r Een ijsberg bij Loosdrechi Vele kampioenen schoonrijden op de baan van Anna-Paulowna Niet gezellig ewogen week-eind v. Wettelijke regeling Ondernemingsraden Prov. Staten verwerpen amendement op Stierenreglement Proefbedrijf Geestmerambacht wordt uitgebreid Dames! Vooral nu Noordhollands kampioenMevr. M. de Jager uit Heiloo en C. P. Timmermans van Bergen DIT WOELIGE LEVEN N\ J WOENSDAG 1 FEBRUARI 1960 j")E REORGANISATIE van het Ne derlandse bedrijfsleven, die be- jogt de gunstigste voorwaarden te jcheppen voor een zo groot mogelijke productie die de samenwerking tussen de werknemers en de werkgevers ver groot en de bedrijfsvrede bevordert, na dert met rasse schreden haar voltooiing. Vorige week verenigde de Eerste Ka mer zich met het wetsontwerp op de pu- bliekrchtelijke bedrijfsorganisatie (P. B.O.); gisteren is de Tweede Kamer begonnen met de behandeling van een ander gewichtig ontwerp, de samenwer king in de ondernemingen rakende, na melijk dat op de ondernemingsraden. Sinds jaren bestaan in sommige onder nemingen personeelskernen, die namens de werknemers het contact met de werk gevers onderhouden over allerlei zaken, die de belangen van de arbeiders raken. Dit stelsel, op de basis van vrijwillig heid, heeft zijn grote nut bewezen. Het wetsontwerp op de ondernemingsraden, uitgaande van het beginsel, dat niet al leen de directie en de aandeelhouders belang hebben bij een goede gang van zaken, maar evenzeer de in de onderne ming werkende arbeiders, schrijft thans aan het hoofd of de bestuurder van een onderneming voor, een ondernemings raad in te stellen, die met verschillende bevoegdheden v^ordt bekleed. Er zijn enkele gewichtige argumenten voor de wettelijke regeling van de on dernemingsraden aan te voeren. In de eerste plaats het principiële, dat het belang van de arbeiders en hun gezin nen bij de onderneming zeer groot is en dat hun bestaan er zelfs van af hankelijk is. Met 't oog daarop is con tact tussen de arbeiders en de directie rodig. Het psychologische argument is, dat een goede sfeer erdoor wordt bevor derd en dat de samenwerking van werk gevers en werknemers het wederzijdse vertrouwen bevordert. Er is ook een paedagogisch argument; de arbeiders, die vaak een gering inzicht hebben in de economische moeilijkheden (export, prij zenpolitiek, reservering, aanschaffing van nieuwe machines enz.) krijgen door middel van de ondernemingsraden enig idee van de bedrijfsvoering. En ten slotte is er een economisch argument; als er een goede samenwerking is, is een grotere productie daarvan het gevolg. De vraag ligt voor de hand, waarom de ondernemingsraden bij een afzonder lijke wet geregeld worden en niet zijn ingepast in het stelsel van de P.B.O. Bij de behandeling van het wetsontwerp op de P.B.O. in de Tweede Kamer diende de anti-revolutionnaire heer A. Sta pelkamp een motie van die aard in. Deze motie zal de Tweede Kamer tege lijk met het wetsontwerp op de onder nemingsraden behandelen. De minister van Sociale Zaken, Mr. A M. Joekes, huldigt de opvatting, dat de product- en bedrijfschappen, die de P.B.O. instelt en de ondernemingsra den geheel verschillende organen zijn, ieder met een zelfstandige plaats. De arbeiders krijgen aanzienlijk meer invloed op het bedrijfsleven. Dat blijkt uit de bevoegdheden, die aan de onder nemingsraden zijn toegekend: a. het behandelen van uit het personeel ter kennis