UlttIL, tl Uit tl HUI llll- 11 tl tt t't tUlULllU LI LUUt.tltt tilt tt- tUl tttt LIU til tt LU ttUtt Ltltl, UIL 11 Uit Lt Uit tilt Uit LI ILL. UIL mtttuut1 LULL r Schaatsen op zolder, de voetbal uit de kast Een briefje in lopers Raadsel ewogen week-eind V. J maar rr Puzzle-rubriek Dodendans Cultureel Nieuws Hoe is de stand Mieke? Voor ideale reiniging van elk kunstgebitook plastic Radioprogramma voor dit week-end Bestemming ZATERDAG 4 FEBRUARI 1950 No de schaatsen, goed Ingevet, weer naar de zolder zijn verhuisd, gaan de voetbalenthousiasten weer aan hun ge liefde sport denken. De competitielei ding van de KNVB heeft bepaald dat het wedstrijdprogramma van 21 en 22 Januari naar dit weekeinde is verscho ven en hier en daar zullen dus wel voetbalwedstrijden worden gespeeld. De meeste ontmoetingen zullen echter wel worden afgelast omdat vele terreinen onbespeelbaar zjjn. VSV zal in de gedwongen rustperio de wel tot de conclusie zijn gekomen dat er „iets" moet gebeuren om niet tot de degradatiecandidaten te gaan beho ren. Nu is het morgen niet eenvoudig de thuiswedstrijd tegen Sparta te win nen, maar een gelijk spel zou reeds een zeer behoorlijk resultaat zijn. Belangrijk in de eerste afdeling is de wedstrijd DOSBlauw Wit. Als de gas ten met de punten naar Amsterdam vertrekken, is het uitgesloten dat DOS een rol van betekenis kan vervullen Hermes DVS staat er beter voor en het is niet aan te nemen dat deze ploeg zich door KFC zal laten verras sen Niettegenstaande Xerxes tot de middenmoot is afgezakt en voor de ti tel niet meer in aanmerking komt, zal het in de wedstriid XerxesAjax niet aan spanning ontbreken. Het zou ons niet verwonderen als de Amsterdam mers met een puntenverdeling genoe gen moesten nemen. De Volewijckers trekt eveneens naar Rotterdam om een bezoek aan Neptunus te brengen. Deze over-Yers zullen wel met de volle winst thuis komen PUZZLE 121. EEN BEKENDE ZEGSWIJZE (OPL.) De negen bedoelde woorden, die eerst gevonden moesten worden, wa ren: winter, struis, bedrog, heidenen, gierigheid, geheim, zijdeur, stroom, deugden. Zet men nu de letters, die voor de getallen van 1 tot 33 in de plaats staan, dan leest men de zegswijze: De zuinig heid bedriegt soms de wijsheid. Een niet te moeilijke opgave, die dan ook een stroom van goede oplossingen uit geheel Noord-Holland op de redac tie-tafel bracht. Na loting onder de inzenders vaneen goede oplossing is de wekelijkse prijs van 5.ditmaal ten deel gevallen aan de Heer dr. ir. J. C. de Ruijter de Wildt, Koepoortsweg 94 te Hoorn. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. PUZZLE 122 VOOR ONZE CIJFERLIEFHEBBERS Piet moest weer zo'n moeilijke straf som maken. Hij moest een getal van TIEN cijfers vermenigvuldigen met 8340762 3. Hij schreef dit getal echter heel onduidelijk en zag daardoor de beide drieën voor achten aan. Ook zag hij de NUL over het hoofd en plaatste dus Dij de laatste drie gedeelteliike producten achteraan telkens een NUL te weinig. Hij kreeg daardoor in de uitkomst 352545729020971565 te weinig. Gevraagd wordt welke som Piet wer kelijk had moeten maken en wat de juiste uitkomst had moeten zijn? Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 9 Februari aan de Re dactie van dit blad. (Er wordt weer eens prijs van f 5.verloot). Lied van de week Volgens berekeningen van E. P. Franceso Pellegrini, zijn tij dens de eerste helft van deze eeuw tengevolge van oorlogen, revoluties en vervolgingen vijf tig milltoen mensen om het le ven gekomen. Persbericht. Truman beveelt constructie van waterstofbom. Idem. Toen ik dit eerste persberichtje Een week of wat geleden las, Was ik van mening dat dit aantal Toch wel zeer respectabel was. Vijftig millioen in vijftig jaren, Dat is toch een millioen per -jaar. EN, dacht ik, moog'lijk wordt men wijzer Dat hoopte u toch