ieuws j_aatste N DE MUITERIJ OP DE BOUNTY Invasie c Dorpentocht met hindernissen DAGBLAD-RECLAME Als het Jisperveld eens kon praten I Het Nieuwe Boek Staatshoofd van Pasundan treedt af Vijftig doden bij trein botsing in de Pendsjaab Een oude en een nieuwe droom Naar de maan VAN MARSDIEP TOT IJ Hef Radioprogramma ZO JUIST ONTVANGEN Fa. Joh. Kühne - Manufacturen DE BESTE RECLAME! ALKMAARSCHE COURANT Formosa bere, voor op irr Ondernemi ir worder Vorsi houdi Weerbericl MAANDAG 80 JANUARI 1950 Duizenden schaatsliefhebbers namen deel aan: (Van onze speciale verslaggever) Het Jisperveld zal de deelnemers aan de Dorpentocht nog lang in gedachten blijven. Het was daar maar een koude boel en ongeveer vier kilometer pal tegen een felle Oostenwind in schaatsen is geen kleinigheid. Toch is de afstand Zaan damllpendam veel groter en moest dit stuk ook tegen de wind in worden ge reden. Maar die plas heeft de naam nu eenmaal. Elke Dorpentocht voert over die plas en, als er wind is, heb je hem daar altijd tegen. De meeste mensen we ten niet, waar ze het Jisperveld moeten zoeken. Als u eenmaal een Dorpentocht meerijdt, weet u het precies te vinden. Het Jisperveld, een uitgestrekte vlakte met grote plassen, omzoomd door rietvelden en hier en daar een dorpje, dat er •lordig is neergezet. Maar als dat Jisperveld de vloeken en zuchten, die er door de schaatsenrijders zijn geslaakt, eens kon navertellen, was het een heel reper toire! De Dorpentochten welke gisteren in Noord-Holland werden georganiseerd •ijn een groot succes geworden. Bijna vijfduizend schaatsliefhebbers kwamen In Zaandam, Purmerend en Hoorn aan de start en practisch alle deelnemers hebben de tocht volbracht. Zeeuwen en Friezen, Brabanders en Groningers wa ren naar Noord-Holland gekomen om aan de dorpentochten te kunnen deel nemen, doch de meesten hadden de voorkeur aan Zaandam gegeven. De eerste burger van deze stad, burge meester W. Thomassen, behoorde tot de drieduizend schaatsliefhebbers die in de Zaan van start gingen. Het was overigens een bonte mengeling. Naast Marcel Thiolemans, de zanger van het dansorkest „The Ramblers", bond Jan Stender zijn schaatsen onder en ook Willy Velthuis, aanvoerdster van het Nederlandse dames waterpolo zevental, was van de partij. De organisatie van de tochten w„s prima verzorgd en, be houdens enkele onbeduidende voorval len, deden zich geen ongelukken voor, Lieve schipper vaar mij over Deze Dorpentocht is een tocht met hindernissen geworden. Op diverse plaatsen moest worden afgebonden, en bij Spijkerboor moesten de deelnemers zelfs met een pontje worden overgezet! Dat overstappen en afbinden is even wel niet zó erg. Neen, wat er bij Aven- horn gebeurde, was veel beroerder. Ongeveer tweehonderd van de vijfhon derd en vijftig in Hoorn gestarte deel nemers reden daar namelijk verkeerd. Dat zat zo: Bij de Mijzerbrug stond een richtingaanwijzer, waarop vermeld UrsemAlkmaar. De route vermeldde echter AvenhornSchermerhorn. Ve len veronderstelden dat die pijl er was Komt Wilkes naar Nederland? Komt Wilkes naar Nederland? Inderdaad, die mogelijkheid be staat, doch voetballiefhebbers, het zal voor Faas slechts een uitstapje betekenen. Blauw Wit stelt namelijk pogingen in het werk om „Internationale", de Milanese club waarin Wilkes speelt, naar Nederland te krijgen Er is sprake van dat „1 nternazio- nale" een wedstrijd zal spelen te(/en Blauw Wit en een nog na der aan te wijzen