van de ondernemingsraad ge brachte wensen, bezwaren en opmerkin gen, voor zover deze van belang zijn voor de positie van de werknemers in de onderneming; b. het plegen van over leg inzake het vaststellen van vacantie- tijden, werkroosters, ploegendiensten en schafttijden, voor zover dit overleg en deze vastst»lling niet bedrijfs-gewijze plaats vindt; c. het houden van toezicht op de naleving van voor de onderne ming geldende arbeidsvoorwaarden; d. het houden van toezicht op de naleving van de wettelijke voorschriften ter be scherming van de werknemers in de on derneming, alsmede op de inrichtingen in het belang van de veiligheid, ge zondheid en hygiene en op de schaft en kleedgelegenheden; e. het deelne men in het beheer van instellingen, ten behoeve van de werknemers aan de on derneming verbonden, indien en voor zover daarin niet krachtens of bij de wet op andere wijze is voorzien; f. het adviseren en het doen van voorstellen omtrent maatregelen, die tot verbete ring van de technische en economische gang van zaken in de onderneming kunnen bijdragen. Bovendien is het hoofd van een onderneming verplicht: a. aan de ondernemingsraad alle mede werking te verlenen en in het bijzon der alle inlichtingen te verstrekken, die de ondernemingsraad behoeft voor de uitoefening van zijn bevoegdheden; b. periodiek aan de ondernemingsraad me dedeling te doen omtrent de economi sche gang van zaken in de onderne ming; c. overleg te plegen met de on dernemingsraad. alvorens een arbeids reglement vast te stellen, te wijzigen of aan te vullen. In het algemeen zullen ondernemings raden worden ingesteld in ondernemin gen met minstens 25 arbeiders. Het aan tal leden van de raad varieert naar het aantal arbeiders, dat in een onderne ming werkzaam is, maar is nooit minder dan 3 en nooit meer dan 25. Het hoofd van de onderneming is lid en voorzitter van de ondernemingsraad. De leden worden gekozen uit en door de werkne mers bij de onderneming uit Candida tenlijsten. die de vakorganisaties en de niet-georganiseerde arbeiders kunnen indienen. Prinses Beatrix had rustige verjaardag De verjaardag van prinses Beatrix is ten paleize Soestdijk rustig gevierd Als alle dagen zijn de prinsesjes naar school geweest. Des middags hadden zij vrijaf. In een telegram had prins Bernhard de gelukwensen voor zijn oudste doch ter naar Soestdijk gestuurd. De jarige prinses hoopte nog een telefoontje van haar papa uit Venezuela te ontvangen. Prinses Wiihelmina is kort na de mid dag op paleis Soestdijk aangekomen en zal daar enige dagen vertoeven. Op de voortgezette vergadering van Prov. Staten van Noord-Holland werd gisteren na enige discussie besloten aan de Adviescommissie der Noordhollandse gemeenten voor bouwontwerpen en uit breidingsplannen de gevraagde subsidie van f 10.000 te verlenen. De heer Vermeulen (AR) meende, dat het steunen van deze commissie, die later zal overgaan in de Stichting Noordhollandse Weerstandscommissie, tot de taak van de gemeenten behoorde, doch Gedeputeerde mej. E. Ribbius Peletier achtte het van groot provin ciaal belang te controleren wat er ge bouwd wordt in steden en dorpen. De praktijk won het. Uitvoerig was de discussie, die rees uit het op het Stierenreglement 1938 ingediende amendement van par. Wes- termann (Arbeid). Volgens dit amen dement zou de bepaling geschrapt moeten worden, waarbij de veehouders voor eigen