óók, nietwaar? Helaasdie hoop is snel vervlogen, Dit alles was slechts kinderspel Bij 't gene wat ons staat te wachten Bij weer een nieuwe oorlogshel Want deze superbom, m'n lezer, Is duizendvoudigmaal zo sterk Als de atoombom op Bikini. Nóg eens, dat was maar kinder werk t Is alles voor de lieve vrede, (Die leuze wordt men nimmer moe) Maar ondertussen gaat de wereld In ijlvaart naar de bliksem toe.. Nu kan men vroom gaan zitten praten. Of vloeken als een sjouwerman, Dat is gewoon „lood om oud ijzer" Het wordt er toch niet beter van. Wij dllen staan in dezen schuldig. Wat hebben u en ik gedaan Na de verschrikkelijke jaren Die over ons zijn heen gegaan Het brood ligt al weer op de straten Men kankert weer aan alle kant. En zwendel, diefstal en corruptie, Die vieren hoogtij in het land. O ja, op vijf Mei Vijfenveertig Werd. God ootmoedig dank gebracht Maar dat is al zo Idng geleden, Daar wordt niet eens meer aan gedacht En toch, bij Hem is slechts de uitkomst Voor deze aard in stervenspijn. Méér dan bij duizend superbommen Die van de hel de schaduw zijn. JABSON AgOW heeft nog een klein kansje om de eerste plaats te bereiken. De Apeldoorners zullen dan de uitwed strijd tegen Enschedese Boys moeten winnen, een opgave die wel eens te zwaar kon zijn. Als Enschedese Boys wint, is alleen nog Heracles in staat de leiders de voet dwars te zetten. In het Zuiden hebben Limburgia en PSV een .zacht eitje" aan de hekke- sluiters Kerkrade en Helmondia. De runners-up RBC en MW gaan het el kaar in Maastricht lastig maken waar MVV haar ongeslagen thuisrecord zal verdedigen. Bij een overwinning van WV op NOAD moet ook met eerst genoemde club nog rekening gehouden worden. In afdeling VI gaan Willem n en Maurits met een gelijk aantal punten aan de kop. Beide clubs krijgen mor gen sterke tegenstanders op bezoek, BW gaat naar Willem II en Eindho ven naar Maurits. zodat het zeer wel mogelijk is, dat de leiders met punten verlies uit de strjjd zullen komen. yiT DE WERELD van Apollo zijn weer talrijke bijzonderheden te melden. Dit geldt dan in de eerste plaats de dirigent van het Amster damse con -ertgebouworkest Eduard van Beinum, die een invitatie heeft ge accepteerd om van Januari tot begin Februari 1951 acht concerten in Ame rika te komen dirigeren. Wanneer Ra fael Kubelik in 1951 weer bij het con certgebouworkest terugkomt, zal Van Beinum eventueel nog vier concerten in Chicago leiden. De partituur van het vioolconcert in A gr. t. van J. Haydn, welke partituur sinds 1769 was vermist, is teruggevonden in het muziekarchief van het Benedictij ner klooster te Malk bij Wenen. Het heeft verscheidene maanden gevergd om het werk, waarvan de bladen overal verspreid waren, weer samen te stellen. Kirsten Flagstad van de Metropoli tan Opera te New York zal aan twin tig voorstellingen van het Britse Festi val haar medewerking verlenen. Vrij dag 10 Februari zal de Franse pianiste Celiny Chailley tezamen met de Franse violiste Denise Soriano in Diligentia te Den Haag optreden. Op het programma zijn werken van Mozart, Beethoven en Schuman. UET BESTUUR VAN de Nederlandse filmclub heeft aan de Italiaanse film „Malti sogni per le strade" (Kleine mensen op de grote weg) het praedi- caat „film van de maand" verleend Vrijdag 3 Februari ging de Nederlandse premiere in het theater De Uitkijk te Amsterdam. In Belgie is de Franse film „Rendez-vous de Juillet" als de beste film van de maand aangewezen Volgens de uitslag van een opinie onderzoek, uitgeschreven door het Amerikaanse blad „Film Daily", naar de tien beste filmregisseurs, kreeg Anatole Litvak het hoogste aantal pun ten voor zijn regie van „De slangen- Hersengymnastiek door Bob Wallagh Eerst even een paar grappige vragen, dat mij per brief bereikte Welke plaatsnaam geeft aan hoe ze gekleurd is? Antwoord: Bruinisse. („Bruin is ze".) En: Wat is hel tegenovergestelde van een vrolijk jagertje? Antwoord: een droevig negertje En nu de nieuwe vragen: 1. Een Nederlandse plaatsnaam is tevens de naam van het aanvals wapen van een dier en van een muziekinstrument? Hoe heet die plaats? 