I Prins Bernhard zoekt contact met alle lagen van Curasao's bevolking Elf Robinsons wachten op vervoer ewogen week-eind F TIMMEREN, STEIJN de ZESWIELEN. Prins Bernhard een ervaren duiker Een premie voor vakopleiding Een menselijke barometer Israël nam bijna kwart millioen Emigranten op Tassenfabriek te Groenlo afgebrand Tiel maakt jacht op bloeddorstige hond Truman vraagt negentig millioen voor atoomplan Mislukte aanslag op Nizam van Haiderabad Kaketoe krijgt een shampoo Student doodde zijn lerares Lonen van werknemers beneden 23 jaar In Polen laait kerkstrijd op Denk om de gulden OP HET MATJE Groentebeest Gepensionneerden vragen vijf procent toeslag Zware straf voor spionnerende Zwitser VRIJDAG 27 JANUARI 1950 BFZOEKT DAG 29 JANÜARI Fé ZWART te Stom- n het van S. S. V. vang 7.30 uur. Wilt gij dan uw HOUT bij iioon K 2200-4726. Maar op de receptie ontbraken de landskinderen Oranje rustgevend element (Van onze speciale verslaggever) Willemstad (Cur.), Jan. De vaan deluitreiking aan de Landmacht Neder landse Antillen was één van de repre sentatieve taken die de prins dezer da gen in een hoeveelheid, waarvoor men slechts respect kan hebben, op zich heeft genomen. Zijn taak als goodwill-ambassadeur |l hier In Curacao begonnen met een reeks bezoeken aan liefdadige Instellingen, aan scholen, musea en zeemanshuizen, ziekenhuizen en inrich tingen voor ouden van dagen. Af en toes pringt er in de lange reeks een gebeurtenis van ook uiterlijk groter gelang naar voren, maar voor het over grote deel zijn het die kleine vriende lijkheden aan de bevolking van dit merkwaardige eiland, waar zoveel ver schillende rassen en nationaliteiten bijeen zijn, die de prins tot zijn taak rekent. Zaterdagavond heeft het slotaccoord vsn het bezoek aan Curasao geklon ken in een openluchtreceptie, waaraan veel te veel officiële mensen en bijna geen kleine luiden hebben deelgeno men. Wij hadden ze gaarne gezien, de vrouwen in hun kleurige jakjes met de pakken en manden op hun hoofd, die ze dragen zonder ze vast te houden, de mannen met hun brede panama's en de negers met hun hoge zwierige schouders, maar er waren bijna alleen dames en heren in avondkleding, die van deze receptie wel een zeer fraaie, maar al te zeer een officiële tropen avond maakten. Bij de Shell Ter gelegenheid van het bezoek aan het enorme complex raffinaderijen Tot verbazing van de ervaren duikers op het eiland Curasao, die hem onder water begeleid hebben, heeft Prins Bernhard dezer dagen, toen hij een dag rust nam temidden van zijn drukke werkzaamheden in de West, kans gezien bij het onder water-jagen naar vis een half uur onder te blijven. Dit onder-water- jagen geschiedt met behulp van een duikhelm en een zuurstoffles. Het is een geliefde sport op Cura sao voor goede zwemmers. Men moet er een zeer geoefende ademhaling «oor hebben. van de Koninklijke Shell heeft jhr. Loudon, één van de grote mannen van het Royal Dutch-concern, een ta felrede gehouden, waarin men zeer scherp kon beluisteren, dat de grote idealen van ons land ook die van deze oliebedrijven zijn. Vrijheid en initia tief, een regering die orde en rust weet te handhaven en die met het vrije bedrijfsleven medeleeft door be grip voor wat de ondernemer toekomt, dat waren destijds de grote voordelen die men op de kleine eilanden zag. Zij hebben prachtige havens die een na tuurlijke bescherming voor de vele binnenkomende schepen vormen, maar zonder deze grote ideële waarden had onze West toch nooit zoveel voordelen binnen zijn gebied