Stad en Omgeving, Gladde wegen veroorzaakten vele ongelukken AGENDA In Schoorldam ging zesduizend liter melk verloren Busdiensten staakten, treinen hadden vertraging Wim Kan in een „meesterlijk" program Mens en Maatschappij Geslaagd ijsfestijn van Burger IJsclub BREED SNELSTE RIJDER TE BERGEN Lood verdween van de Kapelkerk Van gelde- en drachtige koeien „Ze hadden jullie allemaal moeten vergassen" Concert van „De Tokkelaars" Begrafenis Prof. dr C. C. de Lange WOENSDAG 1 FEBRUARI 1950 In ons rayon waren het gisteravond de NACl»-busdiensten, die moesten uit vallen. De gladheid maakte het onmo gelijk, de ritten voort te zetten. Wel startte om v(jf uur ln Alkmaar nog een aantal bussen, die forensen en schoolkinderen naar hun woonplaatsen konden brengen, of naar hun bases op de buitenposten moesten terugkeren De meeste hebben hun bestemming bereikt, maar de wagens, die via Heer- hugowaard naar Schagen en Medem- blik motsten, strandden al in Heer- hugowaard-Zuid. De chauffeurs hebben daar de wagens geparkeerd en zijn met de trein verder gereisd. Vanmorgen vroeg zijn al een paai diensten hervat en om acht uur starl ten ook de bussen op de andere lijnen Wel was het hier en daar nog glaa maar toch kon zei het soms ook met vertraging de NACO alle lijnen weer berijden. Alleen de dienst via de Afsluitdijk bleef vandaag nog ge staakt. Treinreizigers wachtten Het treinverkeer op de electrische baanvakken ondervond gisteravond eveneens belangrijke vertraging, tenge volge van ijzel op de bovenleidingen Om het net zo min mogelijk te belas ten werd het traject UitgeestAlk maar uit de dienst genomen. De pas sagiers van en naar Haarlem moesten op het perron te Uitgeest een uur wachten op doorverbinding, aangezien alleen de treinen uit Amsterdam door reden naar Alkmaar. Het talrijke publiek, dat gisteren op de spitsuren de reis te Uitgeest moest onderbreken, was van de maatregel maar gedeeltelijk op de hoogte en toonde zicb zwaar ontstemd. Nood breekt echter wet en toen langzamer hand de reden van de vertraging tot de menigte doordrong, verzoende men zich met de wetenschap, dat men een uurtje later thuis zou zijn. 6000 liter melk ging verloren Bij Schoorldam gleed een grote melktankauto uit 't Zand van de spie gelgladde weg en kwam op het ijs te recht, dat onder het gewicht onmid dellijk bezweek De beide inzittenden, de heren Bakker en Seyts, wisten uit de cabine te ontsnappen. Zesduizend liter melk ging verloren. ABC Cabaret beier dart ooii De ruim tweehonderd dapperen, die zich gisteravond over de vrywel on begaanbare wegen naar riet Gulden Vlies lieten glijden om Wim Kan er zjjn troepje te zien in het nieuwe pro gram van het ABC-Oabaret, nebben ervaren dat moed altijd belounu wordt. Want de „avondcursus", die Kan van zijn program had gemaakt (met authentieke geschiedenisplaten aan de muur en een schoolbel bjj de toneelingang) was van een zo sproe delende geestigheid en van een zo rake typering, als men zelden ziet De sketches, de liedjes, de conferen ce het was (met een enkele ver vlakking die weinig stoorde) overat Van hoog gehalte, van zuivere gees tigheid en van een zo prachtige men geling van sarcasme, cynisme en luchtige oppervlakkigheid als we maar zelden btj het Nederlandse ca baret zagen. Wim Kan was de bovenmeester. In meer dan een opzicht. Zijn volkomen dolzinnige woordspelingen, zijn politie ke bokkesprongen (Gerbrandy en de Turk en deszelfs aspiraties!), zijn na bootsing van een nurksige schoolfrik, Zijn uitermate fijn gebrachte liedje over de lieve schooljuffrouw waarmee het lieve leven pas goed begint, het was alles even goed En dan de ge scbiedenisles over de tocht naar Chat- tam en zijn ironische lessen uit die les.... de zaal lag krom van het lachen. Daarom: Wim Kan alléén reeds was een tocht over de gladde wegen waard Omdat hij, op het niveau van gister