vereniging in Rotterdam. De Milanezen zijn in principe bereid een bezoek aan Nederland te brengen, doch niet eerder dan in de tweede helft van Mei of begin Juni. Boven dien is de deviezenkwestie een lastige sta-in-de-weg. Warmenhuizen Proefwedstrijden Gistermiddag werden te Warmenhui zen proefwedstrijden over lange afstana verreden voor jongens van 15 tot 17 en van 18 tot 19 jaar. De wedstrijden wer den door de IJsclub „S.I.S." uit War menhuizen georganiseerd. De uitslagen luidden: 500 m voor jongens van 15— 17 jaar; 1 M. Rozendaal, Warmenhuizen, 55.1 sec; 2 J. van Gragt, St. Pancras, 57 sec; 3 A. de Groot, Warmenhuizen, 57.9 sec. Voor jongens van 1819 jaar: 1 J. Rozendaal, Warmenhuizen, 53.7 sec; 2. F. de Koker, Nieuwe Vennep, 45.3 sec. 1500 m voor jongens van 1517 jaar: 1 M. Rozendaal, 3 min. 2.8; 2 J. van Gragt 3 min. 6.7. Voor jongens van 1819 jaar: 1 P. Hopman, Egmond, 3 min. 55.8; 2 M. Nooy, Hoorn, 4 min. 0.4. neergezet voor een in een andere plaats gestarte groep en zij reden recht door, naar Schermerhorn. Bij deze plaats was echter noci een rich tingaanwijzer, noch een contröle-post te vinden. En toen bleek, dat de con trolepost in Ursem stond! Allemaal weer terug naar Avenhorn, tegen de wind in. En het ijs was er ook nog zo slecht! Zou het om misverstanden te voor komen daarom niet beter zijn alleen een pijlte te plaatsen? Desnoods met de woorden „Route Dorpentocht" er op. Dan weten de rijders tenminste welke kant zij op moeten. Chocolademelk en koek Hoeveel liters warme chocolademelk er gisteren in de dorstige kelen van de rijdsters en rijders zijn verdwenen is niet bij benadering te schatten. Maar het staat als een paal boven 't ijs, dat de tientallen koek en zopies goede za ken hebben gedaan. De caféhouders in llpendam mochten trouwens ook niet mopperen. Je kon echter best merken dat er daar niet elke dag zoveel volk in het café komt. Neen, dan die caféhouder in Edam. De contrólepost was bij hem in de zaak ondergebracht en er werden niet alleen stempeltjes uitgereikt! Die café houder zal er geen bezwaar tegen ma ken, als er elke dag een Dorpentocht wordt gehouden. Als er tenminste in Edam een contrólepost wordt neer gezet De laatste loodjes Als het paard de stal ruik, begint het harder te draven. Alles goed en best, maar ik betwijfel ten zeerste of dit ge zegde ook voor een deelnemer aan een dorpentocht opgaat. Van Edam tot De Hulk ging het van een leien dakje. Het windje in de rug; jongens, wie doet me wat. Maar voorbij de Hulk. De laatste kilometers moesten tegen de Oosten wind in worden afgelegd en de mees ten waren blij, toen ze het eindpunt hadden bereikt. Het ijs was er intussen ook niet beter op geworden. Het was uitkijken met al die scheuren. Maar als er volgende week weer een Dor pentocht wordt uitgeschreven, zijn we van de partij. Daar zijn we per slot van rekening Hollanders voor. We laten ons op schaatsen niet „kisten". Noch door kilometers, noch door een koude Oostenwind. Keurig stompt de linksback van Swansea, wier doelverdediger Perry reeds verslagen is, de bal uit het doel tijdenr, een aanval van Arsenal in de vierde ronde voor de Cup. Deze kranige redding mocht echter niet baten, want prompt daarop kondigde het scheidsrech- tersfluitje een penalty tegen Swan sea aan, welke door Barnes. Arse nal's linksback, in een doelpunt werd omgezet. De Hoornse journalist-schrijver Vic tor de Jonge heeft een boek geconci pieerd dat van