Stad en Omgeving, AGENDA De Philips-Wondertuin: Een sprookje dat werkelijkheid werd Zal de kaasmarkt er wel bij varen? De lokstem DERTIG JAAR IN DE BANAAN Jan van de Pol vierde feest Oude dame door kolendamp bedwelmd Concierge-paar ontving waardering voor dertig jaar trouwe dienst Berqen Heiloo De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Scbermerborn De tientallen vlaggen, waarmede het gebouw van Vroom en Dreesman gister morgen versierd was, verraadden, dat er iets bUzonders aan de hand was. En dat was ook zo, want op de eerste verdieping werd om elf uur officieel het fantastische product van Philips' .tuinarchitecten", de Wondertuin geopend. De baten van deze prachtige expositie, die onder meer te Gdynia in Polen. In Lausanne en in Wenen werd vertoond, zijn voor een goed doel. De opbrengst zal geheel ten goede van de Stichting „Fonds tol behoud van de Kaasmarkt te Alkmaar" komen. Bij de opening van de tuin waren onder meer aanwezig de loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland, de directie van V. en D. de heren J. J. J. van Beerents en H. G. J. Fr. van de Weijer. De „wondertuinarchitecte" mej. C. J. van der Werff, de directure van het Marktwezen, de heer W. Voorthuysen, de secretaris van de kamer van Koophandel, de heer D. J. Scheffel en de directeur van Sociale Zaken, de heer J, Plas. Ook bestuursleden van ver scheidene verenigingen gaven acte de présence. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de Stichting „Fonds tot behoud van de Kaasmarkt te Alk maar", de heer G. Grondsma. Deze be toogde dat de kosten, die nodig zijn om de kaasmarkt in stand te kunnen hou den, niet gedragen kunnen worden door de kleine kring die thans daadwerke lijk medewerking verleent. Wellicht zal de expositie zoveel opbrengen, dat men daarvan tenminste voor een jaar de kosten van propaganda voor de markt kan bestrijden Spreker was de direc tie van V. en D., die geen enkele ver goeding voor het werk accepteert, zeer erkentelijk. De heer Grondsma memo reerde hierna in het kort de geschie denis van de markt, die de laatste ja ren kunstmatig in stand gehouden moet worden en die van onschatbaar belang is, niet alleen voor Alkmaar, doch evenzeer voor het product kaas en voor geheel Nederland, dat jaarlijks duizenden incasseert aan deviezen die vreemdelingen uit de gehele wereld naar ons land en de kaasmarkt brengen Het is gebleken dat de markt een gro te zuigkracht op het vreemdelingenver keer heeft, aldus de heer Grondsma. en zii moet dus tot iedere prijs behou den blijven Spreker bracht ten slotte dank aan allen, die het streven van de stichting „Fonds tot het behoud van de Kaasmarkt te Alkmaar" steunen. Vervolgens werd het woord gevoerd door loco-burgemeester G van Slinger land. Deze betoogde dat het gemeen tebestuur steeds open oog en oor heeft voor de belangen van de kaas- en vee markt. Dat blijkt onder andere uit het feit. dat kort geleden door haar een commissie in het leven geroepen werd die tot taak heeft de toegangswegen tot het Waagplein te bestuderen en zo mo gelijk plannen tot verbetering voor te bereiden. Spreker zeide dat het ge meentebestuur zeer erkentelijk is voor de wijze waaron men deze expositie heeft georganiseerd. Hierna werd „de wondertuin" offi cieel geopend. Op de eerste étage van Vroom en Dreesmann is een afgesloten donkere ruimte van veertien bij zes meter waarin door de arehitecte van Philips, mej. Van der Werff, allerlei binnenlandse en exotische bloemen, heesters, planten, een vijver en