avond, onbetwist onze beste caberetier van het ogenblik is. Corry Vonk. vitaal en bruisend van levenslust, gaf in een paar beste sket ches met Chris Baay en Pam Henning opnieuw blijk van haar kunnen Maar zij moet zich. naar onze mening hoe den voor het zoeken naar goedkoop succes in de stijl van Henriëtte Davids Daarvoor is de kleine Corry een te groot artiste Zij heefl overigens beter voldaan dan de met veel mannelijk schoon gesierde Louis Borel, wien« spel wat vlak bleef Pam Henning heeft haar dictie en haar spel op hoger peil gebracht en nasi thans volkomen in het milieu. En Sophie Stein, de als altijn möederliik-wiize. bleef haar reputatie van ras-artiste getrouw De maniet waarop zij simnele liedjes brengt is onnavolgbaar Cor Lemairp was als steeds een betrouwbaar oianist. Al-met-alt een prettige avondcur sus", een leuke avond vol geestigheid en pret Een cabaretvoorstelling ^van de bovenste plank. Een man uit Bergen kwam tengevoi ge van de gladheid te vallen en brak een been. De expeditiewagen van de heer Van den Heerik uit Langedijk kon gister avond de gladde weg met meer de baas en schoof tegen het huis van de iteer Postma, waardoor een ruit werd verbrijzeld. En wat er ln Alkmaar gebeurde Ook een auto van de Stad Alkmaai maakte rare capriolen Het leek er op dat de wagen de Oudegracht te Alk maar in zou duiken, maar 'n boompje onderbrak de glijpartij, zodat de auto met één wiel boven de verstarde gracht bleef hangen Een kraanwager bracht redding. Op de Bergerbrug verloor een 23 jarige jongeman zijn evenwicht. Hij klaagde over erge pijn in zijn linker arm en werd door enkele personen naar het politiebureau gebracht. Hier verloor hij het bewustzijn Zijn linker, arm bleek uit de kom te zijn geschoten Na in het ziekenhuis te zün verbonden kon hij naar huis terugkeren. In de Langestraat gleed een 70- jarige vrouw uit het „Karenhuis" op de stoep uit. Zij brak hierdoor haar rechter heupbeen. Het slachtoffer werd door dr. Lojenga naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. In bjjt geraakt Gistermiddag raakte een 6-jarig meisje op het Luitik Oudorp in een bijt, die door de sneeuw onzichtbaai was geworden. Zij werd door een kruideniei gered. Dj bijt was door twee mensen ton behoeve van hun be drijf gemaakt. Aangezien dit echter zonder toestemming verboden is, werd tegen beide personen proces-verbaal opgemaakt. Een 65-jarige man brak een been. toen hij in de Leeuwenbekstraat kwam te vallen Hij word naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht, waar in de loop van de dag nog zes andere slacht offers met gebroken ledematen wer den opgenomen. In Valks lunchroom sprak mejuf frouw Gantvoort uit Utrecht Maan dagavond voor de Blavatsky Loge der Theosofische Vereniging over het on derwerp „Mens en Maatschappij", De wetenschap verklaart, dat alle stof, niets uitgezonderd, doordrongen en gedragen wordt door zonne-ener- gie. Onze lichamen, zelf levende stof zijn de voertuigen van iets. het Ik in elk, dat bij alle verandering in het loven het vaste onveranderlijke mid deelpunt in ons wezen is, waarop w|j atlijd terugvallen en dat één is met Hem. uit Wien wij voortkomen.", al dus spreekster. „Dit machtige Leven, dat in eigen cadens het gehele evolu lieproces voortstuwt, heeft in een zeer korte spanne tiids door een verbijste rend snelle reeks van uitvindingen de werelddelen op onze planeet tot één geheel gesmeed, waarbinnen de mens heid onontkoombaar een vorm van samenwerking moet vinden, waartoe verschillen van ras. geloof of plaats in de maatschappij geen beletsel meer mogen vormen. De éénling is in dit geweldige proces van het hoogste be lang". Mej. Gantvoort betoogde, dat het probleem van de maatschappij is het probleem van het individu Dit probleem moet niet uilslu'tend ver st.andelijk. als op een afstand bestu deerd worden. Het is veeleer een on ophoudelijk pogen deze bron in de mens zelf te ervaren. Deze bron vloeit rijkelijker naarmate de mens in gestadige straling ervan mededeelt aan het leven na zich heen, waarop dit een bevrijdende werking heeft en dat in antwoord eveneens tracht zich uit te zetten. Dit "as de kern var spreekslers bezielend betoog, waarin zij opwekte om op de plaats waa> ieder staat, de individuele verbonden heid met het Alleven bewust te zoeken in een houding van eenvoud en dienst aan de omgeving. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur -Toch schijnt de zon (tot 14 jaar onder ge leide). Victoria Theater, 8 uur: De grote leugen (18 jaar). Cinema Americain, 6 uur: De slangenkuil (18 jaar). A.B.T., 8 uur: De strijd in het rotsgebergte (14 jaar). (Harmonie Theater, Victoria Theater en Cinema Americain, 2 30 u matinee) Hotel Centraal, 8 uur, Openbare psy chometrische ond door de Ned. Ver van SpiritisU „Harmonia". DONDERDAG Bioscopen als Woensdag, aanv. 8 uur Mevrouw Kirkenier tweede van N.-Holland op de schaats De Alkmaarse mevr. L. Kirkenier Rolff heeft de goede prestatie verricht met de tweede plaats te bezetten in de wedstrijden om het provinciaal kam pioenschap van Noord-Holland voor dames. Zij moest slechts haar meer dere erkennen in het snelle Wieringse meisje Rina Kooy. NIEUWE NAAML. VENNOOTSCHAP. De Staatscourant van gisteren bevat de goedgekeurde statuten van de Han dels Maatschappij „West Friesland" N.V., alhier. Koks, clowns en cowboys op de gladde ijzers Na jaren van kwakkeivvinters heeft de Burger IJsclub eindelijk weer eens de traditionele gecostumeerde schaatswedstrijden kunnen organiseren. Ent housiaste schaatsliefhebbers zien deze wedstrijden altijd met angst en vreze tegemoet, niet omdat die wedstrijden om een of andere reden ongunstig staan aangeschreven. Integendeel, doch het verhaal doet de ronde, dat zodra de Burger IJsclub haar wedstrijden gaat organiseren, Thialf afscheid neemt. Juist op tijd De wedstrijden hadden ook inder daad geen dag later georganiseerd mogen worden, want vanmorgen stonden er grote plassen op de baan waar gisteren nog koks, clowns en cow-boys elkaar op de gladde ijzers strijd leverden. Gladde wegen nadelig Glijdend en struikelend waren en kele honderden Alkmaarders naar de Oudegracht getogen om te, genieten van dit, vermoedelijk laatste, ijsfes tijn van (Mt seizoen. De spiegelgladde straten zullen voor velen een belem mering zijn geweest mee te kunnen genieten hetgeen niet alleen jammet voor de wegblijvers is maar ook voor de organiserende vereniging die kos ten noch moeite had gespaard de wedstrijden te doen slagen. Het was even na zeven uur toen de deelnemers op de baan arriveerden en onder de vrolijke klanken van een Hawaii-ensemble de eerste streken maakten. Twee aan twee snelden de deelnemers over de baan achter hun sleetjes waarop z(j drie tonnen moes ten vervoeren. Die tonnen waren ake Burgerlijke Stand Geboren: Marijtje T., dochter van T- W. van Weelij en J. S. Verborg. - Gerardus B.. zoon van P. J. Termaat en E. P. Leeuwen kamp. - Johannes C. M., zoon van F. A. Dek ker en A. M. Buur. Johanna A., dochter van T. Stel en P. J. Middag. - Annette W.» doch ter van D van Dijk en J Bakker - Cornelius zoon van N. van der Veei en B. Hopman- - Margaretha, dochter van J. Struijs en M. A. Mak. Marianne, dochter van C. Wassing en M. G, van Rjel. Cornells J., zoon van G J. Mekken en Th. J. M. Maller. - Röelina M., dochter van H. F. Walraven en R. M. A. Post. Adrianus P., zoon van J. Tijssens en G. M. van der Vlugt. Ingrid C. A., dochter V8n P. H. Nordemann en C. la Fleur. Klaas, zoon van J. Roosendaal en A. Jansen. Getrouwd: Antonius J. van der Wielen en Afra Koppes. - Johannes Th. T. Verhaart en Willy van Kesteren. Overleden: Jan Narold, 79 jaar, we duwnaar van E. Span. - Maartje Roos, 68 jaar, gehuwd met A. van Twuijver. - Neeltje