bedrijf dispensatie wordt verleend van de verordening, dat alleen stamboekstieren ter dekking mogen worden gebruikt. Statenleden, die het boerenbedrijf van nabij kennen, zoals de heer Van Kampen (KVP) en Volkers (CPN) merkten op, dat het voor de kleinere veehouders onmogelijk zal zijn om de lasten op te brengen voor stamboekstie ren. Bovendien ligt de situatie zo, dat in het noorden van de provincie, waar men zich toelegt op de opfok van jong vee vanzelfsprekend van de goedge keurde stieren gebruik wordt gemaakt, in tegenstelling met het zuidelijke deel, waar de veehouders hun dieren houden als slacht- en melkvee, derhalve de kwaliteit van de Nederlandse fokvee- stapel niet in geding brengende. Met 43 stemmen tegen en 14 voor werd het amendement-Westermann ten slotte verworpen. Aan de vereniging „Proefschooltuin West-Friesland" te Hoorn zal over 1943 en volgende jaren een bijdrage uit de provinciale kas worden verleend van ten hoogste de helft van het Rijkssub sidie en niet meer dan de gezamenlijke bijdragen van particulieren en ge meenten tot een maximum van f 3000. Provinciale Staten besloten een ge deelte van de buitenplaats „Bosch beek", ter grootte van 12 ha, met op stallen aan te kopen voor de prijs van f 53.217,16. Dit terrein zal in de toekomst ge bruikt kunnen worden voor uitbreiding van het gebied van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Reglement van 1857. Reeds lang wordt de behoefte ge voeld aan een algehele herziening van het sedert 1857 geldende reglement voor het Rijnland, het Hoogheemraadschap, dat met 39.000 van de 106.000 ha nog binnen de grens van de provincie Noord-Holland ligt. Zoals gemakkelijk valt te begrijpen zijn de bestaande be palingen in sterke mate verouderd. Dertig jaar worden thans reeds bespre kingen gevoerd om tot een wijziging te geraken, die nu, vastgelegd in een lij vig boekdeel, aan de( Staten werd voor gelegd. Na breedvoerige besprekingen over de omslag over het gebouwd, de vrijdom van lasten en het meervoudige stemrecht werd het voorstel van de Staten zonder stemming aanvaard. Proefbedrijf Geestmerambacht wordt uitgebreid. Het voorstel van Ged. Staten om over te gaan tot een reorganisatie van het Provinciaal Proefbedrijf in het Geest merambacht en tot de oprichting van een tweetal voorbeeldbedrijven, o.a. in het Geestmerambacht en de Zuidscbar- wouder polder, alsmede het voorstel om het beheer en de exploitatie van het proefbedrijf en het toezicht op de voorbeeldbedrijven in handen te geven van een Stichting, waarvan het bestuur gevormd wordt door de direct belang hebbenden en de financiering van deze plannen te steunen, werd een onder werp van langdurige besprekingen. Voornamelijk werd door sommige le den bezwaar gemaakt tegen de sa menstelling van het bestuur over de bedrijven. In plaats van drie adviserende leden uit eigen kring wilde men drie stem gerechtigde leden in het bestuur toe voegen, dat hierdoor zal worden uit gebreid tot 11 man. Gedeputeerde Staten konden zich hiermede verenigen en gingen ermee accoord de adviescommissie te beper ken tot enige technici. Het voorstel werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de gemeente Texel zal een bij drage worden verleend van ongeveer 61000, zijnde de helft van de geschatte MENTHO-REXf Verkoudheidszalf INADEMEN INWRIJVEN 1 Bestrijdt de kou van buitenaf langs twee wegen. I kosten voor het