Stad en Omgeving, Veilige thuishaven voor moegevaren zeelui AGENDA Cor Ruys speelde milde wijsjes op ..De Zilveren Fluit" Nederland zal bij onbelemmerd handelsverkeer wèl varen WAT DE THEATERS BRENGEN Oud-directeur Van den Berg bijna even oud als het tehuis in Egmond Auto botste tegen trailer Mr. Linthorst Homan sprak over landbouw- en voedselpolitiek Herinneringen Vervolg Stads De graanbeurs v naar Café Ce ZATERDAG 4 FF.ïVtïlAKI 1S59 Driekwari eeuw Prins Hendrik Stichting JJE PRINS HENDRIKSTICHTING te Egmond aan Zee bestaat in October van dit jaar driekwart eeuw. En merkwaardige coïncidentie ook haar vroe gere directenr. de heer J. H.van den Berg, viert Maandag zijn vijf en zeventigste verjaardag. Hoewel de tegenwoordige directeur, de heer Van der Gaag, ons mededeelde, dat aan het jubileum geen ruchtbaarheid zal worden gegeven en dat officiële vieringen achterwege zullen blijven (een en ander veroorzaakt door de moeilijke financiële positie, waarin de stichting verkeert als gevolg van de grote onkosten, die na de bevrijding voor herstel moeten worden gemaakt) komt het ons toch niet ondienstig voor, voor een ogenblik het licht der openbaarheid te doen schijnen op de heer Van den Berg en op de stichting, aan welke hij veertien jaar met liefde zijn werkkracht heeft gegeven. Vooroorlogse toestand keert langzaam terug QE HEER VAN DEN BERG is oud- koopvaardjjman. Inderdaad, slechts oud-zeelieden kunnen een functie als de zijne was, met succes vervullen. De Prins Hendrikstichting is geen gesticht. De bejaarde lieden, die daar verblijven zijn gewezen zeelui en geen verpleeg den vanwege de diaconie. Wie de zee eenmaal in haar macht hai, laat ze niet meer los. En zo tikt in de gezel lige huiskamer van de heer Var. den Berg in Huize Westerlicht te Alkmaar een koperen scheepsklok de seconden weg en slaat om het half uur de glazen met heldere dubbelslagen. En aan de wand hangen kleurige litho's en zee gezichten. De jarige zou ook zeker niet de koopvaardij de rug hebben toegekeerd, als niet doofheid hem had belet, goed gekeurd te worden. Er is een ondeu gende blik in zijn ogen, als hij vertelt, dat hij tot tweemaal toe de keurings arts om de tuin wist te leiden. Helaas, de derde maal is hij gestrand. Daarna zocht de heer Van den Berg het aan de vaste wal. Als ambtenaar bij de ge meente Amsterdam. Maar zeelui en schouwburgzaaltje, heldere, glanzende keukens en iedereen een eigen kamer Langzamerhand keert de voor-oor- logse toestand terug. Want de tweede wereldbrand heeft scherp gesneden in het beetje levensgeluk, dat de oude lieden was gebleven. Het gebouw werd gevorderd en oen begon een lijdensweg. Gepakt en gezakt trok de bevolking het land in, naar Wagenin- gen, naar Baarn, naar Zeist. De hon gerwinter bracht grote verliezen on der de gelederen. Met 150 man reisden ze af, met nQg geen zestig kwamen ze na de bevrijding terug. Enkelen von den onderdak bij familie, maar velen waren op hun laatste reis gegaan toen ze gedwongen Egmond vaarwel zeiden. En daar is het, waar de vroegere di recteur, de heer Van den Berg, weer op de voorgrond treedt. Want hem werd verzocht, poolshoogte te gaan ne men, toen de Duitsers verdwenen wa ren en Engelsen het zich in het ge bouw gemakkelijk hadden gemaakt. Met die Engelsen viel wel te praten. En direct werd een vleugel beschik baar gesteld. Per trein en met auto's van het Militair Gezag werden de oude lieden teruggehaald, Duitse bunkers le- (Ontleend aan onze Advertentie-rubllelc) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Ge- wetensstrijd (18 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: De ooievaarsclub (14 j.); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Night stop in Dakar (14 jaar); A.B.T., 8 uur: Home in Oklahoma (14 jaar). ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang der voorstellingen om 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. (ABT. 2, 5 en 8 uur). Nieuwe Doele, 7.30 uur: Evangelisa- liesamenkomst v. d. Baptisten Ge meente. MAANDAG Bioscopen als Zaterdag; aanvang def voorstelling om 8 uur. verden veldbedden en aardewerk en lepels en vorken en messen. Maar het meubilair bleef weg. Dat moest stuk voor stuk nieuw worden aangeschaft en niet alleen de meubelen, maar ook de stoffering, de gordijnen, de vloer kleden, de matten.Begrijpt ge nu, lezer, dat er geen mogelijkheid bestaat, een jubileum te vieren, zelfs niet het vijf en zeventig-jarig? Wèl heeft wijlen Prins Hendrik, een broer van Koning Willem III, de eerste steen gelegd voor het eerste, nu ietwat kazerne-achtig aandoende gebouw, maar de stichting bestaat geheel en al uit particuliere bijdragen en enkele le gaten. De oude zeelui beseffen dat zo alle maal niet. Zij roken hun pijpjes, ze kijken met kennersblikken naar de lucht, ze snuiven in de richting van de zee, van hun zee en ze praten over. och, misschien ook wel eens over wa terstofbommen of over penicilline, inaar meestal toch over de goede ouwe tijd of over de C. A. Banck of over de ramp van de Truculent Ze dragen hun ouderdomsrente af aan de stichting en ze krijgen hun jekkers en hun broeken, hun zeemanspetten en hun rijksdaal der zakgeld in de week. En zorgen hebben ze niet. Daarom is in hun ogen altijd het blauw van de zee en de gloed van de tropen, altijd. De heer J. J. Dinkelberg, directeur van de Federatie van VVV's in Noord- Holland, is met zijn Austin op de weg tussen Wormerveer en Zaandijk tegen een trailer opgereden, die slecht ver licht rechts op de weg stond. De auto werd aan de voorkant ern stig beschadigd. Merkwaardig genoeg liep de heer Dinkelberg bij deze bot sing slechts vleeswonden op, die wel iswaar veel bloedverlies veroorzaak ten, maar overigens geen gevaar ople verden. Doordat hij met matige snel heid reed en op het laatste moment het stuur nog omgooide, liep de tweede in- zittend.e, de heer De Boer uit Wormer veer, geen letsel op. Beiden waren op weg naar Zaandam, waar zij een be stuursvergadering zouden bijwonen vanVeilig Verkeer. Tegen de chauffeur van de trailer, afkomstig uit Wormerveer, wordt pro- ces-verbaal opgemaakt. De Halter „Cocktail" Over enkele dagen gaat de jaarlijkse nonstop-gymnastiekrevue van „De Halter' weer draaien. Na maanden van voorbereiding is men er in ge slaagd een cocktail te mixen van keurturnen, balletten, acrobatiek en wat zo al meer tot een dergelijke uit voering behoort. Gezien de reputatie van „De Halter" mag worden aange nomen dat het ook dit jaar weer een revue wordt, die klinkt als een klok. Dinsdagavond om half acht vangt de première aan en achtereenvolgens zullen de Halterianen op Woensdag, Donderdag, Zaterdag en Zondag hun kunnen demonstreren. Het leven begint bij tachtig EXTRA-TREIN NAAR PASSIESPELEN Ook te Alkmaar is men voornemens, een reis te organiseren naar de Passie spelen te Tegelen. Op 23 Juli wordt van Alkmaar af een extra-trein ingelegd voor de bezoekers van de Passiespelen. Deze trein stopt ook in Castricum. Van de zijde der N.S wordt er op aangedrongen om de trein zo spoedig mogelijk te bespreken. Bepaald is, dat dit nu op 1 Maart a.s. zal ge schieden. Aardige voorstelling van Het Vrije Toneel r\E AMERIKAANSE schrijver Mc Enroe heeft zijn toneelstuk „The silver whistle" (gisteravond in het Gulden Vlies gespeeld door Het Vrije Toneel) een vriendelijke Amerikaanse comedie in drie bedrijven genoemd. Die