Een avontuurlijke tocht door de branding Arbeidsvreugde en arbeidsvrede doel der ondernemingsraden iu 'I kort Advies van de commissie Burgwal Bescherming der openbare orde Wat zal Bevin na 23 Februari doen? Pasursdan orsder gezag der R.I.S. Waddeneilanden nog steeds geïsoleerd incler sigaretten naar Indonesië! Gevecht om Sien DONDERDAG 2 FEBRUARI 1950 Een Prins landt op Saba Enthousiaste begroeting (Van onze speciale verslaggever). Iedereen, die met Prins Bernliard meereist, is het erover eens, dat Hij deze toeht in een veel te geforceerd tempo moet maken en vaak niet ver der kan komen dan enkele vriende lijke woorden en handjes. Dat is voor een goodwill-ambassadeur al heel wat zal men zeggen, maar voor iemand, die op deze manier grote stukken van de aarde moet afreizen is het geen vol houden. Dat de Prins het toch vol houdt en zelfs met een zeker gemak, is alleen te danken aan zjjn sportivi teit en zijn handigheid om tussen de bedrijven door ook ontspanning te zoe ken. Als hij het gedaan krijgt, gaat hij b.v. zelf achter de stuurknuppel van het vliegtuig zitten, dat Hem en ons vervoert en als hij onderweg ergens een sportvliegtuigje ziet staan, zoals onlangs op Aruba, dan gaat hij ook daar nog even mee de lucht in en heeft er het grootste pleizier in, zijn gevolg, dat zich met grote snelheid in auto's over de weg beweegt, op de afgespro ken plaats te zijn. Op St. Eustatius zat de Prins bij een familie van emigranten in huis. Hij had nog geen voet binnen de deur gezet of hij had een klein poesje ont dekt, dat daar rondliep. Even later zat het katje op de prins zijn arm te' snorren en Zijne Koninklijke Hoog heid vergat de hele diplomatieke we reld een paar minuten, om die poes eens gezellig achter zijn oren te krab belen en er allerlei woordjes tegen te zeggen. Helaas was er op een ander mo ment, dat uniek was tijdens deze reis, geen persfotograaf in de buurt. De prins ontmoette ergens op een van de Bovenwindse Antillen een pikzwarte negermoeder met een heel klein kindje op haar arm. De prins ging naar dat baby'tje toe, trok zijn vriendelijkste gezicht en zei iets, terwijl hij tegelij kertijd onder de zwarte hieltjes krab belde. De moeder wist niet hoe zij het had en glom zoals een zwarte moeder maar glimmen kan. Een sprookje. U moet weten, dat op de eilanden Saba en Sint Eustatius nog nooit een lid van het Huis van Oranje een voet gezet heeft. Het was al een sensatie voor die mensen, dat de Prins dat deed. De manier waarop maakte het tot een sprookje van de hartelijkste toenadering waartoe een Prins maar komen kan. Dat bègon al op zee, toen de kruiser „Jacob van Heemskerck" voor de rede van Saba kwam met met Zijne Koninklijke Hoogheid aan boord. Het eiland lijkt van zee uit ge zien een roversnest. Bovendien veegde de wind grote stuivende watermassa's tegen de steile rotsen van deze uitge doofde vulkaan, die daardoor een nog veel onheilspellender aanzien kreeg. Het woei zo hevig, dat men de prins niet aan wal durfde brengen. „Wij kunnen u er niet aan wagen, Hoog heid," was het oordeel van de com mandant van de Heemskerck en de Prins werd er stil van. Men zag hem niet meer. Men zag alleen hoge gol ven, die de Heemskerck op en neer lieten wiegen. Hoog in de lucht toren de de massieve vulcanische rots en daarboven was ergens een gelukkige bevolking met een commissie van ontvangst zich aan het opmaken om de Prins te ontvangen, die hier de uiterste grens van het Koninkrijk zou komen bezoeken. Even later zagen wij aan bakboord een motorsloep te water gaan en voordat de marine-autoriteiten er erg in handen, danste die sloep al op de golven met de