gekregen. Politieke onenigheid In verband met de staatkundige her vorming, die ook de mensen hier bin nenkort zelfbestuur zal geven, zijn er nogal wat politieke moeilijkheden, die wel eens in de verre verte aan de trou bles in Indonesië doen denken. Het grote verschil met de Oost is echter, dat in de West de partijen het onder ling maar matig eens zijn. Wat in de Statenvergaderingen voorkomt, geeft vaak blijk van zo weinig politieke er varing, dat men slechts kan hopen, dat het bezoek van de prins er toe mag leiden, dat de mensen door middel van de band met Oranje, waar iedereen hier zeer sterk aan gehecht blijft, wat meer tot elkaar komen. Dat zelfbestuur komen gaat, staat zelfs bij de voorzich tigste politicus op de voorgrond, maar het zou zeker in het belang van deze gebiedsdelen zijn, wanneer men daar bij de leiding van ervaren Staatslie den en vooral van onze boven alle par tijen staande Koningin, wil aannemen. De West heeft een sterke Zuidameri- kaanse inslag. Wie zich de vele tem peramentvolle wisselingen van rege ringen en staatsgrepen die met de re volver plegen te worden geënsceneerd van de Zuid-Amerikanen herinnert, zal het met ons eens zijn, dat Nederland hierzeker nog een waardevolle taak heeft te verrichten. Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. - Nieuwsberichten em 7, 8 en 11 uur. 6.00 Geestelijke liede reu. 6.15 CWV-kwartier. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Regeringsuitzending. 7.35 Gram.muziek. 7.40 „Vandaag". 8.05 Actualiteiten. 8.15 Radio Philharmonisch-orkest. 9.15 De pers in het Parlement. 9.35 Sans Souci. 10.05 Gram. muziek. 10.15 Orgelconcert. 10.45 Avondover denking. 11.15 Avondconcert. 11.40 Cello sonate. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 De Vara felici teert. 6.45 Silvestri-kwartet. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Charles Trenet zingt. 7.30 „Ge lovige mensen". 7.45 „Een Radiokrabbel". 8.10 Orgelconcert. 8.30 „Mensen aan het werk" 9.00 Men vraagten wij draaien. 9.25 Aether-forum. 9.55 Buitenlands overzicht. 10.10 Pennies from Heaven. 10.40 „Vandaag". 10.45 Avondwijding. 11.00 Symphonie-concert. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.30 Muziek houdt fit. 10.00 Klein, klein, kleutertje. 10.15 Ochtendconcert. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 „Belmonte koor", 12.03 Dolf van der Linden. 12.50 Rallye de Monte Carlo. 1.20 Amuse- ments-orkest. 2.00 Musicerende dilettanten. 2.20 Engelse les voor beginners. 2.40 Musice rende dilettanten. 3.00 Kroniek van letteren en kunsten. 3.35 Promenade-orkest. 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 5.00 De Wig wam. 6.00 Andre de Raaff. 6.15 Journalistiek weekoverzicht. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Ac tualiteiten. 7.25 Mijnheer de voorzitter. 7.35 Mantovani. 7.45 Regeringsuitzending. 8.05 De gewone man. 8.15 Lichtbaken 8.40 Lichte orkestwerken 9.00 Negen heit die klok. 9.45 ,.Weet U het?" 10.35 West-Indisch commen taar. 10.45 Avondgebed, 11.15 Concertgebouw orkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6 en 11 uur. 8.18 Tonny Murena en zijn orkest. 8.40 Orgelspel. 9.00 Boston Promenade-orkest. 10.00 Tijdelijk uit geschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Ra dio-feuilleton. 10.35 Voor de arbeiders. 11.35 Grabriel Faurel. 2.00 Fincentino. 12.33 Gram.- muz. 1.15 Malando. 1.50 Zang door Ev. Knight 2.00 Als een bonte vogelvlucht. 2.20 Amster damse Politiekapel. 2.50 Fred Astaire. 3.00 Van boek tot boek. 3.15 Omroeporkest. 