Stad en Omgeving, Elf-Stedentocht Staatspensionnering wijkt haar stelling af Proiesivergaderingen iegen wetsontwerp niet van Jan H, de Groot leest uit eigen werk Zaterdag Het haakje haakte AGtNDA Oudorp Beraen De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom NIEUWS UIT HEILOO „Turnlust" turnde voor uitverkochte zalen Aan'oop tot vijftigjarig bestaan Op de smalle ijzers naar Egmond Geweldige drukte op ijsbaan Heiioo De Noodschoolkwestie Sc'nermsrhorn MAANDAG SO JANUARI 1950 „In zijn memorie van Toelichting op de Begroting van Sociale Zaken heeft de minister o.a. gezegd, dat momenteel een wetsontwerp in voorbereiding is. regelende een verplichte ouderdoms- verzekering, voor zover mogelijk de gehele bevolking omvattende. Een dergelijk ontwerp zal nimmer de goedkeuring en nog minder de steun ontvangen van de Bond voor Staatspen- Besloten werd om de afdelingen, die per bus de vergadering bezoeken tege moet te komen in de kosten Bovendien zullen 15 000 circulaires in Alkmaar en omliggende plaatsen verspreid worden, waarin het doel van deze protestverga- dering wordt toegelicht. Iedere afdeling moet ongeveer twee dagen vóór de tijd opgeven met hoe veel personen zij komt. opdat men indien nodig een tweede zaal kan bespreken. Nadat de voorzitter verschillende vra gen over deze vergadering had beant woord, drong hij er 'nogmaals met klem sionneriog. die zich reeds Jarenlang be- op aa„ in „rote getale naar Alkmaar te Jjvert voor een premie-vrij staatSDensi oen voor allen. Het behoefde dan ook niet te verwonderen dat de voorzitter van de Federatie Alkmaar, de heer A. Greeuw uit Heiioo. ou de Zaterdagmid dag in Pavilj-en Kinheim gehouden vergadering scherp protesteerde tegen fat ontwerp." „Bet betekent", aldus de heer Greeuw, „dat een grote groep mannen en vrouwen, die niet in staat is de ver plichte premie te betalen; uitgesloten zal worden Het zozeer gevreesde „oud en arm" zal gaan toenemen, terwijl bo vendien een verplichte verzekering een duur ambtenarenapparaat impliceert" Dat de Federatie en haar afdelingen niet lijdelijk bliiven toezien hoe dit al les zal ontwikkelen bleek uit het iaar- verslag van de secretaris, de heer R°in- tema uit Castricum. waarin meld'ng werd gemaakt van de sterke actie die Ove"al wordt gevoerd Het bleek ook uit de behoorlijke ledenwinsten, die door de afdelingen werden geboekt De penningmeester, de heer D. Kool uit West Oraftdijk. had de boeken af gesloten met een saldo van f 350.80. Het verslag van de secretaris maakte verder gewag van vele aanvragen om sprekers voor de pronaganda-avonden Aanbeveling zal het verdienen wat meer onderling contact te zoeken, wil men niet zonder spreker op zijn propa- ga"da-avond zijn. De aftredende bestuursleden A Greeuw. D Kool en S. de Beurs wer den met algemene stemmen herkozen. Pretestvergadering Medegedeeld werd dat op Zaterdag 25 Februari in „Het Wanen van Heems kerk" een protestvergadering wordt ge houden. Als sprekers voor deze avond zün door het hoofdbestuur aangewezen ds De Wilde uit Leek (Groningen! en het Tweede-Kamerlid C. J v, Lienden uit Eindhoven. De vergadering zal worden opgeluisterd met acrord=onmuz!ek en declamatie De organisatie berust bij de afdeling Alkmaar. Poëzie oo de Handelsschool Enige tijd geleden maakten wij mel ding van het voornemen, dat op de Middelbare Handelsschool alhier be stond, om de oud-leerling Jan H. de Groot uit te nodigen op zijn vroegere school te komen lezen uit eigen werk De Groot namelijk heeft geen gehoor gegeven aan de roepstem van de snel voetige Mercurius om zich in de han del te begeven, doch voelde zich aan getrokken tot de literatuur en wel speciaal tot de poëzie. In de loop Ier jaren heeft hij zich dan ook ontwik keld tot een verdienstelijk dichter Het initiatief in dezen ging uit van de leraar Nederlands, de heer Kostelijk