Prins erin, richting Portbaai van het eiland. De comman dant en de gouverneur van de Antil len er met een tweede sloep in haast achteraan om te zien wat er zou ge beuren en eventueel hulp te bieden. De pers mee aan boord, golven buis water over camera's en journalisten heen en alles vol spanning wat er zou gebeuren. Van land af naderde een roeibootje met drie zeerotten er in, die als gekken aan de riemen lagen te trekken. Het was n.l. beslist nodig, dat degene, die aan land wilde, in een roeiboot overstapte en zich door de branding heen liet trekken. De Prins zette alles op die ene kaart. Hij zou aan wal gaan. De zeebonken hesen hem over en even later zag men een her haling van Scheveningen 1813, maar nog veel romantischer. Een twaalftal van de zwaarste jongens van Saba kwamen tot hun middel door de bran ding heen. Vingen de roeiboot handig op, trokken hem door de riffen heen, waar de kust bezaaid mee is en op de kop van een zware roller stootte de boot op de kust, waar de Prins eruit sprong. De eerste Oranje was op Saba geland. Een half uur later waren wij hem gevolgd en had een kleine driftige jeep ons tot boven in het' arendsnest getrokken. Daar in de kom van de krater lag het dorpje ,,Thc Bottom", waar de Prins luide werd toegejuicht door enthousiaste mensen, zoals dat nu al wekenlang gebeurt hier op iedere plaats, hoe ver en hoe onbe kend ook, waar Zijne Kon. Hoogheid verschijnt. In tegenstelling tot het ruwe uiterlijk van het vulcanische Saba, is deze kraterkom een en ai liefelijkheid. Vriendelijke huisjes met de prachtigste tuinen en een planten groei, waarbij vergeleken onze hor tussen maar kinderwerk zijn. Bloeien de Bougainvilles en Flamboyantes en honderden bloemen meer en daarmid- den in die enthousiaste mensen met kinderen, die vaderlandse liedjes zon gen en een doosje met gehandwerkte zakdoekjes voor de prinsesjes kwamen brengen. Het was daar hoog in de lucht, ergens ver in de Caraïbische zee, waar het stormde en waar men met geen boot haast doorheen kon, een echt oud-vaderlands tafereeltje van Oranjeliefde en hartelijkheid je gens de prins, die ons vorstenhuis on danks storm en tegenwind toch kwam vertegenwoordigen. Honderdduizend ondernemingen komen voor toepassing in aanmerking Kamer zette debat voort De „Brakzand", het schip, dat de veerdienst naar Schiermonnikoog onder houdt, kan van wege het ijs de steiger niet meer bereiken. Hij vaart nu met de neus op het strand worden gebracht en vandaar per vrachtauto naar het dorp worden vervoerd. Enige passagiers voor het vaste land staan ongeduldig te wachten op het ogenblik waarop zij zullen worden inge scheept. Aan boord de kapitein van de veerboot, de heer Oenes. De indeling van de 2e, 3e en 4e klassers Als op Zaterdag 25 Maart het KNVB- bestuur het plan tot reorganisatie van het competitiewezen zal bespreken, dan zal dat automatisch een bespreking van de indeling der lagere klassen van de KNVB tot gevolg hebben. Het ligt in de bedoeling van de commissie-Burgwal om klassen van twaalf clubs te vormen, waardoor het promotie-degradatie-stel sel zou komen te vervallen. In district West b.v. zouden zes-en- dertig tweede klassers, twee-en-zeven- tig derde en honderd vier-en-veertig vierde klassers worden ondergebracht, hetgeen met de situatie van het ogen blik een verschil van vier tweede klas sers, vier-en-twintig derde en negen-en- Regering dient wetsontwerp in De Regering heeft bij de Tweede Ka mer der Staten-Generaal een wetsont werp ingediend, dat, uitgaande van het gestelde in artikel 196 der Grondwet, regelen bevat voor de handhaving der uit- of inwendige veiligheid van het Rijk