2. Er zijn mensen, die beslist niet kunnen slapen, als ze koffie drin ken. Hoe komt dat? 3. Hoe heet een inwoner uit Venezuela? 4. Wat is een Lycëist? 5. Hoe heet de bode van een universiteit? 6. Hoeveel druppels heb je nodig om een medicijnflesje van 10 c.c. vol te maken? 7. ln een bepaald vak spreekt men van „mastiek maken". Wat betekent dat? (Niet het materiaal „mastiek".) 8. V weet wat een lichtweek is. een feestweek met veel licht. Maar wat is nu een „week licht"? 9. Hoe heten de 3 laagste gewichts klassen bij de bokssport? 10. In welke klok vindt men geen uurwerk? (Voor de antwoorden zie men elders in dit nummer.) kuil". Jongens uit het Leidse „Don Bosco-huis" zijn als spelers opgetreden in een speelfilm „De zwarte panter". Het verhaal zal ook in een serie luis terspelen voor de Wigwam van de KRO worden uitgezonden. J-JE TENTOONSTELLING van werken van de Engelse beeldhouwer Henry Moore in het Stedelijk Museum te Am sterdam blijft geopend tot en met 26 Februari. Cor Hermus en Joan Rem- melts zullen in het volgende seizoen de directie voeren van de toneelgroep Comedia. Het bekende Stadttheater van Aken, dat vóór de oorlog steeds veel bezoekers uit Limburg trok, die nu niet komen door sluiting van de grens^ verkeert in grote financiële moeilijkheden. De journalist-schrijver secretaris van de Openbare Leeszaal in Groningen Josef Cohen heeft de no velle-prijs van de stad Amsterdam-1949 groot 1000 verworven voor zijn no velle „De tocht van een dronken man". Tast de natuurlijke kleur van Uw kunstgebit niet aan prodenta amersfoort MP 395 Hoofdschuddend bekeek Pieters, die nu al weer ruim 8 jaar bij slotemaker Spier in dienst was, het briefje, dat op zjjn werktafel lag. „De baas is zeker kinds geworden," dacht-ie, terwjjl een glimlach over zijn gezicht waarde. „Een flauw grapje om me zo'n briefje te schrijven." Reeds wilde hij het stukje papier in elkaar frommelen en door 't raam naar buiten smijten, toen mevrouw Spier binnenkwam. „Heb je het briefje van mijn man gevonden, Pieters? O, juist, doe je dan even wat erin staat. Bankier Geld- mans heeft me nu al drie keer opgebeld en m'n man is op karwei." Ja, toen ging Pieters een lichtje op. Hij bekeek het briefje met de lopers eens goed, nam een potlood, schreef een letter boven elk tekeningetje (de zelfde letter steeds boven hetzelfde figuurtje) en wist in vijf minuten naar wie hij toe moest en wat hij daar te doen had. Is U er,ook zo snel achter als Pieters? De letters B, C, F komen één keer de J, Q, U, X, IJ ln 't geheel niet voor. (Voor de oplossing zie men elders ln dit nummer). VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I» 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Het Radio-koper- kwartet. 6.15 Europese kampioenschappen schaatsen. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Actualitei ten. 7.35 Symphonie. 7.45 Regeringsuitzen ding. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Liederen. 9.00 Negen heit de klok. 9.45 „Weet u het?" 9.55 Weekend-serenade. 10.35 Idonesisch commen taar. 10.45 Avondgebed. 11.15 Het Maastrichts Stedelijk Orkest. HILVERSUM n, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.20 Populaire liedjes. 7.00 Artistieke staalkaart. 7-30 Lezen in 'de Bijbel. 7.45 „Passepartout". 8.15 Vindobona schrammel'n. 9.45 Socialistisch commentaar. 10.00 The Ray Ellington Quartet. 10.25 Onder de pannen. 10.45 De fluisterende harmonica. 11.15 Sport: biljarten. 11.25 Chez Marcel. 11.45 Zang door de pied pipers. VOOR ZONDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 8, 9.30, 1, 7.30 en 11 uur. 8.30 Hoog mis. 9.45 Kwintet. 