meer dan lokale be tekenis is. „De schone ontgoocheling" is een streekroman, die hoofdzakelijk speelt in het Gelderse dorp Wijchen, gedu rende de laatste helft der vorige eeuw. Ze vertelt van het leven van de een voudige timmerman Dorus Renckens, een leven dat vol is van strijd tegen de toen heersende sociale wantoestanden. Dorus Renckens is een nobel mens, diep begaan met het lot van de dag loners en andere met aardse goederen minbedeelden. In die vóórtijd van het socialisme is hij een man die zich op de bres stelt en begint te beuken tegen diverse heilige huisjes. Renckens on dervindt weinig steun en wordt ge dwongen met zijn gezin naar Nijmegen te verhuizen om daar als timmersmans- knecht te trachten de kost te verdie nen. Als hij sterft is de strijd van het socialisme nog niet gestreden, maar hij gaat heen in de overtuiging dat er een overwinning in het verschiet ligt. De Jonge is een schilder mèt woor den. Zijn beschrijvingen van het dorps leven in Wijchen zijn kleurrijk en le vendig. Zijn taal is rijk geschakeerd. Nu en dan gebruikt hij, als personen sprekend ingevoerd worden, het Wij- chense dialect terwille van de lokale tint. Als we een woord van critiek wil len laten horen is dat wegens de vrij summiere behandeling der lotgevallen van de familie Renckens in Nijmegen toch ook een vrij lange periode in verhouding tot het verblijf in Wij chen. Maar dit is van ondergeschikt belang. „De schone ontgoocheling" mogen we kenschetsen als een zeer goed werk van een begaafd auteur, die zeker in de toekomst nog veel van zich zal doen spreken. Het boek werd uitgegeven door „West-Frieslanf"' te Hoorn en ziet er uitstekend verzorgd uit. Er was eens uit de grote sprookjesschat); uitg. C. A Spin en Zn., Amsterdam. Dit prachtige sprookjesboek omvat 241 grote pagina's met een keur van allerhand vertelsels, bijeengebracht en bewerkt door Marian HesperSint. Zelden zagen wij een zo keurig uitge geven verzameling sprookjes! Het boek is uitnemend geïllustreerd in rood en zwart door Rie Kooyman en het werd mede daardoor tot een waarlijk „rijk bezit voor alle kinderen. Van harte aanbevolen voor allen, die het goed menen met kinderen! (Ongecorrigeerd) Staaisparlement doet beroep op R.I.S. Het staatshoofd van Pasundan heeft bekend gemaakt, dat hij op een In overleg met zijn plaatsvervanger na der vast te stellen datum zjjn mandaat ter beschikking zal stellen. De heer Wiranata Kusunah heeft In de brief aan het parlement, waarin hjj van dit besluit kennis geeft, uiteengezet, dat er ondanks de afspraken ter Ronde-Tafel conferentie nog steeds stromingen zijn, die streven naar opheffing van de ne gara. Daarom wil hij thans heengaan. Het parlement van Pasundan heeft met algemene stemmen een motie aan genomen, waarin er op wordt aange drongen, dat de bevoegdheden van de negara zullen worden overgedragen aan de regering der RIS en het nemen van verdere besluiten omtrent het grondgebied der negara zullen worden overgelaten aan de centrale regering in Djakarta. Blijkens een mededeling van Anak Agung, de minister van Binnenlandse Zaken der RIS, is de centrale regering reeds bezig, plannen voor de bestuurs voering in Pasundan op te stellen, die zullen worden uitgevoerd, zodra Pa sundan hierom vraagt. OVERSTROMING IN PERZIE Vijfhonderd doden Terwijl bij de aardbeving aan de Perzische Golf 1500 personen om het leven zijn gekomen, heeft de overstro ming van de stad Zahidan in Oost- Perzie, aan