door andere dün de gewone bur gerlijke bestuursorganen. De bedoeling is, dat tegen woelingen zal kunnen worden opgetreden, zonder dat dade lijk de staat van beleg behoeft te wor den ingesteld. Er worden twee fazen onderscheiden, de staat van verhoogde waakzaamheid' en de burgerlijke uitzonderingstoe stand. In de eerste worden slechts be perkte maatregelen genomen. Zo kun nen dan personen, wier aanwezigheid in een bepaald gebied ongewenst wordt geacht, v/orden verwijderd, en tegen gezagsdragers, die te kort schieten, cor rigerende maatregelen worden geno men. Wanneer met de toestand van verhoogde waakzaamheid niet kan worden vol staan, krijgt de overheid de bevoegd heden van de burgerlijke uitzonde ringstoestand. Dan zal een regerings commissaris met een deel van de be voegdheden van een of meer burge meesters kunnen worden bekleed. De toestand van verhoogde waak zaamheid duurt ten hoogste dertig da Sen maar kan worden verlengd. De burgerlijke uitzonderingstoestand is van onbeperkte duur Politieman raleegde diefstallen De laatste tijd zijn er in Goes ver scheidene diefstallen gepleegd, meestal in kantoren en scholen De daders kon men niet achterhalen. Verschillende om standigheden leidden er toe, dat de verdenking viel op een agent van poli tie. Deze is gearresteerd en heeft schuld bekend Hij is thans ter beschikking van de justitie gesteld. De Tweede Kamer heeft gistermid dag de behandeling van het wetsont werp inzake de ondernemingsraden voortgezet. De heer Andriessen (KVP) sloot zich aan bij hetgeen zijn fractie genoot Van Thiel de dag tevoren reeds had opgemerkt. Wel achtte hij' een be tere omschrijving van het woord werknemer gewenst. De heer Her mans (CPN) verklaarde overwegende bezwaren tegen het ontwerp te heb ben. Hij voerde o.a. aan, dat het hoofd der onderneming voorzitter van de ondernemingsraad zal zijn. Ook achtte hij de leeftijdsgrens voor verkiezing en verkiesbaarheid te hoog. De heer Wagenaar (CPN) sprak van een kne- velwet gelijk hij eerder de wet op de PBO reeds had gequalificeerd. De ar beiders krijgen niets te zeggen,' meen de hij. Alles is gedaan, aldus spreker om een ondernemingsraad van „ja- en amen-knikkers" samen te stellen. Het ontwerp is ondemocratisch en be tekent volgens zijn opvatting de geor ganiseerde onderdrukking van de ar beidersklasse. Minister Joekes. die daarna het woord kreeg om de sprekers van ant woord te dienen, verklaarde met vol doening kennis te hebben genomen van de instemming van verscheidene leden. De tegenkanting van de com munisten zag hij aks een verschijnsel, dat men de laatste jaren voortdurend in de Tweede Kamer heeft kunnen beleven. De bedoeling van het ont werp is de arbeidsgemeenschap goed tot uiting te doen komen en de werk zaamheid te bevorderen om zodoende te geraken tot groter arbeidsvreugde en arbeidsvrede. De regeling van deze materie in een afzonderlijke wet (men herinnere zich de motie-Stapelkamp) De kwestie der Japanse krijgsgevangenen In afwezigheid van de Sowjetrussi- sche afgevaardigde heeft de geallieerde bestuursraad voor Japan gisterochtend besloten de kwestie van de repatriëring van de Japanse krijgsgevangenen op de agenda te handhaven. Tijdons dezelfde vergadering hebben de Australische en Amerikaanse afgevaardigden bekend ge maakt, dat de Sow jetregering niet zal antwoorden op de Amerikaans-Austra lische nota, waarbij de oprichting wordt voorgesteld van een internationale com missie die in de USSR een onderzoek zou instellen naar het 1-t van de Ja panse krijgsgevangenen. NOORS SCHIP IN MOEILIJKHEDEN Van het ter hoogte van de Orkaden varende Noorse schip „Fjeld". groot 