Tamis, 68 jaar, gehuwd met J. Ottenbros. H.B.S .'ers op de schaats Gisteren was door enige leraren een handicap-schaatswedstrijd voor leer lingen van de RHBS georganiseerd. Aan deze tocht, die ongeveer dertig kilometer lang was, namen ongeveer veertig hardrijders en tourriiders deel Om kwart over twee startten de jonge lui op de Hoornse vaart. Zij reden over de Noordervaart naar Schermer horn en van daar naar Oterleek. Van Oterleek naar Stompetoren moest men lopen, waarna men via de Noorder vaart weer naar de plaats van de start op de Hoornse vaart reed De weers omstandigheden waren verre van ideaal en ook de conditie van het ijs liet nog al wat te wensen over. Een bijzondere prestatie leverde E Vlessing. die de tocht alleen reed en die om 4.19 uur als eerste arriveerde. Tweede werd D Boers, derde C Meyer, vierde R. Duim vijfde P. Koster en zesde H. van Bur- ken. lig glad en rond en meer dan eens moest de rit onderbroken worden om de tonnen, die op het (js her- en der waarts rolden, weer op te laden. De heren Koelman en Ros konden het beste met de slee en tonnen overweg en zij moesten elkaai -enslotte be kampen om de eerste prijs. Het was de heer Koelman die als winnaar de ijsbaan verliet. Bij wedstrijden van de Burger IJs club is het gebruikelijk dat de deel nemers rijden om prijzen die voor an deren, minder kapitaalkrachtigen, be stemd zijn. Zonder twijfel zullen de kolen, erwten, de wollen deken, hel vlees en het vet, een goede bestem ming vinden. Na de hinderniswedstrijden was er nog een snelheidswedstrijd. Hierbij werd de heer Jongenee) winnaar. Na afloop van dit welgeslaagde ijs- feest gingen de deelnemers met het bestuur naar café Centraal waar de uitslag bekend werd gemaakt. Deze was: Hinderniswedstrijd: 1. Koelman, 2 Ros, 3. Immink, 4. Teering, 5. Van der Pol, 6. Badenhuizen, 7. Postma, 8. Ros kam, 9. Goudsblom. 10. Van Vegten 11. De Boer, 12 Kaper, 13. Jongeneel. 14. Lust, 15 Lut, 16. Bottemanne. 17. Homan, 18. Doesburg, 19. Pettema, 20. Dekker, 21. Berkhouwer Jr. Snelheidswedstrijd: 1. Jongeneel, 2. Berkhouwer Jr„ 3. Homan, 4. Im mink. Nationale wedstrijden op de lange baan Gisteren zijn hier ter plaatse nationale langebaanwedstrijden gehouden, 's Mor gens verkeerde het ijs nog in goede conditie, hoewel toen reeds het weer de rijders niet al te gunstig gezind was. De bekende rijder M. Strjjbis was niet opgekomen en nog enkele rijders hadden verstek laten laan. Er versche nen 21 deelnemers aan de start. Om half twaalf stoven de eerste rijders weg op de 500 meter. De beste rit op deze korte afstand was wel die tussen J Breed en D. Porsius. Breed nam in de eerste bocht al een voorsprong en wist deze te behouden. Zeer snel tornde hij tegen de harde Z.-Oosten wind op en wist de goede tijd van 52,6 sec. te boe ken. 's Middags om 1 30 uur werd voor de 1500 meter gestart De toestand van het ijs was door de ijzel zeer slecht ge worden. Ook hier viel J Breed (A'dami op door zijn mooie stijl en het goede bochtenwerk. De ervaren rijder D. Porsius kwam uit tegen de 17-jarige A de Groot uit Warmenhuizen Na een korte pauze werd de 3000 meter verreden Ondanks de slechte toestand van het ijs werdpn er op deze afstand geen slechte tliden gemaakt Voor de striid tussen S Hop man en J Breed bestond veel belang stelling. Hoewel de stijl van J Breed veel beter was dan van Hop man wist laatstgenoemde toch met een flinke voorsnrong op ziin tegenstan der door de finish te gaan. De prijsuitreiking vond plaats ln het Koperen jubileum vakkledingbedrijf Timmerman Op 31 Juli 1937 opende de heer J Timmerman aan de Langestraat een vakkiedingmagazijn. Dit feit werd gis teren, nadat twaalf en een half jaar iedere klant een goede service werd gegeven, herdacht Het vakkledingsbedrijf heeft in haar bestaan slechts weinig verandering on dergaan. Tweemaal werd de zaak enigs zins