en de voordracht, die van dit initiatief het gevolg was, mag in aiie opzichten geslaagd worden genoemd Nadat de heer De Groot op de herf> eigen hu moristische wijze, vaak wat ironisch of satirisch een schets had gegeven van zijn eigen loopbaan, las hij, na 'n korte pauze een reeks verzen voor uit eigen bundels. De negentien of twintig leer lingen van de hoogste klassen hebben zijn voordracht met gespannen aan dacht gevolgd en ongetwijfeld is De Groot erin geslaagd belangstelling te wekken voor de schone letteren op 'r. plaats, waar die belangstelling vaak ontbreekt. Het is te hopen dat deze proefneming nog eens herhaald zal worden. Als dit verrassende les-uur de jongelui de schoonheid van de poë zie heeft weten bij te brengen of al thans maar eventjes een verborgen snaar heeft doen trillen, dan kunnen èn de heer Kostelijk èn de heer De Groot hogelijk tevreden zijn over hur. experiment. komen „Wij willen een premie-vrij bo- demoensioen en zullen net zo lang vol houden tot dit werkelijkheid is", zo be sloot voorzitter Greeuw deze, uit een oognunt van .propaganda bezien, goed geslaagde vergadering. Zo juist bereikte ons nog 't bericht: Het Centraal bestuur van de Elfsla denvereniging is voornemens om bij doorgaand vriezend weer de Elfsteden tocht te houden op Zaterdag 4 Februari aanstaande. Zo mos* het niet Acht deelnemers hadden zich opge geven voor de korte baankampioen- schappen te Stompetoren. waarondei twee „sterren" De wedstrijden beloof den dan ook een spannend verloop te krijgen, doch dit kwam echter heel anders uit. Want de zes andere deel nemers namen geen deel aan de wed strijden. Doo' het deelnemen van deze „sterren" hebben wij toch geen kans. meenden zijn. De vele toeschouwers die hun hoop op goede wedstrijden hadden gevestigd, konden dank zij de „sportiviteit" van de -es rijders bedro gen huiswaarts keren. Chauffeur reed door Zaterdagmorgen sloeg een wielrijder van de Laat linksaf de Koorstraat in Een auto, die te dicht achter hem reed en rechts de Koorstraat in moest, raak te de fiets met het linker spatbord Het rijwiel werd ernstig beschadigd doch er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De bestuurder van de auto bekommerde zich niet om het slachtoffer. Tegen hem zal proces-ver- baal worden opgemaakt. Als haakje zijnde is het verleidelijk om zich vast te grijpen in de schakels van een zielig afhangende brugket- ting en het haakje bovenop de vee auto uit Wietinge' waard, die van de kaasmarkt over de klapbrug naar de Voordam wilde rijden, kon aan deze verleiding dan ook geen weerstanei bieden. Het herinnerde zich bijtijds zijn taak op deze koude morgen en haaktestevig en vast. Het haakje was echter niet alleen op deze on- barmhartige wereld, want het was on verbreekbaar geklonken aan de op staande laadbak. Doch deze wild> geen spelbreker zijn en schoof gemoe delijlc met het harkje mee tot hij heerlijk over de rand van de auto hing te hangen. Dat was het moment waarop de chauffeur de voetrem in drukte, en de varkens op het markt plein hun wild geraas voor een korft wijle staakten. Zij bedachten spijtig hoe jammer het was, dat deze rijden de gevangenis niet vol zat met lotge noten, die hierdoor een prachtige ont-' snappingskans zouden hebben gekre gen. Nu bleef alles rustig en het publiek dat zich rondom het ontwrichte vehi kei had verzameld, beperkte zich tot de uitroepen: „Hoe is het mogelijk" en ..Hoe bestaat het!". Maar dat wist het haakje alleen. NED. CHR. GEMEENSCHAPSBOND De Bijbelkring van de Ned. Chr Ge- meensehapsbond zal morgenavond bij eenkomen aan de ICiuseman van El- tenweg 22: Donderdagavond half 8 zal ln „Waakt en Bidt" een evangelisatie- samenkomst worden gehouden onder leiding van de heer l-'ammuller. GESLAAGD Te Leiden slaagde de heer W. Klein Wassink uit Alkmaar voor het eerste gedeelte van het