de grens van Pakistan, meer dan 500 personen het leven ge kost. Talrijke personen zijn gewond. Tweederde deel van de stad staat on der water en talrijke huizen zijn ver nield. Toegang tot de stad is uiterst moeilijk te verkrijgen, daar de wegen onbruikbaar zijn. Twee doodvonnissen in proces te Skoplje De twee voornaamste beklaagden in het proces, dat te Skoplje (Joegoslavië) is gevoerd tegen een groep „Komin- formagenten" is geëindigd met de ter dood veroordeling van twee hunner, de Bulgaren Spasofsk en Ljorofski. Vier landgenoten kregen straffen, va riërende van 13 tot 8 jaar dwangarbeid twee Joegoslaven werden veroordeeld tot 8 en 5 jaar gevangenisstraf. Allen waren beschudigd van terrorisme en illegale grensoverschrijding, teneinde de Joegoslavische regering omver ce werpen. Eén der verdachten heeft ver klaard, dat de Kominform in het ko mende voorjaar gewapende benden naar Joegoslavië zou zenden. Ter voor bereiding hiervan moert hij contact met aanhangers van de Kominform in dit land zoeken. Het aantal doden tengevolge van de botsing tussen een personen- en een goederentrein op het station van Sir- hind, in het losten van de Pendsjaab, bedraagt volgen- de jongste berichten vijftig. Geen onderhandelingen met Sadikin Een woordvoerder van het ministe rie van defensie der RIS heeft het vol gende medegedeeld: „Het ministerie van defensie ont kent hierbij de waarheid van persbe richten met betrekking tot een verkla ring van kolonel Sadikin". (Hiermede wordt gedoeld op het bericht volgens hetwelk de militaire commandant van Bandung, de kolonel Sadikin, zou hebben verklaard, met Westerling in onderhandeling te wil len treden). DE NOORSE PLOEG VOOR HELSINKI. De Noorse ploeg welke Zaterdag 4 en Zondag 5 Februari op de Europese kampioenschappen te Helsinki uit komt, zal bestaan uit: Hjalmar Ander sen, Sverre Haugli, Reidar Liaklev en Henri Wahl. WEER IS EEN Duitse droom uitge- droomd. Men zal zich herinneren, dat Hitier de Duitsers een auto voor spiegelde, die zij voor slechts 990 mark zouden kunnen kopen. Door middel vaü een gigantische reclame-campagne werden tienduizenden arbeiders bewo gen, tezamen al vast een bedrag van bijna 300 millioen mark te storten. Maar de oorlog kwam er tussen en de weermacht slokte de gehele productie van de Volkswagenfa briek op. Dus moest als doekje voor het bloeden de droom nog wat mooier gemaakt worden. Na de oor log, zo verzekerden de nazi's, zouden de Duitsers als het Herrenvolk over de wegen van een veroverd Europa rijden en genieten van schone landschappen en heerlijk voedsel, terwijl de „min dere" volken de voorruit van de Volks wagen zouden moeten zemen en de hotelkamers der Duitse dames en he ren schoonmaken. Wat er van terecht gekomen is, weet men. De „heerlijk heid" van het Derde Rijk ging onder in de ruïnes der Duitse steden. De ar beiders, die van een eigen auto droom den, zullen zelfs hun spaarduiten niet terugkrijgen, want die zijn indertijd gestort byi een bank, die reeds lang ge leden do I de Sowjets is geliquideerd. De Volkswagen echter is gebleven en dat opent de mogelijkheid van een nieuwe droom, waarvan een ieder ho pen kan, dat hij werkelijkheid zal wor den: een droom van Duitse auto's, die tezamen met de producten van Franse, Britse, Italiaanse en Amerikaanse fa brieken de wegen van een vredig Eu ropa zullen bevolken. Evenals de Volkswagen kan ook het Duitse volk nog nuttig werk doen, als het