opmaken van een rap port betreffende de drinkwatervoor ziening, Het Provinciaal Wegenplan onderging enige wijzigingen, in ver band met de aanleg van de Rijksweg no. 7 van Purmerend naar De Hulk. De parallel aan de ontworpen weg lo pende Tracé's, werden van de wegen- lijst afgevoerd. Het voorstel tot het afwijzend be schikken op een subsidie-aanvrage ten behoeve van de R.K. Landbouwwinter- school te Hoorn werd aangehouden. De Staten gingen accoord met het verstrekken van een renteloze geldle ning aan de jeugdherberg „Konings bosch" te Bakkum. Nog geen subsidie. Afwijzend werd beschikt op een aanvrage van B. en W. van Oterleek om een subsidie in de stichtingskosten van de lagere Landbouwschool aldaar. De heer Volkers stelde het college van G. S. voor nog eens contact op te nemen met het gemeentebestuur, doch de heer Groen wees er op, dat er nog tientallen andere plaatsen zijn, die in eenzelfde geval verkeren. Spreker zou het sympathiek vinden, wanneer men zich ging beraden over de mogelijk heid alle lagere land- en. tuinbouw scholen tegemoet te komen in de Stich tingskosten, hetgeen de Gedeputeerde de heer Bouwman toezegde. Geldleningen. Ged. Staten ontvingen tot slot mach tiging voor het aangaan van geldle ningen van f 305.000 voor uitbreidings werken aan het PWN, f 79.000 voor het aanschaffen van inventaris voor het nieuwe Paviljoen bij „Duinenbosch" te Bakkum, f 75.000 voor dè bouw van de brug bij de Lange Balk en f 18.000 voor een bijdrage aan de herbouw van de brug bij Schermerhorn. Minister van Maarseveen naar Nederland terug Minister Van Maarseveen, die een oriëntatiereis door Indonesië heeft ge maakt, zal Vrijdag a.s. van Djakarta naar Nederland vertrekken. Hij zal de terugreis met de Willem Ruys maken. Mohammed Rum zal Donderdag naar ons land vertrekken om hier de functie van Hoge Commissaris te gaan vervul len. NIET JONG MEER. U keilt toch die dame uil Haren Niet jong meer, maar oud al van jaren, Ze poetst haar fornui; En kachel incluis Met Cetol, want dat is je ware. Hamea-Gelei voor Uw handen. PATRICIA VVENTWORTII Op een prachtige baan, maar onder slechte weersomstandigheden zijn Dinsdag op het Oude Veer te Anna Paulowna wedstrijden gehouden om het kampioenschap schoonrijden van N.-Holland. Bij het bekendmaken van de uitslagen kon de heer V. Kaan, voorz. van de plaatselijke ijsclub, met recht gewagen van het mooie rijden, dat te zien was en zijn bewondering uiten voor de moed van juryleden en deelnemers, die vaak van ver weg kwamen en zich niet door het ongunstige weer hadden laten weerhouden. In het bijzonder roemde hij de spor tiviteit van de dames Rommelaar- Timmermans, die in Utrecht het kam pioenschap behaalden, mej. A. A. Wai- boer, kampioene van Zuid-Holland, mej. L. Schipper, idem van Noord- Brabant en de heer J. Blaauboer, kam pioen van Utrecht, die allen buiten mededinging meereden, zoals dat ook mevr. SchoorlKeetman van Barsin gerhorn deed, die meervoudig kampi oene van .Nederland was. De wedstrijdcommissaris was de heer P. van Wijngaarden van Dord recht en vertegenwoordiger van dc KNSB. De jury was als volgl samen gesteld: J. Met Jr.,'Alkmaar; L. J. He mels, Amersfoort; J. S. Schoorl van Barsingerhorn. Uitslagen De uitslagen waren: Dames senioren: 1. Kampioene van Noord-Holland mevr. M. de Jager— Wartenhorst van Heiloo 3 pt.; 2. mevr A. BakkerKaan van Alkmaar 7 pt., 3 mej. C. Rootjes