arts-examen. DDD t-ORK 1 7—13. Voor de le klasse competitie speelde DDD 2 tegen OKK 1 van Texel. De wed strijd. die in Den Helder gespeeld werd bracht de DDD-reserves een 713 neder laag. De gespecificeerde uitslag is als volgt: DDD 2OKK 1: D. Peerdeman H. Steenhuis 1—1; J. Jorna—C. Dijker 02: M. J Langras Jr S van Heerwaar- (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur .Toch schijnt de zon (tot 14 jaar onder ge leide). Victoria Theater, 8 uur: De grote leugen (18 jaar). Cinema Americain, b uur: De slangenkuil (18 jaar). A.B.T., 8 uur: De strijd in het rotsgebergte (14 jaar). Valks Lunch room, 8 uur: Blavatsky Loge, mej. H. Gantvoort spreekt over „Mens en maatschappij". Gereformeerde Kerk, 8 uur: Jaarvergadering Nederlands Bij belgenootschap. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Wapen van Heemskerk, 8 uur: De tokkelaars. Gulden Vlies, 8 uur: Het ABC-caba- ret. IJsbericht Het ijs in de Nicolaas Beetskade, de Jan van Scorelkade, de Ruysdaelkade. de Van Houtenkade, de Graaf Jan- en de Troelstrakade .is door de politie goedgekeurd. Langs de verschillende banen wordt of is reddingmateriaal aangebracht Dit wordt ten zeerste in de bescherming van het publiek aanbe volen Het ijs op de singels en binnen grachten is nog niet goedgekeurd. Burgerlijke Stand Geboren: Carla, dv H. Bosch en M. M. Trompetter: Johanna C. M„ dv H. A. Punt en IJ M. Huiberts; Anne A. M., dv P. J. Feijen en M. J. Schou ten. Overleden: Jetske Tichelaar, 71 jr., geh. met A. Steensma. jr., geh. met A. Steensma. TE HARD GESTOOKT Zaterdag omstreeks 1130 uur ont stond in een perceel aan de Konings weg een binnenbrandje. Ten gevolge van een te hard brandende kachel, was een om de schoorsteen gestapelde hoe veelheid hout in brand geraakt. Met behulp van een schuimblusapparaat werd het vuur door de politie geblust. SCHOORSTEENBRANDJE In het afgelopen weekend ontstond in het Hoeverpad een schoorsteenbrandje. De brandweer rukte direct met een van haar wagens uit. doch zij behoefde geen dienst te doen De oorzaak was vermoedelijk teeraanslag in de schoor, steen Deze heeft men rustig schoon 'aten branden. VAN WIE ZIJN DEZE FIETSEN 7 Bij de politie zijn inlichtingen te ver krijgen omtrent negen rijwielen: zeven heren-, één jongens- en één damesrij wiel. Enige fietsen werden onbeheerd op het ijs aangetroffen. Verlichting bij Omval thans prima Bij de verkeersbrug aan de Omval zijn ter vervanging van de noodverlichting twee nieuwe lichtpunten aangebracht. Twee hoge masten 7.iin bij de brug doeltreffend geplaatst' en voor zien van neon-licht. Tevens is ter plaatse, waar de weg zich spli'.s in de richting Heerhugowaard en Noor dervaart, het gehele plateau door elf neon lampen voortreffelijk verlicht. Dit is van bui tengewoon belang voor ter plaatse onbekende bestuurders, die daar in bet donker passeren. Menige bestuurder die hier onbekend was, heeft daar bij duisternis moeilijkheden gehad. Wet stond er ergens in het plantsoen een ver keersbord van <ïe A.N.W.B., maar doordat het plateau nogal een grote oppervlakte be strijkt, viel dit niet in het oog. Het geheel is nu zodanig verlicht, dat men de pijlen, die de richting aanwijzen, evengoed kan zien als overdag. Ook de wegen zijn goed verlicht en het verkeersbord van de A.N.W.B. is op ge ruime afstand reeds goed te zien. Het zuidelijker gelegen plateau aan de Noor dervaart is op dezelfde wijze door vijf lampen verlicht. De weggebruikers zullen ook daar veel gemak van de verlichting ondervinden. Men krijgt de indruk, dat de verlichting goed is gekozen en op deskundige wijze is aangebracht. SAMENKOMST De Ned. Chr. Gemvenschapsbond zal Woensdagavond om 8 uur in gebouw Rehoboth een evangelisatie-samen komst houden, waaraan de heer J Dammuller zal voorgaan. Marktberichten NOORDER MARKTBOND. 