10.00 Kerkdienst. 11.30 „Na de kerkdienst". 12.15 Apologie. 12.40 Orkest zonder naam. 1.20 Radio Philharmo- uisch-orkest. 2.30 „Eeuwig zingen de klokken" 3.45 Motet- en Chansonkunst. 4.15 Europees kampioenschap schaatsenrijden. 4.30 Vespers. 5.00 Ziekendienst. 5.30 In de aula van het Hervormd Lyceum. 6.30 Strijdkrachten 7.00 Gewijde muziek. 7.15 Kent gij uw Bijbel? 7.45 Actualiteiten. 8.12 „Uit en Thuis10.15 Kar dinaal Mindszenty. 10.45 Avondgebed. 11.15 Biljarten. 11.22 Kamermuziek. HILVERSUM II, 415 m. - Nieuwsberichten om 8, 1, 6.15, 8 en 11 uur. 8.40 Rustige Zondagmorgenklanken. 9.10 Sportmededelingen 9.15 Men vraagt.... en wij draaien. 9.45 Geestelijk leven 10.00 Meester-trio. 10.25 Met PATRICIA WENT WORTH 103 „Hijhij hing de telefoon op. Ik deed het alleen, om opnieuw aanslui ling te icrijgen". Dit was iets nieuws. Frank Abbott keek op van zijn aantekeningen. Miss Silver van haar breiwerk, dat een ogenblik meer aandacht dan gewoon lijk had gevraagd. „Waarom wilde u opnieuw aanslui ting?" vroeg Lamb kortaf. „Ik wilde Carroll vertellen, dat ik bil hem zou komen". „Kreeg u hem aan de telefoon?" „Ja". „Hij wist dus, dat u zou komen?" „Ja". „Wat zei u tot hem?" Ik zei: „Kijk eens, hier kun je het niet bij 'aten. Als je meent, iets te heb ben gezien, moet je me dat mededelen Ik kom naar je toe" „Wat antwoordde hij?" „Hij lachte en hing de telefoon weer op" (Oakley zwichtte voor de inner lijke aandrang om zijn gedrag verder uit te leggen). „Daarom ging ik ook naar 'de zijkant van huisik dacht dat hij ine riepik dacht, dat ik mijn naam hoorde. Ik wist, dat ik ko men zou ik dacht dat hij misschien klaar zou staan om mij binnen te la ten. Maar toen ik mijn naam hoorde Miss Silver liet het lichte kuchte horen, waarmoe zij gewoon was. de aandacht te vragen. „Is u er zeker van, dat u uw naam hoorde, mr. Oakley?" Hij keerde zijn verwilderd gezicht in haar richting. „Ik ben van niets meer zeker Ik dacht hem te horen Daarom lien tb ook naar de ziikant van het hui^ Fe grimt u niet. dat ik een reden mee' hebben gehad, om daarheen te lopen' Zonder enige klemtoon merkte de hoofdinspecteur op: „Wij weten niet, welke reden mr. Carroll had, om daar heen te gaan Degene, die hem ver moordde. had in elk geval een motief om hem te volgen of te vergezellen" In de nu volgende pauze kwam mr Oakley niet voor het eerst tot de over tuiging, dat hij beter zou hebben ge daan, als hij zijn mond had gehouden Hij kon zich nu voegen bij de andere gasten, die in de salon bijeen waren onder da plechtigs hoede van een plaatselijke politieman. Als deze jonge man zich met zijn gedachten niet al leen bij zijn opdracht had beperkt, zou bij misschien hebban opgemerkt, dal het gezelschap enige contrasten ver toonde, maar hij bepaalde zich tot de conclusie dat het een gek geval was en dat een vandeze lui wel de moord zou hebcen gep'leegd. 't Hinderde hem dus allerminst dat mr. Tote een blau we serge broek en een tweed overjas droeg, dat mrs. Tote weer de nauw sluitende zwarte japon had aange trokken, die ze aan het diner had ge dragen een kledingstuk, dat op zichzelf het nog wel, deed, maar als een soort zak om haar lichaam hing: of dat de andere oudere dame bene den was gekomen m een dikke, ou derwetse grijze morgenjapon, maar niettemin huiverde en keek, of ze 't nooit weer warm zou krijgen. Van de twee jonge dames droeg miss Brown een tweed rok en jumper, terwijl miss Lane gehuld was in een zeer luxueuze ochtendjapon, zo rood en zo teer als een klaproos. Mr. Masterman droeg een ochtendjas, een keurig en geheel nieuw kledingstuk. Ze waren er allemaal en ze zaten er allemaal, terwijl niemand iets zei En de tijd ging voort. In de bibliotheek zei Lamb: „Hij is op het hoofd geslagen fhet iets, dat de hersenpan heeft vc-'brii