4.00 Van de wieg tot het graf. 4.15 Amateurs zet ten hun beste beentje voor. 4.45 Sportpraatje. 5.00 Topsongs Januari. 5.30 Op de Dissel wagen. 6.15 Populaire liedjes en melodietjes, 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 Lezen in de Bijbel. 7.45 „Passepartout". 8.15 „In het Ti- roler Alpenland". 8.45 De blijde blijspel spelers. 9.45Socialistisch commentaar. 10.00 Stradiva sextet. 10.25 Onder de pannen. 10.40 De Ramblers. 11.15 Kwartet Jan Corduwener, 11.35 Opgewekte gram.muziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.10 Rallye. 10.20 Verz. progr. 11.00 Pa vilion Players. 11.30 NWDR: Gram. 12.00 VI. Br.: Salonorkest. 12.32 Licht orkest. 1.15 Gzam. 2.00 Fr. Br.: Verz. progr. 2.30 Zang. 3.30 Klassiek programma 4.30 Ensemble Alexandre. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 VI. Br.: Jazz. 6.30 Voor de soldaten. 7.30 Zang. 7.45 Intermezzo. 7.50 Feuilleton. 8.00 Om roeporkest. 9.00 Fr. Br.: Lichte uitzending, roeporkest. 9.00 Fr. Br.: Lichte uitzending van Januari. 0.15 Verz. progr. 11.10 Gram. LIJN IV: 7.15 „Bonjour le Monde" 7.25 Chansons. 7.30 Eng. H.S.: Mil.-orkest. 8.10 Concert. 9.15 Orkest Temple. 9.45 BBC Re vue-orkest. 10.30 Billy Ternent en orkest. 11.15 Morgenwijding. 11.30 Orkest Muscani. 12.00 BBC Welsh Orchestra. 1.00 Cubaans rhythm.-orkest. 1.15 Eng. L.P.: Orgel. 1.30 BBC Midland Light Orchestra. 2.15 VI. Br.: Casinoprogramma. 3.00 Lux.: „Les Amis de Radio Lux." 4.00 VI. Br.: Koor. 4.15 Piano. 4.45 Koor. 5.15 Accordeon. 5.30, Eng. L.P.i Howard Lucraft en enspmble. 6.15 Gracie Fields. 6.30 Sport. 7.00 Orgel 7 15 Jock Bain Dixielanders. 7 45 Eng. H.S.; Those were the days". 8.15 Fr. Br.: Omroeporkest, 9.00 Beromünster: Populaire Franse artisten. 9.15 Eng. L.P.: Orkest Levy en Singers. 10.00 BBC Opera-orkest. 11.15 Orkest Rabin en Orkest Los«, Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich tot de minister van economische zaken gewend en zijn aandacht gevestigd op de wenselijk heid bij arbeiders en ondernemers meer belangstelling voor een vakop leiding te wekken door een premie in uitzicht te stellen. Het bestuur dacht daarbij voor de werkgever aan een bedrag van f 500 per leerling en voor de leerling zelf aan een bedrag van f 100. Een en ander zou slechts dienen te worden uitbetaald nadat de oplei ding door het slagen voor een examen van het desbetreffende leerlingstelsel is bekroond. ATOOMBESPREKINGEN VAN VS, CANADA EN ENGELAND. De V. S., Engeland en Canada komen tussen 9 en 11 Februari in het Engelse instituut voor atoomonderzoek te Har- wel (Berkshire) bijeen. De bepalingen over de vraag, welke inlichtingen ge heim worden geacht en welke niet zou den herzien worden. Pieter moet Engels leren Pieter moet Engels leren. Hij zal n.l. binnenkort voor de Ameri kaanse omroep in Duitsland moeten optreden in een pro gramma, dat gewijd is aan de be strijding van de kinderverlam ming. Nu is Pieter met een Stra- tocruiser van de AOA naar zijn nieuwe woonplaats vertrokken. Het zou echter weinig hebben ge scheeld, of hij zou er nooit zijn gekomen. Pieter is gewoonlijk de spraakzaamheid zelf, maar toen hij eenmaal uit Tilburg, zijn vo rige woonplaats, was vertrokken, weigerde hij een mond open te doen. Dat leidde op het Centraal Station in Amsterdam bijna tot moeilijkheden. Men verloor hem een ogenblik uit het gezicht, en heeft alles moeten afzoeken, om hem terug te vinden. Hij was n.l. onder een partij vrachtgoed ver zeild geraakt en zweeg uit erger nis hier over in alle