijn er geens zins van welke kant ook. Maar in een gebied dat strategisch grote beteke nis heeft en waar niet alleen oliebron nen en olieraffinaderijen maar ook po litieke hartstochten der Zuid-Ameri kanen gemakkelijk ontvlambaar zijn en waar af en toe met staatsgrepen en hoofden van presidenten wordt om gesprongen als gold het een kegel baan, is een stabiliserend element als een oorlogsschip van een uiterst nuch tere en zeer bevriende niet-agressieve natie bepaald een goed ding. Gespannen verhoudingen. gOORTGELIJKE overwegingen heb ben de Amerikanen er toe ge bracht hun vlootmanoeuvres in deze streek te houden. Op het eiland His paniola, dat twee republieken de> Grote Antillen herbergt, gist het n.. al geruime tijd. Tussen 't economisch zwakke, overbevolkte Haïti en de welvarende Dominicaanse Republieit wil het sedert generaties al niet do teren. Bovendien is de verhouding tus sen de Dominicanen en de grote sui kerconcurrent Cuba al evenzeer ge spannen. De opwinding hierover, du- van economische oorzaak is, is nog verder aangewakkerd door politieke moeilijkheden. De huidige presiden'. der Dominicaanse Republiek, Trujlllo heeft een aantai van zrjn machtigst, tegenstanders er toe gedwongen „vrij willig" in ballingschap te gaan. D"zt lieden zijn voor een groot deel op Cuba gehuisvest, waar zij niet alleen gast vrij zijn ontvangen, maai een ruime mate van steun hebben gekregen var de regering en voorts van communis tische elementen, die onder hei mom van de „dictatuur van Trujiilo tt bestoken" in feite slechts de taai< hebben om chaos en verwarring in dn strategisch zo uiterst oeiangrijke ge bied te veroorzaken. Oliebranden. bommen op raffinaderijen en derg< lijke gebeurtenissen zijn koren op hun molen. Trujiilo heeft zich, in recente we ken, verheven tot de statuur van een Oosters despoot, die zich iceestei waant over het leven van al zrjn on derdanen: hij heeft de bevoegdheid om een oorlog te verklaren tot zich ge trokken, en hoewel er in naam eei parlement bestaat, is dit hiermee eei wassen neus geworden. Het State Department te Washing ton heeft hem in de meest onilubhe! zinnige termen doen weten mei hoe veel zorg de V ,S. deze persoonlek- maebtstoeueming van de sterke mm- gadesloegen. Doch ook dil moesi me de nodige tact geschieden, .rant mei Wenste toch onder alle omstandighedei te vermijden, dat rrujillo's verhannei vijanden dit zouden beschouwen als t teken voor een revolutie, die dan op In stigatie van Amerika zou heten te zjjn ontbrand. gij DIT SOORT gelegenheden grijpt men terecht naar het „vuurwerk' van een vloo'cmanoeuvre, waarbij de ontvlambare zielen in de eerste plaats geneigd zijn „ah's" en „oh's" te laten horen over het schouwspel van vlieg kampschepen, kruisers en torpedo 'oootjagers. die zo oneindig groter en machtiger zijn dan de ijlings gepant serde pleizierboten, waarover zij zeil beschikken. Dit is viagvettoon in de duidelijkste zin des woords. Voor landen, die wellicht in het oog der buitenwereld de laatste jaren een tikje aan prestige hebben ingeboet, is een dergelijk vlagvertoon even wen selijk, zij het dan ook, dat dit op een aanzienlijk beperkter schaal kan plaat? vinden. Fransen en Engelsen gevoe len de behoefte te tonen „dat zij er nog zijn". En in het geval van Nederland lig gen de kaarten nog anders: Wij staan op het punt in een nieuwe Ronde Ta fel Conferentie de bevoegdheden van de plaatselijke overheid onzer Over zeese Gebieden mateloos uit te brei den. Dit geschiedt uit vrijs wil, zoals ook de andere Rijksgenoten uit vrije wil deze verantwoordelijkheden zelf willen dragen. Dat deze Ronde Tafel Conferentie echter geheel onder aus piciën van het rcod-wit-blauw zal zjjn verdient in het Caraïbische ge bied duidelijk gemaakt ta worden. En onze vloot kan hiertoe het hare bij dragen. Tegelijkertijd brengt Prins Bern- hard persoonlijke bezoeken aan dt hoofdsteden der aangrenzende landen en dit teruggebracht tot onuitge sproken, maar daarom niet minde: diplomatieke taal wil zeggen, dat