zeld, maar er is geen spoor van 't wa pen te bekennen. Toch moet het er gens zijn. maar in het huis werd niets ontdekt. Mogelijk werd het wapen schoongemaakt en op zijn nlaats terug- gebracht Ev zijn ooken strijkijzers, kolfstokken en nog veel meer maar ulke dingen schoon te maken en weer op hun plaats te zetten vraagt tijd en de tijd was kostbaar. De man kon nau. welijks dood zijn geweest toen Frank hier kwam. Hoe je het ook draait, dat telefoongesprek was om kwart over tien afgelopen, want toen had Pearson gesloten en zag hij Carroll de trap opgaan. Om vijf minuten vóór half elf belt miss Silver De Ram op. Frank vertrekt ongeveer half elf en loopt zes a zeven minuten later Oakley tegen het lijf. Als Oakley nu Mill House verliet na zijn tweede telefoongesprek, kon hij hier niet zijn voor half elf, vooral ir het donker Als hij Carroll vermoord de, had nij plm. zes minuten om dat te doen en de laan terug te lopen tot waar Frank hem ontmoette. Ik zal nie* zeggen dat het onmogelijk was, maar hij moest dan eerst Carroll ontmoeten die vermoedelijk op hem wachtte, hero overhalen om mee op zij van het huis te gaan waarom? twist met hem zoeken, hem op het hoofd slaan en dp laan afrennen. Als mr Oakley de da der was kan hij het wapen heoben meegebracht of misschien iets onder weg opgepikt. Een grote kei zou vol doende geweest zijn of een baksteen en die kan hij al rennende hebber weggegooid. Bij nauwgezet onderzoek overdag zouden we die dan wel vinden Natuurlijk zou hij niet in staat zijn ge weest. het ding schoon te maken en als het niet hevig gaat regenen, zou den we het kunnen identificeren. Maar ik vraag mij af, waarom Carroll of dp moordenaar zich bevonden op de plek waar het lijk werd aangetroffen" Miss Silver kuchte weer even, ter wijl zij opmerkte: „De slaapkamer van mr. Carroll ligt aan die kant". „Ja", bromde Lamb „maar de ven sters waren gesloten en de gordijnen dichtgetrokken". Terwijl haar naalden boven het rose kindertruitje kletterden, deed misc Silver opmerken, dat iemand, die Car roll'* aandacht had willen trekken eer handvol grint tegen z"'n vensters had kunnen gooien. (Wordt vervolgd' Wijzen bijeenbrengen is niet wijsheid bijeenbrengen. REMY MONTAhéF eo zonder omslag. 10.50 De ionge Fliereflui ters. 11.75 Triangel. 12.00 De Amsterdamse Politie-kapel. 12.30 De Zondagclub. 12.40 ln Holland staat een huis. 1.20 The Roman cers. 2.05 Boekenhalfuur. 2.30 Aansluiting met het Concertgebouw. 4.30 Avro's wekelijkse sportrevue. 5.00 Cor Steyn's Orgel-ensemble. 5.30 De avonturen van Ome Keesje. 5.50 Van het groene laken en het gladde ijs. 6.30 Studio- dienst. 7.00 „Luisterclubs". 7.35 „Het woord spreekt ons aan" 8.05 Hugo de Groot. 8.35 Hersengymnastiek. 9.00 „De Speeldoos". 9.20 Reportagedienst. 9.35 Cello en piano. 10.00 's Levens speeltuin". 10.30 Waltztime. 11.15 Opera's. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 8.05 Gram. 8.30 Lux.: „Chan sons et danses". 9.15 Gram. 9.20 Eng. H.S.: Orkest Creen. 10.00 VI. Br.: Muziekgeschie denis. 11.00 Harmonie-orkest. 11.45 Fr. Br.: Ilot Jazz. 12.00 VI. Br.: Koor. 12.15 „Sweet and soft players". 1.15 Zang. 1.30 Voor de soldaten. 2.00 Opera en Belcanto. 3.30 Eng. L.P.: Gram. 4.30 „Take it from here". 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 NWDR: Symph.-orkest 45 Fr. Br.: Voor de jeugd. 7.30 „Non stop! Rechtdoor!" 9.30 Actualiteiten. 9.45 Orgel. 10.15 Verz.progr. 11.05 Gram. LIJN IV: 8.10 Gram. 9.00 Eng. L.P.: Piano 9.20 „Ranchers". 9.40 Sandy Macpherson. 10.10 Strings en Choir. 10.30 „Pioneers of Rhythm". 11.00 Gram. 11.30 Squadronnaires Dance Or chestra. 12.00 Fr. Br.: Kunstoverzicht. 12.08 Gram. 12.35 Orkest met sohst. 1.00 Eng. L.P.: Verz.progr. 2.15 Orkest Yorke. 3.00 Fr. Dr.: Symph.-concert. 345 Marsen. 4.00 NWDR: Verz.progr. 5.00 VI. Br.: Pools concert. 