omschrijving is slechts gedeeltelijk juist. Stel u voor: een tehuis voor ou den van dagen, eeuwig kampend met financieel gebrek, beheerd door een jonge dominee en zijn verloofde, die eens per vier maanden te horen krijgt dat hij van haar houdt; een tehuis, leunend tegen grijze muren van een oude parochiekerk en met een „plaats je", waar de zon niet bij kan en waar de bloemen sterven; een tehuis, waarin mensen, die voor het leven hebben af gedaan, op hun dood zitten te wachten, hun verveling en hun besef van nut teloosheid afreagerend in ingebeelde ziekten, geloofsfanatisme en verbor gen whiskeyflessen. Men kan zulk een beeld van aan 's levens verlaten kusten aangespoeld wrakhout moeilijk „vrien delijk" noemen. Maar dan komt er tussen de twist zieke mevrouw Hammer en de in jeugddromen dolende juffrouw Hoad- ley en de overal ruikende mevrouw Gross en de vermagerende meneer Cherry en de rusteloos-vitale meneer Beebe plotseling een wonderman wan delen. Oliver Erwenter, de vagebond die de bisschop en de dominee be driegt met een gevonden geboorte bewijs, dat hem 77 jaren geeft, die de domineesverloofde het hoofd op hol brengt, die het gehele gezelschap met malle praatjes en geheime medicijnen en de whiskyfles en een fancy-fair een kwart eeuw jonger maakt. En die ten slotte niets anders is dan een zwerver, die het geheim van het leven heeft be grepen, die wijzer is dan de paedago- gie en de theologie en de maatschap pelijke begrippen tezamen. En die kans ziet een bisschop aan hazardsprt te zetten, een droge verloving tot een feest op aarde te maken, oude harten in frisse voorjaarsbloemen te transfor meren en een huis des doods tot een tuin van het leven om te vormen. Dat is de vriendelijke Amerikaanse comedie, die Mc Enroe met luchtige vlotheid bij elkaar heeft geschreven. Met veel humor, simpele wijsheid en net voldoende diepgang om het geval aanvaardbaar te maker. En dat is. ge zien het op zichzelf wel zeer schrijnen de gegeven, eigenlijk al veel lof. Wel: Cor Ruys maakte van de vro lijke zwerver een prachtig type. Met de verve van zijn heerlijke nonchalan. ce, zijn levende mimiek, zijn oer-ko- mische intonatie overspeelde hij vrijwel het gehele gezelschap. Met uitzonde ring van Nel Koppen, die onnavolgbaar goed was als de permanent in de con tramine zijnde mevrouw Hammer, die zich een blindedarmontsteking heeft aangemeten en om een operatie zeurt Haar bitserige uitvallen, haar „droge" maar rake gezegden ontketenden dave rende vrolijkheid. Tot die zorgeloze vreugde, waaraan de zaal zich al spoe dig overgaf, droeg meneer Beebe bij; zijn spel was uitstekend. Anny de Lan ge was een lief huishoudstertje, Sara Heyblom een geloofwaardige hysteri ca, Gijsbert Tersteeg speelde de domi nee wat geforceerd en Eric van Ingen was een snel tot de vreugde bekeerde bisschop. Opmerkelijk was het nog wel niet gave maar toch veel beloven de spel van Ton van Duinhoven als de collega-zwerver. Van Duinhoven, die twee jaar geleden nog een ijverig journalist was,die op redactietafels declameerde, heeft bij het cabaret van Wim Kan heel wat geleerd. Cruys Voorbergh had het vriendelij ke geval geregisseerd in de blijspel- toon; W. Beyne en Zoon hadden voor een suggestief décor gezorgd. Alkmaar heeft de luchtige melodie tjes van „De Zilveren Fluit" zeer we ten te appreciëren; er was veel en har- telijk applaus. A. K. ambtenaren zijn antipoden en het dienstverband met de Mokumse ge meenschap duurde dan ook niet lang. De Kweekschool voor de Zeevaart bracht de oplossing Hier bracht de heer Van den Berg het tot onder-com mandant, maar weer veranderde hij van betrekking en trad in dienst van de Scheepvaartvereniging, waar