wij zowel vriendschap komen betui gen, als ook vriendschap (en rusti verwachten. Een bezoek als dat van Prins Bernhard een jeugdige en lenige, maar tegelijkertijd ervaren fi guur is in deze landen een gebeur tenis van zeer groot formaat. De per soonlijke sympathie, die de Prins daarbij betuigd zal worden, reflecteert op geheel Nederland. Deze constella tie kan derhalve een wederzijdse Hr. Ms. „Johan Maurlts" oefent. Eén der manschappen bedient een Oerli- kon tijdens een aanval van vijandelijke vliegtuigen. Fancy-fair Kleuterschool De reeus emg'e tijd geleden aangekondigde bazar ten behoeve van de Kleuterschool van de afdeling Bergen van Volksonderwijs is thans vactgesteld op Zaterdag 11 en Zondag 12 Februari van 15—17.30 uur en van 20—22 uur in de nieuwe Kleuterschool. Een zeer ge varieerd assortiment van fraaie handwerken, speelgoed en gebruiksgoederen zal aan de be zoekers tegen zeer matige prijzen te koop worden aangeboden. Voorts zullen verschilende attracties, als tombola, grabbelton, verloting van een fraai wandkleed alsmede de Ameri kaanse verkoop van enkele pakjes koffio er toe bijdragen om de feestelijke stemming te ver hogen. Bello deed rare sprongen Van het op Donderdagmorgen om 6.41 uit Bergen vertrokken, trammetje geraakte bij bet inrijden van de automatische wissel op het kruispunt Koedijk, de locomotief uit de rails. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De reizigers vervolgden bun reis per bus. Do tram van 6.49 werd te Bergen opge houden; de reizigers werden onmiddellijk per Naco-bus vervoerd, zodat de ontsporing voor hen geen vertraging veroorzaakte. 's Middags om ongeveer twee uur was de baan weer vrij. DE JEUGD OP DE SCHAATS Er heerste Donderdagmiddag een gezellige drukte op de banen van de Berger IJssport- Vereniging. Een tachtigtal jongens en meisjes, verdeeld in vier groepen, zetten hun beste been'je voor om een prijsje te bemachtigen. De uitslag was als volgt: Hardrijden jongens 11 t/m. 13 jaar: Jan van Reeuwijk en Maarten Jimmink. Meisjes 11 t/ra. 13 jaar ijshockey: V ]c v. d. Sluis, Dina Bakker en Timmy Kroon. Meisjes 7 t/m. 10 blokjes rapen: Jannie v. d. Vliet, Nellie H'*ele en Betty Tromp. Jongens 7 t/m. 10 jaar houtjesranen: Otte Schaap, Kees de Vries ?en Jonny Faas. GEREP. PREDIKANT BEROEPEN De Gerefomeerde kerk hier ter plaatse heeft als predikant beroepen ds. J. Wiersema te Oudemirdum (Fr.). KONING VOETBAL OP DE FILM Maandag zal in de zaal van Jac. den Hoti- dijker vertoond worden de film „Koning Voet bal". Ongetwijfeld zullen sportliefhebbers deze unieke gelegenheid niet laten voorbijgaan. vriendschap en een „leven,en laten le ven" zeer sterk bevorderen. Dit zijn de motieven, die geen re gering zal uitspreken, maar die de achtergrond vormen voor het besluit der vier landen (die overigens in de Caraïbische Commissie ten nauwste samenwerken) om dit jaar deze wa teren uit te kiezen voor hun vlootma noeuvres. Het zullen derhalve geen gezamenlijke vlootoefeningen zijn, zo ais verleden jaar ter hoogte van de Zuidkust van Engeland plaats von ten. Wel zullen gedurende één week gezamenlijke Amerikaans-Nederland- se vlootoefeningen plaatsvinden. (Nadruk verboden) (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG. Januari 1950 J^ONDEN ZWIJGT, Parijs zwijgt, Den Haag zwijgt en Washington spreekt over grote vlootmano: uvres van de landen van het Atlantisch fact, die op handen zijn in de Caraïbische Zee. Daar steekt iets geheimzin nigs achter Geruchten lopen er allang in alle drie Europese regeringscentra maar telkens ais er journalisten om inlichtingen aankloppen is het ant woord zo ongeveer: hoe komt u er bij? En wederzijds blijft men elkaar het antwoord schuldig. Dat mag een aardig spelletje zjjn, niemand is ermee ge diend. De oorzaak van dit vreemde gedoe is, dat het Atlantisch Pact als zo danig geen woordvoerder heeft; en de ene regering wil nu eenmaal liever niet de andere op de diplomatieke tenen trappen. Londen: De Britse Admiraliteit draagt geen kennis van enige