talen. Laten we hopen, dat hij niet in deze zwijgzaamheid volhardt. Een pa pegaai, die niet wil spreken, is voor de radio onbruikbaar. zijt Gij, als vocht en tocht Uw vijanden zijn. Uw gevoelige spieren en gewrichten waarschuwen U bij elke wisseling ln tem peratuur en weersgesteldheid. Tijdelijk lichte pijnen laaien vaak in alle hevigheid op, bederven Uw levensvreugde en ver woesten Uw gestel. Wrijf Uw rheumatiek en Uw lendenpijn weg, maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Akker's Kloosterbalsem, het middel waar van men al 3 geslachten lang zegt: .geen goud so goed" INGEZONDEN MEDEDELING (Adv.) Het Israëlisch consulaat deelt mede dat sedert de oprichting van de staat Israel 337.444 immigranten in het land zijn aangekomen van wie 237.500 zijn opgenomen. Meer dan 155.000 immi granten vestigden zich in de steden, 27.000 immigranten zijn in de neder zettingen ondergebracht, 14.500 in de bestaande en 12.000 in nieuwe neder zettingen. De meeste immigranten zijn afkomstig uit de Ocrsteuropese landen. Verder uit Noord-Afrika, Turkije, Yemen, Egypte en Duitsland. Donderdagavond is door onbekende oorzaak een hevige brand ontstaan in de tassenfabriek van de firma Hofmann te Groenlo. I|et vuur greep zo snel om zich heen, dat er gevaar dreigde voor een steenfabriek en een metaalwaren- fabriek er vlak naast. De bedrijfs brandweer van een apparatenfabriek begon het blussingswerk, dat spoedig werd overgenomen door de plaatselijke brandweer. Deze werd bijgestaan door de corpsen uit Lichtenvoorde en Win terswijk. De fabriek brandde geheel uit; de belendingen bleven gespaard. Het Zuidwestelijk deel van Tiel wordt de laatste tijd onveilig gemaakt door naar vermoed wordt een herdershond, die vele konijnen dood bijt. Dezer da gen behoorde ook een zestal eenden tot zijn slachtoffers. Op dit beest, dat reeds grote schade heeft toegebracht, wordt jacht gemaakt. Chicago eert neger als vooraanstaandste burger" Dg inwoners van Chicago hebben Persy L. Julian, een negerdie werk zaam is als onderzoeker op chemisch gebied en wiens grootvader nog slaaf was, gekozen als de „vooraanstaandste burger van het jaar" van deze staat Bij de verkiezing, door een Chicago's dagblad georganiseerd, werd Dr. Julian lof toegezwaaid voor zijn werk op het gebied der synthese van geneesmidde len voor de behandeling van arthritiek en rheumatische hartafwijkingen. Burgemeester Martin Kennelly en andere vooraanstaande burgers woon den een lunch bij, die aan Dr. Julian aangeboden werd, om hem te eren voor zijn verdiensten voor de medische wetenschap. Dit is niet de eerste maal dat deze 51-jarige chemicus speciale eer bewezen is. Sedert hij aan de De Pauw University in de staat India na afstudeerdeis Julian in brede kringen voor zijn werkzaamheden op chemisch gebied geëerd. Julian is ge boren in Montgomery in de staat Ala bama als zoon van een spoorwegbe ambte en kleinzoon van negerslaven en slavinnen. Al zijn 5 broers en zusters hebben gestudeerd. President Truman heeft het Congres medegedeeld, dat de uitbreiding der fabrieken voor atoomenergie sneller gaat, dan aanvankelijk voorzien was. Hij verzocht het congres daarom 87.650.000 dollar beschikbaar te stellen voor de financiering der plannen. Bovendien verzocht de president 7 millioen dollar voor de „Tennessee Valley Authority" voor het bouwen van installaties ter levering van stroom aan Oak Ridge, het atoomprojeet van het Tennessee-dal. Toen Osman Ali Khan, de Nizam van Haiderabad, naar zijn paleis terugkeer de na zijn