5.35 Fi Br.: Voor de soldaten. 5.50 VI. Br.: Sport. 6.00 Piano. 6.30 Lux.: Sam Costa Show. 6.45 Eng. L.P.: Geraldo. 7.30 „Ray's a Laugh". 8 00 Lux.: „Pirouettes". 8.15 „Vivent les Gos- ses". 8.30 Eng. L.P.: „Palm Court Orchestra. 9.30 Community singing. 10.00 Orkest Ter- nent. 11.15 Charlie Kunz. 11.30 „Think on these Thing's". 11.45 Sandy Macpherson. VOOR MAANDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.20 Te Deum Laudamus. 8.45 Sonate. 9.15 Ochtendbezoek. 9.30 Familie-competitie. 10.05 Kwartet. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ballet-suite. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.40 Zangrecital. 12.10 Lunchconcert. 12.33 NCRV-koor. 1.15 Vrij en Blij. 1.45 Orkest 2.00 Schoolradio. 2.35 Cello-recital. 3.20 „Psalmen Davids" 3.00 Bijbellezing. 4.45 Concert 5.00 „Het kleuter- klokje klingelt". 5.15 Populaire orgelbespeling, o 45 Regering'suitzending. 6.00 „De vijf Zapa- kara's". 6.20 Sportrubriek. 6.30 Strijdkrach ten. 7.15 Engelse les. 7.30 Ouverture. 7.40 „Vandaag". 8.05 Hollands Strijkorkest. 8.50 „Het huis Lauernesse", hoorspel. 9.55 Piano recital. 10.25 Met band en plaat voor u paraat 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Muziek uit Carmen. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.18 Het Wiener Boheme-orkest. 8.35 Orgelspel. 9.00 Symphonie. 9.35 Marcel Dupre. 10.00 „Voor de oude dag". 10.05 Morgenwijding. 10.30 Vóór de vrouw. 10.45 Regenboog. 11.20 Om roepkoor. 11.40 Een novelle van Top Naeff. 12.00 Alain Romans. 12.15 De Ramblers. i.15 Accordeola. 1.45 Orkest. 2.00 Neder landse muziek. 2.30 Tussen mens en nevel- vlik. 2.45 Orkest. 3.20 Kleine annonces. 4.10 Omroep-Kamerorkest. 5.00 De school is uit. 5.30 Malando. 6.20 Promenade orkest 6.45 Bureaucratie. 7.00 Vals geld. 7.25 Strijkkwar tet. 7.45 Regeringsuitzending. 8.15 Paul Godwin sextet 8.40 Actuele kanttekeningen. 9.15 Hollandse nieuwe. 9.40 Hoe staan wij er voor? 9.55 Radio Philharmonisch-orkest. 11.15 Or gelspel. 11.35 Orkestwerken. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.10 Verz.progr. 11.00 Orgel. 11.30 Eng. H.S.: „Music while you work". 12.00 VI. Br.: Zang. 12.15 Orkest Laeremans. 12.40 Orkest. 1.15 Concert. 2.10 „Those were the Days" 3.00 Lux.: „Le ménage et musique" (VI.). 3.30 Ka- lundborg: Orkest van Aarhus. 4.00 Eng. L. P.: Monia Liter Quartet. 4.30 Orkest Rabin. j.00 Koorwijk. Batavia. 6.00 NWDR; Bont- pi o gramma. 6.30 VI. Br.; Voor de soldaten. 7 30 Gram. 7.50 Feuilleton. 8.00 Kamer-orkest met solist. 9 00 Actualiteiten. 9.15 Omroep orkest 10.15 Gram. 11 05 Haydn. LIJN IV: d7.15 „Bonjour le Monde". 7.30 Eng. H.S.: Accordeon-orkest. 8.10 Concert. 9.00 Kookpraatje. 9.10 Gram. 10.00 Lux.: Ménage et Musmue (VI. en Fr.). 11.30 NWDR: Gram. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Fr. Br.: Omroeporkest. 1.00 Eng. L.P.: „Mrs. Dale's Diary". 1.15 Orkest Loss. 3.40 NWDR: Dans- orkest Greihs. 4.00 Amusemen's-orkest 4.30 Eng. H.S.: Orkestmuziek. 5.00 Rumba-orkest. 5.30 Fr. Br.: Gram. 6.00 Voor de soldaten. 6.30 Eng. L.P.: Orkest Phillips. 7.15 Orkest Reynders. 7.45 Hoorspel 8.00 Lux.: .Chari vari". 8.30 Eng. L.P.: Verz.progr. 9 00 Phil- •sirmon'C Orchestra. 9.45 Eng H.S.: „Starlight hour". 10.15 Eng. L.P.: „Palace of varieties". 11.15 Ensemble Heath. NAAR VASTE GROND WIJ SPREKEN met een zeker gemak over „normaal" en „abnormaal". Het is alsof ieder weet, wat met deza woorden wordt bedoeld. Ik meen echter dat het woord „norm" in wezen uiterst moeilijk valt te omschrijven. Gesteld dat ik iemand zeg, dat hij een „nor male" maat schoenen draagt, dan be doel ik daarmee, dat de grootte van zijn voeten ligt omstreeks een zeker statistisch gemiddelde. Dit statistisch gemiddelde houdt het midden tussen zeer kleine en zeer grote maten. Zeg ik daarentegen van iemand, dat hij gezond is, dan houdt dit