internationale vlootmanoeuvres van de landen van het' Atlantisch Pact in de naaste toekomst in de Caraïbische Zee of in enige an dere zee en ontkent hierbij elk gerucht als zouden Engelse schepen betrokken zijn bij de oefeningen, voor welke het Nederlandse smaldeel zich naar de Vest heeft begeven. Parijs: Onze vloot gaat niet -naar de Caraïbische Zee. Den Haag: Wij zijn er en wij gaan er oefenen. Washington: Wij gaan oefenen met de Nederlanders samen en de Britten en Fransen hebben alle reden om ook te komen. De lezer gelieve er óns geen verwijt van te maken, dat deze inlichtingen el kaar tegenspreken. Wij zullen moeten afwachten wat waar is en wat niet. Een merkwaardig f-it is nog wei. dat de Amerikaanse vloot niet minder dan 1200 waarnemers meebrengt. Het is niet met zoveel woorden gezegd maar het 'igt voor de hand. dat zij niet alle van Amerikaanse nationaliteit zijn. (Nadruk verboden) Zijn de geruchten terzake dan hele maal uit de lucht komen vallen? N.en, beslist niet. In de eerste plaats is het Atlantische Pact nu eenmaal vooral een militair bondgenootschap, zodat een nauwe samenwerking tussen de land-, zee- en luchtstrijdkrachten der aange sloten landen niet slechts verondersteld mag worden in oorlogstijd, maar ook in volle vrede. De noodzaak van ge meenschappelijke oefeningen is o.m duidelijk gebleken uit de Slag op de Javazee, waar aan geallieerde zijde drie vloten opereerden, die wei onder een gemeenschappelijk bevel stonden, maar elkaar naar later werd vastgesteld soms verkeerd begrepen. y Les der historie jyjEN TREKT er lering uit. Het Ne derlandse leger is op Engelse leest geschoeid na 1945 en nu worden beide naar Amerikaanse normen heringe deeld. Iets dergelijks gebeurt er bij de vloten; bij' de luchtmachten is men al ver op dreef. Het vorig jaar is er een gemeenschappelijke oefening geweest in de Golf van Biscaye en daar bleek toen weer, dat een verkeerd-begrijpen de zwakste schakel was in de Atlan tische keten De noodzaak om hst sein- stelsel, de berichtgeving enz., zó te re organiseren. dat in de toekomst alle misverstanden uitgesloten zouden wor den. was wei de belangrijkste les, die 'ruit getrokken werd. Er wed toen reeds verteld, dat men in 1950 weer gemeenschappelijk zou oefenen. Tussen IJsland en Noorwegen luidd» de veronderstelling. Misschien beeft dat plan wel bestaan, maar dan beeft men het laten varen. Op het ogen blik bevinden zich n.I. aanzienlijke on derdelen zowel van de Amerikaanse als van de Nederlandse vloot in de Ca -aïbische Zee en niets wijst erop, da' zij zich naar elders zullen ve-plaatsen 'njeeendpp], vast staat, dat zij daór zul 'pn oefpnen. De keuze van de plaat' b-eft trouwens een noiifi-ke betekenu (Vip hpt artikel van onze cn-rpsnnnden' 'e Waehinatnn - Red.) De Britse en "tp franse vloot zijn er echter niet. Nor niet? Geen zekerhek' Yiehier de antwoorden die wij op des beti effende vragen kregen: Een particuliere ondernemer te Den Haag wil aan De Savornin Lohmanlaan, op de hoek van de Laan van Meerdervoort ongetwijfeld een aantrekkelijk stadsgedeelte vier Parkflatgébouwen laten verrijzen, elk bevattende vijftig flats. Als u maar een huurcontract sluit voor tien jaar en zeven jaar huur vooruit betaalt, kunt u er in het najaar van 1950 zó intrekken...... De vergun ning van de Volkshuisvesting krijgt u en u behoeft niet eens van huis te ruilen. Maar voorlopig staan de gebouwen er nog niet. Eerst betalen, zegt de onderne mer. want hij neemt geen cent risico. De gebouwen zullen een zeer voor name indruk maken en worden van vooroorlogse materialen opgetrokken. Er zijn overal stalen ramen aange bracht, in houten kozijnen gevat; aan de plafonds en de wanden is met het oog op hinderlijke gehorigheid de grootste zorg besteed en ieder flatge bouw heeft een gemeenschappelijke ingang met portiersloge. Men kan er ook genieten van be paalde „centrale voorzieningen": cen trale verwarming 'n warmwatervoor ziening gedurende het gehele jaar naar alle toppunten: aansluiting op het te