eedsaflegging als staatshoofd op grond van de nieuwe Indiase grond wet, wierp iemand een handgranaat naar zijn auto. De granaat miste de auto en kwam bovendien niet tot ont ploffing. De aanvaller is door burgers gegrepen en aan de politie overgele verd. TREINBOTSING EISTE NEGEN SLACHTOFFERS Twee treinen, die elkaar op 't Fran se stationnetje Moncey hadden moeten passeren, kwamen even buiten het sta tion met elkaar in botsing. Negen pas, sagiers kwamen om, terwijl vijftien anderen gewond werden. Verscheidene rijtuigen werden volkomen vernield. Een 20-jarig Italiaanse student te Agrigento zal zich voor het gerecht moeten verantwoorden, beschuldigd van het doodschieten van een 34-jarige docente, omdat hij niet voor een exa men slaagde. Volgens de beschuldiging wachtte hij haar buiten op en loste twee schoten op haar. Minister Joekes heeft bij het debat in de Tweede Kamer over de 5 pro cent loonsverhoging medegedeeld, dat over de vraag of ook gehuwden hene den 23 jaar en kostwinners beneden 23 jaar in de loonsverhoging volledig zou den moeten delen, advies te zullen in winnen bij de Stichting van de Arbeid. Dit advies is inmiddels uitgebracht en de meerderheid van het stichtings bestuur was van oordeel, dat de toe kenning van de loonsverhoging van 5 procent ook aan kostwinners en ge huwden beneden de 23-jarige leeftijd geen aanbeveling verdient. Hoge commissarissen doen concessies aan Adenauer De geallieerde hoge commissarissen voor West-Duitsland hebben besloten toe te staan, dat 289 van de 1500 machinewerktuigen der voormalige Krupp-fabrieken, die voor demontage in het kader van de herstelbetalingen zijn aangewezen, gespaard worden, zulks nadat dr. Adenauer de verzeke ring had gegeven, dat deze machine werktuigen over zes maanden voor de herstelbetalingen beschikbaar zullen worden gesteld. Voorts besloten zij de Gelsenberg Benzin A.G. te Gelsenkir- chen toe te staan bepaalde olieproduc ten te maken. Lse oppasser van hot voaeinuis in de dierentuin te Bristol heeft niet als enige taak het voederen van de vogels, en het schoonhouden der kooien. Wekelijks kan men hem gewapeny, met een grote fles shampoo, kuipen warm water en een gieter in het vogelhuis zien. Dan krijgen de vogels hun was beurt. Clarence, de zwavelgeel ge kuifde kakatoe vindt de wasbeurt een wekelijks festijn. De strijd tussen kerk en staat in Po len verscherpt zich voortdurend op een onheilspellende manier. Krachtens besluit van de Poolse regering zal geen Roomskatholieke priester zelfs niet de primaat toestemming krij gen om in het Heilige Jaar Rome te bezoeken, zodat Polen voor het eerst in zijn geschiedenis als Katholieke na tie niet officieel bij de openingsplech tigheden van het Heilig Jaar vertegen woordigd was. Een der oorzaken van de toorn der communisten tegen het episcopaat zou de categorische weige ring der kerk zijn om aan de feeste lijkheden ter ere van Stalins verjaar dag deel te nemen. VIJFTIEN DODEN BIJ MIJNRAMP Tengevolge van een ontploffing in een mijn bij St.