2960 ton, zijn noodseinen opgevangen. Het schip drijft stuurloos rond, Een Engels oorlogsschip begeeft zich in de richting van de plaats, waar de Noor moet ronddrijven. -- 23 deelnemers in Helsinski - De sirijd om de Engelse cup Aan de Europese schaatskam- Voor de vierde ronde van de pioenschappen Zaterdag en Zondag te Engelse Cup werden de volgende wed- Helsinki nemen 23 rijders uit acht lan den deel Zij zijn: Nederland: Broek- wan, vd Voort, Huiskes en Heus; Noor wegen: Andersen. Haugli Liaklev en Wahl; Zweden: Hedlund, Engstroem. Upland en Karlsson: Finland: Salomaa Parkinen, Laitinen en Suomalainen; Italië: Musaolino en Caroli; Tsjechoslo- wakije: Hanzlik en Kolar; Hongarije: Berenyi en Loerinez; Groot Brittannie: Cronshey. strijden overgespeeld met als resultaat Boltorf Wanderers—Leeds United 23. Cardiff City—Charlton Athletic 20, Derby County—Bury 52, Sheffield UnitedWolverhampton Wanderers 1—4. Hongarije won de wereldkam pioenschappen tafeltennis te Boeda pest voor Frankrijk. Zwitserland, Is rael, India, Italic en Denemarken. komt de minister doelmatiger voor. Voor toepassing komen naar schatting 100.000 ondernemingen in aanmerking. Als antwoord op een interruptie van de heer Gortzak (CPN) meende spre ker, dat het kapitalisme door dit ont werp zijn scherpe kanten verliest. De gestelde leeftijdsnormen zeide spre ker redelijk te achten. Er zal dispen satie mogelijk zijn. Vrolijkheid Tijdens de replieken vroeg de heer Andriessen (KVP) of de ziekenhuizen als een onderneming worden be schouwd. Moet b.v. in een ziekenhuis dat door religieuzen wordt bediend een ondernemingsraad worden inge steld? Ik zie die nonnetjes al zitten overleggen over de financieel-econo- mische zijde. Onder vrolijkheid der Kamer merkte de heer Gortzak op: En dan moet er een EVC-er tussen zitten! Dc heer Andriessen pretesteerde tegen het door de heer Wggenaar gebruikte woord „ja- en amen-knikkers". De le den van de vakorganisaties worden ■daarmede gehoond. Nadat de minis ter nog had vastgesteld, dat religieu zen werkzaam in een ziekenhuis, z.i niet als werknemers moeten worden beschouwd, werd de vergadering ver daagd tot hedenmiddag. Ook een manier.... Onlangs werd de 38-jarige fa brieksarbeider J. H. uit Rotter dam wegens een inbraak in een schoenwinkel in het politiebureau Chariots opgesloten. Toen hij de zer dagen verhoord zou worden, gaf hij de begeleidende recher cheur op de drempel van de cel een duw. Terwijl de politieman tuimelde, zag H. kans om er van door te gaan. Een achtervolging werd ingezet en weldra zat H. weer achter de tralies. Maar nu besloot hij het radicaler aan te pakken. Na de maaltijd van Dins dagmiddag brak hij zijn vork doormiddennam het deel met de tanden en sleep op de vloer de ruwe kantjes er een beetje af Toen het hoofd achterover en daar ging de vork naar bin nen. De man verhuisde nu natuur lijk naar het ziekenhuis, waar een röntgenfoto vaststelde, dat de vorkhelft in zijn maag zit en ver moedelijk langs de normale weg het lichaam zal verlaten. Zo niet, dan zal er operatief worden inge grepen. Voorlopig blijft H. maar 24 uur in observatie, tewijl in- plaats van een vepleegster naast zijn bed een agent op wacht zit- Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, toen hij, op terugreis uit Colombo, door Napels naar Rome reed. Bevin heeft "besprekingen gevoerd met de Paus, president Einaudi, pre mier De Gasperi en zijn Italiaanse ambtsgenoot, graat Sforza. Men neemt aan, dat de besprekingen tussen Bevin en de Italiaanse regerings personen voornamelijk de Brits-Ita liaanse geschillen in Afrika tot onder werp hebben gehad. Anak Agung, de