van Nieuwe Niedorp 8 pt. Hier waren acht deelneemsters. Heren senioren: I. Kampioen van Noord-Holland C. P. Timmermans van Bergen 3°/; pt.; 2. D. W. Visser van behagen 7 pt.; 3. A. Goedhart van Zaandijk Th pt. Ook hier acht deene mers. Dames junioren: 1. Mevr. A. Lief tingKaandorp, Amsterdam S'h pt.; 2. A Hart—Duinmeijer van Medemblik 7 pt.; 3. mevr. J. A. ScheeneKoo\ van Scbagen, 9 pt Veertien deelneem sters. Heren junioren: 1. A. Boontjes van E'urgerbrug 5Ut pt; 2. M. N. Klerk van Schermer 5"7i pt.; 3. F. de Jager, Hei loo pt. Elf deelnemers. Op de grens van de provincies Utrecht en Noord-Holland, dicht bij Loosdrecht, staat een ijsberg, die veel kijkers trekt. Deze ijsberg is ontstaan doordat een stop in de waterleiding lekt. Een fijne mot regen spuit uit het lek precies op een boompje, waardoor het boompje in een grillige ijsberg is veranderd. Nehru zal Indonesië bezoeken De minister-president van India. Pandit Nehroe, heeft een uitnodiging om een bezoek te brengen aan Indo nesië aanvaard, aldus heeft een woord voerder van het gezelschap van presi dent Sukarno te Calcutta medegedeeld. Dit bezoek zou omstreeks halverwege dit jaar doorgaan, zo voegde hij- er aan toe. President Sukarno nodigde Nehroe hiertoe uit tijdens zijn ver blijf in India. Maak dadelijk een einde aan die voort durende hoestbuien, die U nodeloos uit putten en Uw gehele gestel ondermijnen. Geef Uw verzwakte luchtpijpen hun zo no dige veerkracht terug. Neem vandaag nog akkers abdijsiroop, het geneesmiddel bij uitstek, dat zeer spoedig Uw hardnekkige hoest zal stil len en Uw ademhalingsorganen grondig zal zuiveren van slijm en ziektekiemen. Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. - Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - 6.30 Strijdkrachten. 7.30 Sportcommentaar. 7.40 Radiokrant. 8.15 Massale koorzang. 8.45 Concertgebouworkest. 9.25 Serie-lezing door prof. Unnink. 10.15 Busch-Strijkorkest. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Divertimento. HILVERSUM II. 415 m. - Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.20 Trio X, IJ, Z. 7.15 Kwartet Jan Corduwener. 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Malando en zijn orkest. 9,00 De huizen van de weduwnaar, toneel stuk. 10.20 Ellabelle Davis zingt. 11.15 De Nachtschuit. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. - Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Processie en Hoogmis. 9.40 Schoolradio. 10.15 Morgen dienst. 11.00 De Zonnebloem. 12.03 Van hier en daar. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.33 KRO Amusements-orkest. 1.20 Werken van Scandinavische componisten. 2.25 Omroep a Capella-koor. 2.45 Tussen de bedrijven door. 4 00 Bijbellezing'. 5.00 Radio-jeugdjournaal. 5.30 Sans Souci. 6.30 Strijdkrachten. 7.45 Radio krant. 8.05 De klant is koning. 9.00 Familie- competitie. 9.45 Weer terug in de Studio-zaal. 10.15 De vaart der volken. 10.45 Avondover denking. 11.15 Avondconcert. HILVERSUM II. 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 9.00 Gram.- muziek. 9.35 Soft and sweet. 10.15 Arbeids vitaminen. 11.00 Operaconcert. 12.00 Piano duo. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.38 Pierre Palla, orkest. 1.15 John Renova en zijn orkest. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Henk Bijvanck, piano. 3.00 Klimop. 4.00 Van vier lot vijf. 5.00 Avro-Kaleiroscoop. 6.15 Sport- praatje. 