-Eloy-des-Mines in Midden- Frankrijk zijn vijftien arbeiders om het leven gekomen, terwijl 19 ernstig gewond werden. Het ongeluk gebeurde in een nieuwe gang op driehonderd meter diepte. De explosie blies hier de stutten weg, waardoor de gang in stortte. Het ijs is hun grote hindernis De winter begint meer invloed te krijgen op Nederland en zelfs op ge heel West-Europa. Zo is in Oostenrijk alle scheepvaartverkeer op de Donau en de Inn door ijsgang gestremd en speciale maatregelen zijn genomen tot bescherming van bruggen en aanleg steigers. In ons land is bet eiland Ame land geïsoleerd. De verbinding wordt onderhouden met Austervliegtuigen, die behalve een kleine hoeveelheid post slechts één passagier kunnen me- denemen. Elf personen wachten op vervoer naar Leeuwarden. Gistermorgen vertrok een Auster van „Valkenburg" naar het eiland en bracht een patiënt voor het ziekenhuis naar Leeuwarden. Later op de dag is nog een tweede Auster op weg gegaan naar Ameland. Veertien personen, in hoofdzaak rijswerkers van Werken dam, zijn gisterochtend met de red dingboot „Abraham Foch" uitgevaren om via Terschelling de vaste wal te bereiken. Duizenden zoeken hun vermaak op het ijs. Giethoorn met zijn netwerk van vaarten en kanalen is een geliefd centrum van de schaatsenrijders ge worden. Reeds beginnen ook de berichten over ongelukken binnen te komen. In De uitbetaling van de gulden te gen inlevering van bon 544 (le vensmiddelenkaart 909) zal Vrij dag 27 Januari geschieden aan personen wier naam begint met de letters Nu t.e.m. PI. Men kan zich met de uitgeknipte bonnen aan het postkantoorloket ver voegen tussen 8.30 en 3 uur. Rhoden (Drente) geraakte een elf jarige jongen op het ijs van et zwem bad in een wak. Toen men hem onder het ijs had vandaan gehaald, bleken de levensgeesten te zijn geweken. Ook in Koekange verdronk een knaap, een jongen van negen jaar, toen hij door een zwakke plek in het ijs zakte. De Rijksveerboot Oostmahorn Schiermonnikoog kan door de lage wa terstand en het ijs niet meer varen vol gens de dienstregeling. Daarom landt de veerboot nu geregeld aan het Wes terstrand op Schiermonnikoog waar nog steeds open water is. MARKTBERICHT BARNEVELD BARNEVELD, 26 Jan. Pluimvee- markt. Kalme handel. De aanvoer was iets kleiner dan vorige week, n.l. 14.500 stuks. Oude kippen gingen evenals N.-H. Blauwe kuikens slechts traag. Naar Belgie werd niet verkocht in ver band met de daar heersende pluimvee ziekte. Zwitserland kocht daarentegen flinke hoeveelheden, maar tegen een niet te hoge prijs. Prijzen: oude kippen f 1.50f 5.25 (f 1.75f 2.10 per kg), oude hanen f 3 f 4.75, oude eenden f 1.30f 2.20, jonge hennen f 3t 6, jonge hanen f 1 f 2.50 (f 1.80f 2.20 per kg), jonge woerden f 1.75f 3, N.-H. blauwe kui kens f 2f 4 (f 2f 2.50 per kg), tam me konijnen f 3f 5, tamme duiven f 0.40f 0.50, ganzen f 4f 6, kalkoe nen f 6f 12 (f 2f 2.20 per kg), wil de konijnen f 1.25f 1.75, wilde dui ven f 0.50f 0.65. EIERMARKT. Trage handel, ofschoon de prijzen belangrijk stegen in verband met de groter exportmogelijkheden. De prijzen liepen op het einde van de 100 stuks. Totale aanvoer ca. 850.000 markt echter terug: f 14.50f 13.50 per stuks. Qe vage groenteboer, die voor da rechter trad wegens overtreding van artikel 455 dat de dieren be schermt tegen menselijke beesten leek, wat zijn haren betreft, een ex perimenteel dichter. Maar de dag vaarding woelde zoveel prozaïschs onredelijkheid naar boven, dat ieders vergelijking met Bertus A af je? of Bloem terzelfder stonde verstikt werd. Want hier stond een van die mislukte toreadors, die al hun over compleet aan dapperheid en saggerijn met een stuk hout afreageren op een rampzalig dier. Het hitje, dat deze puisterige krop- slakoning in sneeuw en regen en zonnebrand sinds jaar en dag trouw had gediend, was oud geworden. Wat kreupel in de benen (een paard heeft benen, géén poten!) en hier en daar doorgeschuurd op de botten. Een mens met een hart zou zo'n dier ver zorgd hebben gelijk het de „kroon der