in, dat al zijn lichamelijke organen „normaal" functionneren. Onder het woord „nor maal" versta ik nu niet langer een be paald gemiddelde: ik versta thans on der „normaal" een functionneren, zoals een orgaan moet functionneren. In deza tweede betekenis van het woord „nor maal" spreekt een verwerkelijken van een biologisch doel uitgesproken mee. Maar pas nu deze woorden „norm" en „normaal" eens toe op het mense lijk leven als geheel. Dan komen we niet meer toe met een statistisch ge middelde, of een biologisch functionne ren. Ten aanzien van het menselijk leven als geheel zullen de genoemde woorden een diepere betekenis moeten krijgen. Welk? I ATEN WE om een antwoord op deza vraag te kunnen geven, het menselijk leven zeer globaal in een aantal perio den verdelen. We kunnen beginnen met een periode aan te nemen van da eigenlijke jeugd, waarin de opvoeding en het opgevoed worden centraal staat. Daarop volgt, zo tussen de jaren 15 en 25 een tijdperk van voorlopigheid, van opleiding, van keuze van beroep en huwelijkspartner. Daarna komt, zo on geveer tot het 40ste jaar een perioda van expansie, die tevens een perioda van vastlegging is. Het leven zet zich vast in beroep en huwelijk. Tevens openen zich in het gezin en zeker ook ten aanzien van de wereldbeschouwing voordien ongekende momenten. Zo tus sen het 40ste en 55ste jaar treffen wij de periode van de meest hechte conso lidatie. Het woord „bestemming", dat boven dit artikel staat, zou ik allereerst op deze levensfase willen toepassen. Na het 55ste jaar meldt zich de begin nende ouderdom, en later nog de ouder» dom zelf. In deze tijd van leven is een zich beperken en een steeds intenser „afzien van" geëist. Vragen wij nu ten aanzien van deza al te schematische levensindeling naar de „norm" en naar het „normale", dan moet het antwoord allereerst als volgt luiden: „Normaal" is hier het doorlopen van de verschillende levensfasen, zoals ze doorlopen moeten worden. „Nor maal" is hier het kennen en aanvaar den van de eisen, die het levenstijdperk waarin men staat, stelt. MAAR IS in deze derde zin van de woorden „norm" en normaal" het diepste gezegd? Mij dunkt, nog niet. Dit diepste wordt namelijk pas bereikt in het woord „bestemming". Nu moge het waar zijn, dat het weten van zijn bestemming eerst iets is, dat pas vrij iaat in het leven bereikt wordt. Men zie het hierboven gegeven schema. Maar al te gauw zal men dit woord toch niet aan een bepaald levenstijdperk mogen binden. En wat dan onder „bestemming" te verstaan? „Bestemming" houdt volgens mij in het weten er „voor iets" te zijn; het besef van „ik sta voor iets, en dit „iets" verwerkelijk ik met al mijn licha melijke en psychische kracht". In dit woord „bestemming" ligt iets van het strikt individuele. Mijn bestemming is juist de mijne, en in geen geval die van een ander. Een mens bereikt pas dan de „norm", wanneer hij zijn strikt individuele bestemming heeft gevonden en geheel of gedeeltelijk heeft verwer kelijkt. U ziet hoever we hier zijn af geraakt van het statistisch gemiddelde, van het biologisch functionneren of van het doorlopen van alle vereiste momen ten. BRENGT hier misschien tegen in, dat het weten en bereiken van een levensbestemming iets zeer zeldzaams is. Maar vooral ook, vindt een mens zijn bestemming zonder meer op eigen initiatief? Ligt er juist in het „bestem men" zelf niet een mysterieuse macht, die richting en leiding geeft? Dat lijkt mij volkomen juist. Geen enkel mens zal zijn „bestemming" volledig en be wust verwerkelijken, zonder religieus besef, zonder een weten: er is een God, die mij m'n strikt individuele plaats in deze wereld heeft gewezen. Geen „be stemming" zonder leiding, zonder een zich laten leiden, zonder luisteren, bid den en werken. Zo gezien wordt het „normale" leven tot een leven in innig verband