30 Jan 12000 kg rode kool 7 90—13.80; 14090 kg witte kool 18.201940. L'DIJKER GROENTEN CENTRALE 30 Jan. 12000 kg gele kool 15 60- 19 10: 9000 kg rode kool 11 20—12.40; 15000 kg witte kool 16.50—19.70. 82. Ja, ja, Pim is weer eens iets te luidruchtig geweest. De schildwacht, die vlak .ij hun tem staat besluit om maar eens een kijkje te nemen in ie tent. Er wordt hem daai te veel la waai gemaakt. Waarom zouden die ge vangenen zo vrolijk zijn? Hp schrikt zich een ongeluk als 'iij prinses Knage- lijntje in de tent van de soldaten ziet Hoe is dat mogelijk? Beide tenten wor den streng bewaakt en toch start tie prinses hiei in de teot van de vreem delingen Vastbesloten pakt hij een van de honden beet Hij zal dat mannetje eens ondervragen. Maar daar krijgt de schildwacht geen gelegenheid (oc Pim is stilletjes achter hem geslopen. Rn nfl heeft ook een grote vaas gebakt. Nee, dat ziet er niet zo mooi uit, voor die schildwacht VEEMARKT TE ALKMAAR De noteringen op de Alkmaarse Veemarkt waren hedenmorgen als volgt; 6 s*uks paarden \an 450—750, 69 stuks vefe koeien van 300- '080, 74 stuks nuchtere kalveren 80—52 en 55 stuks vette schapen van 7—120. alles per stuk; 231 s*uks varkens van 1.62—1,69 per kg. Voor uitverkochte zalen heeft de Alk maarse gymnastiekvereniging; „Turn lust" Zaterdag;- en Zondagavond haar iaarlijkse non-stop-ultvoeringen gege ven. Tumhist doet dit al 49 jaar aoo> tereen en de eerstvolgende uitvoering zal tevens de vie-ing van het vijftigja rig bestaan van deze uouulaire Alk maarse vereniging betekenen. Voorzit ter De Rie noemde in zijn openings woord deze uitvoeringen dan ook een aanloop tot het 50-iarïfr bestaan. In de zomer van 1949 heeft Turnlust een bezoek gebracht aan Bath, waar de vereniging zeer genoeglijke dagen heeifi meegemaakt Als herinnering aan dez»- geslaagde trio overhandigde de heer De Rie aan de beschermheer en de direó teur van Tnmhist. de heren mr, Van Hilten en Van Zoonen. een album m£i foto's, welke tijdens deze trip werden "erneakt De oenningmeester. de heer H Wiersma. ontving een boekwerk lin verband met zün veertigjarig lidmaat sehan en het frn't dat hij 96 jaar ach terpen de functie van penningmeesftdr he°ft vervuld. Het is langzamerhand gebruikelijk geworden dat turnuitvoeringen met de vaandelgroet en 't zingen van 't turn lied worden geonend. Turnlust heeft met deze traditie gebroken Een nanta1 dames voerden een geslaagde baloefe ning uit. waarna het programma nor maal werd afgewerkt. Opvallend was dat de herenafdeline den 0—2; D. Stam-D. de Vries 1—1; C. - BijwaardC. van Heerwaarden 0-2; M v.an T"rn'«st kwalitatief en kwantitg J. Langras Sr.—S Bakker l—1; J. Miede- maC. v. d Werf 1—1; G. Bakkum—J. v. d. Stap 0—2: P. de Wijn—P. Kootf 1—1; A. VeenL. Broersen 20. tief aanmerkelijk vooruit is gegaan De oefenstof was zwaarder dan op andere uitvoeringen en de afwerking was be ter verzorgd. Ondanks deze vooruit gang van de Turnlust-heren geven de dames van deze vereniging toch nog, met aanmerkelijk verschil, de toon aan Vooral het ringenzwaaien van de da mes is uitstekend en mej. Veerman en mevr. Weimar-Madderom oogstten met hun oefening veel succes De sehroef- salto van eerstgenoemde slaagde zeld zaam goed. Deze turnster had Zaterdag blijkbaar toch een goede dag. want ook haar oefening op de evenwichtsbalk was zeer goed. Het brugturnen van de °erste graad dames was iets minder dan wij hadden verwacht, doch plan kenkoorts on deze eerste uitvoering za' daaraan niet vreemd ziin geweest Een hoogtenunt was de sla^g'm'iqns van mej Tinv van Heugten Op de maten van de bekende tango ..Jalouzie" be wees zij eens te meer haar oomerke- 'iike lenigheid, waarop menige circus- ortist ialours zou kunnen zijn. De dames voerden diverse balletten" uit. die een lust voor het oog waren Het orkest van Tonnv Willemse dat de *ebe!e avond voor ui+s+ek<mde begelei ding