schepping" betaamt zfln vee te ver zorgen. Eilaas, deze groentesufferd was geen kroon en hü had geen hart. Met open wonden had hij het arm zalige trekdier in te nauw tuig ge spannen en de zweep deed de rest. Het zag er bedroevend uit, kwam de agent verklaren, die een punt ach ter het drama had gezet. En meneer had nog een grote mond gehad op de koop toe. Daar was intussen voor de groene tafel spoor noch schaduw van over. Hij stotterde maar wat en zocht troost in de verfrommeling van een zak doek, die aan afmetingen vergoedde wat 'ie aan hygiëne miste, 'k Had 't nie gezien, want 't is zo donker imme schuurtje, zei de man. Maar de rechter houdt niet van zulke grapjes en hij striemde een paar welgekozen woorden over het bewustzijn van de koolverkoper, die harder aankwamen dan 's mans eigen slagen op het hitje. Als u niet het fatsoen kunt op brengen om uw dier goed te verzor gen, dan zullen wij aan uw opvoeding moeten werken. Het woord is aan meneer de officier.* En dat had voor deze andijvieven- ter nooit beroerder kunnen zitten, want meneer de officier was in de vergeelde dagen, toen de maat van zfln boord geringer van cijfer was da» thans, een befaamd cavalerist. En aangezien een goed cavalerist nog eerder zichzelf zou laten vierendelen dan zijn peerd te laten mishandelen, kwam de maximumstraf uit de bus: acht dagen hechtenis. Om het af te leren. De spruitjesleurder werd er rood van en bette zich het zweet uit de nekharen, terwijl een gladgeschoren advocaat met spirituele gebaartjes een verdediging de zaal in dreunde, waar zelfs het hitje om zou hebben gegrinnikt. De advocaat kon er dan ook helemaal niets aan doen, dat de rechter de zaak met zestig gulden boete bekeken achtte. De bieten en de groene kool zullen de volgende week wel een beetje stijf aan de prijs zijn KAREL PATRICIA WENTWORTH 96 Miss Silver waagde het met de uit roep: „Wat een heerlijke koffie" en keek rond, alsof ze bewijzen van In stemming verwachtte. „Werkelijk de licieus, nietwaar?" Niemand antwoordde. Mr. Masterman stond met zijn rug naar het vuur, zijn kop koffie op de schoorsteenmantel. Mr. Tote, in een leuningstoel gezeten, had de „Times opgenomen. Mr. Carroll weifelde, mei zijn kop in de hand zo ongeveer ais een insect, dat naar een plaats zoekt om zich neer te zetten. Aan de rand van de groep gekomen, barstte hij uit in een snijdend gelach. „Heerlijke koffie! Heerlijk gezel schap. Enalle dwat een heerlijke avond in 't vooruitzicht!" Moira keek hem koeltjes aan. „Ga je voor gek spelen, om de zaak hier wat op te fleuren Dat is ook een idee!" Zijn kleine lichte ogen ontmoetten een ogenblik de hare. Hij keek zo boosaardig, dat het haar deed schrik ken. Als ze een ander soort vrouw was geweest, zou 't haar bang hebben ge maakt. Nu wekte het slechts haar waakzaamheid op. „Hij heeft iets ont dekt en wat is dat? Wat voert h(j in zijn schild?" Haar lippen plooiden zich tot een sarcastische glimlach. Leonard Carroll's linker schouder, die altijd iets hoger leek dan de rech ter, kreeg een lich rukje en opnieuw klonk een hatelijk lachje. „All right, ik ben immers een hu morist! Nu zal ik jelui eens amuseren Dames en heren, ik zal u een geheel nieuwe en originele schets laten ho ren, getiteld: „Wie deed het?" Adem loze spanning en huivering gegaran deerd. Een vriendelijk politieklopje op de rug van' hem of haar, die de moor denaar aanwijst!" Justin Leigh maakte een plotselinge beweging. Hij scheen van plan, op te staan. Voor het echter zover was, ontmoette hij een blik van