verbouwd, en gisteren had de her opening plaats, nadat het interieur op nieuw was gemoderniseerd. Dat de heer Timmerman bekend staat als een bonafide zakenman werd be wezen door de vele gelukwensen en bloemstukken, welke hij ter gelegen heid van het koperen jubileum ont ving. Het was een ingewikkelde zaak wel ke gistermorgen voor de Arrondisse mentsrechtbank te Alkmaar diende, of beter gezegd zü werd ingewikkeld ge maakt door de verklaringen van de twee verdachten, die elkaar volkomen tegenspraken. Het feit was rimpel. Van het dak van de Kapelkerk was lood gestolen en als verdacht van deze dief. stal had mr. Meischke Malthijs An- dries L. en Johan Lbeide uit Alk maar. gedagvaard. Verdachte M. A. L. bekende zonder meet aan de diefstal te hebben meegewerkt Hij verteide dat zij getweeën naar de Kapelkerk waren getogen en dat Jo han L. het lood opving dat hij, Mat 'hijs L., van het dan haalde. Johan was het met deze verklaring in het geheel niet eens. Met de diel sta) had hij niets te maken gehad, zo vertelde hij, en was alleen maar be hulpzaam geweest bij de verkoop van het lood. De off'cier stond sceptisch tegen over dit verhaal van de laatste ver dachte, te meer daar de verklaringen van enkele getuigen het verhaal van Matthijs L. grotendeels bevestigden. Tegen Matthijs L. eiste de officier acht en tegen Johan L. achttien maanden gevangenisstraf. Bedrog Een veehandelaar uit Scharnegou tum, dat is geen dorp of gehucht in Polen of Rusland, doch een echt Ne derlands plaatsje in de gemeente Wijmbritseradeel, had op de voorjaars- markt te Alkmaar een koe verkocht Niets bijzonders, want op die voor- jaarsmarkt worden veel koeien ver kocht. Dj veehandelaar had dus nooit voor de balie behoeven te verschijnen, als hij bij de verkoop niet verteld had dat het koebeest drachtig was. De ko per kwam spoedig tot de ontdekking dat hij maar een doodgewone gelde- koe had gekocht en daar het prijs verschil tussen gelde- en drachtige koeien aanmerkelijk is, diende de be drogen koper een aanklacht tegen de verkoper, Cornelis W., in. De officier eiste vier maanden ge vangenisstraf tegen Cornelis, die twee minuten later voor een andere over treding terecht moest staan. Hij had een borreltje gedronken en was door een sluitboom gereden. Voor dit feil eiste de officier twee maanden gevan genisstrat daar W bovendien was doorgereden nadat een politieambte naar hem gelast had te stoppen. Uitspraak Meervoudige Kamer De Arrondissementsrechtbank te Alkmaar deed gistermorgen uitspraak in de mishandelingszaak tegen Pieter L. en Michiel S Veertien dagen gele den eiste de officier tegen deze ver dachten resp. vier en een maand ge vangenisstraf. Pieter L werd tot drie maanden veroordeeld en Michiel S kwam er met een boete van f 10 subs 5 dagen van af. Scheldende verdachte tot f 200 veroordeeld Men kan tijdens de zittingen van de Politierechter soms de vreemdste ver halen horen en men maakt er kennis met diefstal, mishandeling, heling, vals heid in geschrifte en wederspannlgheid. Een emotionele zaak als die gisteren tegen de Alkmaarder Dirk B. komt hier echter zelden voor. B. was ten laste gelegd dat hij, nadat hij eerst eventuele getuigen had weggewerkt, een Joodse landgenoot had toegeroepen: „Vuile stinkjood, ze hadden jullie alle maal moeten vergassen". Hierna had h(j de man een stomp ln het gelaat gegeven. Toen hij gisteren terecht moest staan verdedigde hjj zich op een manier die de rechtbank zeer onsympathiek voorkwam. Hij riep de Joodse getuige onder meer toe: „Je bent plebs". Dit deed, bjj de anders zeer rustig optredende Politierechter, de maat overlopen en de gevolgen daarvan kwa men gevoelig op het hoofd van de driftige verdachte neer. De grossier ln vleeswaren. Dirk B. uit Alkmaar was de mening toege daan Jat hij van N. Winter reeds zee jaren te weinig vark-msdarmen nad ontvangen. Hij