zorgde droeg tot het succes van diverse nummers ve®l bij. Tinhv van Hengten en Freddie Groot kregen bloe men. Het optreden van Freddie Groot was evenals vorige iaren. zeer goed Haar Westfriese voordrachten weet zii gees tig en met verve te brengen Het behoeft wel geen betoog dat de uitvoe ringen. waarvan wii helaas niet ieder onderdeel met name kunnen noemen, gevolgd werden door balavonden waarop een ieder die Turnüist en de dans een wamn hart toedraagt, zich uit stekend heeft vermaakt. primitieve overstapjes. Rechts verliest zich de rietomzoomde molentocht tussen weiland en braakliggend akkerland. Ik Wie de Westerweg uitwandelt, even heen en weer en blaft duizend gaten in mis er nog altijd de stoere bovenkruier, voorbij de Jcodse begraafplaats rechts de lucht. Al dat beweeg van zwierende die, ter kwader ure door hemelvuur ge- 1 oversteekt, en krabbelende mensen, die muziek van troffen, d-stijds is afgebrand. Wie zou zingende of krassende ijzers. daar hier in de Meer een hoenderpark ver- afslaat en de spoorbaan krijgt al gauw de witgeschilderde Isu ningen van het Kalkovensbrugje in het moet het eerst wat aan wennen natuur- wachten? Prachtige leghorns scharre- oog. Vlak daarvoor, iinks van de weg, herinnert een oud, langgerekt en laag lijk. Op het toegevroren meertje, geaakt huisje aan de tijd, toen de Hoe- achter de steê van Kraakman, trekken rens van Egmond af; net een antiek vervaart nog een visrijk water was. Het schoonrijders allerlei kunstige halen en schilderij. Nutteloos staan de kalkovens, heette „De Hopende Visser", zoals de krullen in het ijs. Langs de vaart sche- die al jaren geen dienst meer doen! voorbijganger met een beetje fantasie ren rietsnijders de kragen kaal. Daar- daarginds aan de overkant. De voorma- uit het verweerde gevelbord kon opma- door gaan ook de lege karekietnestjes, Uge trambrug is gesloopt en geen schuit ken. Een geschilderde hengelaar zat of de verlaten waterhoenbouwsels verloren. 0f vlet ploetert of puft meer naar de stond er naar zij'n dobber te turen Zijn Daarginds, om de bocht, legt de dodaars stad, sedert de autotractie haar zege- springlevende, verkleumde of dorstige of hagelzakje al in Maart zijn blauw- vierende opmars begon. Aan schoonheid kornuiten wipten af en toe eens naar achtig witte, later geelverkleurende heeft dit oude landschap slechts wei eieren op het vreemde moddernest. Hij nig ingeboet. Geen polder in de om- behoort tot de futenfamilie, kan duiken trek, waar de natuurlijke sfeer zo on- en onder water zwemmen als een vol- gerept bewaard is gebleven. len er bij honderden rond. Op de ach daar tergrond tekenen zich de duinen en to- binnen, om een hartversterkend pieren- veischrikkertje te verschalken. Die tijd is echter reeds lang voorbij, maar nog altijd kronkelt het vaartje het leerde rat. Leest u er Thijsse's beroemde Westen in. Dat doet het, naar ik meen, Vogelboek maar eens op na. al zo n achthonderd jaar Aan de over- Bij het binnenkomen in Egmond aan de Hoef loopt de Hoevervaart al spoe- Een Egmonds moidje krijgt last van dig dood. Daar, in het stille modderige kant van het brugje, tegenover die zere biene. Deerom wil ze maar liefst haventje, kun je het spelletje mst de merkwaardige woning van Blom, bin- zo gauw mogelijk naar ois. Vroeger ijsvlam spelen, door boven broei- of den nu boeien- en ook stadsmensen stond er altijd een „Koek en Zoopje" dooigaten of zelfgemaakte openingen hun schaatsen onder en strijken de zon op het ijs, daar in de luwte van „Zui- een brandende lucifer te houden. De en de kust tegemoet. Het pittoreske mo- der-Meer", u weet wel die boerderij met opstijgende bodemgassen ontbranden lentje van Bsrger staat met zijn kop een stenen brug ervoor. Je kon er een en boven het gore ijs schiet een blauw naar hc t Zuidwesten gekeerd. De zwart- kop hete melk drinken en