sprook- jesdieren bijeen gebracht zijn. Deze kinderen van Moeder Natuur worden door onschadelijke ultra vio lette stralen geactiveerd en zenden daardoor een zeer karakteristiek licht uit. Door de tientallen kleuren wordt deze wondertuin tot een fantastisch ge heel. Wij gaven onlangs reeds een be schrijving van deze Philipstuin en kun nen dus volstaan met een aanbeveling deze te gaan bezichtigen, waardoor men tevens zijn steentje bijdraagt tot de instandhouding van een algemeen Nederlands en speciaal Alkmaars be lang: de Alkmaarse Kaasmarkt. Er is gelegenheid de expositie in schoolverband te bezoeken. De won dertuin. die tot en met tien Februari in Alkmaar blijft, is dagelijks van 9 tot 12.30 en 2 tot 6 uur voor het pu bliek geopend. Het was op die glibberige Dins dagavond, toen het gerinkel van de telefoon de rust in de politie wacht verstoorde. De dienstdoen de agent leunde zijn oor tegen het apparaat en hoorde een zachte damesstem vragen: „Ach, meneer. Wij zijn twee jongeda mes van 23 jaar en we moeten naar Egmond. maar de bus gaat niet. Zoudt XJ misschien twee lieve, jonge agenten kunnen stu ren om ons Weg te brengen?" De agent, zo niet der dagen zat, maar toch dicht de leeftijd nade rende, die men als bejaard pleegt aan te duidenveerde met knip perende ogen overeind. Eén mo ment sXmd hij wankelend op de oren-, - en plichtsbesef en. plichts verzaking, doch toen bleek de macht van het dienstrooster ster ker dan de lokstem van de 23- jarige schone. Want dat zij dat was, meende hij wel te mogen veronderstellen. Hij bekende zuchtend: „Arm kind, er zijn geen lieve aaenten hier. Als ik niet zo'n aftandse kerel was, kwam ik beslist zelf". Peinzend legde hij de hoorn op de haak en verwijlde lange tijd in het verleden: „Dat ze dat nou vroeger nooit aan mij hebben gevraagd", droomde de wetsdie- naar verder. Want hij was zo iemand, die verhoudingsgewijs de meeste loonbelasting betaalt. Zo'n van alle kÊnten belaagde vrijgezel. „Harmonia" hield psychome trische séance. De Zaanse psychometrist C. Boering heeft gisteravond in de bovenzaal van café Centraal aan het Hofplein een vrij grote groep leden van de Neder landse Spiritistenvereniging Harmonia en andere belangstellenden verbaasd en verrast door zijn kunnen. De inte resse voor zijn paranormale bekwaam heden uitte zich niet alleen in de op komst, maar ook en vooral in het aan tal ingeleverde voorwerpen. Er waren vele bezoekers, die de heer Boering een ringetje of een foto ter hand stel den, in de hoop, op deze wijze iets te horen omtrent een dierbaar familielid. Degenen, wier voorwerp voor bespre king werd uitgekozen, zullen stellig hun verwachtingen niet beschaamd heb ben gezien. Wat het medium hun ver telde, was in de meeste gevallen juist. De wijze waarop hij het vertelde, trof vooral door haar eerlijkheid; ook een mislukking van het experiment werd niet verbloemd. De mededelingen, die doorkwamen bewogen zich uiteraard vooral in verleden en heden, een enkele maal ook in de toekofnst, al was de heer Boering in zijn uitspraken ten aanzien van het komende zeer vaag. Hij beperkte zich doorgaans tot enkele schematische richtlijnen, die overigens niet zelden voor de betrokkenen de op lossing van vele moeilijkheden schenen in te houden Voor de leden van Harmonia was het een goede avond. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR In de maand Januari werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 544.725,83 (v.j. f 527.602,481 en terugbetaald f 394.791,45 (v.j. f 384.928 39) alzo mee) ingelegd dan terugbetaald f 149.944,38 (v.j. f 142.674,09). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 11.472.870,05, bedraagt nu f 11.622.814,43 (v.j. f 11.014.989,46). Het aantal nieuw uitgegeven boek jes bedraagt 266 (v.j. 215). Ingetrokken werden 177 (v.j. 143) boekjes. Het aan tal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 27.775. bedraagt thans 27.864 (v.j. 26.542); van dit aan tal behoren 17.772 (v.j. 17 233) aan per sonen of instellingen te Alkmaar ge vestigd; 6606 (v.j. 6236)aan personen of instellingen elders woonachtig en 3486 (v.j. 3073) aan schoolspaarders. Onder de in Januari nieuw uitgege ven boekjes zijn begrepen 43 (v.j. 28) voor pasgeborenen. In Januari bedroeg het aantal posten van inleg 3969 (v. j. 3402) dat van te rugbetaling 2442 (v.j. 2186. De lediging in de loop der maand Januari van 758 (v.j. 556) spaarbusjes leverde een be drag van f 12 100,83 (v.j. f 8.938,70) aan kleine besparingen op. Er hingen vlaggen op de Laat. Vro lijke rood-wit-blauwe kleuren op een zonnige winteidag, die alle onaange- gename gHj- en valpartijen van de vo rige avond deden vergeten. Er bestond trouwens geen enkeie reden om daar over te treuren en vooral niet in de Banaan, de groentezaak op nummer 162, waar de heer Jan van de Pol zijn dertig-ja<-ig zakenjubileum vierde. De klanten, die de Banaan binnen stapten cm hun groente of vers ge brande pinda te halen de heer Van de Pol heeft de enige pindabranderij in Alkmaar vonden de jubilaris te midden van een schat van bloemen. Er waren bicemen van de collega's, van de emballagemeesters van de veiling uit Heiloo en talrijke anderen. Tezamen niet minder dan ruim vijftig bloem stukken, die in de winekl en de huis kamer de veelkleurige entourage vorm den van het feest. De brandweer, in wier gelederen de heer Van de Pol meestapt als onder- brandmeester, had voor een mooie taart gezorgd, met als middelpunt een fles vuurwater om in de stijl te blij ven en de oud-commandant van de brandweer, de heer F Ringers gaf met een fraaie doos bonbons blijk, dat hij zijn trouwe brandmeester, die zelfs nog de brand in de Grote Schouwburg „Di- ligentia" had helpen blussen, nog niet was vergeten. Uit al deze cadeaux bleek wel hoe gezien de jubilaris is. Hij begon dertig jaar geleden op de Laat een zaak in fijn fruit en bananen er waren dagen, waarop hij 80 kis ten (d.i. 800 kilo) omzette en 5 jaren later verhuisde hij naar nummer 162, waar tot dan een manufacturenwinkel was gevestigd. De heer Van de Pol verwierf met zijn pinda's, fijn fruit en chocolaterie- en een gcede naam en dat zijn klanten leder tof' strooien verplicht In verband met de gladheid der we gen in de afgelopen week deelt de politie voor komende soortgelijke ge vallen mede, dat volgens art. 184 van de politieverordening iedere bewoner jjan een perceel verplicht is bij glad heid van de openbare weg tenminste een meter voor en naast zijn woning zodanig met zand, as of iets dergelijks te bestrooien, dat de gladheid geen gevaar meer oplevert. Wonen er meerdere gezinnen in een woning, dan komt het werk voor rekening van het gezin, wonende op de benedenverdieping. tevreden zijn werd op de dag van gis teren bewezen door de vele hartelijke gelukwensen, die hem schriftelijk en mondeling ten deei vielen. Dè jubila ris liet zich alle loftuitingen gemoede lijk aanleunen, want zelfs dit zeldza me feest kon niet verhinderen, dat hij actief in de winkel bleef meehelpen De heer Van de Pol deed onlangs nog van zich spreken als voorzitter van