met God. Zou dat zo vreemd zijn? Allerminst! Want het is toch „normaal", dat een kind zich bij zijn Vader thuis weet. Zo krijgen de woorden „norm" en „nor maal", via de bestemming", eerst zin daar, waar ze raken aan God. OPLOSSING LOOPER-RAADSEL Het briefje in „Loper"-schrifl luidde: ..Pieters, Ga naar bankier Geldmans om z*n xeïd- tromme! te openen. Neem alle lopers mede, van- bet is een lastig geval. Maak de kist of de lopers niet kapot. Wees voorzichtig. Spier". OPLOSSING HERSENGYMNASTIEK Antwoorden: 1. Hoorn: 2. Je kunt nu eenmaal niet tezelfdertijd koffiedrinken en slapen! 3. Venezolaan: 4 Een leerling van het lyceum: 5. Pedel: 6. Eén, n.l. de laatste: 7. In het café-restaurant-bedrijf: het gereedmaken van tafels, stoelen e.d„ vóórdat de bezoekers komen: 8. Bij de militairen: een week licht arrest; 9. Vlieg-, bantam- en vedergewicht; 10. In een duikerklok. LANGS DE PRIKKEL] waar de schildwacht kinderen van de draad, c jes of mandjes by zich, tigden, ben aarden. Hun lrun lgfjes waren hier ei dikke buikjes. Dat kwam vonden of op de pasar r die uit bet kampement militairen uit ons kamp de gamellen uit de keuk en oud, dreven ln het gc deren het op en aten er giek, die tientallen klein J-JET DUURDE heel lan, brutaalsten onder hen een militair om eten t< waren nu eenmaal gewen tfejaagd te worden en etelen of zomaar te „vind in hun ogen dus een ht zo'n grote blanda hun i zou geven. Maar toch k brutaal Kromo'tje met ee gestoken handje vrage eten voor me? Ik heb De aangesprokene zei: mei, als je 't lust kleine Kromo opeens ee vonden, die hij in mine tijd de belofte afpersti eten aan hetzelfde kerel De anderen, die dit succe den, volgden hun vrienc heldenmoed en het duui of bflna ieder van die messen had de één of a gevonden, die beloofde overschotjes eten aan he geven. Zodoende zijn het kennisjes, vriendjes var den, deze kinderen van het waren goede vrien makker at die paar hapj zijn vriendje aan de dr: zier te doen. Wat zegt sneedje brood als je er dank van die zwervertje kreeg De kinderen hoorden ons kampement. Ze vei vaak honderden meters grote poort een peloton ging. Ze riepen hun gro goede reis en veel ge daarna weer snel naar di te rennen. Want als je ei zeiden ze, is een ander j' vallertje voor. Hun 1 draaide om die draad goot. Het werd voor c thuisfront. Als we op e trouille dachten, dat we ren, als je op een mod lag, als je na een actie wagen op het uitgangspi dachten we steeds even deren bij de afvoergoot, ons zaten te wachten. Na niet al te lange I ze namen. Een dik ker rjjstbuikje om van te sc ten we „Adonis", een sc je gaven we de naam draad". Een kleuter me als een oud aapje heet en een ander, ook met z om de mond, noemden les" of kortweg: „Sto kregen schertsnamen, zo of Schurrefie, Hotemetc sie. Je had er ook een zelfs een „Habakuk". was, dat de kinderen na luisterden en ze niet n als ze eenmaal bij een h: tig herdoopt waren. Als maaltijd grote voedselve de draad was, deden de de kond van het feit, dat den op een bepaald mess het een geschreeuw v; Als het eten eindelijk oc jes verdeeld was, begoi hun „pleegvaders" te p telden je allerlei „bel: gen uit hun paria-leve allemaal zeer geheim er de andere schooiertjes wat er zo tussen hen 6 ken werd. Het waren v aard futiliteiten, die i de afvoergoot, maar vo ten ze het leven tot ec kwelling. Zo'n zwervei gelukkig zijn. Vooral al£ dit grote toeans belanj den. Ze verteldeD met zichtjes, dat het vanr vreselijk regende, toen gedankte munitieklst sli kieine Kai'inten vanrn >i van Venus had gestoler had willen stelen in hc Ze vroegen soms, waa ren niet aan de dra„d en zeiden i- het donker vaans: „U zult me toi ten?" Neen, vergeten werdc verlaten schobbertjes Zij waren nu eenmaal en de afrastering aang *"*-htten aan ze. Het

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 6