even uitrus- vlammetje omhoog, geteerde staart doet aan een reusach- ten. Bij het kippebrugje, een eindje ,,'t ij, 't dorp'e zelf heerst landelijke tige toeter denken Een eindje verderop Huis Halfw. g" voorbij, kon je voor- rust. Een genot, om door die oude lopen 's zomers de kippen van Louwe heen kanjers van baarzen en rietvoorns straatjes en buurtjes te dwalen. Hier te pikken. Dan graast er ook een zwart- vangen. De laatste jaren is 't echter niets spreekt het verleden een schone en bonte stier zijn verordineerde cirkel meer gedaan Hengelaars vertonen zich duidelijke taal. En wie van romantiek kaal. Nu staat hij in een schemerige er dan ook zelden of nooit, of 't moest en historie houdt, die zal bij het aan stal te snuiven, of ligt rustig te her- een doorgewinterde snoekvisser zijn. schouwen van de opgeme'^elde kanteel kauwen in het stro Het zwarte keffer- Eoehtig en smal kronkelt de zomer- fundamenten zieh van tijd tot tijd ver- tje van Kraakman heeft het bar op kade met het vaartje mee, hier en daar liezen in dromen, zijn heupen vandaag. Het rent maar onderbroken door opgelapte hekken en jan VISSER. Duizenden schaatsliefhebbers hebben *t afgelopen weekend geprofiteerd van de schitterend gelegen ijsbaan te Heiioo. Zon dagmiddag bereikte het aantal rijders wel zijn hoogtepunt, want er waren toen naar schatingschatting 4 a 5000 rijders op de baan. De omroeper voor de geluidsinstal latie moest zich meerdere malen wenden tot de honderden in de tent, die zich ver drongen om hun jas en schoenen op te bergen en zich daarbij zo heftig gedroe gen, dat men bang W2S dat de schotten het zouden begeven. Het is gisteren geble ken, dat het bestuur juist gezien heeft door gelden te reserveren voor een nieu we. grote tent. Het Rode Kruis, dat op de baan aanwezig was. had door deze drukte nog wel eens het een en ander te doen. Een jongeman, die gestruikeld was. werd door iemand die hem juist wilde passeren, over de hand gereden, waardoor de vingers ernstig beschadigd werden Ook moest eerste hulp verleend worden aan iemand die door een ernstige val een hersenschudding had opgelopen. Zaterdagmiddag werden op de ijsbaan wedstrijden gehouden voor de diverse scholen. No 1. werd bij de jongens Van Weenen IHDS); 2. De Vries (Lyceum); 3. Groenewoude (Lyceum). Bij de meisjes werd no. 1. Janke Nijdam (MMS): 2. Car la van Kuijk (MMS); 3. Jeannette Balen (ULO-school). Zondagmorgen trad de jeugd van Foresters aan; no. 1 bij de welpen werd N. de Moor; 2, C. Bakker. Bij de adspiranten b werd no. 1. B. Groot en 2. P. MuPer; adspiranten a: 1. D Keppel en 2. A. Bakker. Algemeen kam pioen (met. handicap) werd D. Keppel en 2. B. Groot. Woensdag worden op de Ijsbaan-Helios de nationale langebaan-wedstrijden ge houden. zowel over de 500 meter. 1500 meter en de 3000 meter. De wedstrijden vangen om 11 uur 's morgens pan. De heer J. Rus vei zoekt ons plaat sing van de volgende financiële be schouwing, welke hij Vrijdag in de deiloose gemeenteraad betreffende de door de heer Smit in bezettingstijd gebouwde noodschool aan de Wester weg gehouden heeft: De gemeente huurde dit gebouw aanvanKeiijk voor de rijd van één jaar. ingaande 16 Juli 1944. Aannemende dal het gebouw per 1 April e.k. zal wor den ontruimd, is dit totaal 245 weken Als huursom voor het ene jaar were overeengekomen een huurprijs van f 48 per week, daarna werd middels de beheerder de huursom verlaagd tot f 18 ner week. Door de gemeente werd be taald 52 weken a 48 is f 2496 en 193 weken 18 is f 3474.— Aan onderhoudswerken, en vernieuwingen f 2976.76 Van de verhuurder nog te vor deren wegens aan de gemeen te verschuldigde ter-einhuur f 445.82 Wegens abusievelijk te veel overgemaakte huur f 217.14 Totaal f 9806.72 Het schoolgebouw was niet voorzien van schoorstenen. Dg gemeente heeft hierin voorzien door het metselen var een schoorsteen in eik der lokalen. Kosten ongeveer f 700. Veilig kunnen we zeggen dat het noodschoolgeva) de gemeente ruim f 40 per week heeft gekost. Het voorstelwethouder Schuijt Wethouder J. Schuijt stelt nu voor. 52 weken als boven A f 48 per week f 2496.