de Vereniging van Groente- en Fruithandelaren „Steunt Elkander" ir> het conflict met de Alkmaarse Veiling over de fustprijzen, hetgeen voor zijn tegenstander, de heer Mak, directeur van de Alkmaarse Veiling, overigens geen reden was om hem op deze dag niet te huldigen met een fraai bloem stuk. Een sportieve daad. ARBEIDSONGEVAL BIJ DE HOOGOVENS Gistermiddag is de kraanhulp Jac v. d. Linden uit Allernaar in de nieu we hal van de Walserij-West der Hoog ovens bekneld geraakt onder het voor wiel van een autoliraan. Met een ge broken rechteronderbeen is hij naar het Rode Kruis Ziekenhuis te Bever wijk vervoerd. Candidaten van de V.V.D. De Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie heeft voor de verkiezing voor de Provinciale Staten op 26 April voor de Statenkieskringen Den Helder, Hoorn en Zaandam de volgende candidaten- lijst vastgesteld: 1 P. Blaauboer, Barsingerhorn; 2 W. Voorthuizen, Alkmaar; 3 J. H. Avis. Midwoud; 4 drs. A. Bakker, Zaandam; 5 mevr. M. Visser-Bakker, Schagen; 6 mr. J. Lieuwen, Purmerend; 7 S. Prins. Den Helder; 8 mr. dr. C. Berkhouwer. Alkmaar; 9 mr. P. S. Winkel, Hoorn; 10 K. H. Kroeze, Wieringermeer; 11 mw G. A A. Holzmuller-Teengs, Alkmaar; 12 J. Klok. Warder; 13 N. Kaan, Wie- ringen; 14 Chr. Kieft, Limmen; 15 K Zijp, Beemster; 16 P. de Boer, Schagen; 17 P. J Diesbergen, Den Helder; 18 H. W. Holsmuller, Alkmaar; 19 W. D. Niestadt, Schagen- Zeldzaam dienstjubileum Het was gisteren voor de heer P. Kuiper een zeer bijzondere dag. Niet alleen was het de dag waarop de heer Kuiper 55 jaar geleden in dienst trad bij het notariskantoor De Lange, doch het betekenle tevens een afscheid van het notariaat en het bankbedrijf, waar hij zo'n lange tijd werkzaam was. Op 12-jarige leeftijd begon de heer Kuiper zijn loopbaan als jongste bediende. Nu hij dan van zijn welverdiende rust gaat genieten, zal hij dit doen als ge- pensionneerd chef de bureau. 'Het kantoor was gisteren de gehele dag gesloten. Het jubileum werd in intieme kring te midden van het per soneel gevierd, 's Ochtend om elf uur werd de heer Kuiper in dezelfde ka mer, waar hij zovele jaren zijn plicht, ded. gchu'digd. Mr. C. J. de Lange hield een uit voerige herdenkingsrede, waarin hij alle goede kwaliteiten van de jubilaris naar voren bracht. Voorts werd het woord gevoerd door de heren A. M. de Laoge, mr. G. Ade laar, C. R. Beek en D. Humer. Vele stoffelijke blijken van waardering ver gezelden de welgemeende woorden Op de receptie, die 's middags werd gehouden, maakten velen van de ge legenheid gebruik de jubilaris te com plimenteren. Alkmaarse bezwaren tegen het „Huisvrouwenlied" De afdeling Alkmaar van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen heeft ter behandeling op de algeme ne vergadering een voorstel inge diend, waarin zjj in overweging geeft, om het Huisvrouwenlied of geheel te vernieuwen, of van een andere me lodie te voorzien. In de toelichting op dit voorstel wordt gezegd, dat het Huisvrouwen lied zelden (behalve na instudering door een koortje) met succes ten ge hore wordt gebracht. Na vergeefse pogingen om het telkens op de bij eenkomsten te zingen, werden deze weer gestaakt. Oorzaak waarschijn lijk, dat de melodie niet in het ge hoor ligt en dat de zetting te hoog is. BURGERLIJKE STAND Geboren; Hendrika, d. v. H. van Dam en J. Noot; Dick, z. v. D. Korn en G. Hoogland; Marijke, d. v. J. Mooij en W. van Gunst; Johannes, z. v. Th. Pep ping en A. Kraakman; Carolina G. C. M„ d. v. A. Leek en M. M. Rijkenberg. Helene S., d. v. J. M. Vellinga