had Winter hierovei ai herhaalde malen aangesproken doch dit had nooit tot enig tasthaai resultaat gelen Toer M en B elkaai op een kwade dag in December in hel nachthuis ontmoetten had B gezegd Nu moeten we eens even praten' Hij had Winter, lie bij een groepji slagers stond, een klein kamertje bin nengetrokken. de deur dicht gedaan en hem daarna bovenverme'de beledi jende woorden toegeroepen. Hierna had hjj hem nog een slag in het ge zicht gegeven. Verdachte verklaarde eer rechtszitting: „Ik was witheet, hij heeft me negen jaar lang bestolen De loonslager Vos, die als getuige gehoord werd, verklaarde niets ge r oord of gezien te hebben. Het was hem na afloop niet opgevallen dat Winter bloedde, omdat men in zijn vak nu eenmaal veel bloed ziet. Ge 'uige Winter, die in de oorlog vrij wo ei zijn familieleden en bezittingen ver („ren heeft, verklaarde dat B. hpm reeds meerdere malen soortge'ijke ver wensingen naar het hoofd geslingerc nad De officier, mr J C. V. Meischke achtte het optreden van B. zo erger lijk. dat hij een boete van hondero gulden met een vervangende hechte nu van veertig dagen vroeg Ver lachte, die hiernr nog iets tot zijn verdediging mocht zeggen, riep tegen Winter: „Je bent plebs, je hebt nog nooit van je leven waarheid gespro ken". Toen was het afgelopen met het geduld van mr. Van den Wall Bake die de verdachte toeriep: „Kunt U hier nog niet eens Uw fatsoen bewa ren? U bent een lafbek dat U niets durfde te doen waar de twintig sla gers bij waren. Het vergassen van Toodse landgenoten, dat U Winter toe wenste, is hel ereste wat ik bii duo zittingen heb gehoord. Uw optreden verdachte van wie hij nog nooit te loren last had gehad. Mr. Meischke wilde hiermede rekening houden en vroeg met het oog op de jeugdige leeftijd van verdachte ditmaal nog geen gevangenisstraf De eis was f75.— subs 25 dagen. De uitspraak was con form de eis. Uitspraken Jochem L. P. uit Alkmaar, die op was meer dan schandelijk. Ik veroor- s Dpcember' K Poelma een klap had dnn TT TmT rirrn/i hAvirintizi WA A deel U tot twee honderd gulden boe te of vierentwintig dagen". Negentienjarige drinkebroer Toen een surveillerende agent van gemeentepolitie Zondag 18 Decembei s avonds in de Langestraat enige lon- gens gelastte uit een portiek te gaan weigerde één van hen aan dit bevel te voldoen. Nadat de agent de innge man drie maai gewaarschuwd had greet- hij deze bij de arm om hem mei geweld te verwilderen. Op dat ogen Mik sprong een ardere iongen naai voren. Deze gaf de agent onverwacht' zon klap tegen de mond, dat vijf (kunst)-tanden tos kwamen te staan De dader koos direct het hazenpad ioch de po'itie kon hem spoedig op -iporen. Het bleek een negentienjarige 'abneksarbeider te zijn die ondanks •».iin jeugdige leeftijd een grote lief "ebber van alcoholhoudende drank "as. Hij had lie avond maar liefst negen glaasjes iéhever gedronken De agent, die gisteren als getuigt ehoord werd, Meek in het geheel niet wraakzuchtig te zijn Hij deed zelfs nog een goed woordje voor de gegeven, werd tot f 10.— subs 6 dagen veroordeeld. De eis was f 15.subs 10 dagen. Theodoras H W. R. uit Oterleek gooide op 8 November een deksel van een melkbus naar het hoofd van P Bakker. Ongelukkigerwijze trof de worp doel, waardoor B een hersen schudding opliep. Mr. Meischke hield met alle verzachtende omstanriighe ten rekening en eiste f25— subs 10 dagen De uitspraak was f 20.subs 1' dagen. Cornelis G„ die uit een kerk te Zuid en Noord Schermer een paar ubberiaarzen en een paar handschoe nen stal, werd hiervoor conform de -is tol f20— subs. 10 dagen veroor - ieeld Ziin vriend J uit Alkmaar, die ook een naar handschoenen stal en die reeds een bedenkelijk strafregis Ier heeft, werd conform de els tol I 25 subs 10 dagen veroordeeld Ten slotte stond nog Pieter D uit Heerhugowaard terecht, die op 10 No-, "ember A, Luken een stomp in het gelaat gaf Deze klap kwam hem gis teren op f30.