lefoonnet benevens radio-aansluiting; electrische goederenlift, maar geen personenlift; de gemeenschappelijke ruimten worden schoongehouden, vuil nis wordt afgevoerd: er zijn geuni formeerde portiers aanwezig; de fiet senstalling wordt bewaakt; er is een park uitsluitend voor de bewoners. En tedere woning bezit zowaar een brand vrij muurkluisje. Misschien heeft u al voor n zelf zit ten rekenen, wat deze centrale voor zieningen hoogstens kosten mogen en heeft n zich eveneens een voorstelling gemaakt van de huurprijzen. Laten wij u uit de droom helpen en in de harde werkelijkheid plaatsen. Voor een één- kamerflat moet men per maand beta len75,huur en 46,— voor centrale voorzieningen! Voor een tw ekamerflat zijn deze bedragen f 100,— en f 61.voor een drieka merflat 125,en 76,voor een vierkamerflat 165,en f 91,en voor een vijf- of zeskamerflat f 225,— en f 137.alles per maand. Maar De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 30. Prinses Knagelijntje is eerst stom- heeft ze een duik genomen en komt ir verbaasd als ze hoort dat Pim een hoJ de andere tent weer naar boven,.,Ha) lit eft gegraven en zo in haai tent is te recht gekomen. Maar dan slaat zij zichzelf voor hel hoofd „Oh. wat ben ik dom geweest", roept ze uit En vooi Pim haar verdere uitleg kan geven is het prinsesje verdwenen Ze heeft zich plotseling herinnerd, dat zij nog veei beter kan graven! En tegelijkertijd lo beste Pom en Pam". ro. pt ze uit. zo drg ze met haar hoofd boven het zanr is. „Wat ben ik gelukkig, dat jullie weer bij me zijn Pom en Pam vinder hel ook heerlijk om Knagelijntje weel gezond en wel terug te zien Maar wat moet er nu verder gebeuren? men moet et contract aangaan voor tien jaar en zeven jaar huur vooruit betalen! BEGIN MAAR MET 18.900. U heeft een gezin met enige kinde ren en wenst een vijfkamerflat een mooie flat ongetwijfeld met grote ka mers, een keuken, badkamer, toilet ruimte, hall, acht kasten en enkele bergruimten en balcons dan be draagt de huur per jaar twaalf maal f 225.dt is 2700,De ondernemer vraagt slechts zev jaar huur vooruit, zodat u dus om te beginnen 18.900,— op tafel moet leggen. Er moeten dan nog drie jaren huur betaald worden over de tienjarige contractperiode, dat is dus drie maal 2700,- of 8100,—. Welnu: deze f 8ip0,— mag de h rder over de vol le tien jaar verdelen. Daardoor betaalt hij dus per jaar 810,of 67,50 per maand. Hiermede is Ij er echter niet al. want de Kc-te van de centrale -oor- zieningen komen trouw elke maand erug. Dat is een bedrag van 137. Wanneer u animo hebt, dan bent u ie ve klaar net een storting van f 18.900,— ineens en met de betaling van 67.50 plus 137.—, dat is 204,50 oer maand Over het renteverlies voor het gestorte kapitaal spreken wij maar niet eens. De ondernemer krijgt als er genoeg gegadigden zijn, heel wat geld in han den. HQ zal het uitsluitend voor de houw van f'atgebouwen bestemmen, zo deelt hij mede- Het moest er nog bijkomen, dat hij het ergens anders voor uitgeeft zal de reflectant stellig ienke. Als hjj zjjn duiten gestort heeft, moet de bouw namelijk nog beginnen. De ondernemer aanvaardt wc lig risico. Het komt bijna uitsluitend voor le huurder. Misschien zjjn er rijkaards in Den Haag of elders, die een mooie fiat voor zich reserveren; wij zullen er geen huren BUKGEM. NIKITWbVHUIJSEN- STRAAT De gemeenteraad, voor de laatste maai bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. J. Nieuwenhuijsen heeft besloten tot de bouw van acht woningen aan de Kapeiweg Er zijn nier ter plaatse nog 45 gevallen van inwoning en bovendien is er een -vacotiijst met 35 namen In verband met het aftreden van de burgemeester besloot de raad, op voorstel van we'houder Commandeur de straatnaam Molenweg te wijzigen m Burgemeester Nieuwenhuijsenstraat. Met ingane "an I Februari is ten ge neentehuize alhier tot leerling-ambte iaar in tijdelijke dienst benoemd, de -eer J C. G Post uif Alkmaar. Op 31 Maart 1950 za) de tweede amb lenaar ter secretarie, de heer A. C. Groen uit