hij tien jaar bleef, van 1917 tot 1927. En in 1927 volgde zijn benoeming tot di recteur van de Prins Hendrikstichting in Egmond, welke functie hij tot 1941 bekleedde, toen hij met pensioen ging, om nog slechts eenmaal terug te keren. Maar dat is een ander verhaal, gelijk wij straks zullen aantonen. Een veilige haven r)E WINDWIJZER op de kerk aan de Voorstraat in Egmond aan Zee staat pal naar het Zuiden. Gehurkt ligt het dorp onder de duinen als beducht voor de aanjoelende windvlagen, die vanuit zee komen aanstormen en schudden aan daken en boomkruinen. De wind holt over de duintoppen, smakt neer in de oude straatjes met de lage huisjes, waar je met de hand bij de dakgoten kunt en waar groen uit geslagen, wrakke schuttingen dë erven afpalen. De wind stoot zijn hoofd tegen het stoere dak van de Prins Hendrik stichting. Gebelgd om die tegenstand duikt hij op de gazons omlaag en rukt verwoed aan de lijn in de lange, rechte vlaggemast. die temidden van de teak houten banken het gazon siert. Door Ankerstraat en Duinstraat gaan gebo gen mannen. Korte gedrongen gestal ten, leunend tegen de wind. de han den in de zakken van de pijjekkers, blauw-lakense broeken om de benen, die de gang van de zeeman lopen, wat wiegend, maar héél, héél zeker. In hun ogen is het wijde blauw van zeven oceanen en het bruin en goud van ver re kusten. Hun tanden omklemmen een pijp of verwerken een fikse pruim tabak van de ene mondhoek naar de andere. Zo lopen ze daar en voelen de wind, die hun herinneringen aanblaast, herinneringen uit vroegere dagen, toen hun voeten de scheepsdekken drukten, toen hun handen als spinnen lagen om de spaken van het roer. Moe en oud zijn ze geworden, die zeelui. Hun vin gers maken niet langer een halve sjou werman of een Turks knoop, tenzij voor pleizier, staalsplitsen is niet meer hun dagelijkse stiel. Zij hebben hun thuishaven gevonden, een warme stal en goed voer. In de Prins Hendrik stichting in Egmond aan Zee. Zo lopen ze daar en passeren Huize St. Agnes, het eerste gebouw van de stichting, later vervangen door een nieuw, schuin aan de overkant, op de plaats waar nu de gazons van het huidige tehuis lig gen. Later werd dat tweede gebouw afgebroken. Het was reeds ten dele ge sloopt door de tijd. Het toenemend rammelende vegkeer deed de rest. En dus kwamen de slopers, zwaaiden hun mokers stootten hun koevoeten. Wég ermee. Iets nieuws zou verrijzen, iets nog schoners, een waar tehuis voor de zwalkers over zeven zeeën. Veel was er aan gebouw nummer twee n.et ver loren, want het dreef weg van de wandluizen, wat overigens zeker niet de schuld was van d directie of van de zeelui zelf. MAAR NU STAAT DAAR het derde, breed en modern, van alle gemakken voorzien. Warm en koud stromend water op alle kamers, centraal ver warmd, met recreatiezalen, een In het Wapen van Heemskerk te Alkmaar hield mr. J. Linthorst Homan gisteren voor de Vereniging van OudleerUngen van de Rijkstuinbouwwinter- school te Alkmaar en Schagen een lezing over „De positie van de Nederland se zuivel in wereldverband". Mr. Linthorst Homan, die o.m. voorzitter Is van de Federatie van Nederlandse zuivelfabrieken is en ons land herhaalde malen in het buitenland vertegenwoordigde, toonde zich een goed spreker die. wegens tijdgebrek en de veelzijdigheid van het onderwerp, niet diep op de zaken kon ingaan, doch desondanks zijn hoorders wist te boeien. Hjj behandelde in zijn voordracht de landbouw- en voedselpolitiek in wereldverband. de toestand in de Verenigde Staten van Noord-Amerika, de Europese landbouwpolitiek, de Benelux en de binnenlandse markt. Lezing voor Oudleerlingen R.L.W.