minister van Binnen landse Zaken van de RIS heeft gisteren een bespreking gehad met het staats hoofd en de regering van Pasundan. De regering heeft eenstemmig besloten, aan de regering der RIS hulp in de alge mene regeringsaangelegenheden te ver zoeken. Na ontvangst van dit verzoek heeft Anak Agung besloten, zo spoedig mogelijk de nodige maatregelen te treffen en o.m. een commissaris te be noemen, die de bevoegdheden van de regering van Pasundan zal overnemen Politieke waarnemers te Londen noemen de minister van staat Hector Mcneil als mogelijke opvolger van Bevin. Indien deze na een overwin ning van Labour bij de verkiezin gen zou besluiten zijn portefeuille van Buitenlandse Zaken te ruilen voor een minder nspannende werk kring. Naar ver luidt, geeft Bevin echter geen blijk het ministerschap vaarwel te willen zeggen. Zijn positie is zo onaantast baar, dat hij alleen op eigen initiatief zou kunnen aftreden, aldus meent men in deze kringen. Rotte eieren De Italiaanse politie heeft vijf jon gelieden gearresteerd, die rotte eieren wierpen naar de Britse minister .van Twee Austervliegtuigjes hebben gis teren drie passagiers en 500 kg. post naar Ameland gebracht en 12 pasagiers van het eiland af gevlogen. Hiervoor waren enkele vluchten nodig Onder de passagiers bevond zich een patiëntje voor het ziekenhuis in Leeuwarden. Gis teren is ook de post naar Schiermon nikoog per vliegtuig vervoerd. Tot dit doel landden twee Austers Er is nog geen beweging gekomen in de ijsvloer, die de wadden overdekt. Noordhollands Kanaal wordt opengebroken De vereniging IJsstrijd te Alkmaar, die reeds enige malen het ijs in de om geving van Langedijk heeft laten open breken is er gister toe overgegaan het Groot Noordhollands Kanaal van Am sterdam tot Den Helder ijsvrij te laten maken Dit werk wordt ondernomen in imenwerking met de Rijkswaterstaat Sabotage oorzaak van Öeriijns spoorwegongeluk Naar de met Russische vergunning verschijnende „Berliner Zeitung am Abend" meldt, is in Berlijn een spoor wegongeluk gebeurd, waarbij zes per sonen werden gewond. Men vermoedt, dat sabotage aan de signalen is gepleegd. „Als de Westberlijnse politie zich on bekwaam blijft tonen de schuldigen op te sporen, zal de bevolking zich met andere middelen tegen die misdadigers moeten beschermen", aldus het blad. NIEUW BULGAARS KABINET Het Bulgaarse parlement heeft Woens dag een nieuw kabinet gekozen met aan het hoofd Voelko Tsjervenkof. secreta ris van de centrale commissie der com munistische partij in Bulgarije en vice- premier in de oude regering De minis ters zijn dezelfde als degenen die vóór de dood van Vassil Kolarof op diens voorstel door het parlement zijn geko zen. zeventig vierde klassers betekent. Deze clubs zullen dan worden overgebracht naar een ander district, totdat de ver sterkte degradatie het geheel op nor male sterkte heeft gebracht. De indeling van de onder ons district ressorterende clubs zouden er bij aan vaarding van het voorstel der studie commissies als volgt uitzien: Tweede klasse A: AFC, DWV, Zaan dijk, De Spartaan, Volendam, OSV, West Frisia, ZFC, Stormvogels, WFC, Rapiditas, Alcmaria Victrix. Tweede klasse B: TOG, DHC, VTA, Watergraafsmeer, VUC, HW Quick, Gouda, Scheveningen, UVS, Fortuna. Derde klasse A: HRC, Helder, Succes. Schagen, Alkm, Boys, Vitesse, ADO. WE, De Kennemers, DEM, Kinheim, Beverwijk, Velsen. Derde klasse B: Always Forward, Hollandia, DTS, GVO, IW, QSC, ZW, Zilvermeeuwen, KVV, APGS, SDW. ZSGO, OVVO. Vierde klasse A: Bergen, BKC, Grasshoppers, Nw. Niedorp, Oudesluis, Schoorl, Texel, Vrone, Watervogels, Wieringerwaard, ZAP, Berdos, RKAFC. Vierde