— subs. 15 dagen te staan gebouw van BIJSV door de voorzitter van de club, de heer P Blankendaal. De uitslagen zijn als volgt: 500 meter: 1 J Breed, A'dam. 52.6 sec.; 1 M. Roozendaal, Warmenhuizen. 53.8; 3 R. J Scholtemeyer, Leiden. 55.4: 4 M. Tollenaar, A'dam, 46.1; 5 D. Por sius, A'dam, 56.1. 1500 meter: 1 J Breed. A'dam, 3 min. 3 4 sec 2 S. Hopman. Egmond aan Zee, 3 min. 4 7 sec.; 3 M. Roozendaal, War menhuizen. 3 min. 6 sec.; 4 H Kaal, Zaandam. 3 min 6.4 sec.; 5 D Seven- huizen. Warmenhuizen 3 min 78 sec. 3000 meter: 1 S. Hopman, Egmond aan Zee. 6 min. 17 sec.; 2 J. Breed, A'dam. 6 min. 30 2 sec.; 3 D. Porsius, A'dam. 6 min 32.2 sec. Algemeen klassement: 1 J. Breed, A'dam, 178 763 punten; 2 D. Porsius, A'dam. 185 327 punten: 3 H. Kaal, Zaandam 185.333 punten. Het mandoline-orkest „De Tokke laars" o.l.v. Wim Haanraadts, zou in het „Wapen van Heemskerk" waarschijn lijk nog meer belangstelling hebben gehad, wanneer de wegen niet zo ver schrikkelijk glad waren geweest. Ge zien deze hinderlijke omstandigheid was het aantal bezoekers uitstekend te noemen. Het programma was nog al heterogeen van samenstelling. Het had meer van „elk wat wils" dan hef ka rakter van een speciaal muziekpro gramma, en dat is toch feitelijk de doelstelling van len ensemble, dat op gericht is om de kunst der muzen naar best vermogen te dienen. Het manoo- line-ensemble speelde een viertal num mers, waarvan de totaalindruk goed was. en soms zelfs zeer muzikaal, bijv. „Elégie" van Macioechi en de Caeoilia Gavotte van Ganter. De Benvenuto Ouverture bleek op enkele plaatsen voor het orkest nog wat moeilijn te zijn. De kinderclub „De jonge Tokke laars" zes jeugdige instrumentalisten, hadden met een drietal eenvoudige stukken bij het publiek een verdiend succes. Voorts vermeldde het pro gramma „De Gitaar als soli-instrument". De voorzitter van de Ned. Ver. van Gitaristen, de heer Ries van Hilster, kwam ons enkele zeer eenvoudige stuk jes voorspelen. De toelichting die hij vooraf gaf deed vermoeden dat we wel in het vurige Spaanse rhythme zouden belanden, maar niets daarvan; het was zuiver van klank en zeer sim pel. Een komische muzikale schets, die het eerste programma gedeelte afsloot, viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. Na de pauze volgde een vlot amusements non-stop programma geti teld „Wij vliegen, tokkelen en zingen', heel handig van het radio voorbeeld afgezien. Het werd natuurlijk zeer enthousiast en met vreugde door de luisteraars ontvangen. Zoals reeds ge zégd, zijn de „Tokkelaars" muzikaal op het goede pad, maar we hopen toch dat ze in het vervolg van hun programma geen „vlees-noch-vis-geval" zullen ma ken, maar u' iuitend de concertstijl handhaven. Deze goed bedoelde critiek i„ geschreven in het cultureel belang van de vereniging. Andere groepen hebben het zuivere amusements gedeelte reeds uitgeschakeld en ze heb ben er geen spijt van gehad. Laten „De Tokkelaars" dit voorbeeld volgen. M.S. Gisteren werd te Wester veld het stof felijk overschot van prof. dr. C. C. de uange, de bekende vrouwelijke kinder arts en oud-hoogleraar der Gemeente Universiteit van Amsterdam, gecre meerd. Prof. de Lange werd op 24 Juni 1871 te Alkmaar geboren. Na haar eind examen aan de Hogere Burgerschool alhier ging zij enige tijd naar Zurich. In Holland teruggekeerd deed zij na 1 jaar studie staatsexamen. In 1891 werd zij als studente ingeschreven aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam. In 1897 werd zij tot arts bevorderd en promoveerde in hetzelfde jaar op een proefschrift, over vergelijkende analy ses. Op 1 Juni 1927 volgde haar benoe ming tot hoogleeraar in de kinderge neeskunde aan de Gemeente Universi teit van Amsterdam. Prof, de Lange verrichtte belangrijke onderzoekingen aan het Centraal In