en H. W. Nieboer. Gehuwd: Willem Timmerman en Marie Chattillon; Jacob Mantel en Ro- salina M. van den Broek; Jacobus B Smorenberg en Wilhelmina E. M. van den Eijnden. UITSPRAAK BIJZONDERE POLITIERECHTER De Bijzondere Politierechter in Alk maar, mr. Van den Wall Bake deed gis teren uitspraak in de zaak tegen de Alkmaarders C. H. en J. K., die in De cember 1947 enkele duizenden distribu tiebonnen hadden verhandeld. C. H-. werd vrijgesproken en J. K. werd veroordeeld tot f 200 subs, één maand hechtenis- (Ongecorrigeerd) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur. Toch schijnt de zon (tot 14 jaar onder ge leide). Victoria Theater, 8 uur. De grote leugen (18 jaar. Cinema Ame- ricain, 8 uur: De slangenkuil (18 jaar) A. B. T., 8 uur: De strijd in het rotsgebergte (14 jaar). VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Gewetens- strijd (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: De Ooievaarsclub (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Nightstop in Dakar (14 jaar). A. B. T., 8 uur: Home in Oklahoma (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Het vrije toneel met „De zilveren fluit". De heer P. de Haas een kwart eeuw bij de Alkmaarsche Courant Voor het zilveren jubileum, waarvan wij vandaag in ons blad melding ma ken, behoeven wij onze schreden niet ver te richten. Wij kunnen het binneji de muren van ons krantengebouw af, alwaar de heer P. de Haas terug ziet op de dag. dat hij voor een kwart eeuw plaats nam achter zijn zetmachine pm het wel en wee uit onze goede stad in loden regels te gieten. De heer Piet de Haas ontving zijn opleiding aan de Gra fische School te Amsterdam, werkte korte tijd te Amsterdam, en reisde ver volgens naar Alkmaar om zijn gewaar deerde arbeid aan de Alkmaarsche Courant te beginnen. Sedertdien zijn ontelbare berichten uit stad en land zijn machine gepasseerd. „Onze" jubilaris deed zich kennen als een goed vakman die zich in korte tijd de sympathie ver wierf, niet slechts van zijn collega's typografen, maar tevens van het re dactioneel en administratief personeel Zijn prettig humeur, zijn optimisme en zijn vakmanschap maakten De Haas tot een gewaardeerd medewerker, die naar wij hopen, nog vele jaren zijn krachten aan ons bedrijf zal schenken Piet zal vandaag zijn eigen jubileum- bericht niet zetten. Hij is in het genot gesteld van een vrije dag, om in de huiselijke kring zijn vijf-en-twintig „Alkmaarse jaren" te overzien. Hedenmorgen heeft de directie, de heren C. Krak en J. Bijlsma. onder aan bieding van een enveloppe met inhoud en bloemen van haar belangstelling en erkentelijkheid blijk gegeven, terwijl een leeslamp het cadeau vormde van het gezamenlijk personeel onzer NV De bloemen, geschenken en de vele hartelijke gelukwensen, welke de heer De Haas heden ontving, mogen voor hem het bewijs zijn. hoe wij ons allen in zijn zilveren jubileum verheugen. Gistermorgen omstreeks half twaaii werd aan het politiebureau gemeld, dat er in de omgeving van het perceel Oudegracht 301, dat bewoond wordt door de 76-jarige mevrouw de wedu we De M„ een sterke gaslucht hing Onmiddellijk werd een onderzoek in gesteld. De politie trof de bewoonster bewusteloos in het portaal van haar woning aan. Zij werd tijdelijk bij bu ren ondergebracht. De inmiddels ont boden arts. Dr. W. J. Lojenga, achtte overbrenging naar het ziekenhuis niet nodig. Het ongeluk is te wijten aan kolendampvergiftiging. Schaatswedstrijden van Ambachtsscholieren Dinsdagmiddag werden op de baan van de Ruijsdaelkade onderlinge schaatswedstrijden gehouden voor de leerlingen der Ambachtsschool. Niet tegenstaande het minder gunstige weer werden er door de 110 deelnemers uit stekende prestaties geleverd. De winnaars waren: le groep, tot 15 jaar: 1. J. M. Rozendaal, Warmenhui- zen; 2. H. C. Eradus. Oudkarspel; 3. P G. Oud. Heiloo; 4. C. J. Besseling. Graft. 