-school „Er zijn thans drie organisaties die zich met het voedselvraagstuk op in ternationaal gebied bezig houden" zo begon mr. Linthorst Homan zijn voor- d ht. „Er is een landbouw- en joec seloig.misatie van de Verenigde Vol- 'ter daarnaast bestaan nog eer. inter nationale boerenorganisatie en een in ternationale zuivelbond. Deze organisa ties moeten in onderling overleg de le gio vraagstukken, die er op voedsel- gebied bestaan, trachten op te lossen Men stuit hierbij op zeer grote moei lijkheden. Het staat vast. dat de mens heid thans niet zo gevoed wordt als aat nodig is. Dagelijks worden er 55 duizend mensen aan de wereldbevol king toegevoegd en de landbouw kan dit maan nauwelijks bijhouden Er is geen sprake van. dat men de achter stand kan inlopen, aldus spreker. Dat kan de industrie wel. Die is 300 pro cent verder dan de agrarische produc tie. Wil men een catastrophe vermij den, dan zal men er voor moeten zor- gpn. dat de landbouw aantrekkelijk blijft. Het is een zielig verschijnsel dat. waar enerzijds zulke geweldige tekor ten zijn er aan de andere kant enor me overschotten opgeslagen liggen Dit is bijvoorbeeld het geval met gra nen. rijst, suiker, oliën en vetten, kof fie, wol en rubber. Men zal studiegroe pen in het leven roepen om het vraag stuk van de verdeling tot een oplossing le brengen. Spreker meende, dat men alleen dan kan slagen, als punt vier van het program van Truman, de steun aan onontwikkelde gebieden, verwe zenlijkt wordt Deze streken zullen zo spoedig mogelijk sociaal en cultureel op een hoger plan gebracht moeten worden. Noord-Amerika Een merkwaardig gebied noemde mr. Linthorst Homan de Verenigde Staten van Noord-Amerika, waar zeer veel geproduceerd en geëxporteerd wordt. Dit is slechts mogelijk, doordat de bevolkingsdichtheid er niet groot is Waar in Nederlana 293 mensen op een vierkante kilometer wonen, zijn lat er in Canada maar 16. Er zijn ge weldige streken die men machinaal l.ewerkt. Het uitvoer-cijfer van. Europa is vergeleken bij 1939. slechts drie-en-vijf Ug procent. In Amerika is dat 290 pro cent. Canada, dat altijd boter invoer de. zal in 1950 voor het eerst 17.000 ton exporteren Dit is vooral te wijten aan de herziening van de Margarinewet al daar. Nederland zal alleen van zijn concurrenten kunnen winnen, als het speciale producten op de markt brengt en dat durft te blijven doen, ook al zal net de eerste tijd grote offers vra gen, zo betoogde mr. Linthorst Homan Binnenlandse markt Wat de binnenlandse markt betreft moet men bedenken, aldus spreker, dat ons land straatarm geworden is. Ex porteren is een noodzakelijkheid en vooral waar het gaat om de beste ar tikelen zal men moeten trachten deze in het buitenland te plaatsen. Voor Ne derland zou de beste oplossing van de huidige moeilijkheden liggen in een onbelemmerd verkeer van personen, kapitaal en goederen. Ons land staat, wat productie per eenheid betreft, aan de kop en de kostprijs is over het al gemeen laag. De overige Europese lan den, die de concurrentie vrezen, willen deze vrijheid slechts geleidelijk tot stand brengen Een zeer belangrijk vraagstuk noemde spreker tenslotte dat van de verbetering van het gras. dat 75 procent van het veevoeder uit maakt en dus wel de moeite loont er meer aandacht aan te besteden. Van de gelegenheid mr. Linthorst Ho man vragen te stellen werd druk ge bruik gemaakt. Bal-masqué van dans instituut Arendsen Der traditie getrouw zal de heer H. W. Arendsen dit jaar op 11 Februari in ,,'t Wapen van Heemskerk" weer een groot bal-masqué organiseren. Het „Hoempa orkest" van de „Klompenridders" zal de muziek tijdens de rondgang door de zalen verzorgen en „The Rhythm Stars" onder leiding van A. Dekker en de Night Owls