6.30 Avro-orkest. 7.05 Harmonetto. 7.30 Radio Volksmuziekschool. 8.15 Radio Philharmonisch-orkest. 9.10 De beweeglijke wereld. 9.45 Alexandre Tansman als compo nist en pianist. 10.20 Wij vlogen naar Java. '0.35 Exquise muziek. 11.15 Sportactualltei- h'fn. 11.30 Gram.muziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN Hl: 7.05 Granï. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Gram. 9.05 le en 2e Bedrijf van „Louise". 10.10 Verz. progr. 11.00 Cubaans Rhythm.-orkest. 11.30 Eng. H.S.: Regent Orchestra. 12.00 VI. Br.: Rumba-or kest. 12.15 Trio Schampaert. 1.15 Orgel. 2.00 Muziekgeschiedenis. 3.00 Kalundborg: Gram. 4 00 Eng. L.P.: Ork. Salisbury. 4.30 Ork. Gib bons. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de sol daten. 7.30 Zang. 7.50 Voordracht. 8.05 Verz. progr. 9.00 Roer, roer, romme-de-pot. 9.30 Gram. 10.15 Fr. Br.: Ópera-müziek v. Strausz. 11.05 Dansmuziek. 11.35 Operette- en film muziek. LIJN IV: 7.15 „Bonjour le Monde". 7.25 Filmmuziek. 7.30 Eng. H.S.: Anton en zijn orkest. 8.10 Concert. 9.00 Kookpraatje. 9.10 Symph.-muziek. 10.00 Lux.: Ménage et Mu- sique (VI.). 10.30 NWDR: Symph. dansen. 11.00 Eng. H.S.: Schoolradio. 11.15 Wijding. 11.30 NWDR: Gram. 12.00 Operette. 12.30 Fr. Br.: Omroeporkest. 1.00 Eng. H.S.: Lichte muziek. 1.20 Fr. Br.: Gram. 2.00 Eng. L.P.: BBC Midland Light Orchestra. 2.45 Voor de kinderen. 3.00 Voor de vrouw. 3.40 NWDR: lango-orkest. 4.15 Voor de kinderen. 4.30 Lux.: Gram. 5.00 Fr. Br.: Ber. 5.10 En semble Heyne. 6.00 Eng. L.P.: BBC Schots Var. orkest. 6.45' Dansorkest. 7.15 Owen Wal ters en orkest. 7.45 Hoorspel. 8.00 Eng H.S.: Revue. 8.30 Eng. L.P: Verz progr. 9.00 Operamuziek. 8.00 Welsh Rarebit. 11.15 „To pic for to-night". 11.20 Silvester. Steeds meer Amerikaanse mijnwerkers in staking Dinsdag hebben opnieuw 10.000 Ame rikaanse mijnwerkers het werk neer gelegd en zich bij de andere mijnwer kers gevoegd, die onder de leuze ,geen contract, geen werk" reeds sinds 3 Ja nuari staken. Aan deze wilde staking, die door Lewis is afgekeurd, nemen thans meer dan 100.000 mijnwerkers deel. Naar gemeld is president Truman gereed tot het benoemen van een re geringscommissie om een onderzoek in te stellen naar de stakingen, die de stil legging van verschillende hoogovens en een vermindering in de electrici- teitstoevoer voor verschillende grote industrieën in het gebied van Pittsburg ten gevolge hebben gehad. QMDAT de wereld, volgens Maurits Dekker, geen wachtkamer heeft, zit de gehele mensheid tegelijk bjj de dokter in de spreekkamer en die dokter is de wetenschap. Vroeger wa ren er nog andere heelmeesters: ge loof en wijsheid, mededogen en men selijkheid, maar die zijn met een be wijs van onvermogen aan de kant ge zet. De wetenschap is de alpha en de omega van ons weten, ons kennen ea ons vertrouwen en in die zalige on nozelheid zullen we straks gezamen lijk, bezwijken onder bomexplosies en gammastralen. Dat klinkt niet gezellig, mevrouw, ik weet het. Maar er zijn nu eenmaal ongezelliger dingen in dit moderne bestaan dan uw permanent-wave en uw bontjasje. En hoewel u, met al uw aardige en fatsoenlijke bridge spelende en truitjes breiende vrien dinnen natuurlijk zeer veel tijd ver praat over de nieuwste nagellak en de komende zomerhoedjesmode, kan het toch waaratje geen kwaad u er van tijd tot tijd voorzichtig aan te herin neren, dat we met elkaar op een