2e groep, 15 jaar en ouder: 1. (en kampioen) D. Schermer, Alk maar; 2. J. K. v. d. Willigen. Schoorl: 3. C. Bak, Schoorldam; 4. C. Buizer, Bergen. 3e groep, meisjes: 1. W Tjeertes, Alkmaar; 2. W. Schol, Eg- mond aan Zee. Na afloop van de wedstrijd werden in de school de prijzen, in de vorm van boeken, uitgereikt. ZEDENDELICT De politie heeft hier ter stede een jongeman gearresteerd, die verdacht wordt van het plegen van een mis drijf als bedoeld in art. 2 48bis van het Wetb. van Strafrecht. De man is na vei hoor in verzekerde bewaring ge steld. De verzorging, die de vele in het Landbouwhuis ondergebrachte instellingen hebben genoten, heeft nimmer iets te wensen overgelaten en zeker niet in de laatste dertig jaar toen het echtpaar Rijswijk-Schuit de concierge-werkzaam- heden in het gebouw vervulde. Dat de „bewoners" dit op hoge prijs stelden werd gistermorgen duidelijk gedemonstreerd toen de vertegenwoordigers van de diverse organisaties in de met bloemen versierde huiskamer van de heer en mevrouw Rijswijk bijeen waren gekomen om het jubilerende paar in oprechts bewoordingen alle lof toe te zwaaien, die het in de loop der jaren ongetwijfeld heeft verdiend. De heer H. K. Koster prees de heer en mevrouw Rijswijk voor de goede zorgen, waarmede zij zowel de vast.e staf als de bezoekers steeds hebben omringd en bood als bewijs van erken telijkheid een enveloppe met inhoud aan, daarbij de hoop uitsprekende, da) beiden nog lange jaren in het Land bouwhuis zouden blijven. De voorzitter van het Kaascontröle- station, voorheen voorzitter van het Landbouwhuis, de heer G. Nobel, voer de het woord namen; elf organisaties. Ook hij prees het goede werk van de jubilarissen en bracht hun dank voor alles wat zij voor het Landbouwhuis hebben gedaan en nog doen. Een cou vert met inhoud vergezelde deze waar derende woorden. Hoewel reeds 8 jaar niet meer aan bet Landbouwhuis verbonden ontbrak ook de oud-secretaris, de heer Dokter niet op het appèl. Hij dankte voor de prettige samenwerking, hetgeen ook de beer Wennink, procuratiehouder van Ds. A. C. de Regt j* Op 77-jarige leeftijd is gisteren te Bergen overleden ds. A. C. de Regt, emeritus predikant van de Remonstrant Geref. Gemeente hier ter stede. Ds. de Regt stond van 19021915 in Alkmaar en nadien te Groningen. Toen hij op 65-j. leeftijd emeritaat kreeg, verhuisde hij naar Bergen, waar hij genoot van een welverdiende rust. Het stoffelijk overschot van de be minde dode is opgebaard in het Cen traal Ziekenhuis. De teraardebestelling is bepaald op Zaterdagmiddag drie uur Aan bet graf zal niet gesproken wor den. Aan de begrafenis gaat een rouw dienst vooraf, die om half twee aan vangt in de Remonstrantse kerk. NATIONALE LEKENSPELGROEP TREEDT OP In de Leger des Heilszaal, Llmmer- hoek 40, zal Zondagmiddag om drie uur door de Nationale Lekenspel- groep het Nieuw-Testamentische spel in vier bedrijven „Toen hij weer kwam" van Murray Firth worden op gevoerd. Prov. voetbalprogramma voor Zaterdag en Zondag De afdeling Noord-Holland van de KNVB bericht ons, dat Zaterdag en Zondag bet voetbalprogramma van kraebt ls, dat oorspronkelijk was - ~t- gesteld voor 21 en 22 