maar in de goede richting gestuurd wordt. HONDERDVIJFTIG BOEREN NAAR CANADA. Het eerste transport in 1950 van emigrerende Nederlandse boeren naar Canada is alweer vertrokken. Men wist voor ruim honderd Nederlandse boeren, van wie vele met hun gezin nen, passage te reserven op het Engel se passagiersschip „Samaria" van de Cunardline, dat vandaag van Le Ha vre vertrekt. De Ver, Staten kunnen een raket bouwen, die de maan kan bereiken, heeft dr. Ralph Gibson van de John Hopkins Universi teit verklaard. Met de thans ge bruikelijke brandstof zou naar zijn mening een dergelijke raket, die 500 kilo vracht zou kunnen meenemen, een totaalgewicht van vierduizend ton hebben. Met be trekking tot de waterstofbom zei dr. Gibson: als de Ver. Staten zo'n bom kunnen maken, moeten wij aannemen, dat Rusland het ook kan. Te Den Helder bestaat de afdeling van het Nederlandse Rode Kruis wel dra 80 jaar, Svelk jubileum gelijktijdig zal worden gevierd met het 25-jarig bestaan van de Rode Kruis-Transport- colonne. O De burgemeester van Cal- lantsoog deed in zijn Nieuwjaarsrede de verheugende mededeling, dat het aantal badgasten aldaar vorig jaar 50 pet hoger is geweest dan in 1949. In het door de Duitsers geheel afge broken dorp Petten is als eerste nieu we winkelzaak een slagerij geopend. G Op Wieringen maakt men zich zorgen over het teruglopen van het aantal leer lingen van de o.l. school te Oosterland, waardoor opheffing van deze school aanstaande is. De Hoornse orgelman Jan Verus heeft het voornemen, in de komende zomer met zijn orgel een tournée te maken naar Zweden of Amerika. Q Te Venhuizen is de heer J. Vriend gehul digd wegens zijn optreden gedurende vijftig jaar als bode van het leesgezel schap aldaar. In Enkhuizen waren de klachten over de kwaliteit van de melk zó tal rijk, dat de melkslijters zelf een onder zoek door de Keuringsdienst van Wa ren hebben aangevraagd. VDe reders te IJmuiden hebben beslo ten, het aantal in de vaart zijnde traw lers tot 20 op te voeren. Te Zaandam is de (55-jarige) heer P. W. Jedeloo Jr., tot voor kort pro ductieleider bij Albert Heijn, eerder bij Verkade, plotseling overleden. De gemeenteraad van Assendelft heeft le den van de C.P.N. geweerd uit de Wo ningcommissie. Te Oostzaan is het driejarig zoontje van de familie Schot door een melkauto voor de ogen van de moeder dood gereden. Mede in verband met het in 1955 te herdenken 600-jarig bestaan van het stadje, is te Monnikendam een oudheid kundig genootschap opgericht. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - 6.00 Piano-duo. 6.20 De sport van Zaterdag. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Engelse les. 7.40 Radiokrant. 8.05 Disco actualiteiten. 8.15 Marinierskapel. 8.45 Hoor spel. 9.15 Met band en plaat voor u paraat. 10.05 't Kerkvenster. 10.15 Cantate. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Louis Levy en or kest. 11.50 José Iturbi, piano. HILVERSUM II, 415 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - 6.30 Radio-filmkran. 7.00 Het klokje van zeven. 7.05 The Roman cers. 7.45 Regeringsuitzending. 8.05 Radios- coop. 11.15 Reportage bokswedstrijden te Parijs. 11.25 Avro-Swingcorner. VOOR DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 Licht baken. 10.00 Wie komt er in mijn hokje? 10.15 Kwartet. 10.40 Schoolradio. 11.00 On- de ons. 11.30 Suite „La mère l'Oye", 11.50 Als de ziele luistert. 12.03 Lunchconcert. 1.20 KRO Amusements-orkest. 