klasse B: Andijk, St. George, Purmerend, De Rijp, WW, Westfrie zen, Zouaven, EVC, Purmersteyn, OFC, Meervogels, Zaanlandia, VVZ. Vierde klasse C: Assendelft, CSV, HSV, Limmen, Randers, RCZ, WSV, Zeevogels, IEV, VVB, DSS, Vliegende Vogels. EEN GOEDE RAAD: (Van onze militaire medewerker) De meeste lezers zullen zich onge twijfeld de ogen hebben uitgewreven, toen zij het opschrift boven dit arti kel lazen. Minder sigaretten naar de militairen in Indonesië? Inderdaad, in het belang van déze militairen zelf, die anders op zeer hoge kosten zou den worden gejaagd. Wat toch is het geval? In het verleden gold het als een wet van Meden en Perzen, dat in de zogenaamde geschenkzendingen aan militairen in Indonesië vrij van accijns en invoerrechten mochten worden gezonden per keer 500 sigaretten, óf 125 sigaren, óf 1250 gram kerftabak Daarmee kon Jan weer even vooruit. In het laatst van het vorig jaar- heeft het Indonesische Ministerie van Financiën echter een ingrijpende wij ziging in deze gunstige regeling ge bracht. Het bepaalde, dat met ingang van 1 Januari 1950 nog maar 200 si garetten, öf 50 sigaren, óf Vu kg kerf tabak, óf tyi kg van deze tabakspro ducten tezamen vrij van accijns en invoerrecht in Indonesië mochten wor den ingevoerd. Van deze nieuwe be paling, die dus een aanzienlijke ver slechtering inhield, verscheen eind Oc tober 1949 een bericht in de bladen maar slechts weinigen hebben er zich blijkbaar aan gestoord. Want ook na i Januari j.l. is men in goed vertrou wen voortgegaan met het zenden in pakketten aan militairen in Indonesië van 500 sigaretten inplaats van 200 Wat is daarvan np het gevolg? De geadresseerde militair die' dol blij zijn pakje aanneemt krijgt daar bij een rekening aangeboden, waarvan hij begint te duizelen. Er wordt n.1. bij overtreding van de nieuwe bepa iingen accijns geheven over de gehele zending, en die accijns is zéér hoog. Zij bedraagt 60% van driemaal de totale kosten, plus de verzendkosten plus invoer- en statistiekreebten. Voor 500 sigaretten met een waarde van f 15.komt de accijns op onge veer f36. Een soldaat, die dus zo'n geschenk zending ontvangt, is ongeveer zijn he le maandsoldij kwijt aan invoerrech ten en accijns. Ter voorkoming van dergelijke mindei prettige ervaringen raden wij onze lezers met klem aan, zich te houden aan de thans toege stane wettelijke hoeveelheden. Tot goed begrip van de zaak wil len wij hier nog aan toevoegen, dat deze maatregel, die zeker met zeer ge mengde gevoelens zal worden ontvan gen, niet genomen is door of vanwege de Nederlandse regering. Het Indone sische Ministerie van Financiën draagt hier de verantwoordelijkheid. OP HET MATJE £R IS GEEN nijd zo nijdig als de minnenijd, want de jaloerse is een martelaar die martelt. De jaloezie is geen liefde, maar de aap van de lief de. Zij is de tussenmuur, die de liefde van de haat scheidt. Als u nou maar niet denkt, dat de rechter zich in zodanige wijsgerige bespiegelingen begaf. Want de zaaé, die ons bezig hield nopens Adriaan, de loodgietersleerling, die een aanko mend metaaldraaier had afgetuigd? was weliswaar verworteld in een uit ontspoorde liefde ontsproten jaloers heid, maar daar had de Kadi niet mee te maken. In ons knusse zaaltje zijn wij principieel en welbewust te gen achtergronden. We houden ons aan de feiten dat geeft al tramme lant genoeg. Adriaan verwakkerde zich echter om een tip van de sluier op te lich ten en daarmede stelde hij Sientje in het licht der publiciteit. Hij had Sin terklaas met haar gevierd, maar te gen Kerstmis had Willem een wel gevallig oog op haar doen vallen. Hg had Adriaan de pepernoten gegund, maar