He»rhugowaard. de gemeen teljike dienst tijdelijk verlaten, we gens militaire dienst. (Ongecorrigeerd) Reuter bericht uit Bandung, dat troepen van Westerling en de Darul Islam volgens berichten, die binnen komen op het Indonesische en het Nederlandse legerhoofdkwariier, zich heden in een halve cirkel ten Noorden van Bandung verzamelen. Een grote concentratie van de Darul Islam om singelt, naar gemeld wordt, Tasikma- laja, 60 km ten Zuid-Oosten van Ban dung. Nederlandse troepen waren, in overeenstemming met de overeenkomst van Den Haag, bezig zich uit Tasikma- laja terug te trekken, Donderdagochtend heeft het pari©* ment van Pasundan in geheime zit ting een motie van wantrouwen tegen het kabinet aangenomen. Van de 59 aanwezige leden stemden 32 vóór en 26 tegen en één blanco. De ministers zullen hedenmiddag htm portefeuilles beschikbaar stellen. Eén van de leiders van het leger van Westerling, J. H. van der Meuleny die deelnam aan de aanval op Ban dung en Dinsdag een vuurgevecht le verde in het gebied van Tjiandjur, heeft zich Woensdagavond laat op de onderneming Maieber in het Tjiand- jurse gemeld. Van der Meulen bevindt zich thans in arrest bjj politie en T.N.l. in Tjiandjur. Woensdagochtend werden te Pat jet in de nabijheid van het sanatorium aldaar een deserteur van het K.N.I.L. en acht politie-agen- ten, die uit Pemaiang gedeserteerd waren, door T.N.l. en politie gearres teerd. De gearresteerden bleken 80.000 gulden bij zich te hebben. Reuier bericht, dat het parlement van Pasundan morgen een motie zal behandelen, die de centrale regering bevoegdheden zal geven, te beslissen ot de staat moet worden opgeheven. OOK DEZE ZONDAG GEEN VOETBAL Alle voor Zaterdag 28 en Zondag 29 Januari door de KNVB vastgestelde wedstrijden zijn afgelast Het pro gramma wordt verschoven naar Za terdag 4 en Zondag 5 Februari. Ook de wedstrijden van de KNHB zijn voor dit weekeinde afgelast. Ook alle wedstrijden van de KNKB (korfbal) zijn afgelast. Het programma is opgeschoven naar Zaterdag 11 en Zondag 12 Februari. Het programma van Zaterdag 21 en Zondag 22 Januari geldt thans voor Zaterdag 4 en Zondag 5 Februari. Nationale wedstrijden in Bergen In Bergen zullen Dinsdag nationale langebaanwedstrijden over 500. 1500 en 3000 meter worden gehouden. Aanvang 11 uur. Zij worden georganiseerd door de Berger IJssportvereniging. FRANS EQUIPE WINNAARS VAN RALLYE MONTE CARLO? Voorzover op het ogenblik bekend islj hebben de Fran en Becqnart en Secret met Hotchkiss de Railye Monto Carlo gewonnen. Nederlands schip in de Theems gezonken Het 200 metende Nederlandse mo torschip „Delt" is vanochtend vroeg in de Theems bij Tower Bridge gezonken na een aanvaring met een Britse ko lenboot De „Delta" is eigendom van de redei ij Davids te Delfzijl. Het schip werd in 1934 gebouwd. De bemanning van de „Delta" is door een motorboot overgenomen Eén opvarende is in uitgeputte toestand op gepikt en met spoed naar een zieken huis gebracht. Beeldhouwer door beeld ernstig verwond Attilio Selva, een der bekendste Ita liaanse beeldhouwers, is ernstig ge wond. doordat het standbeeld van d« Heilige Euaenius, dat drie meter hoog is en meer dan 150 kg weegt, op hem is gevallen. Dit beeld was bestemd voor een nieuwe kerk. die ter ere van de huidige Paus is gpbouwd Het beeld is volkomen vernield en de beeldhouwer is naar het ziekenhuis overgebracht. Friese elfmerentocht afgelast Hedenmorgen werd uit Friesland gemeld, dat wegens onbetrouwbaarheid van het lis de elfmerentocht en -wed strijd van Sneek en Langweer uit, aan gekondigd voor morgen, is afgelast. MAANDAG STERRIT WEST STELLINGWERF Volgens een mededeling van de Frie se ijsbond zal ijs en weder dienen» de Maandag 30 Januari door de ge meente West-Stellingwerf een sterrit worden gehouden. Bij KB. is, te rekenen van Januari 1950. aan de Ri.ikszuivelcon- sulent ir. A Hv'kpma op zijn verzoek eervol ontslag vprleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, onder dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 3