stituut voor Hersenonderzoek. Van 19291935 was zij voorzitster van de Verenigi-ig voor Kindergeneeskunde. In 1933 was zij regeringsafgevaardigde op het Internationale Congres voor Kindergeneeskunde te Londen. Sedert dien was zij -orresponderend lid van de sectie kinder' eneeskunde van de Royal Society of Medicine. Voorts was prof, de Lange sedert 1935 erelid van de Ver. voor Kindergeneeskunde en sedert 1945 van de vereniging „Het Emma- kinderziekenhuis" De crematie geschiedde volgens de ivens van de overledene, in alle stilte. Zü werd slechts bijgewoond door enige vrienden en kennissen. Noordhollands Kanaal wordt' opengebroken De vereniging IJsstrijd te Alkmaar, die reeds enige malen het ijs in de om geving van Langedijk heeft laten open breken. is er heden toe overgegaan het Groot Noordhollands Kanaal van Am sterdam tot Den Helder ijsvrij te laten maken Dit werk wordt ondernomen in samenwerking met de Rijkswaterstaat. DE HEER H J. BOSMAN OVERLEDEN. In het St Elisabethziekenhuis Is na een kortstondige ziekte op 70-iarige leeftijd overleden de heer H J Bos man directeur van de N.V. Scheeps werf ,,'t Hondsboscb". De crematie vindt plaats op Zater dag te Driehuis Westerveld na aan komst van trein 10 33 uur uit Alk maar en 10.37 uur uit Haarlem. Burgemeester J. J. die tot en met gistermi oudste burgemeester li Noord-Holland was, b met zi)n pensioengerecl dat tijdstip voor het zittershamer van de ra gehanteerd. In een buil vergadering heeft Limi ger gistermorgen bet dragen aan de eerste Commandeur. Dit „r voortduren tot 15 Febri nieuwbenoemde burgci S. H. J. Bosnia, thans b Oude-Niedorp, zijn intr In hetzelfde knus waarin burgemeester in 1912 voor het eerst a raadszitting presideerde de laatste door hem gewone raadsvergaderii voor Limmen ongeke: belangstellenden werd zijn openingswoord vei meester, dat de vlag v niet ter gelegenheid vs uitgestoken was, maar de verjaardag van pril daarom stelde hij vi telegram naar het Kc zenden. Hierna las de huijsen het Koninklijl Januari 1950 voor. dat slag als burgemeester v kondigde met een dai het vele werk in die gemeente verricht In zijn afscheidsrec burgemeester Limmen heden met vroeger. Or dertig jarig bewind is e in de gemeente verandi herinnering zal hij alti; zittingen bewaren, zo Nimmer kwam er e voor. Veel dank was aan de wethouders, trouw terzijde stonden J. Admiraal heeft de gt verder een voortreffeli samenwerking, medewi voorlichting ondervond teliike bedrijven en in: de gemeente. Afschel Wethouder Commé eerste, die de burgerr Hij vertelde dat het i burgemeester in vroe groot was. De heer kwam hier in 1912 op van f 400 En dat voor soon, die f 600 huur m< de ambtswoning De hier wel bij in die tijd houder smakelijk opdii het heengaan van bur werihuijsen voor de ge verlies. Hoewel hiervo de begroting was, wis bestuur toch het benoc een te brengen, dat maakte, de scheidende schenk aan te bieder bent", zoals de wet spraak besloot, dan bei zins te schemeren en ■wij gemeend U uit was vele werk, dat U in h< gemeente en ons ge schemerlamp aan te bi telijkheid voor de grol dens de oorlogsjaren, i meente-ontvanger Adr meester twee boekwer ninklijk Huis" en „V capitulatie". Pastoor W. W. van, I burgemeester om zijn teit in de overwegeni meente. Hierdoor bewe wenhtiiisen een goed zijn Eén uitlating aan burgemeester's rede 1 bijzonder getroffen H< ment waarop de bu: „Ik meen. dat ik mijn mijn taak goed te volt beschouwde de pastoo wezigen als een les. Burgei De burgemeester Wijtema, achtte het v; tekenis, de heer Ni kennen. „U bent voor de omtrek een modei zullen wij ons in lengi inneren" Burgemeest Scholtens van Bever steeds een genoegen m gervader in contact te hem de samenwerking distributie en de leve leerd. Burgemeester jhr. F Leiden, oud-burgeme maar, sprak de heer r

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2