onder leiding van P. Scheffer ne men de dansmuziek voor hun rekening. Om dit carnavalsfeest volkomen te ma ken. zal er In de pauzes een draaiorgel ten tonele verschijnen. Er worden prijzen uitgeloofd voor de mooiste costuums. Het geheel staat onder de beproefde leiding van de heer Arendsen. Ëgg) BERGEN N.H. CilA TELEFOON 2456 HARMONIE-TH EATER Gewetensstrijd Er zijn momenten in het leven, waar op een mens wordt geplaatst voor de vraag, of hij zijn roeping verder zal volgen, dan wel toe zal geven aan ver leidingen en verlangens, die een be staan schijnen te beloven, dat aangena mer is en zekerder naar uiterlijk succes leidt. De film Gewetensstrijd verbeeldt twee van zulke momenten een in de existentie van een man en een in die van zijn vrouw. Hij een rechter in een klein Amerikaans stadje, staat op zeker moment voor de vraag, of nij deze functie zal opgeven en naar New York zal gaan om daar in de advoca tuur carrière te maken. Op het moment van de beslissing beseft hij, dat het laatste zou neerkomen op ontrouw aan zichtzelf en dus keert hij terug. Voor zijn vrouw is de keus moeilijker. Zij hunkert naar het vrijere leven van de grote stad, omdat zij door de plaatse lijke grootheden nooit als gelijke is aanvaard en het roepingsbesef van haar man niet kan begrijpen. Een harde les is nodig, om haar duidelijk te maken, wat haar taak is. Gewetensstrijd (Cass Timberlane) is waarlijk niet de grootste film, waarin we Spencer Tracey bewonderden. Voor ons blijft hij nog altijd de ster van Jongensstad. Hij speelt echter de rol van rechter hier met dezelfde milde humor, waarmee hij eenmaal Patei Flanagan uitbeeldde. Laha Turner ver tolkt op knappe wijze het typistetje dat zijn vrouw wordt, Zachary Scott is 'n gevaarlijke derde Als geheel toch een rolprent, die het zal doen. Wie hem gaat zien heeft er vast geen spijt van CINEMA AMERICAIN „Nightstop in Dakar" In de Cinema Americain draait deze week een Franse film, die door knappe regie en sterk spel herinneringen op roept aan de Franse film van weleer Niet dat „Nightstop in Dakar" een film is met bijzondere inhoud. Deze rolprent heeft niets te vertellen en ei worden geen problemen in behandeld Integendeel, het is slechts het simpele verhaal van twee iunge mensen, die verliefd worden, later niets meer met elkaar te maken willen hebben, doch nadat zij in doodsgevaar verkeerden elkaar weer eeuwige trouw zweren Dat alles wordt echter suggestief ge bracht, op een manier waarvan de Fransen het geheim schijnen te bezit ten. Met een minimum aan actie wordt een spanning verkregen, waaraan de biscoopbezoeker zich niet kan ontrek ken. Bovendien is de achtergrond van een luchtdienst, in dit geva] de Au France, altijd aantrekkelijk, zodat de liefhebbers van Franse sensatiefilms deze week hun nart kunnen ophalen. VICTORIA-THEATER „De Ooievaarsclub" Amerika kent clubs, waar van tijd tot tde grote figuren uit het politieke maatschappelijke en culturele leven dei States verschijnen, niet om vermaak te zoeken, maar om „gezien" te worden Rond een dergelijke luxueuze gelegen heid speelt de luchtige film „Stork Club' De inhoud? Een garderobe meisje van de „Ooievaarsclub" redt het leven van een oude man, adopteert hem in de ver onderstelling, dat „dad" straatarm is, ter wijl hij in de millioenen zwemt. Het meisje Betty Hutton krijgt sedert dien van een „onbekende" de beschik king over een fantastische bankrekening en tracht via het geld het geluk te vin den. Hoe zij door de op mysterieuze wijze verkregen rijkdommen haar ver loofde verliest, deze later aan werk helpt, zich verzoent, het gebroken huwe lijk van haar beschermeling in het reine brengt en hoe aan het slot de oude