— 393 weken als boven a f 30 per week f 5790.— Onderhoudswerken als boven f 2976.76 Aan de gemeente verschuldig de tcrrcinhuur f 445.82 Abusievelijk te veel overge maakte huur f 217.14 f 11925.7? Door de gemeente gebouwde schoorstenen pim. f 700.— Bij aanneming van het voorste) var wethouder J. Schuijt zullen de ge maakte kosten per week stijgen to' g'obaal f 50 per week. Behalve de door de gemeente betaalde reparatie kosten werd door beheerder even eens voor reparatiekosten een bedrag van f 2784 33 betaald. De wensen van de heer Smit Wat zijn de verlangens van de ver huurder? 245 weken huur a f 48 p. week f 11760 Alle reparaties en vernieuwin gen voor rekening van de ge meente is f 2976.67 en f 2784.33 f 5761 f 17521 Komt bij schoorstenen als boven; gaat af terreinhuur etc. als boven. De kosten voor de gemeente De kosten per week zouden hier door voor de gemeente bedragen per maand f 70. De gemeente heeft het ge bouw van een nieuw dak moeten voor zien. Verhuurder declareert voor de oude dakpannen 6200 stuks a 20 cent per stuk is f 1240. Een groot deel van deze pannen werd verhuurder door het gemeentebestuur in bezettingstijd ten geschenke gegeven (voor het goe de doel). De heer Rus werd van bevoegde zijde meegedeeld, dat het schoolge bouw destijds ongeveer f 6500 heeft gekost. De zegsman i" bereid om, in dien wij <3it wenselijk zouden oorde len, B. en W. nader in te lichten. Rode Kruis, afdeling Heiioo Voor de Bloedtransfusiedienst heb ben zich 400 donors opgegeven. De na men van deze donors zijn ter beoorde ling naar de doktoren doorgezonden. Zodra het Rode Kruis ze terug heeft, zal aan de donors een oproepingskaart gezonden worden voor nadere bespre king. ZANGCONCOTJRS „NIEUW LEVEN» Het is thans zo goed'als zeker dat de R K. gemengde zangvereniging Nieuw Leven" ter gelegenheid van haar eerste lustrum op 16 en 23 Juli een zangconcours zal houden. Dit zang- concours zal worden gegeven in de grote schouwburgzaal van de Sint Wil- librordusstichting. Deze zaal kan on geveer 700 toeschouwers bevatten. Duizenden schaats liefhebbers passeerden Schermerhorn Schermerhorn beleefde gisteren zijn grote dag als centrum van het ijstoeris- me. Nooit te voren zag men hier zoveel schaatsliefhebbers bij elkaar. De onge- vee- 3000 deelnemers aan de dorpen- tocht moesten hier de schaatsen afbin den om van het buitenwater in de Ei landspolder te komen. De afdeling van iJ.H.N. heeft uitstekend werk verricht. De hulp aan de toeristen was bij de heer P. N. van Langen in goede han den en het bestuur had de overlopen goed voorzien. Zaterdagavond tot 10 uur in de avond heeft men aan de banen en overlopen gewerkt. Aan de primaire weg Alkmaar—Hoorn—Pur- merend had men vijf balen stro neer geworpen m deze Zondagmorgen vroeg uit te spreiden. Zondagmorgen echter bleken hiervan twee balen te zijn gestolen. Hotel Bontje beleefde gisteren een drukke dag. Men had twee zalen inge richt om de ijstoeristen te ontvangen, en kwam echter handen te kort. om allen te voorzien van warme dranken en erwtensoep. Naar schatting heeft men daar pl.m. tweeduizend schaatsen rijders gelaafd. De heer Bontje had het druk met zijn verbandkist om de vele kleine ongevallen te verbinden. Zondagavond omstreeks vijf uur brak mevr. E. uit Krommenie bij de over loop in de Eilandspolder haar enkeL Dr. H. Kering- uit Stompetoren ver leende de „erste hulp, waarna zij naar het ziekenhuis is vervoerd. „De Volharding" gaf prima uitvoering Zaterdagavond gaf de gymnastiek vereniging „Volharding", o.l.v. de heer A. Tol een uitstekend verzorgde uit voering