Januari. Openluchttheater in landelijk verband opgenomen De directie van het hier ter plaatse geves tigde openluchttheater heeft zich op een in 's-Gravenhage gehouden contactvergadering van vertegenwoordigers van zeventien in Nederland geves'igde openluchttheaters bereid verklaart tot de vorming van een belangengemeenschap, waaruit binnenkort een vereniging zal voort komen. De doelstellingen, welke hierbij worden be oogd, zijn: het komen tot een grotere samen werking, tot een verheffing van het peil der te geven voorstellingen, waarbij men gezel schappen de gelegenheid wil bieden om stuk ken, die voor opvoering in een openlucht theater geschikt zijn, in te studeren en er dan oen tournée door de diverse openluchttheaters te laten maken en ten slotte om bij de bouw van nieuwe openluchttheaters voorlichting te geven voor de meest geëigende bouw. In het gevormde werkcomité kreeg do leider van het Berger Openluchttheater zitting. JUBILEUMTENTOONSTELLING JAN VAN HERWIJNEN. Op 18 Februari zal in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te- Delft een grote jubileumtentoonstelling worden geoDend, gewijd aan werken van de schilder Jan van Herwijnen ter gele genheid van diens zestigste verjaardag. BURGERLIJKE STAND Geboren Alice, dochter van P Pilkes en T. Bruin. Margaretha M., dochter van J J. Veeken en M. J. J. Helmer. Theodoras W., zoon van Th. W. Gloris - E. C. Tiet. Jacobus C., zoon van C. Kaandorp en A. E. Kaandorp. Overleden: Johanna W. Reiman, 72 jaar, weduwe van Vink, overl. te Castricum. 85. Pim Pam en Pom hebben aan één costuum niet genoeg. Zij moeten ook nog een kleed voor prinses Kna gelijntje hebben. En dus maken zt weer een hevig lawaai, zo hevig, dat ook de tweede scnildwacht gealar meerd wordt. En precies zoals de broertjes het verwacht hebben, steekt ook deze zijn hoofd door het tentdoek Maar hij krijgt niet veel tijd om iets op te merken. Nog minder tijd dan zijn collego. Het enige wat hij öat zijn sterretjes, want zodra zijn hoofd door het tentdoek te voorschijn komt, laat de prinses met flinke kracht een vaas op zijn hoofd neerdalen „Ik ben blii dat de hoofdman zo goed voor ons ge zorgd heeft", merkt Pim op. „Het is een geluk dat er een aantal vazen in de tent stonden". „Ja, maar nu zijn er genoeg kapotgeslagen", antwoordt Kna gelijntje vrolijk".' We moeten maken, dat we wegkomen!" de Zuivelbank deed namens zijn di recteur, de heer P. van Ammers. di# wegens een ernstige val tengevolg# van de gladheid van de vorige avond, niet in slaat was persoonlijk te komen. Tot slot sprak nog de Provinciale Voedselcommissaris, de heer Joh. de Veer, waarna de heer F. Rijswijk de sprekers dank bracht voor hun vrien delijke woorden en de prettige mede werking, die hij en zijn echtgenote steeds hebben ondervonden. De verdere aanwezigen De voorzitter van het Landhouw- huis, de heer J. Pos, burgemeester van Stompetoren, kon in verband met gijn reis naar Zwitserland niet bij deze in tieme huldiging aanwezig zijn, maar wel troffen wij onder hetgezelschap de naaste familieleden en de directeur van de Gezondheidsdienst, de heer D. Rempt, de heer Oudejans van het Kaascontrólestation, de heer C. Roe per, secretaris van het Schapen- en Varkensstamboek, de Rijksveeteeltcon- sulent ir. L. de Vries, de heer Vegter van de Eond van Veilingen, ir. Van Royen, adjunct Rijksveeteeltconsulent en de heren Leep en Klok, resp. se cretaris van de Voedselcommissaris en de Gezondheidsdienst. Gladde weg vormde geen beletsel De afdeling van de Bond voor