2.00 Bachcyclus. 2.40 Rudolf Baumgartner. 3.00 Schoolradio. 3.30 Septet Johnny Ombach. 4.00 De Zonnebloem. 4 30 Ziekenlof. 5.00 De Nederlandse jeugd eert Guido Gezelle. 5.30 Vertelling na school tijd. 5.45 Regeringsuitzending. 6.00 Guus Jan sen. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7 15 Actualiteiten. 7.25 „Dit is leven". 8.15 Meisjeskoor. 8.35 Op de drempel van het leven. 8.40 Als ik 21 ben. 9.05 Nederlandse werken. 9.45 Hetty Blok draagt voor. 10.00 Metropole-orkest. 10.40 Mariniers-kapel. 11.15 Bekende Omroep-ensembles. HILVERSUM II, 415 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Radio Ochtendblad. 8.40 De ster van de dag. 9.00 Werken van Elgar. 9.30 Waterstanden. 9.35 „Aubade". 10.00 Morgenwijding. 10.15 Ar beidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Mia Barten. 11.30 De Wekker. 12.00 The Avroleans. 12.40 Dick Willebrandts. 1.15 The Skymasters. 1.45 Franse chansons. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Radio-matinée. 4.30 „Brandaris". 5.30 Michael Mann en Sonia Valine. 6.15 Tom Erich. 6.30 Samenwerking bij de arbeid. 7.05 Fanfare-orkest. 7.25 Achter het voetlicht. 7.45 „Melo-Canto". Zie verder Avondprogramma als Hilversum I. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Gram. 8.20 Eng. H.S.: Gram. 8.50 „Lift up your hearts" 9.05 Schumann. 10.10 Verz. progr. 11.00 Orgel. 11.30 Eng. H.S.: Orkest Smith. 12.00 VI. Br; Gram. 1232 Trio Hamy. 1.15 Gram. 2.00 Fr. Br.: Koorwerken. 2.40 „Escales" Ibert. 3.00 Lux.: Ménage et Musiques (VI.). 3.30 Kalund- borg: Cabaret. 4.00 Eng. L.P.: Entr'acte Player.s. 4.30 Mil.-orkest. 5.00 Kootwijk: Ba tavia. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6..30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Gram. 7.50 Feuilleton. 8.00 Fr. Br.: Operette-muziek. 8.30 Zeng. 9.00 Eng. L.P.: „Take it from here". 9.30 „Spot the winner", 10.15 Rhythm' box, 11.00 Gram. LIJN IV: 7.15 „Bonjour le Monde". 7.25 Filmmuziek. 7.30 Eng. H.S.: Orkest Salis- Gram. 10.00 Lux.: Ménage et Musique (Vd.). en (Fr.). 11.30 NWDR: Gram. 12.00 Hon gaarse muziek. 12.30 Fr. Br.: Omroeporkest. I.00 Eng. L.P.: „Mrs. Dale's Diary". 1.15 BBC Revue Orchestra. 2.00 BBC Schots or kest. 2.45 Voor de kinderen. 3.00 Vooi de vrouw. 3.40 NWDR: Vesco d'Orio en Sari rarabas. 4.15 Voor de kinderen. 4.45 Eng. H.S.: Voor de vrouw. 5.00 Ensemble Gib bons. '5.15 Eng. L.P.: Accordeonorkest. 5.30 Geraldo. 6.00 Macpherson. 6.30 John Buil. 7.00 Hedley Ward Trio. 7.15 David Java'. 7.45 Hoorspel. 8.00 Bercmünster: Ital. Ma drigalen- 8.15 Muziekgezelschap met pianospel. 10.15 Fr. Br.: Folkl. muziek. 11.15 „Topic for to-day". 11.20 „Mayfair Music". 11.40 „Mayfair Orchestra". Het Nederlandse volleyball-team heeft in Antwerpen van het Belgische team verloren. Onze Zuiderburen won nen met 1511, 158, 1513. - W* W .7 AFD. ALKMAAR VERENIGING NEDERLAND-U.S.S.R. vertoont Maandag 13 Febr. a.s., om 8 uur, in HET WAPEN VAN HEEMSKERK te Alkmaar de Rus sische film „IN NAAM VAN HET LEVEN". Toegang 75 cent, leden 25 cent. Voorverkoop kaarten: Sigarenmag. F. J. MEELIS, KI. Nieuwland 16; secr. der afd. R. POLK, Houtweg 5. GRASLINNEN voor lakens, 200 c.m. breed, pracht kwaliteit, per meter ƒ4.68. HUIGBROUWERSTRAAT 8 - ALKMAAR Goed en voordelig. Telefoon 5328, De meeste grote bedrijven hebben bun opkomst te danken aan de juiste wijze waarop zij hun reclame ge voerd hebben. In bijna alle gevallen is dit dagblad-reclame