vul kaan zitten en dat de wetenschap die vuurspuwende berg nog steeds hevi ger oppookt. Laat ze dan óphouden met poken. Ik hóór het u zeggen, mevrouw en ge bedoelt het goed. Ge bedoelt het eer lijk, vanwege de kloekhen-achtige moederlijkheid, die dit onbegrijpelijke leven, Gode zij dank, de meeste vrou wen heeft ingeschapen. En wat een mens is ingeschapen dat zit steviger, dat is onvervreemdbaarder, dat is was-echter dan wat een mens is aan geleerd. Daarom, mevrouw, hebben al die mensen van de wetenschap, die atoom- splitsers en die waterstofknoeiers, soms uren, waarin ze de slaap niet kunnen vatten. Waarin de formules, de geleerde 'becijferingen, plotseling de vormen gaan aar.nemen van kruisen. Van lange, onafzienbare rijen kruisen, op lange, onafzienbare rijen graven. Daarom, mevrouw, is het de men sen, die de waterstofkrachten los- pellen uit het oerprinciep van dit heelal, soms wonderlijk te moede. Daarom staan ze soms in het holst van de nacht voor een bevroren raam en horen de verre stem van een hui lend kind. Als die waterstofbom er komt, dan zullen millioenen kinderen huilen in verscheurde nachten op alle continenten van deze vervloekte aarde, mevrouw. En dan zullen an dere millioenen kinderen zwijgen, om dat hun prille stem voor eeuwig ver stikt is in het geweld, dat de weten schap opriep. Laat ze ophouden met poken! He laas, mevrouw, het kan niet. Want de moderne mensheid heeft maar één dokter meer: de wetenschap. En ze is te hooghartig, te onzedelijk, te lat en te voos om in de paar minuten, die ons nog resten vóór het twaalf uur is, haar afgod in te ruilen voor wat simpele goedheid des harten en om haar machtsbegeerte die gevaar lijker is dan de honger van tijgers te verwisselen voor wat eenvoudige veiligheid des levens. Daarom wordt onze dokter onze beul. En daarom stookt onze afgod de hel van onze ondergang. Ongezellig, mevrouw? Wees blij, dat ge niet ten halven beseft hoe on gezellig het is. En keer thans weer tot uw nagellak en uw bontjas, tot uw breiwerk en het leuke romannetje, waaraan ge juist begonnen waart. Wij zijn net struisvogels, mevrouw. Alleen een beetje bloeddorstiger. En duizendmaal dommer. JEREMIA BLOM. BuwehandenrpUBOt 100 „U hebt heel goed gehandeld", ant woordde miss Silver snel. „Hoe lang geleden heeft dit gesprek plaats ge had?" „Om en bij de vijf minuten. Ik moest op het sluiten van de deuren letten Toen ik bij de voordeur was, kwam mr. Carroll iii de bibliotheek en ging naar zijn kamer". Pearson werd bedankt en kon zijns weegs gaan. Circa vijf n iten later werd sei geant Abbott aan de telefoon geroepen welk instrui- nt zeer ongeinakkelij was aangebracht in de nauWe vestibni< van De Ram, waar hij met de chei zip intrek had genomen Hun >ange voo gevoe'ens omtrent deze landelijke he' berg warun reeds ten volle bewaa' heid. De Ram had vier slaaokanu en alle hedden waren buiterip en had den een bierlu btje Het eten was eei vooi beeld var de allergi ootste nalatig heid, waartoe een keukenmeid bij mo gelijkheid kan afzakken, het bier was slecht ende telefoon hing in de vestibule. Frank moest de hoorn los maken van iemands jas, die naar ta bak stonk. De stem van miss Silver kwam wat ongelijk door. Eerst haar lichte kuchje en toen een wat vormelijk „hallo". Hij antwoordde: „U spreekt met Frank". Nog altijd vormelijk, verontschul digde zij zich, dat ze hem moest storen. „Ik hoop