in de zaai van de Rode Leeuw. De kleuters en meisjes lieten goed werk zien op de grond en aan de toe stellen. We beleefden een alleraardigste opvoering van de Grote Tovenaar door oe kleuters, waarin ons het zuivere mooie stemmetje van de kleine J. Bur- ges opviel, die de rol van de tovenaar vervulde. Evengoed deden de meisjes het met de opvoering van de Speeltuin met bloemen. De kleine chansonnière wist het gehele publiek mee te nemen en uit volle borst zong de zaal het ref rein mee. Mevr. Kat had wel succes met haar afdeling. Ook de heer Tol deelde echter mede in het grote succes aD de avond. Zijn jongens- en heren- afdviing liet uitstekend werk zien en eek het turnen vaD de dames verdient a'le lof. Vooral de knotsoefening werd reilloos uitgevoerd. Er is nog alieriei geboden, en alles van prima gehalte. Mej. Schotsman, nie in bijna alle nummers ten tonele verscheen en de avond goed leidde, tankte aan het slot de heer Tol. Mevr. Kat, Mevr Kluft en Mevr Stroomer voor het werk wat zij hadden gedaan. Indien Volharding weer eens een uit voering geeft, zal zij met meer publi catie waarschijnlijk meer publiek heb ben. Het was een prima avond. DS VISSER BEROEPEN De Geref Kerk te Oldeboorn-Akkrum heeft een beroep uitgebracht op ds. J. E. Visser, alhier. yERBETEN KLAUW] de „Zuider IJsclul Kees van Eykeren ovt kampioen van Nederl; Jarige melkrijder liit t lerlaatste rit van deze »p de schonden van a titel in handen gekom derd de eerste ronde, snellere tijd dan z'n ri u reeds Kees van Eyk' tige soepele slag veler bankwerker-lasser uit volle kon geven en rei de dag dag kwam T. stoer Noren-rijder, die gezelschap een uitstek' DE JUBILERENDE Club" Zaterdag her eniging haar 80-jarig I over de deelname niet twintig rijders versche en hieronder bevondei idle prominente figure vincie. Titelhouder Ro ringen liet verstek gaa Ook de publieke bi niets te wensen. Het o schonk vele belangst geen bevrediging. Het de afvalrace is verdwe gebeuren dat men i steeds weer tegen elki men. Dit was o.a. het maat en v. Eykeren, tegen elkaar opnamen, tijd rijden wordt echte uiteindelijk de sterkste komen. Dat een favorii eerste ronde wordt i z'n concurrent is vrijs Er moet echter uiterst •worden en de tijdop uitermate voor hun ta« En hierbij zien we juii optreden. Het gebeurdi ders weggingen ov gelijk en dat de vla nog niet gevallen was. pen dat daardoor de r opend werd dat er ve kwamen en hoewel we er rijders door gedupee De belangrijkste schi het buitenland was Drontheim werd gebou men de snelste Noren elkaar het kampioensc wegen te betwisten. I sen was veruit de ste leen won hij de 5000 n die sneller was dan i Broekman, ook de 151 meter nam hü voor z: zeer snelle tijden. Voor de 150U meter 11.6 sec. nodig, Liaklev en over de tien kilome de zeer fraaie tijd van Met zijn 193.676 puntei klassement vestigde nieuw Noors record. Ht tweede, Liaklev bez( plaats en de vierde pl: Haugli bezet- De internationale we kersund trokken slechl langstelling. De concu Noorse kampioenschap;, san niet vreemd zijD ook de strenge vorst op 15 graden, zal veie bers hebben weerhoud wedstrijden te komen, maakte desondanks ove een goede tijd. Met zi precies was hij 2.1 se Kees Broekman. De drieduizend meter voor zijn rekening, ev meter Onze landgcnool ste plaats op de 1500 i Werket delen tn hei a ment nam Broekman in. gevolgd door zijn v Jan Langedijk en namen Zaterdag en 'u wedstrijden te LarviK ter werden zii resp. cl' met 9 min. 6 7 -ie. en 9 Over de 500 meter no 48.1 sec. en Langedijk gemeen klassement we eerste. Maarse zesde twaalfde. Wedstrijdi Hedlund is kampioer geworden, op de voet Engstroem De tijden n oenschappen waren slechter dan die in Nc Ike Niei Te Dokkum werd l kamrroensehap voor i baan. verreden Tegen in moest Ike Nienhuis

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2