geweest. Schakelt voor Uw bedrijf ol artikel deze courant in en U bereikt koop krachtige lezers 49, De tapoi, waarom de oude priester ge vraagd had, bleek een groot stuk bruine stof te zijn, zoals alleen de mannen mogen dragen Dit spreidde Taomi boven Byam en Tehani uit, waarbij hij ben geheel bedekte. Dadelijk baai- de hij het weer weg en beval hen beiden op te staan: het huwelijk was voltrokken De jonggehuwden werden nu door alle familie leden omhelsd en het feestvieren kon beginnen Byam en Tehani hadden van Vehiatua een prachtig huis ten geschenke gekregen, vlakbij het strand en hier kon Byam zich nu in alle ernst wijden aan het voleindigen van zijn taak: het samenstellen van een woordenboek van de taal der Tahitianen. Wanneer zijn tijd het toe liet ging hij een zeiitocht maken met zijn jon ge vrouw, of Hitihiti nam hem mee op de var- kensjacht. Ook de andere mannen van de 3ounty voelden zich best tevreden. Stewart was dolgelukkig, dat hij weer bij Peggy was; hij werkte dagelijks in de tuin van haar vader, om daar de grond te verbeteren eD in ruil daarvoor liet deze een huis voor hem bouwen. Op een goede dag maakte Byam die nu aan de andere kant van het eiland woonde, zich gereed om zijn oude vrienden te gaan opzoe ken. Een van de eersten, die hij tegenkwam was Morrison, die hem enthousiast begroette met de woorden: „We zijn een schip aan het bouwen!" BUREAU ADMINJSTRATII Voordam 9, Tel. Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, T#l. Du-ectie: J. BIJLSMA en C. K Hoofdredacteur: A KAPTEIN Tsjiang KaiSjek J Tienduizend boten zijn gegroepeerd voor een aa' kunnen worden ondern< inlichtingendienst, die ei van een motor. Volgens de verslagen verkenningsvluchten wor toeng steeds aanzienlijkei gingen waargenomen, m< het schiereiland Lioetsjou ste centrum, waar de ve munistische strijdkrachte man worden geraamd. Een woordvoerder van tische ministerie van Lai heeft verklaard, dat de De Chinees nationalis alle voorbereidingen o' ste sterke bolwerk Fori dedigen. Een groep nat recruten op weg naa Taipeh. Bij memorie van antwo minister van Financiën e pende wijzigingen aangeb wetsontwerp Belastingher: en het wetsontwerp Wijzi nemingsbelasting. Deze kc Vrijwel onverminderd hc over geheel West-Middi Noord-Europa aan, begu het krachtige gebied van druk, dat nu al bijna eei boven Midden-Zweden li steeds niet noemenswaard! en sterkte verandert. ToeI schaatsliefhebbers al eens kelijk op de barometer hi daar deze vanaf Zondag matig een dalende bewegi Dit vindt zijn oorzaak in l nader bij komen van een gisteren langzaam over Po Duitsland naar onze om drong en aldaar reeds en veroorzaakte. Ook probeer mere lucht over Engeland ste luchtlagen tot onze orr, te dringen. Hoewel dus bied meer strijd moet leve te handhaven, ziet het er uit, dat de vorst ook in dagen stand zou houden, kans op sneeuw weer rui. en al zal de wind tijdelij naar zuidelijke richtin draaien. Ook in Noord-Holland I rennacht voor het eerst in strenge vorst n-l. -10 tot -1 Verwachting, geldig tot avond: Ten Zuiden van rivieren meest zwaar met nu en dan enige sneeuw en plaatselijk mist. Lichte dooi tot tuur om het vriespunt tot zwakke veranderlijk Ten Noorden van de gr ren zwaar bewolkt met i enige neerslag hoofdzal de vorm van sneeuw, f •ijk nog af en toe later afnemende wim Oost en Zuidoost. Mee vorst. Woensdag: Zon op 8,21. oi Maan op 15,17, o

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6