Staatspensionnering heeft een film en propaganda-avond gehouden in hotel Bontje. Ondanks de spiegelgladde wegen hadden een spreker, de heer A. Greeuw uit Heiloo en de filmopera teurs met hun wagen Schermerhorn weten te bereiken. Bovendien was een bevredigend aantal toehoorders aan wezig, onder wie personen tussen 70 en 80 jaar. Uit één en ander bleek, dat de afdeling in het teken van de belangstelling staat. Het woord van hulde van de voorzitter, de heer B. Plugboer, was dan ook welverdiend. Door de biscuitfabriek „Victoria" werd een film vertoond over het be drijf. Deze firma zorgde tevens voor een tractatie. De heer Greeuw hield een boeiend betoog dat met grote aandacht gevolgd werd. Een verlo ting bracht de kasmiddelen weer in evènwicht. De betekenis van Coöperatie in het licht gesteld Gisteren sprak de heer J. Kooger in hotel Bontje als derde spreker in de serie Landbouw-coöperatie-contact- bijeenkomsten over coöperatieve aan koop land- en tuinbouwbenodigdhe- den. De heer Jn. Kooger, ambtenaar van het centraal bureau te Alkmaar, was verheugd over de aanwezigheid van de leerlingen der Landbouw school, daar b\j de jongeren de coö peratieve gedachte het meest vrucht afwerpt. Boeren en tuinders realise ren zich te weinig het grote belang van coöperatief inkopen, b.v. in de bemestingstijd worden zij overstroomd met aanbiedingen van handelaren, terwijl later blijkt dat coöperatieve aankoop veel voordeel in prijs cn kwaliteit medebracht. Vervolgens stond spreker uitvoerig stil bij het ontstaan der coöperatieve gedachte en de stichting van de eerste coöpe ratie, zomede bij het betekenisvolle werk in onze tijd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd gebruik gemaakt door de heren Schaper, hoofd der Landbouwschool, J. Blaauw, bestuurs lid der Holl. Mij van Landbouw, en J. Janmaat. De heer H. Zeeman, voorztter, dankte de heer Kooger voor zijn be langwekkend betoog. Marktberichten ALKMAAR, 1 Febr. Witlof I 40- 45, II 26—36; bloemkool 3036; rode kool 613,40; savoye kool 813,60; groe ne kool 9—22; spruitkool I 4066, II 26 —38; andijvie 63—66; winterpeen 6,10— 12,80; waspeen 3047; uien I 3036, II 17—23, prei 85—108. NOORDERMARKTBOND, 2 Febr. - 21.000 kg Uien 28,80- 41, grove 37,40- 39,20 en drie lingen 38,10-39,10; 14.000 kg Peen: II 19,50 -20,80 en UI 14,60-16; 72.000 kg Rode kool 6,50-14,60; 34.000 kg Gele kool 15,60-19,70; 105.000 kg Witte kool 15.70-21,20. WARMENHUIZEN, 3 Febr. - 60.400 kg Rode kool 6-13,70; 45.800 kg Gele kool 16.40—20,20; 56.000 kg Witte kool 19,50- •29,90; 6800 kg Rode kool 31,50-31,80; 12.000 Peen 18,20-20,60. BEVERWIJK, 1 Febr. Spruiten (geschoond) 70—80; Sraiten (ongesch.) 50—60; Pre» 89-^ 1,33; Witlof 32—40; BoerekooJ 20—45; Rode koe' 6—14; Knollen 7—32; Schorseneren 54- 58; Kroten 5—7; Groene kool lO—15. CASTRICUM, 1 Febr. - Spruiten 46 -1.23j Sjalotten 19; Witlof 44; Uien 0; 8oeu»kcol 32»/t; Peen: III (afw.) 7.20 en IV 7.i0, Woensdag is in Delft weer voor het eerst vette varkensmarkt gehouden. De prijzen beliepen van 1,65—1,68 per kg. Vlugge handel. GROOTEBROEK, 31 Fan. - 2500 kg Gele kool 15,50—16,70; 1200 kg Gro»».io kool 17| 250 kg Spruiten 16 40; 2000 kg Bloemkool 8- 19; 4500 kg Uien S7,<i0 38 20, grove 37- 37,10, drielingen 34,70-35 en afw. 17.10 -22,5)0 HEM, l Febr. Rode kool 0,30-14; Peefll II 14 en Til 11; Groene kool B 7-16; Witlof» 1 42—44 en II 30 36; Uiect afw. 13—30, middel 39 en grove 37,30. Bloemkool 14-29: Comtesse 34; Winceriouwtjeg 6-10.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2