bereidde intussen voor zichzelf de weg tot de mistletoe. Om het dui delijk te zeggen: hij had Sientje af getroggeld en zulks met een keur van redenen, die niet beperkt waren ge bleven tot de stotterende stamelingen, die jonge mannen in zodanige precai re situaties plegen te plegen. Want Willem had een heleboel kwaad van Adriaan verteld en het dramatisch gevolg daarvan was, dat Sientje? toen Adriaan op Zaterdagavond naar haar glimlach dong, uit de beminde lippen de woorden hoorde: Ik wil niks te make hebbe met een kampbeul Dat is lelijk van Willem, vond de rechter. Adriaan immers had het nooit verder gebracht dan een pad vinderskamp en daar werken geen beulen. Maar u had zijn leugens niet tot waarheid moeten maken door hem te mishandelen. Foei, u sloeg hem drie tanden uit de mond en een bloedneus als premie. Dat is barbaars. Ik kon mezelf niet meer houwe, pleitte Adriaan. Die knul had me le ven verwoest. Ik barstte van de ze- nuwe. Nou, nou, suste het Recht, u is twee-en-twintig en op zo'n leeftijd kan iedere barst nog gelijmd worden. Is het nou over? Ik wil die meid niet meer zien. Loop dan in 't vervolg ook Wil lem blindelings voorbij. Dat is veel goedkoper. Luister maar 's wat me neer de officier er van zegt. Meneer de officier voelde wat voor verzachtende omstandigheden omdat verdachte in eer en goede naam was geprikt, maar daarover had hij een klacht kunnen indienen. Eigen rech ter spelen is erger dan een gebroken hart. Honderd gulden boete. Adriaan weerstreefde dat het geen recht was. Willem had Sientje afge snoept en hij kon de kosten betalen. Da's niet eerlijk, meneer De rechter onderwees, dat Sientje geen voorwerp van 'afbetaling was maar dat het ging om een in geld uit gedrukte bloedwraak voor die uitge slagen tanden. En als u van plan mocht zijn ook nog aan de kiezen van Willem te jutteren dan wordt het ge vangenis. Voor dit keer bleef het honderd gulden. Verdachte gaf te verstaan dat „het leugenbeest" nog geen daalder waarn was en de rechter waarschuwde, dat hij geen gevecht op de gang zou dulden. Een vierkante veldwachter loodste de rivalen één voor één naar de buitendeur. Hadde Shakespeare nog geleefd, hij vulde er een bedrijf of zes mee. De romantiek is niet dood zrj leeft! KAREI,. Westduifse veiligheidspolitie ingesteld De Westduitse minister van Binnen landse Zaken Heinemann, heeft de oprichting bekend gemaakt van een centrale dienst voor criminele politie. Naar' verluidt zal een speciale afde ling worden ingesteld in het centraal bureau, die zal worden belast met „de bescherming van de democratische in stellingen" De agenten van de nieu we afdeling zullen speciale controle uitoefenen over de politieke bewe gingen", die een aanslag zouden kun nen plegen op de democratische vrij heden of een gevaar kunnen zijn voor de bondsstaat of zijn regering". De minister-president van "Irak, \li Djawdat Ayoebi, is afgetreden. SD-krsecht voor de Raad van Cassatie De thans 51-jarige F. E. Lammers te Leeuwarden was tijdens de bezetting Polizei-angestellter bij de SD en uit dien hoofde een zeer gevaarlijk indivi du. Hij werd dan ook door het Bijzon der Gerechtshof aldaar ter dood ver oordeeld. Dezer dagen is voor de Bij zondere Raad. van Cassatie bevestiging van deze sententie geëist. De verdedi ger bepleitte een nieuw onderzoek. STEEDS MEER SCHEEPVAART OP ROTTERDAM De maand Januari is voor de Rotter damse haven niet slecht ingezet. Kwa men er in het vorige jaar in die maand 730 schepen binnen, thans waren het er 970. Elk ogenblik wordt het dui zendste schip van dit jaar verwacht. I

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 5