dat je niet al naar bed was gegaan". „Dat stel i' zo lang mogelijk uit. Ik weet niet wat ze in de matras hebben gestopt, 't Is niet scherp genoeg voor steengruis; 'k denk eer -aan mangel- wortels. Ik ben bedekt met landelijke bulten". Nu kuchte miss Silver vermanend. „Ik ben buitengewoon ongerust". „Wat is er gebeurd?" ..Dat dwaze jongmens, mr. Carroll, 'oeft iedereen te verstaan gegeven, dat hij in het bezit is van enige aanwij- 'ingen of bewijzen; ik weet niel hoe ik ze moet noemen Hij beweert, dat nij 'ets bezwarend: heeft gezien op het ■gei.blik da» de lichten weer aangin gen Ik weet niel of dat mogelijk was Hij stond zeker op een ^gunstig punt hij dan wa' gezien heeft of niet. ik naak mii ongerust over de mogelijke evolgen 'an dit -wet? 't Komt er niet zozeer jp aan. jf er ook waarheid achter steekt. Wel is van belang, dat de moordenaai het misschien zal ge loven en in ove ee> mmjng daarmee handelen Nog eens; „ik ben buitenge woon ongerust". Na een korte pauze vroeg Frank: „Wat wilt u, dat ik doen zal?" „Ik zou zeer gerustgesteld zijn, als je hier in huis was. Miss Brown zou ze ker geen bezwaar maken". Ernstig verklaarde sergeant Abbott: „U beseft wel, dat dit lijkt op omkope rij en corruptie, veren matrassen in plaats van mangelwortels en de rest. Nu ik zal het aan de chef vragen: ik denk, dat hij er niets tegen zal heb ben. Blijft u aan het toestel?" Miss Silver bleef wachten en dacht inmiddels na over het menselijke ka rakter en speciaal dat van mr. Carroll Zij vond 't 'n allesbehalve aangenaam onderwerp. Ze ging de motieven na, welke hem tot zijn daad hadden aan gezet en hield rekening met een min derwaardigheidscomplex enerzijds, ja loezie, zucht tot aggressie en afgunst anderzijds. Maar ook en dit wel ter dege met de mogelijkheid dat zijn woordenvloed in wezen slechts 'n rook scherm was, om er eigen schuld ach ter te verberger, en de verdenking als een zware wolk op anderen te werpen Nog altijd hielden deze gedachten •aar bezig, toen Frank Abbott zich weer aanmeldde. „In orde - hij heeft geen enkel be zwaar Mompelde alleen een paar iie 'elijki-eden over l maken van mols hopen tot ber gei en liet doorschemeren dat ik achter de vleespotten van Egypte heen zat. Nu, over vijf, zes minuten ben ik bij u". HOOFDSTUK XXXI. Hij had er meer tijd voor nodig. Niet wegens de afstand, want „the Grange" lag sleehts even buiten het dorp en amper 400 m scheidden de ingangspoort met haar stenen zuilen van het kraken de uithangbord, dat een nogal dof ge worden gouden ram op een tamelijk versleten groen veld vertoonde. Frank Abbott passeerde snel voortlopend, de hoek, waar het kerkje met zijn plom pe Sakische toren schuil ging achtêt een reeks monumentale taxishagen, zó zwart en stevig, dat ze wel een muur geleken, ofschoon donkerder van con structie dan enig metselwerk. Plm. ze ventig meter verder was de ingang van „the Grange". Frank had een zaklan taarn in zijn overjas, maar hij vond het beter, er geen gebruik van te maken. Hij was buit grootgebracht en wist hoe snel het oog zich aanpast na een ogenblik van blindheid ziet men reeds de horizon ei kunnen heggen etc. wor den onderscheiden. (Wordt vervolgd) Een profeet is iemand, die zijn eigen tijd klaar en duidelijk ziet. En daar het grootste deel der mensen blind is, noemt men hem: „een ziener" A. M. DE JONG

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5