miss Sil ver, een waarschuwende, ietwat drei gende en bevelende blik. Hij gaf er dadelijk aan gehoor, leunde weer ach terover en hield zich stil. Iedereen, miss Masterman wellicht uitgezonderd, keek nu naar Leonard Carroll, die zijn „show"-toon had la ten varen en nu in los-vertrouwelijke trant voortging. „We denken allemaal aan Greg en waarom zouden we dan niet over hem praten? Je kunt iets niet vergeten door het dood te zwijgen, nietwaar? Laat ons de hele zaak eens doornemen en uitpluizen, om de lucht te zuiveren. Slechts één kan er bezwaar tegen heb ben, de moordenaar natuurlijkEn 't spreekt wel vanzelf, dat niemand openlijk bezwaren zal opperen. Dus... „haal op het gordijn!" Zijn hoofd achterover werpend," zong hij de eerste regel van de proloog uit Paljas. Het kanhet mag? Mijne Dames en Heren, begon op zachte toon zijn verhaal. Tweede bedrijf, eerste toneel. De moord is geschied, de lichten zijn juist aangedraaid, de hall is vol mensen. Leonard Car *>11 staat op de derde traptrede van boven af en kijkt om laag". Zijn stem kreeg iets sinisters. „Hij kijkt omlaag naar de anderen en heeft een prachtig goed uitzicht." Dit zeggende, liet hij een vlugge schuinse blik van de een naar de ander weiden. De groep tegenover hem vorm de een halve cirkel, te beginnen met de plaats waar mr. Masterman tegen de schoorsteenmantel leunde. Leonard Carroll stond in de open zijde van het halfrond en liet zijn boosaardige blik heen en weer gaan; flitsen over de handen, waarmee miss Masterman haar krant vasthield, over het hoog rode gezicht /an mr. Tote, die de „Ti mes" op zgn knieën had gelegd, over het sombere gezicht van mr. Master man en tot de plek, waar Justin Leigh schijnbaar onverschillig zat tussen twee meisjes, het ene met gloeiende wangen, het andere bleek. (Wordt vervolgd) Van al wat schoon is, is een schone daad het schoonst. Mr. C. BAKE De Algemene Nederlandse Bond van gepensionneerden heeft zich met een schrijven gewend tot de fracties van de beide Kamers der Staten-Generaal, waarin wordt verzocht de gepension neerden eindelijk recht te doen door inhaling van de achterstand, ontstaan doordat ut regering jarenlang met de belangen der gepensionneerden onvol doende rekening heeft gehouden en voorts wordt toekenning van de alge mene 5 pet. verhoging bepleit. Een PTT-ambtenaar in Zwitserland, die geheime telegrammen van buiten- landle gezantschappen aan hun rege ringen aan de Franse geheime dienst heeft verkocht en voorts handel dreef in telegrammen van banken en indus trieën aan hun relaties in het buiten land, is veroordeeld tot veertien jaar gevangenisstraf, 14.000 frans boete en verlies van alle burgerrechten geduren de tien jaar. Acheson wekt verbazing Enkele minuten nadat Acheson aan verslaggevers had verklaard, dat hij Hiss de rug niet zou toekeren, is deze kwestie in de Senaat ter sprake ge bracht door de Republikeinen. Sena tor McCarthy noemde Achesons ver klaring „fantastisch". Hij vroeg zich af, of Acheson ook anderen die de com munisten geholpen hebben, niet in de steek zou laten. „WERELD-VREDE SINDS 1945 ZEKERDER DAN OOIT". De vrede is thans zekerder aan hij sinds de overwinning op Japan ooit is geweest, zo heeft de Amerikaanse mi nister van Landverdediging. Johnson in een rede voor de Kamer van Koop handel te Roanoke verklaard. Hij schreef dit toe aan het feit, dat het Amerikaanse volk niet bang is ge weest ver-strekkende beslissingen te nemen en zich daar aan te houden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5