man een prima creatie van Barry Fitzge rald, de pastoor uit „Going my way" zich als de weldoener ontpopt, wordt u verteld in deze pretentieloze rolprent, die publiek met niet al te hoge eisen ander half uur tijdspassering schenkt. In het uitgebreide voorprogramma, o.a. het bezoek van de Prins aan de West en een aardige tekenfilm in technicolor. A.B.T. „Home in Oklahoma" Op zonderlinge wijze is het testament van een der rijkste farmers van het Westen opgesteld, waardoor de erfge name slechts een klein deel van het overvloedige geld in handen krijgt Het overige geld met de verschillende ran ches erft een minderjarige jongen, die hierdoor vele moeilijkheden te door staan krijgt. Slechts een gedeelte van zijn grote erfenis viel ten deel aan de uitgever van het plaatselijk dagblad Dit was een liederenbundel, waarin de overledene verzoekt, een onderzoek naar zijn dood te doen instellen, daar hij gelooft, vermoord te zullen worden Tezamen met een journaliste van een der grootste dagbladen wordt het ge val onderzocht en uiteindelijk dp schuldige gevonden Voor dit echter het geval is, moeten zij versebo>d»ne vuurgevechten leveren en menig be nauwd moment doorstaan In deze cow boy-film speelt Roy Rogers als de plaat- Het Strijdkrachten- programma in Alkmaar Donderdagavond om half acht komt in het Wapen van Heemskerk het be kende Strijdkrachtenprogramma. Uiteraard hebben de soldaten gratis toegang, maar ook de burgers ziin (mits zij aan de zaal een gulden offe ren) hartelijk welkom. Het programma, dat „geconserveerd" wordt voor een latere uitzending per radio, wordt ver zorgd door het Orkest zonder Naam, de drie marketensters, de drie muske tiers, Toby Rix en Gait-Jan Kruitmoes. ZONDAGSDIENST VOOR HUISARTSEN Zondag 5 Februari zullen beschikbaar zijn de huisartsen dr. J. Lourens, Oude gracht 293 (tel. 2892) en dr. J. Pot, Ken- nemerstraatweg 65 (teL 3117). ZONDAC SSLUITÏNG APOTHEKEN Zondag 5 Februari zal de apotheek van dr. H. Hartong van Ark, Langestraat 1, voor het publiek geopend ziin. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. selijke uitgever en Dalp Evans als z'in collega „Old Gabby" Hayes comple teert dit tweetal in de strijd tegen de misdaad, zodat er genoeg spanning en humor heerst In het voorprogramma werd een historische film vertoond be trekking hebbende op een der grof ste treinovervallen in Amerika, de overval op de goudtrein ..De Coman- he". Velen lieten hierbij het leven, voordat een der sooorwegdetectives de bende ontmaskerde. In het verslag over het dertigjarig zakenjubileum van de heer J. v. d. Pol haalden wij aan, dat de jubilaris, die ook een actief lid is van de brandweer, reeds deelnam aan de blussing van de brand in de schouwburg „Dilligen- tia". Deze mededeling deed het hart van een oud-Alkmaarder opengaan. Hij schreef ons, dat hrj zich de brand nog goed herinnerde. Het blussings- werk stond toen, zo meent onze brief schrijver terecht,, onder leiding van de heer Van Zuijdam, destijds president van de brandweer. Verder herinnert deze oud-Alkmaarder zich, dat reeds voor 1914 een stoom'orandspuit werd aangevraagd, maar „dat kon de bruin niet trekken". In plaats daarvan kreeg Alkmaar toen de beschikking over een motor'orandspuit (die door een bruin getrokken moest worden). De heer Van Zuijdam was hier echter helemaal niet mee ingenomen. „De oorlog van 1914-1918 bracht veel verbeteringen, maar toch mocht die vroegere brand weer er heus wel zijn. We waren er net zo trots op als nu op onze moder ne blusmiddelen en wat al zeer co .v>-m Is- ,.d« kam°raadsehan is hetzelfde gebleven", aldus besluit on ze briefschrijver. FOUT IN PASSAGIERSLIJST. In de offciële passagierslijst van het troepentransportsehio ..Cheshire" blijkt een fout te ziin geslopen. Er is o m. vermeld dat de soldaat A. W Kaan dorp. Landstraat 30 zal repatriëren. Dit moet echter zijn Noorderkade 17. Doordat het café „De is verkocht en een andei beeft gekregen, hadden delaren, die iedere Vrijt maar komen, geen om Wel is daar het grote f graanbeurs, maar fit lei om, zonder dat er een is verbonden, geregeld t bruikt. Het grootste bez niet aanwezig zijn van e verwarming. De .tosten brengen van een ii.st: 11 een groot gebouw, warer wijl van gemeentewege voor gevoeld werd een van dien aard in exploit; Zo moest dus iets ander zocht, doch dat bleek ge lijke opgave, want 'ersc houders bleken wel bei richt ing gedurende nei per jaar ter beschikking maar gedurende de „kaï de" met het geweldige v verkeer bleven ze er lie schoond. Ten slotte slaagde n Central en daar waren graanhandelaren nu vp verzameld. De heer Voc recteur van het marktwe korte toespraak, waarin tot uitdrukking bracht, c lijkse graanmarkt hier t( komen en daarop zette beursgedoe in. Het graa kan gemist worden, zo ve ons. Het is namelijk nic hele zakken van de versi ducten worden aangevoe ook goed op kleine mom ligt het in de bedoeling ten in de loop van de t graanbeurs meer vorm t een vereniging op te riet bestuur, terwijl ook zal tracht geregeld een noti geven. Carnaval in het Cu Ook het Gulden Vlies teken van Carnaval .stijd. telijk versierde zalen zal 18 Febr. a.s. de Alkm. „De Maskers" een groti avond met bal mauqué Het belooft een bjj uitsl en vrolijke avond te wo grote zaal zullen twee or krachten inspannen de het uiterste op te voeren, „Bar" sweet-music ten j gebracht. De algehele t rust bij de bekende dam Smit. Een met zorg s jury, bestaande uit de H H. Eckmann, de heer en i hoeven en de Heren P. Middelbeek zal de moeil: deel vallen voor de mooi neelste costuums indn groupe, fraaie prijzen toe Met nadruk wordt er dat kaarten voor deelne: schouwers uitsluitend zijn op de Maandagavon Febr. van 7 tot 9 uur taurant van het Gulden Firma Met vertege nieuwe DAF-t Jac. Met's Automobielbi maar heeft de alleenve ging voor Noord-Holland- gen van de nieuwe OA1 een Nederlands product Automobielfabriek te Ein volkomen gelijkwaardig i: buitenland op de markt D4F truck biedt door zij ring, het geheel electi chassis en het nieuwe grote voordelen. De wage dig van constructie, ma soliditeit en doelmatigl-ei het type, dat de firma 1 onder de aandacht van i afnemers zal brengen, he zinemoter Van 102 pk en van 4.50 meter, die gesch een nuttige last van 5 tc EERVOLLE OPDRAC ALKMAARSE F] De fa. Spruyt, Langest opdracht tot het installe nieuwe luxe toeristensch ses Irene" dat voor reke fa. Doeksen in Terschelli: wordt. De installatie betr linnengoed, als het meu stoffering van het gehel De „Prinses Irene" wc passagiersschip, dat g worden voor korte v waarschijnlijk naar Noorv narische eilanden en de Zee. Het schip zal ui terlij ten varen. ONDERLINGE WEDSTRIJ De onderlinge wedstrijden, dub DDD Vrijdagavond hield gewoonlijk, weer een spannenc De uitslagen zijn: Eerste klas: Hemels— Woonij Jong-M. Oud 0-2; N. Oud Feerdeman-Kmider 0—2. De stand in de kopgroep is: 20; 2. N. Oud 11-16; 8. 4 Hemels 12—13. Tweede klas: Langras 2—0: Visser—Miedema 0—2; 0-2. De stand in de kongroep is: 13—18; 2. Bijwaard 13 15; 12—12; 4. Miedema 12 11. Derde klas: Huis in 't V Hoogendijk—Bakkum 0-2; Ve< Bakkum-Huis in 't Veld 2- 1-1. FAILISSEMEN De rechtbank te Alkma: derdag failliet verklaard gebnom handelende onde Boekenbeurs, gewoon adi mannestraat 1, zaak-adre straat 89. Alkmaar. Reet ris mr J Krabbe, curato: Sluys, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2